Mitterrand blundert in overleg over Tsjaad even.^ UITBLAZEN 'FRANKRIJK BEETGENOMEN DOOR LIBIË' Sovjet-Unie heeft 'nieuwe' opvatting van persvrijheid Europese NAVO-leden willen los van wapenindustrie VS Pastorale voor ami Vliegend wonder tyoningct WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 ACHTERGROND T5 PAGINA 2 Afgegaan Schurk DOCHTER STALIN STAAT JOURNALISTEN BEPERKT TE WOORD Verloren zoon Uitval Nieuwsbeleid MINISTERS VAN DEFENSIE VERGADEREN DEZE WEEK Complex Agenda WOENSDAG 21 NO Jongeren 0nder 21: 32 uur werken Philips stopt produktie zwart-wit tv GEREFORMEl VIT HET PARI Uitverkoop vri Prijsdiscri mini et op betog Minister Rietkerk (Bin ken) en minister Korthals nebben aan onder meer a Jens, de Vereniging Nederls en en de kerkgenootschap; raagd over een voorstel Us en weder dienen de ziet u ze vandaag voor het laatst vlie gen. Vijf Starfighters van de Koninklijke Lucht macht maken vandaag een afscheidsvlucht boven ons land. Hun route loopt over de militaire vliegvel den. Na hun terugkeer op de Brabantse basis Volkel worden de toestellen overgedragen aan Domeinen, bestemd voor ver koop. Nooit heeft de luchtmacht langer met een gevechtsvlieg tuig gevlogen dan met de Star fighter: 22 jaar! Maar ook had zij nooit een vliegtuig dat zo omstreden was als deze F 104G, zoals de officiële aan duiding luidde. Binnen de luchtmacht zelf was er dan nog een derde benaming in zwang: gewoon Honderdvier of, als het NAVO-Engels moest zijn, One- o-four. De Starfighter was in 1962 een vliegend wonder. Het vlieg tuig haalde een snelheid van Mach 2,2 (ruim 2300 km per uur). Dat is 200 km sneller dan ruim twintig jaar later zijn op volger, de F-16, vliegt! Het toe stel zat boordevol moderne ap paratuur. Het vliegtuig moest het hebben van zijn snelheid want de opmerkelijk kleine, messcherpe vleugeltjes gaven het weinig 'lift'. Die vleugels, nog geen 2,5 meter lang, wer den door de vliegers spottend 'spatborden' genoemd. Het acceleratie-vermogen van de superkrachtige J-79 mo tor was verbazingwekkend voor wie dat voor het eerst in zijn rug voelde. Een bemande raket gelijk. In 1965 zat ik achter ka pitein A.J. Diekman in een tweezitter van het op Leeuwar den gestationeerde 322-squa- dron. Dit schreef ik er later over: „We starten gezamenlijk, met het toestel van luitenant Tom bal rechts van ons. De machti ge J-79 motor stuwt de zware Starfighter als een raket voor waarts. De acceleratie is enorm en ook hevig voelbaar in de rug als de nabrander wordt aange zet. Als ruimtevaarders schie ten we vrijwel loodrecht de blauwe hemel in, achterover ge legen in de stoelen. Luttele mi nuten later zitten we boven de Zuiderzeepolders, op 40.000 voet." Sonic boom Het is de enige keer dat ik Mach 2,2 heb gevlogen; ergens boven de zee omdat we de be woners van de noordelijke pro vincies de sonic boom moesten besparen. Daar lees je nu niet veel meer over en je hoort er maar zelden een; wanneer een NAVO-makker - per ongeluk waarschijnlijk - boven land door de geluidsbarrière gaat. Toen was er veel over te doen. Menige scheur in gevel of wand werd aan de sonic boom gewe ten en als schadepost bij De fensie geclaimd. De intrede van de Starfigh ter was al rumoerig. Er waren gigantische poütieke en finan ciële belangen mee gemoeid. Wij kregen de Starfighter als het ware opgedrongen door de Duitsers. Met hun superorders van in totaal 916 toestellen (waarvan Fokker er 255 bouw de) gaven ze de doorslag. Daar stond tegenover dat door deze massale aanschaf, waarvoor een speciaal Europees consor tium was gevormd - een uni cum voor die tijd - de prijs be perkt kon worden gehouden, al bedroeg die altijd nog zo'n 6 miljoen gulden per stuk, een ongelooflijk hoog bedrag in 1962. WIM KOCK Meer dan 100.000 mensen in zeven landen (Nederland, België, West-Duitsland, Italië, Japan, Canada en de VS zelf) verdienden jaren lang hun brood met het assembleren van Starfighters en het bouwen van motoren en apparatuur. Wat echter veel meer aandacht trok waren de ongelukken met Star fighters. De kranten hadden er een gewoonte van gemaakt de neergestorte (vooral Duitse, maar die hadden er ook bijna duizend!) Starfighters te num meren. Het neerstorten van de honderdste werd in de kranten van 14 oktober 1969 bijna als een jubileum gemeld: „W. Duitsland verliest honderdste Starfighter." De vlieger bleef ongedeerd, evenals zesenveertig anderen vóór hem. Drieënvijf tig Duitse piloten hadden ech ter het leven gelaten, hetgeen de Starfighter in Duitsland de macabere bijnaam 'Weduwen- maker' opleverde. Zo kreeg de Starfighter vooral in West-Duitsland deels ten onrechte de naam een brok- kenkist te zijn. Ondanks het verlies van 44 vliegtuigen, waarbij 20 vliegers om het le ven kwamen, heeft de Neder landse luchtmacht met geen en kel vliegtuig betere resultaten op het gebied van de vliegvei ligheid bereikt dan met de Honderdvier. De Starfighter is direct of indirect bijna onafgebroken een bron van politiek rumoer gebleven. Alleen al het noemen van de naam van de oorspron kelijke fabrikant zal u een licht doen opgaan: Lockheed. Jaren duurde het eer de Lockheed-af faire aan het licht kwam en het heeft niet veel gescheeld of dit schandaal had het vliegtuig zelf overleefd. Congressen Ook de opvolging van de Starfighter had veel voeten in aarde. Al in het midden van de jaren zeventig laaide de discus sie hoog op. Chili was toen de Zuidamerikaanse favoriet van links in Nederland en het par tijcongres van de PvdA wilde sowieso geen Amerikaanse vliegtuigen 'omdat met Ameri kaans geld de Chileense presi dent Allende ten val was ge bracht.' Wie herinnert zich niet de uitspraak van Vredeling: „Congressen kopen geen straal jagers." Ook steeg weer de geur van corruptie op. De Franse vlieg- tuifabrikant Dassault was met zijn Mirage ook in de race om de vervanging van de Starfigh ter. Geruchten over omkooppo gingen doken op en ze werden bevestigd door PvdA-kamerlid Piet Dankert. Net een jaar geleden verzet te de Tweede Kamer zich nog tegen de verkoop van 47 Star fighters aan de 'Turkse gene raals'. Dat was het laatste ach terhoedegevecht tegen de Star fighter. De Turken hebben hun vliegtuigen gekregen Thuis bewaar ik nog een door kapitein-vlieger Diekman ondertekend, perkament-achtig dokument dat mijn erelidmaat schap bevestigt van de Royal Order of Starriders. Een grapje van Lockheed dat herinnert aan die ene keer dat ik door de geluidsmuur ging. liillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41, ©076-236326 Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Rsnkrplfltific Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze correspondent, Bob van Huët SINDS enkele dagen voeren Jaguar-straalja gers van de Franse luchtmacht weer ver kenningsvluchten uit boven Tsjaad. Minister van defensie Charles Hernu en de stafchef van het Franse leger, ge neraal Lacaze, zijn zon dagavond halsoverkop van Parijs naar de Tsja- dische hoofdstad Dja- ména gevlogen om met de plaatselijke leiders een mogelijke terugkeer van Franse militairen naar Tsjaad te bespre ken. Volgens het Franse dag blad Le Monde zou de Franse regering nog drie tot vier da gen de kat uit de boom willen kijken alvorens opnieuw te besluiten tot een interventie in Tsjaad. Die operatie, in de pers al 'Manta-2' gedoopt, zou volgens officieuze mili taire bronnen minder vreed zaam zijn dan de vorige en een direct confrontatie met Libië niet uitsluiten. Dat zijn hier de wat over spannen reacties na het re cente Griekse intermezzo in de nu al vele jaren durende Tsj adische kwestie. Het meer dan vijf uur durende gesprek van de Franse president Mit terrand met de Libische lei der Ghadaffi is duidelijk geen succes geworden. In te genstelling tot wat het Fran se minister van Buitenlandse zaken eerder liet weten geeft men nu ook in Parijs toe dat er nog Libische soldaten in Tsjaad zijn. Volgens schat tingen tussen 1000 en 1500. „Minder dan bepaalde bui tenlandse bronnen beweren, maar meer dan afgespro ken", aldus president Mitter rand in een persconferentie daags na zijn controversiële reis naar Kreta. De bewuste afspraak was neergelegd in het Frans-Libische evacua tie-akkoord van 15 septem- Mitterrand, (rechts) op Kreta in gesprek met Ghadaffi (midden) en de Griekse premier Papandreou. - fotoap ber j.l. en hield o.a. dat beide landen hun troepen vóór 10 november uit Tsjaad zouden hebben teruggetrokken. De Fransen hielden zich aan hun woord, de Libiërs weer eens niet. In de Franse kranten werd maandag zuur vastgesteld dat president Mitterrand zich heeft laten beetnemen door de wispelturige leider van de Libische revolutie, Moam- mar Ghadaffi. „Van Ghadaf fi is slechts één serieuze be lofte bekend en die staat in zijn kleine groene boekje: Li bië wil Frankrijk uitsluiten van het Afrikaanse conti nent", aldus Le Monde. Andere kranten sloten zich hierbij aan en schreven dat Ghadaffi nooit de intentie heeft gehad Tsjaad te ontrui men, „integendeel, het Libi sche contingent is versterkt met tanks en helikopters." Men achtte de vrees van de momenteel in Parijs verblij vende Tsj adische minister van buitenlandse zaken dan ook gegrond dat de Libiërs over niet al te lange tijd de aanval zullen inzetten op het wankele bewind van Hissène Habré. „Een zwarte week voor president Mitterrand", vatte het linkse dagblad Libera tion de gebeurtenissen van de afgelopen dagen samen. In een vinnig stelde hoofdre dacteur Serge July dat het Franse staatshoofd voor de ogen van de wereld belache lijk is gemaakt door de Libi sche kolonel. En volgens de nieuwbakken secretaris-ge neraal van de grootste oppo sitie-partij in Frankrijk RPR, Jacques Toubon, was de president ongeveer afge gaan als de smachtende Cy rano onder het balkon van Roxane. Frangois Mitterrand lijkt zijn haastig streven het Tsja- dische conflict te beëindigen en de Franse schatkist zo on geveer een miljoen gulden per dag aan oorlogsinspan ningen te besparen, duur te betalen. Hij is er ten onrechte van uit gegaan dat kolonel Gha daffi een vriend in nood kan zijn. Daarbij heeft de Franse president wat al teveel geva ren op het kompas van de grote promotor van het Frans-Libische akkoord, de Franse minister van buiten- lanse zaken Claude Cheys- son. Diens ministerie werd maandag in Franse kranten gekraakt als 'leugenachtig' omdat men de tegen beter weten in (Amerikaanse sa tellietfoto's toonden het te gendeel) steeds heeft ver klaard dat de Libiërs zich aan de afspraak hielden. Door op Kreta de hand te schudden van Ghadaffi, vol gens Liberation „een van de grootste leugenaars van de planeet", heeft president Mitterrand zich op onbegrij pelijke wijze laten compro mitteren. Wellicht heeft hij tot de ontmoeting besloten om de al te optimistische Cheysson bij te sturen en zijn persoonlijk gewicht in te schaal te leggen in de hoop de eigenzinnige Ghadaffi tot de orde te roepen. Het lijkt alle maal voor niets geweest. Het zal overigens een van de laatste keren zijn dat pre sident Mitterrand het voor Cheysson opneemt, want in regeringskringen in Parijs circuleren steeds hardnekki ge geruchten dat de minister van buitenlandse zaken bin nenkort vervangen wordt door de 'specialist' Roland Dumas, een naaste medewer ker van Mitterrand en thans regeringswoordvoerder. Een en ander kon Cheysson niet beletten zondag in Washing ton, waar hij opvallend koel is ontvangen, nog wat olie op het vuur te gooien door te verklaren dat het de Ameri kanen waren die deze affaire uitbuitten om „aan te tonen dat de manier waarop zij met Nicaragua omgaan de juiste is en dat Frankrijk dus met de Libiërs zou moeten hande len zoals de Amerikanen dat tegenover de Nicaraguanen deden." Maar ook Cheysson moest toegeven dat Ghadaffi zich niet aan zijn woord had gehouden. Hij noemde dit „zeer verontrustend." In de hele zaak lijkt de Franse president weinig be spaard te blijven. Juist had hij geprobeerd kolonel Gha daffi weer enigszins onder de mensen te brengen of Mitter- rands vriend, de Egyptische president Moebarak, ont maskerde de Libiër als een gewetenloze schurk. De mis lukte moordpoging op de oud-Libische premier Ba- koush afgelopen vrijdag, be schuldigingen dat hij de hand zou hebben gehad in de aanslag op Indira Gandhi en nieuwe aanslagen die Libi sche terroristen zouden bea men op een reeks westerse staatshoofden, waaronder Frangois Mitterrand zelf, maken de positie van de Franse president er niet be paald geloofwaardiger op. In de oppositie wordt de serie tactische blunders van de linkse regering natuurlijk dankbaar aangegrepen. „Eens waren we er trots op dat ons land de derde militai re macht van de wereld is. President Mitterrand heeft van Frankrijk een papieren tijger gemaakt", aldus een reactie van Frangois Leotard, de belangrijkste troonpre tendent binnen de UDF van ex-president Giscard. Een woordvoerster van de RPR vroeg om een krachtig optre den van de president: „Als we opnieuw soldaten naar Tsjaad sturen, dan is dat niet om daar toerisme te bedrij ven." SVETLANA Allïlujeva, de dochter van Joseph Stalin, verscheen vorige week na een afzonderingsperiode van twee weken in het openbaar om een zorgvuldig gecontroleerde persconfe rentie te geven, waarbij de naam van haar beroemde vader niet één keer ter spra ke kwam. Alleen journalis ten met een uitnodiging mochten naar binnen, tv- camera's waren niet toege staan. De verslaggever van The Guardiun woonde de persconferentie bij en plaatst tevens kanttekenin gen bij de informatiever strekking van de Russen aan de pers. Door Martin Walker MOSKOU - Nadat Svet- lana een verklaring had voorgelezen en de laat ste van de vijf vragen beantwoord had, ver klaarde het hoofd van het persbureau van het ministerie van buiten landse zaken dat er 'dis ciplinaire maatregelen' genomen zouden worden tegen elke Westerse journalist, die Svetlana nog verder lastig zou vallen op straat of in haar hotel een eufemis me voor uitwijzing van de betreffende journa list. Het gebruik dat er van de teruggekeerde 'overlopers' Oleg Bitov en Svetlana wordt gemaakt, lijkt erop te wijzen dat er van hogerhand beslo ten is de roep om 'persvrij heid' en nieuwtjes-honger van de buitenlandse pers te gebruiken om het Sovjet standpunt over te brengen. De persconferenties met Bitov en Svetlana waren echter niet zonder risico, aangezien beiden genoeg an ti-Sovjetartikelen en boeken hadden geschreven om lasti ge vragen van Westerse jour nalisten te mogen verwach ten. Toch werden deze perscon ferenties gehouden. Terwijl de helft van de wereldpers en alle tv-camera's voor de deur moesten blijven wachten, werden binnen in korte tijd een beperkt aantal vragen afgehandeld de journalisten die een vraag mochten stel len, werden speciaal uitgeko zen door een man van bui tenlandse zaken. Svetlana vertelde dat ze in Rusland ontvangen was 'als de verloren zoon in de bijbel. Ik kon het niet langer ver dragen gescheiden te zijn van mijn familie en mijn beslis sing terug te keren heeft me geholpen het enorme gevoel van schuld kwijt te raken, dat me al deze jaren gekweld heeft. Ik ben nu gelukkig, ik ben thuis'. Svetlana, die een van te voren voorbereide verklaring Svetlana tijdens haar persconferentie vorige week vrijdag. oplas, klaagde over het feit dat ze geen toestemming had gehad om in het Westen vrij rond te reizen. 'Ik wilde in een klein, vredelievend land je zonder de H-bom wonen, zoals Zweden of Zwitserland, of India. Maar er werd mij verteld dat ik alleen naar Engeland mocht gaan'. Er waren volgens Svetlana drie belangrijke gebeurtenis sen tijdens haar verblijf in het Westen aan te wijzen die geleid hadden tot haar be slissing naar de Sovjet-Unie terug te keren. Drie jaar ge leden in New York had ze, na het zien van de Russische film Oblomov, op het punt gestaan naar het Russische consulaat te gaan om haar terugkeer te regelen. Een tweede belangrijke gebeurte nis vond plaats in juni, tij dens de de herdenking van D-day in Groot-Brittannië. 'Ik kon het me gewoon niet voorstellen hoe zij de twintig miljoen Sovjet-soldaten die hun leven hadden gegeven zomaar konden negeren. Het was dit ongelofelijke gebrek aan rechtvaardigheid dat me deed begrijpen waar ik wer kelijk thuis hoorde'. 'De laatste druppel kwam in september, toen ik hoorde dat mijn zoon Josef in Mos kou ziek was. Mijn oudste dochter was ver weg in Kam chatka. Ik kon het niet ver dragen gescheiden te zijn van mijn familie'. Toen de persconferentie het tweede uur inging, begon Svetlana er vermoeid en bij na geirriteerd uit te zien. Haar vrienden hier wijzen op familieproblemen, een bijna onvermijdelijke zaak na haar lange afwezigheid. Zij hebben ook gezegd dat Svet lana last heeft van depres sies. Het lukte de buitenlandse correspondenten vanwege het strikt beperkte karakter van de persconferentie niet om Svetlana in het nauw te drijven. Ze vermeed ook een direct antwoord te geven op een lastige vraag over haar tv-optreden voor de BBC waar ze kritiek had geleverd op Rusland, door te zeggen dat zijzelf eigenlijk liever over godsdienst had willen praten, maar dat de intervie wer meer interesse had ge toond voor politieke aspec ten. Op een bepaald moment viel ze zelfs even uit: 'De meeste van jullie hier zijn mannen. Jullie zijn geïnte resseerd in politieke vraag stukken. Ik niet. Dat is van ondergeschikt belang. Vrou wen zijn geïnteresseerd in hun families, in hun kinde ren'. Ook suggereerde Svetlana dat haar teleurstelling over het Westen te maken had met het feit dat het haar niet ge lukt was een eigen carrière op te bouwen. 'Het was niet mijn bedoeling rijk te wor den, maar om samen te wer ken met schilders, schrijvers - foto tass en intellectuelen, om fotogra fie en talen te studeren, maar daar kwam allemaal niets van'. Over haar Amerikaan se man vertelde ze dat hij 'een zwakkeling was. Hij trouwde met mij omdat hem dat opgedragen was en om dat hij mijn rijkdom over schatte', aldus Svetlana, ter wijl ze breed glimlachte. Het laatste jaar is er veel verbeterd wat betreft het Sovjet-nieuwsbeleid. Deze verbetering werd vorig jaar ingeluid met de Russische persconferentie over het neerschieten van het Kore aanse vliegtuig; een perscon ferentie compleet met kaar ten, audio-visuele middelen en het hoofd van de generale staf, die vragen beantwoord de. Dit wil echter niet zeggen dat buitenlandse correspon denten niet voortdurend te maken hebben met tal van restricties. Persmensen moe ten wonen in de speciale wij ken voor buitenlanders in Moskou, waar politiemannen voor hun deur staan om Rus sen tegen te houden, die niet de volle goedkeuring van de staat hebben. Bovendien mo gen ze zich niet buiten Mos kou begeven, tenzij ze daar voor toestemming hebben gekregen. Toch heeft de buitenlandse pers in vergelijking met tien jaar geleden meer vrijheid en meer privileges gekregen. Het is misschien een teken van een langzaam openstel len van deze maatschappij, dat het Kremlin tegenwoor dig met één aarzelende teen in de koele, verfrissende ri vier van een (pers)vrijheid naar Westers voorbeeld staat. Copyright The Guardian Door Jan Grpyn STILAAN raken de Europese NAVO-lidsta- ten ervan overtuigd dat ze hun geld beter voor 'zelfgemaakt' wapentuig kunnen uitgeven dan voor spullen van Ameri kaanse makelij. Staats secretaris Jan van Hou- welingen (Defensie, ma terieel) heeft zich tot taak gesteld Europa aan te voeren op de weg naar een grotere onafhanke lijkheid van de Ameri kaanse wapenindustrie. Maar voor het zover is, vóór Europa's legerkorpsen allemaal over dezelfde soort wapens en munitie beschik ken, zal nog heel wat verga derd moeten worden. Komende donderdag en vrijdag komen de Neder landse, de Turkse, de Belgi sche, de Deense, de Fra'nse, de Westduitse, de Italiaanse, de Luxemburgse, de Noorse, de Portugese, de Spaanse en de Engelse, behalve wellicht de Griekse minister van de fensie in Den Haag bijeen om in het kader van de Indepen dent European Programme Groep (IEPG) te praten over samenwerking op gebied van produktie en ontwikkeling van militair materieel. Tot voort kort was de IEPG iets voor staatssecreta rissen en voor directeuren- generaal materieel, maar nu heeft de Grote Politiek het nut van samenwerking ont dekt. Van Houwelingen reisde als tijdelijk voorzitter van de 'materieelgroep' de afgelopen weken twaalf NAVO-hoofd- steden van Europa (Reykja vik niet, omdat IJsland niet tot de IEPG hoort) af om nog eens warm te pleiten voor zijn doelstelling. De komende tien jaar zullen de Europese NAVO-landen 750 miljard gulden uitgeven aan militai re materieel. Een groot bedrag zal als Van Houwelingens initiatie ven mislukken afvloeien naar de Verenigde Staten. Van het geld dat Nederland uitgeeft aan al dan niet rij dend materieel komt nauwe lijks tien procent in Europa terecht. Overigens staan voor Nederland de eerste tien jaar geen grote militaire aanko pen op stapel. De laatste gro te aanschaf was de Ameri kaanse F 16 waarvoor Neder land wijselijk koos toen bleek dat het Europese model, de Tornado, schreeuwend duur zou worden. Drie belangrijke projecten staan op de agenda, al wil niemand precies aangeven welke dat zijn. Het nieuwe Europese gevechtsvliegtuig voor de volgende eeuw zal in elk geval besproken worden. West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Engeland en Spanje zijn vast van plan samen aan de ontwikkeling van dat nieuw vliegtuig te gaan wer ken, Nederland twijfelt nog, maar heeft wel zin mee te doen. Naar de twee andere grote militaire projecten kan nog alleen worden gegist. Waar schijnlijk gaat het om de ont wikkeling van een Europese helicopter en om de bouw van een marineschip, waar mee de IEPG-leden hopen de VS commercieel te bevech ten. Er staan bovendien nog een stuk of dertig andere sa- menwerkingsmogelij kheden op het verlanglijstje van de IEPG, van verbindingsappa- ratuur tot munitie. Een zegsman van Van Houwelingen vertelde begin deze week apetrots dat verte genwoordigers van de Ame rikaanse regering Van Hou welingen inmiddels hebben verzekerd dat ze zijn streven naar harmonisatie en eigen Europese produktie niet zul len tegenwerken, hoewel het voor de hand ligt dat ander zijds niet op medewerking hoeft te worden gerekend. Het invloedrijke militair-in dustrieel complex in de VS zal de ontwikkelingen niet zonder zorgen bezien, hoewel er nog afzetgebieden genoeg zijn buiten Europa. Hoe weinig samenwerking op gebied van materieel in Europa is, moge blijken uit een studie van de Duitse des kundige Günther Kulo. In 7 landen werken 11 verschil lende bedrijven aan anti tankwapens, in 7 landen pro duceren 18 bedrijven lucht doelgeschut, in 6 landen ma ken 8 bedrijven lucht-lucht- wapens, in 7 landen fabrice ren 16 fabrieken lucht- grondwapens, en in 7 landen werken 10 ondernemingen aan marinewapens. De vergadering van de mi nisters van defensie kreeg van de organisatie de kwali ficatie 'vertrouwelijk'. Pas aan het eind van de bijeen komst vrijdagmiddag zal of ficieel bekend worden hoe eensgezind de NAVO-lidsta- ten de technologische en commerciële strijd zullen aanbinden met de Ameri kaanse bondgenoot. idvies aan Kabinet Van onze redactie binnenlar AMSTERDAM - Als het a ije Raad voor het Jeugdbeh gen adviesorgaan van de i gering - ligt gaan alle jong fen onder de 21 jaar in de to komst hooguit 32 uur per we werken, te bginnen ra schoolverlaters en hen die vi werk veranderen. Het wett lijk minimumloon mag echt „iet worden verlaagd. 50.( Van onze redac MAASTRICHT/ DEN bouwverenigingen b om nog meer nieuwe angst voor leegstand Dit heeft directeur N. Woningraad dinsdag ge over de problemen met de sociale sector. Van Velzen zei dat de corpi raties, die bij de woningra; aangesloten zijn, thans m 50.000 leegstaande woninge zitten. Volgens Van Velze moeten hier de woningen d leeg staan door verhuizinge of slechte staat van onderhol, nog bij worden opgeteld. De geringe animo om niei we woningen te bouwen wort volgens de directeur van c Woningraad ook ingegeve door de hoge uitgaven die coi poraties doen voor woningvei betering en groot onderhou Vorig j aar hebben zij een mi jard gulden daaraan uitgegt ven na aftrek van de subsidit van staatssecretaris Brok: Vorig jaar zijn echter voor ht eerst in hun geschiedenis c STADSKANAAL (ANP) - 1 1985 stopt Philips met de pre duktie van grote beeldbuizc voor zwart-wit televisies. In dat j aar worden in Stad kanaal de laatste 60.000 beelt buizen gemaakt, waarna er i Nederland geen beeldbuize voor de grote zwart-wit teli visies meer worden geprodi ceerd. Reden is dat de vras naar dergelijke televisietoi stellen sterk is afgenomen. Van onze redactie binnenlanc LUNTEREN - Pastorale wer kers krijgen in de Gerefor meerde Kerken geen bevoegd heid om ambtelijke handelin Sen te verrichten. Dit stand Punt heeft het breed modera men (uitgebreid bestuur) va ue Gereformeerde synod dinsdag te Lunteren ingeno men op advies van op twee n alle deputaten 'Gemeente structuur en Ambt'. Dergelijke handelingen mo Ben alleen door predikante: worden verricht, aldus hc meerderheidsrapport van deputaten. DE Uitverkopenwet is inge mee de wettelijke beperkin verkopen werden gesteld, De wet die de intrekking re m het Staatsblad verschene de Tweede Kamer is unanil "at het kabinet maatregeli om het verschijnsel prijsd k°P in te drukken. Dit vers door grootafnemers soms 1 kunnen bedingen, schaadt mer vooral de kleinere one consument. De Kamer vind' racommerciële activiteiten meerde instellingen niet te «et verschijnsel zou zich v °p het gebied van de horeca. II al

de Stem | 1984 | | pagina 2