1139 ËNNE 4Verbijsterend onbegrip bij rijders onder invloed' Beheersplan nodig voor Wester schelde Natuurgenezer R. de Pauw vrij gesproken Rilland rouwt om Jeroen en Harry Antieke granaat gevonden op Hulster akker ter11 TWjf n0J9SL 295 erres N BREIPATROON PROVINCIE ZIT MET 70 HA GROND IN DE MAAG DE STEM KORTING dio-cassette TR 1842 stereo Kleuren- tv 66 cm ES wasautomaat RSW 429 Fikse boete voor amokmaker 1539 koopt U vakkundig ezorgd. Eigen service dimt prijzen, enorm assortiment. erking met Nomotta n wij u op - 3 december 1984 ATRONENCOMPUTER van deze dagen kunt u ^omputer uw eigen troon GRATIS iaten rpen. geven wij deze dagen op MOTTA garens an deze unieke kans 'k en kom naar: nstraat 39 - HULST 1140-12165 "Memoire" 'Cadeau-Diamant' WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 POLITIERECHTER MIDDELBURG: Kabeltarief Hulst gaat 2,36 omhoog MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebe stuur zit in de maag met ongeveer 70 hectare grond, in de zeventiger jaren aangekocht ten behoeve van de aanleg van de destijds felom- streden weg Terhole-Spui. PLANOLOGISCHE DIENST: Verslagi en Dienstverlening voor schieten met hagelgeweer de meest komplete wasautomaat nu De losse diamanten die passen bij een Diamonde "Memoire" sieraad heten "Cadeau-Diamant" Zo'n diamant is uiteraard feestelijk verpakt in een stijlvol geschenk-etui. Telvoor beide zaken y at 67 01140-13875 VAN ZEEL AND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondente MIDDELBURG - „Hoewel het ml> onderhand de neus en de oren uitkomt en dit soort za ken de meest stomvervelende ïijn die we hier te behandelen krijgen, blijft het openbaar ministerie onverbiddelijk hard optreden tegen de groep rijders onder invloed". Dit zei officier van justitie mr. Huijgen gisteren tijdens he zitting van de politierech ter, waar van de 20 strafzaken er niet minder dan 15 te ma ken hadden met de combinatie ijlcohol en verkeer. Mr. Huij gen sprak verder van een 'ver bijsterend onbegrip' bij de mensen voor wat betreft de invloed van alcohol op het verkeersgedrag, daarbij zijde lings doelend op het tragische ongeval in Rilland-Bath. Ook deze zitting gaf een beeld van alle mogelijke over tredingen van artikel 26 van de verkeerswet. De Middelburger R. met een alcoholpromillage van 0,61 dacht dat hij op 20 mei na drie glaasjes („Ik heb me echt heel erg ingehouden") op een feest je waarschijnlijk niet over de streep zat. Maar het moet nu toch wel bekend zijn dat ieder glaasje (van welke alcohol houdende drank dan ook) goed is voor een alcoholpromillage van 0,2, zo werd hem voorge houden, terwijl de afbraak per uur veel trager verloopt. Om dat het voor R. niet de eerste keer was, werd hem geen transactie aangeboden en werd hij veroordeeld tot een boete van 600 gulden. Verder regende het dinsdag weer 'langdurige' rijontzeg gingen, hoge boetes en voor waardelijke gevangenisstraf fen. De zaak van de man met het hoogste alcoholpromillage (2,55) werd door de politierech ter tot een later tijdstip uitge steld. Weg Terhole - Spui een financiële strop Van een onzer verslaggevers HULST - De abonnees van het Hulster kabelnet moeten volgend jaar 2,36 gulden per maand meer betalen. Met ingang van 1986 zakt het tarief weer met 80 cent tot 16,90 gul den per maand. De tariefsverhoging heeft te maken met het feit dat er vanaf 1 juli van dit jaar auteursrech ten kunnen worden ge claimd voor het doorge ven van programma's via kabelnetten. Voor Hulst betekent dat, uitgaande van 10 buitenlandse pro gramma's, een verhoging van de abonnementsprijs met 1,55 gulden per maand. Omdat de rege ling met terugwerkende kracht geldt, moet in het tarief voor volgend jaar ook de verhoging van het laatste half jaar worden doorberekend. Per in ja nuari moet dus 17,70 gul den betaald worden. De plannen voor deze weg zijn zo ver achter de hori zon verdwenen dat op het provinciehuis voorstellen in de maak zijn om de gronden (voornamelijk land- bouwpercelen met bijbehorende sloten en bermen) iteer aan de eigenaars terug te verkopen. Het provinciebestuur heeft de grond al tevergeefs te koop aangeboden aan het rijk. De aanleg van de weg, een karwei dat het provinciebestuur aan vankelijk zelf had willen uit voeren, is door het uitblijven Van de Westerschelde-oever- verbinding en de economische recessie steeds verder op de tocht komen te staan. De klus komt nog wel voor op het rijkswegenplan, maar is zo weinig actueel dat het rijk er geen been in ziet de aange kochte grond over te nemen. De provincie heeft voor de grond in totaal zo'n 4,5 miljoen gulden neergeteld. Tijdens het statendebat over de provincie begroting vroeg VVD-woord- voerder L. Elenbaas zich al af of niet sprake is van een fikse financiële strop. Volgens WD-gedeputeerde J. de Voogd (verkeer en waterstaat) betekenen de voornemens om de grond weer af te stoten dat van een onrendabele investe ring sprake is geweest. In het provinciehuis wordt nu bekeken of het wel ver standig is alle percelen die voor de weg zijn aangekocht van de hand te doen. Zo vraagt men zich af wat er moet gaan gebeuren bij Zaamslag. De weg Terhole-Spui had deze woonkern van druk door gaand verkeer moeten verlos sen. Tegen de aanleg van de weg is jarenlang fel geprotesteerd door landbouw en milieu-or ganisaties. Ook de gemeente Hontenisse werkte de plannen tegen. De Zeeuwse staten heb ben die bezwaren altijd en vrijwel unaniem van de hand gewezen. MIDDELBURG - Voor het beheer van de Westerschelde behoort op korte termijn een plan en een permanente overlegstructuur in het leven te worden geroepen. Het Provinciebestuur dient daarbij te worden betrokken. Dat s'elt de Zeeuwse Planologische Dienst (PPD) in een 'to taalvisie voor de Deltawateren'. Volgens de PPD worden de Sebruiksmogelijkheden van ie Westerschelde in hoge mate bepaald door de scheepvaart. Men vindt dan ook dat werk zaamheden ten behoeve van be instandhouding en het on- «gbud voor zuidwest nederlund tantoren 'n Jerneuzen, Hulst en Goes, tressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie ^'neuzen: Rein van der neim (editie-chef), Jan Jan- rn (Plv. chef), Emile Calon, po Meertens, Cor de Boer Ton Koomen (sport). u|st: Frank Deij, Èugène erstraeten. Middelburg: enk Postma. Goes: Cees Maas. Servicepunten oosterzande: mevr. Neve, 2250Al8XanderStr' 4' 01148" tftvertentie-expl. '"specteur Zeeland: C. Me- 'V Privé 01150-95839. derhoud van de vaarweg ten allen tijde uitgevoerd moeten kunnen worden. Op diverse plaatsen echter, zo constateert de PPD, vervult de Westerschelde ook andere functies, onder meer op het terrein van de natuur, de re creatie en de zandwinning. Al met al wordt een beheersplan bepleit waarin aandacht wordt besteed aan de volgende problemen: - Onderhoud van de vaarweg en de uitvoering van eventuele verdiepingen. - De berging van baggerspe cie. Voorgesteld wordt voor het totaal van de Deltawate ren een bergingsplan voor baggerspecie te maken. De grensoverschrijdende vervuiling (afvaldumping en sanering conform een water kwaliteitsplan). - Een onderzoek naar de nood zaak van en de mogelijkheden voor een uitbreiding van het Terneuzens haven- en indus triegebied in noordwestelijke richting. - De mogelijkheden en wense lijkheden van zandwinning in de Westerschelde. - Het behoud en het beheer van de natuurfuncties in de Westerschelde. (Voor diverse schorren bestaat nog geen adequate beheersstructuur). - De aanwezigheid van de re creatievaart. Van onze correspondent TERNEUZEN - Natuurgenezer R. de Pauw te Koe wacht wordt niet veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De Terneuzense kan tonrechter mr. H. de Mul besloot gisterochtend tot vrijspraak. Twee weken geleden, tij dens de vervolgzaak tegen De Pauw, eiste officier van justi tie mr. R. Beaumont nog een boete van 500 gulden en een week voorwaardelijke cel straf. Zowel In januari als begin november moest De Pauw in het beklaagdenbankje plaats nemen. Tijdens de eerste zaak stond de vraag centraal of de door de natuurgenezer voor geschreven homeopatische middelen nadelige gevolgen zouden hebben gehad voor een door hem behandeld kind. Mr. de Mul schorste toen- dertij d de zaak omdat hij eerst deskundigen op dit gebied wil de horen. Twee weken geleden diende de tweede zaak, tijdens welke S. Lelie van de inspectie Door Cees Maas RILLAND - „Wij waren zo gelukkig met hem. Zijn leer gierigheid en ijver op school deden onze verwachtingen die wij koesterden groeien. Nu is het diepe leed dat over ons is gekomen onuitspreek baar. Het is leeg en duister in ons en het kost ons grote moeite om weer zin in leven en bezigheden te zien." De ouders van de vorige week om het leven gekomen 11-jarige Jeroen Blijenberg hebben deze tekst op de kaartjes laten drukken die gisteren tijdens de rouw dienst in de Sint-Jozef kerk in Rilland aan de aanwezi gen werden uitgedeeld. De verslagenheid is groot en de dorpsgemeenschap in Ril land leeft volledig mee. Veel winkels waren gisteren ge sloten en uit de ramen wap perden de vlaggen halfstok. Rilland rouwt. Jeroen Blijenberg en Har ry Eijke kwamen vorige week donderdag om het le ven toen een automobilist de beide jongens, die van een voetbaltraining over de Bathseweg naar huis fiets ten, schepte en vervolgens doorreed. Een kameraadje van Jeroen en Harry, de 12- jarige Roland Colpa, raakte bij het ongeval ernstig ge wond en ligt nog steeds in kritieke toestand in het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam. De automobilist, L. van den B. (41) uit Rilland, werd spoedig na het ongeval door de politie ingerekend en bekende later dat hij on der invloed van alcohol de In het zaaltje naast de eigenlijke kerkruimte moes ten haastig stoelen worden bijgezet. Pastoor E. Loonen van de parochie Oost-Zuid- Beveland leidde de dienst en legde in zijn preek de na druk op de vergankelijkheid van het leven. Opvallend aanwezig bij de kerkdienst waren de leerlingen van alle lagere scholen van Rilland. Ook leden van het Reimers- waalse gemeentebestuur be tuigden de familieleden op deze manier hun deelne ming. Na de dienst kreeg de plechtigheid een vervolg in het Middelburgse cremato- Velen maakten gerbuik van de gelegenheid om bloemen bij de twee kisten te leggen jongens aangereden had. Zijn auto had hij direct na het ongeluk in het Schelde- Rijnkanaal gedumpt. Ook voor Harry was een kaartje met een herinne ringstekst gedrukt. „Vol verwachting stond hij in het leven", stond er onder meer op. Al dit leed hing dinsdag als een sluier over het Beve- landse dorpje. De straten - foto de stem/willem mieras waren vrijwel leeg, want een groot deel van de bevol king woonde de rouwdienst in de rooms-katholieke kerk bij. Die was dan ook overvol. De sfeer in het dorp is er allereerst een van versla genheid. Daarnaast speelt ook woede een rol in deze emotionele zaak. Woede, omdat alcohol in het verkeer drie slachtoffers heeft geëist en woede ook over de hou ding van de dader. Het café van Van den B. draaide rus tig door na het ongeval en dinsdag vormden de vrolijke reclamevlaggen aan de ge vel van het bedrijf een schril contrast met de overal el ders in de straat uitgestoken rouwvlaggen. „Er zijn er natuurlijk ge noeg hier in Rilland die zeg gen dat ze hem direct tegen de muur moeten zetten. Maar helaas stappen die zelfden ook wel eens met een slokje te veel op in hun auto", zegt een andere Ril- landse cafébaas Van een onzer verslaggevers HULST - Mare Haulez en Eddy de Rijk uit Hulst hebben op een akker nabij de Koolstraat in Hulst een bijzondere vondst ge daan. Zij groeven een 70 kilo zware mortiergranaat op, waarmee de Hulstenaren vermoedelijk in het grijze verleden door een vij and werden bestookt. Het tweetal, dat er geregeld met de metaaldetector op uit trekt, liep vorig week over de bewuste akker, toen het apparaat fiks aansloeg. De spade werd in de grond gezet en op ongeveer een meter diepte troffen ze een grote metalen bol aan. De eerste gedachte was dat ze op een mijn waren gestoten en besloten werd dan ook de politie te waarschuwen, die op zijn beurt de explosieven-opruimingsdienst erbij haalde. De 'bol' werd uitgegraven en bleek echter niet meer gevaarlijk te zijn. Door bemiddeling van Eddy Taalman, lid van de Hulster Oud heidkundige kring, zal het antieke projectiel binnenkort een plaatsje krijgen in het streekmuseum. Volgens Edy Bogaert van de werkgroep archeologie van de oudheidkundige kring is het opgegraven voorwerp een mortier granaat uit eind 18e eeuw. De bol werd gevuld met kruit, voor zien van een brandende lont en met een kort kanon in de rich ting van de vijand geschoten. Volgens Bogaert is de vondst vrij bijzonder te noemen. Dergelijk wapentuig is in Zeeland nog maar erg weinig gevonden en in het land van Hulst al helemaal niet. Wel vonden Bogaert en amateur-archeoloog Sjef Steijns een paar jaar geleden een soortgelijk exemplaar langs de Schel - deoever. Die granaat is al te zien in het Hulster museum. Het nu opgegraven projectiel wordt eerst opgeknapt en krijgt daarna ook een plaatsje in het museum. Van links naar rechts: Marc Haulez, Eddy Taalman en Eddy de Rijk met de zware mor tiergranaat foto de stem/corj de boer Volksgezondheid in Zeeland verklaarde dat er geen recht streeks verband valt te bewij zen tussen de voorgeschreven middelen en de daarna bij het kind opgetreden diarree. Na deze zitting kreeg de kanton rechter ook nog zo'n 500 hand tekeningen aangeboden van tevreden patiënten en sympa thisanten van De Pauw. De Koewachtse genezer liet gisteren weten 'zeer blij' te zijn met de uitspraak van de kantonrechter. Overigens heeft het openbaar ministerie nog de mogelijkheid in hoger beroep te gaan tegen de vrij spraak. MIDDELBURG - Veel wist de 46-jarige A. van W. uit Ter- neuzen zich niet meer te her inneren van hetgeen er op 20 mei in het café was gebeurd. Hij had dan ook veel borrels en biertjes achter de kiezen toen hij op een kwaad moment zwaaiend met een (alarmpi stool had gedreigd 'iedereen overhoop te schieten'. Tegelijkertijd had hij een bierflesje in de richting van een andere cafébezoeker ge smeten, die het projectiel te gen zijn oor kreeg. Het slacht offer deed aangifte en Van W. moest dinsdag voor de politie rechter in Middelburg terecht staan op beschuldiging van mishandeling en verboden wapenbezit. „Maar nu weet ik het weer", aldus Van W., „ik werd eerst aangevallen". Omdat dit uit de getuigenverklaringen niet bleek was officier van justitie mr. Huijgen van mening dat Van W. hierover in de gevan genis maar eens twee weken moest nadenken. Politierech ter mr. Verstegen wilde wel rekening houden met de per soonlijke omstandigheden van verdachte en zette de geëiste straf om in twee weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 800 gulden. MIDDELBURG - Een hagel geweer stond gisteren voor de politierechter in Middelburg centraal in de zaak tegen de 35-jarige G. G. uit Bergen op Zoom, de 41-jarige H. W. uit Kruiningen en de 69-jarige M. van der P. uit dezelfde plaats. W. zou het geweer hebben ge kocht en haar vriend G. zou ermee op de autoruiten van een ex-vriend hebben gescho ten. Het schot belandde echter in de ruiten van de woning van de ex-vriend. Tenslotte kwam het wapen terecht bij Van der P., die het kocht om het als sie raad aan de wand te hangen. Een en ander gebeurde op 4 mei van dit jaar. Na de schiet partij, vanuit de auto van G., werd het wapen onmiddellijk bij Van der P. bezorgd, die niets afwist van de handelin gen die ermee waren verricht. „Een rotstreek dus van die mensen, om mijn cliënt er op die manier in te luizen. Ze moesten dat geweer gewoon kwijt en wisten dat mijn cliënt iets dergelijks zocht", aldus de raadsman van Van der P., die veroordeeld werd tot een boete van 500 gulden, waarvan de helft voorwaardelij k. Mevrouw W., die aanvanke lijk had verklaard het wapen te hebben gekocht om haar nieuwe vriend te beschermen, krabbelde later terug: zij zou van het bestaan ervan niets hebben geweten. G. nam alle schuld op zich, waarop zijn vriendin werd vrijgesproken, terwijl hij zelf werd veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes we ken met de bijzondere voor waarde dat hij zich gedurende 75 uur verdienstelijk zal ma ken voor de gemeenschap.

de Stem | 1984 | | pagina 15