IN INFIETS 569.* 419. Gehandicaptensport krijgt extraatje van 15.000 gulden 3 'Schokkend beeld van organisatie die vele jaren heeft stilgestaan' Boertien op istaatsiebezoekin Hulst Desastreus gebrek aan standplaatsen voor woonwagens DIENSTCOMMISSIE KRAAKT RAPPOR! BERENSCHOT DE STEM Verdachte van ongeval Rilland blijft nog in cel lige aanbieding) ICL. 1 JAAR VLVERZEKERING iBBEN OOK NOG RSE FIETSEN rECIALE PRIJZEN DINSDAG 20 NOVEMBER 1984 Vaneen onzer verslaggevers Abvo/ Kabo over Proviticidle Zeeuwse Stoomboot Diensten: Noodkreet Zeeuwsvlaamse Stichting ZEEUWSE SPORTNOTA NAUWELIJKS GEWIJZIGD A6 fiets geheel kompleet igen i/elgen - fietsen - bromfietsen - racefietsen - kleding - onderdelen LSESTRAAT 19 telefoon 12863 f VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 MIDDELBURG - Een schokkend beeld van een organisatie die op allerlei terreinen jaren heeft stil gestaan. Zo omschrijft de vakbond Abva/Kabo de uitkomsten van een 'uitge breide werknemersraad pleging' over het werken bij de Westerschelde-ve- ren. Het vernietigend oordeel is opgenomen in het rapport Heen en Weer', waarmee de Dienstcommissie van de Pro vinciale Zeeuwse Stoomboot Diensten (PSD) de doelmatig- beidsstudie van bureau Bu- renschot kraakt, die heeft ge- leid tot het advies het perso neelsbestand drastisch in te krimpen. De dienstcommissie legt een indrukwekkende serie gebre ken bloot: „De kwaliteit van het werk wordt gemiddeld en op een aantal onderscheiden aspecten zeer laag beoordeeld. Er is geen echte medezeggen schap, zowel niet op de werk plek als in het verband van de totale dienst. Beslissingen worden eenzijdig en zonder inspraak of medeweten van betrokkenen genomen. Het be drijf beschikt niet over be heersinstrumenten en er is geen sociaal beleid. Een en an der leidt tot gedemotiveerd heid van grote groepen perso neelsleden gekoppeld aan veel onzekerheid de laatste jaren over het voortbestaan van hun werkplek of de totale dienst". Dienstcommissie en Abva/ Kabo bepleiten dan ook een andere managementsstruc- tuur bij de PSD, waarbij op top-niveau de onderdelen technische-, nautische-, en personeel/organisatie zaken op gelijk niveau kwalitatief aanwezig zijn. Het manage ment zou, indien nog mogelijk, moeten worden bijgeschoold in een aantal elementaire as pecten van moderne bedrijfs voering. Nieuwe managers zouden op een uitgebreider eisenpakket geselecteerd moe ten worden. In totaal worden in 'Heen en weer' ruim 55 suggesties ge daan voor verbeteringen bij de waldienst, in de machineka mer, bij de dekdienst, in de werkplaats, van het sociaal beleid en van het manage ment. Inkrimping personeel veren onverantwoord Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De drastische inkrimping van het personeel bij de Provinciale Zeeuwse Stoomboot Diensten (PSD) - zoals geadviseerd door het onderzoeksbureau Berenschot - leidt tot onverantwoorde risico's ten aanzien van passagiers en bemanning. Bovendien zou de nu al aanwezige hoge werkdruk on toelaatbare vormen gaan aannemen. Van een onzer verslaggevers YERSEKE - De lijst van Zeeuwse 100-jarigen is weer een stukje gegroeid. Giste ren heeft mevrouw Holle- brandse-Timmer uit Yerse- ke haar eeuwfeest gevierd. Mevrouw Hollebrandse is geboren in het Zeeuwsch- Vlaamse Retranchement. In 1912 is zij getrouwd met Timmer uit Heinkenszand. Direct na het huwelijk ves tigden zij zich in Yerseke, waar het echtpaar drie zo nen en twee dochters kreeg. Een van die dochters woont nu bij moeder Holle brandse, wiens gezondheid overigens nog uitstekend is. Ze kampt weliswaar wat met doofheid, maar haar ogen zijn nog zo goed dat ze regelmatig nog sokken breit. De Reimerswaalse burge meester H. Boer kwam de eeuweling (die in feite zon dag al verjaard is) gisteren feliciteren. Namens de ge meente bood hij haar een plantenbak aan. Burge meester Boer arriveerde in het gezelschap van zijn echtgenote en van de vrouw van Commissaris van de Koningin dr. C. Boertien. Mevrouw Hollebrandse-Timmer - foto willem mieras Met stofopvang Altijd loodrecht boren Diepte-instelling Voor boor machines met 43 mm Eurohals Dat stelt de Dienstcommis sie PSD in de studie 'Heen en weer', een reactie op de con clusie van Berenschot, dat 90 van de 400 arbeidsplaatsen bij de Westerscheldeveren kun nen vervallen. De dienstcom missie baseert zich hierbij op uitgebreid' onderzoek door drs. R. Vonk van de vakbond Abva/Kabo. Vonk stelde gisteren tijdens de presentatie van zijn werk stuk dat er bij de PSD voorlo pig geen arbeidsplaatsen die nen te vervallen. De dienst commissie gaat nu samen met de vakbonden proberen om rijk en provincie van perso neelsinkrimpingen af te hou den. De opdracht van rijk en provincie aan Berenschot was volgens de dienstcommissie dusdanig beperkt dat een to taal vertekend beeld van de PSD-organisatie uit de bus is gerold. „De conclusies kloppen bet, voorgestelde maatregelen blijken onuitvoerbaar en niets 'an de suggesties, ideeën en ervaringen van het personeel a verwerkt". Het doelmatigheidsonder- roek dat Berenschot bij de PSD heeft verricht, maakt deel uit van pogingen van mi nister Smit-Kroes om te be- ruinigen op de rijksbijdrage voor de veren. Het rijk past tot nu toe jaarlijks zo'n 35 miljoen Eulden bij, ongeveer 70 pro- vent van het exploitatietekort. De veergebruikers betalen de rest. Volgens Berenschot kan door vergaande automatise ring tot een zodanige perso neelsinkrimping worden ge nomen dat jaarlijks 6,5 mil joen gulden bespaard wordt. Een voorstel om tot automa ting van de machinekamer over te gaan, is volgens de Dienstcommissie niet onder bouwd een voorstel om ver- taande automatisering door te voeren bij de waldienst wordt slecht onderbouwd genoemd. Het verbouwen van de be staande schepen zou vele ma len meer geld kosten dan door Berenschot is begroot. Daarbij wordt dan nog voorbijgegaan aan speciale problemen, zoals het varen in gevaarlijk water met wisselende motorbelas ting en een grotere kans op storingen en calamiteiten. Vergaande automatisering van de waldienst zou op een groot aantal praktische be zwaren stuiten. Berenschot zou de benodigde investerin gen veel te laag hebben ge schat en geen rekening hebben gehouden met bijkomende za ken als publiciteit. Berenschot stelt volgens de dienstcommissie ten onrechte dat het werk met minder ploe gen kan worden uitgevoerd. Bij een 40-urige werkweek zijn minimaal 15 ploegen noodzakelijk. °ya.AO VOOR ZLKWEST NEDERLAND Kantoren 'n Terneuzen, Hulst en Goes, wessen en telefoonnum mers op pagina 2. %eningstijden: '30-12.30/13.30-17.00 uur. "«factie kneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan- ï?n (plv. chef), Emile Calon, f Meertens, Cor de Boer ™o), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène •etstraeten. Middelburg: denk Postma. Goes: Cees Servicepunten Kjoosterzande: Alexanderstr. 2250. mevr. Neve, 4, 01148- ADEN MET DIAMANT *dvertentie-expl. _"'sPecteur Zeeland: C. Me- u> Privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De 41-jarige L. van den B. uit Rilland-Bath blijft voorlopig in hechtenis. Van den B. heeft zoals bekend toegegeven de dader te zijn van het ongeval in Rilland, waarbij vorige week donder dag twee jongens, de 11- en 12- jarige Harry van Eijke en Je roen Blijenberg, omkwamen en de jongen R. C. ernstig ge wond raakte. De toestand van R. C., die in coma in het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam is opgeno men, is stabiel, aldus een poli tiewoordvoerder gisteravond. Dit besliste de officier van justitie mr. Bogers gisteren, toen de verdachte in Middel burg werd voorgeleid. Van den B. blijft de eerstvolgende zes dagen achter slot en gren del. Daarna wordt opnieuw bekeken of die periode ver lengd moet worden. De officier ontkende dat Van den B. uit zelfbehoud in hechtenis ge houden wordt. Immers, in het dorpje Ril land hebben verscheidene mensen gedreigd met sancties als de verdachte hen onder ogen komt. De eigendommen van Van den B. staan dan ook onder permanente politietoe zicht. Volgens mr. Bogers horen de zes dagen hechtenis bij de procedure, zoals die normaal in dit soort gevallen gevolgd wordt. De officier deelde mee dat de zaak Van den B. ver sneld voor de rechter zal ko men. „Het zal in elk geval geen zes maanden duren", aldus mr. Bogers. Fotograaf Mare Neelemans voert enkele 'balletpassen' uit, terwijl hij het gezelschap aanwijzingen geeft voor de 'statie foto' Van een onzer verslaggevers HULST - Op zijn toernee langs de Zeeuwse gemeenten heeft Commissaris der Koningin dr. C. Boertien gisteren als eerste Hulst aangedaan. Dat Hulst als eerste op het lijstje stond, had weinig te maken met een goede verstandhouding tussen de ge meente en de provincie, want die is sinds de ziekenhuis kwestie erg koel. Wel wilde de heer Boertien eerst naar Hulst komen, omdat burgemeester P. Molthoff per 1 ja nuari 1985 vertrekt. Met de Commissaris der Koningin kwamen zijn echt genote, gedeputeerde De Voogd met echtgenote en chef kabinet De Ru mee naar Hulst. Na het maken van statie foto's in het stadhuis gingen de heren in overleg en lieten de dames zich alles vertellen over het stadsarchief. Het voltallige gezelschap bezocht vervolgens de bedrijven In- terjute en Morres. Bij het laatste bezoek kregen de gasten een figuratieve kaart van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen als aandenken mee naar huis. Terwijl de heren daarna met de gemeenteraad van ge dachten wisselden, bezochten de dames het speelgoedmu seum te Sint-Jansteen. Het gisteren nog eens van alle kanten benadrukte dieptepunt in de relatie, weerhield de provinciale en gemeentelijke bestuurders er echter niet van de dag te besluiten met het broederlijk nuttigen van een diner. Commissaris van de Koningin Boertien assisteert de fotograaf, wanneer deze burgemeester Molthoff nog maals op de foto zet. - foto's de stem cor j de boer MIDDELBURG - Het gebrek aan standplaatsen voor woonwagens in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft desas treuze gevolgen voor het welzijn van de woonwagen bewoners in Zeeuwsch-Vlaanderen. Die noodkreet uitte gisteren functionaris H. Vanderheyden van de Stichting Woonwagenwerk Zeeuwsch-Vlaanderen te genover de statencommissie voor welzijnszaken. Hij vroeg het provinciebe stuur met klem om de ge meentebesturen de pin op de neus te zetten, niet alleen om in Zeeuwsch-Vlaanderen zo snel mogelijk de 35 nieuwe standplaatsen uit het provin ciale woonwagenplan 1985- 1990 te realiseren, maar vooral ook om de 32 afgekeurde voor zieningen in Hulst, en als het even kan ook de 18 plaatsen in Sluiskil te vervangen. „Het is bittere noodzaak dat aan het tekort zo snel mogelijk wat wordt gedaan". Vanderheyden maakte dui delijk dat Zeeuwsch-Vlaande ren momenteel 123 woonwa gens telt, maar slechts over 90 standplaatsen beschikt. Om dat ook de 'boventallige' woonwagens van de bestaande voorzieningen gebruik moeten maken, wordt volgens hem meer dan de helft van de woonwagenbewoners met het probleem geconfronteerd. Daar komt nog bij dat 50 standplaatsen over voorzie ningen beschikken, die vol gens de normen van het mi nisterie van VROM al afge keurd hadden moeten zijn. Welzij nsfunctionaris Van derheyden noemde het verne derend dat veel woonwagen bewoners voor hun behoefte aan elektriciteit, water en bergruimte op voorzieningen van anderen zijn aangewezen. Dat leidt volgens hem soms tot conflicten en doet hele woon wagengezinnen 'op den dool' geraken. „Sommigen staan met hun hele hebben en hou den op een sloopplaats. En dat terwijl er onder de woonwa genbewoners toch al verhoog de percentages longaandoe ningen en astma voorkomen". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse sportwereld heeft de afgelo pen dagen slechts in beperkte mate gehoor gevonden voor de klacht dat het provinciebe stuur gewekte verwachtingen over meer subsidies niet waarmaakt. Zowel de statencommissie voor bestuurszaken als die voor het welzijn zijn niet inge gaan op verzoeken van de sportraad om de financie- ringsvoorstellen rond de nota 'provinciaal sportbeleid' be langrijk te wijzigen. Sportraad-voorzitter Mar- teyn kreeg uiteindelijk slechts één extraatje los. De commis sies adviseerden Gedeputeer de Staten om een jaarlijks be drag van 15.000 gulden, be doeld voor gehandicapten sport, niet- zoals de bedoeling was - uit het bestaande sport- budget te halen, maar uit de algemene provinciekas. Dit extraatje, samen met het éénmalig bedrag van 100.000 gulden dat tijdens het begrotingsdebat voor de ge handicaptensport op tafel kwam, moet volgens de com missieleden voorlopig vol doende zijn om de sport aan z'n trekken te laten komen. Verder bleek een zekere nei ging om in de toekomst wel licht nog wat meer geld naar de gehandicaptensport te slui zen. Een speciale consulent voor de gehandicaptensport ziet men echter nog niet zitten. Men zal voorlopig genoegen moeten nemen met de activi teiten, die de consulent voor sportieve recreatie op dit ter rein onderneemt. Ook aan de nieuwe subsi dieregeling, gebaseerd op het aantal leden per club, wordt niet meer getornd. Men krijgt 1,25 cent per lid en niet voals gevraagd 1,75 cent. Subsidies voor kadervorming, deskun digheidsbevordering en ande re cursussen moeten in het vervolg apart worden aange vraagd. Daarmee wordt een zelfde lijn gevolgd ais in ande re delen van de welzijnssector. CDA-woordvoerder J. Roo- se maakte zich gisteren plotsklaps als enige tot pleit bezorger voor flinke verhogin gen van het sportbudget. Vol gens hem wordt de sport in Zeeland systematisch onder bedeeld, zeker gezien het feit dat sportactiviteiten veruit meer belangstelling zouden trekken dan andere activitei ten in de welzijnssector. Roose pleitte voor administratieve dienstverlening aan de sport, 'geïntegreerd in het hele wel zij nsland'. Sport-gedeputeerde E. Ma- ris-Koster (VVD) probeerde duidelijk te maken dat de sportwereld niet behoeft te mopperen. Ze verklaarde dat het provinciaal sportbudget in totaliteit gelijk gebleven is. „In een tijd van bezuinigingen op het welzijn is dat niet niets". Gezien de leeftijdsopbouw van de woonwagenbevolking, de gemiddelde leeftijd in Zeeuwsch-Vlaanderen is 24 a 25 jaar, zal de behoefte aan standplaatsen volgens hem de komende jaren alleen nog maar toenemen. Door huwelij ken, gezinsverdunning en scheidingen komen er name lijk steeds meer woonwagens bij. Vanderheyden maakte duidelijk dat van 'instroom' vanuit België geen sprake meer is. Die is volgens hem in middels 'afgedekt'. Kritiek uitte Vanderheyden vooral op het compromis, dat WD-gedeputeerde E. Maris- Koster (VVD) met Terneuzen is overeengekomen. Terneu zen hoeft van de 15 nieuwe standplaatsen, die deze ge meente volgens het oude pro vinciale woonwagenplan op 1 januari 1985 gerealiseerd had moeten hebben, er voorlopig maar 10 aan te leggen. Voor de realisering van de andere vijf krijgt deze gemeente nog een paar jaar de tijd. 'Een éénzij dig compromis', noemde hij dat omdat Terneuzen nu al zou hebben laten blijken zo lang mogelijk te zullen wach ten. De kwestie bevordert in zijn ogen ook de motivatie niet van de andere gemeenten. Gedeputeerde Maris-Koster zei Terneuzen niet te hebben willen dwingen om meteen 15 standplaatsen aan te leggen, omdat dit tot een beroepspro cedure zou hebben geleid die voor verdere vertragingen zou hebben gezorgd. Ze wees de commissie erop dat de Zeeuw se staten - indien men stren ger tegen Terneuzen op wil treden - altijd nog de moge lijkheid hebben het 'compro mis' ongedaan te maken. Met die stok achter de deur gaat ze woensdag proberen verdere afspraken met Terneuzen te maken. Hoewel gisteren vrijwel alle commissieleden benadrukten dat onwillige gemeenten har der dienen te worden aange pakt, bleek men vooralsnog vaag over de mogelijkheid als nog dwingend tegen Terneu zen op te treden. De commissie toonde zich blij dat het nieuwe provinciale woonwagenplan meer moge lijkheden biedt om onwillige gemeenten onder druk te zet ten. Vrijwel alle fractie woordvoerders drongen er dan ook op aan voortaan sneller tot 'dwang' en 'maatregelen' over te gaan. Uit de hoek van CDA en D'66 kwamen sugges ties om te proberen woonwa gens uit Zeeuwsch-Vlaande ren in overig Zeeland onder te brengen. Vanderheyden noemde dat 'maatschappelijk onuitvoerbaar'. Ook gedepu teerde Maris-Koster voelde daar niets voor: „We dwingen

de Stem | 1984 | | pagina 13