even..L UITBLAZEN Verkiezingsbelofte Reagan op de helling Bedrijfsleven blijft buiten schot Staat mag aandelen aan particulieren overdoen Misschien is de hypotheekrente over 3 weken nog lager. Zal ik daar op wachten? 1 Grooti buiteni 4Ameri VDT-p uitgeki Tante Truus en Jantje achtergrond NMB BANK advies com binnenland .BEST! ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 PRESIDENT GAAT BELASTINGEN WÈL VERHOGEN STICHTING WAAKZAAMHEID PERSOONSREGISTRATIE OVER NIEUW WETSONTWERP: Hoeft niet. U weet toch dat de NMB met u meedenkt. Dus krijgt u niet alleen 'n hypotheekvorm die u op 't lijf ge schreven is. U bent ook verzekerd van de laagste rente. Daalt de rente nadat wij u offerte hebben gedaan, dan pas sen wij die rente aan. Mocht de rente stijgen, dan blijft de lage offerte tot op de dag van passeren van de akte geldig. Komt bij dat u 'n NMB hypotheek bij eventuele verhui zing mee mag nemen naar de nieuwe woning. En als u 'n Premie Bouw Hypotheek bij ons afsluit, finan cieren wij de Rijksbijdrage voor. Bij alle NMB kantoren bent u van harte welkom voor 'n persoonlijk gesprek met 'n des kundige adviseur. De NMB denkt met u mee. Bonden moeten naar oplossing: WIM KOCK In een veel hoger tempo dan minister Ruding de gaten in de rijksbegro ting pleegt te kunnen dichten, zijn Jantje van Leiden en Tante Truus op weg de bekendste Neder landers van 1984 te wor den. Er gaat nu geen dag meer voorbij of je komt ze te gen. In de krant, op de radio of op de televisie. Sterker nog: Jantje van Leiden en Tante Truus zijn niet alleen bekende Nederlanderszij zijn tevens be langrijke Nederlanders gewor den. Met gemak hebben ze zich een plaats verworden in de commentaar-kolommen van de dagbladen, tot zelfs in die van de NRC-Handelsblad toe. Ik vind dat vervelend. Niet omdat ik Jantje van Leiden of Tante Truus hun publiciteits- triomf niet gun. Verre van dat! Ik mag het wel als de gewone man of vrouw ook eens op de voorgrond treden. Anders zou je nog gaan denken dat de we reld van Sonja's, Ivo's (die in terviewen nu elkaar al!) Lub- bersen. Oranje-selecties, Zoete- melkers en Ted de Braakers aan elkaar hangt en zo is het toevallig niet. Neen, vervelend vind ik het voor mijn vrienden die Jan he ten. Waarom heet in Nederland elke publieke schlemiel altijd Jan? Jan Boezeroen (al lang met VUT) Jan Modaal, Jan Splinter, Jantje van Leiden en de eeuwige Jan Lui. Wat zou Jan de Koning daarvan vinden of is het misschien géén toeval dat de minister van Sociale Za ken Jan heet? Ik begrijp die voorkeur voor de naam Jan niet wanneer er weer eens een onderhond moet worden gekarakteriseerd. Ik heb er het Handwoordenboek der Nederlandse Taal (Koenen) eens op nageslagen. Jan hou je vast! Jan de Wasser (pantoffel held), Jan Kaas, Jan Kalebas, Jan met de Pet, Jan Hen en Jan Gat, Jan Ongeluk, Jan Soep, Jan Rap. Jan Fuselier, Jan Sol- daal, Jan Salie, het duo blode Jan en dode Jan, ome Jan, Jan- neman etc. En dan heb je nog Jan-achtige woorden als janha gel, janboel, janboerenfluitjes, het rechtstreeks discrimineren de janachtighetgeen 'slap, zon der fut' betekent en jangeest. Jan de Witt Merkwaardig allemaal, want kennen we ook niet de jongens van Jan dë Witt? Jan van Riebeeck, Jan van Galen, Jan Evertsefi, Jan (Pietsers- zoon) Coen waren toch waar achtig geen kleine jongens! En het was toch een Jan die de grote held van de Tocht naar Chatham was, namelijk Jan van Brakel die beroemd werd om iets dat hij niét had gedaan: het stukzeilen van de ketting die de Medway overspande? Later is vastgesteld dat het niet Jan van Brakel zelf was, doch de kapitein van een brander, die trouwens óók Jan heette: Jan Daniëlsz. van de Rijn. En dan waren er nog Jan van Schaffelaar en niet te vergeten Jan Carel Josephus van Speijk die bij Antwerpen liever de lucht in ging. In Indië ploeterde Jan Com pagnie rijkdommen voor het moederland bij mekaar. Jan Contant was het vleesgeworden voorbeeld van het begrip boter bij de vis en Jan Contrarie mocht menigeen het bloed on der de nagels vandaan halen, intussen verpersoonlijkte hij toch maar het nationale karak ter: eigengereid en in de con tramine. Moet ik er onze eigen tijdse Jannen nog bijhalen? Jan lanssen die in 1968 de Toer llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli? won; Jan van Beveren die een van 's-werelds beste keepers werd; Jan Cremer, de Hollan der die naar Hollywood ging; Jan Pronk; al die Jannen die de vloot bemannen en wat dacht u van Jan Nico Scholten? Jan Raas? Jan Jongbloed? Zélfs Jan Terlouw? Dat zijn toch geen van allen Jannen die je zou voordragen voor de titel Lul letje Rozenwater van het Jaar? De ouders van Ruding moe ten een ver vooruitziende blik hebben gehad toen ze hun kind in plaats van gewoon Jan Onno noemden. Onno Salie, Onno Rap, Onno Luihet klinkt gewoon niet, om nog maar te zwijgen van Onnoboerenfluitjes of Onnootje van Leiden. Onno Gat, dat zou nog kunnen. Het klinkt een beetje en er is nu eenmaal dat nog steeds niet ge dichte gat van Ruding. Meneer Onno Met Tante Truus ligt het iets anders. Minder negatief. Tante Truus kan ik me voor stellen. Een mollige tante met een brede boezem waaraan het goed uithuilen is. Gesteven, witte schort. Altijd opgewekt in de weer met de koffieketel. Een bakkie van Tante Truus. Ze staat in het buurthuis waar Jantje van Leiden en zijn werk loze makkers elke morgen een stukje van hun tijd komen do den, de geduldig luisterende Tante Truus deelgenote ma kend van hun mislukte sollici tatie-avonturen. Al twaalf brie ven geschreven en geen letter reactie gehad. Nog geen gesten cild briefje! Tante Truus, de schat, laat ze een tijdje kanke ren en klagen, maar dan neemt ze het heft in handen. „Kop op jongens. Jantje geef jij eens het goede voorbeeld en vertel nog eens hoe je van meneer Onno de kous op de kop kreeg toen je hem vroeg je te helpen bij het vinden van een baan, dan zal Tante Truus intussen nog eens een bakkie inschenken." En Jantje van Leiden ver telt Een wat triest, maar ook troostend verhaal. „Zie je -wel", roept Tante Truus van achter het buffet, waar ze verse koffie zet. „Je bent de enige niet. Gedeelde smart is halve smart, moet je maar denken." In Den Haag zit meneer Onno roerloos gebogen over zijn schatkist. Er zit geen bo dem in. Het smalle gezicht ach ter de grote brilleglazen ver toont diepe groeven van de zor gen. Kon hij ook maar naar Tante Truus om zijn hart eens voor haar uit te storten. Maar ja, daar zit Jantje van Leiden al met zijn kornuiten en Jantje van Leiden kan hem nog méér vertellen. Meneer Onno sluit zuch tend de kist. Het is donker bui ten. Tante Truus zit thuis al lang naar zichzelf op de televi sie te kijken. Jantje van Leiden schrijft zijn veertiende sollicita tiebrief. Zich niet bewust van dit alles gaat meneer Onno thuis koffiedrinken. Bij zijn eigen Truus. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884, Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Goes, Klokstraat 1 01100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand, 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, J 7,20 per jaar. Prijzen inclusief 5% B T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Mare de Koninck RUIM een week nadat hij werd herkozen als Amerikaanse president, lijken Ronald Reagan's economische verkie zingsbeloften reeds te worden ontmaskerd als volkomen onhaalbaar. Reagan had de kiezers bezworen dat hij geen belastingen zou verho gen ('over mijn lijk'), dat hij niet verder in pen sioenen en sociale mini mumuitkeringen zou kappen en dat een blij vend krachtige econo mische groei het gevaar lij k hoge begrotingste kort 'vanzelf zou doen slinken. Maar nu al bevestigen mi nisters wat de verslagen Walter Mondale steeds had beweerd: de economie groeit veel minder dan was 'be loofd', het begrotingstekort daalt daarom niet maar wordt nog groter en daarom zal het Witte Huis behalve aan een verdere beperking van de overheidsuitgaven ook niet aan een verhoging van de belastingen niet ont komen. Reagan was naar verluidt 'ontdaan' over de realisti scher economische vooruit zichten die hem deze week zijn gepresenteerd. De jong ste cijfers waarmee begro tingsdirecteur David Stock man kwam aanzetten laten Hel gaal niet best met de 'Spirit ol Amerca' Ondanks de verkiezingsbeloften van presiden Rea- qan zullen de Amerikanen volgend jaar de broekriem moeten aanhalen FOTO ARCHIEF DE STEM zien dat bij ongewijzigd be leid het financieringstekort in het pasbegonnen begro tingsjaar (dat in Amerika van 1 oktober tot 30 septem ber loopt) niet van 185 mil jard dollar zal dalen naar de vorige maand voorspelde 170 mijard, maar zal stijgen naar 210 miljard. Dat komt omdat het Bruto Nationaal Produkt (BNP) volgend jaar met slechts 2 tot 3 procent zal stij gen in plaats van de door Reagan geraamde groei van 4 procent. Reagan moet eind januari aanstaande zijn begroting voor '85/'86 indienen. Hij heeft deze week in rumoerige kabinetszittingen nog volge houden de belastingen niet te willen verhogen. Reagan las zijn ministers passages voor uit zijn beroemde speech van 1960, waarin hij de aartscon servatieve presidentskandi daat Barry Goldwater steun de met een krachtig pleidooi voor vermindering van het beslag van de overheid op de nationale economie. „Dat is nog steeds de basis van mijn politieke carrière. Daarvoor ben ik in het Witte Huis gezet", bezwoer Reagan deze week zijn ministers, die naar hun departementen werden teruggestuurd met het bevel maximaal in hun begrotingen te gaan schrap pen. Alle gezaghebbende waar nemers in de VS echter ach ten in de afgelopen jaren reeds verregaand afgeslank te collectieve voorzieningen veel te weinig ruimte aanwe zig. Reagan heeft het gemunt op ambtenarenpensioenen, armenhulp, bijstand aan ge meenten, prijsgarantries voor de boeren en kosten voor medische verzorging. Maar verdere ingrepen in de sectoren zullen op groot ver zet in het door de Democrati sche Partij overheerste Huis van Afgevaardigden en op hevige maatschappelijke on rust stuiten. Voor de hand liggend doel wit is ook het defensiebudget, het enige dat in de afgelopen Reagan-jaren in reële ter men sterk is gestegen (met meer dan 10 procent per jaar). Maar minister Caspar Weinberger is voor het lo pende jaar al teruggegaan naar 7 procent reëel en voor het volgend jaar akkoord ge gaan met een groei van 'slechts' 5 procent. Tijdens de kabinetszitting deze week heeft begrotings minister Donald Regan des ondanks in vertwijfeling uit geroepen: „In godsnaam, Caspar, geef ons nog wat ex tra bezuinigingen". Weinber gers antwoord was naar ver luid alleen een kort 'nee' en een starre blik naar het pla fond. Het defensiebudget be loopt intussen 29 procent van de totale Amerikaanse rijks begroting. Als Reagan noodgedwon gen toch gaat instemmen met belastingverhoging, dan zal hij die stijging anders dan direct fiscaal willen maken, bijvoorbeeld in de vorm van premieverzwaring. Ook ziet het er naar uit dat deelstaten en gemeenten een deel van de federale belasting moeten overnemen. Verder lijkt Reagan een 'truc' te willen uithalen met zijn voorstel om het huidige systeem van progressieve in- komenstenbelasting (een ho ger percentage naarmate het inkomen stijgt) te vervangen door een 'vlakke tax', dus een voor elk inkomen gelijk hef fingspercentage. Dat zou de rijken extra bevoordelen, maar tegelijkertijd zouden alle aftrekposten worden af geschaft, hetgeen de rijken weer benadeeld. Zo'n geweldige versimpe ling van het belastingsys teem was een politiek zeer populaire verkiezingsbelofte, maar ook hier is de aap snel uit Reagan's mouw aan het komen. Zijn eigen ministerie van Financiën neemt het voorstel niet serieus. Het maximaal haalbare wordt geacht de huidige 11 belas tingschijven te verminderen tot 3 (heffingen van 14, 26 en 30 procent). Ook zou een flink aantal van de 'heilig' geachte aftrekmogelijkheden - zoals voor hypotheekrente en lief dadigheid - zeker niet wor den afgeschaft. Slimme stafleden van Rea gan hebben al uitgerekend dat de president op die wijze toch de belastingopbrengst aanzienlijk kan verhogen. Het wordt immers een 'inge wikkeld vereenvoudigings pakket', een balans tussen verzwarende en verlichtende elementen. Verzet van het Congres te gen allerlei onderdelen zal verstoring van die balans be tekenen. Dat geeft Reagan de kans om een resulterende meer-opbrengst te creëren die hij financieel nodig heeft maar politiek niet kan ge. bruiken en waarvan hij de volksvertegenwoordiging schuld kan geven. Reagan heeft aan het begin van zijn politieke loopbaan verklaard dat progressieve inkomstenbelasting - Wa]s alle moderne westerse-staten die thans kennen - 'een puur Marxistisch idee' is. De Ame rikaanse president heeft vol- gens zijn omgeving dat in. zicht nooit verlaten. Overi gens bedraagt het hoogste belastingtarief in de VS 50 procent. Het begrotingstekort dat Reagan tijdens zijn eerste vier ambtsjaren met belas tingverlagingen en verhoog, de defensie-uitgaven heeft opgestapeld is volgens de meeste economen een acute bedreiging voor de kracht van de dollar en voor de ren testand, zeker nu de econo mische expansie tot een zeer bescheiden ritme afremt. De huidige dalende ten dens in de rente zal van korte duur zijn als de overheid zo veel op de kapitaalmarkt moet blijven lenen. Veel eco nomen achten het zelfs on waarschijnlijk dat de Ameri kaanse economie de komende vier jaar een nieuwe recessie kan ontlopen. Als die meteen financieringstekort van rond de 200 miljard zou inzetten kan de werkloosheid weer hoog oplopen en zal de poli tieke terugslag voor presi dent Reagan evenredig zijn. DE Stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie (SWP) bestaat deze maand tien jaar. De stichting stelt zich ten doel 'het bevorderen van de waakzaamheid ten aanzien van registratiesystemen en meer in het bijzonder het be schermen van de persoonlijke levenssfeer bij iedere vorm van persoonsregistratie'. „We zijn niet tegen de registratie van gegevens van mensen, mits aan bepaalde voorwaarden is voldaan". En met die voorwaarden is het nog slecht gesteld, zegt stich tingsvoorzitter Jan Holvast. Na deze eerste tien jaar en met de wet op de persoonsregistraties in het vooruitzicht is er voor de stichting meer dan ooit werk aan de winkel. Door Mathieu Kothuis EEN aantasting van de persoonlijke levenssfeer door het gebruik van ge registreerde en vaak vertrouwelijke gegevens is een zaak waarmee menigeen wordt' gecon fronteerd. Opgeslagen gegevens kunnen men sen levenslang achter volgen en het leven flink verpesten. Papier is geduldig en vroeg of laat kunnen misstappen die in het verleden zijn ge maakt (justitie- en politiege gevens) weer boven water komen. In het geval van de politiek, in openbare func ties, kan dat misschien een goede zaak lijken, maar er is weinig fantasie voor nodig om tot de slotsom te komen dat die gegevens vrij gemak kelijk kunnen worden mis bruikt. En dan gaat het niet alleen om gegevens bij politie en justitie maar ook om per soonsregistraties bij de over heid, bedrijven, belasting diensten, medische- en on derwijsinstellingen. Een kop peling van al die gegevens zou een ongekende macht leggen bij diegenen die er misbruik van willen maken. De nachtmerrie van Orwell ligt al lang binnen handbe reik. De registratie van vertrou welijke persoonsgegevens neemt- via de igebruikelijke, papleren dossiers en de laat ste tijd ook door een toene mende automatisering, nog steeds hand over hand toe. Er bestaan al minstens 100.000 van die systemen. Op zich is die registratie natuurlijk niet hét grote probleem, wel het gebruik er van. Voorbeelden te over. Hol vast wijst op enkele grote be drijven die oneigenlijk ge bruik zouden maken van ge gevens van hun personeel. Philips, IBM, Unilever, Schiphol, zouden verschillen de registratiesystemen met personeelsgegevens koppelen waardoor deze bedrijven een vrij goed inzicht krijgen in het doen en laten, politieke opvattingen, stakingsbereid heid en het privéleven van hun werknemers. Vice-voorzitter Jan Wil lem Sentrop van de SWP „Dit zijn nieuwe en erg grie zelige ontwikkelingen waar door werknemers steeds meer controleerbaar wor den". En Holvast vult aan: „Bij de registratie van per soonlijke gegevens zullen we ons altijd moeten blijven af vragen wat het doel van die registratiefs". Wat niet betekent dat de SWP tegen alle registratie van persoonlijke gegevens is." Het gaat de stichting met na me gaan om de misstanden die in de loop der jaren zijn ontstaan. Het oneigenlijk ge bruik van gegevens dus, dat met de automatisering alleen nog maar toeneemt. Automa tisering is prima, mits aan de voorwaarden voor het ge bruik van die gegevens wordt voldaan, aldus Hol vast. Ruud Ketelaar is mede werker van de stichting Waakzaamheid Persoonsre gistratie. Naast het geven van voorlichting aan scholen en maatschappelijke groepe ringen over privacy en per soonsregistratie, heeft Kete laar zijn ervaringen vastge legd in een nota. „Privacybescherming is voornamelijk een mentali teitskwestie. Wanneer gere- gistreerden behandeld zou den worden als mensen die zelf kunnen uitmaken wat er met opgeslagen gegevens mag gebeuren is het grootste leed geleden. Een van de hulpmiddelen daarbij zou eqn adequate wettelijke re geling van de overheid kun nen zijn", stelt hij in zijn no ta. Zijn conclusie ligt voor de hand. Die regeling is er (nog steeds) niet. Na jarenlang touwtrekken tussen minister en Tweede Kamer is begin dit jaar een eerder ingediend wetsontwerp voor de per soonsregistraties ingetrok ken. Inmiddels ligt er een nieuw, duidelijk afgeslankt ontwerp bij de Kamer. Hier in komt de overheid volgens Holvast veel te veel tegemoet aan de wensen het bedrijfsle ven. In het de ontwerp zou wél met alle overheidsregi straties rekening zijn gehou den, terwijl die van bedrij ven slechts als 'meldings- plichtig' worden aangemerkt. Holvast: „De strijd is in feite gewonnen door het bedrijfs leven". Ketelaar somt in zijn nota 22 voorbeelden op van knel punten bij persoonsregistra ties. Zo worden bij sollicita ties naar functies bij de over heid en het bedrijfsleven vragen gesteld over politieke visie (veelal verpakt in een vraag als: 'Welke dag- en weekbladen leest u'), lid maatschap van een vakbond, godsdienst. Als de sollicitant weigert die vragen te beant woorden of niet wenst mee te werken aan een psycholo gisch onderzoek is dat vaak al reden om hem of haar niet aan te nemen. Tweede voorbeeld. Gege vens worden ook op een onei genlijke manier verkregen. Een veiligheidsonderzoek door de BVD, maar ook het fotograferen van kenteken platen zijn hiervan voorbeel den. In het laatste geval zijn volgens Ketalaar in het ver deden a utogegevens (met na-_ men en adressen) verstrekt aan Rijkswaterstaat die deze informatie benutte vooreen' enquête naar het weggebruik in bepaalde delen van het land. Er worden vaak meer ge gevens in systemen opgeno men dan noodzakelij k is. Ke telaar verwijst naar hulp verleningsinstellingen die behalve gegevens voor de di recte hulpverlening ook vra gen stellen over opvoeding, opleiding, beroep en partner. Gegevens die veelal worden gevraagd onder het mom 'van nodig voor het onder zoek'. Andere voorbeelden: ker kelijke instanties krijgen ge gevens uit het bevolkingsre gister ten behoeve van hun eigen registraties; verzeke ringsmaatschappijen verge lijken postcodes van hun cliënten met een lijst van zo genaamde 'besmette' postco des, straten of buurten met een zogenaamd verhoogd ri- ciso (zoals woonwagencen tra). Toch wekt Ketelaar in zijn nota niet de indruk dat er uitsluitend nadelen aan per soonsregistraties kleven. Hel registeren van persoonsgege vens kan een nuttige zaak zijn, een gemak dat de men sen dient. Daarvan zijn ook talloze voorbeelden te noemen zoals de automatische salarisad ministratie bij bedrijven, de postgiro die de cliënt auto- momatisch waarschuwt als hij 'rood' staat en een bevol kingsboekhouding die er voor zorgt dat er een finan ciële verdeelsleutel gehan teerd kan worden bij het ver delen van de rij ksgelden voor gemeenten, Het geautomati seerde 008-systeem zorgt er voor dat gevraagde gegevens snel kunnen worden gegeven. Het belangrijkste nadeel in het nieuwste wetsontwerp t volgens de SWP echter het onderscheid dat gemaakt wordt tussen overheids- (plus semi-overheid zoali dienstverlenings-, gezond heidsinstellingen) en be- drijfsregistraties. In feite 'een onaanvaardbaar' onder scheid zegt Holvast. Misbruik van persoonsge gevens door bedrijven blijft zo nog steeds mogelijk. De overheid krijgt zo geen grip op het gebruik van persoons gegevens door het bedrijfsle ven. Belangrijk nadeel met het vorig, ingetrokken wets ontwerp is ook de afslanking van de registratiekamer waar alle registratiesyste men moeten worden aange meld. „Het is voor de nu voorgestelde registratieka mer een ondoenlijke zaak om een overzicht te houden op d' ongeveer 100.000 registratie systemen in ons land". Door Pieter-Jan Dekkers PARTICULIERE beleg gers in Groot-Brittannië kunnen deze maand aandelen kopen van British Telecom, nu nog een staatsbedrijf dat de telecommunicatie in het V erenigd Koninkr ij k verzorgt en met 240.000 werknemers een van de grootste ondernemingen is. Het gaat hier niet om nieuwe aandelen maar om verkoop van iets meer dan de helft van de staatsaandelen. De operatie zal de Britse schatkist naar verwachting ruim 17 miljard gulden ople veren. En dat kan premier That cher goed gebruiken. Het past trouwens in haar beleid de greep van de overheid op het economisch leven in Groot-Brittannië aanzienlijk te verminderen in naam het het kapitalisme. Het is niet uitgesloten dat Nederlandse beleggers bin nenkort ook staatsaandelen kunnen verwerven. Niet dat de regering overweegt bij voorbeeld de PTT in particu liere handen over te doen, maar als het aan de rege ringspartijen CDA en VVD ligt kan het kabinet straks wel de aandelen in andere staatsbedrijven van de hand doen. Beide partijen vinden dat een 'aanzienlijk deel' van de staatsaandelen in bijvoor beeld de Staatsmijnen en de Hoogovens in particuliere handen moeten komen. CDA en VVD denken aan transac ties die de staat 'enige'mil- j arden guldens moet opleve- Mogelij k volgende week al komt daar meer duidelijk heid over als de Kamer be slist over een VVD-motie die inmiddels ook de steun van het CDA heeft gekregen. Verzet van de kant van het kabinet is niet te verwach ten. Vooral de VVD-minis- ters zweren bij het particu lier initiatief en het afstoten van staatsaandelen past uit stekend in het beleid van de regulering. CDA en VVD vragen van het kabinet eerst een onder zoek dat vóór 1 maart vol gend jaar zou moeten zijn voltooid. Daarna zouden ka binet en parlement een be slissing moeten nemen. Voor de begroting 1985 zet een eventuele verkoop van staatsaandelen dus geen zo den aan de dijk. Maar voor de begroting 1986 zou de verkoop van staatsaandelen de problemen van minister Ruding (Finan ciën) aanzienlij k kunnen verminderen. Overigens vragen CDA en VVD naar de bekende weg want het afstotoen van staatsaandelen wordt in feite al onderzocht in het kader van de heroverweging van de overheidsuitgaven. Op prinsjesdag volgend jaar zal het rapport daarover door het kabinet aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De PvdA-fractie ziet dat allemaal met lede ogen aan. De socialisten zien liever de staatsinvloed op grote be drijven toenemen dan ver minderen. Zo bepleit de frac tie een overheidsdeelname in nieuwe kansrijke technolo gische projekten, zoals de su perchip van Philips en het 'pientere pookje' van Van Doorne's Transmissie. De overheid steekt in het Philips-projekt ruim een kwart miljard gulden zonder dat de staat zich ook maar enige mede-zeggenschap verwerft in het projekt. Geen enkele garantie dus dat het overheidsgeld goed zal wor den besteed en waartoe dat kan leiden heeft de RSV- zaak overduidelijk gemaakt. CDA en VVD bedienen met hun motie in ieder geval de christelijke werkgevers op hun wenken. Nog geen dag na hun jammerklacht dat de deregulering smoort in een 'ambtelijk moeras' pakken beide regeringspar tijen de koe bij de horens: gedereguleerd zal er worden. Dwarsliggende ambtenaren ten spijt. (ADVERTENTIE) TATERDAG 17 NOVE Van onze Haagse rei ngN HAAG - De 'voorlopige nale parken' heeft minister B officieel geadviseerd De Groo jen als nationaal park in oprie Al enige tijd zag het er naa missie (in de wandeling de terlee') tot deze beslissing zou betrokken instanties en orgai zwaren aantekenden. Eur Ontploffing BIJ twee ontploffingen op he spoorwegemplacement Hil versum zijn twee personen ge wond geraakt en naar het zie kenhuis overgebracht. Vol gens een woordvoerder van d< NS hebben de twee explosie: zich voorgedaan in de verdeel ruimte van de telefooncentrali van de Spoorwegen. Centrumpartij DE Algemene Bond van On derwij zend Personeel (ABOP gaat de leden op de jaarverga dering in december vragen he lidmaatschap van de ABOI onverenigbaar te verklarei met dat van de Centrumpartij Werknemers HET aantal werknemers in d Nederlandse industrie is in he tweede kwartaal van 1984 ii vergelijking met het eerst kwartaal van dit jaar vrij we gelijk gebleven. De omzet ver toonde ten opzichte van he tweede kwartaal van vori, jaar een toeneming van 1 procent. Dat blijkt uit eei CBS-onderzoek onder bedrij ven met tien of meer werkne mers. Van een onzer t TILBURG - De Amerik ne's Transmissie zal wort re deelnemers in het bed der J.D. Rietkerk van de structie voor VDT waara middellijk failliet van h wend. De rechtbank in Breda stel de een beslissing over het fail lissement van het Tilburgs bedrijf veertien dagen ui' Volgens de bonden zal e uiterlijk eind volgende wee! oen oplossing moeten zijn ge vonden omdat anders de pro duktie van de veelbesproke: Uansmissiebanden niet op Juli volgend jaar kan begin nen. Dat nieuwe plan moet ko men van het bureau Beren schot. Volgens T. Verdijssel donk (Industriebond FNV horvat dit bureau zijn werk zaamheden. Vanwege de grot onzekerheden was Berenschc or eerder mee opgehouden. Verdij sseldonk reageerd opgelucht op het nieuws da minister Van Aardenne VD' met wil laten vallen. De bon don zijn Wel geïrriteerd ove de zwijgplicht die alle partij on, inclusief de leden van d vaste Kamercommissie voo economische zaken, is opge egd. Daardoor moeten zij ra den naar het fijne van de ont n eüngen rond VDT. Ook vice-voorzitter Davi Fvt 6 van Industriebon NV kreeg in een gesprek m« an Aardenne geen details t oren. De bonden spreken pa ogin volgende week nade met de minister. Verdijssel onk wil dan horen wat tusse 4-topman Leliveld en de di octie van het Amerikaans oncern Borg-Warner dez orfu is afëesproken. Hij w K garanties voor de lonen e o toezegging dat de vakbon _n meepraten over het aar s Paste ondernemingspla van Berenschot. zii Ptmt in de affaii de licenties op de trans

de Stem | 1984 | | pagina 2