even..i UITBLAZEN Cura9ao zit ook moeilijk Amerika: Schijnheiligheid troef Peru: gevecht met onzichtbare vijand 'Deregu Vooral zwarten in VS dupe van beleid Reagan IJslandse vrienden VERLIEZEN SHELL-RAFFINADERIJ DOOR OLIETEKORT DE STEM C( Van harte a< VRIJDAG 16 NOVEMBER 1984 ACHTERGROND pagina? BISSCHOPPEN DOEN NIET ONDER VOOR REAGAN TERRORISME EN CONTRA- TERRORISME. Onroerend goed te koop aangeboden Loowoude Voor liefhebbers van rust en natuur Bungalow Driehuizen n broek rinsengrac Hengelo Ruime eengezinswoning Wie bezig is met een huis, kan op 200 postkantoren terecht voor een persoonlijk gesprek in een aparte ruimte meteen des kundig hypotheekadviseur. Bovendien weet ook uw makelaar alles over de lage rente en lage afsluitprovisie van de RPS-hypotheken. Lees erover in onze folder'Hypotheken', die op elk postkan toor ligt. Of die u aanvraagt via de coupon hiernaast. postgiro rijkspostspaarbanl| VRIJDAG 16 NOVEIV felle KRITL binnenland WIM KOCK Wat weet de gemid delde Nederlander van IJsland? Wat wist ik er tot woensdag avond zelf van? Dat IJsland 's-werelds noordelijkste staat is (nog op school geleerd) en dat de hoofdstad Reykjavik heet. Dat IJsland een vrouw als president heeft (Haar naam heb ik vanmorgen even opge zocht: Vigdis Finnbogadottir. Dat het een land is van gey- sirs en gletschers, meren en fjorden en dat er vrijwel geen bomen groeien. Dat er vroeger veel te doen is geweest over een Amerikaanse basis, maar dat je daar de laat ste jaren niet veel meer over hoort. Dat er wat jaren geleden een vreselijke vulkaanuitbarsting was op een eiland dat als Vest zakmannen in m'n geheugen is blijven hangen, maar dat in werkelijkheid Vestmannaeyjar blijkt te heten. Htt is weinig, maar IJsland ligt niet naast de deur en je komt ook niet elke dag een IJs lander tegen. Dat laatste overi gens niettegenstaande het feit dat Nederland in IJsland be paald populair is, óók als va kantiebestemming. Sinds Eagle Air in 1982 een rechtstreekse luchtverbinding opende tussen Amsterdam en Reykjavik ('s- zomers vijf vluchten per week, 's-winters drie) zijn er al zo'n 45 duizend passagiers vervoerd op deze route, meest IJslanders die in Europa op vakantie gin gen en opmerkelijk vaak in Ne derland bleven 'hangen'. Sinds woensdagavond weet ik iets meer over IJsland. Bij voorbeeld dat Nederland voor IJsland een belangrijke han delspartner is. Wij zijn er op één na de grootste importeur en de IJslanders zouden willen dat wij in ruil daarvoor wat meer van hun produkten kochten, „want de handelsbalans is zéér in het voordeel van onze Ne derlandse vrienden" om het maar eens te zeggen in de woorden van ambassadeur Einar Benediktsson. Nu kan IJsland, met zijn amper 250.000 inwoners, nooit 'n erg grote ex portmarkt zijn voor Nederland en als de ambassadeur dan toch spreekt van een voor Neder land zéér ('vastly' voordelige handelsbalans dan kan de con clusie niet anders zijn dan dat wij zeer weinig IJslandse pro dukten kopen. Mannequins Misschien dat hier het spreekwoord geldt: onbekend maakt onbemind, want IJsland heeft toch wel wat aantrekkelij ke zaken te bieden. Dat te laten zien is ook de bedoeling van de kleine IJslandse handelsmissie die momenteel door ons land reist en die woensdagavond in de Eindhovense Holiday Inn was neergestreken met een be scheiden IJsland-show voor ge nodigden uit de Zuid-Neder landse reis- en zakenwereld en van de media. Behalve lucht- en zeetrans port bleken de IJslanders voor al drie zaken te willen 'promo ten'. Op de eerste plaats hun eigen unieke eiland met zijn fascinerende natuurwonderen en adembenemende woestheid. Elegante mannequins van een frisse Noordatlantische schoon heid showden de IJslandse Ice- woo/-produkten; gebreide wol len kleding, chique, sportief, modern, klassiek en vooral licht maar warm. Klapstuk uiteraard waren de tafels beladen met IJslands zeebanket, van haring in allerlei gedaanten tot ka- viaar. tiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiimniimiinf „Ik denk", zei de ambassa deur, „dat als u dit ziet dat u het met me eens bent dat IJs land in staat zou moeten zijn op de Nederlandse markt als importeur een beter figuur te slaan." Wat de wolprodukten betreft waren vooral de vrou welijke gasten het zichtbaar roerend eens met de ambassa deur. Er heerste in de zaal een, voor dit soort gelegenheden, opmerkeüjk ontspannen en zelfs gemoedelijke sfeer. Vol gens Jan Oosterheert, die in Nederland de public relations voor Eagle Air verzorgt, was dat vooral te danken aan de eenvoud van de IJslandse gast heren. „IJslanders hebben ab soluut geen kapsones", zei Oos terheert, „onder mekaar niet en ook niet tegenover vreemden." Alsof hij die woorden wilde on derstrepen, schuifelde de am bassadeur met zijn kleinbeeld- camera tussen de bezoekers door naar het buffet om zelf een foto van het uitgestalde zeebanket te maken. Avontuur Ambassadeur Einar Bene diktsson, een innemende man van 'ergens' in de vijftig, die eigenlijk meer weg heeft van het hoofd van een oud en geëerd familiebedrijf dan van een diplomaat naar Britse of Nederlandse snit, is gestatio neerd in Londen. Op die post 'doet' hij er Nederland en de Ierse Republiek bij. Het is in derdaad een drukke baan, be vestigt hij als hij even aan schuift voor een praatje. Hij be zoekt Nederland zo'n drie, vier keer per jaar. „Nederland en IJsland hebben al eeuwen lang vriendschappelijke banden met elkaar" zegt hij „en de IJslan ders hebben altijd graag zaken gedaan met de Nederlanders." Ik vraag hem hoe dat komt, want de beide landen liggen toch nogal behoorlijk uit el- kaars zicht. „IJsland" zegt hij „is een klein land. Qua inwo nertal is Nederland veel groter dan IJsland, toch beschouwt ook Nederland zich als een klein land. Kleine landen den ken over veel aangelegenheden heel anders dan de groten. Wat Nederlanders denken en zeggen vindt op IJsland weerklank. Daar worden de Nederlanders verstaan en begrepen. In feite denken Nederlanders en IJs landers dus over veel dingen ongeveer hetzelfde en dat schept een band. ook zonder datje mekaar regelmatig ziet." Overigens verwacht de am bassadeur stellig dat ook het personenverkeer tussen beide landen sterk zal toenemen. De IJslandse toeristen hebben Ne derland al ontdekt en de Ne derlanders zullen zeker naar IJsland komen. „IJsland heeft geen Spaanse zon, maar biedt daarentegen een spectaculaire natuur als decor voor avon tuurlijke vakanties en de Ne derlanders hebben toch zeker hun zin voor avontuur nog niet verloren?" Einar Benediktsson kon nauweüjks verkeerd worden verstaan: hier werd ons een vriendschapshand toegestoken. Die moesten we maar accepte ren. Vrienden heb je nooit te veel. T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v.. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda, 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; j 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties-uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek, 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze redactie buitenland DE Antilliaanse pre mier, Maria Liberia-Pe- ters, gaat volgende week in Venezuela pleiten voor uitbreiding van de olieleveranties aan de Shell-raffinaderij op Curasao. De raffinaderij verkeert in ernstige moeilijkheden en de be perkte aanvoer van ru we Venezolaanse olie speelt daarbij een be langrijke rol. Evenals op Aruba is op <Ju- ragao de Shell-raffinaderij de grootste steunpilaar van de economie. De raffinaderij Lago op Aruba wordt vol gendjaar maart gesloten. Volgens premier Liberia is het van groot belang nu te proberen meer olie los te krijgen voor Curagcao, om dat voor het eind van deze maand een beslissing van Venezuela wordt verwacht over de olietoevoer naar Shell. De raffinaderij, die momenteel 90.000 vaten olie per dag uit Venezuela krijgt, wil dat deze hoeveelheid wordt opgevoerd met 50.000 vaten per dag. Uitbreiding van de Venezolaanse oliele verantie is een van de voor waarden, waaraan volgens Shell moet worden voldaan om behoud van het bedrijf veilig te stellen. Premier Liberia-Peters is vrij optimistisch over de kansen dat Venezuela tege moet komt aan de wensen van Shell. Zij zegt een posi tief klimaat waar te nemen, ondanks het feit dat het OPEC-land Venezuela zijn produktieplafond heeft moe ten verlagen en er meer klanten zijn voor de Venezo laanse olie. „Ik geloof dat Ve nezuela er een zeker belang bij heeft dat er vlak voor de kust eilanden zijn, waar het rustig blijft. Wij hebben door de jaren heen een zeer goede relatie met Venezuela gehad. Ik ben ervan overtuigd dat Venezuela niet alleen zal kij ken naar het commerciële as pect van de zaak, maar ook naar de sociaal-economische kant." Als deze maand een defini tief nee van Venezuela komt op de vraag om meer olie, ziet Shell zijn toekomst zeer som ber in. Opvoeren van de olie leverantie is een van de voor waarden, waaraan volgens Shell moet zijn voldaan wil de raffinaderij kunnen blij ven draaien. De andere voor waarden zijn overheidsdeel- Maria Liberia-Pe ters. .Rustige eilanden voor kust in belang van Venezuela- fotoanp neming in het bedrijf, het drukken van de loonkosten, inkrimpen van het perso neelsbestand en het afschaf fen van de minimum-winst belasting. In deze voorwaar den zit weinig wisselgeld, zo als het wordt uitgedrukt. Shell-Curagao heeft de eerste drie kwartalen van dit jaar een verlies geleden van 100 miljoen Antilliaanse gul dens. Vorig jaar was dat ver lies over twaalf maanden 42 miljoen. Liberia-Peters vindt dat Nederland de Antillen te hulp zou moeten komen als de Antilliaanse regering be sluit een deel van het aande lenpakket van Shell over te nemen. Shell heeft de Antil liaanse overheid onlangs ge vraagd een meerderheidsbe lang in de noodlijdende raffi naderij te nemen. Vorige week heeft minister De Ko ning van Antilliaanse Zaken de regering in Willemstad gewezen op de risico's, die deelneming van de Antil liaanse overheid in de raffi naderij met zich mee brengt. De Antillen moeten goed be zien of zij de financiële mo gelijkheden hebben voor diepgaande betrokkenheid in een bedrijf dat naar zijn aard risico loopt, aldus De Koning, die vorige week een bezoek bracht aan de Antillen. De premier wilde niet veel kwijt over eventuele deelne ming van Venezuela in de Shell-raffinaderij. Het zou niet de eerste keer zijn dat met Venezuela wordt ge praat over deelneming van het land in de raffinaderij op Curaqao. Eerdere besprekin gen tussen Shell en het Vene zolaanse staatsoliebedrijf hierover liepen vast op het principiële standpunt van Venezuela dat het geen geld wil steken in een multinatio nal. Antilliaanse overheids deelneming zou echter een politieke dimensie aan deze zaak toevoegen en mogelijk kunnen leiden tot een andere houding van Venezuela. De Antilliaanse regering heeft nog geen besluit geno men over het verzoek van Shell om de minimum winst belasting af te schaffen. Deze belasting, die ook moet wor den betaald als een bedrijf verlies lijdt, ligt voor Shell. Curagao op 48 miljoen Antil." liaanse gulden per jaar. „Eet, absurde zaak", zo noemt Shell deze vorm van belas- tingheffing. De raffinaderij wil het personeelsbestand de komen de jaren met ongeveer 400 man inkrimpen. Op dit mo ment werken er iets minder dan 2.000 man. Verwacht wordt dat het aantal werk nemers niet verder zal dalen dan tot ongeveer 1.500. Aan genomen wordt dat het na tuurlijk verloop voldoende is om tot de beoogde perso neelsinkrimping te komen. Deze week voert een Vene zolaanse delegatie op Cu ragao en Aruba besprekingen over de Shell- en Lago-raffi. naderijen. Premier Liberia- Peters zal in Caracas ook de aangekondigde sluiting van Lago ter sprake brengen. Eerder deze week zijn de ge sprekken tussen Lago's moe dermaatschappij Exxon en het Venezolaanse staatsolie- bedrijf hervat. Resultaten hiervan zijn nog niet bekend. HET armoe-probleem in de Verenigde Staten was voor de Amerikaanse rooms-ka- tholieke bisschoppen aanlei ding president Reagan's so ciaal-economisch beleid de ze week te kapittelen. Dat het een gigantisch probleem is, blijkt wel uit jongste cijfers, vergaard door de Herald Tribune. Mo menteel leven ruim 40 mil joen Amerikanen in gezin nen in grote armoede. Dat betekent dat deze gezinnen jaarlijks moeten zien rond te komen van minder dan 10.000 dollar. Daar legt de regering de officiële 'armoe- de-grens'. Een op de vier Amerikaan se kinderen leeft volgens de Herald in armoede. Daaron der is 46 procent van alie zwarte Amerikaanse kinde ren. Van alle 28 miljoen Amerikaanse negers is 36 procent uitgesproken arm. Een andere zwaar getrof fen groep is die van de ge scheiden vrouwen: ruim de helft van hen staat aan het hoofd van gezinnen die in diepe armoede zijn gedom peld. Bij de zwarte vrouwen is dat percentage ruim 56. Hoe snel de situatie verer gert, blijkt wel uit de vergelij king tussen 1979 en 1982. In '79 was nog 'slechts' 11,7 procent van alle Amerikanen arm. Drie jaar later is dat per centage gestegen tot boven de 15. Met andere woorden: er kwamen er In die periode ruim 8,4 miljoen arme Ameri kanen bij, evenveel als de to tale bevolking van Zweden. En dat die groei niet stopt, blijkt wel uit de cijfers over augustus 1984: toen beland den 900.000 Amerikanen on der de armoedegrens. Door Pieter-Jan Dekkers SCHIJNHEILIG. Die kwalifica tie is op z'n plaats als de Ameri kaanse president Ronald Reagan opgetogen 'juicht' over de brief van de Amerikaanse rooms-ka- tholieke bisschoppen over de groeiende armoede in de Ver enigde Staten. Schijnheilig want in dat herderlijk schrijven vegen de bisschoppen de vloer aan met vier jaar economisch be leid van Reagan. Schijnheilig kan ook de kwalificatie zijn voor het optreden van de bisschop pen zelf, omdat ze deze brief - die al lang klaar was - pas na de verkiezin gen openbaar hebben gemaakt. Schijnheilig dus. Want al klinkt de argumentatie van de bisschoppen aar dig ('We wilden ons niet mengen in de verkiezingsstrijd'), door de president achteraf fel te bekritiseren hebben de bisschoppen de zaak zelf (de nood van de armen) ondergeschikt gemaakt aan de opvatting dat de kerk zich niet met de politiek heeft in te laten. En dat is jammer. Juist die nu door de kerk in bescherming genomen armen waren niet gediend met de herverkiezing van Reagan. In hun brief noemen de bisschoppen het een 'sociaal en moreel schandaal' dat 15 procent van de Amerikaanse be volking onder de armoedegrens leeft. De bisschoppen verbinden daaraan de (politieke) consequentie dat er een eind moet komen aan het als 'Reagonomics' betitelde sociaal-economisch beleid dat het Witte Huis de afgelopen vier jaar heeft gevoerd. Dat is op zich een lofwaardige op vatting. Het enorm toegenomen aantal armen in Amerika kan namelijk niet los worden gezien van het beleid van Reagan. Zwat-wit gesteld komt dat be leid neer op 'de rijken worden rijker' en 'de armen worden armer'. En talrij ker. Dat de Amerikaanse bisschoppen te gelijkertijd ten strijde trekken tegen de economische en sociale misstanden el ders in de wereld, met name in de arme landen, is een logische gevolgtrekking uit het voorafgaande. Immers, ook het Amerikaanse gedrag ten aanzien van de arme landen (beperking van afzet, handelsbarrières, schuldenprobleem, eerst orde op zaken stellen in eigen land) is een van de redenen dat die ar me landen steeds verder in het moeras wegzinken en dat vooral de armen in die landen er de dupe van worden. Terug naar de net herkozen man in het Witte Huis, die de brief van de bis schoppen toejuicht en wijst op de grote 'successen' die hij de afgelopen vier jaar heeft geboekt, juist op het door de bisschoppen aangesneden terrein. Schijnheiliger kan het haast niet. 'Wij delen de zorg van de bisschoppen voor de armen', zegt Reagan's woordvoerder Speakes. Om er in een adem aan te voegen dat de regering de afgelopen vier jaar geweldige successen heeft ge boekt door de werkloosheid terug te dringen en de economische groei te sti muleren. 'Deze regering zal niet tevreden zijn vpordat elke Amerikaan die een baan wil er een heeft. Dat is ons doel. Daar houden we aan vast', besluit de presi dentiële woordvoerder. Het is juist, dat door het verminde ren van het aantal werklozen en het stimuleren van de economische groei veel Amerikanen er op vooruit zijn ge gaan. Maar dat is nou juist niet de groep waar de bisschoppen het over hebben. Want dat stimulerend beleid was al leen maar mogelijk via een belasting verlaging, die niet alleen zorgde voor een gigantisch begrotingstekort (dat elders in de wereld alleen maar ellende heeft gebracht) maar de regering ook noodzaakte fors te bezuinigen. Niet op defensie, maar juist op die posten waarvan de allerarmste Amerikanen afhankelijk zijn: de sociale voorzienin gen, de medische opvang en verzor ging, de voedselverstrekking. Het bewijs dat de regering Reagan er zelfs niet over peinst dit door de bis schoppen als 'a-sociaal' gekenmerkte beleid om te buigen, leverde minister Regan van Financiën nog deze week. Er valt, zo liet hij optimistisch weten, nog voor vele miljarden dollars te be zuinigen. Nee, niet op defensie, dat krijgt de komende jaren zelfs meer. Nee, er zit volgens het Witte Huis nog voldoende 'rek' in de sociale en medi sche uitgaven. De noodkreet van de bisschoppen lijkt daarom aan dovemansoren te zijn gericht. Maar dat hadden ze kunnen weten. Niet dat ze de herverkiezing van de president hadden kunnen voor komen door vóór de verkiezingen met hun brief te komen. Maar het had in ieder geval meer duidelijkheid ver schaft over de kant, die de bisschoppen echt hebben gekozen. Nu schrijven ze óok voor de zwakken in de Amerikaanse samenleving te kie zen, maar dan wel in de wetenschap dat er de komende vier jaar weer niets aan zal gebeuren. En dat rechtvaardigt de vraag in hoeverre de bisschoppen zich daarom medeverantwoordelijk stellen voor dat beleid. Fernando Belaunde Terry we moeten praten Van onze redactie buitenland De guerrillastrijders van de extreemlinkse ondergrondse organisa tie Sendero Luminoso (Lichtend Pad) en de veiligheidstroepen in Peru zijn een meedogen loze strijd aangegaan die zich steeds verder uitbreidt. Sinds het ge weld de kop opstak in juli 1980 zijn al 5.017 do den gevallen onder wie talloze burgers. In de 24 van de 162 Pe ruaanse provincies, waar de noodtoestand is afgekondigd, vinden steeds meer stand rechtelijke executies plaats, waarbij vrouwen noch kin deren worden gespaard. Met het oog op de uitzichtloze si tuatie willen de politieke partijen een dialoog met de terroristen aangaan. In ieder geval moeten volgens de par tijen de contacten worden voorbereid die de president van de republiek, die volgend jaar moet worden gekozen, met de guerrillabeweging moet leggen. Het zittende staatshoofd Fernando Belaunde Terry blijft van mening dat een dialoog met 'misdadigers' en 'verraders van het vader land' onmogelijk is. Afgelo pen zondag nog verklaarde hij in Ayacucho, de haard van het geweld zo'n 500 kilo meter ten zuidoosten van Li ma, dat 'de situatie in Peru volledig anders is dan die in Colombia waar de regering erin is geslaagd de guerrilla strijders te laten integreren KERKLAAN15 Eengezinswoning met aparte garage, met als bijz. een uitgebouwde keuken v.v. massief eiken keukenblok met tfib,; woonkamer (34 m2), entree, )j".k. tui hal, toijet. gen flat leverd 3-tal slkamersTDad- kapeUGrote fietsenberging en tuin (Z) Aparte garage (6x3). VRAAGPRIJS: f 145.000 k. (Excl garage) GRACHTENPAND Edam b.d. Dam, 20x eigen grond. Part, bedr.rjjji te, 1e en 2e etage 2 móóie woniggen, beide m. zeer gr. ionk. woonkam., vrije opl n. overl Geheel voorzien van c.v. dubb. begl. Vr. pr. f 139.500 ÏC^. Evt. ook zonder garage. geb tijfel >r en c.v mzTVëmuurde ning t1.700 per jaar. Koop voor het geheel f 59.000 k.k. te koop bij Oosterpias Paters- wolde Brieven onder nr. v.d EINDHOVEN i/ponh. vrij ijitz. Rui^i wpofih^/ij üita^6-éi badk, 2e toil., kid c.v.-gas, thermop., tuin opZ. Vr.pr. f149.000 k.k. Wieden. deWeërribben en Giethoorn. oor de fraai en deskundig ingerichte tuin is privacy volledig gegarandeerd Het perceel is es/iep en hagen Er is een zomiH tli i nfs lefjüi rien"gfRa( 'bót ge I d U woning staat een gr. garage/wer|( bouwwijze is ouderwets degehjl Ind. bëg.grruime L-vorm, woonkam. m open haard, keuï bijkeuk., studeerkam., sl.kam., hal en toil. Verd 3 sl.kam., badkam. C.v., smaakvolle betegeling/sanitair. alfvrijstaand HERENHUIS, t afzonderlijke tuinkamer, d onderhouden, prima ing, ruime woonkamer, 'aal 4 sl.k. itstekende verbindingen, o.a. A'dam en omg. rhouöên middei eukeh balkenpl; haarsJ,J«?verd slaapkamers mo ne badkamer, vaste trap smi Pr. onderhouden 6-kam.app. LAUWERSI Div. woningen enlandhl v.a. f 45 000 tot f 220.000. T.k. royaal HUIS met o. keuk., o. haard. 4 sl.k., badk., dak terras, carport, tuin a.d. zonk. pr. n.o.t.k. NIJKERK (10 km v.a Amersfoort) Woonhuizen, bungalowsenz. in alle prijsklassen Vraag onze woninggids. ig y'^rttóiypfDbuwaB rustig t^WflstWeei^met 4 slaapk. en vrij uitzicht, pr. f210 000 k.k. in Meppel. Bouwjaar 1976 apparatuur. 3 sl.kmrs en zol der met dagkapel Ruime tuin Het gehj^l is uitstekend "isoleerd HELFT V. DUBBEL HEREN HUIS m. GARAGE, L-kamer, helft van twee onder één kap, met garage, voor- en achter- Stuurt u mij documentatie over de RPS- hypotheek, plus de adressen van de postkantoren met een hypotheekadviseur in mijn omgeving. Naam: Adres: Postcode/Plaats: Deze bon in een envelop zonder postzegel verzenden naar: Hypotheekbedrijf postgiro/rijkspostspaarbank, Postbus 49977, 1009 DX AMSTERDAM. Wij weten niet met wie - FOTOANP in de samenleving om vrede in het land te bewerkstelli gen'. „De Colombiaanse presi dent Betancourt is in contact getreden met een commando dat in staat was verantwoor delijkheden op zich te nemen, maar hier verbergt de tegen stander zich, onthult hij zich niet en wij weten niet met wie wij moeten praten", al dus Belaunde Terry. Vergeleken met andere guerrillabewegingen in La tijns-Amerika laat het min of meer maoïstische Sendero Luminoso een heel ander ge zicht zien, voor zover het zich laat zien. Het zoekt de publi citeit niet. Het wordt gefi nancierd dankzij steeds beter georganiseerde afpersing van handelaren in de provin cies waar de noodtoestand heerst, en dankzij een zeer lucratief 'akkoord' met de drugshandelaren. De organisatie heeft voor zover bekend geen contacten in het buitenland en geen zichtbare leiding met uitzon dering van haar oprichter, de voormalige hoogleraar aan de universiteit van Ayacucho Abimael Guzman. Enerzijds aardt zij naar de haarden van gewapend verzet op het platteland zoals werd voor gestaan door Che Guevara, anderzijds heeft zij kenmer ken van de stadsguerrilla van de Tupamaros in Uru guay door haar organisatie in kleine cellen van vier of vijf man en door haar activi teit in de steden. Volgens betrouwbare in formatie zijn de afgelopen tijd de meeste slachtoffers te betreuren onder de dorpelin gen, voor het merendeel klei ne boeren. Uit vrees voor de terroristen verlaten veel boe ren hun akkers, hun oogsten en hun vee. Zij zoeken hun toevlucht in de stad waar zij worden opgevangen door de ordetroepen, geestelijken of particulieren. Het platteland loopt leeg. Een groot aantal vluchtelin gen geeft er de voorkeur aan zijn geluk te beproeven in Li ma waar de regering hun verlaten terreinen heeft toe gewezen om een provisorisch dak boven het hoofd te bou wen. Hun gebrek aan midde len vormt echter een groot probleem voor de autoritei ten. De Senderistas hebben hun taktiek intussen enigszins verlegd. In het verleden leg den zij vooral hinderlagen voor de politie die was belast met de onderdrukking van het geweld. Afgelopen zater dag hadden de 'Sinchis' het voor het eerst gemunt op een grote kolonne mariniers, waarbij drie militairen wer den gedood. Uit berichten uit de pro-a vincie Tingo Maria meer in het noorden is gebleken dat 200 guerrillastrijders twaalf uur lang het dorp Tanta- mayo hebben bezet. Zij ver zamelden de 2000 inwoners op het dorpsplein en voerden een kort proces tegen de bur gemeester, die vorig jaar werd gekozen voor 'Verenigd Links', een „verklikker" en zijn vrouw. Zij werden schuldig bevonden en de vol gende ochtend vroeg geëxe cuteerd. Van onze redactie binner pUN HAAG - Het Nc Christelijk Werkgever (NCW) is slecht te spreken ov nu toe gevoerde 'deregulerir van het kabinet-Lubbers. Di overdragen van overheidsta l,et particuliere bedrijfslev vast in een 'ambtelijke moera IKON niet op 5 DE radiozendtijd van IKON mag niet om reden zenderkleuring worden ing deeld op Hilversum 5. De pr< sident van de rechtbank Den Haag heeft daarom i besluit van minister Brinl man (WVC) buiten werkir gesteld. Cellen te klein ER zijn onvoldoende celli welke geschikt zijn voor ve blijf van twee gedetineerde Dat zei staatssecretaris Kort van Hemel (Justitie) gisten tijdens het begrotingsdebat de Tweede Kamer. De ui spraak van de staatssecretai staat haaks op de eerder g lanceerde gedachte van mini ter Korthals-Altes. Surinamers ILLEGAAL in ons land ve blijvende Surinamers, die zi voor 15 december melden ze len niet in bewaring word genomen. Deze voorkeursb handeling krijgen de illeg£ verblijvende Surinamers w gens de bijzondere band rr deze voormalige Nederla ders. Dat zei staatssecreta: Korte-van Hemel gisteren, staatssecretaris stelt de december wel als einddatu die niet meer verschoven worden. Stiptheid mocht DE stiptheidsacties en regi nale stakingen vorig naja; bij de Nederlandse Spoorwi gen uit protest tegen de 3 pri cent-salariskorting van de tijds, waren rechtmatig. D heeft gisteren in hoger bero het Gerechtshof in Amste dam bepaald in het kort g ding dat NS tegen de bondi hadden aangespannen. Janmaat met nieuwe partij HET Tweede Kamerlid Ja maat zal voor het einde v het jaar toetreden tot de langs opgerichte nieuwe pc tieke partij Centrumdemoci ten. Janmaat, die deze her uit de Centrumpartij is ge; en sindsdien onder eigen na< in de Tweede Kamer operee zal met de Centrumdemoci ten meedoen aan de eerstv gende kamerverkiezingen. OP INITIATIEF van CDA-we bestuur van Groningen bij plan op tafel gelegd om we staat te stellen met behoud te gaan verrichten in Nicare drie groepjes van 25 persoi vakkers en monteurs, die vc den kunnen worden. Wat ons betreft: van har voelen er niets voor om bij1 Zij willen aan de slag, liever beschikken over ambachtel gere beroepsopleiding acht die kennis en vakbekwaam beidsmarkt in Nederland er maken? De ontwikkelingslar Geëngageerde vrijwilliger hoefte - kunnen via het or doen. in ontwikkelingsland worden, die het uiterste zuil en doorzettingsvermogen. V kent leren wat er in de we worden. Ontwikkelingswerk ke bijdrage aan de wereldi elkaar brengt en de brede k werkelijke solidariteit helpt t Het is de vraag of Nicar schikt is om met dit experi spanningen zijn er hoog moeilijk kunnen zijn om da vrijwilligers te garanderen. I Wereldlanden die om hulp san de afschuwelijke hong aen. Artsen, verpleegkunc 'eurs en onderhoudsmontei gesneden zijn, hun gewicl vluchtelingenkampen in Zui verkommeren bij gebrek aai boorlijk onderdak. Zoals gebruikelijk zullen Groningse initiatief worden gesproken over 'export van gen aan. Ontwikkelingswerl een kans om inhoud te ge\ Praktijkervaring op te doen zier van zullen hebben. Eer ®en die, terwijl zij zelf het s tweedeling van de samenle\ wereld de kloof tussen arm

de Stem | 1984 | | pagina 2