ocratie' Smit Kroes koelt woede op Vonhoff 'Natsproeien minder zout en minder schade ereiy 4Braks in strijd met grondwet' Sparen bij Van Lanschot levert méér op. MARKTAANDEEL NU Steeds een stap voor Geen hond wil naar Groningen Zwijgen van RSV- topman voor rechter Unie BLHP komt met looneisen DE STEM COMMENTA AR Kortzichtig WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 'BINNENLAND VENLO - Sinterklaas is nog niet in Nederland of een aantal grote speelgoedconcerns gaat al met de prijzen stunten. DE ONDERNEMER MET NIEUWBOUWPLANNEN EN EEN KRAP BUDGET BELT RUTS,013-672930 PLAN BEPERKING VARKENS- EN PLUIMVEEHOUDERIJ: SPAARDEPOSIT O 10 JAAR SPAARDEPOSITO 4 JAAR BELEGGINGS REKENING T5 PAGINA 2 ird bewijs dat de prijs van ond 2000 is zoals de rege- ie onzekerheidsmarge is lat alleen maar een argu- bruik van zoveel mogelijk sllende kandidaatstelling st bij het Internationaal p (IEA) in Parijs (waar de de ex-stuurgroepleider ge vetoed omdat men zijn te van kernenergie wan- Brauw een bestuursfunc- derwij sins telling, nog, toen al volstrekt dui- log slechts enkele dagen te hij een reünie bij van de lij zei er vast van over- t BMD-proces en de resul- jiediscussie, hoewel ze nu >arlement nauwelijks se- nen, in binnen- en buiten- ing zullen krijgen, t dat dus niet meer mee. eval tot op zijn laatste dag ;ebleven. voor een daadwerkelijke van de luehtverontreini- erkende toen dat het stel- et emissieplafond (de tota- >t van zwaveldioxyde) op >n per jaar en een lucht- van 75 microgram per ku iter volstrekt onvoldoende este is dat de regering in ;rond van de feitelijke be- situatie een beleidsnorm e op een niveau, dat al lang iseerd station was: toch een 'an 500.000 ton en de reeds e 70 microgram. Deze norm le zelfs een kabinet met so- erin (Van Agt-Den Uyl). p op de vuurpijl meldde de >ewindsman Winsemius de Kamer eerder dit jaar dat nkele aanleiding was de tot nteerde normen te herzien, i de wetenschap - door de trouwens zelf toegegeven - icrogram waarschijnlijk al ïg genoeg is om schade aan oorkomen. nius zag wel aanleiding sieplafond van 500.000 ton -erweging' te nemen. Voor ou een verlaging tot 75 pro- Izakelijk zijn. Voor Neder - dat op een verlaging tot on neerkomen. Maar die- insemius komt niet verder verlaging tot 475.000 ton, ctie van amper 5 procent, stische doelstelling, voegde trots aan toe. erkwaardig contrast meent ver te moeten constateren ficiële cijfers die het kabi- eert en de nieuwste cijfers Centraal Planbureau. Vol- t CBS is de uitworp van ioxyde niet meer dan >n. In 1982 is die uitstoot van en elektriciteitscentrales met 19 procent en vorig jaar een kwart. En omdat die 70 van de totale uitstoot voor ening nemen is de totale nog steeds volgens het CBS, en met 1980 met tenminste Int afgenomen. ■nga vraagt zich af waarom lus in het licht van het bo lide in de Tweede Kamer lier komt dan een daling met It als uitgangspunt voor het jbeleid. Maar het is vooral gwekkend dat diezelfde eerder dit jaar zo'n enorme :it gaf aan een internatio- ferentie over zure regen in idese Ottawa. Daar tekende ter het 'Verdrag van Otta- rin de aangesloten landen I beloofden de emissie van ioxyde binnen tien jaar met it te verminderen, reven dat in Nederland al breed is gehaald (al is het Sen begin). Aangenomen dat ister doorgaans op de hoogte e feiten was de onderteke- i het verdrag een aardige ratie. Maar verder een vol- leeg gebaar, constateert [a. zal het nog wel even blijven, g steeds gelooft de overheid ;n ecologisch Hiroshima. et aantal nog lager. Toch geeft de staat een iddische krant uit in de oodse Autonome Repu- liek', een afgelegen gebied an de zuidoostgrens met hina, waar joden zo'n vijf rocent van de in totaal 10.000 bewoners uitmaken, it gebied werd in 1928 als rads thuisland opgericht, en actie die door de meeste ovjet-joden als een slechte rap wordt opgevat. Diegenen die willen emi reren zeggen dat Israël als lig vaderland beschouwd an worden hoewel velen die et land verlaten uiteindelijk i de Verenigde Staten te- ichtkomen. Het Kremlin beweert on- ;rtussen dat de joden, sa- len met moslems, baptisten, olen, Duitsers en andere zij et nationale of religieuze linderheden, een gelijk aardige rol kunnen spelen i de Sovjet-maatschappij- Een officieel 'anti-zionis- sch' comité, samengesteld it belangrijke militaire en ■etenschapelijke vertegen- ■oordigers van joodse af- omst, ondersteunt publiek e Sovjet-politiek en kriti- :ert Israël. De leden van het >mité worden door 'refuse- iks' echter omschreven als ipriviligeerde personen, an wie niets wordt gewei- ;rd'. T28 PAGINA 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer) heeft aan het begin van het Ka merdebat over de PTT- spreiding haar woede ge koeld op haar partijgenoot Vonhoff, commissaris van de koningin in Groningen. De VVD-commissaris be schuldigde haar vorige week van 'deloyaliteit en onbe trouwbaarheid'. Smit-Kroes stookte de in terne VVD-ruzie op door in een officiële verklaring te zeggen: „Uitlatingen als door de heer Vonhoff aan mijn adres gedaan kunnen niet door de beugel. Ik hoef niet te slikken als mijn inte griteit in het geding wordt gebracht. De heer Vonhoff is met zijn beledigende opmer kingen te ver gegaan. Hij mag dan meegedeeld hebben als WD'er, als privé-per- soon gesproken te hebben, zijn functie is van een zoda nig gewicht dat functie en persoon in deze niet te schei den zijn. De heer Vonhoff moet dit weten". Voor oppositieleider Den Uyl was de verklaring van Smit-Kroes aanleiding om op zijn beurt de minister op de vingers te tikken: „We krijgen nu een huisruzie breed uitgemeten. Wat heeft de Kamer daar mee van doen? Dit is in strijd met el ke parlementaire stijl. Ik weiger in dit soort huiselijke en met al te hoogstaande ru zies betrokken te worden als Kamer". Achteraf bleek, dat de mi nister over haar harde aan val op Vonhoff tevoren geen overleg heeft gepleegd met politiek leider Ed Nijpels. Nijpels was dan ook verrast door de ongebruikelijk felle bewoordingen, waarmee de ene prominente WD-er de ander te lijf ging in het ple naire Kamerdebat. Commissiaris Vonhoff, die het PTT-debat volgt vanuit de loge in de verga derzaal, wilde gistermiddag niet reageren op hetgeen de minister hem had toege voegd. WD-leider Nijpels wilde evenmin op de kwestie ingaan. Minister Smit-Kroes kijkt naar de loge van commis saris Vonhoff terwij l zij hem de les leest. - foto anp Commissaris Vonhoff luistert geamuseerd. - foto anp Prijzenslag met speelgoed VELDHOVEN (ANP) - De Unie BLHP wil voortaan tweejarige cao's afsluiten, met opnieuw twee uur arbeidstijd verkorting. Bovendien vindt de Unie, dat in de nieuwe con tractperiode telkens op 1 ja nuari de lonen met tenminste 1 procent moeten worden ver hoogd. Daarnaast eist deze bond een eenmalige niet-structurele uitbetaling van 3 procent, ver deeld over twee jaar. Dat zei voorzitter J. Werkhoven dins dag in Veldhoven op een bij eenkomst van de Unie BLHP. De arbeidstijdverkorting zou vóór of uiterlijk op 1 ja nuari 1987 moeten worden doorgevoerd. Volgens Werkhoven is de tijd gekomen, dat ook de werknemers moeten meepro fiteren van de conjuncturele opleving. Een verdergaande arbeidstijdverkorting moet daarom worden gefinancierd uit de verlichting van de be lasting- en premiedruk en de produktiviteitsstijging van het bedrijfsleven. Werkhoven stelde nadrukkelijk, dat zijn bond geen medewerking zal verlenen aan een verdere ni vellering van de inkomens. Terwijl PTT-ers op het Binnenhof protesteren tegen ge deeltelijke overplaatsing van hun bedrijf naar Groningen praat de Tweede Kamer over de verhuizing van 250 miljoen. Het ziet ernaar uit, dat de hond verhuist. - fotoanp ONLANGS nog betoogde mevrouw prof. Verwey-Jonker, één van de grand old ladies van het democratisch socialisme, dat zij verre van gelukkig is met de grote verkiezingswinst, die volgens opinie peilingen voor de PvdA in het verschiet zou liggen. Hoe nu Wij zijn nog niet klaar om weer te gaan regeren, constateerde zij. Mevrouw Verwey doelde op het feit, dat er binnen de PvdA nog peen begin van eenstemmigheid valt waar te nemen over een so cialistische visie op het tijdperk na de verzorgingsstaat. Een aan tel politici, waaronder de commissie-Van Kemenade, erkent wel waar dat de hoop op een 'maakbare' samenleving, waar de bur- Eiers van de wieg tot het graf door de staat verzorgd worden, een 'usie is gebleken maar de partij als geheel is nog niet zo ver. Die - it nog steeds verkondigen dat er veel minder bezuinigd be hoeft te worden en dat desondanks de koopkracht van de minima n stand gehouden en een een drastische verkorting van de ar beidsduur doorgevoerd kunnen worden. Volgens CDA-fractieleider De Vries is de PvdA door die 'ver wering der geesten' voor de christen-democraten een onaan- i'ekkelijke coalitie-genoot. Ondanks de frontale botsingen van de Wiste weken blijft hij daarom liever in zee gaan met de VVD. Wat een gaaf karakter moet die man hebben: nauwelijks een week geleden werd hij nog voor onbetrouwbaar uitgekreten en nu blijkt alles al weer vergeven en vergeten te zijn. Premier Lubbers zou een voorbeeld aan hem kunnen nemen. Hij verklaarde onlangs n°g dat, wat hem betreft, de PvdA en WD straks maar eens een cabinet zouden moeten formeren. De partijen hebben in ieder ge- »al met elkaar gemeen, constateerde de minister-president, dat Jl grondig de pest hebben aan de christen-democraten en hun opvattingen over gezinspolitiek, abortus, euthanasie, porno, wistelijk onderwijs etcetera. -ubbers is onbetwist de politieke leider van het CDA. Aan zijn opvatting moet dus meer gewicht worden gehecht dan aan die an De Vries, zou je denken. De aanbevolen PvdA-WD-variant *as echter niet meer dan een typisch Lubberiaanse maneuver, Jbdoeld om de WD-kiezers de doodschrik op het lijf te jagen en »ngs die weg Nijpels en zijn fractiegenoten tot de orde te laten '°epenDat hij met die uitspraak bovendien verwarring zaaide bij -e PvdA was mooi meegenomen. De een mag 'onbetrouwbaar' zijn, de ander 'grillig en soms on- °orspelbaar', zoals de kaarten nu liggen gaan CDA en WD S 'n llancl vercler en zullen zii na de kamerverkiezingen van k3°6 proberen, desnoods met de 'Staphorster'-variant, met be- ylP dus van de kleine rechtse partijtjes, opnieuw vier jaar samen erogeren. Voor de sanering van de economie en van ons stelsel an sociale zekerheid, zoals zij dat willen, is namelijk meer dan "ec jaar nodig. Dat is de strategie. De grote vraag is of ook de ondernemers- ereld daarin gelooft. Het wordt niet hardop gezegd maar het is •-n Publiek geheim dat er in Nederland pas weer flink géinves- e[d zal worden, als de ondernemers er zeker van zijn dat het gelige, werkgevers-vriendelijke kabinetsbeleid zal worden voort- Die afwachtende houding getuigt van kortzichtigheid: i?imate er jn het particuliere bedrijfsleven minder nieuwe ar- h'bsplaatsen bij komen wordt de kans kleiner, dat er een tweede 2 met Lubbers komt. Een kabinet, dat na vier jaar drastisch be- 'ji'gen met, wat de werkgelegenheid betreft, lege handen voor K|ezers verschijnt, krijgt geen tweede kans. Van een onzer verslaggevers De concurrentieslag moet ook dit jaar weer moor dend worden, zodat alleen de grote bedrijven over zouden blijven, aldus is de motivatie voor de aange kondigde prijzenslag door onder meer de speelgoedin kooporganisatie Intertoys. In tegenstelling tot vorige jaren worden niet alle prijzen verlaagd, maar lokken de speelgoedgiganten de klant binnen met artikelgerichte aanbiedingen. Geliefde spul len van Lego en Fisher Price, Milton Bradley en Risk wor den soms tegen inkoopprijs plus btw-kosten van de hand gedaan. De verkopers hopen dat als Sinterklaas eenmaal binnen is, hij ook andere spullen koopt. De slimme consument stelt de aankopen op zijn beurt liefst zo lang mogelijk uit, om uit eindelijk van de beste aanbie dingen gebruik te kunnen ma ften. Volgens W. Langen (Inter toys) is dit het derde achter eenvolgende jaar, dat van een prijzenslag sprake is. „We moeten 't hebben van die vier tot zes weken in het jaar dat Sint Nicolaas of de kerstman in het land is. Om het markt aandeel te kunnen vergroten, moeten we dus in die tijd met publiekstrekkende aanbiedin gen komen". Uiteraard 'speelt Intertoys voor Sinterklaas' (zoals het concern dat zelf noemt) met eigen produkten uit Taiwan, Hongkong of Zuid-Korea. „Het kwetsbare van de speel- goedhandel is vooral de be perkte tijd per jaar, waarin je het moet maken. We zouden liever het hele jaar door rede lijk verkopen, zodat je con stante prijzen kan hanteren". Ook Trefcenter zegt in re clame de speelgoedprijzen te 'verpletteren'. Een woordvoer der van dit eveneens landelij ke concern stelt daarentegen dat de kosten voor de consu ment normaliter veel te hoog zijn. De winkelier kan de prijs daardoor gemakkelijk fors verlagen. De marge zou groot genoeg zijn. Eigenlijk zou het lage prijsniveau van de sin terklaastijd het hele jaar ren dabel moeten zijn. De prijzenslag is kennelijk niet voor alle speelgoedhuizen weggelegd. Een woordvoerder van Vroom en Dreesmann zegt niet vóórop, maar wel mee te lopen. „De beleidslijnen wor den uiteraard landelijk uitge stippeld. We kunnen niet eigenhandig de prijzen verla gen. Maar als andere bedrij ven zakken, moeten we ons aanpassen". Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Binnenkort zal de meervoudige strafkamer van de Haagse rechtbank een uitspraak doen over het verschonings recht waarop RSV-topman Van Rijn zich tijdens de verhoren van de parlementaire enquêtecommissie heeft beroepen. De zaak is aangekaart door de Haagse Officier van Justitie, die vindt dat Van Rijn ten onrechte heeft gezwegen tijdens dat verhoor. De parlementaire enquêtecommissie had graag van Van Rijn willen horen hoe het bij RSV precies zat met eventueel verstrek te smeergelden en steekpenningen. Brandveilig STAATSSECRETARIS Van der Reijden (Volksgezondheid) wil de brandveiligheid van kinderkleding en vooral van kindernachtkleding bevorde ren. Van een onzer verslaggevers ARNHEM - Rijkswaterstaat gaat komende winter bij glad heid een nieuw voor milieu en auto minder schadelijk nat mengsel 'sproeien' op de A15 en A50 en op een aantal nog aan te wijzen wegen in Noord- Brabant. Het mengsel bestaat uit 71 procent zout, 24 procent water en 4,6 procent calcium- chloride. Het belangrijkste voordeel is dat de kosten ten opzichte van de oude manier van strooien met éénderde worden teruggebracht. Omdat het mengsel nat is waait het niet weg - zoals bij het strooien van zout wel gebeurt, waar door extra veel zout moest worden gebruikt, dat vaak in de bermen terecht kwam. Bij het droogstrooien is daardoor 20 gram zout per vierkante meter nodig. De natsproeime thode kan toe met 4,6 gram. De 'oude' strooiwagens kon vanwege dat wegwaaien van het zout niet harder rijden dan veertig kilometer per uur. In het nieuwe systeem kan de snelheid worden opgevoerd tot 70 kilometer per uur. Bij het natstrooien wordt een nieuwe sproei-apparatuur achter de wagen gehangen. Om die te kunnen bedienen wordt het personeel speciaal geïnstrueerd. De schade aan milieu en auto's zal door de sterke be perking van de hoeveelheid zout worden verminderd. De geringe hoeveelheid calcium- chloride die daarvoor in de plaats komt heeft zowel vol gens ir. F.Hoekstra van de af deling Gladheidsbestrijding als volgens Akzo-zout in Hen gelo ongeveer dezelfde inwer king als zout. Het is de bedoeling dat de nieuwe methode over een jaar of vier algemeen op de auto snelwegen in ons land wordt toegepast. „Van harte, Jan. Nog vele ja ren, kerel. Om je in beweging en dus gezond te houden, geef ik je hierbij een aardigheidje. Ik hoop dat er wat aan hebt". „Oei, een cadeaubon. Da's aar dig, Kees. Had je niet moeten doen. Ik hoop dat het mijn maat is, hahaha. Zeg, wat een eigenaardigekaart. Is dit een cadeaubon?" „Welzeker, kerel. Het is een heel nieuw idee. Het is een ca deaubon in de vorm van een strippenkaart. Geinig niet?" „Strippenkaart, is dat niet voor het openbaar vervoer? Ja, als autobezitter ben ik niet zo op de hoogte. Kun je hier mee een busreis maken of zo?" „Uiteraard Jan. Ach, je maakt maar een grapje natuurlijk. Hier zitten 25 strippen op. Dus je kunt heel wat ritjes maken. Vind je het een leuk cadeau of niet?" „Oh, eh, erg leuk. Leerzaam ook. Maar ik weet geen enkele bushalte te staan, joh. Ik race ze altijd voorbij in mijn Ja guar. Je kent me. Ik zal er morgen eens op letten". „Hier, op de hoek stopt lijn 5. Makkelijker kan het niet. Dat caeautje is geen flauwe kul. Je hebt er echt iets aan. Je kunt minstens een week gratis naar je werk". „Ja, als je het zo stelt. Maar hoe vertel ik het mijn Jaguar? Eh, misschien kan ik een van mijn kinderen „Okee Jan. Dan zie ik je mor gen om tien over zeven bij de bushalte. Ik hou je in de gaten, hoor. Hahahah". Die Kees moet een vreselijke hekel aan me hebben, denkt Jan later. MERIJN Surinamers ALLE illegaal in Nederland verblijvende Surinamers kun nen zich tot 15 december bij de vreemdelingdienst melden om alsnog een verblijfsvergun ning aan te vragen, zonder het risico te lopen in bewaring te worden gesteld. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Want Ruts bouwt kwaliteit, snel, flexibel, eventueel m fasen, goed geïsoleerd en in elk volume. Maar vooral betaalbaar1 Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het plan van minister Braks (Landbouw) om de intensieve var kens- en pluimveehouderij aan banden te leggen is in strijd met de grondwet. Dat zegt prof. mr. P. de Haan, hoogle raar in Delft en Amsterdam, van CDA- huize en bekend geworden vanwege zijn bemoeienis met de val van het eerste ka binet-Den Uyl. De Haan was toen de man die talloze varianten inzake de grondpo- litiek bedacht, een zaak waarover dat ka binet uiteindelijk toch struikelde. De Haan vindt ook dat het 'wetje van Braks', zoals het al in argrarische krin gen schamper wordt genoemd, op ge spannen voet staat met het door Neder land ondertekende Verdrag van Rome en het Verdrag inzake de Rechten van de Mens. De Haan schrijft dat in 'De Boer derij'. Het kabinet kwam op 2 november to taal onverwacht met het ontwerp-inte- rimwet waarmee men paal en perk wil len stellen aan de toenemende milieu- en bodemvervuiling door meststoffen. Aan vankelijk wilden zij met ingang van 3 no vember het in gebruik nemen van nieuwe stallen in de varkens- en pluimveehoude rij strafbaar stellen. Na ernstige bezwa ren van de Raad van State besloot het ka binet tot het verbieden van het leiden van een dergelijk bedrijf dat na 3 november is gevestigd of uitgebreid. Maar volgens De Haan verandert dat niets aan de kritiek van de Raad van Sta te. Het in werking hebben van een bedrijf staat niet op zichzelf. Dit wordt in ver band gebracht met het tijdstip van vesti ging of uitbreiding. De ministers willen boeren dus iets verbieden, zelfs strafbaar stellen, dat momenteel nog legaal is. Ves tiging en uitbreiding is immers formeel nog steeds toegestaan zo lang de interim- wet niet van kracht is. Volgens De Haan zou het beter zijn het verbod op vestiging en uitbreiding pas van kracht te laten worden op het mo ment dat het ontwerp wet wordt. Dat is pas het geval als het parlement de wet heeft goedgekeurd en deze in het Staats blad is gepubliceerd. De hoogleraar meent dat het wetsont werp in strijd is met algemene beginselen van behoorlijke wetgeving. Een bedrijfs tak die volkomen legaal opereert, mag volgens hem niet van de ene op de andere dag voor dergelijke feiten worden ge steld. De overheid schept daarmee rechtsongelij kheid. Het Produktschap voor Vee en Vlees, waarvan het bestuur morgen het wets ontwerp bespreekt, is tot dezelfde conclu sies gekomen. Het Schap heeft ook de in druk dat het wetsontwerp in strijd is met de grondwet, nu de negatieve gevolgen van het verbod eerder optreden dan het verbod zelf. Ook het Schap vindt dat de democrati sche procedures in deze zaak niet worden gevolgd. De feitelijke gevolgen zijn er al voordat het parlement zich heeft kunnen uitspreken. Het Schap meent dan ook dat de staat aansprakelijk kan worden ge steld voor eventuele gevolgen. De Haan vindt het nog wat voorbarig om nu al te beslissen of gedupeerden bij de overheid voor een schadevergoeding kunnen aankloppen. Hij vindt echter wel dat boeren schade kunnen lijden als de Kamer zou bepalen dat boeren wél vanaf 3 november tot het moment van inwer kingtreding van de wet een intensief be drijf hadden mogen vestigen of uitbrei den. Het Produktschap meent bovendien dat het wetsontwerp in strijd is met de bestaande EG-marktordening van de sector varkensvlees, dat onder meer be paalt dat EG-lidstaten zich moeten ont houden van nationale maatregelen tot re geling van het aanbod en de prijs van varkens en varkensvleesproduktei*. Het wetsvoorstel zal leiden tot beperking van de produktie en dat zal naar verwachting van het Schap prijsverhogend kunnen uitwerken. Dat is feitelijk een inbreuk op de bestaande EG-verordening. Tien jaar lang de hoogste rente. Maandelijks uitbetaald. Aantrek kelijk als extra inkomen. Minimum-inleg: f 10.000,-. Een gegarandeerd hoge rente gedurende de looptijd van 4 jaar. Jaarlijkse rentebetaling. Minimum-inleg: f 1.000,-. Een hoge rente en toch f 2.500,- per maand vrij beschikbaar. Een spaarvorm met mogelijkheden. Opzegtermijn naar keuze 6,12, 24 of 36 maanden; rente tot del: ons kantoor te Breda 076-22 58 44; Roosendaal 01650-4 09 70 of een van onze spaaragentschappen: Etten-Leur (01608-1 22 30); St.-Willebrord (01653-25 55); Zevenbergen (01680-2 3417). Bankgiro: 22.51.75.002 of postgiro: 1117570.

de Stem | 1984 | | pagina 3