Eis twee jaar voor overval in Cadzand STRAKS IN BOEKVORM? 24 DAGEN HALF GELD UJ SHELL NEDERLAND EN DE SCHELDE nk. denktijd. Auto botst tegen stilstaande tractor feeuwsvlaamse ziekenhuizen vragen abortusvergunning aan feldslag om oud ijzer tosterscheldewerken Staten schrikken van massale uittocht Zeeuwen Werklozen jaar aan de slag in Hontenisse Doorrijder meldt zich ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 Topman Yolker Stevin naar De Schelde male opbrengst: 2,4 miljoen gulden Weekenddienst Stemredactie VREES VOOR BEJAARDEN-DELTA DERDE VERDACHTE SPOORLOOS Opkmippen begraafplaats Boschkapelle 24 DAGEN juridische rich- egelt een indica- Id: 30-40 jaar. naam van onze In geen blokkade ]rgegeven dan na van onze advi- kief na ontvangst voldoet aan de |rloede - absolute hrd. r i VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 ek n n. n. liw een onzer verslaggevers hijlst/TERNEUZEN/ ASTBURG - De drie zieken- „isstichtingen in Zeeuwsch- ]janderen hebben een ver ding aangevraagd zoals „ioeld in de Wet Afbreking .vangerschap. pe besturen hebben daarbij ltern grenzen aangegeven, jarbinnen van die vergun- gebruik gemaakt gaat n. Hierdoor is het onmo gelijk dat de Zeeuwsvlaamse ziekenhuizen gaan fungeren als 'abortusklinieken'. Abortus wordt slechts dan toegestaan wanneer die een onvermijdelijk gevolg is van een andere noodzakelijke in greep is, wanneer er levensge vaar voor de vrouw bestaat of wanneer bij een voortgezette zwangerschap voor de vrouw blijvende of tenminste zeer langdurige ernstige lichame lijke of geestelijke schade te voorzien is. De ziekenhuisbesturen heb ben, voordat de vergunningen werden aangevraagd overleg gevoerd met het personeel. In een brief aan het perso neel van de Stichting Zieken zorg Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen schrijft de directie dat de gewetensvrijheid van personeelsleden, aan wie me dewerking aan het afbreken van zwangerschap gevraagd wordt, gewaarborgd blijft. Gevraagd wordt de perso neelsleden, wanneer ze mede werking hieraan weigeren dit tijdig met afdelings- of dienst hoofd te bespreken. „Deze weigering zal geen enkele con sequentie hebben voor hun carrière", zo belooft de direc tie. Sollicitanten zal voortaan worden meegedeeld dat ze sol liciteren naar een functie in een ziekenhuis op christelijke grondslag en dat dit zieken huis de bedoelde abortusver gunning heeft aangevraagd. Namens het bestuur wordt nog meegedeeld dat de behan delende vrouwenartsen in de ziekenhuizen Terneuzen en Sluiskil de criteria waaraan een voorgenomen zwanger schapsonderbreking moet vol doen streng worden nageleefd. De ziekenhuizen elders in Zeeland hebben inmiddels, zo als door ons gemeld, de ver gunning ook al aangevraagd. Bedenkingen tegen commissariaten GS ilIDDELBURG - In de Zeeuwse staten leven denkingen tegen het commissariaat van de bmmissaris van de Koningin, dr. C. Boertien, ij Shell Nederland. Jat bleek gisteren tijdens het begrotingsdebat uit pmerkingen van D'66 en Iklein-links. ROTTERDAM (ANP) - Drs. A. B. A. de Smit, lid van de raad van bestuur van Volker Stevin, gaat per X februari naar de Koninklijke Maat schappij De Schelde. Volker Stevin heeft dat vrij dag meegedeeld. Smit wordt voorzitter van de directie van De Schelde. Hij wordt bij Vol ker Stevin opgevolgd door ir. A. P. H. van Baardewijk. Van onze correspondent OOSTBURG - Vrijdag heeft zich de doorrijder gemeld, die donderdag de aanrijding met de ambulance veroorzaakte op de rijksweg Oostburg/ Schoondijke. Het is ene P. V. uit Oost burg. Hij zei verblind te zijn door een tegenligger en was vervolgens van schrik doorge reden. Ook het commissariaat van DA-gedeputeerde R. Barbé de Koninklijke Maatschap- De Schelde is in discussie. )t betrokken fracties willen ■eten of leden van Gedepu- (erde Staten wellicht nog leer bij banen hebben. C, van Waterschoot (PPR/ VP) sprak er zijn teleurstel- ing over uit dat Boertien en jn ambt 'nu in in verband innen worden gebracht met iviteiten van een bedrijf aarover in de samenleving mg niet altijd even gunstig irdt gedacht'. Het hoge ambt m Commissaris van de Ko- ingin behoort volgens Van ilerschoot boven alle partij- te staan, zodat het een ver- «wenspositie kan beteke- n voor alle geledingen van samenleving. 'Zeker in een i waarin grote groepen van bevolking van de rest van isamenleving vervreemden'. J. Dupré (PSP/CPN) ver- jiaarde dat het Shell-commis- 'iaat van Boertien bijdraagt it het beeld dat Shell de Ne derlandse samenleving re geert. 'Dit is voor de concur rentie in de chemie en petro chemie geen aantrekkelijk vooruitzicht'. Vergoeding Kritiek uitte Dupré verder op de vergoeding die gedepu teerde Barbé ontvangt voor zijn commissariaat bij de KMS. Deze functie, zo betoog de Dupré, is een uitvloeisel van de betrokkenheid van de provincie bij de KMS. De ver goeding behoort volgens hem dan ook naar de kassen van provincie en de gemeenten te rug te vloeien. Het statenlid wil dat beoordeeld wordt of commissariaten van GS-leden het onafhankelijk handelen in gevaar kunnen brengen. J. Boogaard-Quaak (D'66) noemde het jammer dat leden van GS zware commissariaten vervullen. 'Uw college heeft een omvangrijke taak en dient volledig beschikbaar te zijn voor het provinciale werk'. irsoonlijkadvieskunt 200 postkantoren informatie-nummer avendien kan uw ma- iringsadviseur u alle j. U kunt ook direct aanvragen. -0400 (op werkda- of stuur de bon in over de 7-jaarshypotheek met :e bon in een envelop zonder kbedrijf postgiro/rijkspostspaar" DX AMSTERDAM. steM_45 W JHERIKZEE - Tientallen schroothandelaren zorgden Éisteren in Zierikzee voor een wel zeer levendige ■markt tijdens de tweede dag van de verkoop van ma- !«riaal dat is gebruikt voor de stormvloedkering. Een woordvoerder van de deltadienst omschreef het pfs als 'een veldslag om oud Ier'. De verkoop, verzorgd j®r het Amsterdamse vei- pgkantoor Troostwijk, in z'n peel heeft 2,4 miljoen gulden fPgebracht. Een aantal grote pukken werd niet gegund. De ijzer- en schroothandel Miineerde gisteren in het van Nassau. Ongeveer 'Big handelaren uit Neder- ®ien België dreven de prijs i" iet gemiddeld dertig cent er kilo. Dat is aan de hoge *t. De prijs van schroot ver eert met de dag, maar zat de "atste weken tussen de vijf- "wintig en dertig cent. •Het oud ijzer heeft veel ■la opgebracht, zeker als je a)kt dat ze nog veel moeten «branden om het mee te nemen. Dat kost ook aldus gisteren een zeer "reden ir. Kooman van de enst van Rijkswater- aarbank we kunnen wachten tot het wat beter wordt". De opbrengst van 2,4 mil joen overtreft de verwachtin gen van de Deltadienst. Men had er op gerekend dat de vei ling als geheel, inclusief dure stukken, 2,5 a 3 miljoen gulden op zou brengen. Lieren, draai schijven en een enorme por taalkraan zijn echter niet ge gund, omdat de bieders niet hoog genoeg kwamen. Maakt de Deltadienst de komende tijd een aardige prijs voor deze materialen via een onder handse verkoop, dan verwacht men alsnog flink boven de 3 miljoen gulden uit te komen. "aat, na afloop van de twee- ia§se veiling. Evenals donderdag vonden ;e aangeboden extreem grote eren geen aftrek. Kooman: .De histii markt voor lieren is on- g, maar dat is niet erg, jjjor redactionele zaken, dus y voor advertenties of be dachten, kunt u dit week- n A® terecht bij Co Meertens lU5°~14803- B 9 9 01153- Zondagmiddag 01150- NIETJW-NAMEN - Op de Woestijne straat vlak bij Nieuw-Namen is me vrouw A. van D. uit Nieuw-Namen gis termiddag om ongeveer 17.55 uur achter op een stilstaande landbouwtractor ge botst Van de wagen bleef een total-loss wra k over foto wim kooyman Deze was eigendom van W. V. uit St. Gillis Waas. Mevrouw Van D. werd licht gewond naar het St. Liduinaziekenhuis in Hulst overgebracht. Haar auto raakte total-loss. De tractor stond stil op de rijbaan met de verlichting en een extra zwaailicht aan. V. was op dat moment de rijbaan aan het schoonmaken. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse staten zijn erg bezorgd over de afname van het aantal Zeeuwen, die dit jaar op gang is gekomen. Met name PvdA en CDA lieten giste ren tijdens het begrotingsdebat blijken geschrokken te zijn van de uittocht die de laatste jaren steeds groter is gewor den. CDA-woordvoerder J. Roose: „Het ETI berekende destijds dat zelfs bij een migratiesaldo nul achteruitgang dreigt voor onze economie. Als de lijn die we nu waarnemen doorzet, moet dat lei den tot zeer grote problemen, vooral ook in die gemeenten die hun bevol king in belangrijke mate zien teruglo pen". De ontwikkeling van de bevol kingsspreiding wijkt inmiddels zo van de prognoses af, dat volgens hem nieu we normen nodig zijn voor de toewij zing van nieuw te bouwen woningen. Ook RPF/GPV-woordvoerder H. Co- lijn legde op die zere plek de vinger. PvdA-woordvoerdster C. van Zan- ten-Leijsen vroeg alle zeilen bij te zet ten om te voorkomen dat Zeeland een 'bejaarden-delta' wordt. Hoewel de provincie voor het scheppen van werk gelegenheid voornamelijk van rijk en bedrijfsleven afhankelijk is, moeten volgens haar ook de provinciale in spanningen op dat terrein nog worden uitgebreid. Maar daar mag het in haar ogen niet bij blijven. „Waar wij wel zelf voor kunnen en dus ook moeten zorgen, is voor een voldoende breed voorzieningenpakket, ook in de so ciaal-culturele sector". Van onze correspondente MIDDELBURG - Gokschul den waren het motief van twee van de drie mannen, die op 7 augustus een mislukte roofoverval pleegden op de eigenaar van een Chinees res taurant in Cadzand-Bad. Officier van justitie mr. Beaumont eiste vrijdag voor de rechtbank in Middelburg tegen L. J.(24) en zijn landge noot Z. W.(22), beiden uit Rot terdam, een gevangenisstraf van twee jaar. De derde man en initiatiefnemer, een zekere T., is spoorloos verdwenen. De plannen voor de overval werden op 5 augustus in een Rotterdams gokhuis gesmeed. T. wist te vertellen dat er bij de restaurant-eigenaar zeker een bedrag van 20.000 gulden te vinden zou zijn. En dat J. en W. hiermee gemakkelijk hun gokschulden aan hem konden afbetalen. Het tweetal ging op het voorstel in en T. bepaalde de dag waarop een en ander zou moeten gebeuren. Om zijn 'compagnons' wat wegwijs te maken in de badplaats, ver trok het drietal al vroeg in de ochtend in de auto van T. On derweg werden nog een mes en drie zonnebrillen, die als vermomming moesten dienen, gekocht. Ook schafte T. zich een rol ijzerdraad aan, terwijl hij uit eigen voorraad een vuurwapen meenam. T. - blijkbaar goed op de hoogte van de situatie ter plaatse - had bepaald dat de grote slag om tien uur die avond geslagen moest worden, omdat er dan niemand in het woongedeelte zou zijn. Via trappen en gangen bereikte het trio een slaapkamer, waar de zoon van de eigenaar op bed een boek lag te lezen. Onder bedreiging van het vuurwa pen en het mes liet de zoon zich met ijzerdraad op het bed vastbinden. Op het gegil van zijn moeder, die (tot verras sing van de overvallers) ook nog thuis bleek te zijn, raakte het drietal in paniek. In het tumult vluchtten J. en T. naar buiten. W. voelde zich - bij thuiskomst van de restaurant eigenaar - in het nauw gedre ven en baande zich, met de zoon als schild voor zich uit, eveneens een weg naar buiten. Enkele tientallen meters ver der liet hij zijn gijzelaar los, maar toen was de 'vluchtauto' inmiddels verdwenen. J. was de bosjes in gedoken en T. was er vandoor met de paspoorten en ringen van zijn beide land genoten, die hij voor de over val van hen had opgeëist. W. kreeg een lift naar Sluis en belde daar een taxibedrijf voor zijn vervoer naar Rotter dam. Op de taxicentrale ver trouwde men de zaak echter niet: de gealarmeerde politie kon vervolgens zowel W. als J. inrekenen. De raadslieden van beide verdachten wezen er op dat hun cliënten nooit de bedoe ling hadden gehad lichamelijk letsel toe te brengen. Zij zou den uit pure geldnood hebben gehandeld en zich wat naïef hebben laten meeslepen door de voortvluchtige hoofdver dachte. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Pascal van de Veken en Jean-Pierre Duerinck bezig met het opknappen van de bgraafplaats in Boschkapelle - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Twee langdurig werkloze jongeren zijn voor een jaartje aan de slag geholpen door de gemeente Honte- Met succes is bij het minis terie de broodnodige grote op knapbeurt van de rooms ka tholieke begraafplaats in Boschkapelle (Vogelwaarde) aangemeld voor subsidie uit een speciaal werkgelegen- heidspotje. Het salaris van het tweetal, Pascal van de Veken en Jean- Pierre Duerinck, wordt dan ook gedurende een jaar geheel door het rijk betaald. Het kerkhof in Boschkapelle is de laatste kerkelijke begraaf plaats in de gemeente die een grote beurt moet krijgen. Half juli hebben de twee jongeren het karwei ter hand genomen. De werkzaamheden omvat ten onder meer het opschilde ren van het lijkhuisje en de (ADVERTENTIES) hekken, het leggen van tegels en het aanbrengen van paden. Ook het plateau waar de na bestaanden afscheid nemen van de overledene wordt ver nieuwd met uitgewassen be- tontegels. Kortom, het gehele kerkhof wordt in orde ge bracht. Voor het werk is onge veer een half jaar uitgetrok ken. Daarna verhuist het tweetal naar de algemene begraaf plaats in Kloosterzande, waar ook nogal het een en ander moet worden opgeknapt. De twee zijn niet alleen voor een jaar 'onder de pannen', maar ze doen ook de nodige arbeids ervaring op, die wellicht in hun voordeel kan werken bij sollicitaties naar een vaste baan. Kt i»i*nstand Jlpn erl 30 raketten lejecM a."™ Rood haar lezen vanuit hei d R zance. n'e' Vneue doorst»»1 u. Jn iionden de akker* de slolen vol terw'^ mijnen "^.gen Bij voldoende belangstelling laten wij de artikelen en foto's/geplaatst in 20 afleveringen in Dagblad de Stem, als boekje herdrukken. U kunt er voor inschri|ven wanneer u voor 24 nov. a.s. 12,50 aan ons overmaakt. U kunt dan het boekje (na publikatie in deze krant dat het boekje geproduceerd is) op onze rayonkantoren Terneuzen en Hulst af komen halen Wilt u het boekje thuisgestuurd hebben dan 12,50 2,50 verzendkosten overmaken. Stuur de bon plus betaalcheuque aan: De Stem afd. Promotions, Postbus 3229, 4800 MB Breda Of afgeven op onze rayonkantoren Terneuzen/Hulst Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Dat kan. Met zo'n vrijblijvend proef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, ^1800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911. DE STEM „de 4in1 krant

de Stem | 1984 | | pagina 7