GEMEENTERAAD NEEMT MOTIE AAN: Sint leidt rond in landbouw museum Heille 'Grappenmaker' slaat loos alarm Sluis heeft als eerste Muscadet Primeur College Oostburg wil parallelweg Zeeland werkt aan betere beveiliging van grote vaarwegen We worden nog steeds belubbercP Concert in Hengstdijk A63 VRIJDAG 16 NOVEMBER 1984 T20fPAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND 4 cilinder geruisloos in It gaspedaal, anders zit u na |)el en licht bedient u de J dat u de naaltl van snel- lechte) kilometers kunt [ruim 1:20 loopt bij 90 km perend in de kleinste par- veg raakt u er steeds vastei Iwone auto te maken hebt. Foncept, dat aan iedereen iuturistisch ontwerp, dat vol ld worden. Straks zullen velt lar ook dan zal Honda z'n t FNY >E NA BUNA-RAMP OP SCHELDE-RUNKANAAL Keurmeester Bergingsbedrijven Nieuw raadslid in Oostburg BESTUURDER ABVA/KABO BIJ HULDIGING JUBILARISSEN: markten Plaatselijk nieuws Breskens Schoondijke Zuidzande Dijkgeschot Het Vrije van Sluis niet omhoog Kantoor belastingen in Oostburg moet blijven Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De voltallige raad van Oost- [llirg vindt dat het inspectiekantoor der directe belasting in Oostburg moet blijven. Een motie van die strekking kwam gisteren tijdens je gemeenteraadsvergadering ter tafel. met Onlangs werd bekend dat jgt Oostburgse belastingkan- r wordt opgeheven en het „soneel naar Terneuzen jjjet. Volgens het ministerie „n Financiën zijn er in het ayon Oostburg te weinig be- .'istingplichtigen om er een iantoor op na te houden. Volgens J. de Vries (PvdA) jjeft de rijksoverheid de jond vol over spreiding van rijksdiensten maar feitelijk iieden ze de kleine gewesten i,jt door een centralistisch be leid. Hij wees erop, dat de ;te acht jaar door het ver dwijnen van verschillende diensten bijna honderd ar beidsplaatsen bij de gemeente Oostburg zijn verdwenen. Hij noemde de douane, de water- isaatschappij en de werk- ts en storingsdienst van de PTT, die voorheen allen i vestiging in de gemeente hadden. Alle Oostburgse fracties doen een beroep op de buurge meenten Sluis en Aardenburg te protesteren bij de mi nister en de Tweede Kamer. Zoals gemeld zullen deze twee gemeenten dat ook doen. De raad Oostburg gaat er ook bij de minister op aandringen een inspecteur en een ontvanger te benoemen op de plaatselijke inspectie der directe belastin gen. Momenteel zijn die banen vacant. Het college van B en W heeft intussen al contact ge legd in Den Haag. Dat deelde burgemeester C. Spijkerboer mee. „Door het verdwijnen van de belastinginspectie gaan we derom dertig banen voor de gemeente verloren. Zo wordt Oostburg langzaam uitge kleed", aldus G. van Schaick (CDA). Absoluut geen eenstem- mingheid was er tijdns de be handeling van de ingekomen stukken. Een brief van het FNV waarin deze bond aan dringt op stellingname tegen het bezuinigingsbeleid van de regering wat betreft de sociale zekerheid leidde tot een felle discussie. Burgemeester C. Spijkerboer vond dat de raad geen oordeel moest vellen over het regeringsbeleid. De frac ties van PvdA en D en T wa ren het daar echter volstrekt niet mee eens. Tijdens de stemming kreeg de burgemeester steun van het CDA en de VVD. A. Verhage (D en T) wees erop dat acht honderd inwoners van Oost burg een uitkering hebben en door het regeringsbeleid diep worden getroffen. De stem ming wees uit dat Oostburg geen protest tegen het Haags beleid zal laten horen. Met een stem verschil werd dat besluit genomen. Van onze correspondente HEILLE - Ter gelegenheid van de Nationale Museumdag het Streeklandbouwmu- itum te Heille zaterdag 24 en dag 25 november gratis Jaegankelijk zijn. De bezoe- i worden dan rondgeleid 'ter niemand minder dan de Sint in eigen persoon. Het museumweekend is in Heille dan ook voornamelijk gericht op de jeugd, die van de Sint een tractatie krijgen. Voor de ouders is er gelegen heid de laatste gerestaureerde historische landbouwwerktui gen te bekijken. Conservator Herman Bakker heeft alle oude grondbewerkingstuigen opgeknapt. Zoals bekend be schikt het museum ook over een zogeheten waleploeg uit 1640, waarvan er in Nederland nog maar twee zijn overgeble ven. Het landbouwmuseum is zaterdag 24 november geopend van 10.00 tot 17.00 uur en zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. i ft p "Jazz Luxe rringskiistrn f.170.-. Meerprijs iildttrui. Wijzigingen ctinrlirliinid'''. rneuzen, Van een onzer verslaggevers Ö.00STERZANDE - Een Mppenmaker' heeft gister avond de brandweer uit Hon- sse, de politie en ambulan ts het nodige werk bezorgd. Een onbekende meldde rond fen uur via de alarmcentrale Terneuzen dat er nabij Hengstdijk een auto in de sloot Wizijn gereden en dat een in ktende bekneld zat. Brand- "ecr, politie en ziekenauto 'kten meteen uit maar kon- fa) op de plaats des onheils Seen gestrande auto ontdek- sen. Voor alle zekerheid werden ®"e polderwegen rond Hengstdijk uitgekamd, een erg ®"eilijk karwei vanwege de j'Jisternis. Nauwgezet speur werk leverde echter niets op. •emroed wordt dat het gaat 0,n een misplaatste grap. ..Onbegrijpelijk dat iemand !o'ets kan doen", aldus een woordvoerder van de alarm centrale in Terneuzen. „Bij zo'n melding nemen de hulp verlenende instanties enorme risico's om zo snel mogelijk ter plaatse te zijn". Vandaag wordt geprobeerd de identiteit van de grappenmaker te ach terhalen. De alarmmelding is namelijk op band opgenomen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De provincie Zeeland is in samenwerking met een aantal andere instan ties druk bezig met een betere brandbeveiliging van belang rijke scheepvaartroutes in de- Burgemeester Asselbergs, Joke Bruis en Gerard Cox laten zich de 'gebottelde uitbundigeheid' goed smaken. - foto destem/corj.oe boer Var» onze correspondente SLUIS - Sinds donderdag middag is Sluis een primeur rijker en wel de Muscadet Primeur Sauvion 1984, een jonge fruitige witte wijn, af komstig uit Vallet in het westen van de Franse Loire- wijn-streek. Deze nieuwe wijnsoort werd in navolging van het Beaujolais Primeur-proces vier weken na de gisting ge botteld door het bekende huis Sauvion et Fils uit Le Cleray-Vallet, wat voor een witte wijnsoort nooit eerder voorkwam. Om diezelfde re den moet deze Muscadet- soort erg jong gedronken worden, dus liefst voor fe bruari 1985, want dan begint de afbraak. Deze witte wijn wordt bij voorkeur bij zeebanket of als aperitief gepresenteerd. Er zijn geen chemische be waarmiddelen aan toe ge voegd en het alcoholpercen tage bedraagt 12 graden. De Muscadet Primeur is vanaf morgen bij 250 Nederlandse adressen verkrijgbaar a ƒ7,95 per fles. Jantje van Sluis ging per soonlijk naar de geboorte streek van de Muscadet 1984 om er om klokslag midder nacht in de nacht van 14 op 15 november 1984 in Vallet het startschot voor de offi ciële vrijgave van deze wijn bij te wonen. Voor het eerst in de geschiedenis had de Franse regering toestem ming om een witte wijn, die als primeur gebotteld werd, in Nederland te introduce ren bij het grote publiek. Onmiddellijk na de vrij gave werden 18.400 flessen per vrachtwagen via Vallet, Parijs en de Belgische grensplaats Putte naar het 700 kilometer verder gelegen Sluis getransporteerd. Om precies 15.15 uur arriveerde Jantje van Sluis met de kostbare lading bij het stad huis te Sluis. Hij werd geës corteerd door twee bekende Nederlanders, Joke Bruis en Gerard Cox. Op initiatief van de Sluise horecavereniging in samen werking met Sluis Promo tions en de firma Sauvion et Fils werd de Muscadet Pri meur in de raadszaal van het stadhuis aan de plaatse lijke horeca en middenstan ders voorgesteld. Hierbij was ook een afvaardiging van de Confrérie de St. Etienne d'Alsace aanwezig, evenals de heer L. C. J. Schoutens, groot keurmees ter van de Confrérie de Che valiers du Tastevin en enke le Belgische genodigden. Burgemeester J. Assel bergs bestempelde de nieu we Muscadet als 'gebottelde uitbundigheid', waarvan hij verwachtte dat deze zeker bij het Nederlandse publiek zou aanslaan. In tegenstel ling tot wat eerder vermeld werd, is 1984 voor de Musca det een goed jaar geweest. ze provincie. Behalve om de Westerschelde gaat het om het Schelde-Rijnkanaal en de Oosterschelde. Dat melden minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) en staatssecretaris Van Amelsvoort (Binnenlandse Zaken) in antwoord op schrif telijke vragen van de CDA- Kamer leden Eversdijk en Hennekam. Beide parlemen tariërs kwamen in het geweer na een bijna-ramp met een met nafta geladen tanker op het Schelde/Rijnkanaal, waaruit na een stranding circa 70 ton nafta ontsnapte. Het ongeluk, nu alweer ruim zes weken geleden, werd door de autoriteiten zo serieus genomen dat de bezetting van het gemeentehuis te Sint-Phi- lipsland werd versterkt met het oog op een eventuele eva cuatie van de bevolking. Volgens beide bewindslie den is er evenwel van reëel ge vaar geen sprake geweest, ge zien de grote vluchtigheid van nafta en de relatief beperkte hoeveelheid van de totale la ding (ruim 300 ton) die vrij kwam. Daarnaast verwijzen Smit-Kroes en Van Amels voort naar berekeningen van brandweerdeskundigen die aantoonden, dat in het ern stigst denkbare geval zich een explosie had kunnen voordoen die effecten had gehad in een straal van 500 meter rond het schip. De dichtstbijzijnde be bouwing ligt op 3500 meter af stand. Niettemin worden nog steeds aanvullende beveili gingsmaatregelen voor Schel de-Rijnkanaal en Volkerak getroffen. Daartoe behoort de overeenkomst die de provincie Zeeland nu aan het uitwerken is met particuliere bergings bedrijven, die zich verplichten tot het beschikbaar houden van boten met voldoende brandblusmaterieel, in eerste instantie voor de Wester-, maar straks ook voor de Oos terschelde en voor het Schel de/Rijnkanaal. Tenslotte wordt gewerkt aan een betere brandpreventie op de Krammer- en Volkerak- sluizen en ligt het in de bedoe ling het experiment met spe ciale brandblusboten (nu te Nijmegen en Dordrecht, waar van de laatste op het Schelde- Rijnkanaal assisteerde) uit te breiden. :R POEL list, {®NGSTDIJK - De Culturele ^"•missie Hontenisse heeft zondagmiddag 18 novem- een concert georganiseerd 111 Ie kerk te Hengstdijk. Om 16.00 uur concerteert het vamerorkest Divertimento uit {**10, onder leiding van Wil- 'lam Spittael. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - P. Kester- loo is gisteren geïnstal leerd als nieuw raadslid van de gemeente Oost burg. Hij maakte deel uit van de fractie dorpsbe langen en toerisme. Kesterloo volgt E. Duysse op die twee jaar raadslid was. In verband met een nieuwe baan moest Duysse afscheid nemen van de Oostburg se raad. P. Kesterloo. - foto de stem/cor j. de boer Vijf jubilarissen van de Abva/kabo-afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen werden gister avond gehuldigd. Van links naar rechts M. Blaakman, A. Boelens, J. van Hee, I. de Ruysscher en A. Sutin, allen met echtgenote. Op de foto ontbreekt de heer J. Legrand in verband met ziekte. - foto de stem/cor j. de boer Van onze correspondent OOSTBURG - „Dit kabinet voert een Ameri kaans inkomensbeleid en wil nu oogsten. Ze hebben Nederland gedevalueerd van een be schermer van de zwakkeren tot een supporter van de sterkeren". Dit zei de heer Th. Jacobs, districtsbestuur der van de Abva/kabo gisteravond tijdens een vergadering van de Westzeeuwsvlaamse afde ling in café De Eenhoorn te Oostburg. „Het ka binet, maar ook het CDA en de WD zijn ver antwoordelijk voor dit beleid. Ik vraag u bij de volgende vekiezingen daarmee rekening te houden en uw stemgedrag hierop af te stem men". De heer Jacobs ging verder ook nog in op het arbeidsvoorwaardenbeleid. „We worden nog steeds belubberd", vervolgde hij. Hij verweet de VVD en het CDA volksverlakkerij en had ook geen goed woord over voor de WD-er Van Linschoten. „Een snotneus", zo noemde de dis trictsbestuurder hem. De heer Jacobs zei verder te vrezen voor de gevolgen van de steeds verder gaande privati sering van overheidsdiensten. Jacobs: „Bij VUT worden arbeidsplaatsen niet opgevuld. Een kosten-batenanalyse zie je niet. Uitbeste den van werk is goedkoper wordt gezegd. Het kabinet is zijn toezegging niet nagekomen dat er overleg zou worden gevoerd op basis van ge lijkwaardigheid. Als ambtenaren krijgen we geen voet tussen de deur". De heer Jacobs pleitte verder voor een ver dergaande versterking van de onderhandelins- positie in medezeggenschapscommissies, ter wijl ook zitting moet worden genomen in werkgroepen die privatisering behandelen. Tenslotte gaf hij te kennen, dat er bij de ge meentebesturen op zou worden aangedrongen, dat er een arbeidsplaatsgarantie wordt afgege ven. Ook afdelingsvoorzitter A. van der Sluys had geen goed woord over voor dit kabinet. „Amb tenaren zijn de schietschijf voor dit CDA- WD-kabinet". Verder werden vijf jubilarissen gehuldigd in verband met hun 25-jarig lid maatschap en zij ontvingen een FNV-speld, oorkonde, een bos bloemen en een boek. AMSTERDAM - In Bintje 50mm werden 27 contracten verhandeld voor levering november bij een prijs van f 18,00 tot f 19,00 per 100 kg, voor levering april 14 contrac ten tegen f 16,30-16,20, alsmede 17 contracten voor levering mei tegen f 16,50. De stemming was resp. vast, kalm en kalm. Koffieconcert - In diensten centrum Goedertijt wordt zondag 18 november een voor iedereen toegankelijk koffie concert gegeven. Tijdens dit concert, dan om 14.30 uur be gint, treden drie docenten van de Zeeuwse Muziekschool op: Clara Clark op piano, Heieen Jonker op blokfluit en Mari- nus Hillebrand op cello. Ze brengen een licht programma met werken van onder andere Fauré en Hindemitch. Het concert is georganiseerd door de beheerscommissie Goeder tijt. Sinterklaas - Zaterdag 24 no vember brengen St.-Nicolaas en zijn Pieten hun jaarlijkse bezoek aan Schoondijke. Aan de rand van het dorp, nabij de Landbouwpraktij kschool, wordt hij opgewacht door de muziekvereniging OKK, de drumband en het majoretten- peloton die de Sint vergezellen op zijn rondgang door het dorp. Rond halfdrie arriveert Sinterklaas met zijn gevolg bij zaal Wijffels waar een specia le kindermiddag wordt gehou den. Na de toespraak van de Sint en de prijsuitreiking van de etalagewedstrijd, die voor de kinderen uit het dorp wordt gehouden, worden er onder andere enkele tekenfilmpjes gedraaid. De traditonele trac tatie voor de jeugd tot en met 12 jaar ontbreekt ook nu niet. Tennis - Zaterdag 17 novem ber houdt TVS een groot in- doortoernooi in de Adorhal in De Braakman. Van 19.30 tot 23.30 uur worden daar alle se niorleden verwacht. Tegen be taling van een tientje kunnen ze eikaars technieken meten. De avond wordt besloten met een gezellig samenzijn onder het genot van een hapje en een drankje. Vergadering - Dinsdag 27 no vember houdt TVS haar alge mene ledenvergadering in het clubgebouw op sportpark De Molenkreek. Naast de gebrui kelijke agendapunten zoals j aarverslagen, staat er ook een bestuursverkiezing op het programma. Aftredend en niet herkiesbaar is Jan Goethals, wel herkiesbaar is Cees de Rijk. Wegens uitbreiding van het bestuur heeft men Ineke Cornips, Coby van Luyck en Tonnie Riemens als kandida ten aangezocht. Namen van tegenkandidaten kunnen tot uiterlijk 7 dagen voor de ver gadering worden ingediend bij secretaris Theo Gijs. Ouderraad - Tijdens de jaar lijkse algemene ouderavond van de openbare Europaschool voor basisonderwijs werden Wim de Buck en Bram Ris- seeuw herkozen in de ouder raad. In de medezeggen schapsraad werden Bram Ris- seeuw en Dineke Dommisse herkozen. Naast de gebruike lijke punten kwam tijdens de ze matig bezette avond ook het onderwerp 'integratie basis onderwijs' aan de orde. De heer Hoffman gaf na de pauze een diavoorstelling over 'Het leven op de boerderij'. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het dijkgeschot van het waterschap Het Vrije van Sluis blijft, blijkens de be groting 1985, vastgesteld op 168 gulden per ha. Voor een sluitende begro ting, met een post onvoorzien van 25.200, bleek verhoging niet noodzakelijk. De algemene vergadering, die 22 november de begroting bespreekt vanaf 09.30 uur in Du Commerce in Oostburg, krijgt onder meer een plan tot verbetering van een fiks aan tal quartaire wegen voorge schoteld, waarvoor een bedrag van een miljoen gulden nodig is. Verwacht wordt dat hier voor een subsidie van acht ton wordt ontvangen. Er is in ieder geval geld om de gehele Nieuveltweg te ver sterken. In totaal heeft het waterschap zo'n 53 kilometer weg die verbeterd moet wor den. Hiervoor zal een urgen tieschema worden vastgesteld. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het college van B en W van Oostburg wil dat er langs de doorgaande weg van Breskens naar Terneuzen een pa rallelweg voor het langzaam verkeer komt. Bij Rijkswaterstaat heeft het college hier op aan gedrongen. Dit deelden B en W gisteren mee tijdens de raadsvergadering als antwoord op een rondvraag van D en T. Deze fractie vroeg het college om actie te ondernemen tegen het toenemend aantal ongelukken waarbij landbouwverkeer is betreken.

de Stem | 1984 | | pagina 19