ïgen en... ms Kruispunt bij Emerparklaan afgesloten Ontdek „Gelderland" in Breda Rabobank S Johan Diepstraten 6En voor ae rest punten wij de keu9 DE STAD IN »to I> y Politierechter haalt uit naar daders geweld Vismarktstraat 1 PAKKEN OMEE? 17.700.- /OOR IEDEREEN Twee weken lang omleidingsroutes berichten}/ Dagklapper De Rabobank Breda heeft goed nieuws voor cliënten van het kantoor aan de Wilhelminastraat. Na een verbouwing van zo'n vier maanden bent u met ingang van maandag 19 november als vanouds welkom op het vertrouwde adres. 7&TERDAG 17 NOVEMBER 1984 PAGINA STAD EN STREEK 2 VAN STADEN STREEK UVEL ashandel an overveio |zie andere pagina rvi Route intocht Sint Nicolaas kort verbaal St- Wil BINNENHUISARCHITECTUUR Gelderland Verwarring bij discussies over nota's Het zout Even oud Schrijver MET GERARD VAN HERPEN Hella Televisie T45 van uw kind of van ef- van uw gezin of aken wij aparte periode van 4: eloppen <adett dan u wellicht 17.700.- voor de t Special 12 S, 3 drs. ir. Verder nog keuze volgende modellen: Special, 12 S Caravan 3 S Caravan Special D 3 drs. Special. Als jen goed nieuws is... it van harte welkom 'n enerverende proefrit, jn verrassend isommetje. □F=EL_6 BEREKEND OP DE TOEKOMSE Breda, 076-877950 Breda, 076-657850 B.V.ROTTERDAM PRUS EN SPEGFIKATIEWIJZIQNGEN VOORKHOtttHf n heeft hiervoor de ijkheden: nen >or iedereen vanaf 4 Jaar. teen wachttijden ter gelegenheid van waarvoor de volgende i. 13.30- 15.30 uur en 19.00-22.00 jur en 19.00- 22.00 uur. Do. 3.30-15.30 uur en 19.30-22.00 ur. Zo. 10.00-20.00 uur. natie kunt u zich wenden tot 5126 TA Gilze, tel. 01615-4951 THERMOBEL ligheidsglas uurglas as in lood, egels VRAAG VRUBLkJVfljJ OFFERT* se baan Breda tel 076 224899 ingweg 34d Etten Leur tel 01608 353/4 Van een onzer verslaggevers BREDA - Vanaf komende maandag wordt het kruispunt Emerparklaan-Backer en Ruebweg Breda voor twee weken gedeeltelijk afge sloten. Dat houdt verband met beveiligingsmaatregelen op jet gevaarlijke kruispunt van wegen met de noorde lijke rondweg. Er worden op een aantal plaatsen vangrails aangebracht, nadat al eerder bermen ver breed zijn. Daarvoor moet een schakel- komen, omdat de verkeers ast van de verkeerslichtenin- stallatie verplaatst worden en moet de installatie worden jgeschakeld. Om ongeluk ken te voorkomen wordt het kruispunt gedeeltelijk afge sloten. In verband met de werk- raamheden zullen er omlei- üngsroutes worden aangege ven. Verkeer uit de Haagse Beemden, richting centrum wordt omgeleid via de Mij- kenbroek en de Markkade. Het verdient op zijn minst aanbe veling, zo weet De Stem uit eigen ervaring, het Spinveld te gebruiken om weer op de noordelijke rondweg terecht te lichteninstallatie aan het ein de van de Markkade (eigenlijk in de Etnastraat dus) slechts een luttel aantal seconden op groen staat. Aan die situatie wordt, aldus een woordvoer ster van de gemeente Breda desgevraagd, niets veranderd. Het verkeer uit de richting Prinsenbeek/Rotterdam naar Breda-noord wordt via de Lu netstraat geleid om weer op de noordelijke rondweg te ko men. Komende vanaf het cen trum wordt het verkeer dat naar de Haagse Beemden moet, wél aangeraden de Bac ker en Ruebweg en de Emer parklaan te gebruiken. Zaterdag 17 november Schouwburg Concordia: 11/ 11 Blérfist 20.00 uur. Theater acherom: Toneel uitvoering De Phoenix (uit verkocht) 20.00 uur. Muziekschool Haagdijk 144: Informatie- en demonstratie- electronische muziekin strumenten 11.00 -17.30 uur. Veilingkade: Intocht St.Ni- colaas 12.00 uur. De Beeldenaar Keizerstraat: Jx Dans 20.00 uur. De Beemdentil: Kunstmani festatie 15.00 - 20.00 uur. De Koe Ambachtenlaan: Concert Fanfare Fidelis en PTT-Harmonie 20.00 uur. De Ploeg Poolse weg: Recep tie 100 jaar Harmonie Vondel 15.00 - 17.00 uur. Motel Brabant Heerbaan: 5 jaar reumapatientenvereni- ging 19.00 uur. Cimburgalaan 98:Bazar ÏPV 14.30- 16.30 uur. Gemeenschapshuis De Vlie ten: Kinder-speelgoedmarkt 14.00 - 16.00 uur. Gemeenschapshuis België plein: Bingo FC De Geeren MO uur. 1 Franciscuskerk Belgiëplein: Welfare handwerkverkoop 14.00 -20.00 uur. 'Haagdijk 149: Tentoonstel ling Jeugdkwekers 10.00-22.00 «ur. Gemeenschapshuis De Vlie ten: Crescendo met Suuske Perdaems 20.00 uur. 'Congres Boschstraat: Bij eenkomst Vrienden van de Prins 12.00 uur. Pommeranz Ginnekenweg I: Film Der Schlaf der Ver erft 20.15 uur. Gemeenschapshuis Pastoor Pottersplein: Rommelmarkt Mhameltjes 13.00 - 15.00 uur. Wegwijzer Steendorpstraat: Gehuwdenbal Wisselaar 20.00 Jur. He Koe Ambachtenlaan: Handwerk-verkooptentoon stelling 13.00 - 17.00 uur. Ginnekenweg 230: Feest- Brasa van Breda 13.00 JJr, dansavond 20.00 uur. Ageren Raadhuisstraat: Jpening expositie Cees v.d. nissen 17.00 uur. Vrachtwagen RTCB: King Oliver Creole Conserven Blik uur. 'Sportcentrum Heerbaan: "admintontoernooi 9-18, zaal- «oetbaltoernooi 20.00-24.00 «ur. 'Sportcentrum: Brevok •VC 15.30 uur. 'Sporthal De Doelen: Zaal handbal 9.00 - 12.30 uur, rol- stoelbasketbal 12.45 uur. «ndag lg november Schouwburg Concordia: "sense klassieken (Brabants Orkest en Emmy Verhey, tooi) 14.30 uur. 'Evangelisch Luterse Kerk '^marktstraat: Jan Wolf (gi- N 13.00 uur. 'Volkenkundig Museum Vasteelplein: Tentoonstelling ')legers, vogels en insecten ;3fjO -17.00 uur. Buurthuis Geeren-Noord "Ummekensstraat: Kin- ler-rommelmarkt 14.00-16.00 Jur. He Beemdentil Gageldonk- ;WeB: Kunstmanifestatie ,2«-18.00 uur. p.. Borg Zuylenstraat: Om-Noir weekeinde. Franciscuskerk Belgiëplein: .«fare Handwerkverkoop 16.00 uur. Haagdijk 149: Tentoonstel ling Jeugdkwekers 10.00-17.00 uur Motel Brabant Heerbaan 4: Postzegel-muntenbeurs 10.00- 13.30 uur. Gemeenschapshuis Vian- denlaan: Jeugdfilm 14.30 uur. Sjah Talmastraat: Disco (16- 23 jaar) 14.00 uur. Station NS: Excursie KNNV naar Oisterwijk 13.30-17.00 uur. Pas Buiten Haagweg: Rik ken Bellefleurkus 14.00 uur. Eikenmik: IVN-wandeling Ulvenhoutsebos 11.00 uur. Segeren Raadhuisstraat: Vernissage Cees v.d. Smissen 15.00 - 17.30 uur. RTCB Vrachtwagen: Hans v.d. Ouweland-kwartet 15.00 uur. Pour Vous Veemarktstraat: Koffieconcert Joep peeters 11.00 uur. Sportcentrum Raaimoeren: Instuif volwassenen (Prins Hendrik) 13.00 - 17.00 uur. Sporthal De Doelen: Bad minton 9.00 uur, zaalhandbal 12.00 uur, microkorfbal 15.15- 20.15 uur. Sporthal Heerbaan: Bad- mintontoernooi 9.00 - 18.00 uur, bowlingtoernooi bejaarden 10.00 - 20.15 uur. Sportcentrum Claudius Prinsenlaan: Zaalhandbal- toernooi NHV 9.00 - 20.00 uur. BREDA - De eerste aan komst van Sint Nicolaas in Breda op zaterdag heeft ook enkele veranderingen in de route teweeg ge bracht. Uit veiligheids overwegingen is besloten om de tocht niet door het voetgangersdomein te la ten trekken. Het domein is niet met dranghekken af te sluiten waardoor er met de paarden een onveilige si tuatie zou kunnen ont staan. Na aankomst trekt de tocht via de Veilingkade naar de Belcrumweg. Via de Nieuwe Prinsenkade, Vismarktstraat en de Rei gerstraat trekt de stoet naar de Grote Markt waar de Sint op het bordes wordt ontvangen door de burgemeester. De traditio nele ontvangst in de Grote Kerk kan dit jaar niet doorgaan. Na de ontvangst trekt de stoet via de Hal straat, de Houtmarkt, Kar- nemelkstraat, Marken- daalseweg, Concordia- straat, Van Coothplein, Nieuwe-Ginnekenstraat, Van Coothplein, Keizer straat, Oude Vest, Hal straat, Grote Markt, Rei gerstraat, Vismarktstraat, Adr. van Bergenstraat, Nieuwe Dieststraat, Schorsmolenstraat, Haag dijk. Nieuwe Haagdijk, Tramsingel en de Beek straat naar de Dijklaan waar het geheel wordt ont bonden. Van onze rechtbankverslaggever BREDA - „Met dit gedrag hebt u mensen en goederen in de Bredase binnenstad in ge vaar gebracht. Als mensen zo doen wordt de maatschappij onleefbaar. Iedereen moet goed begrijpen dat deze open lijke geweldpleging niet wordt geaccepteerd. Dienstverlening is hier niet op z'n plaats, hier moet gewoon afgerekend wor den". De Bredase politierechter mr. M. de Boer liet er gisteren in snelrecht geen onduidelijk heid over bestaan dat hij zwaar tilt aan mensen die zich eerst vol laten lopen en daarna anderen gaan beledigen, dis crimineren, treiteren, slaan, schoppen en verwonden. Hij ging ook uit boven de eisen van officier van justitie mr. J. Wabeke. Dat kwam hem na afloop op scheldwoorden van af de publieke tribune te staan. De 27-jarige A.D. veroor deelde hij voor diens aandeel in de kloppartij afgelopen zon dagochtend in een broodjes zaak aan de Bredase Vis marktstraat tot vier weken, waarvan een voorwaardelijk. De eis was vier weken, waar van twee voorwaardelijk. De even oude J.D. uit Breda kreeg twaalf weken voor zijn aandeel en voor nog twee ern stige geweldsdelicten. De eis was acht weken met aftrek van voorarrest. Op 17 april heeft J.D. tijdens de voetbal wedstrijd DSE-Vesting Boys scheidsrechter Koevoets be wusteloos geslagen en op 18 juni sloeg hij een buurtgenoot in het gezicht. Die zal aan een oog blind blijven. Beide mannen gaven de ten- laste gelegde feiten toe. Ze wa ren met nog twee mannen en vier vrouwen gaan stappen en hadden het nodige op. In de broodjeszaak waren zij niet snel genoeg bediend en toen was het treiteren begonnen. Volgens de officier van justitie waren daar mensen beledigd en gediscrimineerd, een vorm van openlijke geweldpleging. Daarna wilde het gezelschap niet betalen en was er gevoch ten. Verdachte A.D. had de Egyptische bedrijfsleider van de broodjeszaak in een arm gebeten en een agent bij de keel gegrepen, aldus het pro ces-verbaal. Hij had ook met de agent gevochten en een an dere man een sauskom tegen het hoofd gegooid. De man verklaarde veel spijt te heb ben en niet meer te zullen drinken. Hij is nog niet eerder veroordeeld voor een gewelds delict. De andere verdachte ver klaarde zich weinig te kunnen herinneren. Hij zou zelden al coholische dranken tot zich nemen, maar had die avond zo'n twintig pilsjes op. Hij had de bedrijfsleider een lichte hersenschudding geslagen en een plant tegen de grill ge gooid. De schade werd op 800 gulden berekend. De politierechter tilde ech ter nog zwaarder aan zijn ru zie met de buurtgenoot. Vol gens de verdachte had die zijn zoontje geslagen en had hij eerst gevraagd daarmee op te houden. Toen dat niet gebeur de had hij hem een klap gege ven. Diens bril was stukge gaan en een stuk glas had het netvlies ernstig beschadigd. Het slachtoffer zal afgekeurd worden als vrachtwagen- en heftruckchauffeur. Op 17 april kreeg J.D. tij dens de voetbalwedstrijd een boeking. Hij weigerde zijn naam te noemen en werd uit eindelijk van het veld ge stuurd. Daarop schopte hij de scheidsrechter en sloeg hem buiten westen. De KNVB heeft hem voor vijf jaar geschorst en Vesting Boys heeft hem van de ledenlijst geschrapt. Raadsman mr. Van Gins- bergen zag geen reden A.D. langer achter de tralies te houden. Hij drong aan op dienstverlening. Mr. Cotterell probeerde J.D. voorlopig vrij te krijgen door om het opstel len van een psychiatrisch rap port te vragen en getuigen van de vechtpartij met de buurtge noot te horen. Hij betoogde dat bij snelrecht voorkomen moet worden dat de rechten van de verdachte geschaad worden. Breda Een 44-jarige man uit Prin senbeek is aangehouden en ge hoord door de politie, op ver denking van diefstal voor 50 bij de Hema. Een radio-cassetterecorder is gestolen uit een Citroen, die in de Baronielaan geparkeerd stond. Uit een pand aan de Ru- waardstraat is een draagbare radio-cassetterecorder gesto- (ADVERTENTIES) Voor MAZDA naar JOOPFOKKEMA len. Waarde onbekend. Drie jacks werden gestolen uit een winkel aan de More straat. Waarde 600. In de Gasthuisstraat werd uit een Ford-Capri een radio cassette, een kofferlje, een set gereedschap en reservelampen gestolen. Waarde onbekend. Voor de dansschool aan de Slingerweg is een brommer, een Puch-maxi gestolen. Waarde onbekend. Aan de Teteringsedijk werd een radio-cassetterecorder uit een auto ontvreemd. Allerlei gereedschap is ge stolen uit een bouwkeet aan de Regenbeemd. Waarde 1500. De autopapieren werden ge stolen uit een auto in de Top- aardstraat. De auto was niet goed afgesloten. De geluidsinstallatie uit een café aan de Haagweg is gesto len. Ook werden rookwaren ontvreemd. Totale waarde ƒ2000. Door een ruit met een klin ker in te gooien, hebben die ven een kinderfietsje en drie crosshelmen gestolen, uit een winkel in Moerwijk. Waarde ƒ500. jj De beroemde zilmeubelen van Gelderland, ontworpen door Jan des Bouvrie, krijgen bij ons in de presentatie extra aandacht Maak kennis met de nieuwste „Gelderland" zit- kreaties in hun sfeervolle eigentijdse entourage. Zo ziet u maar weer. de Lango-kollektie is de moeite van het bekijken waard...! BREDA MATHENESSESTRAAT 41- YPELAAR TEL 076-654740 Stadsgewest Van een onzer verslaggeefsters BREDA - In de precaire situa tie tussen stadsgewest en Bre da is de interpretatie van wet houder Hans van Dun's uitla tingen, gedaan in de commis sie Algemene Zaken, zie De Stem van gisteren, niet bevor derlijk voor een goede sfeer tussen stadsgewest en de Ba ronies tad. Wethouder Van Dun stelt dat er in de uitgebreide dis cussies, waar over diverse no ta's en notities werd gespro ken, blijkbaar verwarring is ontstaan. Zijn opmerkingen: 'die noti tie krijgt u niet' en 'dat zijn wellicht kosten op het sterf huis', sloegen naar zijn zeggen niet op een eveneens gevraag de notitie over de kosten-ba- ten analyse van het stadsge west, maar op een (door de CDA'er Hofsté) gevraagde no titie over de positie van raads leden als vertegenwoordigers in publiekrechtelijke licha men, zoals het stadsgewest. Wethouder Van Dun zei in een nadere uitleg niets voor zo'n notitie te voelen omdat zijn ambtenaren hadden aan gegeven dat de conclusies er van al op voorhand vast zou den staan. y „Het is juist heel leuk om voor de klas te staan, met je krijtje te zwaaien, maar je moet er wel wat bij doen. Zo staat het toch in de Bijbel, dat je moet woekeren met je talenten". Bij Johan Diep straten loopt een onderzoek naar ai zijn bezigheden uit op een misrekening in uren. Ik denk bij het overzien van dat lijstje werkzaamheden, dat hij nauwelijks meer aan slapen toekomt, maar om die veronderstelling schiet hij in een daverende lach. Ik verklap geen geheimen als ik U vertel dat hij zo nu en dan ook tijd heeft voor een pint en een partij biljar ten in het café op de Ginne- kense hoek. Hij heeft het ca fé „op loopafstand". Het Postlaantje begint heel smal en loopt al gauw uit op een dorps straatje met tuintjes, die de allure hebben van kleine boere-erven. In dit laantje heerst de stilte van het dorp. Waarom zegt een mens toch altijd hetzelfde als hij binnenkomt? „Wat een mooi huis", prijs ik en ik loop natuurlijk het eerst naar zijn boekenkast, waar „alles uit de jaren zeventig en tachtig" te vinden is. „En de rest?" ruzie ik. „Die tijd hebben we gehad", zegt Jo han Diepstraten, alsof het zonde van de ruimte zou zijn om die boeken ook nog te be zitten. Zijn boekenkast be gint links boven met de A. van Aafjes en eindigt ergens rechtsonder met de Z. van Aya Zikken. Dan blijven er nog enige schappen over voor zijn eigen boeken in mooie banden, voor poëzie, voor interviews, voor Conan Doyle, voor schaakboeken en voor één ver uit stekend kookboek. Uit die boekenkast met eerste drukken van Jeroen Brouwers, Wolkers, Her mans en Reve, kiest hij op mijn verzoek voor een onbe woond eiland of voor een ge vangeniscel: „De Bentincks tegen Bentinck" van Hella Haasse, „De Tranen der Ac- cacia's" van Hermans, „In de Naam van de Roos" van Eco en voor alle boeken van Co nan Doyle. Een aanleiding om met Johan Diepstraten te praten is snel gevonden. Maandag avond begint zijn medewer king aan een literair radio programma van de Vara, getiteld „Het zout in de pap", Hilversum 4 van elf tot twaalf. Maandagavond heeft hij een gesprek met J. Ritzerfeld of eigenlijk met Oscar Timmers, want zo heet de romanschrijver en vertaler. Bzzzletin wijdt een speciaal nummer aan Rit zerfeld en Johan Diepstra ten stelde die special samen. Het tweede radio-program- ma bevat een interview van Diepstraten met A. Alberts en volgende week komt Hel la Haasse naar hem toe voor een derde interview. „De vragensteller hoor je eigen lijk niet, het zijn program ma's met veel fragmenten. Een soort Tony van Verre effect". Johan Diepstraten stipt aan dat er met name op de radio veel aandacht be steed wordt aan literatuur. „Dat het allemaal nog zo slecht niet is", vind ik een karakteristieke kantteke ning van Diepstraten. Johan Diepstraten (33) studeerde Nederlands aan de universiteit van Amster dam, is sinds tien jaar leraar Nederlands aan het NWIT en was dus 23 jaar toen hij daar leraar werd. „Ik was ongeveer even oud als mijn studenten, ja dat was alleen maar leuk". Van het krijtje naar de ta lenten. Ik vraag hem of hij het onderwijs na tien jaar nog leuk vindt. Ik kan mij dat nauwelijks voorstellen, zeg ik hem, want op het NWIT raakt een leraar Ne derlands op het gebied van literatuur helemaal niets of nauwelijks iets kwijt. Spel ling en taalbeheersing, nee geen literaire reizen. Met die flauwe kul houden aspirant- kaderfunctionarissen in de toeristiek zich niet bezig. „Ik heb iets van een oude onder wijzer, die er geen proble men mee heeft om jaar in jaar uit hetzelfde te moeten uitleggen. Zo lang ik nog iedere dag fluitend naar school ga, zie ik niet uit naar een andere baan en ik heb daarnaast alle tijd om met leuke dingen bezig te zijn". 1 Johan Diepstraten. Een mens leeft niet voor boeken alleen. - foto de stem/johan van gurp Johan Diepstraten klust er aardig wat bij, zoals hij zelf zegt. Op zijn naam staan nu zeven boeken. Zijn laatst verschenen boek is gewijd aan Hella Haasse. Ik ga U de titels van al zijn boeken maar niet opsommen. Na bundeling van zijn televisie kritieken uit Dagblad De Stem, verschenen de Diep straten-interviews met dichters en nieuwe proza schrijvers, samen met Sjoerd Kuiper, zijn boek over Maarten 't Hart is royaal verkocht en vrij kort na elkaar verschenen daar na beschouwingen en inter views over en met Gerrit Komrij en Willem Brakman. Zijn boek over Hella Haasse was binnen drie maanden uitverkocht. In mijn aante keningen staat vermeld dat er ook nog een kinderboek op komst is. „De dader ligt op het kerkhof". Verschijnt in maart-april. Met Phil Muysson en Daan Cartens vormt hij de eindredactie van het literai re tijdschrift Bzzzletin. Voor februari-maart verzorgt hij een literair nummer over de Middeleeuwen en daarna komen van zijn hand nog af leveringen over Du Perron en W.F.Hermans. Er is nog meer. In Den Haag drijft hij samen met Daan Cartens de Literaire Salon. Vier katten en een hond lopen rond, soezen en spelen in zijn heldere woning. Ter wijl de kleine zwarte poes, die een vleikont is, mij kop jes geeft en poezelige pootjes zet op mijn schrijfpapier, vreet de jonge hond, die na tuurlijk Hella heet, kwispe lend de franjes van mijn broek. „Dingen doen", weegt Johan Diepstraten, „die je leven veraangenamen. Ik moet er niet aan denken dat ik mijn hele dag met litera tuur bezig zou zijn. Dat is echt maar een treurig be staan. Jeroen Brouwers leeft alleen voor de boeken die hij uitgeeft. „Er is meer tussen hemel en aarde", declameert hij. Nico Scheepmaker kiest, als het gaat tussen een kunstprogramma en een uitzending van een voetbal wedstrijd, duidelijk voor het voetballen. Johan Diepstra ten volgt hem in die keuze. Alhoewel, na de wedstrijd van woensdagavond is hij misschien wel weer meer in voor kunst. „Niemand snapte ook dat ik het leuk vond om destijds voor De Stem en later voor De Volkskrant televisiekri tieken te schrijven. Dat mis ik nou echt. Stonden hier twee tv-toestellen en ik keek naar Sonja en naar Vader Abraham tegelijk. Dat was heel ontspannend. Wat ik in De Stem schreef was achter af bezien niet eens zo ge waagd. Bepaalde lezers von den dat overigens wel. Bij de Volkskrant was die span ning er ineens niet meer. Ik schreef n.l. wat die lezers van De Volkskrant ook alle maal al lang over Vader Abraham en Sonja dachten. Daar was niet veel aan, nee" Ik bespeur dat ik bij Jo han Diepstraten op zoek ben naar een soort literair fana tisme, dat ik hem zie als een man die zich door de litera tuur en het literaire wereld je laat opjagen van de ene klus naar de andere. Diep straten Johan is weliswaar een man met grote ambitie, maar literair gestoord noemt hij zich niet. „Geen verslaving", roept hij uit en wie, zoals ik, wil weten hoe hij alle karweien binnen 24 uur geklaard krijgt, is dui delijk in gesprek met de on derwijsman, de man met het krijtje, die niet van zeuren houdt. „Hup, hup, hup, tak, tak, tak, niet uren mekke ren, want er moet geprodu ceerd worden". „En", zegt hij met een ge baar dat 't Ginneken wil omarmen, „voor de rest pun ten wij de keu". „Wat vind je"? „Zo maar laten"? Wij laten het er zo maar bij en pakken een pint. Op loopafstand in 't Ginneken.

de Stem | 1984 | | pagina 25