L300 24 EXPOSITIES IN GROEIEND CENTRUM VOOR BEELDENDE KUNST 15.695, iliger(ster) (EDA iWMANCOLLEGE \cent[e) Is wiskunde: iTSHUIS VAN STADEN STREEK ctie in Vracht THOLIEKE \GEMEENSCHAP /O en HAVO 6 uur lis- en opvangcentrum Bevrijding anno 1944 PAPIER' VOOR UW PEN Uitlekken Zandberg-West Brood meebrengen Vernieling kïERDAG 17 NOVEMBER 1984 T10 PAGINA STAD EN STREEK 4 IJS IW, wijzigingen voorbehouden) Jijs betekent: er kan Iheren. En dat is nu precies Te aankoop van zo'n oerde- j)0 bestelwagen is daarom (kelijk geweest. Want élke 300, met 4 of 5,5 m3 [6 liter benzinemotor of de pr valt nü onder onze De adviesprijs voor de bij 17.995,-. Kom dus nu lel. U zult zien dat wij ons Opstellen. It 4, 4826 HT Breda 1076-810450 I.H.M. Audenaerde i onze school vraagt met an 7 januari 1986: ■ten wordt verwacht dat zij ptellen t.o.v. het katholiek [ierwijs en bela; igstelling anderwijsontwikkeling. hun sollicitaties vóór november a.s. te richten J die gaarne inlichtingen [verstrekt. 26a ran groepswerker/c.q. mede- ulpverlenlngsteam sen gesubsidiëerde instelling, ver te weinig formatieplaatsen i opvang te verzekeren. Het ers is samengesteld uit pro ten die in loondienst of vrijwil- I zijn. een medewerker die reeds varing en/of opleiding in het eft. De aard van het werk nschakeling in onregelmatige sn aan een minimale inzet van en vrijwilligersvergoeding is formatie kan men kontakt op van Hoye, coördinator (tel porseleinen kerstengel vaxine-lichtje h hoog 17,95 2,95 De Beyerd telt weer mee Van onze kunstredactie BREDA - „We gaan nationaal en zelfs in ternationaal weer meetellen", aldus Frank Tiesing, directeur van De Beyerd, centrum voor beeldende kunst in Breda. Door de nog steeds in gang zijnde interne ver bouwingen komt er steeds meer ruimte, zodat voor het komende jaar, 1985, een ambitieus plan met 24 tentoonstellingen ontwikkeld kon worden. Daarbij zijn internationale uitschieters als Grapus, Rossi en Paolozzi, maar ook Brabantse kunstenaars als Peulen, Mol, Musters en Sylewanebessy. Op tafel ligt het zojuist verschenen Internationale Jaarboek van hedendaagse Kunst '83-'84'. Een soort Mi- chelin-sterrengids. Daarin wordt, met foto's, aandacht besteed aan De Beyerd, naast Amsterdams' Stede lijk, Boymans Rotterdam, Rotterdamse Kunststich ting, Fodor Amsterdam en het Groninger Museum. „Het was voor ons een vol komen verrassing", aldus Frank Tiesing. Er zijn voor het komende jaar negen expositie-ruim ten beschikbaar. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de reconstructie van de voormalige foyer, zodat in de blinde muren de oor spronkelijke vensters weer te voorschijn zijn gekomen. De vroegere bioscoopzaal functioneert sedert kort ook als grote tentoonstellings zaal. De daarin gehandhaaf de schuine vloer wordt over een half jaar weer ter dis cussie gesteld. Een nog niet opgelost probleem vormt de zeil-vloerbedekking in ver schillende ruimtes, die sto rend bol gaat staan. In ja nuari wordt begonnen aan de inrichting van de zolder als mogelijkheid voor kleine tentoonstellingen, zoals voorheen het geval is ge weest In eigen beheer Frank Tiesing wijst erop, dat nog steeds met dezelfde begroting- financiële om- vang- wordt gewerkt als drie jaar geleden, toen hij directeur werd. De verbou wingen worden dan ook gro tendeels in eigen beheer ge daan. Maar hij is zich ook bewust van het feit, dat 'de politiek' (raad en desbetref fende wethouder) steeds meer zijn gaan geloven in De Beyerd en daarom hun volledige medewerking ge ven. Ook het feit dat met een staf van 3,5 man alles op de ze wijze wordt gerund is vermeldenswaard. Sonja Herst heeft een zeer belang rijk aandeel in de program mering en uitvoering van de tentoonstellingen en Willem Oomenszal in het komende jaar de educatieve dienst nog meer daadwerkelijke structuur geven, met name naar de scholen toe, aldus Tiesing. Als 1985 begint loopt de vijfde aflevering van de se rie tentoonstellingen Mens Omgeving (15 december- 25 februari). Daarin worden hedendaagse kunstuitingen gespiegeld aan de cultuur waarin wij nu leven. Dat ge beurt via schilderijen, objec ten, sculptuur, installaties, sieraden en affiches. In de zelfde periode loopt de ten toonstelling 'Schilders over schilders' van de Rijksdienst Beeldende Kunst. In het verlengde van de Total Design-tentoonstel ling, die sterk de aandacht heeft getrokken, moet gezien worden de nieuwe soortge lijke Beyerd-produktie over de Franse groep grafische vormgevers Grapus, die col lectief hele onorthodoxe din gen doet en daardoor een be grip geworden is. De uitge verij Reflex, die al eerder met De Beyerd samenwerk te zal bij die gelegenheid een boek over Grapus in vier ta len en een oplage van 10.000 stuks uitbrengen. Tegelijk met deze expositie, die van 2 maart tot 15 april loopt, wordt aandacht besteed aan de grafisch ontwerper Jur- riaan Schrofer en zijn ma nier van omgaan met letters en Tido Nieboer, die met zijn grafiek en sculptuur vanuit het Groninger Museum naar De Beyerd komt. En dan is het nog niet op, want onder de titel 'Case Studies' wordt samen met De Zonnehof in Amersfoort een tentoonstel ling gebracht over het pro ces van ontwerpen, waarbij De Beyerd voor de scholen een educatief projekt voegt over het ontwerpen van af fiches. Altijd open Frank Tiesing: „Ons uit gangspunt is: De Beyerd al tijd open Dat betekent dat we doorlopend met een ge combineerd aantal tentoon stellingen bezig zijn en er geen ombouwsluittijden meer zijn. Daarbij willen we Alle stafleden van de Beyerd, gefotografeerd in de voormalige filmzaal, die verbouwd is tot expositieruimte en waarin de raampartij weer helemaal te zien is. Van links naar rechts: Willem OOmens, Directeur Frank Tiesing, Sonja Herst, Els Wagemans en Math Smeets. f0t0 be stem/jqhanvan gurp de hedendaagse kunst uit lichten op een vijftal gebie den: vormgeving/architec tuur, fotografie, mixt-me dia, sculptuur en grafiek/ schilderkunst. Jonge Bra bantse kunstenaars willen wij daarbij op een beschei den manier duidelijk bren gen; een podiumfunctie voor hen vervullen. Zo'n jonge Brabander is Martin Peulen, die vanaf 23 maart zijn bezig-zijn met schilderen, tekenen, perfo- mances en installaties kan tonen. Vanaf dezelfde datum is de fotograaf Marrie Bot er met 100 foto's naar aanlei ding van haar opzienbaren de boek over bedevaarten in Europa, Miserere, dat on langs in een mum van tijd uitverkocht was. Eind april komt dan de voormalig do cent van de Bossche acade mie, Eduard Flór -met Frans-Hongaars bloed- om als graficus-schilder te laten zien hoe variabel hij bezig kan zijn met één thema. Hij kreeg er grote bekendheid mee. Aldo Rossie is momenteel een magisch begrip bij alle bouwkundige opleidingen. Tegelijk met het uitkomen van het eerste Nederlandse boek over deze Italiaanse architect presenteert De Beyerd van 27 april-2 juni, als een eigen produktie, met tekeningen, foto's, maquet tes, de achtergrond van zijn werk als bouwmeester, schilder en industrieel ont werper. Rossie zal voor de binnenplaats van De Beyerd speciaal een bouwwerk ont werpen, waarin zijn uit gangspunten tot uitdruk king wordt gebracht. De Beyerd hoopt dat met be hulp van sponsors te realise ren. Deze tentoonstelling zal vergezeld gaan van lezingen en filmvoorstellingen met films van Fellini, waarvoor Rossi décors maakte.Mo gelijk kan Rossi ook iets doen aan de achterkant van De Beyerd (aan de parkeer plaats), want één van de toe komstwensen voor dit cultu reel centrum is een gezicht met de ingang naar deze kant van Breda toe. Muziek Weer een fotograaf, maar nu een Franse, Bernard Faucon, komt dan met een kleine expositie in de pu blieksruimte. Die ruimte kwam het afgelopen jaar ter beschikking met het laatste kunstwerk van de inmiddels overleden Willem Sandberg. Het medium fotografie in dienst van surrealistische sferen. Een reizende ten toonstelling, Kijken naar muziek, samengesteld door Pieter Hildering met Done- mus, schenkt in die periode aandacht aan de plastische kwaliteiten van partituren en muzieknotatie. Dat is in de periode, dat Breda gonst van muziek, onder andere het jazzfestival. Daarom ook tussen 5 mei en 2 juni een expositie van Aafke Wiede- man met schilderijen en te keningen een interpretatie laat zien van moderne jazz. Een expositie in samenwer king met de stichting Jazz ten Toon. „Via die nieuwe publieks ruimte hebben we 23 meter wand voor exposeren erbij gekregen", zegt Frank Tie sing. „Eigenlijk hebben we voor exposeren nauwelijks nog nieuwe zalen nodig. Nog wel een wens is, dat hier in De Beyerd ruimte komt voor de arthotheek, want waar deze nu zit -bovenste etage van de bibliotheek- is het niet gunstig. Dat is geen in loop-situatie". Overigens komt eind januari op de tweede etage van die biblio theek een door Peer de Bruijn en Jos Verheijden in gerichte ruimte voor be drijf sarthotheek klaar. Bei de interieurvormgevers worden ook betrokken bij de herinrichting vën De Beyerd-zolder. „We gaan steeds meer doen met St. Joost", vertelt de directeur. „Een hele ge lukkige samenwerking. Voor de oude foyer, die nu gereconstrueerd wordt, zul len studenten van deze aca demie, als eind-examenpro- jekt, een systeem van ten toonstellingspanelen gaan ontwerpen". En De Beyerd brengt gewoontegetrouw (een deel van) het eindexa menwerk tussen 10 juni en 26 juni. In die zomermaan den is trouwens ook een nieuw thema opvallend: een kleine expositie over de ge schiedenis van De Beyerd op de binnenplaats. Dit vooral in dienst van de veelal door toeristen benutte Histori sche kilometer in Breda. Nassau-prijs Prof. Maas en ir. Tum- mers kregen, zoals bekend, de Breda Nassau-prijs voor hun werk bij de ontwikke ling van de nieuwe Bredase wijk de Haagse Beemden. Vanaf 8 juni is daarom in De Beyerd een tentoonstelling te zien over de achtergron den van hun werk, aange vuld met geleide wandelin gen door deze wijk. Vanaf 14 juli brengt De Beyerd, als enige in Nederland (na Edinburgh en München) een door British Art Council ge organiseerde tentoonstelling over de Engelse kunstenaar van Italiaanse afkomst Eduardo Paolozzi. Deze re trospectieve laat zijn veel zijdige artiestenrol, van gra fiek tot architectuur, zien. De expositie De romanti sche liefde staat haaks daar op. Vanaf 14 september is er een thematische tentoon stelling waarop via schilde rijen, grafiek, affiches, re clame, etcetera getoond wordt hoe de kunst in de historie met liefde omge gaan is. De Beyerd doet dit in samenwerking met het Gemeentemuseum in Arn hem en het Frans Halsmu seum in Haarlem. Vanaf de zelfde datum zijn in De Beyerd ook nog te zien: de nestor van de Nederlandse fotografie, Aart Klein, met een retrospectieve (een dan uit te geven boek en het NOS-beeldspraakprogram ma sluiten daarbij aan); de jonge Brabantse kunstena res Yvonne van de Weerd met schilderijen en tekenin gen en de Frans-Israëlische kunstenaar Raffie Kaiser. Deze Kaiser leefde zes maanden in de Negeb-woes tijn. Op zijn atelier in Parijs ontstond daaruit een teke ning, die opgerold, als een Joodse gebedsrol, een om vang van 13x2 meter heeft. Het is een initiatief van De Beyerd om deze te expose ren. Het wordt overgenomen door musea in de Duitse ste den Heidelberg en Düssel- dorf. Jonge Brabanders Tenslotte weer jonge Bra banders: een experimentele tentoonstelling -volgens de formule Teun Hoks- door Kees Mol. Deze heeft Guil- laume Bijl en Boris Nielsony aangezocht er samen met hem, vanaf 2 november, iets van te maken in Breda. Ver der Carla Munsters met ge mengde technieken (vanaf 9 oktober) en daarna komt Lucas Sylewanebessy, een Molukker uit Tilburg, met sculptuur en schilderijen. Volledig is het programma met nog het noemen van de bekende Jan Schoonhoven (omhoog gekomen uit de Ze ro-beweging), die met hon derd tekeningen uit 1974- 1984 aanwezig zal zijn tij dens de expositie van Pao lozzi. En Ad van Denderen, weer een fotograaf, die van af 2 november voor het eerst exposeert, nadat hij ais re portagefotograaf, met een bijzonder oog voor het men selijke gedrag, over de hele wereld gezworven heeft. „Ik heb het gevoel dat we goed bezig zijn", zegt Frank Tiesing. Dat zulks niet zo gemakke lijk is moge blijken uit het stuk geschrift van schrijver journalist en criticus G. v. Herpen in De Stem van za terdag jl. Het tijdperk van Makkers staakt uw wild ge saas' is duidelijk ingeluid door zijn krasse verwijten aan het adres van C.P. Coenders. Na eerst een niet geheel correcte vermelding fan de regeringsperiode van koningin Wilhelmina te kobben aangedragen wordt kot pas echt spannend, want 'oost u maar even mee, ik ci- toer; in het overzicht over de oorlogsjaren in Breda wijdt Coenders geen letter aan de vervolging van de joodse kurgers van Breda. In dat zelfde overzicht wordt ver- fold dat Polen pas capitu leerde toen er geen andere uitweg meer was. En nu het verwijt: deze auteur zou "toeten weten dat Polen "ooit officieel gecapiculeerd kooft. Zo dat is niet mis te verstaan, denk je dan als ar- êeloze lezer. Veel boeiender meer verantwoord zijn de "vee boeken van dr. J. Buit- kutbp, zo kan men even ver- er in het opmerkelijke commentaar van v. Herpen ■"zen, dus maar eens zo'n "Oek ter hand genomen en Wat lezen we daar op blz. 5 Wderaan: Eerst een stukje Kschiedenis. Op 1 sept. 1939 vtelen de Duitsers Polen ™nben. Op 17 sept. vielen de kussen Polen in de rug. Op 1 *t. '39 capituleerde Polen "tc Aannemende dat dr. J. "uitkamp het bij het rechte l'Ucl heeft, want een derge- 'Jk zo juist aangevallen fou- ieve geschiedschrijving kan '14ch niet permitteren, ko- j "tou we tot de enige conclu- le: v. Herpen weet het beter an beide andere auteurs, Verves161'" It»*"*" prijst daarbij de een hemel hoog en trapt de andere ge nadeloos de grond in. Hij be wijst met zijn persoonlijke wrok tegen hr. Coenders de lezer geen enkele dienst en maakt zich schuldig aan schaamteloze verwijten aan het adres van laatstgenoem de. Wil G. v. Herpen nog als een betrouwbaar en geres pecteerd journalist en criti cus verder in De Stem func tioneren dan doet hij er goed aan zo gauw mogelijk het een en ander recht te zetten en zijn excuus aan te bieden aan dr. Coenders, die geheel op nagenoeg eigen kosten en veel doorzettingsvermogen zonder medewerking van welke instantie dan ook een museumpje heeft weten op te bouwen, waar vele Breda- naars bewondering voor hebben en hem daarvoor dankbaar zijn. Zulk een man vierdient op zulk een grove wijze niet onderuitge haald te worden. Voor mij komt hij in aanmerking voor ereburgerschap van de stad Breda. Breda W.M.S. PoUen Vorige week bleek dat er in formatie is uitgelekt uit de parlementaire enquêtecom missie. Opvallend daarbij was de rol van de WD- fractievoorzitter, dhr. Nij- pels. Het opvallende daarbij was. dat het uitlekken en de reactie van dhr. Nijpels eer der, op dezelfde wijze naar voren is gekomen, namelijk rondom het uitlekken van namen uit de vertrouwens commissie welke was be trokken bij de benoeming van de burgemeester van Breda. Bij de RSV-commis- sie was het in het belang van dhr. Nijpels dat de informa tie uit zou lekken, zodat hij de uitgelekte informatie kon gebruiken om zijn minister in bescherming te nemen. Tegelijkertijd opent hij de aanval op de RSV-commis- sie en beschuldigt die com missie van het laten uitlek ken van informatie. Als ach teraf duidelijk wordt dat hijzelf daarin een grote rol gespeeld heeft, dan geeft hij dat niet toe, maar houdt hij zijn mond stijf dicht. Voor leden en ex-leden van de vertrouwenscommissie van Breda is deze situatie zeer herkenbaar, in ieder geval wel voor ondergetekende, en ook uit gesprekken met an dere leden van de vertrou wenscommissie is mij dui delijk geworden dat ook zij deze situatie herkennen. Uit de rapporten van de ver trouwenscommissie is schijnbaar informatie uitge lekt, en wel het feit dat er geen VVD-kandidaten op de voordracht stonden. Dit gaf de VVD de gelegenheid om) hierop te reageren met het naar voren schuiven van nieuwe kandidaten. Tegelij- kerktijd heeft dhr. Nijpels de vertrouwenscommissie beschuldigd van het laten uitlekken van deze informa tie. Het is echter de WD ge weest die steeds deze infor matie heeft gebruikt om haar positie te beschermen. Op vragen vanuit de ver trouwenscommissie, om zijn beschuldigingen hard te ma ken heeft hij nooit gerea geerd. Nooit heeft hij op eni gerlei wijze zijn beschuldi ging hard gemaakt. De stra tegie is in beide gevallen hetzelfde: 'uitgelekte' infor matie gebruiken ter verster king of bescherming van de eigen positie; de aanval ope nen op de commissie waar van de informatie is uitge lekt, en suggereren dat die voor het uitlekken verant woordelijk is, zonder enige vorm van bewijs; als duide lijk wordt dat hij zijn be schuldiging niet hard kan maken, of als duidelijk wordt dat de VVD daarin een rol gespeeld heeft, dan dat niet toegeven, maar zijn mond houden. Voor mij is in ieder geval duidelijk gewor den dat de VVD, en met na me dhr. Nijpels er geen pro bleem mee heeft om ver trouwelijke informatie te eigen nutte te gebruiken, maar niet het lef heeft om de verantwoordelijkheid die hij daarmee op zijn hals haalt te dragen. Breda A. Simons PSP-fractie De woonwinkel is begonnen en voortgekomen uit de be woners. Het is dus onze win kel. Een lief initiatief eigen lijk, maar lopen de heren niet met oogkleppen? Is het niet zo dat velen zich niet aangetrokken tot of verwant voelen met buurtwerk en aanverwante zaken? Een boude stellingmame om na mens de bewoners te spre ken. Velen hier ervaren hun situatie niet als zodanig dat opbouwwerk van al te veel nut kan zijn. Het artikel in De Stem van 10-11-84 j.l. stond ook al vol van de on genuanceerde en denigre rende uitspraken. Hoe het ook zij; wij zijn trots op en blij met onze eigen wonin gen. Wij vinden de bena ming Stadsvernieuwingsge bied ook al niet op zijn plaats. Dhr. Cock vindt Zandberg-West een ideaal buurtje om mee te beginnen. Toch heeft hij naar eigen zeggen geen inzicht in de bouwkundige toestand van de buurt. Hij weet wel zeker, dat in de huizen van het Zandbergplein en de direct aangrenzende straten heel wat te verbeteren valt. Een krasse uitspraak voor iemand die eerder te kennen gaf er niets van af te weten. Hij zou eens op een mooie zaterdag door de wijk moe ten wandelen. Hij zou dan zien dat in deze wijk, waar het eigen woningbezit hoog is, de mensen veel geld en energie besteden aan het in stand houden en verbeteren van hun bezit. De verbouw leider Ben Westenburger heeft al via een onderzoek geconstateerd dat de bereid heid om de woningen te ver beteren in ruime mate aan wezig is. Natuurlijk is er in ieder eigen huis iets te doen en heeft iedereen wensen van persoonlijke aard. Ken merkend is het dat uit de drie zogenaamde stadsver nieuwingsbuurten samen pas 15 aanvragen voor ver gunningen en subsidies zijn binnengekomen. Betekent dit misschien dat de meeste eigenaars/bewoners hun za ken in eigen beheer hebben geregeld of willen de be stuursleden suggereren dat wij allemaal te stom zijn om een formulier in te vullen bij Openbare Werken, omdat we in vooroorlogse huizen wonen. Nog een ogenschijn lijk interessant citaat. 'De mensen zien als een berg op tegen de klus van het op knappen zelf' of 'Er zijn hier ook mensen die er zo maar aan beginnen zonder er ver stand van te hebben'. Heren bestuursleden e.a.: loop eens door de straten en beoordeel dan pas of wij luie prutsers zijn. In de laatste alinea geeft Westenburger toe geen goed inzicht te hebben in de subsidieproblematiek. Hij vindt dat 'er wat aan moet gebeuren'. Hij vindt ook dat er te veel geld over de balk wordt gegooid. Welaan, dat klopt. Misschien zou het geld dat de opbouwwerker e.a. misbruiken om feesten te geven voor (meestal gelijk gestemde) buurtbewoners waarbij ongelimiteerd en gratis alcohol wordt ge schonken, gebruikt kunnen worden voor die mensen die het echt kunnen gebruiken. Breda G. Hoogers J. van Peer C. Smit Gezien de lange wachttijden die bij enkele kruispunten met verkeerslichten voor fietsers gebruikelijk zijn (Oude Vest, Nieuwe Haag- dijk) is het zeer wenselijk dat er aan voornoemde ver keerslichten bordjes beves tigd worden als 'Wielrijders, brood meebrengen' etc. Breda H.G. Verheij In De Stem van 14 november lees ik dat er aan een voor malige kleuterschool (van de gemeente neem ik aan) voor een totaal van ruim 70.000 aan vernielingen is ge pleegd. Het is toch meer dan schandalig dat zoiets zo maar kan. En het roept ook de nodige vragen op. Zoals bijvoorbeeld hoe het in godsnaam mogelijk is dat men ongestoord zijn gang kan gaan. Dat er blijkbaar geen enkele vorm van bewa king bestaat op zo'n bouw. Dat omwonenden e.a. in al die maanden niets in de ga ten hebben of het niet nodig vinden even de politie te waarschuwen. Blijkens het bericht worden nu - als mosterd na de maaitijd - platen aangebracht i.p.v. glas. Een volstrekt onvol doende maatregel natuur lijk als het daarbij blijft in welk geval de utieindelijke schade nog best tot 100.000 en meer zou kunnen oplo pen. Een bedrag waarvoor je een nieuw huis kunt laten zetten. En dat de gemeen schap - u en ik - maar weer op tafel moet zien te krijgen. Zomaar een krantebericht. Maar een waar je wel koud van wordt wanneer je het goed tot je laat doordringen. Breda, een stad waar je je jeugd en je latere leven hebt doorgebracht; een stad waar je van houdt. En die je ziet afglijden naar de totale ver loedering. Het gaat niet ai- leen om al dat verspilde geld waarvoor zoveel goede din gen zouden kunnen worden gedaan. Er bestaat ook nog zoiets als verantwoordelijk heid t.o.v. bescherming van jongeren tegen zichzelf. Door hun maar gelegenheid te geven hun gang te gaan in de hoop dat het wel zal mee vallen bewijzen we als over heid en als gemeenschap die jongeren wel een heel slech te dienst en komen we straks te zitten met een sa menleving zonder normen. Een machteloze democratie waarin 'Grote Broer' dan eindelijk de kans zal krijgen waarop ie al zo lang loert. Breda W. Giesing r.k. kerkdiensten Breda-Centrum Sint Antonius, zat. 17 uur, zond. 10 en 11.30 u. Begijnhof - zat. 19 uur, en zond. 9 en 11.15 uur. St. Jozef (M. v. Coehoornstr.) zat 19 uur, zond. 11 u. St. Gerardus zat. 18.30 uur, zond. 10 uur. Pa terskerk (Schorsmolenstraat) - zond. 7, 8.30 en 10 u. Kapel zus ters Nieuwstraat - zond. 10.35 u. Ver. Latijnse liturgie. Breda-Noord Christus Koning - zat. 19 uur, zond. 9 uur, 10.30 en 12 uur. Goe de Herder - zat. 17.30 u. en zond. 10. u. H. Franciscus - zat. 19 uur en zond. 10.45 u. Menswording - zat. 18.30 uur en zond. 10 en 11.30 uur. H. Kruisparochie - zat. 19 uur, zond. 9 en 11 uur. Haagse Beemden - Zat. 17.30 uur, zond. 10 en 11 uur. Breda-Oost Michael - zat. 18.45 en zond. 10 en 11.30 uur. Driesprongkerk - zat. 17.30 uur, zond. 9.30 en 11 uur. i Breda-Zuid - St. Laurentius -» zat. 17.30 u. en zond. 10 en 11.30 uj H.Hart van Jezus - zat. 19 ul zond. 10 (hoogmis) en 11.30 u. H Sacrament - zat. 19 u. zond. 9 er 10.30 u. H.H. Petrus en Paulus - zat. 17.30 en 19 u. zond. 9.30 - 10.45 u. (gezinsmis) en 12 u. Breda-Zuidoost j Mariakerk - zat. 18.30 u. zond. 9; 10.30 en 12 uur. Fatimakerk - zat. 19 uur, zond. 9.30 uur en 11 uur. Joh. de Doper- zat. 18 uur, zond. 9.30 en 11.00 uur. Tuinzigt St. Anna- zat. 19 uur, zond. 9„ 10.30 en 18 uur. Rozenkrans - zat'.| 19 uur en zond. 9.30 en 11 uur. Onbevlekte Ontvangenis - zat" 19 uur, zond. 9 en 10.30 uur. Breda West St. Martinus - zat. 19 uur, zond. 8.45 en 11 u. Onbevlekte Ontvan genis - zat. 19 uur, zond. 9.30 uur. O.L.V. v. Altijddurende Bijstand - zat. 19 uur en zond. 9.30 en 11 uur. I Effen - Moeder Godskerk - zatj 19 uur, zond. 10 uur. Omstreken Breda Bavel - zat. 17 uur, zond. 9.00 en 10.30 uur. Parochie Breda-Liesbos - zat. 19 uur, zond. 8.30 en 10 uur. Prinsenbeek - O.L.V. Tenhemel opneming - zat. 17 en 19 uur, zond. 8.30 en 10.30 u. Galder - St. Jacobskapel - zat. 19.30 uur, zond, 10 uur. Ulvenhout - H. Laurentius - zat. 19 uur, zond. 9.30 en 11 uur. pastoriediensten Zondag tussen 12 en 24 uur is voor geestelijke bijstand onderstaande pasto rie te bereiken. Voor Breda, Bavel, Prinsenbeek, Tete- ringen en Ulvenhout - Antoniusparochie, St. Jansstraat 16, tel. 076-135764. p.c. kerkdiensten Geref. Kerk.(vrijgemaakt).- Ge bouw Luth. Kerk, Stadserf 3, Breda 8.45 en 17 u. Geref, Gem.,Vriesdongen, 10 en 17 u. leesdienst. Woensd. 21 nov.: 19.30 u. ds. J.v. Vliet. Open Hof Gemeenschap - (Jo- hanneskerk, Dreef 5, Princenha- ge) - ds. C.v. Garderen. 15.30 u. bidstond; 16 u., zangdienst; 16.30 u. dienst van woord en tafel. Evang. Baptistengem. Eredienst zond. 10.30 u. Basisschool, Ca- landstr. 52. (zondagsschool aan wezig). Woe. 20 u. bijbelstudie. (Albert van Huffelstr. 23). Pinkstergemeente Breda - Sa menkomst iedere zondag om 10 u. dienst in aula Weilustschool, Draaiboom 12, Breda. Volle Evang. Gem. Breda e. o. Kapel Academiesingel 27a: zond. 10 u.dienst, spreker: F. Jackson, (zondagsschool en crèche). Woe. 20 u. bijbelkring. Volle Evang. Gem. Immanuel, Reviusschool, Wandelakker 68, Haagse Beemden: zond. 10 u. dienst, zondagschool en crèche, woe. 20 u. bijbelstudie. Leger des Heils - 10 u. heili gingssamenkomst; 17 u. Verlos singssamenkomst. Zevendedags Adventisten - Elke zat. om 10 u, in de Doopsgezinde Kerk aan de Cimburgalaan om 10 u. bijbelstudie en om 11 u. eredienst. Grote Kerk, (Kerkplein) - Diaconessenhuis - (Langendijk) -10 u. ds. A. Kiaassen (HA). Johanneskerk (Dreef 5) - 10 u. ds. F.v. Boven (HA). Haagse Beemden (Ned.Herv./ Geref.) Gemeenschapshuis De Beemdentil, Gageldonkseweg 34:10.30 u. ds. G. Kerssies. Franciscuskerk - (Belgiëplein). 9.15 u. ds. G. Kerssies. Markuskerk (Hooghout 98) - 10.30 u. ds. C. Baas. Eglise Wallonne - 10.40 u. dr. C.v. Schelven. Evang. Luth. Kerk - (Vee- marktstr. 11) - 10.35 u. ds. R.v. Voorst Vader, Breda (HA). Doopsgez. Gemeente (Cimbur galaan 98) - 10.45 u. ds. P. Messie (HA). Huize de Breedonk (W. v. Oran jelaan 17) 19 u. ds. A. Kiaassen. Geref. Pelgrimskerk- 10 u. ds. F. Boer. 19 u. Open Deur Dienst: ds. S. Meyburg. Prot. Chr. Wijkgem. Prinsen beek,('t Kruispunt) - 10 u. ds. Chr. Vonck, Brasschaat. Ned. Geref. Kerk,( Cimburga laan 98) - 8.45 u. Br. Bakker en 17 u. ds.v.d. Veer. Herv. Kerk Ginneken - 9 u. dienst van woord en gebed. 10 u. dienst van schrift en tafel door ds. Elderenbosch. Woe. 19.30 u. kort avondgebed. Chr. Geref. KerkJ Hortensiastr. 4b) - 10 u. leesdienst. 14.30 u. ds. H. Mijnders, Zwijndrecht. Jehovah's Getuigen: Hoge Vucht, in gemeenschapshuis De Geeren (Corn. Joosstraat) Zond. 10 u. openbare toespraak door dhr. T. Soffers, Tilburg.; 11 u. Wachttorenstudie. Dinsd. 19.30 u. theocratische school; 20.15 u. dienstvergadering. Heuvel kwartier: Koninkrijkszaal, Ak- kerweg 5, Etten: Dond. 19.30 u. Theocratische school; 20.15 u. dienstvergadering. Johan Maasbach Wereldzending - Zandberglaan 31 - Zondag 15 u - Samenkomst. Woe. 20 u. bid stond. Zat. 19.30 u. jeugddienst. RIJSBERGEN Ned. Geref. Kerk - (Gom- mersstr. 87) om 10 u. ds. W.v.d. Veer. ZUNDERT Herv. Gem. - 10 u. Dhr. Verstra ten.

de Stem | 1984 | | pagina 29