Daniels perzen Investeren loont weer Medewerker Gij sen van fiscale fraude verdacht fèrzische (tapijten I iezeiyd Waarom de 'Walrus' 'stiekum' zeker drie maal zo duur werd ANLEIJENHORST: 110- A 120.000 PLAATSEN MGR. VANB. NAAR VS VERTROKKEN Een droom I oNPERDAG 22 NOVEMBER 1984 BINNENLAND I tV' \iet-actieven irofiteren niet van welvaartsgroei Vrouw (63) rooft strippenkaart van vrouw (50) ESTEM COMMENTAAR Ex-voorzitter universiteit op wachtgeld PvdA: Fiscus moet minima helpen Meer advies over reageerbuisbaby's Welzijns organisaties blijven gekortwiekt Voorschot voor bejaardenoorden AMRO-BAAS MEYS: Verkeerd infuus mogelijk doods oorzaak meisje T5 T28 PAGINA 3 ?ag Door Jan Greyn IN de Internationale Wehrrevue, een Zwit sers blad met de laatste nieuwtjes en snufjes op het gebied van wapen tuig, maakt de Rotter damse Droogdokmaat schappij (RDM) reclame voor de Walrus, „de nieuwe onderzeeboot met twaalfjarige erva ring op zee". In technisch-Duits wordt gewag gemaakt van de fraaie gestroomlijnde vorm van de onderzeeër, van de opvallen de maximale duikdiepte en van de hoge graad van auto matisering waardoor lekker weinig personeel nodig is. Over de prijs van de Walrus is - zoals zo vaak bij militair materieel - niets te lezen. Maar in dit bijzondere geval is het weglaten van de kost prijs heel begrijpelijk. De Nederlandse marine weet daar inmiddels alles van. Dinsdagavond deelden minister De Ruiter en staats secretaris Van Houwelingen de Tweede Kamer mee dat de al langer aangekondigde re organisatie van de directie materieel en de directie eco nomisch beheer van de Ko ninklijke Marine op korte termijn zal worden doorge voerd. De reden? De aanpas sing van de onderzeeërs in de Zwaardvisklasse, waaruit een nieuwe serie Walrussen moest ontstaan, is helemaal uit de klauwen gelopen. In 1977 zou de bouw van twee Walrussen 290 miljoen gulden gaan kosten, aldus een voorzichtige raming, ja nuari 1981 was dat bedrag al opgelopen tot 585 miljoen gulden en de jongste declara tie vermeldt twee Walrussen a raison van 950 miljoen gul den. De Kamercommissie voor Defensie mort al enige tijd over die flinke overschrijdin gen van de begroting en wil een reorganisatie van de ma rine-top. Die 'herschikking' krijgt binnenkort haar be slag. De verbetering van het management moet in het eer ste kwartaal van 1985 vol tooid zijn. Dan zal ook de vi- ce-admiraal van de Konink lijke Marine, bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef marinestaf Hulshof, vertrek ken. Van de zijde van de ma rine wordt ontkend dat dat vertrek iets te maken heeft met de reorganisatie. „Huls hof is bijna 55 jaar en gaat daarom gewoon met leef tijdsontslag. Het is toeval dat de reorganisatie en zijn ver trek ongeveer tegelijkertijd zijn", aldus een zegsman. Hulshof zal hoe het ook zij vervangen worden door vice- admiraal Brainich von Brai- nich Felth. De twee directeu ren van de betrokken direc ties gaan heel toevallig ook volgend jaar met functioneel leeftijdsontslag. Zoveel toeval ineens? In de brief aan de Tweede Kamer laten de bewindslieden van Defensie voorzichtig door schemeren dat de leiding van de marine eigenlijk wat eer der had moeten melden dat de Walrus een fraaie maar naar verhouding wel erg du re opvolger van de Zwaard vis zou gaan worden. Kort om, het heeft gemankeerd aan informatie. Sinds 1979 werden nogal wat wijzigingen aangebracht aan het oorspronkelijk ont werp, met toestemming van de marine. „De meeste beslis singen die tot kostenverho gingen leidden zijn in of voor 1981 genomen", merken De Ruiter en Van Houwelingen. Het tweetal wast zijn handen dus in onschuld. Ook de problemen bij RSV. waarvan RDM onderdeel uitmaakte, zijn van invloed geweest op de bouw en bouwkosten van de Walrus. De tweede serie Walrussen (in totaal komen er zes) gaat volgens de huidige raming 750 miljoen gulden kosten („Dit bedrag zal inflatoir worden bijgesteld", antwoor den de bewindslieden op Ka" mervragen). Maar het is moeilijk schat ten met onderzeeërs, want als De Ruiter en Van Houwelin gen in het rapport over een maximum van 94" miljoen gulden voor de Wal rus, zeggen ze in de bea" woording van vragen: „Het bedrag van 940 miljoen wordt in prijspeil 1984 geraamd op 950 miljoen gulden". Daar zal een nieuw management bij Defensie ook niet veel aak kunnen verhelpen. Het kwaad is geschied, de mari- neleiding werd te laat wak ker. Van onze correspondent LqERMOND - Een mede- J llfrker van het bisdom Roer- Vond, de bejaarde mgr. H. ian B., wordt verdacht van 3|sheid in geschrifte en be- „tinguntduiking. De man is „lussen vertrokken naar Wierika. pe Roermondse fraude-of - |jCier rar. J. van den Hark «sluit wellicht nog dit jaar jj mgr. H. van B.(76) straf rechterlijk vervolgd moet „orden wegens valsheid in geschrifte en belastingont duiking' De mogelijk frauduleuze liandelingen van de geestelij- je kwamen aan het licht na- dat de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) in februari 1983 een inval deed bij de Nederlandse Crediet- bank in Roermond. Van B. zou over effecten geen ver mogens- en dividendbelas ting hebben betaald. Het zou om een lieve som gaan. Kort na de inval in de Nederlandse Credietbank is Van B. naar Amerika vertrokken. Hij be zit de Amerikaanse nationa liteit. Van B. zou ook misbruik hebben gemaakt van een re kening op naam van de over leden missiebisschop Theu- nissen. Bisschop Theunissen vestigde zich na een jaren lang verblijf in Malawi in zijn geboorteplaats Schim- mert. Hij werd door bisschop Gijsen tot vicaris-generaal voor Missiezaken benoemd en is inmiddels overleden. Van B. was een tijdlang do cent aan de priesteropleiding in Rolduc. In die periode woonde hij in het bisschop pelijk paleis in Roermond. Het bisdom Roermond kon gisteren geen commentaar geven op de affaire. Justitie heeft geen enkele aanwijzing dat het bisdom Roermond in deze affaire enige blaam treft. Het voor onderzoek tegen Van B. heeft ons geen enkele aanleiding gegeven om een nader onder zoek in te stellen naar iets in het bisdom, werd van die zij de meegedeeld. Mgr. Van B, is jarenlang in Amerika werkzaam geweest als priester-religieus. Hij was onder meer belast met de leiding van de kerkelijke rechtbank in de staat Loui siana. Op verzoek van bis schop Gijsen werd hij in 1974 docent op het Groot Semina rie Rolduc. Naar aanleiding van de zaak Van B. hebben priesters in het Roermondse bisdom kritiek geuit op het finan cieel beleid van bisschop Gij sen. Eén van hen, pastoor J. Hendrix van het Noordlim burgse Velden, vroeger se cretaris van het bisdom, zegt dat daar wordt gewerkt met een slechts gedeeltelijk con troleerbare begroting. Ver schillende gelden komen uit aparte stichtingen en die fondsen noch de besteding ervan zijn te controleren. Al leen de bisschop beslist over de aanwending van die gel den. De diocesane financiële commissie, die slechts twee keer per jaar bijeen komt, heeft evenmin een volledig inzicht in de fondsen van de bisschop. Wel is bekend ge worden dat de begroting 1983 van het bisdom een tekort had van 1 miljoen. Voor het komend jaar zou nog een groter tekort te verwachten -zijn. A Leerlingenstelsel wordt verdubbeld lubbers: uitkeringen lonende jaren omhoog Van onze Haagse redactie EN HAAG - Niet-actieven lullen de komende jaren niet ,-iinnen profiteren van de eco- jomische groei. In de Eerste Simer kondigde premier lubbers gisteren in feite een jirenlange ontkoppeling van it sociale uitkeringen van de koen aan. De welvaartsgroei zal de tomende jaren in de eerste plaats bestemd zijn voor de «erkende mensen, aldus de premier. Pas over een aantal ;aren kan bekeken worden of uitkeringstrekkers er ook iels op vooruit kunnen gaan. Na de bezuinigingen op de uitkeringen en de komende stelselherziening moet eerst eens afgewacht worden of het sociale zekerheidsstelsel, zoals bet er dan uitziet, economisch ledragen is. Lubbers weersprak het ver wit dat in ons land een bewe- op gang komt naar een onrechtvaardige inkomens verdeling. Als voorbeeld haal- dehij aan dat de minima er de open jaren niet op ach- 'erait zijn gegaan en dat mi nisters nu netto minder ver- fcnen dan ten tijde van het obinet-Den Uyl. Lubbers liet zich ook geen millimeter afbrengen van het 'emwapenstandpunt dat het kabinet in juni heeft bepaald: ■Onder mijn verantwoorde- 'ijkheid zullen geen kruisra men in Nederland geplaatst 'iorden, indien de Sovjet-Unie onze voorwaarden nakomt." Van onze redactie binnen-buitenland PARIJS/AMSTERDAM - Het aantal plaatsen in het leerlingenstelsel in Nederland wordt verdubbeld tot 110- a 120.000. Dat heeft staatssecretaris Van Leijenhorst (Onder wijs) woensdag gezegd op een vergadering van de be windslieden van onderwijs van de landen van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) in Parijs. Vanaf volgend jaar is ten behoeve daarvan 122 miljoen gulden extra uitgetrokken op de onderwijsbegroting; een bedrag dat jaarlijks oploopt tot 202 miljoen in 1989. De laat ste drie jaar past Sociale Za ken nog eens 108 miljoen bij. De bedoeling is alle jonge mensen de mogelijkheid te bieden tot het volgen van een beroepsopleiding. De ministers en staatssecre tarissen van de OESO-landen spraken in Parijs over de aan sluiting van onderwijs op de arbeidsmarkt in de westerse landen. De bedoeling is te ko men tot een evenwicht tussen persoonlijke ontplooiing en een opleiding, waarvoor vraag is op de arbeidsmarkt. Volgens de staatssecretaris is in het verleden te veel de nadruk ge legd op het eerste. Als voorbeeld haalde de be windsman West-Duitsland aan, waar 70% van de jonge ren in het beroepsonderwijs terecht komt. In Nederland is het net omgekeerd: 65% gaat naar het vormend en voorbe reidend wetenschappelijk on derwijs. In West-Duitsland ligt de jeugdwerkloosheid ech ter ook enkele tienduizenden lager. In het weekblad Interme diair schrijft directeur Max Geldens van het Organisatie bureau McKinsey dat bijna zeventig van de honderd leer lingen die in ons land de lage re school verlaten, uiteindelijk belanden in een zeer kwestba- re positie op de arbeidsmarkt. Dit komt volgens hem omdat zij hun opleiding niet afmaken of diploma's halen die weinig kans bieden op betaald werk. Er wordt dan ook veel talent verspild, betoogt hij. Ook Gel dens pleit voor betere afstem ming van onderwijs op ar beidsmarkt, maar hij beperkt dit direct tot de snel groeiende behoefte aan goed opgeleide technici en managers. EINDHOVEN (ANP) - Een vijftigjarige vrouw uit Sint Oedenrode is in Eindhoven be roofd van haar strippenkaart. De vrouw stond op de Chur- chilllaan op de bus te wachten toen ze werd aangevallen door een 63-jarige vrouw uit Til burg. Die sloeg en schopte het slachtoffer en pakte uiteinde lijk haar strippenklaart af. De politie heeft de verdach te aangehouden en tegen haar een proces verbaal opgemaakt. DOMINEE MARTIN LUTHER KING, een van de gevallenen in de ®|d om de gelijkberechtiging van zwart Amerika, heeft in zijn woemde redevoering - „I had a dream" - het droombeeld ge schetst van een wereld, waarin de mensen, ongeacht ras, af wisten religie, in vrede en welvaart naast elkaar leven. Als deze '®onaire geest nu nog in leven zou zijn, zou hij ongetwijfeld ook "et wereldgeweten hebben aangesproken over de verschrikkelij- 'etragedie die zich in Ethiopië en een groot aantal andere Afri- '®nse landen aan het voltrekken is. Misschien zou hij dan van Sn droom hebben verteld, dat de supermogendheden Rusland •n Amerika een rustpauze in de bewapeningswedloop hebben in- fast om gezamenlijk het Afrikaanse continent van de hongers- '°odte redden. Afrika, een continent, dat op sterven ligt. O zeker, de hulpverle- ':Tt9, die op het ogenblik, hoofdzakelijk van de westerse wereld f °P gang begint te komen is indrukwekkend. Maar voor hon- -sidduizenden mensen zullen de schepen en vliegtuigen met ^pedsel te laat komen. De westerse landen zijn pas in actie geko- "fntoen gruwelijke tv-beelden over de gevolgen van de al enke- Jaren durende droogte in het Sahel-gebied de publieke opinie ^wer schudden en de regeringen niet meer de SOS-seinen "■flden negeren, waarvoor zij zich uit politieke en financiële over gingen zo lang doot hebben gehouden. .Alsde rijke landen van west en oost Afrika in leven willen hou- moeten ze niet alleen enorme hoeveelheden voedsel sturen '°0r vandaag en morgen maar de Afrikanen ook in staat stellen 5ri,in de toekomst meer voor zich zelf te zorgen. Dat is een int ense opgave. De westerse landen en het Oostblok beschikken Kilter over de financiële middelen, de kennis, het materieel en /mankracht om dit karwei te klaren. Zoals de Marshall-hulp '■ast-Europa na de oorlog weer op de been heeft gebracht, zo ®lJ du een gezamenlijke Oost-West-inspanning Afrika van de on lang kunnen redden. ^ten sprookje? Wij, ook de Amerikanen en de Russen, leven nu -ostde nachtmerrie van de bewapeningswedloop. Tsjernenko en „°agan roepen om het hardst, dat ze afwillen van die race om de vtaire superioriteit. Wat let hun dan om een sportieve twee- te beginnen voor humanitaire doeleinden? Dat ze beiden -' vermogen hebben om de wereld te vernietigen, weten wij nu !an9zamerhand wel. Maar Reagan noch Tsjernenko hebben 'en zien dat zij en het systeem dat zij vertegenwoordigen - het '-oorlogse Amerika was een andere dan het hedendaagse - een zo grootse vredestaak als de redding van Afrika aankun- ook '9 Afrika zouden zij beiden wereldwijd het prestige en het u11™® leiderschap kunnen versterken die door hun levensge- ar,|jke machtsstrijd flinke blutsen hebben opgelopen. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De oud-voor- zitter van de Universiteits raad van de Universiteit van Amsterdam, Cammelbeeck, blijkt ook na zijn pensionering wachtgeld te ontvangen. Hij incasseert gedurende vier jaar ongeveer een ton per jaar. Dit ondanks het feit, dat een nieu we wet een hoogleraar ver plicht op 65-jarige leeftijd met pensioen te gaan. Voordien kon een hoogle raar tot zijn zeventigste jaar in functie blijven. Op grond van de nieuwe wet had Cam melbeeck eigenlijk geen recht meer op een wachtgeld, maar voor hem is een uitzondering gemaakt. Dat mag de minister op basis van vroegere wetge ving. Die uitzondering heeft te maken met de opvolging door Van Kemenade op een mo ment dat Cammelbeeck nog niet helemaal gepensioneerd, I dus 65, was. De rijksweg tussen Assen en Groningen veranderde gistermor gen ter hoogte van Ha ren onmiddelijk in een glijbaan nadat een vrachtauto zijn lading aardappelvezel had ver loren. Dertig auto's raakten betrokken bij de daaropvolgende ket tingbotsing, die overi gens afliep zonder per soonlijke ongevallen. - FOTO ANP (ADVERTENTIE) SNIJ EN LAS METAGAGAS Depot Geertruidenberg (01621) 13900 IIBVL financiering MINISTER Deetman wil ver andering brengen in de finan ciering van het hoger beroeps onderwijs. Uit een gisteren ge presenteerde notitie blijkt dat de HBO-instellingen grotere vrijheid krijgen bij de beste ding van de geldmiddelen. TWEEDE KAMER OM de echte minima tegen in komensverlaging door ar beidsduurverkorting te be schermen speelt de PvdA met het idee hen via de fiscus een handje te helpen. Dat kan door 'extra aftrekposten voor echte minima in het leven te roepen of door een fiscale uitkering ineens te geven. De PvdA vindt dit beter dan het verle nen van de eenmalige toesla gen waarvoor men naar het loket van de sociale dienst moet. Ook via de kinderbijslag en verhoging van de premie- vrije voet willen de socialisten deze laagste inkomens be schermen. De PvdA presenteerde gis- teten officieel haar alternatief voor een nieuw stelsel voor de sociale zekerheid. Belangrijke uitgangspunten zijn dat alle uitkeringen worden gehand haafd op 75% en dat de duur van de uitkeringen langer zijn dan op dit moment. De WW- uitkering wordt gekoppeld aan het aantal arbeidsjaren dat de werkloze achter de rug heeft. MINISTER Brinkman (WVC) wil meer adviezen hebben over de toelaatbaarheid van toepassingen van bevruchting langs de weg van de 'reageer buisbaby's'. Hij acht het re cente advies van de Gezond heidsraad waarin terughou dendheid bepleit wordt, nog onvoldoende. Brinkman gaf zelf aan in ieder geval uiterst voorzichtig te willen opereren. Over de kwestie van de transplantaties merkte hij op dat de toelaatbaarheid daar van bepaald wordt door het 'levensreddende' karakter er van. MINISTER Brinkman houdt vast aan zijn plan om de lan delijke welzijnsorganisaties (ADVERTENTIES) volgend jaar allemaal een subsidiekorting van ongeveer tien procent op te leggen. Voorstellen om bepaalde orga nisaties te ontzien (PvdA en VVD) ten koste van de inter nationale culturele betrekkin gen (CDA) wees hij woensdag avond in de Tweede Kamer van de hand. Grote problemen bleek hij ook te hebben met een Kameruitspraak dat WVC een hand moet blijven houden in de basiseducatie. DE gemeenten krijgen op kor te termijn een bedrag van 29 miljoen om de administratieve rompslomp, die de uitvoering van de nieuwe wet op de be jaardenoorden met zich mee brengt, te bekostigen. Minister Brinkman (WVC) zei gisteren dat geld in de vorm van een voorschot beschikbaar te stel len. Voorts beloofde de minis ter met de Raad voor de Ge- meentefinanciën overleg te zullen voeren over de kosten voor aanvullende bijstand. Dat bedrag is door de Raad geraamd op 40 miljoen. Geschenken van blijvende waarde /- Kashmir ca. 16x16 cm nu uitzoeken voor: 15.— Bochara ca. 30x30 cm nu uitzoeken voor: 29.— Lahore ca. 30x30 cm nü uitzoeken voor: 39.— Karachi ca. 30x30 cm nu uitzoeken voor: 49.- Bochara ca. 40x40 cm nü reeds vanaf: 55.- Bochara ca. 50x30 cm nü reeds vanaf: 59.- Darjassin ca. 60x40 cm nü uitzoeken voor: 69.- Bochara ca. 100x30 cm nü reeds vanaf: 89.- Beloudj (gev.) kussens nü reeds vanaf: 95.- Bochara ca. 50x50 cm nü reeds vanaf: 97.- Beloudj ca. 40x40 cm nü uitzoeken voor: 98.- Bochara ca. 90x45 cm nü reeds vanaf: 120.- Karachi (gev.) kussens nü reeds vanaf: 155.- Bochara ca. 100x60 cm nü reeds vanaf: 190.- Tebriz ca. 95x65 cm nü reeds voor: 250.- Beloudj ca. 120x80 cm nü reeds vanaf: 350.- ^Beloudj ca. 150x90 cm nü reeds vanaf: 395.-J Let op speciale koopavonden T| «m cxctu&Aute ■yircia/iUen.nooïUiie/a/ujUn hoek Ginnekenstraat - van Coothplein - Breda Donderdags koopavond 's Maandags gesloten Koning, keizer, admiraal, on der water gaan ze allemaal. De marine werd topzwaar en kantelde. En zonk zonder be zwaar. Ik ben de walrus, goe-goe-goe- dzjoeb! De Ruiter en Van Houwelin gen willen nieuwe vertrouwe lingen. De beste stuurlui staan aan wal-rus, reorganiseren dus. Ik ben de walrus, goe-goe- goe-dzjoeb! Dure onderzeeërs zijn te water en uit de klauw gelopen. Daarom is de minister aan de top gaan slopen. I am the walrus, goo-goo-goo- joob! De allerhoogste jannen deden het maar zozo. Meneer Brainich von Brainich Felth lacht: hihihi-hahaha- hohoho! Ik ben de walrus, goe-gope- goe-dzjoeb! Nieuwe schepen kiezen is een hele zware baan. Wordt het een Wal-Rus of een Wal-Amerikaan? Ik ben de walrus, goe-goe-goe- dzjoeb! Honderden miljoenen zijn in het water gesmeten. En de walrus heeft het alle maal lekker opgegeten. Ik ben de walrus, goe-goe- goe-dzjoeb! Dit is een variatie op een Beat- le-lied. Bezwaren daartegen hebben ze hopelijk niet. We all live in a yellow subma rine.' MERIJN V Van onze redactie binnenland HOOGEVEEN - Ondernemend Nederland beseft nög te weinig, dat de arbeidskosten in ons land in verhou ding tot het buitenland drastisch zijn gewijzigd. Nog te zeer leeft het beeld signalen. De huidige dollar van de jaren zeventig, toen overhevelen van de produktie naar het buitenland de enige uitweg leek. Investeren in mensen en ka pitaalgoederen in Nederland is echter weer lonend geworden. Aldus drs. Th. A.J. Meys van de Amrobank op de NIVE- na jaarsdag in Hoogeveen. Meys stelde voorts het be staan vast van een 'afhanke lijkheidssyndroom' in Europa. Dit syndroom manifesteert zich in een gespleten houding. Enerzijds voelt men zich te af hankelijk van Amerika en klaagt over de Amerikaanse dovemansoren, anderzijds ziet men Amerika te ideaal. In het eerste geval wordt onnodig de eigen vrije beleidsruimte in geleverd, in het tweede geval ontstaat het ricico dat men gaat blindvaren op verkeerde koers zal geen stand kunnen houden en het blindstaren op de nu ruime exportmogelijk heden naar de VS kan een ge vaarlijke bezigheid blijken, aldus Meys. Synode: onderzoek verbod op pacifisme DE gereformeerde synode wil een onderzoek naar de draag wijdte van het besluit van 1936, waarin het pacifisme als strijdig met Gods Woord wordt verklaard. De synode verbood toen het lidmaatschap van antimilitaristische orga nisaties, waaronder de vereni ging Kerk en Vrede. De syno de heeft woensdag in Lunte- ren de deputaten kerkorde op gedragen de draagwijdte van vroegere synodeuitspraken te onderzoeken. (ADVERTENTIE) SNIJ EN LAS METAGAGAS Depot Oosterhout (01620) 54556 Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE - Het 9-jarige meisje Yvonne Cronkhite uit Óude Tonge, dat maandag avond in het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam overleed, is mogelijk het slachtoffer ge worden van een verkeerde in- fuus-vloeistof, haar toege diend in het Rode Kruiszie- kenhuis te Zierikzee. De juiste doodsoorzaak zal nog moeten worden vastge steld via nader onderzoek in het gerechtelijk laboratorium te Rijswijk. Sectie op het stof felijk overschot heeft echter al uitgewezen dat het meisje niet is overleden aan de verwon dingen, die zij zondagmiddag opliep bij de val van een paard in een manege te Bruinisse. De Middelburgse officier van justitie mr. R. Da verschot kon gisteren niet meer meede len dan dat er 'wellicht iets aan de hand is' met de aan Yvonne Cronkhite toegedien de vloeistof. SNIJ EN LAS METAGAGAS Depot Breda (076) 131427

de Stem | 1984 | | pagina 3