Schoolverlaters voorlopig niet eerder in dienst Sparen bij Van Lanschot levert méér op. Wl. Synode aanvaardt euthanasierapport Ultra-licht Pastorale werkers onbevoegd voor ambtelijke handelingen I )esrelFci Steeds een stap voor Woningcorporaties huiverig voor nog meer nieuwbouw M Kogel raakt politieman Bedrijf met nieuwbouwplannen? BINNENLAND1 „nder 21: 32 uur werken Nu ter discussie in gemeenten Philips stopt produktie zwart-wit tv Rijgedrag vracht wagenchauffeurs onderzocht GEREFORMEERD SYNODE-BESTUUR: Parlementariërs geen rechters Bouw: 2.500 extra banen voor jongeren UIT HET PARLEMENT Uitverkoop vrij Prijsdiscriminatie ^et op betogingsrecht 70 Mln.voor glastuinders Spreiding PTT rond Geen uitkering boeren en tuinders Minimumloon Gym op basisscholen Geld kinderopvang voor meer werk Conflict in RPF-fractie stijgt naar kookpunt j/ c; v? SPAARDEPOSITO 5 JAAR GIRAAL SPAREN iüi fBjIm M I STIJGRENTE REKENING WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 T28 PAGINA 3 idvies aan Kabinet Jongeren i/an onze redactie binnenland itfSTERDAM - Als het aan je Baad voor het Jeugdbeleid een adviesorgaan van de re ling - ligt gaan aUe jonge- L 0nder de 21 jaar in de toe- komst hooguit 32 uur per week «erken, te bginnen met sehoolverlaters en hen die van „erk veranderen. Het wette lijk minimumloon mag echter uiet worden verlaagd. De Raad gaat in grote lijnen akkoord met de plannen van de regering om de jeugdwerk loosheid aan te pakken. Die komen er op neer dat het leer lingwezen wordt uitgebreid en dat langdurig werkloze jonge ren aan een tijdelijke baan worden geholpen. Met een geleidelijke invoe ring van de 32-urige werk week voor jongeren wordt vol gens de Raad vooruitgelopen op de niet meer tegen te hou den algemene arbeidstijdver korting. Omat te stimuleren moeten jongeren die 32 uur willen werken tenminste het nu be staande netto-minimumloon ontvangen, aldus de Raad voor het Jeugdbeleid. Van onze redactie binnenland LUNTEREN - De Gerefor meerde Synode heeft dins dag in Lunteren het rapport 'Euthanasie en pastoraat' aanvaardt als een bijdrage aan de meningsvorming over het vraagstuk van de eutha nasie. De synode riep de kerke raden en de gemeenteleden op hun mening over het rap port zo mogelijk voor 1 maart 1986 te laten weten aan de sectie pastoraat van het deputaatschap gemeente opbouw. Deze sectie zal dan een samenvatting van de re acties maken en daarover rapporteren aan de volgende synode, die mei 1985 in nieu we samenstelling bijeen komt. Het rapport 'Euthanasie en pastoraat' komt tot de conslusie dat vanuit het ge zichtspunt van het christe lijk geloof bezien een beslis sing om het leven te (laten) beëindigen verantwoord kan zijn. De synodeleden bleken dinsdag over het algemeen zeer ingenomen te zijn met rapport waarvan het concept is geschreven door de her vormde adviseur van de werkgroep, dr E. Schroten, wetenschappelijk medewer ker theologie aan de-Rijks universiteit te Utrecht. Zo werd gesproken van een evenwichtig, eerlijk en open rapport. Sommige synodele den hadden grote moeite met het rapport. Zo zouden dui delijke uitspraken en de me dische en juridische straf rechtelijke kant van de zaak ontbreken. Synode-adviseur prof. dr H.B. Weijland hekelde de manier waarop het rapport tot stand is gekomen. Vol gens hem had de synode in 1980 alleen gevraagd om een onderzoek naar de wijze waarop de kerken pastorale begeleiding kunnen bieden. 50.000 Huizen staan leeg T/rtYi vozïn/ifi/ï m nr\ rt rt Van onze redactie binnenland MAASTRICHT/DEN HAAG - Bij de woning - louwverenigingen bestaan grote aarzelingen nog meer nieuwe woningen te bouwen. De angst voor leegstand zit er goed in. Dit heeft directeur N. van Velzen van de Nationale Woningraad dinsdag gezegd tijdens een bijeenkomst over de problemen met naoorlogse huurwoningen in de sociale sector. Van Velzen zei dat de corpo raties, die bij de woningraad aangesloten zijn, thans met 50.000 leegstaande woningen atten. Volgens Van Velzen moeten hier de woningen die staan door verhuizingen of slechte staat van onderhoud jg bij worden opgeteld. De geringe animo om nieu we woningen te bouwen wordt wlgens de directeur van de Woningraad ook ingegeven door de hoge uitgaven die cor poraties doen voor woningver- letering en groot onderhoud. Vorig jaar hebben zij een mil jard gulden daaraan uitgege ven na aftrek van de subsidies ran staatssecretaris Brokx. Vorig jaar zijn echter voor het eerst in hun geschiedenis de STADSKANAAL (ANP) - In stopt Philips met de pro duktie van grote beeldbuizen voor zwart-wit televisies. In dat jaar worden in Stads kanaal de laatste 60.000 beeld buizen gemaakt, waarna er in Sederland geen beeldbuizen voor de grote zwart-wit tele visies meer worden geprodu- ceerd. Reden is dat de vraag laar dergelijke televisietoe stellen sterk is afgenomen. reserves van de corporaties gedaald. Voor dit jaar ver wacht Van Velzen een verdere teruggang met 500 tot 700 mil joen gulden, omdat tegenover het onderhoud onvoldoende huurverhoging staat. Hij wees erop dat de woningbouwcor poraties nog 250.000 naoorlogse woningen moeten opknappen. Dit is bijna een kwart van hun bezit. Hier komt nog een extra schadepost van vier- tot vijf honderd miljoen gulden bij voor reparatie van betonrot. Daarnaast kost herstel van schade als gevolg van vanda lisme nog eens dertig miljoen gulden per jaar. Elders in het land hield voorzitter De Vilder van het Algemeen Verbond Bouwnij verheid (AVBB) een warm pleidooi voor meer nieuw bouw. Wil de woningbouw en de volkshuisvesting echter niet verder stagneren dan moet de overheid ervoor zor gen dat de inkomens en de woonlasten met elkaar in de pas lopen én dat het bouwpro gramma soepeler te hanteren is. De Vilder wenst trouwens van de overheid in 1987 de stichting van een Deltafonds van vier miljard gulden voor de verbetering, vernieuwing en uitbreiding van het wegen net, de havens en vaarwegen, het spoorwegnet, en de vlieg velden. Dat geld kan er komen in plaats van de dan voltooide Deltawerken. DEN HAAG (ANP) - Er komt in Nederland een grootscheeps onderzoek naar de rij- en rustgewoonten van de inter nationale vrachtwagenchauf-, feurs. De overheid wil daar mee inzicht krijgen in de vraag waarom de regels in het beroepsgoederenvervoer zo slecht worden nageleefd en hoe de voorschriften eventueel kunnen worden verbeterd. Van onze redactie binnenland UINTEREN - Pastorale wer- brs krijgen in de Gerefor- «eerde Kerken geen bevoegd- tód om ambtelijke handelin- sen te verrichten. Dit stand- Punt heeft het breed modera- (uitgebreid bestuur) van 'f Gereformeerde synode ftisdag te Lunteren ingeno- •ffl op advies van op twee na 'He deputaten 'Gemeente- 'kuctuur en Ambt'. Dergelijke handelingen mo len alleen door predikanten 'orden verricht, aldus het Meerderheidsrapport van de «putaten. De vereniging van pastorale werkers in de Gereformeerde Kerken in Nederland had vo rig jaar de synode gevraagd aan pastoraal werkers het af nemen van de openbare belij denis aan hun katechisanten alsmede de kerkelijke bevesti ging van huwelijken toe te staan. In overeenstemming met de gegevens van het Nieuwe Tes tament is aan de ambten van predikant, ouderling en dia ken speciale opdracht toever trouwd. Er is geen reden wij zigingen in die opdracht aan te brengen, aldus het meerder heidsrapport. Maar zelfs al zouden andere ambtsdragers dan de predikant ambtelijke handelingen in de eredienst kunnen verrichten, dan kan dit niet aan de pastorale wer kers worden opdragen, omdat zij geen geestelijk ambt ver vullen. Prof.dr. W. Bakker, lid van het deputaatschap Gemeente structuur en Ambt, deelde mee dat een commissie van Her vormde theologen binnenkort in een rapport over het ver richten van ambtelijke hande lingen door pastorale werkers tot dezelfde conclusie komt als de meerderheid der deputaten. OP het vliegveld van Lelystad is gisteren een voorlichtingsdag ge houden over het feno meen 'ultra-lichte vliegtuigjes'. Op de foto een tweezitter tijdens de vlucht. - FOTO ANP Raad van State-lid: AMSTERDAM (ANP) - „Par lementariërs zijn geen rech ters. Zij kunnen aan de eis van onafhankelijkheid niet vol doen. Zij zijn daarvoor ook niet ingehuurd." Dit zegt mr. J.M. Polak, lid van de Raad van State, in het Juristenblad van 24 november. In het artikel zet Polak kriti sche kanttekeningen bij de parlementaire RSV-enquête. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De werkge vers in de bouw willen extra geld uittrekken voor het in dienst nemen van 2.500 werk loze jongeren. Ze willen nog dit jaar 1.500 gediplomeerden van het lager beroepsonderwijs en 1.000 an dere jongeren tussen 19 en 23 jaar een baan geven boven de 3.600 jongeren, die dit jaar al bij de bouw onderdak hebben gekregen. Als voorwaarde stellen de werkgevers dat ook bonden en overheid (financieel) over de brug moeten komen. Zo moet de overheid bouwopdrachten verstrekken en zullen de bon den akkoord moeten gaan met een drastische verlaging van de lonen voor jongeren. Staatssecretaris zegt wel onderzoek toe Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Hoekzema (Defensie) ziet op korte termijn niets in het vergroten van de na- jaarslichtingen door extra dienstplichtige schoolver laters op te roepen. Hoekzema zal desondanks laten uitzoeken of de recruten- opleiding een grotere capaci teit (7000 in plaats van 6500 dienstplichtigen per lichting) aankan. Staatssecretaris Hoekzema beloofde gisteren een onder- Bij arrestatiepoging ZALTBOMMEL (ANP) - Een 31-jarige rijkspolitieman uit Nij megen is dinsdag tijdens een vuurgevecht in Zaltbommel in zijn arm geschoten bij een poging een van oplichting verdachte man te arresteren. De verdachte beschoot de agent, lid van het arrestatieteam, toen deze met enkele collega's een inval deed in een woonwa genkamp in Zaltbommel. Direct nadat het arrestatieteam het kamp binnendrong, open de de gezochte verdachte, de 29-jarige C.D., het vuur. Hij werd kort daarna alsnog aangehouden. Behalve oplichting wordt hem nu ook poging tot doodslag ten laste gelegd. De getroffen politie man moest worden geopereerd. Zijn toestand is volgens de poli tiewoordvoerster redelijk. zoek te starten nadat een Ka mermeerderheid van CDA en PvdA had gepleit voor het verruimen van de drie na jaarslichtingen. CDA-Kamer- lid Frinking wees erop dat veel schoolverlaters geen baan krijgen en dan beter direct in dienst kunnen komen. PvdA-Kamerlid De Waart hekelde het „onduidelijke en nogal willekeurige" ontheffin gensysteem voor dienstplich tigen. „Grote groepen worden zomaar vrijgesteld van dienst plicht, terwijl anderen met te genzin in dienst moeten". De Waart had het ook niet zo be grepen op de vrijstelling die sinds kort automatisch op treedt als een dienstplichtige langer dan veertien maanden op zijn oproep moet wachten. „Het is zonde als iemand die graag in dienst wil op zo'n vreemde manier uit de boot valt", aldus De Waart. DE Uitverkopen wet is ingetrokken, waar mee de wettelijke beperkingen die aan uit verkopen werden gesteld, zijn vervallen. De wet die de intrekking regelt, is dinsdag '"het Staatsblad verschenen. DE Tweede Kamer is unaniem van mening 'at het kabinet maatregelen moet nemen j>n het verschijnsel prijsdiseriminatie de ™P in te drukken. Dit verschijnsel, waar door grootafnemers soms fikse kortingen Hunnen bedingen, schaadt volgens de Ka- vooral de kleinere ondernemer en de consument. De Kamer vindt tevens dat pa- jueommerciële activiteiten van gesubsi dieerde instellingen niet toelaatbaar zijn. Het verschijnsel zou zich vooral voordoen °P het gebied van de horeca. MINISTER Rietkerk (Binnenlandse Za- Hen) en minister Korthals Altes (Justitie) "ebben aan onder meer alle burgemees- ters> de Vereniging Nederlandse Gemeen- 'ou en de kerkgenootschappen advies ge ragd over een voorstel voor een wet openbare manifestaties. Het voorstel bevat artikelen waarin naast het recht tot vrije belijdenis van godsdienst en het recht tot vergadering ook het recht tot vrije belijde nis van levensovertuiging en het recht tot betoging is opgenomen. HET ministerie van Landbouw en Viserij heeft voor energiebesparende maatregelen in de glastuinbouw nog een bedrag van 70 miljoen gulden beschikbaar. Dat bedrag is nog over van een pot met in totaal 270 mil joen gulden voor het zogenaamde sector programma energiebesparing, dat enkele jaren geleden door het departement is in gesteld. DE Tweede Kamer is het definitief eens met het Kabinetsbesluit om de Centrale Directie van de PTT over te plaatsen van Den Haag naar Groningen. WD-woord- voerder De Beer liet gisteren weten dat de WD nu ook van mening is dat de gehele operatie niet meer dan 250 miljoen gulden mag kosten. De Kamer vindt nu dat er 2200 PTT'ers naar Groningen moeten verhuizen en dat de directeur-generaal en de drie hoofddirecteuren Personeelszaken, Tech nische Zaken en Financieel Economische Zaken meemoeten. Per hoofddirecteur gaan er niet meer dan 100 stafunctionari- sasen mee naar Groningen. BOEREN en tuinders hoeven volgend jaar niet te rekenen op een uitkering ineens als 'EG-compensatie'. Een bedrag van 60 mil joen gulden dat minister Braks had be stemd voor die uitkering, zal nu worden gebruikt voor de verbetering van de struc tuur van de land- en tuinbouw. Een deel van die 60 miljoen gulden zal echter ook ten goede komen aan jonge melkveehou ders, waarvoor een aparte opkoopregeling van melk zal gaan gelden. Die regeling moet het mogelijk maken dat beginnende melkboeren minder last hebben van de produktiebeperkende superheffing. MINISTER Brinkman vindt dat het moge lijk moet zijn om in bepaalde omstandig heden voor banen minder dan het mini mumloon te betalen. Die gedachte zou ver der ontwikkeld kunnen worden indien blijkt dat het niet lukt de werkloosheid voldoende terug te brengen. In een derge lijk geval zouden we moeten kiezen tussen werkloosheid en inkomen, aldus Brink man, die meent dat er dan getracht zou kunnen worden banen te creëren waarvoor nu geen belangstelling is. DE Tweede Kamer vindt het niet noodza kelijk om basisscholen te verplichten vak leerkrachten voor het geven van gymnas tiek in dienst te nemen. Een motie van de WD hierover kreeg gisteren geen meer derheid. HET ministerie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur gaat 12 van de 15 miljoen, die wordt uitgetrokken voor de kinderop vang, gebruiken voor werkgelegenheids- experimenten voor jongeren.De rest wordt gebruikt om jongeren bij verbouwingen van peuterspeelzalen tot halve dagopvartg- centra in te zetten envoor een aantal tijde lijke activiteiten als gastouderopvang, bui tenschoolse opvang van kindercentra, het stimuleren van samenwerking op lokaal niveau en subsidie voor de Stichting Kin deropvang Nederland. DEN HAAG - Het conflict in de tweemansfractie van de RPF in de Tweede Kamer is het punt van ontploffen nabij. Fractievoorzitter Leerling en het andere lid van de fractie, Wagenaar, probeerden dins dag vergeefs tot een oplossing te komen. In een verklaring zei Wage naar dinsdag na afloop van het gesprek met Leerling dat deze helaas niet bereid bleek afstand te nemen van de de motie van de kiesvereniging van Leerling (Huizen) waarin het royement van Wagenaar werd geëist omdat Wagenaar de getuigende politiek van de fractievoorzitter in de weg zou staan. Evenmin bleek Leer ling, volgens Wagenaar, be reid afstand te nemen van be schuldigingen van een on christelijke houding van hem in de fractie. „Op grond van deze overwegingen moet ge constateerd worden dat een geloofwaardige samenwer king in de fractie voor mij on mogelijk wordt gemaakt".al dus Wagenaar. Op 1 november schreef Leerling een brief aan de le den van het RPF-bestuur waarin met nadruk wordt ge wezen op het politieke karak ter van het conflict. Zulks in tegenstelling tot wat op 17 no vember aan de kiesverenigin gen is voorgehouden. Volgens Wagenaar is de kiesverenigin gen misleidende en onjuiste informatie verstrekt. Financiële hulp aan Kleine Aarde HET ministrie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu heeft het milieu educatie- en voorlichtingscen trum de Kleine Aarde in Box tel een zodanige financiële bij - drage toegezegd, dat het voortbestaan is gewaarborgd. A i Het is gedaan met de zwart- wit-tv. Er is bijna geen markt meer. Philips ziet het zwart in en werd zelfs een beetje wit om de neus. De uit-knop wordt in gedrukt, voor altijd. Zwart-wit stamt uit de tijd dat de wereld duidelijk was. Het was zwart of het was wit. Er waren geen tussentinten. Het verschil tussen goed en kwaad zag je zo. En anders legde Brandpunt het wel uit. Nu is dat allemaal veel moei lijker. Alles is met kleur bespo ten. Alles is versierd. Wat is goed, wat is slecht? Je ziet het niet meer. Het ziet er allemaal even kleurig uit. Heldere, simpele reportages zijn er niet meer. Korte video clips, dat is tv anno 1984. De kleur ligt als dikke ketch-up en mayonaise over de werke lijkheid. De FNV probeert uit alle macht die oude zwart-wit-wereld te rug te krijgen. De Haag is slecht, de Bond is goed. Lub bers is een uitbuiter, de echte minima zijn heel zielig. Dat beeld is uit de tijd. De mensen willen de bonte we reld van STER en Ted de Braak. Maarook daar aan zal een einde komen. Dat kan ik u nu al in geuren en kleuren vertellen. Als u een zwart-wit-toestel in huis hebt, ben u rijk. Ja, se rieus. Dat is een brok antiek. Zo'n toestel is over tien, vijf tien jaar goud waard. Dan zijn de mensen moe van al die kleuren. Ze kotsen ervan dat het Jeugdjournaal op dis- co-ritme wordt gebracht met danseresjes op de bureaus en het 'grote' journaal van de buis heeft verdrongen. Dan willen ze weereen simpe le tv met alleen zwart en wit. MERIJN (ADVERTENTIES) I Wilt u vrijblijvend informatie? I Stuur deze bon portvrij naar Ruts, I antwoordnummer 255,5000 VH Tilburg. j firmanaam: J-kontaktpersoon I adres: vrz i Fraai.degelijk en uiterst betaalbaar bouwt u met Ruts. j Staalbouw-specialist Ruts levert I voor u in ijltempo kwaliteitsbouw j zonder concessies. Flexibel, goed J geïsoleerd, eventueel in fasen en in elk volume. Een gegarandeerd hoge rente gedurende de looptijd van 5 jaar. Jaarlijkse rentebetaling. Minimum-inleg: f 1.000,-. Een zeer aantrekkelijke rente en uw geld blijft vrij beschikbaar (tegen 1,5% opnamekosten). Stor tingen en opnamen via uw bank- of postgirorekening. RÊNl -«s J/ Hoe langer u spaart, hoe hoger de rente. Het gehele saldo is (met één maand opzegtermijn) direct opneembaar. Zonder kosten. Dus een grote vrijheid. Coupures vanaf f 500,-; rente tot del: ons kantoor te Breda 076-22 58 44; Roosendaal 01650-4 09 70 of een van onze spaaragentschappen: Etten-Leur (01608-1 22 30); St.-Willebrord (01653-25 55); Zevenbergen (01680-2 3417). Bankgiro: 22.51.75.002 of postgiro: 1117570.

de Stem | 1984 | | pagina 3