UITBLAZEN Giscard heeft schaapjes op het droge Martin Luther King Sr. overleden Geldverslindende chaos bij aanschaf door Navo van defensie-materieel Midden-Amerika: achtertuin VS even.i Terug bij de Russen fractiel Graveren niet tegen Chauffeur maalt niet om ca DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 ACHTERGROND5 pagina 'IK KAN MIJ GEEN HAAT VEROORLOVEN' VOLOP BASES ROND NICARAGUA Kamminga: Dat zwembad blijft open Betalen Trog Haags hoogstandje Agenda nlNSPAG 13 NON Luaismah'ii Steeds dr WIM KOCK Afgelopen donder dag kreeg Rikhof na vele jaren voor het eerst post van thuis: een brief van zijn moeder uit zijn geboortedorpje Gulkevichi. De twee jonge soldaten werden toen overvallen door een diep heimwee en zwierven urenlang huilend door de straten van Londen." Dit is een passage uit het AP-bericht over de terug keer 'uit eigen vrije wil' van twee Russische deserteurs naar de Sovjet Unie. Bijna anderhalf jaar geleden deserteerden de 22-jarige ser geant Igor Rikhof en de 21-jari ge soldaat Oleg Khlan uit het Russische leger in Afghanistan. Ze werden gevangen genomen door rebellen en na enige tijd over de Pakistaanse grens ge smokkeld waar zij in een vluch telingenkamp terechtkwamen. Ze zaten daar al bijna een jaar toen de Britse conservatieve Europarlementariër lord Be- thell het tweetal ontdekte. Of het louter menslievende dan wel voomameüjk anti-commu nistische motieven waren die his lordship bewogen; feit is dat hij de Russen mee naar Londen nam en er voor zorgde dat ze van de Britse autoriteiten een verblijfsvergunning kregen. Veel drukte werd er niet over gemaakt. Een sergeant en een soldaat uit het geregelde le ger kun je ook niet vergelijken met een overgelopen KGB-offi- cier en zelfs niet met meer op vallende persoonlijkheden als de schrijver-journalist Olog Bi- tov of Stalin's dochter Svetlana (beiden inmiddels ook weer te rug in de Sovjet Unie). Niette min werd er voor de soldaten een persconferentie georgani seerd en daar trokken ze van leer tegen de Russische politiek in Afghanistan. Dat hadden ze misschien liever niet moeten doen hoewel - zeker sinds Viet nam - de goegemeente in het westen van deserteurs en dienstweigeraars niet anders verwacht dan juist het princi pieel veroordelen van datgene vanwaar ze zijn weggelopen. Met hun publieke aanval op de Sovjet-politiek drukten Igor en Oleg de Russische autoritei ten extra met de neus op het feit van hun desertie. Inmiddels had het tweetal het in Londen ook niet gemakkelijk. Afkicken Eerst moesten ze afkicken. De Afghaanse rebellen hadden hen, om ze stil te houden, on der de opium gehouden, zo luidde hun verhaal. Nadat ze van hun verslaving genezen wa ren, konden ze hun intrek ne men bij een Oekraïnse familie. Omdat ze geen Engels spraken konden ze moeilijk aan werk komen en omdat ze niets om handen hadden in een vreemd land gingen ze drinken. Te veel volgens vrienden. Vorige week zouden ze in een pub bij toeval een Rus heb ben ontmoet die hun heimwee had aangewakkerd door hen voor te spiegelen hoeveel beter ze het thuis zouden hebben en een paar dagen daarna kwam opeens die brief van Igor's moeder. Daarin werd verwezen naar de echtgenote van Igor, die een 'goede Russin' was en naar zijn driejarig dochtertje dat hij zelfs nooit had gezien. Lord Bethell beweert dat het allemaal doorgestoken kaart is, dat de KGB erachter zit. Overlopers die hun familie achterlaten zijn uiterst kwets baar en de achtergebleven fa- milie's zelf niet minder. Er is ook niet veel voor nodig om IIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflIlilllllrF twee uit hun evenwicht geraak te jongens over de streep te trekken. Igor en Oleg togen vo rige week donderdag naar de Russische ambassade om te praten over de voorwaarden waaronder ze naar huis konden terugkeren en ze ontmoetten er één en al warme hartelijkheid. Natuurlijk hadden ze niets te vrezen na hun terugkeer, welze ker zouden met hun families worden herenigd. Vrije wil Tijd om afscheid te nemen van hun misschien weinige vrienden gunden ze zich niet. Zelfs haalden ze hun persoon lijke bezittingen niet meer op. In feite waren ze sinds vrijdag 'spoorloos', totdat ze zondag plotseling opdoken bij het Mi nisterie van Binnenlandse Za ken, in het gezelschap van en kele Russische diplomaten. Ze vertelden de Britse ambtenaren dat ze echt uit vrije wil gingen omdat ze heimwee hadden en verzekerden dat er geen druk op hen was uitgeoefend. Zondagavond werden ze door twee Russische diploma ten op het vliegtuig naar Lenin grad gezet. Dat toestel had an derhalf uur op ze staan wach ten. Voordat ze in het vliegtuig verdwenen draaiden ze zich nog even om, wuivend naar de journalisten tegen wie Rikhof ook nog eens met nadruk had gezegd dat ze vrijwillig gingen. Dat was dus al met al wél een hele hoop tijd en moeite die de Russische diplomaten zich getroostten om twee door heimwee verteerde jongens, die niets liever wilden dan naar hun vaderland terugkeren, op het goede vliegtuig te zetten. Vanwaar al die zorg? Waren ze soms bang dat de Britten het tweetal zouden kidnappen? Of vreesden ze dat de soldaten als nog van gedachten zouden ver anderen, bijvoorbeeld wanneer hen weer te binnen schoot dat in de Sovjet Unie op desertie de doodstraf staat? Bitterzoet Of de Rus in het café en de brief van moeder Rikhof door gestoken kaarten van de KGB zijn geweest of niet; toen het heimwee en - wie weet - de drank (die het heimwee zo on weerstaanbaar bitterzoet kan maken) de beide jonge Russen naar de ambassade hadden ge dreven, sloegen de autoriteiten toe. Vanaf dat moment zeiden ze alles 'uit vrije wil' te doen, maar waren ze allesbehalve op vrije voeten. Waarom? Stel: je ben een Russische soldaat in Afghanistan en het krijgsbedrijf hangt je de keel uit. Of je bent gewoon bang. Je hebt gehoord dat een paar ma ten een tijd geleden de kuierlat ten hebben genomen, een tijdje in Engeland hebben gezeten en vervolgens, toen ze spijt betuig den, terug naar Rusland zijn gebracht waar ze met hun fami lies werden herenigd zodat zij nu bezig zijn aan een lang en gelukkig leven terwijl jij in de hel van de Afghanistaanse gue- rilla-oorlog zit. Daarom dus. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of J 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heefl u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnkrpl^tiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Paul Webster (The Guardian) DE voormalige Franse president Gercard D'Es- taing heeft een plan netje bedacht waardoor hij zijn inkomsten met ongeveer 8000 gulden per maand ziet stijgen. Hij heeft deze extra beta ling geregeld door zijn op volger, president Francois Mitterrand, te bombarderen met telefoontjes, waarin hij hem vroeg een speciaal de creet uit te vaardigen waar door zijn financiële positie verbeterd zou worden. President Mitterrand heeft ingestemd met de wens van zijn rijke voorganger en Giscard, die al meer dan der tig jaar het baantje van een niet-practizerende belas tinginspecteur heeft, mag nu spoedig met VUT - uiteraard met volledige behoud van zijn salaris. In de Franse wet is vastge legd dat 's rijks ambtenaren hun dienstjaren en promo tiekansen blijven behouden wanneer ze overstappen op een carrière in de politiek en dat verklaart dan ook waar om het Franse parlement vol ambtenaren en docenten met speciaal verlof zit. Maar gedurende hun tijd als Kamerlid lopen ze wel hun salaris mis. Op het mo ment dat Giscard D'Estaing in 1981 verloor van Mitter rand kwam hij dus weer in aanmerking voor zijn salaris als belastinginspecteur. In de daaropvolgende pe riode kreeg D'Estaing naast zijn slaaris van 20.000 frank per maand als belastingin specteur ook nog eens 15.000 frank per maand als erelid van de Staatsraad - wat na tuurlijk maar een schijntje is voor verslagen presidenten. Hoewel D'Estaing weigerde zitting te nemen in deze raad accepteerde hij het bijbeho rende salaris wel. In september werd Gis card weer in het Franse par lement gekozen (en daarvoor krijgt hij ruim 13.000 gulden per maand) maar daarmee vervielen weer zijn andere inkomsten. Het resultaat van Giscards inspanningen om iets van deze inkomsten te redden is te lezen in de Staatscourant, waaruit het bericht komt dat de ex-president bij speciaal decreet met volledig behoud van salaris met vervroegd pensioen mag. Deze beslissing heeft hier en daar voor wat ironische glimlachjes gezorgd omdat de voormalige president zijn hele politieke loopbaan door al een bijzondere interesse in financiële zaken heeft ge toond. Valery Giscard d'Estaing - FOTO ARCHIEF DE STEM In dit verband kan na tuurlijk gedacht worden aan het schandaal van de door de voormalige keizer Bokassa aan Giscard geschonken dia manten, maar de oud-pres- dident heeft ook altijd in de publieke belangstelling ge staan vanwege zijn investe ringen in de effectenbeurs. Zijn presidentiele inkomen wist hij daardoor bijna te verdubbelen. Ook blijft Giscard blijk baar zeuren om 'kleine ex traatjes' - hij heeft president Mitterrand gevraagd of het rijk zijn privé-secretariaats- personeel wil betalen en zou ook zijn autotelefoonreke ning graag vergoed zien. Giscard d'Estaing heeft president Mitterrand laten weten dat Frankrijk eigen lijk een soort regeling zou moeten hebben voor ex-pre sidenten, zoiets als de VS ook hebben. President Mitter rand lijkt steeds meer voor dit idee te voelen, naarmate het einde van zijn eigen pre sidentsschap -1988 - nadert. Door onze redactie buitenland IN Atlanta in Georgia is zondag na een langdurig ziekbed op 84-jarige leeftijd overleden domi nee Martin Luther King senior, vader van de ge lijknamige, in 1968 ver moorde ijveraar voor gelijke rechten voor de Amerikaanse neger. Christine Farris-King, het enige nog in leven zijnde kind van ds. King sr., was aan het sterfbed, samen met Kings kleinzoon, Derek King, voorganger van de Christian Council of Metro politan Atlanta. 'Daddy King', zoals de overleden dominee met ge negenheid werd genoemd, heeft veel leed gekend, maar hij weigerde zich er bij neer te leggen. In een periode van zes jaar werden zijn vrouw en oudste zoon doodgescho ten en verdronk een andere „Ik spreek tot mijn men sen over liefde", placht King te zeggen. „Wij moeten ons ontdoen van elk beetje haat. Ik kan mij geen haat veroor loven. Ik weet waar hij toe leidt". King seniors zoon, de No belprijswinnaar voor vrede en leider van de burgerrech tenbeweging, werd op 4 april 1968 doodgeschoten toen hij zich over een balkon boog van zijn motelkamer in Memphis in Tennessee, waar hij naartoe was gegaan om King sr. met Coretta King, ther King jr. een protest van gemeentear beiders te leiden. Zestien maanden later verdronk dominee Adam Daniel King, het jongste van King seniors drie kinderen, in het zwembad van zijn huis in Atlanta. Op 30 juni 1974 werd Kings vrouw sinds 48 jaar, Alberta King-Williams vermoord door een 21-jarige jongen uit Ohio toen zij op een orgel in de Ebenezer Baptist Church 'The Lord's Prayer' aan het spelen was. De dader zei in opdracht van God te hebben gehandeld en naar de kerk te zijn gestuurd om Daddy King te vermoorden. Diens vrouw was echter 'het dichtst in de buurt' geweest. King trok zich de dood van zijn zoon sterk aan. Hij viel flauw toen hij het stoffelijk overschot identificeerde en weduwe van Martin Lu- - FOTO AP hij bezocht het graf later dikwijls. Later zei hij dat de tot 99 jaar veroordeelde moorde naar James Earl Ray niet op eigen houtje was opgetreden en pleitte hij voor een onaf hankelijk onderzoek. Na de dood van zijn vrouw zes jaar later nam Kings verbittering wat af, en een hechte vriend zei in die tijd: „Hij lijkt iets van haar te derheid, ingekeerdheid en sereniteit te hebben overge nomen". Op 75-jarige leeftijd trad King senior af als hoofd voorganger van de 4.000 lid maten tellende kerk aan At lanta's Sweet Auburn-Ave nue, maar hij bleef pastor emeritus en zijn stem als een klok klonk nog wel eens van de kansel, zoals zij 44 jaar had gedaan. Door Aad Jongbloed SAMENWERKING op het gebied van defensie materiaal tussen de Europese lidstaten van de NAVO is er nog lang niet bij. Een studie van de Duitse deskundige Günther Kulo geeft daar een aardig voor beeldvan: in 7 landen werken 11 ver schillende bedrijven aan an ti-tankwapens; in 7 landen produceren 18 bedrijven luchtdoelgeschut; in 6 landen maken 8 be drijven lucht-luchtwapens; in 7 landen fabriceren 16 fabrieken lucht-grondwa- pens; in 7 landen werken 10 on dernemingen aan marine wapens. Het is de Independent European Programme Group (IEPG), opgericht in 1976, die in die geldverslin dende chaos orde moet zien te brengen. Pas sinds het be sef begint door te dringen dat door overlapping van ontwikkelingen in de ver scheidene landen Europa een grote achterstand op de Ver- nigde Staten zal krijgen - waardoor bijvoorbeeld de Westeuropese Unie een nieu we impuls kreeg - heeft de IEPG enige daadkracht ont wikkeld. Niet in het minst komt dat ook doordat de huidige voor zitter van de groep, de Ne derlandse staatssecretaris Jan van Houwelingen, be sloot duidelijk gestalte te ge ven aan het Nederlands voorzitterschap voor de pe riode 1984-1985. Van Houwelingen heeft echter nog steeds te maken met de onwil van de Europe se NAVO-partners om natio nale belangen ondergeschikt te maken aan de Europese samenwerking. Als de IEPG- top, bestaande uit de staats secretarissen van Defensie, Van Houwelingen. - FOTO ANP op 22 en 23 november in Den Haag bijeenkomt, zal wel licht voor de eerste keer sinds de oprichting in 1976 blijken dat de lidstaten se rieus van plan zijn een stuk onafhankelijkheid prijs te geven. Van Houwelingen noemt daar drie redenen voor: een nieuwe generatie wapensys temen kost gigantisch veel geld. Gezien de begrotings bezuinigingen kunnen de lidstaten dat afzonderlijk niet meer opbrengen. De noodzaak wordt erkend dat Europa over een gezonde we tenschappelijke, technologi sche en industriële basis moet kunnen blijven be schikken en de NAVO heeft behoefte aan een grotere ma te van militaire efficiëntie. Samenwerking op Euro pees niveau krijgt in feite pas dan een optimaal effect als de Amerikanen, die op defensiematerieel-gebied nu eenmaal de toon aangeven, bereid zijn hun Buy Ameri can Act ter bescherming van de Amerikaanse industrie bij te stellen. Het is nog steeds zo dat de VS hun Europese partners zeven maal meer verkopen dan ze vanuit Europa aan defensiemate riaal aankopen. De Emerging Technologies (ET), de laatste ontwikkelin gen op het gebied van de mi cro-elektronische, maar con ventionele bewapening, vor. men de mogelijkheid voor Europa om ook wat meet krenten uit de pap te krijgen De nieuwste technologie zijn dermate kostbaar, dat zelfs de VS niet in staat zul. len blijken ze zelfstandig je ontwikkelen. Voor Europa zou dat bete- kenen dat de industrie ij staat gesteld kan worden zich op het hoogst mogelijke technische vlak te blijven ontwikkelen. Dat vereist echter een gemeenschappe- lijke politieke aanpak waar voor de geesten rijp moeten zijn. Maar het is nog maar kort geleden dat Bonn en Parijs, buiten de IEPG om, besloten tot de gezamenlijke produk- tie van een nieuwe gevechts helikopter en een gemeen schappelijke studie over het lanceren van een eigen 'spio- nagesa teiliet'. Ook de Duits-Franse Ja- quar straaljagertrainer, de Frans-Duitse Alpha straal jagertrainer, de Engels- Franse helikopterprojecten en een Frans-Belgisch-Ne derlands mijnenjagerpro- gramma zijn voorbeelden van samenwerking, maar niet volgens de bedoelingen waartoe de IEPG is opge richt. Het is duidelijk dat een Europese samenwerking, zo als de IEPG die voorstaat, meer (conventionele) defen sie biedt voor minder geld. De ministers van Buiten landse Zaken en van Defen sie, die onlangs in Rome voor de wedergeboorte van de Westeuropese Unie in Rome bijeenkvvamen, onderstreep ten dat volledig. Men zou er dus van uit mogen gaan dat de politieke wil tot samenwerken aanwe zig is. Maar het is nog steeds zo dat de lidstaten hun eigen defensie-industrie onder steunen om niet alleen de eigen technologie, maar ze ker ook de werkgelegenheid te beschermen. Door onze redactie buitenland DE Verenigde Staten beschikken in Centraal-. Amerika en het Cari- bisch gebied over een groot aantal militaire posities en bases. Hiertoe behoren perma nente bases van de marine en de luchtmacht, militaire instructeurs bij de strijd krachten van bondgenoten en eenheden die oefeningen houden. Eén van de belangrijkste Amerikaanse steunpunten in het gebied vormt Panama, waar (in Fort Gulick) de 193e infanteriebrigade gelegerd is met 6.700 soldaten. Ook bevindt zich in Pana ma een belangrijke lucht machtbasis waar verschei dene typen gevechtsvliegtui gen gestationeerd zijn als het ondersteuningsvliegtuig A-7 'Corsair' en de viermotorige C-130 'Sceptre', die voorzien zijn van kanonnen met gelei de radar. In totaal bevinden zich in Panama meer dan 9.000 militairen. Puerto Rico vormt, met het kamp Santiago en de enorme luchtmacht- en ma rinebasis Roosevelt Roads op het oosten van het eiland, één reusachtig Amerikaans vliegveld op maar 2.000 kilo meter van de Nicaraguaanse kust. Bijna 3.500 man, voor namelijk mariniers, verblij ven er regelmatig terwijl ze voortdurend oefenen op het naburige eiland Vieques. Op Cuba beschikken de Amerikaanse strijdkrachten over een enclave van 120 vierkante kilometer op het oosten van het eiland, waar zich de luchtmacht- en mari nebasis Guantanamo be vindt. Hier zijn ongeveer 2.300 manschappen gestatio neerd, onder wie 400 mari niers. In Key West, op het zuide lijkste punt van Florida, hebben de Verenigde Staten in 1981 het hoofdkwartier in gericht van hun troepen voor het Caribisch gebied en Golf van Mexico. Hier zijn 3.500 militairen gestatio neerd, met ongeveer 50 vlieg tuigen en een flottielje uiterst moderne glij schepen, In El Salvador beschikken de Verenigde Staten over on geveer 50 militaire instruc teurs. In Honduras, de nauwste bondgenoot van Washington in het gebied, houden kleine detachementen van de 'spe cial forces' en andere elite eenheden herhaaldelijk oefe ningen. Ongeveer 150 specialisten bemannen de radarinstalla ties bij Cerro la Mole, ten zuiden van Tegucigalpa, en op Tiger Island in de Golf van Fonseca. Tussen maart 1983 en fe bruari 1984 hebben gemid' deld 5.000 Amerikaanse sol daten in dit gebied manoeu- vres gehouden met de Hon- durese strijdkrachten. TEMIDDEN van alle rellen van afgelopen week (Nijpels en De Vries over de twee verdieners, Nijpels en Van Dijk over de enquêtecom missie, de vermeende privé- belangenbehartiging van Lubbers in Koeweit, en dan vergeten we nog maar even de coalitietwisten over het ontwikkelingsbeleid), tekent zich alweer een nieuw poli tiek meningsverschil af tus sen CDA en VVD. Als Lubbers gelijk krijgt en een PvdA/WD-coalitie in '86 meer voor de hand ligt dan het wegens overweldi gend succes prolongeren van de zittende club, doet het er allemaal niet zoveel toe, maar als CDA en WD tot elkaar veroordeeld zijn en bovendien beiden een flink zetelverlies lijden, wordt ze opnieuw actueel: de Stap horster-variant, een Haagse term voor politieke samen werking met 'klein rechts'. Nog maar een paar weken geleden deed PvdA-leider Den Uyl in de Kamer een felle uitval naar SGP, RPF en GPV, die hij zo 'a-demo- cratisch' vindt dat hij niet zei te begrijpen dat het CDA daar nog steeds zo naar lonkt. Als het Den Uyl's bedoe ling was daarmee het CDA te prikkelen tot een stelling- name ten nadele van 'klein rechts', is zijn poging jam merlijk mislukt. Lubbers, tijdens zijn eer ste grote spreekbeurt na de beschouwingen: „Als de zucht naar verdelen, naar indelen van groepen, zo ver gaat dat sommige partijen in het parlement al gety peerd worden als a-demo cratisch, dan is er wel reden tot waakzaamheid. Wie zal de volgende zijn die dit ver wijt naar zijn hoofd krijgt? Tegen zulke typeringen kun je niet snel genoeg stelling nemen". Wat Lubbers betreft - en hij is per slot van rekening de enige echte politiek leider van het CDA - geen bezwaar dus tegen nauwe samenwer king met lieden, die zich in hun politiek handelen meer laten leiden door hun inter pretatie van God's woord dan door sociale of ethische uitgangspunten. Gelukkig denkt de WD er anders over. Partijvoor zitter Kamminga, in Vrij heid Democratie: „Je schijnt nooit 'nooit' te mogen zeggen in de politiek, maar ik moet er niet aan dénken. Ik zou het een heel slechte zaak vinden wanneer bij voorbeeld aan de SGP de concessie moet worden ge daan dat de zwembaden op VanRossum: ..geen ossen.. zondag weer dicht moeten of dat we een stap terug zou den moeten doen ten aan zien van de persoonlijke vrijheid van homofielen. Dat is voor mij uitgesloten". onder die kwaal. Want wat staat in de congreskrant van de PPR? „Er moet nu echt een actiever beleid gevoerd worden wat betreft de af drachten van ambtsdragers. De morele druk op deze mensen moet worden ver hoogd". Centenbewaakster Arda van den Brink van de PPR wil er liever niets over zeg gen. „Dat wordt zo snel ver keerd uitgelegd", redeneert ze. Maar het staat er toch? „Ik ben niet de persoon met het opgeheven vin gertje, dat wil ik maar even kwijt. Kijk eens, we herin neren politieke ambtsdra gers eraan dat we op hen re kenen als het om betaling gaat. Maar we houden na tuurlijk wel rekening met hun persoonlijke situatie. En zo zijn er nog wat afwegin gen". Niettemin heeft Arda van den Brink voor 1985 heel voorzichtig 5.000 gulden meer opgevoerd dan voor dit jaar; 15.000 zullen de poli tieke ambtsdragers van de PPR nu volgend jaar moeten opbrengen. Als dat maar niet radicaal misgaat. DAT politieke ambtsdragers van CDA, WD en PvdA niet altijd even snelle beta lers zijn als het om contribu tie of extra afdrachten aan de partijkas gaat is bekend. Voor sommigen is het lid maatschap van een partij nu eenmaal eerder een aardige bron van inkomsten dan een middel om maatschappelij ke belangen in breder ver band te dienen. Maar niet alleen de grote re partijen in dit land lijden De 'lagere welvaartsklasse' (de term staat in een brief van minister Brinkman) hoeft van de WD niet zo nodig boeken te lezen. Voor al als die 'lagere wel vaartsklasse' toch al niet zo graag las. WD-Kamerlid Dijkstal onderbouwde die stelling verleden week tijdens een Dijkstal ..aan de trog.. vergadering over de biblio theken als volgt: „Het ver band tussen hogere biblio- theekgelden en de teruggang in het aantal uitleningen is niet duidelijk. Ik zou een aanduiding willen hebben van waar de kritische grens ligt. Misschien is het wel zo dat de twijfelaars uit de la gere welvaartsklasse (Dijk stal bedoelde daarmee men sen die overwegen hun abonnement op te zeggen als dat weer duurder wordt) mensen zijn die van nature geneigd waren te lezen, maar dat nu niet meer kun nen betalen. Of dat dat men sen zijn die we aan de trog hebben gezet om eruit te drinken zonder dat ze daar toe van nature geneigd wa ren". Dijkstals boutade was be doeld om een onderzoek naar de effecten van Brink mans bezuinigingen op de bibliotheken te ondersteu nen. Brinkman zelf zei bij het gebruik van het woord 'trog' eerder te moeten den ken aan een welzijnswet voor dieren. Blijft de vraag, of Dijkstal wel voldoende aan de trog heeft gestaan. „ALS er geen ossen zijn, zo is de kribbe rein; maar door de kracht van de os is der in komsten veel. Wie op <fe wind acht geeft, die zal niet zaaien en wie op de wolken ziet, zal niet maaien". (SGP- Kamerlid Van Rossum - volkomen nuchter - in zijn bijdrage aan het landbouw- debat) DE Tweede Kamer houdt zich deze week bezig met de begrotingen van Justitie (met uitzondering van de politie) en Economische Za ken (met uitzondering van het energie en -exportbe- leid). Drukke dagen dus voor Korthals Altes en Van Aar- denne, en ook voor Schoo trouwens, want zij is de Ka mer nog antwoorden schul dig op haar tweede termijn over Ontwikkelingssamen werking. De Eerste Kamer behan delt het wetsontwerp Open Universiteit en de jaarver slagen van de commissies voor de verzoekschriften uit Eerste en Tweede Kamer. Van onze redactie binnenlan UTRECHT - De kloof je rooms-katholieke le aanzien van homosek teit en katholieke hom' in een homoseksuele leven is 'onoverbrugba Die boodschap krer COC te horen tijdens e sprek met aartsbissch monis van Utrecht. Het COC in Frieslar dat gesprek aangev omdat men het plan h; gevat volgend jaar d( te spreken als die een 1 aan Nederland brengt. Maar Simonis hee COC snel uit de droc CD den HAAG (ANP) - De Zaken hebben ervan afg afgelopen jaar in Deven in te voeren. Het graveren van d< draagt namelijk niet bij ken in Deventer is ondan llllllillllllllllllllllllllllllllllllillllllll! Van onze redactie binnt den HAAG - De 63.000 feurs in het wegvervoe ben er geen moeite m veel van hun werkgev cao niet nakomen. Het t op de naleving van die dan ook weinig zoden dijk. Dat blijkt uit een ond van een commissie uit ciaal-Economische Raac Vrachtwagenchauffer zijn individualisten en 1 een hekel aan regels, i de onderzoekers. Ze ver over het algemeen eet inkomen, wat juist m wordt gemaakt door de overtreden. Klachten over eei slechte naleving van de blijven in de speciale van Toezicht vaak ligg dat de werkgeversleder raad ook de belangen b gen van de vervoerders tegen de klachten zijn g Er is in deze sector oc nig werkoverleg tussen tie en werknemers. Oo ligt de chauffeur niet van. Hij zit meestal op en is een uitgesproken stander van iets doen in van praten. Het wekt bij de con dan ook geen verbazi opkomen voor het eig lang door de chauffe 'moeilijk doen' wordt ge ficeerd. Hij vindt het ze tikkeltje 'asociaal'. Hij beseft vaak dat werknemer in een zwal sitie verkeert en vindt van z'n baan belangrijk de naleving van de cac gelmatig overleg met de (ADVERTENTIE SNÏJEN LAS MET AG Depot Breda (076) 13R HET zal wel niet veel uit geboden tegen de ziel die dit weekeinde in Br gezet. In Breda slooptei van een nieuwe trein. S Ajax-supporters hebbe achtergelaten. Van de schade, die d voetbalgeweld heeft Of ciële problemen verker worden. Reken maar i zich blauw aan répara denvol geld en ook d '°opt in de tonnen. Ne premieverhogingen uite Het ergste is dat het 9eburgerd verschijnsel we er weer even van o tegen gewassen is prut] bll zitten. Zo is ook d< schijnsel geworden, da intussen gaat het tuu 9en, niet alleen rond v paanscentra. In sommi toestanden; winkeliers 0rndat anders hun zaa elkaar geslagen worde straat durven gaan uit Worden. Sommigen willen on: sering tot de onvermijc kln9 behoren. Wie zo d van de straat en dient Wantrouwd te worden.

de Stem | 1984 | | pagina 2