399.. 'Provincie niet schuld van sluiting ziekenhuis geven' Hulst ontziet echte minima N CB-voorman waarschuwt landbouwers Winkeliers Noordstraat kiezen voor doorsteek -jyjKOLftflSflKTIE I FNV-karavaan door W est-Z-Vlaanderen I. BERGHE Hulstenaar vangt reuzesnoek MET GENOEG OM VOORZIENINGEN OP PEIL TE HOUDEN Muzikaal succes Mario Willaert De Vossen winnen kampioenswimpel Subsidie voor jongerenwerk 'NEE' TEGEN GEDEELTELIJK OPENSTELLEN VAN WINKELSTRAAT IAAR PARIJS PARTA rerteren het geld rollen, lkler.99 OAAN: KNOK MEE! VAN ZEELAND COMMISSARIS DER KONINGIN BOERTIEN: Kwijtschelding belastingschuld CITROËN* W. DE BLOCK WISSE B.V. 'NA VETTE KOMEN MAGERE JAREN Plaatselijk nieuws Hulst Lamswaarde Vogelwaarde Nieuwe spullen voor Hulster gemeentewerken MANIFESTATIE IN AXEL Al 2 pdere 5 - ontvangt u een gratis fietsen. t en klein Irantie. Jw fietsvakman L KOEWACHT - TEL. 01146-1315 EMER WIVEKO AKTIE fen: De Stem, 076-236911 M. Kamp WKeja B van der Kooi] R. de Korte B Korthals H. Lauxtermann R.Linschoten G A. Lucassen-Stauttener J.Metz A Nijhuis E.Nijpels G den Ouden-Dekkers L. Rempt-Halmmans dejongh vanRey E. Terpstra M. Tripels J te Veldhuis J. Voorhoeve H Waalkens FWeisglas J.K.Wiebenga PIHSPAG 20 NOVEMBER 1984 Van een onzer verslaggevers gVLST - Hulst moet de pro- yincie niet de schuld geven van het feit dat het ziekenhuis in die plaats wordt opgedoekt. „Die beslissing hebben we uièt zelf bedacht, maar is ons {„gegeven door het standpunt van de staatssecretaris", aldus Commissaris der Koningin dr. C, Boertien, die zich gisteren in het hol van leeuw waagde. Tijdens de speciale raads vergadering in het Hulster stadhuis was de ziekenhuis- Investie zoals verwacht het voornaamste punt van ge sprek. A. Houben (WD) con stateerde dat door de hele gang van zaken rond het zie kenhuis de relatie tussen ge meente en provincie in een ijieptepunt is terecht gekomen. T22 PAGINA ZEELAND 2 Dat werd even later nog eens benadrukt door wethouder E. de Rechter. Boertien liet zich niet verleiden dat te beamen of te ontkennen. Wel zei hij in een persoonlijke noot het „ook jammer te vinden dat er situa ties zijn, waarin wel eens spanningen tussen gemeenten en provincie ontstaan". De Commissaris der Konin gin zei ook dat ieder initiatief zal worden toegejuichd om tot een ziekenhuisfusie te komen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op een vraag van B. Martens (PvdA) verklaarde Boertien dat hier ook een taak voor de gemeente ligt. „De gemeenten zouden zich van hun verant woordelijkheid in deze bewust moeten zijn". Wethouder E. de Rechter liet echter nog maar eens doorschemeren dat de provincie wat Hulst betreft weinig initiatief hoeft te ver wachten. Kritiek vanuit de gemeente raad was er ook op het feit dat de provincie steeds allerlei voorzieningen opzet, daarna de geldkraan dicht draait en ze overhevelt naar de gemeen ten. Evenals bij de ziekenhuis kwestie bleek volgens Boer tien de provincie ook hier zijn handen in onschuld te wassen. „Dat komt omdat de rijksbij drageregelingen veranderen", hield hij de raad voor, „en die moeten wij uitvoeren". Wethouder G. van de Voor de en B. Martens pleitten er voor dat de provincie een rust pauze inlast voor wat betreft de bodemsanering, die de ge meente flink op kosten jaagt. Commissaris Boertien richtte tot slot een lovend woord aan het adres van bur gemeester P. Molthoff, die per 1 januari in de VUT gaat. „Hij heeft buitengewoon hard ge werkt voor de belangen van Hulst. Ik betreur het dat hij weg gaat". Hulst: in 1985 half miljoen uit te geven Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst willen belastingschuld kwijtschelden voor inwoners die het geld met geen mogelijkheid kunnen opbren gen. Inwoners met een minimum-inkomen kunnen op verzoek kwijtschelding krijgen van de reinigings rechten, de belasting voor het ophalen van huisvuil. (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tlvollweg-Hulst Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 Van een onzer verslaggevers HULST - De gemeente Hulst kan volgend jaar 523.000 gulden uitgeven. Dat is flink wat meer dan waarmee men aanvankelijk rekening had gehouden. Toch is er, zo schrijven Ben W aan de raad, voor 1985 en de daarop volgende jaren niet genoeg finan ciële ruimte om het onderhouds- en gebruiksniveau van de openbare voorzieningen op peil te houden en om de wettelijk verplichte uitgaven op te vangen. De gunstiger positie voor volgend jaar is vooral te dan ken aan de inwerking treden de wet op het basisonderwijs, die de begroting voor een ton guntig beïnvloedt, minder HULST - „Na de vette jaren die we gehad hebben, krijgen wij waarschijnlijk een aantal magere jaren. Zowel voor de veehouderij als voor de akkerbouw zal het noodzakelijk zijn om te speuren naar lichtpunten en zelf mogelijkheden te zoeken". Dat zei gisteravond de alge meen directeur van de NCB, ir. A. Latijnhouwers in Den Dullaert in Hulst. „Ons land is gezien de lig ging een echt exportland, en die kan door verbetering van kwaliteit bevorderd worden. Ongetwijfeld zijn de renteda ling (voor de landbouw lever de dit een voordeel van onge veer 500 miljoen gulden op) en de geringe inflatie van zeer gunstige invloed op de vee houderij en de landbouw", al dus Latijnhouwers. In zijn betoog sprak de NCB-voorman ook over de su perheffing op de melkproduc tie. Deze tast het inkomen aan var> de melkveehouders en kan zelfs het voortbestaan van sommige bedrijven bedreigen. is dan ook voor de NCB een commissie gevormd die gaat onderzoeken of de mogelijk heid bestaat om de superhef- ™g gedifferentieerd toe te Van een onzer verslaggevers HEIKANT - Mario Wil- 'aert, lid van de r.k.-Mu- ïiekvereniging Heikant, heeft zondag met succes meegedaan aan de lande lijke kampioenschappen van de FKM voor solisten en kleine ensembles te Tegelen. Mario, die leerling is van de Zeeuwse Muziek school en op die school les krijgt van E. Buijl, be haalde in de tweede divi sie op drumstel een eerste Prijs met 100 punten. An dermaal een mooi succes voor leerling en leraar, Want eerder werd Mario in de derde divisie lands kampioen op zijn drum stel. passen. Hij dacht hier vooral aan de positie van de jonge boeren. Ook de mestproblematiek is nog een probleem. Het thans bestaande overschot zou opge slagen kunnen worden in si lo's, omdat de akkerbouw niet te allen tijde de mest kan ge bruiken. Bovendien zal de mest aan bepaalde eisen moe ten voldoen. Mogelijk zou het stichten van een mestbank een oplossing kunnen bieden. Het ziet er naar uit dat de tarweprijzen zullen dalen met 5 procent. Het is daarom, vol gens Latijnhouwers, aan te raden om te zoeken naar an dere granen zoals brouwgerst, veldbonen en mogelijk andere producten. Aardappelen en uien zijn goede producten, doch wat betreft de prijsvor ming zeer moeilijk. Meestal is er een redelijke opbrengst, maar de prijzen zijn laag. Het zijn beide wel goede producten voor de export. Nog een goede sector is de varkenshouderij. Deze handhaaft zich ook al ve le jaren goed. Hier dreigen echter steeds de ziekten en ook de hoge keuringskosten. Van daar dat het belangrijk is om te streven naar een goede kwaliteit, die de concurrentie het hoofd kan bieden. personeelskosten, een 60 mille lager exploitatietekort van de zwembaden en een verhoging van de gemeentefondsuitke ring. Het beschikbare geld wordt, als het aan B en W ligt, hoofd zakelijk besteed om het voor zieningenniveau zoveel moge lijk op peil te houden. B en W hebben een prioriteitenlijstje gemaakt, waaraan het geld volgens hen het best besteeds kan worden. Als de raad er mee akkoord gaat krijgenhet stadhuis en de stadhuistoren een grote beurt en wordt er 50.000 gulden gereserveerd voor het onderhoud van overi ge gebouwen. Voorts worden er verkeers maatregelen getroffen naar aanleiding van het rapport 'Bejaarden veiliger op de weg', wordt de verlichting in Paal verbeterd, krijgen de Vylain- laan en een gedeelte van de Julianastraat een toplaag en wordt de Koolstraat gedeelte lijk gereconstrueerd. Ook is er geld beschikbaar voor de aan leg van riolering in het bui tengebied en voor de vervan ging van oudere rioleringen. Volgend jaar staat ook de rio lering in Nieuw-Namen op het programma, maar de kosten daarvan drukken pas op de begroting 1986. B en W willen volgend jaar de dienst gemeentewerken voor 2 ton in de nieuwe spullen steken en verder is er geld voor de restauratie van de stadsmolen en de verlichting van het voetbalveld in Graauw. In 1986, 1987 en 1988 is er heel wat minder geld te beste den. In 1986 kunnen enkel wat oude rioleringen worden ver vangen. Op het prioriteiten lijstje voor 1987 staan wat ver- keersvoorzieningen, de uitvoe ring van het rioolplan Hulst, toplagen voor de achtereind- straat en de Paalseweg en spullen voor gemeentewerken. De rioleringsperikelen en ma teriaal voor gemeentewerken komen ook in 1988 weer terug. Bovendien denkt men dan geld te hebben voor het aan brengen van een toplaag op de Hogeweg en voor de recon structie van de Schoolstraat. Voor alle andere wensen ont breekt het geld. Dit op voorwaarde dat ze een kwijtscheldingsbeschik king kunnen overleggen van de directeur der rijksbelastin gen, inzake de verschuldigde onroerendgoedbelasting. Als men een dergelijke beschik king niet kan overleggen, om dat men voor het betreffende belastingjaar (nog) niet belas tingplichtige was voor de OG- belasting, zullen B en W de aanvraag zelf toetsen aan de door de belastingdirecteur ge hanteerde normen. Een en ander staat te lezen in de aanbiedingsbrief bij de begroting. Ondanks de krappe financiële positie en binnen de beperkte mogelijkheden die er voor de gemeente op het ge bied van inkomenspolitiek zijn, zeggen B en W het beleid op het terrein van de echte- minima verder te willen ont wikkelen. Daarmee komt het college tegemoet aan herhaal de verzoeken uit de gemeente raad, met name van B. Mar tens (PvdA) en R. Eeman (eigen lijst), om meer te doen voor de mensen met de laagste inkomens. Ten aanzien van de honden belasting zijn B en W van me ning dat het verlenen van kwijtschelding niet op zijn plaats is. „Hondenbelasting is een vermijdbare belasting", aldus het college. Als mensen die belasting niet kunnen be talen, zo vindt men, dan moe ten ze maar geen hond in huis nemen. Ondanks de krappe finan ciële positie van de gemeente wordt er volgend jaar overi gens geen enkele belasting verhoogd. Marc Boon met zijn reuzevangst, een snoek van 96 cm, zeven kilo zwaar - fotowimkooyman Van onze correspondent HULST - De 16-jarige hen gelaar Marc Boon uit Hulst deed vrijdag de vangst van zijn leven. Op de Hulster Buitenvest sloeg hij een reu zesnoek aan de haak, 96 cm lang en met een gewicht van 7 kilo. Marc is een echte snoek en snoekbaarsvisser. Dit jaar ving hij reeds 11 snoe ken en een 15-tal snoekbaar zen, maar nog nooit eerder had hij zo'n knaap gevan gen. Als aas gebruikte Mare een kunstvisje. Hij had de snoek na ongeveer 15 minu ten aan de kant. De jeugdige Hulster scho lier, hij zit op de LTS, is een ware visfanaat. Hij beoefent zijn sport jaar of zes. Vissen is zijn grootste hobby. Als hij maar even vrij is, dan is hij aan de waterkant te vin den om te proberen een vis(je) te verschalken. Net als vele andere echte sportvissers zet Marc in de regel alle gevangen vis terug in het water, maar deze reu zesnoek vond hij toch iets bijzonders. Het dier was za terdag te bewonderen in de etalage van een viswinkel. Daarna verdween hij in de pan. Van een onzer verslaggevers HULST - Het Hulster majo- rettenpeloton De Vossen heeft de kampioenswimpel in de wacht gesleept van de West brabantse en Zeeuwse Bond. De Vossen kwamen afgelo pen weekeind tijden het dru- ma-concours in Rucphen uit in de 3e divisie sectie A en kre gen 154 (6 punt van de jury, bijna vijf punten meer dan de naaste concurrentie. Voor De Vossen kwam de kampioenstitel niet helemaal onverwacht, omdat de Hulster meisjes al het gehele jaar bo venaan in hun afdeling staan. De show van De Vossen werd bedacht door Jeanine van Hoije. Miss-majorette Sonja Heijens voerde de majoretten aan. De Vossen kregen voor alle onderdelen punten die va rieerden tussen de 8 Vi en 9. Bij de tamboers derde divi sie sectie A kwam de drum band van Excelsior uit Terho le met 288 punten net 1 Vi puntje tekort voor de kam pioenswimpel. Ze kregen wel een eerste prijs. De tamboers van Kloortje uit Kloosterzan- de behaalden een tweede prijs. HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst zijn eindelijk over de brug geko men met een subsidie in de ap paraatskosten van de Stich ting Jeugd- en jongerenwerk. Het geld werd meer dan een jaar geleden al gevraagd, toen de stichting voor een jaartje een beroepskracht kreeg in het kader van de werkverruimen- de maatregel. De apparaatskosten zijn zo lang voorgeschoten door het VJV. B en W zijn bereid maxi maal 4.000 gulden op tafel te leggen en stellen de raad voor daarmee akkoord te gaan. Voorgesteld wordt ook de peuterspeelzaal De Robbedoes een aanvullende subsidie te geven van 4.450 gulden. Dit in verband met meerkosten als gevolg van de verplichtstelling Pensioenfonds voor de Ge zondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen (PGGM). Dat geld krijgt de gemeente echter terug van het rijk. B en W willen ook een sub sidieverzoek van de bejaar- denbond uit Terhole honore ren. Daarvan zijn namelijk elf inwoners van de gemeente Hulst lid. Voorheen was het in Hontenisse zo dat de bejaar- denbond geld kreeg aan de hand van de ledenlijst. De subsidiegrondslag is nu ver anderd, zodat de elf leden niet meer worden betrokken in de berekening van de subsidie door Hontenisse. B en W van Hulst zijn van oordeel dat de bejaardenbond uit Terhole voor de elf leden aanspraak kan maken op subsidie uit de Hulster gemeentekas. Volgens de geldende normen betekent dat vijf gulden per persoon. Sjoelclub - Sjoelclub Wij Blij ven Actief speelde een wed strijd bij Ron de Vilder. Uit slag: 1. mevrouw Van Koert, 2 mevrouw Van der Heyden, 3 mevrouw Van de Voorde, 4 mevrouw De Vilder. De vol gende sjoel wedstrijd is vrijdag 7 december. Kaartclub - Aan de kaarting van kaartclub Harten Aas de den 28 kaarters mee. Uitslag: 1. mevrouw Peeters, 2. C. van de Ha, 3. A. de Bock, 4. G. Gij- sel, 5. D. Scheele. Volgende kaarting: 7 december. Bridge - Leden van bridgeclub Hulst speelden in gemeen schapscentrum Den Dullaert een wedstrijd in het kader van de eerste helft van de winter competitie. Uitslag: A groep: 1. heren Biesbroeck-Beuzen- berg, 2. heren Mast-Kind, 3. echtpaar Pauwels. B-groep: 1. heren Reunis-d'Hondt, 2. echt paar Kind, 3 en 4. gelijk me> vrouw De Kort-de heer Atkins en heren Gerres-De Maat. C- groep: 1. heren Romson-De Feijter, 2. heren Wendels-Bod- daert, 3. dames Van Kalmt- hout-Van Acker. Kaarting - In zaal De Vier Jaargetijden werd een kaar ting gehouden waaraan 57 personen deelnamen. Uitslag: 1. C. Verschuren, Lamswaar de; 2. mevrouw De Winkel, Nieuw-Namen; 3. R. Serra- rens, Lamswaarde; 4. L. de Vos, Heikant; 5. P. Jonkers, Kloosterzande. Bingo - Zaterdagavond werd in de kantine van de W Vo gelwaarde een bingo gehou den, waaraan 115 personen meededen. De hoofdprijs, een weekendje in een driesterren bungalow, werd gewonnen door Fr. Geus, die ook nog een sapcentrifuge in de wacht sleepte. Een zwartwit-televi- sie ging naar Marie-Louise van Dijk. De volgende bingo is op 19 januari. Van een onzer verslaggevers HULST - De Hulster dienst gemeentewerken krijgt voor bijna 150.000 gulden nieuwe spullen. Het gaat vooral om mate rialen die wegens ouderdom en slijtage hoognodig aan ver vanging toe zijn. Het geld wordt onder meer besteed aan een nieuwe zout en zandstrooier, een bestelwa- gentje en een mini-tractor. Het is de bedoeling dat de spullen worden gekocht bij de dichtsbijzijnde dealer. Het ge reedschap kan worden bekos tigd uit het potje voor onvoor ziene uitgaven. Uit diezelfde pot wordt ook ruim 146.000 gulden geput voor het vernieuwen van de tele fooncentrale in het stadhuis. Het vervangen neemt onge veer anderhalfjaar in beslag. Van een onzer verslaggevers HULST - Vandaag trekt de FNV-actie-karavaan door West-Zeeuwsch-Vlaanderen om uitkeringsgerechtigden er toe te bewegen vanavond de grote FNV-protestmanifesta- tie in De Halle in Axel bij te wonen. Sprekers zijn daar de FNV-coryfeeën Jan Stekelen- burg en Tjeu Strous. Ook een uitkeringsgerechtigde zal het woord voeren. De karavaan, bemand door vertegenwoordigers van de werkgroepen Uitkeringsge- Van een onzer verslaggevers AXEL - De Noordstraatbewoners in Axel heb ben gisteravond 'nee' gezegd tegen de gedeelte lijke openstelling voor verkeer van de Noord straat en 'ja' tegen de doorsteek van de Kerk- dreef naar de Tuinstraat. Het 'ja' klonk overi gens heel wat overtuigender dan het 'nee'. Nie mand had bezwaren tegen de doorsteek. Een groot deel van de bewoners echter wilde alternatieven voor de openstelling van het deel van de Weststraat naar de Passage, waarbij B en W van Axel uit gaan van eenrichtingsver keer voor auto's, een maximum snelheid van 30 kilometer per uur en parkeerruimte voor acht wagens, bespreekbaar maken. De bewoners/ondernemers moesten gister avond tijdens een hoorzitting over de proble matiek een definitieve keus maken. Het idee een proefperiode in te stellen om te zien wat voor de middenstanders het meest lucratieve plan was had het college al laten varen. „Weg gegooid geld", zo boorde wethouder H. de Mul gisteravond alle illusies de grond in. De pleidooien van sommige bewoners even tueel af te wijken van het voorgelegde plan waren tegen dovemansoren gericht. De Mul toonde zich onvermurwbaar. „Wij hebben alle mogelijkheden onderzocht. En wat er nu voor u ligt is volgens ons, gezien de kosten, het meest haalbare". Hij noemde het weliswaar geen ideaal plan, maar het college was er ook nooit voorstander van geweest. Hij liet er geen onduidelijkheid over bestaan dat het knarse tandend is opeesteld. enkel en alleen omdat de raad het college daartoe gedwongen heeft. De middenstanders repten gisteravond ove rigens hoofdzakelijk over hun eigen proble men. Geen enkel moment werd er samen een vuist gemaakt. Mevrouw Strijker bijvoor beeld, die volgens het plan van het college een parkeerplaats vlak voor haar (bakkers)deur krijgt, beloofde hemel en aarde te bewegen om dat te voorkomen. „Het zal niet gebeuren. Dan zal ik maatregelen nemen. We hebben zater dags al die rotmarkt voor de deur. Dan zijn we weer de klos". Er was gisteravond maar een middenstan der die het plan van het college zag zitten, J. 't Gilde. Hij verweet zijn collega's enkel maar voor eigen parochie te preken. „Als we geen begrip meer hebben voor elkaar komen we nergens" Het plan, de gedeeltelijke openstelling, werd om diverse reden verworpen. D. Oggels vond het niet de moeite en de kosten (15.000 gulden) waard om voor acht parkeerplaatsen de Noordstraat overhoop te halen. Hij betwijfelde of de parkeerplaatsen wel bezet zouden wor den door de klanten. „Wat schiet de midden stand er dan mee op". De heer Peeters vond het sowieso onnodig om er aan te gaan beginnen als de politie geen contfole op de parkeerplaatsen uitvoert. „Laat het dan maar vallen, want dan worden de par keerplaatsen continue ingenomen". Het enige echte alternatief om de Axelaars met hun auto dichter bij de winkels te brengen is het herstellen van de oude situatie. „Dan moet je er een paar ton tegen aan gooien, en dat geld is er niet", aldus De Mul. rechtigden van de afdelinger Hulst, Oostburg, Sas van Gent Terneuzen en Axel, trok giste ren door het land van Huls waar ze met name in de wij ken warm onthaald werd „Het gaat erg leuk. De reactie; zijn erg goed. Overal komer de mensen uit de huizen om df folders in ontvangst te ne men", aldus Cor Liefting var het Regionaal Overleg Werk groepen Uitkeringsgerechtig den Zeeuwsch-Vlaanderen. Of dat ook meteen inhoudt dat die mensen vanavond ook de manifestatie bijwonen durft Liefting niet te beweren „Maar gezien de reacties hoop ik toch op een grote opkomst". De acties van de FNV zijn gericht tegen een nieuwe kor tingsronde van het kabinet. „De bijeenkomst is onderdeel van de strijd tegen de aange kondigde ziektewetplannen, tegen de voortgaande afbraak van de sociale zekerheid en te gen de maatregelen ten aan zien van ambtenaren en trendvolgers. Komt dus allen, in een solidair verzet tegen een beleid wat de rijken rijker en de armen armer maakt", zo luidt de oproep van de georga niseerde uitkeringsgerechtig den. De FNV-karavaan vertrekt vandaag om 9.00 uur vanaf IJ- zendijke, daarna gaat de tocht via Schoondijke, Breskens, Groede, Cadzand, Sluis, Aar denburg naar Oostburg. Van daar wordt de terugtocht naar Axel aanvaard waar, vooruit lopend op de manifestatie, nog een aantal wijken wordt aan gedaan.

de Stem | 1984 | | pagina 15