N. Bettine Vriesekoop blijft azen op successen in tafeltennis \0P DE Mj. ZILVEREN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 a het behalen van de Europese titel tafeltennis voor junioren in het Franse stadje Vichy waar zij in de finale de Russische Popova kloptezei Bettine Vriesekoop: „Ik heb aan deze ene dag meer plezier beleefd als anderen aan jaren Een uitspraak die duidelijk maakte waarom ze zich met een ijzeren discipline en een voor Nederlandse begrippen ongekende ijver vol overgave op de door haar zo geliefde sport stortte. Dat was in 1975, alweer negen jaar geleden. Bettine Vriesekoop in actie. Vol overgave, ge concentreerd van top tot teen. - FOTO ANP wm Jo Boogaart in de bloemetjes TOPSCORERSCOMPETIT Door Romain van Damme HAZERSWOU- DE - Bettine Vriesekoop is in middels 23. In het bezit van een im posante erelijst. Maar ook nog steeds in het be zit van die ijze ren discipline, die ijver om nog ho ger te reiken. Ge kroond te wor_ den tot 's werelds bes te tafeltennister. Ze zal dat nooit hardop zeggen. Bettine Vrie sekoop weet als geen ander dat werkelijk alles moet meezitten om ooit nog eens op het allerhoogste ere- schavot plaats te kun nen nemen. De drijf veer om door te gaan. Zelf verpakt ze het als volgt: „Het is moeilijk om het los te laten. Ik speel nog altijd met erg veel plezier. Zo goed mo gelijk spelen, zo goed mogelijk presteren. Dat is mijn drijf veer". Maar dan: „Zo goed mo gelijk presteren op een we reldkampioenschap. Tot nu toe heb ik op dat niveau nog niet zo veel klaar gemaakt". In Novi Sad en Tokio had ik een ongunstige loting. Dat heeft me opgebroken". Ijzeren wil Bettine Vriesekoop gaat echter door. Onlangs bewees ze weer tot de absolute Euro pese top te behoren door de 'open Nederlandse' op haar naam te schrijven. In de finale was ze te sterk voor de Tsje chische Marie Hrachova. Ne derland lijkt inmiddels ge wend aan die successen. Betti ne Vriesekoop is tafeltennis. Zoals ooit het kunstschaatsen onmiddellijk verbonden werd aan Sjoukje Dijkstra. Talent gekoppeld aan een ijzeren wil. Moeilijk Bettine Vriesekoop groeide op in de Groenedijkse polder nabij Hazerswoude. Ze komt uit een boerengezin van negen kinderen, zeven meisjes en twee jongens. Bij de Hazers- woudse tafeltennisclub Avanti ontwikkelde Bettine Vriese koop zich al snel tot een leer gierig talent, gekoesterd door Gerard Bakker, een autoriteit in het tafel tennis wereldje waar haat en nijd te vaak heersen. Aan zijn zijde sloeg Bettine Vriesekoop zich naar de top. Met een trainingsijver die voorspelbare reacties op riep. Topsport in Nederland. Dat roept bij de een respect op, voor de ander is het een vies woord. „Topsport in Neder land bedrijven is moeilijk", weet ze dan ook uit ervaring, „als je succes hebt, veel wint, vindt iedereen het leuk. Dan wil iedereen er bij horen. Staat iedereen vooraan. Maar als het wat minder gaat, wordt er onmiddellijk getracht de poten vanonder je stoel te zagen. Dan wordt er van alles bij ge sleept. Onzin. De situaties zijn vaak hetzelfde. De ene keer heb je succes, de andere keer niet. Ja, als je hier in Neder land keihard traint, wordt je vaak met een scheef oog beke ken. In andere landen wordt je gestimuleerd. Natuurlijk zul len daar ook wel mensen zijn die het anders bekijken, maar je wordt dan wel in je waarde gelaten". Successen Dat Bettine Vriesekoop over karakter beschikt, bewees ze later opnieuw. Terwijl nie mand geloofde dat ze voldoen de hersteld zou zijn om deel te nemen aan het Top-twaalf toernooi in het Tsjechische Bratislava, begon Vriesekoop eind november'83 weer met de training. Met uiteraard Ge rard Bakker en ook NSF-arts Leo Heere aan haar zijde werkte ze aan een come-back. Vastberaden om het verloren gegane terrein weer zo snel mogelijk goed te maken. En Vriesekoop slaagde. In Bratis lava werd ze tweede. Opnieuw een ereplaats. De grootste successen werden echter behaald in Nantes en Boedapest. In de Franse stad won ze voor het eerst in haar carièrre het Top-twaalf toer nooi. Na drie keer als tweede geëindigd te zijn, rekende ze daar eindelijk af met de En gelse Jill Hammersly. Daar in Nantes, waar de Hazerswoud- se delegatie uitbundig feest vierde, zei Bettine Vriesekoop toen: „Ik wil Europees kam pioen worden". En ook dat lukte. In Boedapest stond ze op de hoogste trede. Een sport vrouw die vecht tot ze er let terlijk bijna bij neer valt. Vatbaarder Want ook dat hoort bij Bet tine Vriesekoop. Het is name lijk opvallend dat de Hazers- woudse, die het liefst buiten alle publiciteit blijft, vaak „Het is zo moeilijk om het los te laten" Bettine Vriesekoop: „Ik wil zo goed mo gelijk presteren. Het is moeilijk om het los te laten". - foto de stem /johan van gurp. voor grote toernooien bezoek krijgt van het pechduiveltje. In '80 ging in Bern het WK de mist in wegens ziekte. In Boe dapest speelde ze vrijwel het gehele toernooi met een ont steking in de hiel. Maar liefst negen maal werd de pijnstiller lidocaïne in de hiel gespoten. Eerder was er celestone toege diend. Huilend van de pijn stond ze 25 april 1982 tijdens de huldiging op het ereschavot. Onlangs was het weer raak. Pal voor de 'open Nederlandse' werd Vriesekoop beslopen door een virus dat haar enigs zins verzwakte. Drie kilo te licht verscheen ze achter de groene tafel. Vriesekoop won weer. „Het is wel opvallend", geeft ze toe, „nee, ik heb daar nog nooit een arts over ge raadpleegd. Ik denk dat het komt omdat ik er voor zorg voor ieder toernooi in vorm te zijn. Dat roept toch een be paalde gespannenheid op. Vol gens mij ben ik daarom wat vatbaarder voor, ziektes. Heel je lichaam is ingesteld op leve ren van prestaties. Dan kun je misschien wat minder hebben. Voor de 'open Nederlandse' heerste in het dorp overigens buikgriep. Dat scheelt natuur lijk. Nu voel ik me weer goed, ik heb nergens last meer van. Ik maak me daar ook niet druk om". China Bettine Vriesekoop is tafel- termi". 1—e r meer dan tien jaar. In '77 maakie ze ii< mid delburg tegen MZ haar debuut in de mannencompetitie. Dat kostte de bond zijn voorzitter Stappers die het daar niet mee eens was en daarom opstapte. Vier jaar later werd ze uitge roepen tot sportvrouw van het jaar (Toen: „Daar ben ik zeer trots op, het is een erken ning".) Een jaar later boekte ze een sensationele zege op de Chinese Qi Bao Xiang, destijds nummer vier op de wereld ranglijst. Een greep uit de suc- cessenreeks die Bettine Vrie sekoop, afgetraind koppie, geen grammetje vet teveel, zo graag wil uitbreiden met hoge notering op het wk. Om nog meer trucjes met het celluloid uit te kunnen halen, reisde Bettine Vriesekoop daarom enkele keren naar China, het tafeltennisland bij uitstek. „Die Chinezen trainen kei hard", zegt ze over die erva ringen, ,je hebt daar wel dui zend speelsters die elkaar in kracht weinig ontlopen. Ze kunnen daarom elkaar stimu leren, sterk maken. Hier in Nederland is dat wel even an ders. Als ik op de club twee mannen heb die me aardig partij kunnen geven, ben ik spekkoper. De laatste keer dat ik in China was, heb ik inder daad meer getraind op het spel boven de tafel. Niet dat ik mijn stijl wil veranderen, maar je kunt het wel eens no dig hebben. Ik hoop dat het straks zijn vruchten afwerpt". Botsen Bettine Vriesekoop heeft het meer dan eens aan den lijve ondervonden. Talloze malen botste de Hazerswoudse met de tafeltennisbond. Onder an dere in het Engelse Thornaby waar ze een van de deelneem sters aan het Top-twaalf toer nooi was. Bettine Vriesekoop verscheen daar met een shirt waarop de naam van het Bre dase bedrijf Hero prijkte. Zeer tegen de zin in van de bond die zich moest verantwoorden te genover de eigen sponsor. In Thornaby was er echter meer aan de hand. Om dat duidelijk te maken moet Gerard Bakker opge voerd worden. Ongeveer twee jaar geleden was Bakker een van de hoofdpersonen in een rel die de tafeltennisbond op zijn grondvesten deed schud- Bettine Vriesekoop tijdens de huldiging in Boedapest waar ze Europees kampioene werd. De pijn verbijtend en huilend van geluk. den. De kopstoot contra Ron van Spanje. Daarin zat alle woede. Opgekropte woede om dat het duo Bakker-Vriese- koop van mening was dat de bond meer tegen dan mee werkte. Ooit zei Bettine Vrie sekoop: „We hebben tien jaar tegen alle stromingen moeten inwerken, nu er succes is, staat de bond ook vooraan". Het vervolg is bekend. Gerard Bakker werd voor twee jaar geschorst. Bettine Vriesekoop voelde zich in de steek gelaten. In Thornaby werd ze gecoa- ched door Nora Bakker, geen familie van Gerard die overi gens wel op de tribune zat. Heen en weer geslingerd tus sen de coaches moest Bettine Vriesekoop zich maar staande zien te houden. Ze werd met zeven overwinningen nog der de. Ondanks huilbuien, twij fels waardoor ze geestelijk op het randje balanceerde. Ziekte Terug in Nederland strui kelde Bettine Vriesekoop let terlijk. Beentje gelicht door een moeilijk te bestrijden vi rus dat bekend staat als de ziekte van Pfeiffer. Bijna twee maanden lang had Bettine Vriesekoop, gekluisterd aan haar bed, de tijd om erg veel na te denken. Rusten en nog eens rusten. Niet bepaald ge makkelijk voor een topsport ster die reeds op zestienjarige leeftijd vrijwel iedere dag zes uur achter de tafeltennistafel stond. „Het waren moeilijke jaren", zegt ze nog eens terug kijkend op die periode, „maar inderdaad, ik heb er erg veel van geleerd. Het is moeilijk uit te leggen wat er dan precies verandert. Ik heb twee maan den op bed gelegen. Je gaat meer nadenken over het leven. Ik geloof wel dat ik door al die zaken, hoe moet ik het zeggen, volwassener ben geworden. Je leert relativeren. En daar kun je later weer je voordeel mee doen". Bettine Vriesekoop is prof. „Dat kan eigenlijk niet an ders", legt ze uit, „ik steek zo veel tijd in het tafeltennis dat er weinig tijd over blijft om er iets bij te doen. Een keer in de week volg ik een avondcursus middenstand. Dat is alles. Tijd voor een volledige, of zelfs maar een halve baan heb ik niet". Dat zou trouwens kun nen inhouden dat Bettine Vriesekoop over drie jaar niet welkom is in de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoel waar tafel tennis een Olympische sport wordt. „Nou, ik denk van wel", zegt ze daarover, „er zijn heel wat Olympische sporters die meer verdienen. Tegen die tijd zou het geld wat ik verdien in een fonds gestort kunnen wor den. Tenminste als ik dan nog speel. Ja, dat vragen zoveel mensen, hoe lang ga je nog door. Ik weet het niet. Dat hangt af van een heleboel fac toren. Je moet de nadelen en voordelen telkens tegen elkaar afwegen. En de prestaties zijn natuurlijk erg belangrijk. Als je in die top mee kunt blijven draaien, is de ambitie om door te gaan natuurlijk veel gro ter". Geld Vandaar dat Bettine Vriese koop voorlopig in Nederland blijft. Weliswaar kan ze zo aan de slag in de Westduitse com petitie, waar het nodige geld te halen valt. Het profesionalis- me doet trouwens steeds meer zijn intrede in de tafel tennis sport. Voor de ontmoeting Europa-Azië is er bijvoorbeeld 200.000 gulden aan prijzen be schikbaar. Onlangs speelde het Zweedse talent Waldner "een Grand Prix toernooi in West-Duitsland dat hem als winnaar een heuse Porsche opleverde. Verder worden er tijdens zes internationale kampioenschappen punten toegekend, waarna de acht beste dames in een finale- toernooi onder gebracht wor den. De eerste prijs bedraagt 10.000 gulden. „Dat juich ik natuurlijk toe", zegt Bettine Vriesekoop, inhakend op dat professionalisme, „het bedrij ven van topsport kost tenslotte geld. Ik kan inderdaad zo in West-Duitsland gaan spelen. Maar daar voel ik nog nietj voor. Dan word ik geconfron' teerd met misschien twee mes die me partij kunnen ge ven. Niet goed voor mijn ont: wikkeling. Dan sta ik stil. Mis- chien doe ik het later nog Wij eens". Zo moeilijk Voorlopig richt Bel Vriesekoop zich op het wee! naderende Top-twaalf toer- nooi en het wk. Daar wil s] schitteren. De voorbereid!» gen zien er niet slecht uit Dankzij een donatie van spon sor Dextro komen de P"0- Gruba en de Tsjechische Hra chova, in belangrijke toer nooien haar dubbelpartnera midden december voor eet trainingssessie naar Hazers woude. In januari gaat ze da» naar Hong Kong om deel te nemen aan het duel Eur0£ Azië. Daarna volgt een week trainen in Polen, een week trainen in Tsjechoslowakije® deelname aan het 'Open Tsje chisch kampioenschap'. Daar na kan weer gedacht word» aan een machtsgreep op W® reldniveau. „Of ik were' kampioen word?", lacht „oef, dat weet niemand. Ik doel, dat is zo ontzettendm0®! lijk. China stuurt acht da® die stuk voor stuk tot de Wj reldtop horen. Het hangt zoveel factoren af. Tot nu heb ik de kwartfinales nJ nooit gehaald. Als ik de hal finales zou halen, nou, dat W grandioos zijn. Dan zou ik"" tevreden zijn". 1 VRIJDAG 9 NOVEMBE ZATERDAGVOETBAL yan onze sportmedewerker I a VEL - Drie van de vier I «opuwsch-Vlaamse vertegen- l^rdigers in het KNVB-za- I" jagvoetbal draaien voor- I loffelijk mee in de competitie. Ifloek in de tweede klas en I Zaamslag en Terneuzense IboVS in de derde klas. Achter- I blijven doet AZW, dat samen I JJet Good Luck momenteel de pe Axelse tweedeklasser I krijgt Bruse Boys op bezoek, gen ploeg die in het verleden Peter Van onze sportmi IBRESKENS - Wie Peter H kense judoka, nu op de bai mer van het ouderlijk huif [straat zal het niet geloven 'spierbundel' van nu in zij minder florisant voorstonc gen noopten hem meer dan de spreekkamer van de pk delen. In plaats van de huisapo theek open te trekken, werd als medicijn meegegeven de jongen aan judo te laten doen. Het hinderlijke gebrek aan lucht verdween en Peter Hey- boer ontwikkelde zich tot een judoka die tot de provinciale top doordrong. Al zal hij uit zichzelf nooit toegeven dat hij in deze sporttak tot deze hoog te reikt, liegen de feiten er niet om. Vier Zeeuwse titels, de no dige plakken veroverd tijdens de kampioenschappen van Zuid-Nederland, een tweede en derde plaats in het sterkst bezette toernooi in Nederland in Zaandam, plus twee keer deelnemer aan de nationale kampioenschappen, zijn voor waar papieren die niet velen in deze waterrijke provincie kunnen voorleggen. Ondanks het succes, met inherent daar aan een prijzenkast in hoogst zwangere staat, blijft hij met beide benen op de grond. „Voorlopig gaat mijn studie nog voor. Op dit moment ben ik bezig met mijn laatste jaar aan de Middelbare Detailhan delsschool in Middelburg en ik wil eerst het papiertje halen. Vandaar dat ik het dit jaar wat de wedstrijden betreft rustig aan doe. Grote toernooi en zoals Heerlen en Zaandam laat ik schieten. Het enige gro te tqprnooi dat nog op mijn programma staat is Reimers- waal". Ondanks dat de deelna me aan wedstrijden wat be perkter is dan de afgelopen ja ren, draait het trainingssche ma gewoon door. Elke maan dag twee uur op de mat in Oostburg, vrijdag anderhalf uur dezelfde specialiteit in Souburg, zaterdag nog eens anderhalf uur van hetzelfde menu in Eeklo met een dag la ter als toetje een potje pure krachttraining. Dit alles wordt voorzien van een sausje. Van onze sportmedewerker GRAAUW - Tijdens de vie ring van het 25-jarig bestaan tan de tafeltennisvereniging St.-Aloysius uit Graauw wordt het enige lid dat sinds oe oprichting aangesloten is Jij deze club, Jo Bogaart, in de bloemetjes gezet. Tevens krijgt hij dan het etiket erelid opgeplakt. Bo gaart speelt momenteel in het tweede team en in de lopende ®mpetitie werd deze 40-jarige veteraan' nog niet verslagen. Eerder speelde hij zowel in het eerste als het tweede team. 1 R n 10 cloè]pCraenenbroeek, Clinge met o' 5' Bun Vogelwaarde met 8 doelp. 4 n rstraeten. Axel met 6 doelp. de Koeijer, Hoek; St. Souli- T„„ Hoofdplaat; M. de Kunder, diifc1' B°ys; W. v.d. Bulcke, IJzen- 5doel' J Zwarte> Zaamslag met loei; IR Lindenberg, Goes; H. Ottens, iBid Wa?Hplaat; G. Klaassen, Koe-_ uS} B. Adriaansen Ria W; G. 8 "-borst, Zaamslag met 4 doelp. CnE' Maaa. AZVV; M. de Nijs, sS B. de Dreu, Kloetinge; A. b»2Ü mans' Kloetinge; N. IJse- Slni i' Philippine; P. v.d. Hooft, E- Nagelkerke, Steen; W. ooi, kaert, Steen; C. de Jonge, Vo lwaarde; P. v.d. Hemel, IJzendij-

de Stem | 1984 | | pagina 8