terse stempelen. Dan stapelen. Portugese rode wijn goed en goedkoop **u Attente jongens, daar bij BP rw Hypotheekrente per 13 nov. 1984 ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 ■EXTRA OP ZATERDAG5 'THevnoucv (?A. öefe6e*t&-'DonneAc/tot BERT VAN VELZEN Vendel nË STEM VAN ZA' buitenland *MW D3W- Tl 1 PAGINA Gemeenten voorzichtig met privatisering in sport Door Romain van Damme BREDA - Regelmatig wordt de sport 'ver rijkt' met termen, die in de loop der jaren ingeburgerd raken. Een van de fraaiste voorbeelden is nog altijd de uitspraak van Rinus Michels, die ooit in een onbewaakt ogenblik zei: „Voetbal is oorlog". Sinds enkele jaren wordt de sport geconfron teerd met het woord privatisering. Een fraai woord, dat de Dikke van Dale dit jaar gehaald heeft. Op pagina 2254 staat: privatiseren is over heidsdiensten door het particuliere bedrijfsleven laten verrichten. Het woord privatisering werd in het begin van deze kabinetsperiode gelanceerd door CDA en WD. Het CDA vindt dat met privatisering het vrijwilligerswerk gesti muleerd wordt en de VVD koppelt aan privatisering natuurlijk de liberale ge dachte. Fraai verpakkings materiaal voor de financiële nood, waarmee de meeste gemeenten kampen. De laat ste jaren moest er immers nogal wat gesneden worden in de budgetten. De bezuini gingswoede trof uiteraard ook de sport. Vaak kon niet ontkomen worden aan hoge re huurtarieven. Met als ge volg dat de contributies om hoog moesten en er leden af haakten. Om dat proces af te remmen, wordt steeds vaker gedacht aan privatisering om de lasten te verlichten. De sport reageerde aanvan kelijk wantrouwend op die privatisering. Vandaar dat de NSF (Nederlandse Sport Federatie) een boekje heeft uitgebracht over privatise ring ('Voederbakken op het trainingsveld..'). Bovendien houdt de NSF in samenwer king met de Nederlandse veldsportbonden door het gehele land maar liefst ne gentig voorlichtingsavon den. Privatisering kent in feite twee vormen. Het uitbeste den van taken aan vereni gingen, maar met de aante kening dat de eindverant woordelijkheid bij de over heid blijft, of het afstoten van taken, waardoor de ver antwoording bij de desbe treffende verenigingen komt te liggen. Privatisering vraagt binnen de vereni gingen de nodige vrijwilli gers, die door zelfwerk zaamheid taken van de overheid kunnen overne men. De NSF ziet daar een knelpunt, omdat er tegen woordig nogal een groot verloop onder de vrijwilli gers is, de taken ingewikkel der worden en specifieke kennis op gebied van beheer en onderhoud van velden veelal niet aanwezig is. Schapen kunnen bijvoor beeld een grasmat kort hou den, maar het zal de kwali teit van het veld beslist niet ten goede komen. De NSF vraagt daarom om de nodige voorzichtigheid als er over leg gepleegd wordt over pri vatisering. Secretaris Wim de Heer: „Voorzichtigheid is geboden. Omdat je specifie ke deskundigheid mist, kan er sprake zijn van kapitaal vernietiging. En dat kan nooit de bedoeling zijn". „Bovendien", meent de NSF, „moeten veel werk zaamheden regelmatig ge daan worden. Ook in vakan ties. De organisatiestructuur binnen de vereniging moet aangepast worden. Dat kost tijd. Aanschaf van onder- houdsmachines vraagt hoge investeringen. Allemaal za ken, die goed besproken moeten worden". De NSF kan gerust zijn. De meeste gemeenten en verenigingen gaan voorzich tig om met privatisering. Al komt het wel eens voor dat een gemeente bij nader in zien de klok terugdraait. Zo als Arnhem, dat na privati sering van een groot zwem bad verwoede pogingen in het werk stelt om het bad weer onder eigen beheer te Zelfwerkzaamheid bij clubs. Een onderdeel van privatisering. - fotosdestem/johanvangurp krijgen. Maar over het alge meen staan de gemeenten welwillend tegenover priva tisering. In Oosterhout bijvoor beeld heeft men sinds enkele maanden privatisering doorgevoerd. „Dat was een moeilijk proces", zegt wet houder Piet Schriek daar over. „Het was onbekend terrein voor de vereni gingen. Het wantrouwen was groot. We hebben er dan ook een paar jaar over ge daan. Aan een aantal ver enigingen hebben we het be heer volledig overgedragen. Met een aantal verenigingen heeft de gemeente contrac ten afgesloten. Daardoor hebben we de huurtarieven kunnen verlagen. Tot nu toe gaat het goed. Ik ben in ieder geval nog geen knelpunten tegengekomen". Opmerkelijk is dat veel gemeenten nogal huiverig zijn om te privatiseren bij de veldsporten. De angst om straks met nauwelijks meer te gebruiken sportvelden opgezadeld te worden, zit er aardig in. „Het gaat toch om gemeenschapsgelden", meent Willem Walraven, wethouder van de gemeente Terneuzen. „Het kan zijn dat een vereniging op de fles gaat en dan een ruïne ach terlaat. Bovendien wordt het al een stuk moeilijker als meerdere verenigingen een complex bespelen. Stel dat er schade is. Dan moet je gaan uitzoeken wie dat ge daan heeft". Daarom expe rimenteert Terneuzen mo menteel met verenigingen, die als enige een sportcom plex bespelen. Willem Wal raven: „Tennisverenigingen in de buitenkernen wordt de mogelijkheid geboden de ac commodaties in eigen be heer te nemen. Dan werken we met huurcontracten. De verenigingen gaan dan 25 a 28 procent huur betalen van wat nu betaald wordt. De accommodaties blijven eigendom van de gemeente. Noem het een stuk kwali teitsbewaking". De wethouders van Hulst veer hetzelfde verhaal. „In principe heb ik geen be zwaar tegen privatisering", zegt Jan Vergouwe (Oost burg). „In Groede beheert de dorpsraad bijvoorbeeld het zwembad. Dat is een klein bad. In Breskens ligt dat weer wat anders. Om dat over te dragen aan een pro jectleider zie ik niet zo zit ten. Als gemeente heb je dan toch weinig greep meer op dat bad. Bij de diverse ten nisverenigingen is wel spra ke van de nodige zelfwerk zaamheid. Dat vind ik goed, de verantwoordelijkheid bij de burgers leggen. Nee, voetbalvelden zie ik niet zo zitten. Dan gaat het om een heel specifiek terrein". En zijn collega Kaiser van Hulst: „Voor de veldsporten ligt het inderdaad veel moeilijker. Dat is gevaarlijk terrein. Als de clubs zelf ini tiatieven nemen, hebben wij geen bezwaar. Maar je moet altijd alles goed afwegen". Evenals in Zeeland wordt er in Brabant voorzichtig omgesprongen met het over dragen van taken. Vaak be treft het alleen binnensport verenigingen. „De sport clubhuizen zijn we aan het privatiseren", zegt de Bre dase wethouder Jan van As- seldonk. „Twee jaar geleden hebben we daarvoor in sa menwerking met de Sport Advies Raad lijnen betref fende subsidiëring uitgezet. Dat gaat om tien complexen. Veel verder hebben we nog niet gedacht. Alleen met het tennispark 'De Mark' zijn we bezig. We willen best ex perimenteren bij clubs, maar dan zal er zeer goed overlegd moeten worden. Ik heb begrepen dat sommige gemeenten al terugkomen op eerder gedane privatise ring". Dergelijke geluiden laat ook Roosendaal horen. Di recteur Kluft van sportza ken: „Wat is privatisering eigenlijk? Bij heel wat ver enigingen is er al sprake van zelf onderhouden van ge bouwen. Met controle van de gemeente. Inderdaad, we zijn wat bang voor kapitaal vernietiging. Kort samenge vat, we staan er welwillend tegenover, maar zijn uiterst voorzichtig". en Oostburg vertellen onge- FniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Ooi&vOice^ 9 qtacAte OtfbiirMï. Dank voor uw brief van 27 dezer met uw vraag naar de betekenis van de volks spreuk: Waar ooievaars hun nesten bouwen kramen nooit getrouwde vrouwen. U hebt het zich moeilijk ge maakt door te zeer de na druk te lggen op het woord •getrouwde'. Dat riep bij u de vraag op of ONgetrouwde vrouwen daar wel kinderen ter wereld brachten. Als ge volg hiervan ontging u de oplossing van wat u nu een probleem is geworden. Die oplossing had u direct ge vonden als u zich de vraag had gesteld: Wie heeft er ooit een vrouw zien baren boven op een paal of het dak van de kerk? Daar immers is het dat de ooievaars hun nesten bouwen. Het grapje stamt uit Friesland en ik heb het mijn grootmoeder van vaderskant (Heits mem) vaak horen debuteren. Tel kens als wij een ooievaar za gen landen op het dak van het raadhuis zei ze altijd: Dér 't earrebarren nêstelje stjerre gjin kreamfroulju. Ik begreep dat toen even weinig als u nu de Neder landse bewerking maar voor mijn onbegrip waren drie verzachtende omstandighe den aanwezig: a) ik was vijf jaar oud, b) ik sprak en ver stond alleen Bredaas en c) ik bracht ooievaars niet in ver band met de komst van ba- bies daar ik toen al heel goed wist van mijn andere groot moeder, (moers moer) dat babies niet door ooievaars werden gebracht maar door konijnen werden gelegd in de roje kolen van het krui dentuintje op het Begijnhof. Uiteraard weet ik nu - jaren later - dat ze uit ziekenhui zen komen en kon daardoor ook begrip opbrengen voor de grap van een tekening in The New Yorker van 1973. Hierop had de tekenaar na melijk een ziekenhuis afge beeld. Het bekende tafe reeltje van de lange gang waar de aanstaande vader op een bank tegenover de kraamkamer zijn ongeduld zit uit te zitten. De vader in deze tekening sprong net overeind, want uit de deur opening van de kraamka mer kwam een stralende verpleegster op hem toege lopen met de blijde bood schap: 'Gefeliciteerd! Het is een baby!' In de hoop uw probleempje naar uw tevre denheid te hebben opgelost, verblijf ik, mOtjAeUH cuutécvcieHrC, CCCU (CMÓt cUtHtUtoy John O'Mill Door Hein Sluijter ZEER MOOIE wijnen hoeven niet altijd duur te zijn. Als je ze maar weet te vinden. Op een officiële proeverij van Portugese wijnen onlangs in Amsterdam, georganiseerd door het Informatiebureau voor Portugese Wijn, werd ik aangenaam verrast. Bij de ro de wijnen trof ik er een paar aan, die wat kwaliteit betreft zeer dicht tegen veel duurdere Franse soorten aanleunen. Die wijnen waren zo goed en zo opvallend laag in prijs, dat ik het niet kan nalaten ze te noe men. Nu is het wel bekend, dat Portugal voortreffelijke rode wijnen tegen voor ons lage prijzen kan bieden. En dan heb ik het dus even niet over Portugals bekendste wijn, de port. Het drinken van een mooie port kan een belevenis zijn, maar goedkoop is dat niet. Een eindje ten zuiden van het port-gebied, ligt de Dao- streek en daar bijvoorbeeld kun je nog wel eens prettige ontdekkingen doen. Maar er zijn nog andere herkomstge- bieden, waar veel vriendelijke prijzen gepaard gaan met een hoge kwaliteit. Er was van alles op de proe verij. Bekende wijnen, Port natuurlijk, de witte, droge en lichte Vinho Verde ('groene' wijn uit net niet rijpe druiven geperst) en de zoete Moscatel de Setübal, maar ook nogal wat wijnen met een naam die menige liefhebber toch even naar zijn literatuur laat grij pen. Zo heb ik werkelijk geno ten van de rode Monte Crasto 1974. Een fluwelige, robuuste voltreffer uit het sinds 1979 beschermde herkomstgebied Bairrada. Dat ligt halverwege de westkust. Het klimaat staat zowel onder invloed van de Atlantische Oceaan als de Middellandse Zee. Er zijn daar zo'n zevenduizend boeren, die jaarlijks bijna een half mil joen hectoliter wijn maken. Dat is rode en witte. Het grootste deel van de rode heeft tijd nodig om op fles te rijpen. Die tien jaar oude Monte Crasto is een mooi voorbeeld van een kostelijke en toch voor zijn categorie zeer goedkope wijn. Voor ƒ8,60 heb je een fles. Hij wordt alleen geïmpor teerd door Vasco da Gama in Rotterdam. Subtiel Een andere verrassing was een Dao-wijn, de rode Casa- linho 1980. Een prachtige diep rode kleur en een subtiele en aromatische geur die wat op een Franse Médocwijn lijkt. De toch al zachte, fruitige smaak belooft dat na enkele jaren de wijn nog beter zal zijn. De prijs kan variëren tussen 6 en 7,95. Volgens de Amsterdamse importeur Koopmans Bruinier hangt dat af van de slijter. Maar het blijft weinig geld. Daowijnen ontlenen hun naam aan een riviertje dat daar stroomt. Maar de Rio Mondego is belangrijker. Want ten noorden en ten zui den van deze rivier liggen de beste wijngaarden, evenals rond de stad Mangualda. Bosgrond Nog een opmerkelijke rode Dao was die van C. da Silva. Veel fruit in de rijke geur en ook iets van bosgrond en pad destoelen. In de afdronk wat tannine. Lekker, hoewel het tanninegehalte wat vreemd aandoet bij een fles zonder jaartal. Tannine duidt erop, dat de wijn goed kan rijpen en dan zou je een jaartal mogen verwachten. Wijnen zonder aanduiding van oogstjaar zijn vaak uit diverse jaargangen samen gesteld en bieden het voordeel dat de kwaliteit con stant is. De prijs ligt nog net onder een tientje. Importeur is Niels de Veye in Rotterdam. Voor 6,75 kun je trouwens al een voortreffelijke rode Dao kopen, zoals bijvoorbeeld de Monastico 1980 (Vasco da Ga- ma). Het is overigens merkwaar dig, dat zoveel goede waar hier voor weinig geld te koop wordt aangeboden. Want ten slotte is wijn het belangrijkste landbouwprodukt in Portugal. Verspreid over het hele land is 350.000 hectare grond beplant met wijnstokken. In die gigan tische wijngaard vinden 235.000 mensen werk. Er zijn 180.000 wijnproducenten. Wat allemaal niet gering is. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) V** IR 1 Daar doet U ideeën op en vindt u de laatste nieuwtjes WONINGVERBETERING en verfraaiing KEUKENSHOW DELTA ZELFBOUWWONING op ware grootte SANITAIR en accessoires DOE-HET-ZELF-materialen en gereedschappen TUINAANLEG ONDERHOUD van huis, tuin en auto WERVELENDE BREI-MODE-SHOW/BALLET GROTE POSTZEGELSHOW KAMPIOENSCHAP statische modelbouw HOBBY'S en kreatieve vrijetijdsbesteding 17 en 18 november OPEN DAGEN HOUT met vele demonstraties [tj Kom gezellig kijken, keuren, kiezen, kopen en besparenmaar vooral nieuwe ideeën opdoen Vter keer een bezoek aan een deelnemend BP-station en u krijgt een gezellig schaaltje mee (012 cm). Compleet met oranje dekseltje. Zoals gewoonlijk van sfeervol rookglas. Gemaakt door de bekende Verrerie d'Arques. En terwijl u spaart voordat schaaltje, blijven wij voor goedkope benzine zorgen. J e hebben me afgewe- J j zen bij de burger- JÊLm^rn wacht. Bij het betre den van de houten barak, waar recruten werden aangemon sterd, had ik me breed gemaakt in mijn met schapevacht ge voerde stormjas met afneemba re brandkap. Een image van onverbiddelijkheid: de handen, opengesperd als kolengrijpers, hingen losjes in de ruimte, ter hoogte van denkbeeldige, iets afgezakte revolvers; de knieën waren iets gebogen en ik ver plaatste mijn gewicht van het linker naar het rechterbeen, waardoor een enigszins lave rende, bijna schaatsende gang werd verkregen; de barse kop zat diep weggedoken tussen de schouders, alsof geen nek romp en knars verbond. Voorbijgan gers maakten een breed pad en ik zag enkelen zelfs verbleken. Het feit dat ik de barak binnen viel door over een drempel te struikelen doet daar weinig aan af. Ik moest toegeven dat ik niet bij de coommando's was ge weest. Dat zijn zoals u weet vechtspecialisten die aan val schermen uit de hemel dalen, die locomotieven kunnen ran geren en die petrochemische in dustrieën het heelal in kunnen blazen. Zij zijn een soort terro risten van het recht. Daar ben ik dus niet bij geweest, maar ik heb wel patrouille gelopen. Dat was in het Vendel. Ik weet niet of we een zijtak van de welpen waren, ofschoon we stokken droegen als in een crisisvariant van de echte verkennerij. Ik herinner me een enkele verval len rimboehoed en we hielpen oude vrouwtjes bij het overste ken, zelfs als ze dat alleen dach ten te kunnen. Ik weet in ieder geval zeker dat het Vendel niet uitging van de reclassering. Met dat Vendel, trokken we er in het avondlijk duister op uit. We volgden sporen zoals ongelukkig geplaatste krijtpij- len die soms tot in de kruinen van bomen wezen. We slopen om huizen heen en lagen in stelüng om een oude stadsmo- len. We imiteerden de roep van een uil of de lach van een hyena om aan te geven dat we er nog waren. Aan echte leuke dingen, zoals het roosteren van fazant boven een houtvuur, kwamen we niet toe en ook de mastworp hebben we nooit geleerd. We sloften slechts voort langs win derige en vaak beregende ein- deloze straten. We zochten rot naar gevelstenen met speciale opdracht of pro(,eS[ den alle struiken in een r soen te identificeren. Met zoeklichtjes hebben we heel ij treurige gevels beschenen en i we ons met natte voeten elle: dig begonnen te voelen bar ten we uit in gezang. Misschij heeft toen al iemand, naar bui. ten kijkend bij het vergrendel® van zijn raam, tevreden gezeed- Kijk, daar gaat de burgerwacht! Door Bort van Velzen Hoe de burgerwacht zich mij vergist heeft blijkt uit snelheid waarmee in Amster dam de „vendelvariant" van de burgerwacht in de discussie n gekomen. Neen, opa wordt niet in boeien afgevoerd als moeizaam aan het slot van fiets staat te rommelen, tuurlijk is het niet de bedoelin dat er nu reeds op grote i petten worden uitgereikt. Van zelfsprekend zullen er geen la- rateploegen de stad worden ii gezonden, begeleid door hui, lende bloedhonden. Maar wil jammer toch, dat de tammi burgerwacht zo'n ongelukkig naam is aangesmeerd: burger- preventie. Dat is geen nam voor strijders tegen het k Neen, deze naam doet je eerda denken aan een door de meente gesubsidieerd voorhr hoedsmiddel voor minverr» genden. Vendel is beter. Ik ba voor vendeliers of vendelnd- ders. Als de vendelridders len door de verlaten straten va de steden kunnen we weer rus tig gaan slapen. En er zal een glimlach ontplooien op het vreedzaam gelaat als het licit van een lantaarn over het pla fond speelt en uit de stena jungle de roep weerklinkt va een bosuil en de lach van hyena. beta rente vast af- rentepercentages lings wijze gedurende sluit- provi- met gemeente zonder gemeente sie in garantie garantie opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuïteiten- hypotheken A.B.N. M/A 1 jr. 1,5 7,3 7,71 7,5 7,93 M/A 3 jr. 1,5 7,9 8,36 8,1 8,58 M/A 5 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,03 9,24 Plushypotheek M/A 7 jr. 1.5 8,5 9,02 8,7 Amro bank M/A var. 1.5 7,3 7,71 7,5 7,93 M/A 2 jr. 1,5 7,8 8,25 8,0 #,4/ M/A 5 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,92 Centrale M/A 2 jr. 1 7,4 7,77 7,6 7,98 Volksbank M/A 5 jr. 1 7,9 8,31 8,1 8,52 Direktbank/ M/A 1 jr. 1,5 7,3 7,81 7,5 8,03 8,48 NCB bank M/A 3 jr. 1,5 7,7 8,25 7,9 M/A 5 jr. 1,5 8,1 8,68 8,3 8,90 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 kantoren/CDK M/A 5 jr. 1 8.1 8,52 8,2 8,83 8,17 HJ/A 1 jr. 1 7,7 7,96 7,9 HJ/A 5 jr. 1 8,3 8,59 8,4 899 Hypotheekf. M/A 5jr 1,25 8,1 8,65 8,1 8,65 Noord-B. M/A 10 jr. 1,25 8,3 8,87 8,3 8,87 gemeenten M/A 15 jr. 1,25 8,5 9,09 8,5 9,09 9,30 M/A 30 jr. 1.25 8,7 9,30 8,7 M/A renterust 1,5 8,3 8,90 8,3 8,90 Van Lanschot/ M/V var. 1,5 6,8 7,34 7,25 7,73 Woon- opstart M/V var. 1,5 6,8 1.14 fonds M/V 1 jr. 1,5 7,3 7,83 7,1 7,56 Holland* M/V 2 jr. 1,5 7,8 8,43 7,5 8,00 8,77 M/V 5 jr. 1,5 8,1 8,76 8,2 comfort M/V max 10 jr 1,5 7,8 8,43 8,0 8,55 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,2 7,61 7,4 7,82 M/A 3 jr. 1,5 7,9 8,36 8,1 8,58 9,02 M/A 5 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 Postgiro en M/A 2 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 Rijkspost M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,3 8,74 spaarbank M/A 7 jr. 1 8,3 8,74 8,5 RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,6 8,01 7,8 8,23 M/A 3 jr. 1,25 7,95 8,39 8,15 8,69 M/A 5 jr. 1,25 8,15 8,60 8,35 8,83 M/A stabiel 1,25 8,3 8,77 8,5 8,99 HJ/A var 1,25 7,8 8,09 8,0 8,30 HJ/A 3 jr. 1,25 8,15 8,46 8,35 8,61 HJ/A 5 jr. 1,25 8,35 8,67 8,55 8,61 HJ/A stabiel 1,25 8,5 8,82 8,7 9,04 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 7,95 8,42 8,15 8,64 M/A 5 jr. 1,5 8,15 8,64 8,35 HJ/A 3 jr. 1,5 8,15 8,49 8,35 8,70 HJ/A 5 jr. 1,5 8,35 8,70 8,55 8,91 Verenigde M/A Vz jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 spaarbank M/A 3 jr. 1 7,8 8,20 8,0 M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,3 M/A ideaalr. 1 7,9 8,31 8,1 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 7,5 8,10 7,7 8,32 standaard M/V 5/9 jr. 1,5 8,3 8,98 8,5 9,21 standaard M/V 10/15 jr. 1,5 8,6 9,32 8,8 no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op aam interim M/V 1 jr. 1,5 7,5 8,10 7,5 4e kw 84 budg. M/V var. 1,5 8,7 9,43 8,7 Leven hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10/- 8,0 8,30 8,0 8,30 15/20 jr. Levensverz. KW/A 5/10 jr. 8,1 8,35 aangesl.bij NVL M/A 5/10 jr. 8,0 8,30 8,0 Van Lanschot/ met gemeentegarantie Woonfonds Holland Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie Van Lanschot M/A maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf KW/A kwartaalbetaling achter» Copyright „Vereniging Eigen Huis Ruimteveer weer terug HET Amerikaanse ruimte Discovery heeft gisteren o uUr onze tijd een perfecte ding gemaakt op de ruimt sis Kennedy in Florida. heeft een geslaagde ruit tocht van negen dagen maakt. Hoogtepunten w het oppikken van twee dei satellieten. Oud-premier libië gedood HEN Libisch zelfmoordc mando heeft de ex-prei van Libië, Abdel Hamid I kouche, geëxecuteerd, meldde vrijdag Radio Tr ,n een uitzending die te P werd ontvangen. Volgen radio-uitzending heeft de cutie afgelopen maan avond plaats gehad. Amal-leider vrij ISRAEL heeft gisteren de der van de sji'itische Ai militie in Zuid-Libanon, moud Faqih, vrijgelaten, was de laatste van de viei vangenen wier vrij la vcoor Libanon voorwa was voor hervatting van bilateraal overleg over vertrek van de Israeli troepenmacht uit Zuid-L non. Israel liet woensdag van hen gaan. Een dag werden de onderhandelii hervat. Marokko en EG NEDERLAND zal er bil de EG voor pleiten dat Ma ko en Tunesië na de toetre van Spanje en Portugal t( EG hun traditionele han< tromen naar de Europese meenschap behouden, heeft staatssecretaris Eekelen van Buitenlandse ken, belast met Europese gelegenheden, gistermii op Schiphol gezegd voor vertrek naar Marokko. Nog Libiërs in Tsjaad PRESIDENT Mitterrand Frankrijk heeft gisteren zegd dat 'zich nog steeds biërs in Tsjaad bevinden'. Franse staatshoofd heeft derdag gedurende vijf ut het Griekse eiland Kreta de Libische leider gesprc Kolonel Muammar Gac heeft Mitterrand de verz ring gegeven, dat alle LH het zuidelijke buurland zi verlaten. Mitterrand noe 'de volledige ontruiming aan de laatste Libische Franse soldaat' van Ts een voorwaarde voor de wikkeling van de betrek gen tussen Libië en Frank Hoge eisen voor smokkelen hasj DE officier van justitie ii Beierse Würzburg heeff vangenisstraffen tussen en vijftien jaar geëist 1 vier Nederlanders die wc beschuldigd van het smo len van 600 kg hasjiesj uit sterdam naar Zellingen. I proces, dat al sinds jat van dit jaar loopt, word mende donderdag vonni: wezen. Economie Antilier AANPASSING van de ec mie op de Nederlandse A 'en, die zware tegenslagt verwerken krijgt, is or koombaar. De Antillia overheid wordt gedwo haar uitgaven te bepe door de forse inkomen: ving, die haar te wac staat. Dat is de boodscha premier Maria Liberia-P de Antilliaanse bevo! woensdagavond voorhiel een toespraak voor radi televisie. Vangstquota EEN derde ronde van ui, handelingen over vangstc voor haring tussen Noor: Eg-functionarissen, is f m Oslo zonder succes d'gd. De onderhandel spraken na de tweedaagsi sprekingen af elkaar op november in Bru: meuw te ontmoeten nachten een akkoord te l ken over de vangstquota haring in de Noordzee beide zijden wordt een h oorlog gevreesd tussen jvegen en de Gemeenscha "Ike markt als het overle mets leidt. (ADVERTENTIE) gis1 bi Brussel or b ha: D INFCIRMA B. computer-servic VERHUUR MICRO-COMPUTEf ^n9®lsestraat 27, Bergen op Zoq 'el 01640-55300

de Stem | 1984 | | pagina 4