tien 59,- 59,- 59, lODE Veel bijleren doen we niet IN KADER INTERGEMEENTELIJKE PROJECTEN uitziet. 35 Mille voor gehandicapten Dijkgeschot in schap Hulster Ambacht omhoog jetaaibaar leidt en korte ineens. i de om- als t er thuis ge- Cesprek jongeren Itot disco WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 I Enkele enthousiaste Hei- Ikantse jongeren willen naast lisco ook andere activiteiten I tganiseren voor de jeugd. De I nenementencommissie van e Warande is bereid de jon- I geren van Sint-Jansteen en I Heikant te ondersteunen bij i voorbereidingen. Zo zijn let plannen om op Sint-Jan- lüeen een basketbalclub te I starten. fes? PAPIER' VOOR UW PEN I Emancipatie Tunnel Buurtvereniging Moerschans ter discussie Leerlingen van Warande klussen voor actie Afrika 'Open dag' in museum Hulst EXPOSITIE CARTOONS IN DULLAERT ROVER roept Zeeuwen op Absdale Axel Clinge Plaatselijk nieuws Heikant Wegen Hulst Kloosterzande Koewacht Ossenisse Takken Koe Al if 122 Aanleg fietspad van psie Hulst naar Koewacht i ctie japonnen in ijaponnen in de japon in se aktuele kleuren. deux-pièces, uni AaS Van een onzer verslaggevers HULST - De gemeente Hulst wil samen met de jemeente Axel een fietspad aanleggen tussen gulst en Koewacht. Voor dit peperdure project hoopt men subsidie- I potjes van de provincie en het rijk te kunnen aanspre- Het fietspadplan is aange- I jield in het kader van interge- reentelijke projecten in vsuwsch-Vlaanderen, waar voor vanuit het B en W-over- I »g een speciale werkgroep is I Ófvormd. Gedeputeerde drs. R. bé heeft zich bereid ver- ird zich voor dergelijke I orojecten te willen inzetten. I Hij zal proberen geld te putten I at bestaande provinciale I fondsen en ook pogingen doen I ltsfondsen aan te boren. I De gemeente Hulst heeft al I mg plannen voor een fietspad tassen Hulst en Heikant in de Last liggen, maar vanwege .eldgebrek had men de hoop II bijna opgegeven. Vanuit het I dorp Heikant, en ook wel van- 1 atSint-Jansteen, klinkt al ja- Van een onzer verslaggevers I HEIKANT - De door de Stich- I :ing Jeugd- en jongerenwerk Itouw gezette bijeenkomsten vissen jongeren uit Sint-Jan- I steen en Heikant hebben al- I nst geleid tot een eerste acti- riteit. Vrijdag 30 november wordt I it een disco-avond gehouden Im't Heike te Heikant. Die be- Ijint om 19.30 uur en alle jon- Jgeren vanaf een jaar of twaalf I lijn welkom. toneelstuk werkt als rode 1 ap op stier'. Dit op de voor- I Pagina van De Stem van 1 Zeeland van 17 november. Ik sen bang dat het emancipa tiewerk in Zeeland als een sode lap op de lezers werkt, 0 is het op mij wel overge komen. Trouwens in het werd geëmanci- Hfeerd tussen aanhalingste- gezet. Eten gezellig to- l'eelstuk waar mannen en 1 rouwen van genieten wil- I zij door een actie tegen- herken, wie mee wil doen jsan zich opgeven bij de I i:aancipatiewerk(st)ers. Is I "at bevorderen van de Emancipatie, gelijkheid van I 'annen en vrouwen, Wak- I tere Neeltje? I Emancipatiewerk, ik denk l'at je kunt volstaan met Nwassenen-educatie, de I Vouwen zullen het ZELF l'oeten doen, ieder voor zich 1 daar helpt geen emanci- iMiewerkster aan. Als ik INk in onze eigen gemeente I -Kei wordt er bitter weinig Ijadaan door de ernancipa- I tewerkster, misschien dat 1* zich nu voor de ingang |jan het Cultureel Centrum 1 Halle gaat leggen. Erg irt zijn ze ook niet, het speelt al 10 jaar. Een Par pagina's verder in de lfde Stem: 'Run op Zeeuws IjOancipatiegeld', een hoe- IJlheid aan groeperingen, I jvsje die voor mannen ook? opvang voor kinderen J5' ik eruit halen, dat is Pak een belemering voor I ';°uwen die zich willen ont- |*°>en. Als de gelden be- Ijd worden aan vormings- l,5rk en opvang van kinde- 15 zal de emancipatie een «■■«sneller gaan dan zich te liegen als een 'STIER'. den Doelder ren lang de roep om een fiets pad. Momenteel moeten fiet sers gebruik maken van Wil- helminastraat en Vylainlaan. Een weg met erg veel autover keer, wat vanwege de hoge snelheden waarmee over de weg wordt gescheurd soms ge vaarlijke situaties oplevert. Vooral voor de vele fietsende ouderen en de schooljeugd. Wat het gedeelte op het grondgebied van Hulst betreft zou het fietspad in Hulst moe ten aansluiten op de voetgan gerstunnel onder de rijksweg. Het tracé zal gedeeltelijk langs de bestaande weg komen, maar deels ook achter de be bouwing lopen. Vanaf de be bouwde kom in Heikant moet het bij de gemeentegrens dan aansluiten op een door de ge meente Axel te leggen pad naar Koewacht. Op het stadhuis in Axel zijn in het verleden nooit erg drin gende verzoeken binnengeko men om een fietspad langs de zich in heel wat onoverzichte lijk bochten door het land schap slingerende weg. Wel ziet men in Axel het plan wel zitten en is men bereid te be kijken of het project te reali seren is. Op zijn beurt wil Axel bij Hulst aankloppen voor een ander intergemeentelijk plan. Namelijk het leggen van een fietspad langs de Hulsterse- weg, de oude verbinding tus sen Hulst en Axel. Ook dat karwei zal worden aangemeld voor subsidie. Van een onzer verslaggevers HULST - Het voortbestaan van de buurtvereniging in de Hulster wijk Moerschans staat der discussie. Voor maandag is een alge mene ledenvergadering uitge schreven, waarop moet blijken of de buurtvereniging nog wel recht van bestaan heeft. Reden voor het zetten van vraagtekens bij de vereniging is dat er op activiteiten die worden georganiseerd veelal bar weinig respons komt van de wijkbewoners. Wel, zo er vaart het bestuur, komt er achteraf steeds weer kritiek op de organisatie van activi teiten. Inmiddels zien ook de verschillende bestuurleden het allemaal niet meer zo zitten. Vijf zijn er van plan op te stappen. De algemene ledenvergade ring, waarop alle Moerschans- bewoners worden uitgenodigd, wordt maandag om 20 uur ge houden in zaal Tiffany te Hulst. Van een onzer verslaggevers AXEL - Leerlingen van de christelijke lagere school De Warande gaan dit week op pad om geld bij elkaar te krij gen voor de actie 'Een voor Afrika'. Het is de bedoeling dat de kinderen dit geld vergaren door links en rechts klusjes op te knappen. Hun 'loon' moeten zij op school inleveren ten bate van de actie. Van een onzer verslaggevers HULST - Op 24 en 25 novem ber wordt voor de vijfde keer het nationaal museumweek- einde gehouden. Het heeft tot doel de aan dacht te vestigen op het geva rieerde aanbod dat de musea van Nederland bieden aan de museumbezoeker. Ook het museum te Hulst zal die dagen open huis houden. Bezoekers zijn welkom van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. De pupillen van De Sterre namen de geschenken met enthousiasme in ontvangst. - FOTO DE STEM/CORJ DE BOER Van een onzer verslaggevers CLINGE - De stichting 'Sport Steunt' heeft gisteren onder zeven instellingen voor ge handicapten een bedrag van bijna 35.000 gulden verdeeld. Vijf mille daarvan ging gisterochtend naar De Sterre in Clinge waar directeur P. Bottelier en de pupillen van het tehuis de gulle afvaardiging van de stichting in zaal Nobelhof ontving. Voorzitter Westerweel van 'Sport Steunt' bleek 'overdonderd' door deze hartelijke ontvangst. In zijn korte toespraak wees Westerweel erop dat ook voor de stichting moeilijkere tijden zijn aangebroken. De ontvangsten zijn teruggelopen. De overhandiging van het bedrag leverde daverend applaus en hoera-geroep van de pupillen op. Het geld is bedoeld voor de aan schaf van diverse speeltuigen. De rest van het geld ging naar Huize Den Berg in Goes (6.000 gulden), dagverblijf De Windroos in Middelburg (3.000 gulden), ver pleeginrichting Vijvervreugd in Middel burg (6.000 gulden), huize Ipenoord (1.800 gulden), vereniging Kinderzorg in Middel burg (6.000 gulden) en zeehospitium 'Zonne veld' te Oostkapelle (7.000 gulden). Van een onzer verslaggevers HULST - In Den Dullaert te Hulst opent vrijdagavond een tentoonstelling van cartoons van de Belgische tekenaar Paul Verschaeren. De expositie wordt om 20.15 uur geopend met een inleiding door Walter Decoene. De ten toonstelling is tot 15 december te bezichtigen. Van een onzer verslaggevers AXEL - De afdeling Zeeland van de vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (ROVER) roept alle Zeeuwen op een an sicht- of briefkaart te sturen naar minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat met de tekst: 'Zeeland wil goed en be taalbaar openbaar vervoer*. Vrijdag 23 november wordt er op het Binnenhof in Den Haag gedemonstreerd tegen de aangekondigde tariefsver hogingen. De dag erop worden in heel Nederland plaatselijk acties gehouden. ROVER, Konsumenten Kontakt en de vervoersbonden CNV en FNV, organisatoren van de acties, hebben de nota 'Terug naar goed en betaal baar openbaar vervoer' opge steld. De nota wordt 28 no vember in Den Haag openbaar gemaakt. Sinterklaas - Zaterdag 24 no vember brengt Sinterklaas een bezoek aan manege De Badts waar hij om 14.00 uur aan de kinderen van Absdale een cadeautje uitreikt. In te genstelling tot voorgaande ja ren zal hij nu vergezeld wor den door de muziekvereniging St.-Jan uit St.-Jansteen in plaats van door de muziekver eniging Heikant. Kaarting - Kaarting Ons Ge noegen hield een kaarting voor de competitie. Uitslag bieden: 1. Jacq de Feijter, 2. Jos van de Bosch, 3. Henk Borgt, 4. Kader Messadi, 5. Ko Harms. Stand kampioenschap bieden: 1. Juan Carlos Ambro- sini 225 punten, 2. Cyriel de Deijn 215, 3. Leen de Kraker 197, 4. Kader Messadi 196, 5. Adrie Bareman 187 punten. Jokeren: 1. mevrouw Keijzer 93, 2. mevrouw Vorstenbos 84, 3. mevrouw Bosch 82 punten. Raad van elf - Voor het ko mende carnavalsfeest heeft de carnavalsvereniging de Krie- keputters de raad van elf sa mengesteld. Prins carnaval is Albert Luycks, jeugdprins is Iwan Casteels en als hofdames fungeren Mirelle Leys Vijver en Th. de Maat. De raad van elf is als volgt samengesteld: adjudant G. van de Velde, eer ste minister D. van den Ber gen, E. Aerts, W. de Kint, R. van de Velde, F. Lernout, H. Luycks, Th. Goossen, Joh. de Smet, Joh. Ras, M. van de Vij ver en Th. de Maat. Bij het eerste samenkomen waren ook de raden van elf aanwezig van De Klinge en Kieldrecht. Orgelconcert - In de rk Henri- cuskerk wordt zaterdag 24 no vember een orgelconcert gege ven door prof. E. de Geest uit Gent, aanvang 20.00 uur. Het historische kerkorgel is ver moedelijk gebouwd door Deet- lef Onderhorst uit 's-Graven- hage, omdat op één van de on derdelen zijn naam werd aan getroffen. Tevens was hierbij vermeld het jaartal 1763, zodat het naar alle waarschijnlijk-, heid uit die tijd stamt. In het jaar 1970 heeft het orgel een grondige restauratie onder gaan door de gebroerders Ver meulen uit Weert. Deze res tauratie had plaats onder des kundig toezicht van adviseurs van de rijksdienst voor Munu- mentenzorg. Het concert duurt ongeveer een uur. Er is een koffiepauze ingelast. De toe gangsprijs bedraagt 3,50. Sinterklaas - De rk Bond van Ouderen afdeling Heikant heeft de Sint bereid gevonden om maandag 3 december een bezoek aan gemeenschapscen trum 't Heike te brengen. Hij ontvangt hier van 13.30 tot 17.30 uur de bejaarden uit Hei kant en deelt de jaarlijkse sur- Van een onzer verslaggevers HULST - Het dijkgeschot in het Waterschap Hulster Ambacht gaat volgend jaar met 2 gulden omhoog naar 135 gulden per hectare. Een poging van de huishoudelijke vervuilers om de polderbelasting op 133 gulden te houden vond niet ge noeg bijval. Het merendeel van de hoofdingelanden liet zich overtuigen door de argumenten vanachter de bestuurstafel. Namens de huishoudelijke vervuilers constateerde P. Everaert dat er genoeg reser ves in kas zijn om de volgend jaar meer benodigde 68.000 gulden te dekken. Bovendien wees hij op het wat al te hoog begrote rentepercentage voor op te nemen geldleningen en een te hoog geraamde pen sioenbijdrage. Allemaal zaken die volgens hem de nodige ruimte scheppen om het dijk geschot niet te verhogen. Dijkgraaf baron K. Collot d'Escury voerde aan dat voor het kloppend krijgen van de begroting al uit de reserves is geput en dat het dagelijks be stuur liever uitgaat van een beleid dat rekening houdt met de somberste verwachtingen. Bovendien zou het volgens de dijkgraaf best wel eens kun nen dat zich de komende tijd nog tegenvallers aandienen. Ijverig gepeins vanachter de bestuurstafel leverde echter alleen de oeverafschuiving bij Perkpolder af als tegenvaller. Dat argument was voor de meesten blijkbaar voldoende, want het voorstel van Eve raert werd met 35 tegen stemmen verworpen. 10 Voor verbetering van het wegennet heeft het water schap volgend jaar maar 4 ton beschikbaar, zo liet de dijk graaf gisteren nog weten. Po sitief puntje noemde hij dat de helft daarvan ineens wordt uitgekeerd, zodat de gevolgen t van een eventuele wegensane ring wat kunnen worden ver zacht. Wat de huidige toestand van het wegennet betreft sprak de dijkgraaf van 'calamiteuze ontwikkelingen'. Boeren die de weg besmeuren kunnen moeilijk achterhaald worden, omdat veelal niet duidelijk is uit te maken van wie het slik is. Bovendien wordt, gezien de omstandigheden, nog wel eens een oogje dichtgeknepen. „Het is wel te hopen dat het, als de oogst binnen is, eens een fikse bui gaat regen", aldus de dijk graaf, „zodat alles schoon spoelt". prises uit. Tussendoor bestaat gelegenheid om gratis deel te nemen aan een prijskaarting en bingo. Bejaardenschieting - Woens dag 21 november wordt in zaal 't Helleken in de Hellestraat een schieting voor bejaarden gehouden. De inschrijving be gint om 13.00 uur en de eerste pij le nworden om 13.30 uur af geschoten. Kaarting - De prijskaarting in café Bogaert trok 44 delene mers. Uitslag: 1. J. de Wit, St.- Jansteen; 2. G. Adriaansens, Heikant; 3. E. Francken, Hei kant; 4. Th. de Block, Heikant; 5. P. Praet, Nieuw-Namen. Sinterklaas - Zaterdag 1 de cember brengt de Sint verge zeld van een aantal zwarte Pieten een bezoek aan ge meenschapscentrum 't Heike. Hij ontvangt hier de kinderen uit Heikant met een cadeautje. De muziekvereniging Heikant luistert het bezoek van de goedheiligman op. Kruisvereniging - De Kruis vereniging Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt dinsdag 11 december een algemene leden vergadering in het kruisge- bouw aan de Tabakstraat. Be gonnen wordt om 19.30 uur. Rollenfietsen - De belangstel ling voor het rollenfietsen dat door de kring Hulst van de Katholieke Plattelandsjonge ren (KPJ) was opgezet was matig. Het evenement, dat plaatsvond op de OZO velden, kende het volgende verloop: 1, Kees Rasenberg, 2 Loek de Be- leir, 3 Etiënne van de Wielen. Bij de dames ging de eerste prijs naar Ellen Boon, tweede werd Marlou Verbist, derde Christian Baecke. Disco - Zondag 25 november houdt De Jeugdige Speler een disco-avond in het parochie huis St. Martinus te Groenen dijk. De disco, voor jongeren tussen tien en vijftien jaar, duurt van 18.30 tot 20.30 uur. Entree twee gulden. Dansavond - Zaterdag 24 no vember houdt de Bond voor Ouderen weer een dansavond, aanvang acht uur. De muziek wordt zoals altijd verzorgd door De Williams. Mensen bven de 50 jaar zijn welkom in De Vlaschaard. Tijdens de pauze wordt een verloting ge houden. Biljarten - De biljartclub voor ouderen van Koewacht, BBK, speelde tegen de collega's van De Warande uit St.-Jansteen. Uitslag: BBK 443 en De Wa rande 431 punten. Postduiven - De postduiven vereniging Nieuw Leven houdt zondag 25 november haar jaarlijkse tentoonstel ling. Het inbrengen van de duiven is zaterdagmorgen 24 november van 9.00 tot 11.00 uur. Zaterdag om 13.00 uur is de keuring van de duiven. Zondag 25 november is de zaal geopend vanaf 10.00 uur. Om 14.30 uur is een bonnenver koop van geschonken bonnen van de kampioenen. Tevens is de prijsuitreiking van de kam pioenen. Prijskaarting - Kaartclub Ons Vermaak houdt zaterdag 24 november een prijskaarting in Herberg Ossenisse. Er is o.m. levende paling te winnen. De kaarting begint om 14.30 uur. EEN Tijd geleden voerden we in deze rubriek de dodo ten tonele. Om volledig te zijn: de dodo en wat ver wante soorten. De mens heeft ze uitgeroeid. Defini tief van de aarde laten ver dwijnen. De afslachting vond plaats tussen ongeveer 1500 en 1800. Wellicht dacht u, bij het lezen van het vori ge verhaal: nou ja, dat is al weer zoveel honderd jaar geleden. Die zeelieden hadden een schreeuwende behoefte aan vers vlees en wisten zij dat het vogels waren met een beperkt verspreidingsge bied? Zoiets kan eens uit de hand lopen, dat komt nu niet meer voor. Was het maar waar. Maar eerst willen we nog opmer ken dat veel dodo's en soli tairen hun leven gelaten habben, niet voor voedsel, maor voor de sport: de zee lieden renden als uitgelaten schooljongens tussen troe pen van die vogels en sloe gen dood wat ze raken kon den. Voor de sport, de dode dieren werden achtergela ten. Nou ja, we zijn nu slim mer denken we misschien van onszelf. De geschiedenis van de Amerikaanse trek- duif leert ons anders. Deze duif, zo groot als een Turkse tortel ongeveer, be woonde grote delen van Noord-Amerika. De oost kant, de New Yorkse kant zogezegd. Vanaf de zuidkust zo ongeveer tot het midden en dan 'omhoog' tot en met een flink stuk Canada. Dat is ene flinke lap, dat is meer dan er tussen Koewacht en Axel ligt. De duiven broed- De Amerikaanse trek vogel, door 'sport' uitge roeid. den in grote kolonies bij el kaar in bossen. Hun naam, trekduif, wijst er al op dat ze buiten de broedtijd andere gebieden opzochten. Om eens wat cijfers te noemen: een zeer betrouwbaar on derzoeker berekende dat er in een broedgebied van 850 vierkante mijl, 136 miljoen (inderdaad honderdzesen dertig miljoen) vogels aan wezig waren. Rond 1810 telde ene Wil son een vlucht bevattende 2.230.272.000 vogels. De vluchten verduisterden let terlijk de lucht en als ze er gens neerstreken bezweken door hun gewicht de takken van zware bomen. De getal len zijn inderdaad zo hoog De carolina-parkiet werd in 1914 voor het laatst gesignaleerd. dat u wellicht zegt: nu leg ik de krant weg, wat tappen ze daar bij De Stem. Dat valt mee... maar de getallen kloppen in grote lijnen. Ook de Indianen, die lang voor de blanken Amerika bewoonden, bevestigen dit. En ook zij sprongen niet di rect zachtzinnig om met de trekduif, die, uiteraad, een flinke voedselbron vormde. Ze ontstaken in de broedge bieden branden en kregen op die manier veel vogels te pakken. Dat moeten ze eeu wenlang gedaan hebben en toch bleef het aantal duiven zeer hoog. Tot de blanke man kwam. Met zijn geweer en zijn 'sportieve' gevoelens. In het wilde weg werd in de overtrekkende vluchten ge schoten. Naar de dode vogels werd niet of nauwelijks om- gexexen. tiet ging met om het verzamelen van voedsel, het was sport. En even ongeloofwaardig als de immense aantallen dieren in een vlucht, is het feit dat tussen 9 en 15 de cember 1899 het laatste ex emplaar van de trekduif in het wild werd gezien. Het allerlaatste dier ter wereld stierf 1 september 1914 in de dierentuin van Cincinnati. In een kleine honderd jaar had de beschaafde blanke kans gezien een soort, die in niet uit te spreken aantallen voorkwam, volledig uit te roeien. Alk En denk nu niet dat dat dan de enige soort is na de dodo. En ook niet dat het niet telkens weer opnieuw De Mansjoereinse kraanvogel, nagenoeg van de aardbodem ver dwenen. kan gebeuren. De carolina- parkiet, ook een Amerikaan, die weliswaar niet zo talrijk als de trekduif was, ver dween ook in 1914 van de'' aarde. In dezelfde dieren tuin als de trekduif. De grote alk, eens een broedvogel van de kusten van de Noord-At lantische Oceaan, is niet meer. Leefde in grote kolo nies. De een na de ander werd uitgeroeid. De laatste was de kolonie van Eldey Rock op IJsland. Op 3 juni 1844 werd daar het laatste dier buit gemaakt. Europa was tien jaar eerder al zover: daar verdween in 1934 in Ierland het laatste dier. De Mansjoereinse kraan vogel was in 1951 nog een talrijk waar te nemen vogel in Oost-Azië. Tussen 1924 en 1945 waren er totaal nog 15 of 16 dieren over. De Ameri kaanse Whooping Crane: in 1956 nog 28 in het wilde le vende dieren. Zeer straffe beschermende maatregelen, onder andere door bewaking van de rust- en voeselplaat- sen tijdens de trek, maakte dat er in 1966 weer 44 waren. Ondanks de geringe aantal len, de grote kans op uitster ven en de Amerikaanse ma nier om dat wijd en zijd be kend te maken, probeerde toch nog een vent, verkleed als koe, enkele exemplaren te schieten op de bewaakte gebieden. De lijst van uitgeroeide of bijna uitgeroeide vogels zou niet met tientallen, maar met honderden namen kun nen worden aangevuld. We laten het hierbij, het is al triest genoeg. En dan hebben we nog geen zoogdieren ge noemd, geen hagedissen, slangen, die door ons toe doen voorgoed zijn verdwe nen. Nee, we zijn slechte rentmeesters van ons eigen goed.

de Stem | 1984 | | pagina 17