TERNEUZENSE VOORLICHTING IN KROMPRAAT Dat hoort zo Zoon en vader ZEELAND Vraghtauto's "ii iii Zeeuwse Babbels joop van meijef en vader f Weerman Willy li ïïi Zacht novemberweer In deze Weekend: ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 Gedimensioneerd Spotrympjes Ongelijkheid 'Nachtvorst' met een rap verleden p.c. kerkdiensten r.k. kerkdiensten ZATERDAG 10 NOVEIV mm INEENS was hi Nadat hetproble mestoverschotte niet meer dan eer item is geweest, o< alarmerend ove1 eindelijk door ingegrepen. Van andere dag ovem ministers Braks e de intensieve veel een soort noo onmiddelijk een aan de groei van c van dat mestovers industrie. De betrc reageren zoals zc soort situaties: allang aanzien k< m'n buurman, di uitbreid, tj Progressie EEN GOED idee van de gemeente Terneuzen om op gezette tijden de in woners van de binnenstad via een huis-aan-huis verpreide krant op de hoogte te houden van de ingrijpende renovatie- en nieuwbouwplannen in het stadscentrum. T6 Ook al gezien de inspraak, want iedereen die in dit stadsgedeelte woont of er een pand bezit mag zijn zeg je doen over de plannen. Vandaar dat een heldere uiteenzetting in klare taal noodzakelijk is, wil je als eenvoudige binnenstads-be- woner enig inzicht krijgen in die hele stedebouwkundi- ge rompslomp. Maar bij de gemeente Terneuzen houden ze er een andere redenering op na. Moeilijke plannen moet je presenteren in een moeilij ke taal, want anders denken de mensen misschien dat het allemaal niet zoveel voor stelt, is daar de gedachte gang. Bijkomend voordeel: het selecteert nog lekker uit ook. Want het grootste deel van de binnenstads-bevol- king komt toch niet door die brij van krompraat heen en dat scheelt dus weer een flink aantal insprekers. De naj aars-uitgave van deze gemeentelijke binnen- stads-krant telt 40 pagina's, op de overzichtelijke schet sen na volgeschreven in een duister vakjargon. Menige constructie kan meteen in de SIRE-advertentie 'Wat be doelt u? Zeg dat dan met een'. Hoe verzinnen ze het?, vraag je je ontsteld af, wan neer je deze onzin leest. Is er nog wel sprake van voor lichting, als een gemeente zeer relevante informatie voor zijn inwoners verpakt in volslagen onbegrijpelijke taal? Want weet u wat er be doeld wordt met zinnen als: „Voor de overige gedeelten zal een globale bestemming worden opgenomen met randvoorwaarden met een uitwerkingsplicht voor bur- gemeester en wethouders. Deze randvoorwaarden worden opgenomen om een goede integratie te waarbor gen met aanwezige voorzie ningen". Of met: „Aanvulling met winkels zal gewenst zijn in geval de continuïteit van het winkelfront van het kern- winkelapparaat er mee ge diend is en plaatsvindt bin nen de ontwikkelingszones van het kernwinkelappa- raat". En probeert u deze eens: „De openbare ruimte dient zoveel mogelij k eenduidig gedimensioneerd te zijn naar straten, pleinen en ste gen". Een kleine greep uit het gebodene, maar de rest is navenant en zullen we u maar besparen. De uitgave is verzorgd door de afdeling planologie van de gemeente Terneuzen en daar zit hem waarschijnlijk de kneep. Want als zoveel vakgroepen hebben ook planologen hun eigen jargon: voor hen zelf zo helder als glas, maar voor anderen niet te vatten. Mis schien dat voor een volgende krant een vertaler in de arm kan worden genomen, die dit kromme vakjargon om zet in gewone-mensen-taal. CM. De meeste mensen vinden het leuk. FOTO WIM K00YMAN BEDRIJVEN BETALEN re clamebureaus kapitalen voor het vinden van een goede slogan om hun pro- dukten aan de man te krij gen. In Clinge praten de mensen al een half jaar over de bakkersfamilie Van Meijel. Het reclamestuntje dat bakker Ton van Meijel bedacht heeft om de tongen in het dorp los te maken kostte bijna geen geld. Ton liet aan de ene kant van zijn bestelwagen Ton van Meijel en zoon schilde ren, aan de andere kant Joop van Meijel en vader. Waar om? „Ach, ik wilde eens wat anders. Noem het maar het doorbreken van al die tradi tionele namen zoals de firma Jansen en zoon. Als ik Jan sen zou heten en met twee broers zou werken zou ik de firma niet de Gebroeders Jansen noemen, maar Jan sen, Jansen en Jansen. Dat valt tenminste op". Wat serieuzer: „Ik vind vader en zoon even belang rijk in onze zaak, dat is één. En ten tweede wordt er na tuurlijk over gepraat". Het stuntje van Van Meijel heeft zelfs al een ruzietje veroor zaakt tussen twee dorpsbe woners. „Ze dachten allebei dat ze het beter wisten. De een had de wagen auto van de ene kant gezien de ander enkel van de andere kant". De reacties zijn overigens allemaal positief. „De mees te mensen vinden het leuk", aldus Van Meijel die al 22 jaar brood verkoopt in Clin ge. Of zijn omzet ermee stijgt weet hij niet. „Ik heb geen enquête gehouden". Maar dat er voorlopig nog wel even over zoon en vader Van Meijel gesproken wordt, en soms zelfs gebak keleid, ligt voor de hand. SPOTRYMPJES? Nou ja, je moet als bewoner van een plaats die het mik punt is, tegen een stootje kunnen. Maar soms ma ken de anonieme dichters het wel erg bont. Zie wat ze te zeggen hebben over Sluus en Sas van Gent: Vroeger was 't een schóón ryk stadje, mao deu 't Zwin viel 't op z'n gatje; zêêre boerd'n 't achteruut. 'Kaole Jakkers', 't lied was uut! Sasse bucht, vliegt in de lucht, vliegt in de wolken, uw g.. is gesmolten! ALWEER ENIGE tijd gele den presenteerden B en W van Hulst een pasklare op lossing voor de parkeerpro blemen met vrachtauto's: ze wegstoppen op een plekje aan het industrieterrein. Het plan joeg niet alleen de chauffeurs in de gordij nen, maar ook een deel van de gemeenteraad. Die vond de voorziening van enkele tonnen wat al te luxueus. Het college hield echter voet bij stuk, want, zo meende men. Hulst kon een fikse subsidie van de provincie toch niet aan de neus voorbij laten gaan. Aan het feit dat de gemeente zelf ook nog een flinke greep in de kas moest doen werd snel voorbij ge gaan. Ook een alternatief plan van de vrachtwagenchauf feurs, om verspreid kleine parkeerstrookjes te reserve ren, vond geen genade in de ogen van het college. Het parkeerterrein kwam er dus, maar druk werd het er niet. Oplettende voorbijgan gers konden de geparkeerde wegreuzen op één hand tel len. Een paar weken geleden werd een heel voorraadje borden ingeplant, die het parkeerverbod voor vracht wagens in de bebouwde kom bekrachtigden. Maar toen bleek plotseling ook dat B en W water in de wijn hadden gedaan door het stationeren toch links en rechts op enke le strookjes toe te staan. Zo als bij de Clemensmavo in de Zandstraat. Maar liefst vier borden onder elkaar proberen daar de situatie te vergeefs duidelijk te maken. Overdag mogen er perso nenauto's staan, 's avonds de zwaardere vehikels. Maar hoe moet dat dan met de be zoekers van cursussen, ouderavonden en vergade ringen die in de Mavo wor den gehouden? Die worden van hun stekje gejaagd en zijn gedwongen hun voer tuigen kris-kras op straat te parkeren. Het komt de ver keersveiligheid niet ten goe de. Er is natuurlijk een sim pele oplossing. Die mensen hun autootje gewoon op het officiële vrachtwagenter rein laten parkeren. Daar is immers plaats genoeg De gemeente Hulst heeft dus blijkbaar nog niet hele maal greep op de vrachtwa- genproblematiek. Maar ja, wat wil je, als je niet eens precies weet hoe je het woord moet schrijven. Vraghtwagens - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER uitsluitend mac.m vr 18-8 uur en zaterdag en zondag I( 11 M oMM II11 t i'. VLIJ I VI Mi's Y DE WOONWAGENBEWO NERS uit Koewacht kregen deze week bij de opening van hun centrum toch ein delijk het respect dat ze ver dienen. Gedeputeerde Es ther Maris-Koster trok haar schoenen uit voor ze bij een van de bewoners binnen stapte. „Dat hoort zo", zei ze vol overtuiging. Nu maar hopen dat alle gemeenten de afspraken, vastgelegd in het woonwa genplan 1979-1984, zo snel mogelijk nakomen zodat de rest van de woonwagenbe woners ook een fatsoenlijke standplaats krijgen. Want, dat hoort ook zo. STEL U VOOR, u heet Evers- dijk en u zit in een christe lijke fractie van de tweede kamer en op een dag komt er een vriend naar u toe die te kennen geeft dat hij het best wel aardig zou vinden als u hem en zijn verloofde in de echt verbindt, dat geeft zo'n persoonlijk cachet, zegt hij en u vindt dat ook terwijl u de telefoon oppakt om toe- stemming aan de gemeente Borsele te vragen die dat vol gaarne geeft omdat u zo toch verdienstelijk bent voor de maatschappij en het eigen lijk toch niet de gewoonte is dat zulke dingen gebeuren maar voor u, een Zeeuw van naam en faam, wil men graag met de hand over het hart strijken totdat er zo'n rebelse PvdA'er het in de ge meenteraadsvergadering in zijn socialistische harsens krijgt op de ongelijkheid voor de andenp burgers te wijzen, alsof u op welk vlak dan ook te vergelijken bent met het vulgaire grauw. Eén geruststellende gedachte houdt u op de been: uw over- heidspensioen. JILLE: Die Braebanders die dienke wé: die Zeeuwen bin zo zuunig dat ze zelfs blieje bin mee onze stront. Dat het gemeentehuis van Borsele krimpt is niet zo erg, maar dat andere gebouw daar, hoe zit het daar mee? Het slijk der aarde brengt niet altijd geluk. Rooie vrouwen in Hulst kappen ermee, ze zijn zeker nu bo- ven-modaal. Bren-carrier in Aardenburg. Het is ook de Zeeuwse gemeente waar ze zo'n voertuig het eerst nodig hebben. PZEM lonkt naar PNEM en PLEM. Ook het gevoel dat u net een huwelijksadvertentie las? Pijlerdam eind '86 klaar. Gelukkig maar, met al die Brabant se drijfmest die naar Zeeland komt. Ook al een declaratie voor het wassen van uw auto naar het ministerie van Landbouw gestuurd? Alsof het bietentransport niet genoeg is, houden ze ook nog een Suikerrit. De Zeeuwse loodsensociëteit heeft Vonhof nu met algemene stemmen benoemd tot erelid. 'Belasting weg uit Oostburg'. Nu nog uit de rest van Neder land. 'Neckermann scoort hoog bij gehuwde werkende vrouw'. Dat mevrouw Neckermann dat in de krant moet lezen. De SL-lamp is echt zuinig. In Aardenburg moetje écht trekken voor je uitkering. Toch leuk: Boertien midden op de Zeelandbrug in de stro mende regen met zijn motorkap naar boven en pratend in de praatpaal: „Schat, staat de ....euhhh, ik bedoel: Schat, Shell helpt helemaal niet echt!". De profielschets van de nieuwe Hulster burgemeester laat een vent zien die niet alleen tien vrachtauto's vol diploma's heeft, maar ook nog eens in staat moet zijn zijn eigen woning te zoeken. Een gereformeerde krant komt volgende maand met de pri meur dat de redacteuren van Nieuw Zeeland stiekem in de bijbel lezen. NZ-redacteur Kees Slager heeft alvast een ver ontschuldigende brief vol ontkenningen aan zijn lezers ge schreven. MET TEMPERATUREN van 17 tot 19 graden Celsius in Zee land lijkt het eerder op de maand september dan op novem ber. We hebben dit zeer zachte weer te danken aan een lage drukgebied, dat zich uitstrekt van Marokko tot IJsland. Dat betekent, naast hoge temperaturen, een nogal wisse lend weerbeeld met regen maar daarnaast ook zonnige pe rioden. Gisteren bracht een randstoring wat regen uit Frankrijk. Maar vandaag en morgen nemen de kansen op droog weer en ook op opklaringen met een lekker zonnetje hand over hand toe. Wie de weerkaarten van Europa bekijkt en daar naast de prachtige foto's van de weersatelliet Meteosat (ge maakt op 36.000 kilometer boven de evenaar) legt, ziet een fraai beeld van het weer. Van Noord-Afrika tot het hogere noorden een smalle zone van lagedruk, maar boven een deel van Duitstland al een uitloper van een hogedrukgebied, dat zich boven Rusland bevindt. Daar botsen beide systemen tegen elkaar en Duits land kent dan ook vooral mistig weer met een temperatuur van nauwelijks 9 graden. Dat hogedrukgebied zal ons niet bereiken, zodat een voortzetting van het zachte weer ook voor volgende week te verwachten is. Maar vanaf maandag meer kans op regen. Een kijkje in de omgeving leert dan het op Kreta gister middag 30 graden was, maar in het Spaanse Malaga regende het 31 millimeter. Noord-Noorwegen had gisterochtend vriezend weer tot min 12 graden, terwijl noordelijk Rusland al volop is de greep van de winter is met 35 tot 37 graden vorst. Deze lage temperaturen boven Noorwegen en Rusland zijn het gevolg van een hogedrukgebied van 1032 millibar, dat vorige week ons deel had moeten worden met zonnig maar koud najaarsweer. Maar de weergoden beslisten an ders. Daarbij blijft het de vraag wat we leuker vinden: het hui dige zachte weertype of helder maar koud. Onze energiere kening is in elk geval het meest gebaat bij het weer van dit moment. De volksspreuk van deze week vergt enige opmerkzaam heid: „Houden de kraaien met St. Andreas (vandaag) school, zorg dan voor hout en kool". DAT CARNAVALS PRINSEN en nachtvorsten over een puike conditie moe ten beschikken is algemeen bekend. Ze hollen van de ene bierboom naar de andere, spoeden zich naar legio fes tiviteiten en zorgen dat het carnaval in hun plaats op rolletjes verloopt. Daarnaast trommelen ze in ijltempo hun Raad van Elf op, heffen met vaart de ene pot na de andere pint en gedragen zich ook anderzins in hun functie als snelle jon gens. Aan 't hoofd van al deze hazewinden staat echter nog steeds onbetwist nachtvorst Ahmet I van Aardenburg, een leutprins die het toch maar presteerde om in de tijd dat hij nog onder de noemer 'slanke dennen' viel, het Zeeuws record op de 25 kilometer hardlopen te ver beteren. Dat gebeurde overigens al een heel tijdje geleden - in 1949 om precies te zijn - toen Aimé van Ballegeer (want zo heet Ahmet I als het geen carnaval is) op de Amster damse Bosbaan een tijd van 1 uur, 56 minuten en 47,6 se conden over die afstand liet afdrukken. Dat leverde een 25e plaats op in een veld van meer dan 100 atleten, maar was toch goed voor een Zeeuws record. En dat on danks een voetblessure, waar de Aardenburger, toen uitkomend voor de plaatse lij ke vereniging 'De Gazelle', mee kampte. Dit al lang vergeten feit werd vorige week nog eens opgehaald toen Van Balle geer werd gefêteerd wegens z'n 40-jarig dienstverband bij het aannemingsbedrijf Van Hoorickx Zoon. Een 35 jaar oud kranteknipsel kreeg de jubilaris als bewijs voor zijn vergeelde daad aangeboden. zaterdag 10 november ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. W. Altink. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. H.v. Rijn. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. H.v. Rijn. zondag 11 november HERVORMDE KERKDIENSTEN r\ardenburg: 10.30 uur ds. H. Valk. Axel: 10 uur: ds. C. Heijboer. Biervliet: 9.30 uur: ds. W. Meeuse. Breskens: 9.30 uur: ds. M. van Ma nen. Cadzand: 9 uur: ds. C. Balk. Groede: 9.30 uur: de heer Jumelet. Hoek: 10 uur ds. W. van Meeuwen. Hontenisse: 9 uur ds. R. Hartog. Hulst: 10.30 uur ds. R. Hartog. Oostburg: 10 uur ds. P. Feenstra. Retranchement: dienst te Cadzand. Sas van Gent: 9.30 uur ds. J. Spie ring. Schoondijke: 10 uur ds. J. van Hoek. Sint Anna ter Muiden: 11 uur ds. C. Balk. Sint Kruis: 9 uur ds. H. Valk. Sluiskil: 11 uur ds. J. Spiering. Terneuzen: (Grote kerk) 10 uur ds. E. Rietveld, 19 uur ds. C. Hoogen- doorn, (Goede Herderkerk) 10.15 uur ds. D. Koelman, (Opstandings- kerk) 9 uur ds. D. Koelman. Waterlandkerkje: 11 uur de heer Jumelet. IJzendijke: 11 uur de heer W. Kruidenier. Zaamslag: 10 uur ds. C. Hoogen- doorn. Zuidzande: 9.30 uur de heer D. van Es. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 en 17 u. kand. M. Lorier, Vlissingen. Hoek: 10 en 15 u. ds. A.v.d. Stoel, Bergen op Zoom. Terneuzen (Noordstraatkerk): 9 u. ds. J. Jurjens. (Opstandingskerk) 10.30 u. ds. J. Jurjens. 16 u. dhr. W. van Wijngaarden. Zaamslag: 10 u. ds. M. Voet. 15 u. ds. J. Jurjens, Terneuzen. Aardenburg: 9.30 u. ds. C. Otte, Ril- land-Bath. Breskens: 9.30 u. ds. J.v.d. Heijden, Serooskerke. Oostburg: 11 u. ds. C. Otte, Middel- harnis. Schoondijke: 10 en 15 u. ds. J. Yts- ma, Middelburg. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. J. Borgdorff. Hoek: 10 u. leesdienst. 16.45 u. ds. C. Mewe. Terneuzen: 9.30 u. ds. C. Mewe. 15 u. ds. A. Kruizinga. Zaamslag: 9.30 u. ds. A. Kruizinga. 15.30 u. ds. C. Mewe. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. L.v.d. Meij. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. J. Klan- derman. LEGER DES HEILS Terneuzen (gebouw Donze Vis- serstr.): 10 u. heiligingssamen komst. 19 u. Verlossingssamen komst. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath - H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 17 u. zond. 10 u. Tot 7 aug. elke woe. om 19 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart. zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Em- maus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zat. 19 u. zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Ro zenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 en 19 u. Lieve Vrouwe- kerk, Singel: zat. 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 Domburg zond. 8.45 u. Willibrorduskerk- OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendrikus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. zond. 9 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. zond. 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau lus. zat. 17 u. en zond. 11.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19 u. en zond. 9.00 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9 en 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Lamswaarde - H. Cornells, zat. 19 u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zat. 1711 zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zal 18 u. zond. 8 en 10 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19u zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella.z* 19 u. zond. 8 en 10 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zal 19 u. zond. 11 u. l Philippine - O L. Vr. Hemelvaar zat. 17 u. zond. 9.30 u. rt Sas van Gent - Maria Hemelvaa zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Aft zond. 10 u. Terneuzen - H. WilIibrordusjT'- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.1& 10.30 u. Verrezen Christus: Maan" t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uuj- Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10™. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaa zat. 17 u. zond. 9.45 u. 7xTriB mHm| m Door Ja Lang hoef je niet te zoekei sieve veehoi Je volgt je komt er vanzi Als we bij He Bosch - Nijmegei schuwt al gauw van verse drijf 1 i goede spoor zijl j waar bepaald ge lijke uitwerpsele De mais is net i is voor de boerer pels eens heel dil i stront te rijden, zo heet dat in ag maisland kan ve dat het miezerig I is, blijft de stank Desondanks a< knusse sfeer var i herkenbare, Bra heid. Een verre rechte akkers en ren in het gelid e i een grote boeren in het Westbré schap kennen, or boerderijtjes tali j cultuurgrond oj perceeltjes weila zoomd door hou I nert aan de tijd i geleden) dat de k I de en afgestoken beetje ontgonner in de herfst plag werden dan in d j lente, verzadigd ruggebracht. Sne j niet, want daar' j derhalve koe en j ters hadden, te kaar. I Later leerden I sieve pastoors de i kunstmest inziei

de Stem | 1984 | | pagina 12