kers AFWIJKINGEN NULLIJN MOGELIJK Waterschappen staan opnieuw ter discussie 'Zeeuwsch-Vlaanderen is iOEDE [N OM NAAR ICTOB GAAN: Jo Ivens dirigeert in Breda Clingse Hengelaars krijgen geen lening lerpe prijzen, lardig vakwerk, jetse service, mensen, koffie. ml Muziekgezelschappen maken bezwaar tegen bevriezen van kosten "Wethouder moet zijn huiswerk beter doen' Steunpunten motoren voor werk vrijwilligers Commissie bespreekt schoolvervoer in Axel .UIKEN Fluitiste uit Hulst net geen eerste HONGAARSE SCHILDERES TE GAST IN HULST: Oude sport herleeft in St.-Jansteen teren lentenkwestie, :ler.„ loeite, grote resultaten. nlNSPAG 13 NOVEMBER 1984 VANZEELAND STUDIE IN STROOMVERSNELLING SPORTCOMMISSIE HULST: GEDEPUTEERDE BOERSMA: Plaatselijk nieuws Kloosterzande Hulst Axel Zuiddorpe examens A12 IIGSTE ADRES voor [fabrikaat in geëloxeerd |t PVC-uitvoering t levering - montage luw vakhandelaar ■eurspecialist List - telefoon 01140-14120 |De Stem, 076-236911 en, maten en prijzen lalanceren, uitlijnen, u's en uitlaten. ERKBUD ööj vwco »p«Cllll«t Tivoliweg 63 HULST Tel. 01140-12461 Ook voor transport banden is Luctor graag uw leidsman! lèn vakje benutten fivertentie wordt in een groter lie met het belangrijkste woord londig. lonnummer in de advertentie op In gemakkelijk en snel. [ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat Jiding van brieven onder nummer Élen. Als contante betaling kunt u een blauwe girokaart (dus géén giro- of en. ontvangt u een acceptgirokaart pO administratiekosten in rekening laan Dagblad De Stem, Postbus 3229, lubrieksadvertenties |n vakje overslaan, i één vakje gebruiken. H Prijs incl. 5% BTW - 5,10 6,80 8,50 10,20 11,90 13,60 Telefoon. T22 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers - De muziekgezel- thappen in de gemeente Axel hebben massaal bezwaar ge- maak' tegen het voornemen B en W om de bijdragen in de kosten voor dirigenten en instructeurs volgend jaar te ^vriezen. pe verenigingen zien het jan als een zoveelste aanval pan bet college op de amateu- ristische kunstbeoefening in <je gemeente. Het bevriezen van de kosten is volgens het college noodza- kelijk om binnen de afgeba kende financiële grenzen te blijven in het welzij nspro- gramma. De welzijnscommissie krijgt woensdag de taak B en W te adviseren wat er met het be zwaarschrift moet gebeuren. Verwacht wordt dat er aan de kostenbevriezing wel niet meer getornd zal worden. Im mers, anders moet het mes worden gezet in andere posten van het welzijnsprogramma. De commissie vergadert woensdag om 19.30 uur in de raadzaal van het Axelse stad huis. Dan komt ook een subsi die aan de orde voor de op te richten peuterspeelzaal in Spui. Het gaat voorlopig om twaalf peuters, waarvan de helft komt uit de gemeente Axel en andere helft uit de ge meente Terneuzen. Volgens de Axelse subsidie regeling heeft de peuterzaal recht op 910 gulden subsidie in de huurkosten en overige ex- ploitaitekosten. Ook bij de ge meente Terneuzen is een ver zoek om een bijdrage inge diend. Subsidiebeleid Hulst soepeler Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De 'open studie' die moet uitwijzen wel ke kant het uitmoet met de ze ven Zeeuwse watersschappen wordt in een stroomversnel ling gebracht. Het is de bedoeling dat hal verwege het volgend jaar al duidelijk wordt of de verschil lende waterschappen hun hui dige taken, met name het wa terkwaliteitsbeheer (afvalwa terzuivering), nog wel naar behoren kunnen blijven ver vullen. Men wil nu meteen ook onderzoeken wat de gevolgen voor de waterschappen zijn, wanneer hen het waterkwali- teitsbeheer uit handen wordt genomen. VVD-gedeputeer J. de Voogd (verkeer en waterstaat) heeft dit gisteren meegedeeld tijdens het statendebat over de provinciebegroting. Hij zei dat pas conclusies getrokken kun nen worden ais de studies zijn afgerond. De discussie over de water schappen zijn opnieuw aange wakkerd omdat een onderzoek naar het functioneren van de Technologische Dienst van de Zeeuwse waterschappen 'be stuurlijke manco's' heeft blootgelegd. Volgens het on derzoek is vergaande samen voeging van waterschappen, dan wel intensivering van de samenwerking nodig. Dat laatste echter wordt verhin derd door een nieuwe Wet ge meenschappelijke regelingen die in aantocht is. PvdA, D'66 en klein links grepen deze ontwikkelingen afgelopen vrijdag aan om op nieuw te pleiten voor overhe veling van het waterkwali teitsbeheer naar een provin ciaal orgaan of een zuivering schap. CDA, VVD en SGP lie ten blijken met de ontwikke lingen in hun maag te zitten, maar zijn vooralsnog niet van plan het waterkwaliteitsbe heer bij de waterschappen weg te halen. De SGP pleitte zelfs voor verdere 'rust en sta bilisatie'. Polderwegen De VVD vindt dat nu in ieder geval te probeerd moet worden het beheer over de polderwegen in handen van de waterschappen te laten. Zoals bekend is het rijk nog steeds van plan deze wegen naar de gemeenten over te hevelen. De PSP/CPN pleitte er vrij dag voor de wjiterschappen maar helemaal af te schaffen. J. Dupré noemde ze een 'soort dubbele bestuurs- en uitvoe ringslaag, waarvan de taken met aanzienlijke besparingen beter gedaan kunnen worden door de gemeenten en provin cie. Ook bij de PvdA wil men wel eens uitgezocht zien in hoeverre sprake is van 'over lappingen', die de burgers ex tra geld kosten. Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst hebben het subsidiebeleid'voor vereni gingen en instellingen versoepeld. Hoewel in het algemeen voor volgend jaar de nullijn wordt gehanteerd, zijn er nu mogelijkheden gescha pen daar onderuit te komen. Mee- en tegenvallers zullen nen maken op meer subsdie. niet worden doorberekend in de subsidie en bij instellingen met beroepskrachten worden de personeelskosten buiten de nullijn gehouden. Voorts wordt het de gemeenschaps centra mogelijk gemaakt spaarpotjes aan te leggen voor bepaalde uitgaven. Die moeten dan wel eerst door B en W zijn goedgekeurd. Tot nu toe werden zuinige ge meenschapscentra 'gestraft' met minder subsidie. Bezuini gingen zullen nu echter niet bij de vaststelling van de nul lijn betrokken worden. Ook verenigingen en instel lingen die subsidie krijgen op grond van hun ledental wor den wat soepeler tegemoet ge treden. De nullijn geldt in principe voor het aantal leden dat een vereniging december 1982 had. Wie het ledental ziet dalen krijgt, vanzelfsprekend, subsdidie over dat aantal. Stijging Echter, als zich na de daling een stijging inzette, zag het er aanvankelijk naar uit dat de nullijn zou worden toegepast op het laagste ledental en dat er dus extra gekort zou wor den, B en W zijn echter tot de conclusie gekomen dat dit een niet al te billijke gang van za ken is. Vandaar dat vereni gingen met een weer stijgend ledental toch aanspraak kun- Dit echter maximaal tot het peil van december 1982. De verschillende afwijkin gen van de nullijn zijn ver werkt in het ontwerp-wel- zijnsprogramma dat momen teel ter inzage ligt. Daarin kondigt het college aan dat ook de EHBO-verenigingen op meer geld kunnen rekenen via extra subsidiëring voor de jeugdleden. Gedacht wordt aan het betalen van een jeugd- cursus. Robbedoes In vergelijking met het con cept-programma zijn er hier en daar wat veranderingen doorgevoerd. Zo krijgt de peu terspeelzaal Robbedoes toch wat er gewaagd is en mogen ook de Scheldezonen uit Nieuw-Namen meer subsidie verwachten. Voor gemeente lijke activiteiten als het zwembad en speelweiden is 5.000 gulden minder gereser veerd. Toegevoegd is subsidie voor het vrouwenleerjaar van EVA. Over het bedrag voor het maatschappelijk werk wordt nog overleg gevoerd. In de be groting is namelijk een post opgenomen voor verhuiskos ten en B en W willen daar eerst wel eens meer over we ten. Nader overleg wordt ook nog gevoerd met het Gekoör- dineerd Bejaardenwerk. Van een onzer verslaggevers HULST - De Hulster sportad- viescommissie vindt dat wet houder W. Kayser eerst zijn huiswerk eens beter moet hoen, voordat er gesproken wordt over de plannen om de 'ribune op het voetbalveld in Hulst en het clubgebouw in Sint-Jansteen over te doen aan de clubs uit beide plaat sen. De commissieleden bleken zich vooral te hebben geërgerd aan het feit dat de plannen beide clubs nogal overvallen hebben. Temeer omdat ze van niets wisten totdat ze de krant opensloegen. Van een advies kwam het gisteravond dan ook Piet. Daarover wil de commis sie pas praten als de wethou der met de betrokken clubs om de tafel heeft gezeten. Komt Win een onzer verslaggevers HULST - De Hulster dwars- uuitiste Liesbeth Niesten hoeft voor de tweede achter eenvolgende keer net de eerste Plaats gemist op het nationaal "uitconcours in Leiden. Na de eerste wedstrijddag voerde ze met 360 punten het a'gerneen klassement aan, ■Paar tijdens de tweede con- [oursdag, afgelopen zaterdag, Kreeg Maurice Heugen uit "lissingen toch nog meer Puntjes toebedeeld. Hij scoor de 371 punten uit het maxi maal te behalen puntental van i uit dat onderonsje geen eens luidende mening, dan zal de commissie proberen een oplos sing te vinden. Zoals gemeld wil de ge meente zo vlug mogelijk van de tribune op het Hulster voetbalveld af. Het gevaarte is in slechte staat en dringend aan reparatie toe. Wethouder Kayser voorspelde gisteren echter dat een dergelijk kar wei niet met 10.000 gulden zou aflopen. „En daar hebben wij het geld niet voor". Kayser kondigde dan ook aan dat B en W niet van plan zijn er nog een vinger naar uit te steken. Over de overdracht van het clubgebouw aan de W Steen kwam werd maar niet meer gesproken. Wel laaiden de gemoederen op rond de geplande over dracht van de greensetbanen aan de tennisclubs in Hulst en Sint-Jansteen. Die moeten no dig van een nieuwe toplaag voorzien worden, maar ook daar heeft de gemeente geen geld voor. De clubs treuren daar niet om, want die hebben liever gravel. Ze willen de ba nen nog wel zelf 'verbouwen', maar willen het geld dat de gemeente toch kwijt zou zijn aan de toplaag als extra steuntje in de rug. „Dat geld hebben we niet", moest de wethouder bekennen. Op de mening van J. Bral dat harde banen overal 'een grote ellende' zijn, wist Kayser aan te voeren dat men in zuidelijke landen bijna niets anders ziet. Bral bleek niet overtuigd: „Daar hebben wij geen bood schap aan". P. Blommaert op perde de clubs alvast toestem ming te geven de harde banen te vervangen door gravel. Over de centenkwestie zal dan nog nader gedubt moeten wor den. ZsuszaSzikra .Die bomen langs de dijkwegen zijn uniek. - FOTO ERIK OSSEWAARDE Van onze correspondente HULST - „Het Zeeuwsvlaamse land schap is zeer schilderachtig, de uitge strektheid van de brede polders geven een echt panorama en die bomen langs de dijkwegen zijn uniek". Zsusza Szikra, die toch al heel wat van de wereld heeft gezien, onder streept deze impressie met brede geba ren. Ze is een Hongaarse schilderes die enige tijd in Hulst verblijft. De opmerkelijke verschillen tussen de twee landen wat betreft het land schap, de zee en de huizen vertaalt ze met olieverf op haar schilderijen. De viskramen op de donderdagmarkt in Hulst zijn voor Zsuzsa een wekelijkse attactie. In haar geboorteland, waar het landschap wordt beheerst door poesta's, is vis zeer zeldzaam. De aantrekkelijk heid van de zee en het strand is daar on bekend en voor haar nu in Nederland een onuitputtelijke bron van inspiratie. Schilderen is voor haar van levensbe lang. Ze gaat er volledig in op. Het ta lent erfde ze van haar vader. De Hon gaarse kunstopleiding vergt een volle dige inzet en een groot doorzettingsver mogen. „Na mijn middelbare school heb ik driejaar overdag gewerkt op een druk kerij waar ik het typografische werk verzorgde, 's Avonds volgde ik in Boe dapest een kunstavondschool om me voor te bereiden op het toelatingsexa men voor de Academie. Voor zo'n exa men geven zich jaarlijks ongeveer 600 kandidaten op, die een week lang een Landschap proeve van hun kunnen moeten geven op het gebied van portretschilderen. Na de eerste selectie vallen er 450 af. De overgeblevenen worden in de daarop volgende week getest op naakt- en fi guurtekenen en slechts 25 van hen wor den toegelaten tot het eerste leerjaar". den haar in de gelegenheid vele musea te bezoeken en haar visie te toetsen aan die van andere 'collega's'. Diploma De Academie selecteert drastisch, maar na de vijfjarige opleiding kunnen de afgestudeerden dan ook de kost ver dienen als kunstenaar. Zsuzsa had in 1978 het diploma op zak, maar al in 1977 deed ze samen met studiegenoten mee aan een grote expositie in Oost-Berlijn. In haar eigen land volgden vele ten toonstellingen en menig schilderij van haar hand werd beoordeeld door een nationale jury en aangekocht. Deze aankopen door de Staat stellen de Hongaarse kunstenaars in staat om met puur schilderen in hun levenson derhoud te voorzien. De buitenlandse reizen (Italië, Frankrijk, Spanje) stel- Vorig jaar bezocht ze een landgenote in Hulst en leerde er Michiel van Geyt kennen, die haar tijdens het drie maan den durend studieverblijf rondleidde door Nederland. Ze leerde ook verschil lende kunstenaars en het Hollandse landschap kennen, dat ze, nu ze voor de tweede keer in Hulst is, vastlegt op haar doeken. Dit met de bedoeling het Zeeuwsvlaamse landschap in Hongarije te exposeren. Fietsen „Ik heb hier leren fietsen, een beleve nis op zich, maar je kunt vanaf het za del het landschap met die grazende koeien en kleine huisjes met kleurrijke daken beter en rustiger bekijken". Behalve landschappen schildert ze ook stillevens en op verzoek portretten. Kinderportretten zijn haar specialiteit. Enkele schilderijen van haar zijn te be zichtigen in galerie Van Geyt in de Hul ster Steenstraat. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - „De Zeeuw se steunpunten voor het wel zijnswerk zijn de motors van het voertuig, waarin de vrij williger mag rijden. Helaas moet de benzine worden be taald, anders kan de vrijwilli ger in de trapwagen". Zo reageerde de Zeeuwse cultuur-gedeputeerde J. Boersma (PvdA) gisteren tij dens het statendebat over de provincie-begroting op de kri tiek die verschillende fracties afgelopen vrijdag leverden op het feit dat de steunpunten geld opslokken, waarop parti culiere instellingen, vrijwilli gers en anderen die het wel zijnswerk in praktijk brengen zitten te springen. Zonder professionele bege leiding vanuit de provinciale steunpunten zou volgens Boersma het vrijwilligers werk afbrokkelen. „De vrij willigers verdienen het om goed te worden begeleid". Vol gens Boersma hebben de steunpuntfunctionarissen die taak goed en met succes aan gepakt. „Er wordt bijzonder hard en met inzet gewerkt. Er zijn daar niet teveel mensen, eerder te weinig. Ik denk dat we misschien wat meer aan de weg moeten timmeren". CDA-gedeputeerde J. Ven- tevogel (financiën) kwam gis teren niet meteen aan de wens van D'66 en PPR/EVP tege moet om een fonds in het leven te roepen voor 'aanvullende fi nanciering' van vrijwilligers werk. Wellicht kan er in de toekomst een aparte begro tingspost voor worden ge creëerd en anders is het altijd nog mogelijk om werken met behoud van uitkering uit al lerlei bestaande posten te (blijven) financieren, stelde hij. Achtergrond voor pleidooi en om meer geld direct aan vrijwilligerswerk te spende ren is de gedachte dat er ook bij economisch herstel'en sti mulering van het bedrijfsle ven niet voldoende werk zal komen om iedereen aan een baan te helpen. Ventevogel er kende dat gisteren ook. SINT-JANSTEEN - In het dorp Sint-Jansteen is een po ging ondernomen het oude kruisboogschieten weer in de belangstelling te krijgen. In café Den Ouden Arend werden wat kruisbogen aan geschaft, bijpassende pijlen vervaardigd en een 'prang' in een gestoken. Afgelopen zater dag kon het eerste schot wor den gelost. Op deze bijzondere schie ting waren redelijk wat be langstellenden afgekomen. Dat het nog even wennen was bleek wel uit het feit dat er de eerste vijf ronden geen enkele vogel werd afgeschoten. Uit eindelijk werd echter toch de goede richting gevonden. De uitslag: hoge vogel mevr. D. Peersman-Merckx, eerste zijvogel W. Peersman, tweede zij vogel mevr. A. Savooy- Merckx en de meeste kleine vogels (5 stuks) C. Boogaert. De extra ter beschikking ge stelde prijzen werden afge schoten door de heren Seghers en Savooy. Uit de uitslag blijkt dat ook de dames in deze sport een woordje kunnen meespre ken. Gezien het enthousiasme werd alvast afgesproken voor de volgende schietingen, vrij dag 30 november om 20 uur en zaterdag 8 december om 15 uur. De deelnemers moeten schieten met de in het lokaal aanwezige materialen, dus men hoeft niet zelf over een kruisboog te beschikken. Bij genoeg belangstelling wordt er een club opgericht, zodat eventueel andere kruis- boogschietingen in clubver band kunnen worden bezocht. Eveneens wordt er dan bij voorbeeld een koningsschie- ting voor de leden georgani seerd. Zeehengelen - Aan de laatste zeehengelwedstrijd van de ZHV De vogel deden 48 vissers mee. Er werd gevist in de Westerschelde raauw; 5. R. Pieters, Kloosterzande. Na de wedstrijd kon het algemeen klassement worden opge maakt. Kampioen bij de heren werd J. van Heeze uit Kloos terzande, bij de dames me vrouw De Waal-Picavet uit Kloosterzande en bij de jeugd Wendy van Duyse uit Clinge. Kaarting - In zaal De Bruyn werd een kaarting gehouden waaraan 49 personen deelna men. Uitslag: 1. J. de Winkel, Nieuw-Namen; 2. mevrouw De Rijk, Kloosterzande; 3. E. van de Branden, 4. G. de Wit, 5. mevrouw Haulez, allen Hulst. Postzegelbeurs - De postzegel vereniging het Land van Hulst hield in Den Dullaert een bij eenkomst voor verzamelaars van munten en postzegels. Er was een grote belangstelling. Het begon met een gratis lote rij. Hierna was er nog een kwartjesloterij. J. de Smet uit Terneuzen won de hoofdprijs. Tot slot was er nog een veiling van series Nederlandse post zegels. Er was bij de aanwezi gen maar weinig kooplust. Bijeenkomst - Het genoot schap Nederland-Israël houdt vanavond, dinsdag 13 novem ber, in cultureel centrum De Halle een bijeenkomst, aan vang 20.00 uur. Mevrouw De Lange uit Zierikzee houdt een lezing over het onderwerp 'Een andere blik op Israël'. Ze maakte onlangs een reis door dit land en vertelt daarover en licht dit toe met dia's. Goochelaar - Morgen, woens dag 14 november, aanvang 14.00 uur, is in De Lindenhoi een optreden te zien van de goochelaar Peter Hanssen. De toegang is gratis. De middag wordt gehouden in het kader van een activiteit van de stich ting Gecoördineerd Bejaar denwerk in de gemeente Axel. Van onze correspondente HULST/BREDA - De Hulster dirigent Jo Ivens leidt de uit voering van het Stabat Mater van A. Dvorak in het Turf schip te Breda. Ivens, die dit weekeinde sa men met het jubilerende ora toriumkoor te Middelburg een feestprogramma bracht, diri geert morgen het Bredase Toonkunstkoor, dat zal wor den begeleid door het Bra bants Orkest. Als solisten werken aan dit majestueuze werk mee Anne Marie Dur, Aleida van Don gen, Howard Crook en Charles van Tassel. Van een onzer verslaggevers HULST - De visclub de Clingse Hengelaars krijgt geen renteloze lening van de gemeente om de fikse schade vergoeding te betalen aan be roepsvisser Moorthamer. B en W hebben de henge laars laten weten dat ze maar geld bij de bank moeten gaan lenen, omdat ze de rente en af lossing best kunnen betalen. Zoals bekend verloor de vis club na jaren geruzie met be roepsvisser Moorthamer over het water de Zestigvoet de rechtszaak rond die kwestie. De club, zo werd bepaald moest met 52.000 gulden scha devergoeding over de brug ko men. Wethouder Kayser rekende de sportadviscommissie gis teravond voor dat nu ai meet dan 30 mille is vereffend. Re den voor het college om te ver onderstellen dat de vereniging ook de resterende 20 mille zon der al teveel pijn zal kunnen bekostigen. Wel zijn B en W bereid de gemeenteraad voor te stellen om garant de staan voor een eventuele lening die de hengelaars aangaan. Van een onzer verslaggevers AXEL - De Axelse onderwijs commissie gaat woensdag pro beren een eensluidend advies te produceren over het school vervoer in de gemeente. Zoals bekend is dat de ge meenteraad nog niet gelukt. Zowat iedere raadsfractie heeft over deze kwestie zo zijn eigen mening. Met hoge onderscheiding is aan de Hogere Secundaire Be- roepsschool Denise Cresac te Bergen (België) geslaagd Joan Picavet uit Hulst als schoon heidsspecialiste. Het schoolvervoer is in de belangstelling komen te staan omdat het rijk de subsidie daarvoor intrekt. Dat betekent dat de gemeente flink op kos ten zou worden gejaagd. In de gemeenteraad zijn verschillende varianten aan gedragen: er gewoon mee stoppen, afbouwen, de periode van het schoolvervoer bekor ten en een vast bedrag per deelnemend kind op tafel leg gen en dat op termijn ook weer afbouwen. De onderwijscommissie buigt zich woensdag over de verschillende alternatieven. Dat gebeurt om 19 uur in het Axelse stadhuis. In de ge meente maken zo'n honderd kindertjes gebruik van het schoolvervoer.

de Stem | 1984 | | pagina 11