sen uit' Titus Brandsma wordt zalig verklaard allen Let wel: 50 guide Groter aantal binnenlandse vakanties Kassa: 50 guide Tot aan 1989 subsidie voor emancipatiewerk CONCLUSIE ONDERZOEK: NIJPELS SPRAK ONWAARHEID 'Aanval Kombrink mist elk bewijs' PAGINA? MOGELIJK 'olitiek HYPOTHEEKRENTE BINNENLAND ?AUS TEKENT DECREET OVER MARTELAARSCHAP Ferlies van 250 rbeids- plaatsen Behandeling brandwonden kost 60 miljoen Klacht van jeugdhuis tegen JAC Rotterdam Stunts met prijzen speelgoed Nieuwe wet voor slachtoffers misdrijven BRINKMAN: VOORAL KLEINERE GEMEENTEN LA TEN HET ERBIJ ZITTEN BINNENLAND IjesreiHd Toenemende politieke druk op kerken Akkoord over hulp bij rampen Blokkade bij kerncentrale in Dodewaard T5 lllega-tandartsen beamen |>lmondig dat K. vakwerk leverde. Meerdere tandartsen con- ateren dat de ziekenfond- n kennelijk uit kostenover wegingen liever met minder ndartsen samenwerken in met meer die, met min- :r patiënten, natuurlijk veel eer en beter aandacht aan un patiënten kunnen beste- ;n. Tandarts Smeulders :lf indertijd een praktijk igonnen met 15.000 patiën- n, zegt dat dergelijke top- rare praktijken nog steeds ■en uitzondering zijn. Jon- ■re tandartsen komen op die anier niet, of wel erg moei- k aan de bak. Smeulders: „In feite zou :t zo moeten werken dat het ekenfonds alleen nog de eventieve verrichtingen >or de tandarts vergoedt en een curatieve behandelin- n. Als je tandproblemen mt voorkomen dan is dat tuurlijk beter dan gene- Het bestaande financie- ngssysteem voor de tand- irzorging lijkt die preventie et altijd te bevorderen. II- stratief in dit verband is de Dvatting van een (minder >ed bedoelende) tandarts e ronduit tegen collegae :gt geen, of zo weinig moge- k fluor-applicaties te ver- chten. Die behandeling be kent (op de lange duur) na- elijk minder gaatjes, dus inder verrichtingen en dus :en declaraties bij het zie- snfonds. Tandarts K. staat lidelij k niet alleen. (ADVERTENTIE) Rentedaling RPS Hypotheken van 7,8% naar Deze rente is voor 2 jaar vast (werkelijkejaarrente7,87%). De rente voor 5 jaar vast is nu 8,1% (werkelijke jaarrente 8,52%) en voor 7 jaar vast 8,3% (werkelijke jaarrente 8,74%). Wilt u meer weten over een RPS Hypotheek, bel dan 020-5918011 of haal de folders op het postkantoor. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 T28 PAGINA 3 vATICAANSTAD - Titus «randsma wordt zalig ver klaard. Vrijdagochtend heeft JjUS Johannes Paulus II het Lreet uitgevaardigd, waarin jet martelaarschap van pater Brandsma wordt erkend. De feitelijke zaligverklaring is kierdoor een formaliteit ge worden. De datum waarop die ,j plaatsvinden, zal de ko kende weken in overleg tus- 5,,, de orde van Titus Brands ma, de ongeschoeide Carme- en, en het Vaticaan worden vastgesteld. Op de pauselijke onderteke- mng van het decreet werd in Rome al drie weken gewacht. Gisteren heeft de paus van de gelegenheid gebruik gemaakt om tot nog drie zaligverkla ringen te besluiten. Hij erken de het martelaarschap van de Spaanse Jezuïet Diego de San Vitores, in 1672 vermoord in Oceanië; hij erkende de won deren verricht door de Ita liaanse religieuze Costanza Troiani in de vorige eeuw; en hij erkende de 'heroïsche deugden' van de Indiase reli gieuze Anna Muttathupanda- tu, die in 1946 overleed. Het proces tot de zalig verklaring van Titus Brands ma heeft ongeveer 30 jaar ge duurd. Het Vaticaan (de con gregatie voor de heiligen) voelde er eerst niets voor. Ti tus Brandsma was geen mar telaar in de strikte zin van het woord, zo vonden ze in het Va ticaan. En daarom kwam hij niet voor de titel 'zalig' in aan merking. Volgens het Vati caan was niet bewezen dat Ti tus vanwege zijn geloof was vermoord. Hij was 'slechts' omgekomen als gevolg van de doorstane ontberingen in het Duitse concentratiekamp Da chau (waar hij overigens van wege zijn geloofsopvattingen in was beland). Maar na verloop van tijd en naar men aanneemt onder druk van de huidige paus, heeft het Vaticaan de beteke nis van het begrip martelaar schap verruimd. Paus Johan nes Paulus II stelt veel belang in zalig- en heiligverklaringen vanwege de stimulatie en de inspiratie die daarvan uitgaat voor de hele Kerk. De paus heeft er ook voor gezorgd dat de Poolse pater Kolbe, even eens in een Duits concentra tiekamp omgekomen, in re cordtijd heilig werd ver klaard. Kolbe's heiligverkla ring heeft in het zaligverkla ringsproces van Titus Brands ma de doorslag gegeven. Verwacht wordt dat velen nu naar het voorbeeld van pa ter Titus zalig verklaard zul len worden. De vermoorde aartsbisschop van Salvador Romero bijvoorbeeld en de en kele maanden geleden in Chili doodgeschoten Franse priester en niet te vergeten de zeer on- Titus Brandsma -fotoanp langs in Polen vermoorde pa ter Popieluszko, die al de 'zali gen van deze tijd' worden ge noemd. VD'ers zwijgen verder «g» postg.ro rijkspostspaarbank et gekort moet worden op sociale uitkeringen, net nu laatste acties op stapel aan. De ambtenaren zijn lar - hoe pijnlijk ook - van partij. De reacties in het land zijn naar. Vreugde aan de kant in de werkgevers en de re- ringspartijen. De vvd-er )bin Linschoten zegt het [omwonden: „We zijn blij it er tijdig een akkoord is. a hoeven we geen eenzij di- maatregelen op te leggen." 5t CDA wacht zich voorals- ig voor nader commentaar. Terughoudendheid aan de int van de oppositie en de ikbeweging, die stevig in de aag zitten met het akkoord. FNV speelt onmiddellijk bal terug naar Rietkerk, et het verwijt dat de minis- r misbruik heeft gemaakt n de oneigenlijke onder- ndelingspositie van de ibtenaren om een akkoord forceren. „Hij heeft daar- ee de scheiding tussen de arksector en de collectieve ctor benadrukt". Daar zit 'm de pijn, in wat litiek „de tweedeling van maatschappij" heet. „Ik n hoogst verbaasd", rea- srt Alders (PvdA). Maar k hij„de ambtenaren heb- n moeten onderhandelen ;t gebonden handen. Er is en sprake van een gelijk" lardig overleg. Bij voor at stond vast hoeveel en tar moest worden bezui- ;d. Ze hebben er nog het ste uitgehaald." Even lat®r nkt toch een onaanvaard- ar door als hij zegt: „Z° an we voort op de ingesla- n weg. De ambtenaren jven achterlopen bij het drijfsleven. Die weg 1S or ons volstrekt onbegaan- ar." Van onze Haagse redactie Ben Haag - Particuliere en overheidsinstellingen op het lerrein van de reclassering samen. Er worden 19 af- londerlijke stichtingen ge vormd die samen een federatie urmen. Deze reorganisatie levert in bezuiniging van 22 min en gaat gepaard met een verlies van 250 arbeidsplaat sen. De nieuwe organisatie zal jan 1100 arbeidsplaatsen tel len. Bij de inkrimping zullen naar verwachting geen ge dwongen ontslagen vallen. l'TRECHT (ANP) - In Neder landse ziekenhuizen worden jaarlijks ruim vierduizend pa tiënten met brandwonden op- lenomen. Tien procent van de slachtoffers wordt behandeld in de brandwondencentra in Beverwijk, Groningen en Rot- lerdam. De vierduizend patiënten hebben ongeveer 75.000 ver- pleegdagen nodig. Dat komt neer op veertig miljoen gulden per jaar. Daar komt nog eens twintig miljoen bij voor speci fieke medische en verpleeg kundige voorzieningen voor ernstig verbrande patiënten. Drie chirurgen van het Rot terdamse centrum, H. Boxma, Dinkelman en A.H. Broekhuizen, melden dit in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De totale kosten 4]n nog veel hoger door de be togen die zijn gemoeid met revalidatie, latere plastische thirurgie en arbeidsverzuim. Per duizend mensen moeten 'r naar schatting jaarlijks ller naar de dokter wegens tondwonden. Brandwonden 'turnen daarmee twee a drie Procent van het totale aantal •«gevallen. ^STERDAM (ANP) - De lei- tog van het Baarnse jeugd- '«rs De Harscamp van het Le ft1 des Heils heeft bij de offi- ;,r van justitie in Utrecht een tocht wegens smaad en laster "gediend tegen het JAC in "•tordam. 7e klacht is een reactie op beschuldigingen begin deze eek dat er in het tehuis spra- 4zou zijn van mishandeling 'o en sex met kinderen, "et hoofdkwartier van het 'ger des Heils in Amsterdam dit in een verklaring beschuldigingen waren rvomstig van twee uit De '"scamp weggelopen meisjes L verhaal deden bij het «geren Advies Centrum in tordam. De rijksrecherche nu een onderzoek in. DEN HAAG - Tegen de twee loslippige VVD- leden van de parlementaire enquête-commis sie, Korthals en Rempt worden geen discipli naire maatregelen genomen. Zij hebben commissievoorzitter Van Dijk schrifte lijk „stellig verzekerd dat zij niet voornemens zijn nog met iemand buiten de commissie te spreken of overleg te voeren." Van Dijk gistermiddag tij dens een persconferentie: „Daarmee is voor mij de kous af. Ik zal de commissie voor stellen met deze verzekering genoegen te nemen." Op de vraag waarom hij niet harder wil optreden tegen de beide leden die de geheim houdingsplicht hebben ge schonden, zei van Dijk: „Dat is een kwestie van het afwegen van de voors en tegens. Voor mij is belangrijk de verzeke ring dat ik niet in een onzuive re verhouding hoef voort te le ven en dat de onafhankelijk heid van de commissie ge waarborgd blijft. Het betekent niet dat leden van de commis sie straffeloos de regels kun nen negeren. Door de publika- ties van de afgelopen dagen, die zo ongunstig voor hen zijn uitgepakt, zijn de betrokken leden voldoende gestraft." De commissievoorzitter pu bliceerde gistermiddag ook zijn antwoord op de verbolgen brief die WD-fractieleider Nijpels hem woensdagavond zond. Uit de brief en de toe lichting erop blijkt dat het presidium van de enquête commissie - Van Dijk (CDA), Van Dam (PvdA) en Joekes (WD) - door grondig onder zoek tot de overtuiging is ge komen dat Nijpels onwaarheid heeft gesproken. Er is wel degelijk door de Korthals en Rempt met Nij pels en vice-fractieleider Evenhuis gesproken over „richting en inhoud van al thans één concept-conclusie." Van Dijk schrijft Nijpels dat Korthals en Rempt „hiermee de regels omtrent de vertrou welijkheid van het commissie- Voorzitter Van Dijk van de parlementaire enquête commissie: de in opspraak zijnde WD'ers mogen lid van de commissie blijven. - fotoanp werk, die u (blijkens uw brief) zo ter harte gaan, overtraden. Er is dus een lek geweest in de commissie en dat lek ontstond in uw werkkamer." Nijpels heeft steeds ontkend dat er over richting en inhoud van de concept-conclusie m.b.t. minister Van Aardenne is gesproken. Van een onzer verslaggevers ALMELO - De speelgoed winkels gaan stunten met bodemprijzen voor arti kelen als Lego, Fisher Price, Milton Bradley- en Risk-spellen. Sinterklaas zal ze op veel plaatsen kunnen kopen tegen de inkoopsprijs plus BTW. De handel spreekt baarbij niet zo zeer van 'kortingen', maar biedt het speelgoed aan met omschrijvingen als 'spot goedkoop', 'te geef' of 'voor minder kan het niet'. Volgens verkoopleider J.Benninga van Otto Si mon b.v. te Almelo is de 'Kruitvat-keten' (drogis terijen) als eerste met de prijzen gaan zakken. Daarbij worden 'ijzer- sterke' artikelen als Lego aangeboden tegen prijzen die 25 tot 35 procent lager liggen dan normaal. De gespecialiseerde detaillist heeft geen keus: hij moet opboksen tegen een sneeuwbaleffect en zal moeten meeconcurreren. (ADVERTENTIE) Pubhkatie van hel Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH) Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt ht| voor een stevige premie. V,tn maar liefst 50 gulden per man per dag. Typisch de winterschilder weer! SCHILDER NAAR PREMIEVOORW AARDEN EN FISCALE AFTREKMOGELIJKHEDEN Ook op een ander punt heeft Nijpels met de waarheid ge sjoemeld, zo bleek uit de toe lichting door Van Dijk. Woensdag schreef Nijpels dat de conclusie van de enquête commissie dat hij beschikt over concept-teksten van on voltooide rapporten „een vol strekte slag in de lucht" was. Van Dijk: „Ik moet aanne men dat de heer Nijpels de tekst gezien heeft. Ik heb van zeer betrouwbare zijde ge hoord, dat tijdens de gesprek ken met Nijpels althans een deel van de getypte concept stukken op zijn tafel heeft ge legen." Desgevraagd ver klaarde Van Dijk later dat de ze zeer betrouwbare zijde vi- ce-voorzitter Joekes, fractie genoot van Nijpels, was „die de stukken mee heeft vastge steld en ze op het eerste ge zicht herkent." De woordvoerder van Nij pels deelde mee, dat de frac tieleider niet van plan is op de brief van Van Dijk te reage ren. De RSV-commissie hoopt over een dag of veertien klaar te zijn met de eindrapportage. Daarna zal het nog enige tijd - waarschijnlijk tot begin de cember - duren voordat het volledige rapport (inclusief de letterlijke weergave van de verhoren, zeventien delen, 4000 bladzijden) wordt gepubli ceerd. Van onze Haagse redactie Den Haag - Ter versterking van de positie van slachtoffers van delicten komt een wet. Deze is er op gericht de moge lijkheden voor slachtoffers, die in het huidige strafrechte lijke systeem maar een bijrol vervullen, te verbeteren. Al tijdens het strafproces kan schadevergoeding van de da der verlangd worden. Vooruitlopend op de nieuwe wettelijke regeling wil minis ter Korthals al het Schade fonds geweldsmisdrijven ver sterken. Zoals bekend voorziet dit fonds in de mogelijkheid van een schadevergoeding uit de algemene middelen aan het slachtoffer van geweldsmis drijven. Maar uit onderzoek blijkt, dat 65% van de verzoe ken om een schadevergoeding niet aan de vereiste kriteria voldoet. Bovendien duurt de afhandeling zeer lang 17 maanden) en daarnaast is het fonds nauwelijks bekend. DEN HAAG (ANP) - In de maanden juni, juli en augustus hebben Nederlanders in totaal 11,1 miljoen korte en lange vakanties doorgebracht in binnen- en buitenland, ruim 400.000 meer dan in dezelfde periode in 1983. De stijging kwam groten deels ten goede aan de korte vakanties (twee tot vier da gen) in het binnenland, hoewel er tevens een lichte toename viel te constateren van het aantal lange vakanties in eigen land. Het aantal buiten landse vakanties is stabiel ge bleven. Dit blijkt uit het vakantie- onderzoek dat het Nederlands Research Instituut voor Toe risme, Interact en het Neder lands Bureau voor Toerisme jaarlijks per kwartaal ver richten. Het aantal vakanties dat deze zomer werd doorgebracht op de vaste standplaatsen van de kampeerterreinen heeft zich, na een daling in 1983, ge stabiliseerd. De resultaten van de eerste kwartaalmetingen mede in aanmerking genomen lijkt er dit jaar duidelijk spra ke van enig herstel in de ver blijven op de vaste stand plaatsen. Het gewone kamperen met tent of caravan nam voor de korte vakanties in vergelij king met vorige zomer met maar liefst 75 procent toe. Een lichte stijging viel te contsta- teren in het aantal korte ver blijven in hotels, terwijl boot en bungalow ten opzichte van 1983 stabiel bleven. (ADVERTENTIE) Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbent]! te Ri/swi/k (ZH) Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt hij voor een stevige premie. Van maar liefst 50 gulden per man per dag. Typisch de winterschilder weer! VRAAG UW SCHILDER NAAR PREMIE VOORWAARD FN EN FISCALE AFrREKMOGEI ÜKMEDEN VERWEER ACCOUNTANTS: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - PvdA-ka- merlid Hans Kombrink moet maar eens bewijzen dat ac countants bewust 'stinkende' zaken in het bedrijfsleven toe dekken. „Als hij zo iemand vindt, dan moet hij die maar voor de Raad van tucht dagen. Die weg staat voor iedere Neder lander open." Aldus directeur mr. H.Bos van de Orde Nederlands Insti tuut van Registeraccountants in een reactie op de 'onvoor stelbare' uitlating van Kom brink over de praktijken van accountants, gedaan bij gele genheid van het verschijnen van het boek van Pieter Lake- man „Het gaat uitstekend". Kombrink, financieel spe cialist van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, had ge zegd: "Het stinkt niet overal in het bedrijfsleven, maar wel te veel. Externe accountants dekken meer zaken toe dan wenselijk is en een echte dis cussie over de positie van de accountant is nog nauwelijks op gang gekomen." „Er wordt - ondermeer door Lakeman - al lange tijd een hele hoop over ons beweerd, maar nooit onderbouwd", al dus Bos. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Brink man (Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur) wil gemeen ten en provincies nog vijf jaar subsidie blijven geven voor emancipatiewerk. Dat blijkt uit een brief die hij deze week aan de Kamer heeft gestuurd. Brinkman merkt op dat gebleken is dat emancipatiewerk nog een tere zaak is, waarmee minder voortuitgang is gemaakt dan werd aangenomen. Om die reden krijgen de la gere overheden nu dus nog vijf jaar extra geld daarvoor. Uit onderzoek, waarop het besluit is gebaseerd, blijkt voorts dat verleden jaar 2510 (vrouwen) organisaties activiteiten on dernomen hebben met rijks- gelden. In totaal waren daar bij 145.000 mensen betrokken. Overigens is slechts een ge ring deel van hen te rekenen tot nieuwe activiteiten. De overgrote rest gaat naar de traditionele algemene of christelijke vrouwenorganisa ties. Vooral kleine gemeenten blijken niet of nauwelijks ge bruik te maken van de subsi dieregeling. Een derde van hen heeft nog nooit geld ge vraagd en dus gekregen. In de grotere en grote gemeenten wordt doorgaans niet meer geld uitgegeven aan emanci patie dan gekregen is uit de doeluitkering van WVC. Ver leden jaar was de maximale bijdrage die gemeenten kun nen krijgen 0,50 per inwoney; provincies kunnen tussen de 35.000,- en de 115.000,- krij gen, afhankelijk van het aan tal inwoners. Johnny Hoes DE Amerikaanse grammo foonplatenmaatschappij CBS wordt de samenwerkingspart ner van de grammofoonpla tenmaatschappij Telstar in Weert. Telstar van Johnny Hoes gaat zijn distributieap paraat samenbundelen met dat van CBS Grammofoonpla ten BV in Haarlem. Het sa menwerkingscontract is thans getekend, en hiermee is ook het ontslag van zestien werk nemers van Telstar definitief. Korpschef DE 41-jarige Zwijndrechtse korpschef van politie, hoofd inspecteur B.C.M.M. heeft burgemeester mr. C. Pijl Ho- geweg eervol ontslag ge vraagd. M. heeft dit gedaan na zijn veroordeling door de Dordtse rechtbank, twee we ken geleden. Hij werd voor het plegen van ontuchtige hande lingen met vrouwelijke (min derjarige) sollicitanten ver oordeeld. Astmafonds FILTERAPPARATEN die voor schone lucht in huis zor gen, hebben in tegenstelling tot de aanbevelingen van de fabrikanten geen gunstig ef fect voor cara-patiënten. Tot deze conclusie komt directeur J. Siebelink van het Neder lands Astma Fonds. Vliegtuigen PREMIER Lubbers heeft goe de hoop dat de Afrikaanse re publiek Gabon de komende tijd een aantal Fokker-vlieg tuigen van het type F-50 en F- 100 zal afnemen. Lubbers zei deze verwachting te ontlenen aan uitlatingen van president Bongo, die gisteren na een meerdaags bezoek ons land verliet. Voor binnenlandse vluchten maakt Gabon al ge bruik van Fokker's. Kerncentrales HET kabinet is gisteren niet tot een eindoordeel gekomen over de toekomstige elektrici teitsvoorziening in ons land en als onderdeel daarvan, over de bouw van nieuwe kerncentra les. Lubbers zei te verwachten dat afrondende besluitvor ming over de nieuwe kerncen trales waarschijnlijk aan staande vrijdag te verwachten is. Brokx boos STAATSSECRETARIS Brokx (Volkshuisvesting) is boos op de Rijks Post Spaarbank, om dat deze bank weigert geldle ningen te verstrekken aan woonwagenbewoners voor de aanschaf van nieuwe wagens. Eigenaar strafbaar DE eigenaar of houder van een motorvoertuig waarmee door een onbekend gebleven be stuurder een overtreding of misdrijf is gepleegd zal in het vervolg voor dit feit aanspra kelijk kunnen worden gesteld en veroordeeld. Dit is de kern van enkele nieuwe bepalingen in de Wegenverkeerswet. De eigenaar gaat vrijuit als hij naam en adres van de feitelij ke bestuurder heeft bekendge maakt. Casinospelen VOOR casinospelen mag geen wervende reclame worden ge maakt. De staatssecretarissen Van Zeil (Economische Zaken) en Korte-Van Hemel (Justitie) hebben een verzoek van de Nationale Stichting Casino spelen om meer vrijheid voor haar reclame-uitingen niet in gewilligd. Trendvolgers DE Dienstenbond FNV gaat woensdag werkonderbrekin gen en personeelsbijeenkom sten organiseren rond de hoor zitting van de Tweede Kamer over het mogelijk aanwijzen tot trendvolger van de circa 22.000 werknemers bij zieken fondsen, bedrijfsverenigingen en omroep. Postbank HET personeel van de in op richting zijnde Postbank (sa mengaan van de PTT-geld- diensten de Rijkspostspaar bank en de Post-, Chèque- en Girodienst) krijgt op 1 augus tus 1985 een werkweek van 38 Bakkersbond DE Nederlandsche Bakkers- bond (900 leden) heeft zich aangesloten bij het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond. Dat heeft het KNOV meegedeeld. De overweging van de NBB toe te treden tot het KNOV is mede ingegeven door de diepgaande herstruc turering die in de bakkerij sec tor aan de gang is. V «7 15 Merijn zwerft in de zachte herfst. AMSTERDAM - Ondanks ook bestaande weerstand zal van uit hun eigen achterban de druk op bisschoppen en syno des toenemen om ais kerk uit spraken te doen over allerlei maatschappelijke en poiitiek- ethische vraagstukken. Dit viel gisteren te beluiste ren op de laatste conferentie dag op de Vrije Universiteit in Amsterdam over kerkelijk spreken op sociaal, maat schappelijk en politiek terrein. De oorzaak van die toenemen de druk werd vooral gezien in het feit dat de bestaande poli tieke partijen steeds sterker verstopt raken voor mensen die in hun politieke opvattin gen en handelen hun geloofs- en levensvisie mede tot uiting willen brengen. Naarmate met name in het CDA de relatie tussen geloof en politiek ondergesneeuwd raakt, zal de druk op kerkelij ke gezagsdragers om politiek bezig te zijn groeien. Overi gens was ook gisteren de scep sis over de invloed van kerke lijke uitspraken op de politie ke machtscentra niet van de lucht. Dat werd in de wandel gangen versterkt door verha len van aanwezige Kamerle den. Toch werd daaruit niet de conclusie getrokken dat de kerken dan maar niet meer moeten spreken. Een van de conclusies was in elk geval dat de kerken zich diepgaand moeten beraden op hun manier van optreden. Ook werd duidelijk dat de kerken veel meer zullen moeten doen aan maatschappelijke en poli tieke vorming als pastorale activiteitwant dat alleen kan de basis scheppen waarop evangelie en geloof handen en voeten gegeven kan worden op maatschappelijk en politiek terrein. BELGIË EN NEDERLAND Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken), staatsse cretaris Van Amelsvoort (Binnenlandse Zaken) en de Belgische ambassa deur in Nederland, F. Baekelandt, onderteke nen aanstaande woensdag in Den Haag een overeen komst over samenwer king tussen België en Ne derland bij rampen en ongevaUen in de grens streek. De regeling berust op het principe van 'gesloten beurzen' en bevat ook af spraken over de zogehe ten 'burenhulp' van en aan grensgemeenten. DODEWAARD - De ME heeft gisteren een einde gemaakt aan een korte blokkade van de toegangsweg tot de Dode- waarde kernenergiecentrale. Het moment van de blokka de was kennelijk gekozen in de veronderstelling, dat het kabinet een besluit zou nemen over de bouw van nieuwe kerncentrales. Ongeveer negentig actie voerders - afkomstig van ba sisgroepen uit de regio - na men tegen vier uur plaats bij de toegangsweg naar de cen trale om de wisseling van de ploegen te voorkomen. De actie was bedoeld om te laten zien „dat het negeren van de uitkomst van de Brede Maatschappelijke Discussie niet getolereerd wordt en dat plannen voor nieuwe kerncen trales verzet oproept", aldus een verklaring. Bovendien wilden de actievoerders dui delijk maken dat de strijd te gen de al bestaande centrales door moet gaan. Autokeuring DE datum waarop de ver plichte periodieke autokeurin gen zouden beginnen - 1 ja nuari 1985 - is enkele maanden uitgesteld. Dat heeft directeur Kuiperbak van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Voor schoten gezegd.Een woord voerster van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zei dat de autokeuringen pas in maart volgend jaar en moge lijk zelfs pas in mei beginnen.

de Stem | 1984 | | pagina 3