even..L UITBLAZEN De Brauw: 'Bouw kerncentrales is slecht voor de democratie' Beleid zure regen: een 'volstrek leeg gebaar' Joodse Identiteit moet verdwijnen Smit Wie betaalt de schade?. 'MARK De atoom priester STUURGROEPLEIDER ENERGIEDISCUSSIE OVERLEDEN OVERHEID ONBEHOORLIJK BESTUUR VERWETEN SOVJETS PAKKEN HEBREEUWSE LERAREN AAN Unie BLH komt met looneisen DE STEM CC Kortzichtig WIM KOCK WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 ACHTERGROND Veto WOENSDAG 14 Zelf hoor ik met bij de genen die wakker lig gen van eventuele ge varen die heel misschien onze toekomstige samenle ving wel eens zouden kun nen bedreigen. Bij iemand, bij wie ik vroeger veel over de vloer kwam - het zal wel bij familie zijn geweest of in het huis van een school vriendje - hing een bordje aan de wand met het spreekwoord: „De mens lijdt nog het meest door het lijden dat hij vreest, maar dat nooit op komt da gen." Die waarschuwing schijn ik dus ter harte te hebben geno men, tenminste in een aantal opzichten. Ik neem wel kennis van alle in de ochtendkrant geëtaleerde, eventuele rampspoed, maar het zal niet gauw gebeuren dat ik er mijn denken of handelen door laat beïnvloeden. Ze moeten bij mij ook niet aankomen met de belangen van toekomstige ge neraties. We moeten van onze planeet natuurlijk geen onher stelbare rotzooi maken, geen „na ons de zondvloed", maar we hoeven ons evenmin geroe pen te voelen de wereld tot in alle eeuwen der eeuwen van eventuele problemen te vrijwa ren. We zijn per slot van reke ning onze lieve heer niet en toe komstige generaties hebben evenzeer recht op hun proble men als wij. Ik ben dus een lauwe als het gaat om mogelijk onheil op ter mijn. Ik kan me vreselijk druk maken over de aanleg van een camping in een geliefd en tot nu toe vrijwel ongeschonden stukje natuurschoon waar ik dagelijks de hond uitlaat, maar onder een probleem als dat van het radio-actieve afval blijf ik tamelijk kalm. Ik heb er het volste vertrouwen in dat de we tenschap dat zal hebben opge lost, lang voordat elke stad op aarde een heel industrieterrein vol loodsen nodig heeft om ra dio-actief afval tijdelijk in op te slaan. Het afvalprobleem zal dringender worden naarmate meer kernenergie wordt toege past en de geschiedenis leert dat alleen dringende problemen worden opgelost. Zo werkt het en ik heb er vrede mee. Betrokkenen Dat neemt niet weg dat ik het toejuich dat er mensen zijn die zich wèl druk maken en de straat op gaan om ervoor te zorgen dat zo'n probleem niet onopgemerkt gaat dringen. Die hevig betrokkenen vormen in feite de gevoelige veiligheids buffer waarachter wij, de lauwe meerderheid, ons gezapige le ventje leiden. Nóg geruststel lender is het dat ook mannen van de wetenschap alert zijn. Er wordt naarstig gezocht naar bergplaatsen waar radio-actief afval veilig kan rusten tot het einde der tijden dat aanvangt met de implosie die van het heelal één groot zwart gat maakt. Overal zoeken de ge leerden. In zoutkoepels en op de zeebodem, onder rotsge bergten en in de ruimte. Vroeg of laat vinden we zo'n plaats. Reken maar. Stel echter dat het eerder laat dan vroeg wordt. Welnu: ook daaraan wordt gedacht. U heeft dat gisteren in deze krant kunnen lezen. Het was het krankzinnigste bericht dat ik in tijden in een serieuze krant heb zien staan. Maar die krant had het van een serieus persbureau en daar hadden ze het bericht uit The Washington Post ge haald, óók niet de eerste de beste. Een wetenschapper van de Universiteit van Indiana, iiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiihihiiuiuniiimiiiiiuiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiB professor Thomas Sebeok heeft zijn hooggeschoolde gedachten laten gaan over het vraagstuk hoe domme mensen ervan weerhouden moeten worden bergplaatsen voor kernafval te betreden. Prikkeldraad Als leek zou je zeggen: prik keldraad er omheen en een bordje erbij: „Levensgevaar lijk! Stralingsgevaar! Desnoods nog een schildwacht met een waakhond. Maar leken hebben daar geen kijk op. Leken gra ven niet diep genoeg. Weten schappers doen dat wel. Tho mas Sebeok, die zijn denkwerk verrichtte op verzoek van het Amerikaanse ministerie van Energie, komt dan ook met een oplossing, heel wat genialer dan prikkeldraad. De mensen moeten doodsbang worden ge maakt. Doodsbang voor kern afval. Dat moet je niet doen door de massa te onderwijzen in de gevaren ervan. Onderwijs is aan de meeste mensen immers niet besteed. Onberedeneerde, maar zorgvuldig gerichte angst werkt bovendien krachtiger. Daarom bepleit Sebeok metho den als het verspreiden van strips waarin we mensen af schuwelijke doden zien sterven als gevolg van straling, het zó weerzinwekkend laten stinken van de bergplaatsen dat we er vanzelf wegblijven, het aanleg gen van ondoordringbare afras teringen en zelfs het manipule ren met onze genen. Knettergek Er moet, vindt Sebeok, een soort atoom-priesterschap ko men dat stralingsvrees bevorde rende rituelen en legenden creëert en voedt. De atoom priesters zullen geleerden zijn, 'deskundigen op het gebied van stralingsziekten, antropologen, taalkundigen en psychologen.' Omdat het nu nog niet moge lijk is de mensen al voor hun geboorte kernafval-schuw te maken door geknutsel aan de genen, gaat Sebeoks voorkeur vooralsnog uit naar de atoom priesters met hun angst-sprook jes, 'terwille van het effect liefst geënt op al bestaande lokale folklore.' De mensen moeten gaan geloven, aldus professor Sebeok, dat het in de wind slaan van de raad der atoom priesters leidt tot 'bovennatuur lijke vergelding'. Pas als het probleem van de opslag van kernafvalstoffen af doende is opgelost kan de mensheid weer worden verlost van atoomtrollen, kerndwaal lichten, radio-actieve duivels en stralingsspoken. En van de atoom-priesters natuurlijk. Professor Sebeok is slechts één van de geleerden die door de regering is gevraagd om ideeën voor het behandelen van lange termijn-vraagstukken. Volgens mij is hij knettergek of zelf al van de atoomduivel be zeten. Of is hij misschien een prac tical joker die in elk geval de Washington Post, UPI en De Stem bij de neus heeft gehad? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. -Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Rankcplfltioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 -Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Frans Boogaard DEN HAAG - „Zestig procent van de bevolking zegt nu al: mijn stem telt helemaal niet mee. Voor hen is de Haagse politiek iets wat zich op de Noordpool afspeelt, het zegt hen niets. Als Kamer en regering zich nu zouden distantiëren van dit resultaat, zou dat uitermate slecht zijn voor de demo cratie." De maandag overleden stuurgroepleider jonkheer mr. M. (Maurits) L. de Brauw heeft er nooit een geheim van gemaakt dat 'zijn' inspraak-experiment, de Brede Maatschap pelijke Discussie over het Energiebeleid, door kabinet en Kamer serieus moet worden ge nomen. Vlak voordat het kabinet de besluit vorming over de energiediscussie afrondt, stapte De Brauw (59) uit dit leven. „Na een geduldig gedragen lijden", zoals dat in de doorsnee-rouwadvertentie heet. De Brauw heeft een veelbewogen politieke en bestuurlijke loopbaan achter de rug. Mi nister van Wetenschapsbeleid in het kabinet- Biesheuvel ('71/72), dat hij samen met de an dere DS'70-ministers verliet na een conflict Jhr. mr. De Brauw (tweede van rechts) bij de overhandiging van het eindrapport over de BMD in januari van dit jaar. Rechts Kamervoorzitter Dolman. FOTO ANP over de begroting voor '73; voorzitter van en Kamerlid voor DS'70 in de daaropvolgende twee en een half jaar. Opgestapt bij deze par tij toen Drees jr. DS'70 te ver naar rechts trok; voorzitter van het bestuur van Beren schot, tot in '81 oud-minister Terlouw (Eco nomische Zaken) de inmiddels ook tot D'66 bekeerde De Brauw aanzocht als stuurgroep leider. Aan die functie, het voorzitterschap van de energiediscussie, die werd voorafgegaan door een maatschappelijke discussie over het jaarsalaris (ruim twee ton) van de voorzitter, ontleent De Brauw zijn bekendheid. Steeds weer zag hij het als zijn taak regering en parlement te betrekken bij zijn poging de energiediscussie zo breed mogelijk te maken, verwijten in de sfeer van 'vals spel' en 'door gestoken kaart' gemotiveerd en geëmotio neerd van de hand wijzend. Vooral het ondergraven van de BMD tij dens de rit kon hij moeilijk velen. Dat pikte hij niet van actiegroepen, maar evenmin van mensen als Wiegel, Van Aardenne of spraak makende woordvoerders in de Tweede Ka mer. Op de dag dat de BMD was afgelopen, toen de dozen in zijn kantoor aan het Voorhout werden ingepakt en De Brauw zich met een paar blikjes bier in de laatste nog ingerichte kamer terugtrok om de discussieresultaten toe te lichten, kwam hij daar opnieuw op te rug, en verweet hij de teleurgestelde werkge verswereld waarvan hijzelf zo lang deel had uitgemaakt, „wel erg spastisch" te reageren. Tegelijk nam hij fel afstand van de ener giescenario's van het kabinet en de zeer pro kernenergie gerichte liberaal Van Aardenne: „Er is geen enkel hard bewijs dat de prijs van nucleaire energie rond 2000 is zoals de rege ring aanneemt. De onzekerheidsmarge is zelfs zodanig, dat dat alleen maar een argu ment is voor het gebruik van zoveel mogelijk bronnen." Na een teleurstellende kandidaatstelling voor een hoge post bij het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in Parijs (waar de kandidatuur van de ex-stuurgroepleider door de VS werd gevetoëd omdat men zijn houding ten opzichte van kernenergie wan trouwde), kreeg De Brauw een bestuursfunc tie bij een Friese onderwijsinstelling. En vorige week nog, toen al volstrekt dui delijk was dat hij nog slechts enkele dagen te leven had, woonde hij een reünie bij van de stuurgroep, waar hij zei er vast van over tuigd te zijn dat het BMD-proces en de resul taten van de energiediscussie, hoewel ze nu door regering en parlement nauwelijks se rieus worden genomen, in binnen- en buiten land alsnog erkenning zullen krijgen. De Brauw maakt dat dus niet meer mee. Maar hij is in elk geval tot op zijn laatste dag een aarts-optimist gebleven. LtOüf jrïëiëT-jün udKKOrs ZURE regen, het ecologisch Hiroshima. Zo begint drs. Gerben Poor- tinga zijn vorige week ver schenen boek 'Zure regen, kwaadaardige bedreiging van ons welzijn'. In 1982 verschenen de eerste be richten over massale sterfte van bossen als gevolg van luchtveront reiniging. Sindsdien zorgt een aan zwellende stroom van berichten over de grootste milieu-catastrofe uit de menselijke geschiedenis er voor dat zelfs gezagsgetrouwe, be houdende burgers de straat op gaan om te protesteren. Protesteren tegen een overheid die nog steeds niet overtuigd is van de gevolgen van de zure regen voor het leefmilieu. Tenminste, als men die bezorgdheid mag afmeten aan de maatregelen die die overheid neemt om de oorzaak van zure re gen te bestrijden. Poortinga herinnert in dat ver band aan het jaar 1982 toen deskun digen met grote stelligheid verkon digden dat de Nederlandse bossen in geen enkel opzicht door zure regen waren aangetast. En volgens de be trokken overheidsinstanties was al le paniek - zoals bij onze oosterbu ren - volstrekt onjuist en dus over bodig. Nu, twee jaar later, komen die zelfde instanties tot de onthutsende conclusie dat in de Nederlandse bos sen negen op de tien bomen door zu re regen zijn aangetast. Grootscha lig afsterven van het Nederlandse bos staat voor de deur. Het gaat overigens niet alleen om die bossen. Ook metalen, construc ties en apparatuur worden aange tast. Maar wat twee jaar geleden voor de overheid nog gold ten aan zien van de bossen wordt vandaag, 1984 nog verkondigd ten aanzien van andere schade. Poortinga vindt die houding te recht onaanvaardbaar. Want tot nu toe levert elke inventarisatie on aangename verrassingen op. Zo zijn naar aanleiding van enkele grote ongelukken met stalen bruggen alle bruggen in de VS onderzocht op me taalmoeheid en roest. Geen enkele overheid die aan de uitkomst voor bij kan gaan: alle onderzochte brug gen bleken in ernstige mate te zijn aangetast en moeten binnen vijf jaar worden vervangen wil men nieuwe ongelukken voorkomen. Er is, aldus Poortinga, geen enkele re den aan te nemen dat roestvorming in Amerika anders verloopt dan in Nederland, hoewel de overheid soms een andere indruk wekt. Betonrot. Het afgelopen j aar hoog op de 'hit'lijst: de kosten van het re pareren van balkons en flatgalarij- en worden door deskundigen op een half miljard gulden geschat. En dan gaat het slechts om het provisorisch herstellen van de aangerichte scha de met als gevolg dat de betonrot zich over tien jaar of zoveel eerder weer manifesteert. Luchtverontreiniging. Een be dreiging voor de mens, maar ook voor het bos. - fotcs archief de stem WE worden veronderstelt te leven in een rechts staat. Twee fundamenten van die staat zijn het recht op bescherming van gezondheid en eigen dom. En juist op deze twee terreinen faalt de overheid, constateert drs. Poortinga. De regering blijkt eige ner beweging niet voor een effectieve bescher ming te kunnen of willen zorgen. Boseigenaren zien hun vaak over gene raties instandgehouden bezit verloren gaan. Ast- mapatienten hebben het dank zij de bescherming van de concurrentieppo- sitie van de industrie dag na dag benauwd en wo ningbouwverenigingen zien hun onderhoudskos ten tot onaanvaardbare hoogte stijgen (betonrot). Poortinga vraagt zich af of het nog verstandig is welwillend te wachten tot de politiek uitkomst biedt. Hij heeft daar wei nig vertrouwen in en houdt daarom een plei dooi voor het inschakelen van de rechter om de overheid en de vervuiler tot het vergoeden van de schade te dwingen. Dat is overigens niet zo simpel. De schrijver pro beert aan te tonen dat het instandhouden van luchtverontreiniging een onrechtmatige over- heidsdaad is en in dat ge val zouden gedupeerden op basis van het Burger lijk Wetboek de schade op overheid en vervuiler kunnen verhalen. Maar het bewijs is vaak moei lijk te leveren, vooral omdat de vervuiler werkt met een door de overheid verstrekte vergunning, dat die vervuiling in feite legitimeert. Vandaar het pleidooi van Poortinga het beroep op het Fonds Luchtver ontreiniging te verge makkelijken. Dat is een door de wetgever gescha pen instrument dat be doeld is om extra schade als gevolg van luchtver ontreiniging te kunnen vergoeden. Maar de overheid wei gert een effectief gebruik van dat fonds. Niet alleen omdat het geld er niet is, maar ook door het stellen van beperkingen. Zo wordt schade voor de ge zondheid al uitgesloten. Dat laatste is in strijd met het principe 'De ver vuiler betaalt' en dus in strijd met de Wet Lucht verontreiniging. De over heid laat namelijk het vergoeden van schade voor de gezondheid als gevolg van luchtveront reiniging over aan de so ciale voorzieningen, waarvoor de gedupeer den zelf de premies moe ten opbrengen en niet de veroorzaker van de 'schade'. Toch ziet Poortinga kansen voor degenen die doorzetten. Hij wijst in zijn boek op een aantal gevallen waarbij de ver vuiler door de rechter ge dwongen werd schade te vergoeden en doet dan ook een beroep op iedere 'getroffene' niet bij de pakken neer te zitten. Als het aan hem ligt krijgt de overheid de komende tijd heel wat processen aan de broek. •Zure regen, kwaadaar dige bedreiging van ons welzijn. Door drs. Gerben Poortinga. Uitg. Elsevier, 272 bi. f24,50. Voorbeelden te over om de over heid te doordringen van de nood zaak de zure regen aan te pakken. Maar zolang niet elke wetenschap pelijke twijfel is weggenomen wordt van overheidswege geen actie ondernomen, schrijft Poortinga. Het meest recente voorbeeld: in het structuurschema drinkwatervoor ziening wordt met geen woord ge rept over de toenemende verzuring van het grondwater. Zo vervallen we voortdurend in dezelfde fout: niet doordenken van A tot Z maar ophouden bij de K. Van Kortzichtigheid. Anno 1984 wordt ons de rekening gepresen teerd van de achter ons liggende in dustriële explosie. Maar in plaats, van die rekening te (laten) betalen komt de overheid niet verder dan het stellen van normen aan de in dustrie, die politiek haalbaar zijn. En dat is niet veel. Nederland vervuilt bewust, schrijft Poortinga, want de overheid blijkt donders goed te weten wat de risico's van luchtverontreiniging zijn. In 1979 al ondernam de toen malige milieu-minister Ginjaar het initiatief voor een daadwerkelijke aanpak van de luchtverontreini ging. Hij erkende toen dat het stel len van het emissieplafond (de tota le uitstoot van zwaveldioxyde) op 500.000 ton per jaar en een lucht kwaliteit van 75 microgram per ku bieke meter volstrekt onvoldoende zou zijn. Het trieste is dat de regering in 1980 op grond van de feitelijke be staande situatie een beleidsnorm vaststelde op een niveau, dat al lang een gepasseerd station was: toch een emissie van 500.000 ton en de reeds genoemde 70 microgram. Deze norm overleefde zelfs een kabinet met so cialisten erin (Van Agt-Den Uyl). Als klap op de vuurpijl meldde de huidige bewindsman Winsemius de Tweede Kamer eerder dit jaar dat er geen enkele aanleiding was de tot dan gehanteerde normen te herzien. En dat in de wetenschap - door de minister trouwens zelf toegegeven - dat 30 microgram waarschijnlijk al niet streng genoeg is om schade aan flora te voorkomen. Winsemius zag wel aanleiding het emissieplafond van 500.000 ton 'in heroverweging' te nemen. Voor Europa zou een verlaging tot 75 pro cent noodzakelijk zijn. Voor Neder land zou dat op een verlaging tot 350.000 ton neerkomen. Maar die zelfde Winsemius komt niet verder dan een verlaging tot 475.000 ton, een reductie van amper 5 procent. Een realistische doelstelling, voegde hij er nog trots aan toe. Een merkwaardig contrast meent de schrijver te moeten constateren uit de officiële cijfers die het kabi net hanteert en de nieuwste cijfers van het Centraal Planbureau. Vol gens het CBS is de uitworp van zwaveldioxyde niet meer dan 450.000 ton. In 1982 is die uitstoot van industrie en elektriciteitscentrales gedaald met 19 procent en vorig jaar zelfs met een kwart. En omdat die 70 procent van de totale uitstoot voor hun rekening nemen is de totale emissie, nog steeds volgens het CBS, vergeleken met 1980 met tenminste 30 procent afgenomen. Poortinga vraagt zich af waarom Winsemius in het licht van het bo venstaande in de Tweede Kamer niet verder komt dan een daling met 5 procent als uitgangspunt voor het kabinetsbeleid. Maar het is vooral verbazingwekkend dat diezelfde minister eerder dit jaar zo'n enorme publiciteit gaf aan een internatio nale conferentie over zure regen in het Canadese Ottawa. Daar tekende de minister het 'Verdrag van Otta wa' waarin de aangesloten landen plechtig beloofden de emissie van zwaveldioxyde binnen tien jaar met 30 procent te verminderen. Een streven dat in Nederland al lang en breed is gehaald (al is het slechts een begin). Aangenomen dat een minister doorgaans op de hoogte is van de feiten was de onderteke ning van het verdrag een aardige demonstratie. Maar verder een vol strekt leeg gebaar, constateert Poortinga. En zo zal het nog wel even blijven. Want nog steeds gelooft de overheid niet in een ecologisch Hiroshima. Door onze redactie buitenland OP zaterdagavonden, na de synagoge, vullen de donkere straten zich met op en neer wandelende gezinnen die hun vrien den ontmoeten en over religie en persoonlijke problemen praten. Af en toe vallen een paar woorden in het He breeuws. Wanneer je de bontmutsen en baarden ziet lijkt het bij na Meah She'arim, de con servatieve wijk van het jood se Jeruzalem. In werkelijkheid is het Moskou. De mutsen worden meer tegen de koude gedra gen dan uit traditie. De woorden in het Hebreeuws zijn opgedaan in privé-les- sen, die deel uitmaken van een door de autoriteiten be streden joodse culturele ople ving. De afgelopen drie maan den zijn vier privé-leraren Hebreeuws, twee in Moskou en twee in Odessa, gearres teerd. Zij worden door de autoriteiten vastgehouden op beschuldigingen die variëren van gebruik van verdoven- den middelen tot verboden wapenbezit. Familieleden van de vier noemen de arrestaties onder- deel van een poging He breeuwse lessen de kop in te drukken omdat deze taal door Moskou wordt be schouwd als de met het zio nisme geassocieerde taal van Israël. De zaterdagavondbijeen komsten voor de synagoge, op de feestdag Jom Kippoer zijn er zelfs duizenden men sen, dienen verder als een soort club voor 'refuseniks' (de Russische naam voor mensen die geen toestem ming hebben gekregen naar Israël te emigreren). Deze zomer werd Alek- sandr Cholmjanski, een 34- jarige Moskoviet die in zijn vrije tijd Hebreeuwse les gaf, tijdens zijn vakantie in de re publiek Estland gearresteerd op beschuldiging van 'straat schenderij'. De woning van de computerprogrammeur werd doorzocht en He breeuws lesmateriaal werd in beslag genomen, zegt zijn moeder Rosa. Maar er werd ook een pistool en scherpe munitie gevonden. Volgens Rosa waren die daar door de KGB zelf neergelegd. Cholm janski wordt in afwachting van een proces nog steeds vastgehouden. Cholmjanski's vriend Joeli Edelstejn was pas onlangs begonnen met het geven van Hebreeuwse lessen toen hij op 4 september ook werd gearresteerd. Bij een huis zoeking in zijn woning von den veiligheidsambtenaren marihuana. Volgens Tanja, Joeli's vrouw, hadden de KGB-ers dat er zelf neerge legd om Edelstejn te kunnen arresteren. In de havenstad aan de Zwarte Zee Odessa, sinds eeuwen een centrum van de joodse cultuur in de Sovjet unie, werden de twee leraren Hebreeuws Mark Nepomnisji en Jakov Mesj gearresteerd. Vrienden en familieleden van de twee zeiden dat de Sovjet-staat het aanmoedin- gen van het bestuderen de taal van Israël gelijkstellen aan een aanmoediging om een uitreisvisum aan te vra gen. Bij de jongste volkstelling in de Sovjetunie, in 1979, bleek dat er 1,8 miljoen joden in het land wonen. Bij de volkstelling van 1926 waren dat er nog 2,7 miljoen. Van de emigratiegolf uit de jaren ze ventig bleef na de afkoeling van de oost-west-relaties nog maar een emigratie van een handjevol joden over. De Sovjetunie behandelt de joden niet in de eerste plaats als een religieuze groep maar als een nationali teit, één van de meer dan 100 nationale groepen waaruit de Sovjet-bevolking is samen gesteld. Hebreeuws wordt gedo ceerd aan het 'Jesjiva', het religieuze college waar de ra- bijnen voor Moskouse syna goge worden opgeleid. Maar dat is Ashkenazi-Hebreeuws, de westerse versie van de oude religieuze taal, in plaats van de sefardistische, of oostelijke, versie van de mo derne taal die in Israël wordt gesproken. En aan de muur van de sy nagoge vraagt een gebed God de leiders van de Sovjet-Unie te beschermen. Net als alle andere geregistreerde 'reli gieuze gemeenschappen' moeten de officiële vertegen woordigers van het joodse geloof concensies doen aan de politieke realiteit. Het is niet onwettig He- -breeuwse lessen te geven. „Wij zijn bereid belasting te betalen over ons inkomen", zegt Michaïl Cholmjanski, een broer van de gearresteer de Aleksandr en zelf ook le raar Hebreeuws. Het lesgeld bedraagt zo'n drie tot vijf roebel (14-20 gulden) per les periode van drie uur. De Sovjetstaat zegt dat de joodse burgers net als de an dere nationaliteiten hun eigen taal hebben, het Jid disch, een van Germaanse afkomst geschreven taal met Hebreeuwse letters. Volgens officiële statistieken spreekt niet meer dan 14 procent van de Sovjet-joden Jiddisch. In Hebreeuwse kring schat men het aantal nog lager. Toch geeft de staat een Jiddische krant uit in de 'Joodse Autonome Repu bliek', een afgelegen gebied aan de zuidoostgrens met China, waar joden zo'n vijf procent van de in totaal 200.000 bewoners uitmaken. Dit gebied werd in 1928 als joods thuisland opgericht, een actie die door de meeste Sovjet-joden als een slechte grap wordt opgevat. Diegenen die willen emi greren zeggen dat Israël als enig vaderland beschouwd kan worden hoewel velen die het land verlaten uiteindelijk in de Verenigde Staten te rechtkomen. Het Kremlin beweert on dertussen dat de joden, sa men met moslems, baptisten, Polen, Duitsers en andere zij het nationale of religieuze minderheden, een gelijk waardige rol kunnen spelen in de Sovjet-maatschappij. Een officieel 'anti-zionis tisch' comité, samengesteld uit belangrijke militaire en wetenschapelij ke vertegen woordigers van joodse af komst, ondersteunt publiek de Sovjet-politiek en kriti seert Israël. De leden van het comité worden door 'refuse niks' echter omschreven als gepriviligeerde personen, 'aan wie niets wordt gewei gerd'. Van onze Haagse red den haag - Smit-Kroes (Verkeer aan het begin van h merdebat over de spreiding haar woc koeld op haar partij Vonhoff, commissari de koningin in Gronin De WD-commissa schuldigde haar vorig van 'deloyaliteit en trouwbaarheid'. Smit-Kroes stookte terne WD-ruzie op d een officiële verklar' zeggen: „Uitlatinge door de heer Vonhof mijn adres gedaan k niet door de beugel. I" niet te slikken als mij griteit in het geding Fr* VELDHOVEN(ANP) - Unie BLHP wil voort tweejarige cao's afsluiten, opnieuw twee uur arbeidst verkorting. Bovendien de Unie, dat in de nieuwe tractperiode telkens op I nuari de lonen met tenmins procent moeten worden hoogd. Daarnaast eist deze b een eenmalige niet-structu uitbetaling van 3 procent,1 deeld over twee jaar. Dat voorzitter J. Werkhoven d' dag in Veldhoven op een eenkomst van de Unie BLH De arbeidstijdverkort zou vóór of uiterlijk op 1 nuari 1987 moeten wor doorgevoerd. Volgens Werkhoven is tijd gekomen, dat ook werknemers moeten meep fiteren van de conjunctu opleving. Een verdergaa arbeidstijdverkorting m daarom worden gefinanci uit de verlichting van de lasting- en premiedruk en produktiviteitsstijging van bedrijfsleven. Werkho stelde nadrukkelijk, dat z bond geen medewerking verlenen aan een verdere vellering van de inkomens. ONLANGS nog betoogde me de grand old ladies van het d van gelukkig is met de grote peilingen voor de PvdA in he zijn nog niet klaar om weer te Mevrouw Verwey doelde o geen begin van eenstemmigl cialistische visie op het tijdpe tal politici, waaronder de cor iswaar dat de hoop op een 'rr gers van de wieg tot het graf 'Husie is gebleken maar de pa blijft nog steeds verkondigei boeft te worden en dat deson in stand gehouden en een e beidsduur doorgevoerd kunne Volgens CDA-fractieleider warring der geesten' voor d [rekkelijke coalitie-genoot. Or laatste weken blijft hij daaron een gaaf karakter moet die 9eleden werd hij nog voor on alles al weer vergeven en ve een voorbeeld aan hem kun nog dat, wat hem betreft, de kabinet zouden moeten forme val met elkaar gemeen, cons 2i) grondig de pest hebben a opvattingen over gezinspoli christelijk onderwijs etcetera. Lubbers is onbetwist de po opvatting moet dus meer ge\ van De Vries, zou je denken was echter niet meer dan ee osdoeld om de WD-kiezers c langs die weg Nijpels en zijn reepen. Dat hij met die uitsprr o® PvdA was mooi meegenorr De een mag 'onbetrouwbae voorspelbaar', zoals de kaar "and in hand verder en zulle 'a°6 proberen, desnoods me ooip dus van de kleine rechtse 'e regeren. Voor de sanering *an sociale zekerheid, zoals VieMaar nodig. Dat is de strategie. De grot wereld daarin gelooft. Het wo ®en publiek geheim dat er in eerd 2a| WOrden. als de onde uidige, werkgevers-vriendelijl yezet. Die afwachtende hoi L®ormate er in het particulier eidspiaatsen bij komen wordl aoinet Lubbers komt. Een ka énigen met, wat de werkgele e lezers verschijnt, krijgt gee

de Stem | 1984 | | pagina 2