tamer I t-Nicolaas RIJZEN!! Protest tegen privatisering loodsdiensten 6 Centrumziekenhuis is erg goede zaak' BI 110. fsar Quartz JSEIBBB1 RWAREN Eerste Zeeuwse N KO-forumavond yim/ktultyi Zeeland gaat Smit-Kroes om opheldering vragen Vraag vrijblijvend FORMATIE Of komt eens langs schoen? uze doen... AXEL niNSPAG 13 NOVEMBER 1984 VAN ZEELAND PULSAR QUARTZ bum 89.- BAMES hte Sinterklaas ?n Pulsar Quartz. Extra geld voor sport Lehandicapten Veertarieven niet omhoog GEEN UITSPRAKEN OVER VOW Lubbers volhardt in ontkenningen KANS OP ACTIES Serie thema-avonden PSP-forum tegen racisme en discriminatie Zeeland blijft verdeeld over drie telefoongidsen DIRECTIELID BERBERS NEEMT AFSCHEID: De Straete houdt jaar vergadering Hoek Terneuzen Sas van Gent T16 PAGINA ZEELAND 3 KJ KQ077S UF 135 99,- UB 170,- Fijnste cadeau dat de Sint in geven. Daar doet hij ;n plezier mee. Want de e Pulsar Quartz collectie is srd op superieure quartz- En bovendien kan Sint 't mitteren. raan in betaalbare toptechniek. |t 24 4571 GD Axel Tel.OI 155-2201 ,flDDELBURG - Gedepu- jjerde Staten van Zeeland zijn eid om van de vijf ton, vrij- omen doordat wordt afge- ■en van een sport service- #Btrum, een ton te gebruiken voor de financiering van ele menten uit de provinciale sportnota, die binnenkort ver schijnt. Daarbij zal de nadruk ko nen te liggen op extra finan ciering van gehandicapten sport. CDA-gedeputeerde J. Ven- I tevogel (financiën) maakte de zehandreiking aan wensen uit de staten gisteren bekend tij dens het begrotingsdebat. De resterende vier ton willen GS als steeds de bedoeling is ,-eest- toevoegen aan het fonds bijzondere voorzienin gen (aanvullend geld voor werkgelegenheidsprojecten in de overheidssfeer). CDA-gedeputeerde R. Bar- bé (economische zaken) kwam aan een andere wens uit de staten tegemoet door toe te zeggen, dat de aanleg van I fietspaden voor aanvullende I subsidies uit het fonds in aan- I tnerking zal komen. Vandaag, op de laatste dag I van het begrotingsdebat, moet I blijken of de staten met deze I toezeggingen genoegen nemen, wel eensgezind genoeg I ajn om nog meer aan de be steding van de vijf ton te tor- I nen Met name de PvdA en willen het geld volledig [gebruiken om er knelpunten in de sociaal-culturele sector mee op te lossen. MIDDELBURG - Gebruikers van de Westerscheldeveren boeven komend jaar niet diep er in de beurs te tasten. Gedeputeerde J. de Voogd |VVD) zei gisteren tijdens het statendebat over de provincie begroting dat GS geen voor stellen zullen doen om de ta rieven te verhogen. Een statenuitspraak daar over, zoals D'66 die had willen uitlokken, is volgens De Voogd overbodig. Zoals bekend onderhande len GS nog steeds met het rijk over de rijksbijdrage voor de veren. Daarbij wordt onder meer gesproken over een reor ganisatie. Volgende week pre senteert de Abvakabo een rap port waarin stelling wordt ge nomen tegen personeelsin krimpingen zoals het onder zoeksbureau Berenschot die beeft voorgesteld. DEN HAAG - Premier Lub bers houdt vol geen enkele uit spraak over de haalbaarheid van zowel de kustuitbouw bij Zuid-Holland (het plan-Wa terman) als de bouw van de Vaste Oeververbinding Wes- lerschelde te hebben gedaan. Dat blijkt uit antwoorden van de premier op vragen van het CDA Eerste Kamerlid Groensmit-Van der Kallen. Zij had haar vragen gebaseerd opeen Volkskrant-artikel. Al eerder, in antwoord op vragen van het VVD Tweede Kamerlid Te Veldhuis, ont kende Lubbers aan hem toege schreven citaten over hetzelf de onderwerp in de Provincia le Zeeuwse Courant. Volgens I Wde bladen zou Lubbers zo wel het plan-Waterman als de brugtunnelverbinding als vol waardige alternatieven zien I voor de inpoldering van de Markerwaard. Van onze correspondent VLISSINGEN - De werkne mers van de vaarwegmarke ring in de Zeeuwse Schelde- mond, onderdeel van het loodswezen, hebben zich maandagmorgen tijdens een protestbijeenkomst van de Abva/kabo in Vlissingen uit gesproken tegen het voorne men van minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat om de verschillende loodsdiensten te privatiseren. Het personeel is ook onte vreden over de reorganisatie plannen die vanuit Den Haag steeds over hen worden uitge stort zonder dat ze daarover kunnen meepraten. Donder dag hebben de bonden daar over een gesprek met de direc teur-generaal van het Loods wezen. Als dat gesprek geen duide lijkheid brengt wil het perso neel van de vaarwegmarke- ringsdienst tot actie overgaan. Districtsbestuurder Wolters van de Abva/kabo wilde nog niet meedelen wat voor acties het betreft. De vaarwegmarkerings- dienst, die nauw samenwerkt met de loodsdienst, is bang dat de werkgelegenheid ernstig wordt aangetast als de dienst wordt gesplitst en door een Belgische of Nederlandse pri- védienst wordt opgekocht. De vaarwegmarkerings- diensten IJmond, Rijnmond en Noord hebben zich uitgespro ken vóór privatisering, maar volgens Abva/kabo-bestuur- der W. Wolters ligt de situatie in Zeeland heel anders. Hij wijst erop dat men daar ook te maken heeft met België. De dienst kan ook opgekocht wor den door een Belgisch bedrijf. De ambtenaren van de Ne derlandse markeringsdienst hebben de veiligheid van de scheepvaart op de zeer drukke Schelde altijd als hun belang rijkste taak gezien, aldus de vakbondsbestuurder. Bij een privébedrijf wordt het volgens Wolters een van de vele taken en is controle bijna uitgeslo ten. Onduidelijkheid over water We ster sch elde Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Als prijs voor verdere uit dieping van de Westerschelde behoort België niet alleen zuiverder Maaswater te leveren, maar zeker ook schoner Scheldewater. Maar het is niet duidelijk of minister Smit-Kroes de kwaliteit van het Scheldewater bij de onderhandelin gen wil betrekken. Zeeland gaat de minister daar opheldering over vragen. Daarbij zal ook gewezen wor den op het vraagstuk van de baggerspecie. De Westerschel de verdient beslist niet 'als een bagatel te worden beschouwd'. De Zeeuwse milieu-gedepu teerde P. Boersma (PvdA) zei dit gisteren tijdens het staten debat over de provinciebegro ting. Hij stuitte daarbij op J. Boogerd-Quaak (D'66), die de kwestie afgelopen vrijdag aankaartte en zich er gisteren 'verbaasd' over toonde dat Ge deputeerde Staten al niet eer der aan de bel getrokken heb ben. Het rijksplan voor de wa terkwaliteit geeft aan dat het water in de Westerschelde schoon genoeg moet zijn om er zalmachtige vissen in te laten rondzwemmen. In de ogen van Boersma is dat geen zware eis, 'zeker niet tegen de achter grond van de grote natuur waarden, die de Westerschelde nog heeft'. Normstelling De gedeputeerde richtte zich daarmee tot WD-woordvoer- der L. Elenbaas, die afgelopen vrijdag inzette met de opmer king dat de norm weinig rea listisch is, omdat men in om ringende landen veel minder nauw zou kijken. Elenbaas stak daarbij waarschuwend de vinger op. „Niet alleen omdat primair milieu-normen pas echt nut hebben bij internationale aan pak, maar bovenal omdat door een ongelijkheid van norm stelling de concurrentiepositie van het Nederlands bedrijfsle ven kan worden aangetast". het bedrijfsleven zal in het ka der van het gewijzigde S02 en NOx-beleid een bijdrage die nen te leveren aan de verdere reductie van de zure neer slag". Hij vroeg daarover na der te praten in de statencom missie voor het milieu. Boers ma zegde hem dit gisteren graag toe. D'66 en de PPR/ EVP pleit ten ervoor meer provinciegeld te steken in onderzoek naar milieu-verontreiniging. J. Boogerd-Quaak (D'66) wees op het verzoek van de Zeeuwse Milieufederatie om gegevens van het internationaal water- tribunaal nader te ordenen en te rubriceren. Naaktzwemmen Beide fracties vroegen ook om opheldering over plannen om het zwemmen op te zeer vervuilde plaatsen in de Wes terschelde te verbieden. Boersma bevestigde dat het de bedoeling is borden neer te zetten op plaatsen, waar door de provinciale recreatiefonder het zwemmen wordt ontraden. Zorgen van geheel andere aard waren er bij de SGP. Woordvoerder W. Rentier vroeg om in de recreatiefolder nadrukkelijk aan te geven dat naaktzwemmen vrijwel overal in Zeeland verboden is. Zure neen slag Elenbaas zei erbij dat het zelfde verhaal soms ook op gaat voor de normen op het terrein van de luchtverontrei niging. Daarbij echter vond hij het CDA op zijn weg. CDA- woordvoerder J. Roose: „Ook KTIE Van onze correspondent TERNEUZEN - De hoofdafdeling Zeeuwsch-Vlaan deren van de Nederlandse Katholieke Oudervereni- S'ng NKO houdt donderdag 15 november in het Zel- «enrustcollege te Terneuzen een informatie-avond v»or bestuurders van ouderverenigingen en medeze- üenschapsraden. Drs. H.J.M. Loonen, beleids medewerker van het landelijk "ureau van de NKO te Den "aag, houdt een lezing over de stand van zaken rondom de jfedezeggenschapsraad, de re- oudervereniging-ouder- ,'aad-oudercommissie en de 't0' die de NKO namens de °j^rs 'n overlegsituaties I h y,ert^er zal de betekenis van I dmaatschap van de NKO de orde komen. Na de I sfoif6 's er gele8enheid tot het I ®Hen van vragen en discus- e. Volgens het landelijk bu- 11» van ^et NKO worstelen I "huurders van oudervereni- 1 Ir j n en medezeggenschaps- j aden met vragen omtrent de laatste ontwikkelingen binnen de wet 'medezeggenschap on derwijs'. Ook vragen velen zich af of een oudervereniging nog wel nut heeft, nu er een medezeggenschapsraad is. Verder twijfelt men er vaak aan of het belang van het lid maatschap van de NKO wel opweegt tegen de contributie die men hiervoor moet beta len. Over dit alles hoopt de heer Loonen donderdag duide lijkheid te brengen. De avond begint om acht uur. Het is voor het eerst dat een dergelijke NKO-avond in Zeeuwsch- Vlaanderen gehouden wordt. Meestal zijn deze in Utrecht, waardoor de Zeeuwse op komst vaak te wensen over laat. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de PSP verzorgt de komende maanden een aantal thema avonden tegen racisme en dis criminatie. Dit gebeurt in samenwer king met vertegenwoordigers van de Turkse, Antilliaanse en Surinaamse gemeenschappen. De forumcyclus draagt de ietwat cynische titel 'Neder land is tolerant, dus wij discri mineren niet'. De eerste bijeenkomst vindt plaats op woensdag 14 novem ber in het jongerencentrum Jamasj (voorheen De Sluis) aan de Dijkstraat in Terneu zen. Er zal dan gepraat wor den over het 'alledaagse' racis me: discriminatie en racisme, zoals die dagelijks wordt geuit en ondervonden. Aan de orde komen onder meer het blanke superiori teitsgevoel, de waarde en bete kenis van de eigen cultuur voor de etnische groepen, inte gratie en de oorzaken en ach tergronden van discriminatie. Door representanten van de Turkse en Antilliaanse ge meenschap worden inleidin gen gehouden. Aanvang 20.00 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De PTT is niet van plan alle Zeeuwse telefoonabon nees weer op te nemen in één gids. VVD-gedeputeerde J. de Voogd zei gisteren tij dens het statendebat over de provinciebegroting dat Gedeputeerde Staten tevergeefs bij de PTT hebben geprotesteerd te gen de 'opdeling' van Zeeland in drie telefoon gidsen. Vooral het feit dat Tholen en St.-Philipsland in de gids van westelijk Noord-Brabant zijn op genomen gaat alle gren zen te buiten, stelde PvdA-voordvoerster C. van Zanten-Leijsen. De Voogd moest giste ren duidelijk maken dat Zeeland voor het blok staat. Eén telefoongids voor heel Zeeland is te duur. „We zijn tot de con clusie gekomen dat we daarin moeten berusten". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een cen trumziekenhuis in de Ka naalzone is volgens drs. F. M. Berbers de beste garantie voor een goede medische verzorging voor de bewo ners van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hij is directielid van de Kanaalzone-ziekenhuizen en gaat vrijdag 16 november met pensioen. Berbers werd vorige week 63. Hij gaat eerder met pen sioen, omdat hij de voltooi ing van het nieuwe zieken huis in Terneuzen voor zijn 65ste niet meer mee kan ma ken. Hij wil zijn opvolger niet opzadelen met een nog niet afgebouwd ziekenhuis. In 1957 vestigde hij zich in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij werd economisch admini strateur van het Sluiskilse Sint Elisabeth ziekenhuis. Hij raakte ook al snel be trokken bij de plaatselijke en regionale politiek. Tussen '62 en '70 zat hij voor de KVP in de Zeeuwse Staten en hij was van '66 tot '70 wethou der van Terneuzen. Zijn politieke periode noemt hij een prettige tijd. „Er was geld in overvloed. We haalden de Dow en Phi lips naar Terneuzen. Het Sloegebied werd ontwik keld, de Zeelandbrug kwam. Alle politieke partijen werkten samen om iets groots van Zeeland te ma ken. Het was de tijd dat we overschakelden van de landbouw op de industrie". Zakelijk In 1970 zei Berbers de ac tieve politiek vaarwel. Twee dagen voor de herindeling van Terneuzen werd hij zwaar ziek, een gevolg van zijn veel te drukke bestaan. Na zijn herstel richtte hij zich volledig op zijn baan bij het ziekenhuis en op zijn be stuursfunctie bij de zwak zinnigen-inrichting De Ster- re. Met veel plezier kijkt Ber bers terug op zijn loopbaan bij het ziekenhuis. „Ik heb een mooie tijd meegemaakt. Vooral de menselijke kant van mijn werk vond ik altijd erg prettig. Voor ik naar Zeeuwsch-Vlaanderen kwam werkte ik bij een kousen- en sokkenfabriek. Daar had ik een te zakelijk beroep". F. Berbers .Ik heb een mooie tijd meegemaakt. FOTO WIM K00YMAN Begrip „Ik had nog graag de bouw van het nieuwe zie kenhuis meegemaakt. He laas lukt dat niet meer", zegt hij. „We krijgen straks 380 ziekenhuisbedden in Zeeuwsch-Vlaanderen. In Oostburg 100 en in Terneu zen de rest. Natuurlijk heb ik begrip voor de bezwaren van Hulst, maar ik heb nooit van hun kant één goed zake lijk argument gehoord om het ziekenhuis daar open te houden. We moeten er wel voor zorgen dat Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen een goede polikliniek krijgt. Met zo'n voorziening kan een groot deel van de bewoners uit die streek prima gehol pen worden. De meeste pa tiënten van een ziekenhuis worden tegenwoordig po liklinisch behandeld. Na tuurlijk moet er wel een goede busverbinding ko- Budget Berbers maakt zich niet zoveel zorgen over de bezui nigingen die de gezond heidszorg staan te wachten. Elk ziekenhuis zal in de toe komst een bepaald budget krijgen, waar ze niet over heen mogen. „Op dit mo ment gaat 33 miljard gulden om in gezondheidszorg. Dat is natuurlijk ontzettend veel. Het is negen procent van ons nationaal inkomen. Iedereen zal aan kostenbe waking moeten gaan doen. Daar ontkomen we niet aan. De artsen en specialisten zullen selectiever moeten zijn en volgens mij kan dat best". Abortus De beide ziekenhuizen in Sluiskil en Terneuzen heb ben een vergunning aange vraagd om abortus te mogen uitvoeren. Als ziekenhuis man heeft Berbers daar geen moeite mee. Hij wijst er wel op dat de directie een aantal beperkende maatre gelen heeft genomen. Abor tus mag enkel worden uitge voerd in de beide ziekenhui zen als het leven van de vrouw in gevaar is, of als er ernstige lichamelijke of geestelijke schade te voor zien is. „We zullen echt niet iedereen aborteren", zegt hij Volgens hem zal dat in het nieuwe centrumzieken huis ook het geval zijn. Vrijdag 16 november is er tussen 16.00 en 18.00 uur in het restaurant van het Eli sabeth ziekenhuis een af scheidsreceptie voor F. Ber bers. GOES - In de nacht van zon dag op maandag betrapte een patrouille van de Goese politie drie inbrekers die bezig waren een slag te slaan in de elektri citeitszaak Mikro Elektro aan de Marconistraat. Toen zij merkten dat ze ontdekt waren sloegen ze op de vlucht met medeneming van circa 750 gulden, terwijl elf videorecor ders gereed stonden om mee te nemen. Later in de nacht zijn de daders, de 34-jarige J.P., de 17-jarige M.F.J.V. en de 18-ja- rige D.M.A. de J., allen uit Goes, aangehouden. Tijdens het onderzoek is gebleken dat het drietal nog drie andere in braken had gepleegd. Hangen de het onderzoek kan de re cherche geen verdere medede lingen doen. OOSTBURG - Door de rijks politie West-Zeeuwsch- Vlaanderen is een snelheids controle gehouden op drie plaatsen. De controle vond plaats via een radarinstallatie. De eerste meting vond plaats in Aardenburg in de Beek manstraat waar 238 voertui gen passeerden en er zeventig werden opgeschreven. De hoogst gemeten snelheid was hier 104 km/u. In Schoondijke op de Willemsweg passeerden 144 auto's, waarvan vijftien met een te hoge snelheid. Hier was de hoogste snelheid 80 km/u. De derde plaats waar gecontroleerd werd was de Dorpsstraat in Schoondijke. Hier kwamen 183 voertuigen langs het controlepunt, waar van er twintig te snel reden. Hier was de hoogst gemeten snelheid 81 km/u. SCHOONDIJKE - Op de ro tonde kwamen twee personen auto's met elkaar in botsing. Deze werden bestuurd door F. de F. uit Schoondijke en M. I. uit Ninove. Dit gebeurde door dat I. op de rotonde reed en in gehaald werd door F. I. kwam naar links toe en reed zodoen de tegen F. aan. SLUISKIL - Zondagavond is ingebroken in een werkplaats van de fa. G. aan de Louisa- straat te Sluiskil. Vermist worden drie slijptollen. Men had zich toegang verschaft door het breken van een ruit. TERNEUZEN - Wielrijder u. G. uit Kloosterzande moest gistermorgen met gebroken been en verschillend kneuzin gen per ambulance worden overgebracht naar het Julia- naziekenhuis te Terneuzen. Rijdend over de Guido Gezel- lestraat te Terneuzen raakte op een gegeven moment zijn tas tussen de spaken van het achterwiel waardoor hij kwam te vallen. VLISSINGEN - In de rk kerk op de Singel werd ingebroken in de nacht van zondag op maandag. Er wordt een video recorder vermist. Men is bin nen gekomen door het vernie len van een ruit. In het gebouw van de stich ting Sociale Kulturele Activi teiten aan de Vogelweg werd ook ingebroken. Hier worden twee versterker, een tuner, een mengpaneel, een platenspeler en de inhoud van een flipper kast vermist. In een leegstaande woning in de Badhuisstraat werd in gebroken. Er zijn koperen lei dingen, diverse kranen, een geiser en een wastafel wegge nomen. Van de woning werd een deur geforceerd. De leegstaande woning die J.B.M. aan het klaarmaken was voor bewoning op de Noorderbaan te Vlissingen werd eveneens opengebroken. Wat hier weg is was niet dui delijk. De politie vermoedt dat er onder andere schoonmaak artikelen bij zijn. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Woensdag 14 november houdt wijkvere- niging De Straete in de kern Zandstraat de jaarlijkse alge mene ledenvergadering. De vergadering begint om 20.00 uur in wijkgebouw De Straete. Op de agenda staat behalve het jaarverslag van de secre taris en penningmeester ook een bestuursverkiezing. Na de rondvraag en pauze volgt rond de klok van negen een dialezing over de folklore en het boerenleven in Zeeuwsch-Vlaanderen rond de eeuwwisseling. Eric Colsen, lid van Den Ouwen Waogen uit Axel, voorziet de beelden over Zeeuwsch-Vlaamse kle derdrachten, paard en wagens, slachten en dorsen, van com mentaar. Energiecentrum - De coördi natiegroep Energiebesparing Zeeland heeft de Gehoorzaal in Hoek als energiecentrum ingericht. Dit duurt van 13 tot en met 15 november. Iedereen die informatie of advies wil hebben over energie, en isola tie kan hier terecht. De ge hoorzaal is geopend van 15.00 Plaatselijk nieuws tot 17.30 en van 19.00 tot 21.00 uur. Ruilbeurs - Zaterdag 17 no vember is een ruilbeurs voor jongens en meijes van vier tot twaalf jaar in buurthuis De Hoekse Rakkers. Iedere bezoe ker krijgt een gratis zakje postzegels. Er is ook een verlo ting met voor iedereen een gratis lot. De ruilbeurs duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Handwerken - Dinsdag 13 no vember wort in bejaardenhuis Vremdieke een verkoop van handwerken gehouden. Er is bovendien een loterij. Iedereen is welkom tussen 13.30 en 16.30 uur. Filmavond - Vanavond, dins dag 13 november, wordt in ca fé Porgy and Bess aan de Noordstraat een filmavond gehouden over Suriname. De eerste film handelt over de geestelijke stromingen onder de Surinamers. Daarna is er een pauze gevolgd door een film over de klederdracht van de Kreoolse vrouwen en een tocht naar de Raleighvallen. De avond, die om negen uur begint, wordt geopend met een korte inleiding door de Am sterdamse huisarts F.G. Pari- sius. CDA - De CDA-afdeling Ter neuzen houdt dinsdag 20 no vember vanaf 20.00 uur een al gemene ledenvergadering in restaurant de Milliano aan de Noteneeweg 28. Tijdens de bij eenkomst zal de gemeente raadsfractie een toelichting geven op de begroting. Kaarting - Kaartclub Kla vertje Vier houdt zaterdag 17 november een kaarting in café De Rijnvaart. De kaarters spelen bieden met roem en be ginnen om 19.30 uur.

de Stem | 1984 | | pagina 13