even. UITBLAZEN 'Ziekenfondssysteem lokt fraude tandartsen uit' Ambtenaren laten uitkeringstrekkers vallen Titus Let wel: Aardig en onaardig MINISTER RIETKERK HAALT GEPLANDE BEZUINIGING CONCLUS CONTROLE VAN JUISTE AANTAL VERRICHTINGEN VRIJWEL ONMOGELIJK Dl Of HM ACHTERGROND Selectief Filosofie Politiek PAUS TE KE Verlies van 250 arbeids plaatsen Behandeling brandwonden kost 60 miljoen Klacht van jeugdhuis tegen JAC Rotterdam WIM KOCK Terwijl ik deze week mijn varkens hoedde is er weer van alles gebeurd. Reagan bijvoor beeld. Ronald Reagan is weer tot president geko zen. En hoe! Niet dat het een verrassing was, maar - zoals de race Truman-De- wey destijds liet zien - er is al tijd wel reden te vinden om te hopen. Hopen op wat? Dat Reagan verslagen zou worden? Dan was Mondale president geworden. Wilde ik dat? M'n eerste reactie zou zijn geweest: ja, Mondale for Presi dent. Reagan is immers vrese lijk rechts, conservatief en voor Nederlandse politieke begrip pen zelfs reactionair. Ruim vier jaar geleden kende ik Reagan nog niet, zelfs niet van de tele visie. Alleen maar van foto's in Time of Newsweek. Ook als filmster kon ik me hem niet herinneren. Een van de omroe pen was toen zo gedienstig om een oude Reagan-film uit te zenden. Het was die waarin hij zijn benen verliest. Hóe, dat weet ik nu niet meer. Een filmster president van Amerika! Ik lag er niet wakker van, maar op de een of andere manier kon ik die gedachte moeilijk verdragen. 'Ja m^ar', probeerden Time en Newsweek me te sussen, 'hij heeft als voor zitter van de bond van filster- ren en als gouverneur van Cali fornia grote bestuurlijke erva ring opgedaan.' Het stelde me niet gerust. Amerikaanse gou verneurs, in het bijzonder die van Califomië en zeer in het bijzonder republikeinse gouver neurs van de goudzoekersstaat Califomië beschouwde ik niet als de beste kandidaten voor het leiderschap van de vrije we reld. Niet dat ik die mening met steekhoudende argumen ten zou hebben kunnen onder steunen; het was er gewoon, dat wantrouwen. Negatief Reagan werd gekozen en ik weet nog dat ik dacht: nu kun nen we alleen maar vier jaar af wachten, biddend en hopend dat deze man geen oorlog laat uitbreken. Van meet af aan had Reagan in Nederland een uiterst negatieve pers en dat is zo gebleven. Die kritiek heeft me dikwijls geïrriteerd omdat zij eenzijdig, voorspelbaar, voorgeprogrammeerd was en zich steeds weer van dezelfde sjablones, typisch printed in Holland, bediende. Geïrriteerd ja, want volautomatische kri tiek is sowieso al zelden recht vaardig, laat staan verstandig. Bovendien was ik Ronald Rea gan aardig gaan vinden. Ik heb het tweede televisie debat met Mondale gevolgd en ik zweer u dat ik de hele tijd vurig zat te hopen dat Mondale de oude president zou vloeren. Het gebeurde niet en dat stem de me óók weer tevreden. Rea gan moet écht een innemende man zijn als hij kans ziet om via de satelliet-tv mijn sympa thie op te wekken. Dat kan niet alleen comedie zijn. Bovendien zié je het wanneer hij comedie speelt, als je er tenminste een beetje oog voor hebt. Tot in de kleinste plooitjes weet hij welk gezicht hij bij welke zin moet trekken. Hij is herkozen op een ticket dat, was ik Amerikaan, zeker niet het mijne zou zijn. Maar maakt het eigenlijk veel uit wie er president van Amerika is? Politiek is eigenlijk toch meer een kwestie van gelijk krijgen dan gelijk hebben en ik heb nog nooit een politicus gezien die dat in eigen hand had. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllli? Ik geef toe dat het nog steeds een wat ongemakkelijk gevoel geeft deze man in het Witte Huis te zien zitten, maar wat zou ik verder Ronald Rea gan graag verwelkomen in mijn eigen vriendenkring. Van Agt Wie ik slechts beleefd tege moet zou treden, mocht hij zijn komst aankondigen, is de 'gou verneur' van Noord-Brabant. Deze week kwam ik de heer Van Agt nog tegen zonder dat hij mij tegenkwam, als u be grijpt wat ik bedoel. We zaten in een cafézaaltje te Vught. Hij duidelijk op de ereplaats, ik tussen het gewone, toekijkende volk. Er werd een boek gepre senteerd over de bevrijding van Noord-Brabant en mr. Van Agt mocht het eerste exemplaar in ontvangst nemen. Nu wil ik niet beweren dat Van Agt over even sterke ac- teer-kwaliteiten beschikt als Ronald Reagan, maar we heb ben tot vervelens toe moeten zien hoe hij zijn zaakjes weet te presenteren. Een kwinkslag hier, een jolige uitroep daar. Kortom: hij kan best aardig uit de hoek komen. Maar in Vught had hij er duidelijk zichtbaar geen zin in. Wel die Agtiaanse glimlach met gesloten mond en toegeknepen ogen, maar nau welijks een kwinkslag. Hij had ook zijn huiswerk niet goed gedaan, al zei hij van wel. Hij had de drukproeven gelezen, want hij wilde natuur lijk weten waaraan hij begon. Maar toen hij de bevrijders ging opsommen, bleef hij al bij de Polen steken. „De Amerika nen, de Engelsen, de Po len Toen stokte zijn stem. De bevrijders van West-Bra bant, de Canadezen, wilden hem maar niet te binnen schie ten zodat hij de opsomming af maakte met „en al die ande ren." Zeker alleen even gauw gekeken wat er over de bevrij ding van Geldrop in de proe ven stond. Zodra het protocol dat toestond verdween de heer Van Agt gehaast, het informele gedeelte (v/h 'ongedwongen sa menzijn') latend voor wat het was. Geen onaardige man mis schien, die commissaris. Nijpels Wie wel met de dag onaar diger wordt is Ed Nijpels. Zelfs van de geblazerde jongelui op de hockeyclub, die twee jaar ge leden zo gretig hun eerste stem- beurt gebruikten om voor 'Ed- je' te kiezen, hoor ik nog zelden een goed woord over de WD- leider. Van de week zat hij weer voor de tv. Een vlotte babbel, nog steeds en van die grote, on schuldige wat-maak-je-me-nou- ogen. 'Als je zo'n baardloze blaag hoort praten over mijn ministers, hoe zou het dan voe len om een WD-er van boven de 35 te zijn?' dacht ik nog. 's-Anderendaags las 3c dat hij ook nog had gelogen. Geen wonder dat zijn partij aanhang verliest. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 T5 PAGINA Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RsnlfrfilAtioc' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mathieu Kothuis „WAT in de praktijk van tandarts K. is voor gevallen gebeurt in tal van tandartsenpraktij ken in Nederland. In ons ziekenfondssysteem zit de fraude namelijk al ingebakken. Als je als tandarts twee verrich tingen doet en je decla reert er tegerlijkertijd zes, dan is dat onmoge lijk na te gaan. Het sys teem is veel te rekbaar. De ziekenfondsen blij ven in het huidige sys teem niet meer dan ma kelaars in geneeskunde: zoveel mogelijk mensen zo goedkoop mogelijk onderbrengen én tegelij - kertijd de kosten daar van afwentelen op de medische stand". De particuliere tandarts die deze mening verkondigt staat in zijn visie bepaald niet alleen. Meerdere colle gae zijn bereid te onder schrijven dat het met de tandartsenzorg in Nederland goed fout zit. Niet zozeer in de kwaliteit van de verleende zorg, maar veel meer in de verschillen in behandeling tussen fonds- en particuliere patiënten. Met de verdenking tegen tandarts K. uit Breda, wordt meteen de zere vinger worden gelegd op de scheef groei in tandartsenland. Terwijl K. bij het zieken fonds nu de gebeten hond is reageren collega-tandartsen overwegend nogal nuchter op deze verdenkingen. Fraude, zo wordt gezegd, wordt in de hand gewerkt omdat het fi nancieringssysteem van de ziekenfondsen veel meer is gericht op het dóen van ver richtingen inplaats van het voorkómen ervan. K. zou dat systeem in ieder geval goed hebben begrepen. Het aantal verrichtingen en K.'s declaratiegedrag steeg zo exorbitant uit boven dat van zijn collegae, dat dit voor het ziekenfonds AZWZ aanlei ding vormde tot een nader onderzoek. Het zal geen bevreemding wekken dat de Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde niet onderschrijft dat het be staande ziekenfondssysteem fraude oproept. „Er wordt ze ker niet op grote schaal door tandartsen gefraudeerd. Na tuurlijk zitten er in elke be roepsgroep slechte leden, maar onder tandartsen is dat zeker niet hoger dan onder andere beroepsgroepen". Woordvoerder C. J. A. Vin- gerhoets van de Maatschap pij bevestigt overigens dat aan het ziekenfondssysteem enorme bezwaren kleven. In het ziekenfondspakket zit slechts een beperkte tand artsbehandeling. Als een tandarts bijvoorbeeld een be handeling x adviseert, wordt door het ziekenfonds slechts een (veel beperktere) behan deling y betaald. Zelfs met bijbetaling kan de de patiënt de gewenste behandeling x niet krijgen. Volgens Vinger- hoets wordt wel hard aan een verbetering van de overeen komst met de ziekenfondsen gewerkt waardoor méér ver richtingen in het zieken fondspakket kunnen worden opgenomen. Vingerhoets noemt de verrichtingen en- dodoncie (een wortelkanaal behandeling) en de partiële protheses (deelkunstgebitten met een metalen frame). En terwijl de tandarts in zijn beoordeling bij het wel of niet behandelen van een ziekenfondspatiënt onder druk kan komen staan door het feit dat alleen verrichtin gen door het ziekenfonds worden vergoed, lijkt de zie kenfondspatiënt niet gehin derd door enig kostenbesef. De praktijk wijst uit dat de particuliere patiënt (omdat hij het altijd eerst zelf moet betalen) veel selectiever is in wel en vooral niet ontgaan van een voorgestelde behan deling. Ook zou de particulie re patiënt eerder geneigd zijn een tweede tandarts te raad plegen over de noodzaak van een geadviseerde behande ling óf voor het maken van een kosten vergelijking. Tandarts J. Hupkes uit Bilthoven bepleit al jaren een 'zelfbetaling' voor fondspa tiënten, een bijbetaling voor de behandeling door de tand arts. Die bijbetaling leidt in deze visie niet alleen tot grote besparingen in de gezond heidszorg, maar is volgens Hupkes uiteindelijk ook in het belang van de patiënt die een betere behandeling krijgt. Hupkes meent dat de huidige organisaties de fun damentele rechten van de patiënt negeren. „In het hui dige systeem krijgen de ver plicht verzekerden een ver strekkingenpakket in natura. De vorm van de medische hulpverlening komt door on derhandelingen tussen zie kenfondsen en medische be- roepenorganisaties tot stand, De patiënt moet dus maar af wachten wat van deze onder handelingen het resultaat is. Hij heeft zich hierbij neer te leggen. Ook kan een patiënt geen rechten doen gelden op een uitkering in geld, om daarmee een speciale behan deling te krijgen". In de visie van Hupkes is de tandartpatiënt uiteinde lijk niet geholpen met dit systeem waarin de betalende instanties (de ziekenfondsen) hun verantwoordelijkheid voor de financiën niet meer kunnen dragen zonder zich direct met de medische be handeling te bemoeien en zélfs in de grondrechten (het recht op medische zorg) van de patiënt te treden. Het voert te ver om deze hele fi losofie uit te werken maar Hupkes concludeert vervol gens dat zowel de gebruiker (patiënt) als de verstrekker van de medische diensten be lang hebben bij zo laag mo gelijke kosten. „De gemeen schapsbijdrage zal daardoor (met bijbetaling) lager kun nen zijn dan nu het geval is terwijl de zorgverlening weer de volle aandacht kan geven aan de mens als per soon.. De patiënt staat dan weer centraal en niet het sys teem zoals nu". Tandarts L. Smeulders heeft naast zijn praktijk in Dongen ook een praktijk in België. Uit zijn werkervaring in België weet Smeulders dat daar een grotere rem op de kosten in de tandartsenzorg bestaat dan in Nederland, met name omdat de patiënt de kosten van de behandeling rechtssteeks aan de tandarts betaalt. Een deel van die kos ten kan na de behandeling door de patiënt worden te ruggevorderd bij de zieken kas. Smeulders is voorstan der van zo'n systeem in Ne derland waarmee de zieken fondspatiënt een beter in zicht krijgt in verrichtingen en kosten en dus meer kos tenbewust wordt. Bovendien moet de ziekenfondspatiënt in zijn visie een grotere vrij heid krijgen in de keuze van een tandarts. Smeulders: „De patiënt moet veel meer kunnen kie zen. Je kunt het huidige sys teem namenlij k alleen verbe teren als je een stuk concur rentie tussen (tand-)artsen invoert". Maar daarvoor is ook een grotere mondigheid van de patiënt nodig. En vol gens Smeulders is het ook daar nog slecht mee gesteld. Want hoeveel patiënten stap pen naar een andere tandarts om een kostenvergelijking te kunnen maken voor een aan bevolen verrichting? Kenne lijk weinig. Zo bleek uit ge sprekken met enkele patiën ten van tandarts K. (deze week voor een tandartson- derzoek opgeroepen in de ag- commodatie van de Jeugd- tandzorg bij de GGD in Bre da) dat het bij deze mensen in ieder geval nooit was opge komen zelfs maar te twijfe len aan de adviezen van K. voor bepaalde behandelin gen. Overigens hadden de patiënten geen klagen over de behandeling door K. Ook collega-tandartsen beamen volmondig dat K. vakweri afleverde. Meerdere tandartsen con stateren dat de ziekenfond sen kennelijk uit kostenover- wegingen liever met minder tandartsen samenwerken dan met meer die, met min der patiënten, natuurlijk veel meer en beter aandacht aan hun patiënten kunnen beste den. Tandarts Smeulders, zelf indertijd een praktijk begonnen met 15.000 patiën ten, zegt dat dergelijke top zware praktijken nog steeds geen uitzondering zijn. Jon- gere tandartsen komen op die manier niet, of wel erg moei- lijk aan de bak. Smeulders: „In feite zou het zo moeten werken dat het ziekenfonds alleen nog de preventieve verrichtingen door de tandarts vergoedt en geen curatieve behandelin gen. Als je tandproblemen kunt voorkomen dan is dat natuurlijk beter dan gene zen". Het bestaande financie ringssysteem voor de tand- verzorging lijkt die preventie niet altijd te bevorderen. Il lustratief in dit verband is de opvatting van een (minder goed bedoelende) tandarts die ronduit tegen collegae zegt geen, of zo weinig moge lijk fluor-applicaties te ver richten. Die behandeling be tekent (op de lange duur) na melijk minder gaatjes, dus minder verrichtingen en dus geen declaraties bij het zie kenfonds. Tandarts K. staat duidelijk niet alleen. (ADVERTENTIE) 11YPOTIIEEKRENTE Rentedaling RPS Hypotheken van 7,8% naar Deze rente is voor 2 jaar vast werkeiij ke jaarrente 7,87%). De rente voor 5 jaar vast is m> 8,1% (werkelijke jaarrente 8,52%) en voor7jaarvast8,3" (werkelijke jaarrente 8,74%). Wilt u meer weten over eer RPS Hypotheek, bel dan 020-5918011 of haal defolders op het postkantoor. .-v-f postgiro rijkspostspaarbank Door Lidy Nicolasen Jaap van der Scheur, de voorzitter van de groot ste ambtenarencentrale ACOP, had het minister Koos Rietkerk (Binnen landse Zaken) nog zó ge zegd. „Als 't aan mij ligt, onderhandelen we tot uw laatste adem." Het akkoord tussen Rietkerk en de ambte naren ligt er nu. En het is niet Rietkerk maar Van der Scheur die bromt: „Ik moet eerst eens een uurtje achter over liggen om te beden ken hoe ik dit akkoord aan mijn Verbondsraad uitleg." Van alle partijen heeft Rietkerk de langste adem ge had. Veel eerder nog dan de centrales of de buitenwacht hadden verwacht, kan hij de boeken sluiten. Kan hij met opgeheven hoofd minister Ruding (Financiën) meedelen dat de operatie is geslaagd: een bezuiniging van 1,9 mil jard op de ambtenaren. Dat bedrag vergeten de ambtenarencentrales liever. Ze voelen zich er niet verant woordelijk voor. En het lijkt afspraak als Rietkerk ook zwijgt over het financiële re sultaat van de onderhande lingen. Als ook Rietkerk het land meedeelt dat hij zijn werknemers niet wil opzade len met de zorgen van het ka binet. Dat dat op de eerste plaats zijn zaak is en die van minister Ruding. Het akkoord is er een van minnen en plussen. Natuur lijk zit de plus 'm in de ar beidsduurverkorting. In augustus volgend jaar gaan de ambtenaren 38 uur per week werken. En afgespro ken is dat driekwart van de vrijkomende arbeidstijd ge bruikt zal worden om werk te scheppen voor nieuwe mensen of om gedwongen ontslagen te voorkomen. De ambtenaren leveren er hun prijscompensatie (1,5%) voor in. Volgend jaar en in 1986. Maar in de arbeidsduur verkorting zit niet langer de pijn. De reacties getuigen eerder van opluchting. Niet in de laatste plaats bij de ge meenten die al plannen voor arbeidsduurverkorting op de plank hebben liggen. Een week geleden verzette Rietkerk zich daar hevig te gen. Hij dreigde hoogst per soonlijk in te grijpen. Prompt reageerde de Tweede Kamer. Toen de PvdA'er Hans Al ders een interpellatie aan vroeg om Rietkerk aan de tand te voelen, schaarden CDA en VVD zich haastig in de rijen van de socialisten. Weer een dag later bereik te Rietkerk zijn akkoord. Al ders slikte zijn interpellatie in en Rietkerk erkende te genover de verzamelde pers dat hij de 38 uur niet langer kon tegenhouden. „Gezien ook de ontwikkelingen in het land", zei hij diplomatiek. De pijn kwam toen pas op tafel: de kortingen op de so ciale uitkeringen en de be zuiniging op de AOW/AWW- premie. Het overleg zou er bijna op stuklopen. Want riep een week geleden een geëmotioneerde Van Dalen (CMHA) niet dat Rietkerk het overleg frustreerde, dat de ambtenaren niet van plan waren de korting die de Minister Rietkerk langste adem - foto de stem/johan van gurp marktsector opgelegd kreeg (10 te accepteren? Riep Van der Scheur nog geen jaar geleden niet vrij wel dagelijks via radio, tele visie en kranten dat de amb tenaren de uitkeringsgtrek- kers nimmer zouden laten schieten, dat zij de mensen met een uitkering altijd bij de hand zouden nemen? Dat onder hun ogen de scheiding tussen werkenden en niet- werkenden nooit zou worden toegestaan? En nu ligt er het akkoord, een voorlopig akkoord omdat de leden er hun zegje nog over moeten doen. Een ak koord dat aantoont dat alle werklozen en alle WAO'ers onder de ambtenaren er in de loop van volgend jaar met 7 Jaap van der Scheur hoe leg ik het m'n achterban uit - fotoanp op achteruit gaan. Dat is niet 3 minder dan in de martk- sector, vorig jaar immers le verden de ambtenaren na een hevige maar mislukte strijd die 3 reeds in. En dan is er nog de korting op het ziekengeld. Moord en brand heeft de vakbeweging - in koor met de werkgevers overigeijs - geschreeuwd toen het kabinet opnieuw met deze korting op de prop pen kwam. Samen voelden ze zich opgezadeld met een van bovenaf opgelegde maatre gel. De ambtenaren hebben Rietkerk weten te bewegen pas op de plaats te maken tot april volgend jaar, omdat ze eerst willen weten wat het bedrijfsleven gaat doen. Ze mikken erop dat de werkge vers het ziekengeld voor hun rekening gaan nemen. En in ruil daarvoor willen ze op papier de volledige korting van 5 accepteren. Waarom? Theo Sonneveld (ACOP): „Rietkerk moest iets doen voor zijn achterban, hij heeft dit voor de bühne ge presenteerd." Het resultaat is dat Riet kerk het applaus krijgt en de ambtenarenbonden hoon te wachten staat. Dat het ze ge lukt is om in de AOW/ AWW-operatie het behoud van de koopkracht voor ambtenaren veilig te stellen, zal de pijn iets verzachten. Zelfverzekerd roepen de cen trales nu: „Het gaat ons niet om de miljarden, maar om het behoud van de koop kracht voor onze leden". Intussen hebben de centra les geaccepteerd dat de amb tenaren blijven achterlopen bij de werknemers in het be drijfsleven. Zij kunnen im mers rekenen op een loons verhoging van 1,5%, omdat zij niet de rekening gepre senteerd krijgen van een te hoog opgelopen financie ringstekort van de overheid. De achterstand in de ontwik keling van de salarissen sinds 1977 loopt snel op naar de 15 Intussen hebben de groot ste bonden van de FNV (Ab- va/Kabo en ABOP) het be leid van hun vakcentrale on deruit gekacheld. De ambte naren hebben gekozen voor behoud van loon, voor be houd van werk, ten koste van de mensen die van een uitke ring leven. Net nu de FNV over ruim een week een laat ste poging onderneemt CDA en WD te overtuigen dat er niet gekort moet worden op de sociale uitkeringen, net nu de laatste acties op stapel staan. De ambtenaren zijn daar - hoe pijnlijk ook - van de partij. De reacties in het land zijn ernaar. Vreugde aan de kant van de werkgevers en de re geringspartijen. De VVD-ef Robin Linschoten zegt het onomwonden: „We zijn blij dat er tijdig een akkoord is. Nu hoeven we geen eenzijdi ge maatregelen op te leggen." Het CDA wacht zich voorals nog voor nader commentaar. Terughoudendheid aan de kant van de oppositie en de vakbeweging, die stevig inde maag zitten met het akkoord. De FNV speelt onmiddellijk de bal terug naar Rietkerk, met het verwijt dat de minis ter misbruik heeft gemaakt van de oneigenlijke onder handelingspositie van de ambtenaren om een akkoord te forceren. „Hij heeft daar mee de scheiding tussen de marksector en de collectieve sector benadrukt". Daar zit 'm de pijn, in wat politiek „de tweedeling van de maatschappij" heet. ,Jk ben hoogst verbaasd", rea geert Alders (PvdA). Maar ook hij„de ambtenaren heb ben moeten onderhandelen met gebonden handen. Er is geen sprake van een gelijk waardig overleg. Bij voor baat stond vast hoeveel en waar moest worden bezui nigd. Ze hebben er nog het beste uitgehaald." Even later klinkt toch een onaanvaard baar door als hij zegt: „Z° gaan we voort op de ingesla gen weg. De ambtenaren blijven achterlopen bij het bedrijfsleven. Die weg 1S voor ons volstrekt onbegaan baar." .ZATERDAG 10 NOV VATICAANSTAD - Tïtu Brandsma wordt zalig ver Uaard. Vrijdagochtend hee „aus Johannes Paulus II he decreet uitgevaardigd, waari set martelaarschap van pate grandsma wordt erkend. D feitelijke zaligverklaring i hierdoor een formaliteit ge worden. De datum waarop di zal plaatsvinden, zal de ko mende weken in overleg tus sen de orde van Titus Brands- ma, de ongeschoeide Carme- lietèn, en het Vaticaan worden vastgesteld. Op de pauselijke onderteke- ning van het decreet werd i vv Van onze Haagse redactie Den Haag - Particuliere en overheidsinstellingen op het terrein van de reclassering gaan samen. Er worden 19 af zonderlijke stichtingen ge vormd die samen een federatie vormen. Deze reorganisatie levert een bezuiniging van ƒ22 min op en gaat gepaard met een verlies van 250 arbeidsplaat sen. De nieuwe organisatie zal dan 1100 arbeidsplaatsen tel len. Bij de inkrimping zullen naar verwachting geen ge dwongen ontslagen vallen. UTRECHT (ANP) - In Neder landse ziekenhuizen worden jaarlijks ruim vierduizend pa tiënten met brandwonden op genomen. Tien procent van de slachtoffers wordt behandeld in de brandwondencentra in Beverwijk, Groningen en Rot terdam. De vierduizend patiënten hebben ongeveer 75.000 ver- pleegdagen nodig. Dat komt neer op veertig miljoen gulden per jaar. Daar komt nog eens twintig miljoen bij voor speci fieke medische en verpleeg kundige voorzieningen voor ernstig verbrande patiënten. Drie chirurgen van het Rot terdamse centrum, H. Boxma, RJ. Dinkelman en A.H. Broekhuizen, melden dit in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De totale kosten zijn nog veel hoger door de be dragen die zijn gemoeid met revalidatie, latere plastische chirurgie en arbeidsverzuim. Per duizend mensen moeten er naar schatting jaarlijks rier naar de dokter wegens brandwonden. Brandwonden vormen daarmee twee a drie procent van het totale aantal ongevallen. AMSTERDAM (ANP) - De lei- jj'ng van het Baarnse jeugd huis De Harscamp van het Le- 6w des Heils heeft bij de offi cier van justitie in Utrecht een Wacht wegens smaad en laster "gediend tegen het JAC in Rotterdam. De klacht is een reactie op e Beschuldigingen begin deze eek dat er in het tehuis spra- e zou zijn van mishandeling anen sex met kinderen. "et hoofdkwartier van het J^ger des Heils in Amsterdam eeft dit in een verklaring meegedeeld. afu beschuldigingen waren l'komstig van twee uit De rtifocamp weggelopen meisjes j bun verhaal deden bij het p bpren Advies Centrum in stou fetam. De rijksrecherche bu een onderzoek in. (ADVERT! Als u c zorgt 1 Van m Typisc SCHILDER NAAR PREMIEVOORW AARDEN El

de Stem | 1984 | | pagina 2