tussen hemden en dameshoeden Magazijnen voor vredesrampen Uitbundig feestin Jerez om nieuwe oogst Vriens hs els ikers - grindtegels 'en 'ating r de tuin laks Je Ik }ler rab. V.D.S. occasions Autocenter b.v. Occasions ANWB-gekeurd 1 jaar garantie Goedkopere inruilers a's accuservice Gar. v. Hooijdonli is >t I '79 Weekaanbieding Garage Blewanus 50,- tot 5000 m Nat en droog r b.v. ns ceurd antie 25% korting op Late kok Jammer Prijzen ATERIAALVOORZIENING in Bijzondere Omstandigheden. Wat betekent dat? Misschien kunt u het maar beter niet weten, want het is 'materiaalvoorziening' voor iets wat niet deugt. Vredesrampen noemen onze bestuurders dat met veel gevoel voor woordkeus. Toch is MIBO een heuse organisatie met tweeëntwintig magaZijnen in den lande. Het zijn magazijnen vol met opvouwbedden, brancards, verbandmiddelen, urinalen en geëmailleerde spuugbakkenMobiele ziekenhuizen in dozen en kisten, maar volgens aktiegroepen als Onkruit bevatten de magazijnen zelfmoordpillen voor als de bom valt'. De Meerders op hun eenmansposten kregen dreigbrieven. Die liggen nu bij de Centrale Recherche Informatiedienst. Maar wat is nu eigenlijk MIBO? A69 NOORT ZN B.V. 107 NC Dongen M 6 Iks >1 '79 '81 '78 '81 '79 '80 '77 I '80 '77 '80 '79 j '81 '80 '81 '80 '77 '78 '80 '80 Ipad 9 lS Imei 6, biedt aan: Autobianchi A112. 70 Audi 80LS 2x77 bmw 3167g Datsun A Fll77 Fiat 127'7E-7g Ford Fiesta'77-78 Ford Escort'76-78 Ford Taunus div.... 78-79 Honda Civic aut70 Mini 100070 Opel Kadett77 Opel Ascona77-'8o Opel Ascona diesel. '80 Opel Rekord Combi. 79 Opel Manta75 Renault 5GTL77 Renault 14.79 Toyota Wagon79 Volvo 343 aut7g Volvo 343 schakel. '80 VW Golf77 Ons adres: Voltstraat 10 Tholen, 01660-4060. Chevrolet Citation81 Citroen Break Special 82 Datsun Cherry82 Fiat Panda82 Fiat Ritmo aut79 Ford Taunus Ghia aut. '51 Honda Accord aut'52 Honda Accord 3-drs. EX '81 Honda Civic Hyundai Pony Mazda 626 Mazda 323 Mini HLE Jubilé Mitsubishi 1600GL stat.car '82 Opel Ascona'81-'82 Opel Corsa'83 Opel Kadett '80t/m'!4 Opel Rekord'82 Opel Rekord 2300D '13 Opel Senator 3.0E aut. '13 Peugeot 305 SR'13 Peugeot 505 GL LPG '12 Renault 4 GTL'12 Renault 5TL'81-T2 Renault 5 GTL'13 Talbot Horizon GLS.. '11 Toyota Corolla'81-T2 VW Derby GLS'10 VW Polo'11 Mazda 323'784950- Opel Kadett '785500- I Biesdonkweg 31Bredi, tel. 076-877950. UÏUa MEKENO^gKEND peat '83 '82 '80 '75 '79 '76 '77 '78 '78 '80 '78 |2x '78 '78 '73 '74 inruilers '75 '77 '77 '79 ^n nieu- exclu- [s Hal- lrgen op Vulcano B.V. het adres voor uw Scherp geprijsde kwaliteit accu's. Bel of kom langs wij staan ook voor u direkt klaar Vulcano B.V., Tete ringsedijk 226, tel 876951 of 871550. VW Passat CL diesel.. '8i Datsun Cherry 1.5 GL. '81 Mazda 323 DL'8! Opel Rekord 2.0 car '8' Ford Taunus 1.6 LPG ^8 Suzuki coupé'8 Peugeot 305 Citroen Visa Club'81 Alfa Sud Sprint'7I Haagweg 365, Breda Te 076-136172. fr, Cha en Al bptre 66 lerdelen 179/010- onder Schrau- fijk 134, 4918. 79 4250,- 2400,- 78 3000,- 78 2750,- 77 2750 2750,- 76 2650,- 76 2100,- 76 2000,- 761400 77 3450,- '761600,- >4, tussen rrst in de Breda. Zie voor onze weekaanbie dingen de Stem van vri- dag 16-11-84 j.l. Roosbergseweg 10a, Bavel, 01613-2544. voor sloop-loop en schadi auto's. 076-811824 Door Hein Sluijter Drie dagen nodig gehad om in het gareel te komen. Beide wenkbrauwen waren zo ver zakt, dat ik er nu echt eens op gelopen heb. Tja, slaaptekort. Hoezo? Wel, ik had een uitno diging om het wijnoogstfeest bij te wonen in de sherrystad Jerez de la Frontera, diep in het zuidwesten van het Spaanse Andalusië. En wat meer is, ik heb er vol ver wachting gehoor aan gegeven. En zo ben ik er achter gekomen, wat het betekent een volle week te gast te zijn van de trotse en hartelijke Jerezano's. Dat betekent bijvoorbeeld een spijsverteringsstelsel dat voort durend op een ongekend toerental wordt gehouden. Dagelijks vele uren lang eten, ook laat op de avond. En la ten we eerlijk zijn, de warme zon zorgt daar voor dorst en in het hol van deze wijnleeuw is water wel een leuke vloeistof om 's morgens uitwen dig te genieten onder de douche, maar sterk verminderd aanbevolen om het gezellig op te drinken. Aan de sherryrivier kwam geen einde. Soms had je het gevoel van die rivier een bedding te zijn, die na een lange uitdrogende zomer, in het na jaar dapper volloopt. Je keel wist niet hoe hij het had. De rest van het li chaam trouwens ook niet, maar dat was allemaal niet zo belangrijk, her inner ik me nu. Belangrijk was dat je samen met de Jerezano's, in nat en droog, gevierd hebt dat er in de bodega's weer nieu we sherry uit de zoete Palominodrui- ven geperst kon worden. Dat je de praalwagens in de schitterende op tocht uitgelaten hebt toegezwaaid. Evenals de schone Leticia Nowack Diez, die dit jaar sherrykoningin was op het 37e festival sinds 1948, dat ove rigens elk jaar aan een land of stad is gewijd en deze keer aan Amsterdam (burgemeester Ed van Thijn doolde er rond). En niet te vergeten de Andalu- sische paardenshow, waar stoere, donkere caballeros ongelooflijke hu zarenstukjes vertonen voor de ogen van een talrijk en enthousiast publiek dat zijn ogen uitkijkt, niet in het minst om de senoras en senoritas die achter hun ruiter zijdelings op het paard zitten in hun lange flamenco rokken. En van belang is natuurlijk, dat je een groot aantal bodega's van binnen hebt gezien en hier en daar YAMAHA cross 80 cc., paar crosslaarzen, mt. 44 37, 2 paar crossbroeken mt 140-164 Patrijsstr. 48 Zundert. tel. 01696-2857 HONDA crossmotor 80 cc 3 jr. oud, Iff- 8-14 jr. Tel 076-145932. KAWASAKI Z1000 Z1R, half '79, prijs 3500,-. te' 01621-17271. SUZUKI off the road, bf '81 type ER 185 cc. a nieuw 7000 km. 9fl°Pe" vr.pr. 1800,-076^711^ 3 SUZUKI crossmotors 80cc, 2 hoge modellen va ■83 en '84, 1 laag rnodei b '80. Tel. 04253-9780. PG.... '82 '82-'83 79 t/m '83 cc '79 '80 '80 '81 39, Breda. HONDA 750 CC, bj. weinig gelopen vr.p 750,-. Tel 01626-531 Prinsenpolderstr. 10 Made, na 18.00 uur. YAMAHA RD 350 LC, '82, stuurk. Puntb vJ; a.band, 20500 km, i.z.g.stpr. 3900,-. 076-655756. Alle maten motorbander- Balanceren. Bandeneer» Breda, Talmastr. 137670. sl HONDA CB 350 Tel 076-874617. i.z.g Jerez is bezaaid met palmen. SHERRY wat informatie hebt opgepikt uit een praatje waar meestal een glaasje bij- hoorde. Maar ook dat je deze merkwaardi ge stad van 180.000 inwoners uitvoe rig hebt doorgeslenterd. In feite be vindt zich hier het warmste plekje van Spanje, óók 's winters. De meeste huizen en gebouwen ogen dan ook wit, vooral in de oude binnenstad met zijn schilderachtige smalle straten en vrolijk bebloemde balkonnetjes. En palmen, overal palmen, op pleinen, langs de bredere straten, in de par ken, honderden en nog eens honder den, misschien wel duizenden. Een volgende keer zouden ze toch eens ge teld moeten worden. Daar was nu, ge-- lukkig, geen tijd voor. Alles herinnert aan sherry. De stad hangt vol met reclameborden van de grotere sherryhuizen. De sherry is ook overal te koop. In warenhuizen en bij de slager uiteraard. Maar ook liggen er doodgewoon flessen uitge stald in de etalages van meubel- en kledingzaken. Flessen tussen hem den, broeken en dameshoeden. En in de speelgoedwinkel. Zelfs de klok midden op een van de belangrijkste pleinen in het centrum draagt geen cijfers, maar in plaats daarvan twaalf letters die tesamen de naam van een bekend sherryhuis vormen. Een vondst. Een oord waar het toeven een bele venis is. Waar het ook heel gewoon is om 's avonds ergens tussen tien en twaalf uur pas aan tafel te gaan. Eer der proberen heeft geen zin, want de kok komt toch pas om negen uur. Het is een ongekende ervaring om 's nachts om twaalf uur te zitten eten, de cena te genieten onder de blote sterrenhemel en onder de palmen in de tuin van een bodega. En dat terwijl in Nederland de herfst al bezit geno men heeft van het weer. De zomer kan in Jerez tot in november door gaan en wat daarna volgt is zoiets als een vier maanden durende Neder landse aprilmaand. Maar dan zonder kans op nachtvorst. Het is duidelijk, dat in dit zo zuidelijk gelegen subtro pisch gebied met zijn uitzonderlijk mild klimaat alleen een bijzondere wijn kan groeien. Sherry is ook bijzonder. Al is het alleen al door de flor. Dat is een schimmel die na de gisting in de va ten op de wijn komt drijven. Na ver loop van tijd verdwijnt die weer, maar heeft dan inmiddels zijn heilza me werk al gedaan. De wijn heeft een typische sherrysmaak gekregen. Die flor verschijnt, zo zeggen ze in Jerez, ter wereld alleen hier op de wijn. Wat niet helemaal waar is. Het gebeurt bijvoorbeeld ook in de Franse jura. Maar okee, wie sherry zegt, zegt flor, wat letterijk 'bloem' betekent. Om 'volstrekt onnaspeurlijke redenen be zoekt de flor niet alle vaten. Zo heb je al meteen twee basistypen wijn, die heel verschillend smaken en toch al lebei officieel sherry heten. Die zonder flor is de donkerkleuri ge, zeer geurige oloroso. Van origine is die droog en persoonlijk vind ik droge oloroso een traktatie. De oloro so voor Nederland wordt echter dik wijls aangezoet met ingedroogd sap van de Pedro Ximénezdruif. Wie sherryliefhebber is en nog nooit een droge oloroso heeft gedronken, die zou er eens naar moeten zoeken. Wel zoeken ja, want het zal niet gemakke lijk zijn om zo'n fles in Nederland te vinden. Maar ze zijn er wel. Daar waar de flor wel verschenen is, ontstaan er verschillende typen. Op de eerste plaats is er dan de fino, droog, licht en elegant. Uitstekend geschikt als aperatief. In Spanje zelf is hij nog lichter dan hier omdat het alcoholgehalte lager is. Echte, na tuurlijke fino bevat zo'n 14 tot 15 al cohol. Voor Nederland wordt hij aan gesterkt en komt er 3 bij. Wat jam mer is, maar het moet volgens de Ne derlandse wet. In Spanje ziet men de export van lichtere sherry's wel zit ten -het sluit tenslotte aan bij de nog steeds groeiende vraag in de wereld naar lichte, droge witte wijnen-, maar, zo zegt directeur J. Luis Breton van de gezamenlijke sherry-export huizen (ESESA), wettelijke bepalin gen in de EEG verhinderen dat. Niet Foto links: Als de druiven zijn geplukt, worden ze op platte mand jes te drogen gelegd in de zon. Er verdampt vocht en het suikerge halte in de vruchten neemt toe. Dat geeft straks tijdens de gisting een hoger alcoholgehalte. Op de achter grond een pershuis en een ezel die zes manden met druiven aanvoert vanuit de wijngaard. Rechts: Wit straatje bij een bode ga in de stad. Het is overdekt met wijnranken. De stokken staan aan weerskanten tegen de muur. - FOTO'S HEIN SLUIJTEF alleen in Nederland dus, maar ook el ders in Europa en daar moet men in Spanje, dat binnenkort tot de EEG zal toetreden, rekening mee houden. De keldermeester bepaalt verder welke fino tot een amontillado mag rijpen. Die is donkerder van kleur en voller dan een fino. Hij is ook door gaans licht zoet. Het is de 'medium dry' die menigeen wel zal kennen. Nog zoeter is de aromatische cream, een dessertwijn. Al die types ontstaan ook door mengen en nog eens mengen. Want altijd moet een bepaald merk hetzelf de smaken. Daarom zie je ook nooit een jaartal op de sherryfles staan. Het zijn mengsels van verschillende jaargangen en ook verschillende va ten. Elke bodega heeft zo'n beetje zijn eigen systeem. Dat zou driehonderd systemen betekenen. Want er zijn driehonderd bodega's die allemaal onder eigen naam hun sherry uit brengen. Maar in grote lijnen gaat de wijn dezelfde gang en dat proces heeft de naam solerasysteem meege kregen. Ingewikkeld maar wonder lijk. Wonderlijk is ook, dat Nederland de plek op aarde is waar al jaren lang per hoofd van de bevolking de meeste sherry naar binnen wordt gewerkt. Vorig jaar werd er volgens het sher ryinstituut 'Consejo Regulador de la Denominacion de Origen' 360.780 hec toliter geïmporteerd. Of die hoeveel heid -meer dan het jaar daarvoor- ook geconsumeerd zal worden, is ech ter een andere zaak. Want men maakt zich in Jerez eni ge zorgen. De Nederlanders drinken minder sherry. Volgens officiële bronnen gaat het om een lichte daling van de afzet. Een onderzoek heeft ook aangetoond, dat de Nederlandse sher rydrinker aan het vergrijzen is. Het staat vast, dat veel jongeren tussen de twintig en dertig jaar niet zo snel meer een glaasje sherry bestellen of inschenken. Die vinden veelal dat de drank meer past bij een 'conservatie ve lifestyle', gekoppeld aan een leef tijd boven de veertig jaar. Diezelfde jongeren kan het, zo blijkt uit het on derzoek, verder weinig schelen hoe sherry wordt gemaakt. Dit in tegen stelling tot de ouderen, die best meer willen weten. De sherryproducenten willen zich nu heel nadrukkelijk op de jongeren richten. Logisch, want op langere termijn gezien, verdwijnen er natuurlijk nogal wat klanten als je de situatie laat zoals die is. Er is dan ook al een paar maanden een gerichte re clame-actie aan de gang, die de sher ryconsumptie hier wat moet oppep pen. Volgens Luis Breton zal in de ko mende jaren de export zich stabilise ren, hoewel de markt in Duitsland nog groeiende is. Bij die export zijn zeker vijftig bodega's van de driehon derd betrokken. De andere exporte ren niet of nauwelijks. Hij zei me trouwens ook, dat het aan de prijs al lemaal niet zal liggen. Die zal nauwe lijks stijgen. Nu is het eigenlijk gek, dat tien jaar geleden een hoge kwali teitssherry rond twaalf gulden kostte en een 'gewone' rond zes gulden. Want die prijzen zijn globaal geno men al die jaren helemaal niet geste gen en zelfs lager geworden. Hoe kan dat? Luis Breton heeft daar een ant woord op: „De peseta was in 1974 voor een Nederlander ongeveer vijf cent waard en nu twee cent. Daarom is in Nederland de sherry op hetzelfde prijspeil gebleven. En dat ondanks de kleine oogsten die we de afgelopen drie jaar hier hebben gehad. Het heeft gewoon te weinig geregend. Maar de sherry zal in Nederland toch wel licht in prijs omhoog gaan". Zorgen zijn zorgen, maar geduren de het sherryfestival, is het heel een voudig om die te vergeten. Met een paar andere gasten leg je keurig aan bij een klein typisch Jerozaans kroegje. Tenslotte kun je ook daar de hemel danken dat er weer geoogst kon worden, al is er dan als gevolg van de droogte wat minder wijn dan volgens de Consejo en de ESESA de bedoeling was. Eenmaal binnen is er sherry, koste lijke koele fino, zó droog, dat méér vocht gewenst is. In de vorm van fino. Wat had je gedacht. En daar eet je dan heerlijke hapjes bij, de traditio nele tapas: olijven, stukjes goed ge- knoflookte inktvis, kleine worstjes, stukjes ham en in olijfolie gebakken grote garnalen, de gamba's, die enke le kilometers verder vers uit zee zijn gevist. Wat doen we, blijven we hier altijd of is er nog wat over van de vo rige oogst. Weer buiten zagen we in de wind stilte de palmen plotseling wuiven en o wat was die lucht droog. Ja, ja, drie dagen nodig gehad. Mx WE HEBBEN NIETi Door Paul de Schipper „We hebben niets te verber gen, u heeft het zelf kunnen zien". Directeur J.B van Greuningen van het bureau MIBO zegt dat hij wel eens heeft gedacht aan een open dag, maar dat het er nog niet van gekomen is. Hij voegt er aan toe: „Als de mensen wil len weten wat we doen zijn ze van harte welkom". Het bureau Materiaalvoorziening in Bijzondere Omstandigheden be hoort bij het ministerie van volksge zondheid. Er is een begroting van 3,5 miljoen gulden per jaar. Met dat geld draait een organisatie van vijftig man en vijftig identieke magazijnen in tweeëntwintig vestigingsplaatsen. MIBO vindt zijn oorsprong in de nadagen van de overstromingsramp van 1953. Voor die andere grote ramp, de tweede wereld oorlog, was toen al de Bescherming Burgerbevolking in het leven geroepen. De BB functio neerde niet bij de Ramp,. De hulpver lening kwam toen van het Rode Kruis. Ook deze organisatie kon ech ter niet voldoen aan de enorme vraag naar hulpgoederen, zoals bedden, matrassen en dekens. In 1958 werd in Steenbergen het eerste MIBO-maga- zijn ingericht. Later volgden de vesti gingen elders in het land. Ook in Zee land bevinden zich twee magazijnen, een in Goes en een in Oostburg. De lo caties zijn zo gekozen dat ze niet al te dicht bij grote industrie-concentra ties liggen. Beheerder van het magazijn Oost burg is Rob Groenendaal. Hij beves tigt dat hij wel eens vragen krijgt in de trant van „Wat zit je hier in gods naam de hele dag te doen?" Zit Groe nendaal te wachten op een ramp? Nee, hij zit er 'in vredesnaam', dat wil zeggen: in de hoop dat al wat in de loods zit er ook altijd in zal blijven. Niettemin een korte rondleiding. Het materiaal voor bijzondere om standigheden staat keurig gestapeld op pallets: metalen ledikanten, ma trassen, brancards, dekens, een mo biele operatie-kamer, een noodaggre- gaat, een complete verwarmingset en medicijnen, alles ingedeeld naar be stemming. Ook die ligt namelijk vast. De bedden en al wat er bij hoort zijn bedoeld als aanvulling van de capaci teit van de streekziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze kunnen geplaatst worden in scholen of andere grote ruimten. De voorraden worden geacht genoeg te zijn voor een periode van dertig dagen. In het verleden werd er vaak mee geoefend. Vracht wagens van particuliere transportbe drijven stonden op afroep gereed, wagens die ook in oorlogstijd niet ge vorderd kunnen worden voor militai re doeleinden. De laatste oefening vond plaats in 1977, daarna maakten bezuinigingen er een eind aan. Groenendaal zit er om het maga zijn en de inhoud te onderhouden en aan bederf onderhevige goederen zo als medicamenten op tijd te vervan gen. Die afdeling pillen en poeders is een aparte koelruimte ondergebracht. Bij het woord 'euthanasie-pillen' moet Groenendaal alleen maar een beetje meewarig lachen: „Oorlog, atoombommen..ach, daar hoef je toch niet over te praten, dan heeft nie mand meer iets in te brengen". In hoeverre zijn de MIBO-magazij- nen de afgelopen jaren nuttig ge weest? Van Greuningen: „Er zijn schenkingen geweest aan Bangla Desh en er is materiaal ingezet bij de treinkapingen ten behoeve van even tuele slachtoffers". Hij ontkent met nadruk,dat er in de magazijnen spu ien liggen te rotten: „Kan niet, de ma- Op verschillende plaatsen in Ne derland staan magazijnen vol zie kenhuismateriaal in dozen en kis ten. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER gazijnen zijn speciaal geconditio neerd met een vaste temperatuur en vochtigheidsgraad". Over de recente inbraken van On kruit en andere aktiegroepen zegt hij „Ze denken dat wij alleen bestaan voor oorlogsdoeleinden, dat is niet zo. Oorlog of vrede, wij zijn er voor hulp verlening aan slachtoffers op het mo ment dat normale organisaties dat niet meer aan kunnen. Als er wat ge beurt en een burgemeester doet een beroep op ons dan zijn we er". Onkruit en anti-militairistische groepen braken onlangs in bij de MI- BO-magazijnen in Tiel, Ommen, Hoogwoud en Dubbeldam. In Ommen verdween de hele administratie. De beheerders van de afzonderlijke ma gazijnen ontvingen dreigbrieven. Van Greuningen: „Die mensen voelen zich nu bedreigd, dat is begrijpelijk als je leest dat je de spullen vast maar klaar moet zetten omdat ze dan de volgende keer makkelijker kunnen worden meegenomen en 'wij weten er een betere bestemming voor'. Hij ver telt dat hij de brieven zoveel mogelijk ongeopend heeft doorgestuurd aan de Centrale Recherche Informatiedienst. Van Greuningen zegt de vragen van buitenaf best te begrijpen: „Is dat nou wel nodig.ja, ik wet het ook niet, maar stel dat in de Rijnmond de hele tent de lucht in vliegt, dan moe ten we toch blij zijn dat we dit heb ben". Ook hem zitten de euthanasie pillen dwars. „Het is een hetze van Onkruit en andere clubs, want we hebben echt niet meer dan het gewo ne pakket dat in een ziekenhuis ge bruikt wordt. We zitten er wel mee, al klopt er dan niets van. U mag in de pillenkast kijken hoor!"

de Stem | 1984 | | pagina 39