De animeerpremie de stormvloedkering Plaatselijk nieuws eders aar Sluis en Aardenburg: ''Geen centrale VW' en avond ein links rneuzen Eerste boek De Schelde voor voorzitter van RSV-enquêtecommissie OOSTBURG: FORSE VERBETERING TOERISME Sinterklaas bezoekt driemaal Oostburg CHV houdt studiedagen NA ZEELAND3 bulanceri gend jaar k duurder TFFFF-BAND politierapport HM VAM LAND PAGINA ZEELAND FEEST IN DE VEERHOEK OVERLEG MET OOSTBURG AFGEWEZEN Scholjierentoernooien in Veerhoek Oostburg Scliieting Beetje nerveus Grote kluif Onderhandelingen Aardenburg IJzendijke Oostburg Waterlandkerkje SE MOLEN einkenszandse mo- heten vreugdestand, eden is dat de eige- andel D. A. Rijk en ulieren en ook fokt en fokvarkens. „Wij zeer traditionele fa- egt hij, „de namen en Adriaan kom je aties lang tegen en naarsvak gaat van zoon. Alleen ben ik n molenaar meer ndelaar. Dat is de mst ziet hij wel voor drijf. Als zoon uit dienst is, gaat werken en later ij op zijn beurt de r. het honderdjarig van de firma wordt gevierd met een re- het gemeenschaps- Stenge in Heinkens- e aanvang is 19.00 en onzer verslaggevers UZEN - Een ambulan aat volgend jaar 88 gul osten. Vergeleken me r is dat een verhogini aalf gulden. besluit werd gisteren discussie aangenomei de vergadering van di le Post Ambulancever CPA). De verhoging i. kelijk om een deel vai inke tekort over 198 a 52 mille - weg te wer aarvan wordt 11,5 milli oorgeschoven naar vol jaren, evenals het tekor 984, dat volgens de bere en aanzienlijk lager za len. de tariefstij ging i g gepleegd met de ziek enverzekeraars, die bij lledig moeten opdraaiei 'e kosten van het ambu ervoer, nen twee maanden zijr e ambulance-auto's vai Chemical uitgerust me ofoons, zodat deze bij eer ele uitruk ook over goe communicatie-middeler rikken. een onzer verslaggevers EUZEN - Het samen "ngsverband van -linkse partijen PP® en CPN in Terneuzen Perspektief, houdt van een openbare avond in d zaal van café Centraa ue Markt. ze avond staat in het te- an de actie en zal worden eid door het raadslid Ar Persijn. Deze geeft zijn op de politiek, die Links lektief in Terneuzen taat. d 21.00 uur volgt dan een den van het Zeeuws- nse Strijdkoor, gevolge een discussie. De avonc t vanaf 22.00 uur afgeslo iet een feest, waarbij de ide Terneuzense rock- itie Fat Freddy's Freak ation (kortweg FFFF- i voor de muziek zorgt. aanvang is 20.00 uurDi- progressieve organisa- ;ullen met een stand ver- iwoordigd zijn. ST- Waarschijnlijk in de van dinsdagavond is w iken in de garagebox van O. op de Steensedijk 'n i» De daders gingen el een grote hoeveelheid ge' chap vandoor. GSINGEN - In de nachj woensdag op donderdag - broken in de Gerefo rde Kerk aan de Kanaa at te Souburg. Er W01T versterker, een cassette en een bedrag van tl en vermist. Bij twee wi in de Kanaalstraat we leens ingebroken. Men engekomen door een r >t te slaan. Uit de ene wi wordt 150 gulden verrn.' le andere winkel een van 125 gulden. En ook winkel aan de Walsti 1 ingebroken. Daar w° pocket-computer rde van 350 gulden v I/RIJDAG 9 NOVEMBER 1984 T20 AWW Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De voorzitter van de JtSV-enquête- commissie, dr. C. P. van Dijk, heeft gistermiddag op het Binnenhof in Den Haag een heel bijzonder boek aangeboden gekregen. Het is de geschiedenis van de Koninklijke Maatschap pij De Schelde (KMS), die vorig jaar met haar 4.400 werknemers op het nip pertje wist te ontkomen aan de ondergang van de RSVP. De KMS, het ruim hon derd jaar oude Zeeuwse be drijf dat door het moederbe drijf RSV was leeggezogen, wist vorig jaar dankzij steun van rijk en provincia le overheid op de been te blijven. Het personeel heeft daar hard voor gevochten. Het boek dat Van Dijk kreeg aangeboden, is ge schreven door een 38-jarige smid, Herbert Sepers, die al vijftien jaar lang in de zwa- re-plaatmakerij van de KMS in Vlissingen werk zaam is. In het boek wordt De Schelde met zijn vele rangen en standen nu eens van een heel andere kant belicht, namelijk van onder af. Het boek tekent op rake wijze de sfeer tussen de mannen met de witte boor den en de vakmensen van de vloer. De rivaliteit, de plage rijen en de solidariteit met elkaar op kritieke momen ten en de toenemende in vloed van de vakbonden binnen het bedrijf. Sepers, die bij het schrij ven van zijn boek hulp heeft gehad van de Zeeuwse jour nalist Hans Tabbers, zegt Voorzitter Van Dijk van de RSV-enquêtecommissie ontvangt uit handen van Herbert Sepers (rechts) het eerste exemplaar over de geschiedenis van de Koninklijke Maatschap pij De Schelde. Naast Sepers journalist Hans Tabbers en daarnaast de heer C. Hendriks, oud-werknemer en oud-voorzitter van de Ondernemingsraad van De Schelde. - fotoanp dat hij het boek heeft willen schrijven als eerbetoon aan die vele tienduizenden men sen, generaties van vaders en zonen, die in de afgelopen honderd jaar De Schelde hebben grootgemaakt. Het is ook een aanklacht tegen al degenen die De Schelde in heel korte tijd kapot gemaakt hebben. „Wij vonden dat voorzitter Van Dijk van de RSV-enquête- commissie ook onze kant van het verhaal moest we ten", zei Sepers tijdens de aanbieding van het boek. „Vandaar dat wij dit eerste exemplaar van De Schelde aan hem hebben aangebo den". Tien miljoen "oor recreatieproj ecten Ingrijpend Wethouder J. Thomaes - FOTO ARCHIEF DE STEM Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Sinterklaas maakt met dertig zwarte pie ten zaterdag 17 november zijn intocht in Oostburg. De Goed- tóligman arriveert om 14.00 uur in het stadje. Een half uur later wordt hij ontvangen in het gemeente huis. De Sint ontvangt dan op zijn beurt enkele kinderen. Na het bezoek aan het stad huis is er om 15.30 uur een fondgang door Oostburg. Op dat tijdstip start ook de Sint- Nicolaasactie van de plaatse lijke winkeliersvereniging. Evenals vorig jaar hebben de middenstanders gekozen voor oen loterijVoor elke besteed de vijf gulden krijgt men een gratis lot. De Sint is ook op zaterdag 24 november aanwezig in Oost- hurg. Vanaf 14.00 uur maakt hij dan met zes Pieten een fondgang door het stadje. On derweg delen ze enveloppen u't aan de voorbijgangers. In »mmige enveloppen zitten Waardebonnen. Zaterdag 1 december van J4.00 tot 17.00 uur is er een feestmiddag voor de jeugd van fes tot twaalf jaar in sporthal De Veerhoek. Sinterklaas zal die dag aanwezig zijn in cultu ral centrum De Hoekzak, waar een bijeenkomst is voor de kleuters van twee tot zes laar. In verband met pakjes avond zijn de Oostburgse win dels tot 21 uur geopend op 28, f en 30 november en op 3 en 4 december. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil via vier grote projecten aan de kust de infrastruc tuur voor de recreatie en het toerisme fors gaan verbeteren. Met de uitvoering hiervan is in totaal bijna tien miljoen gulden gemoeid. De helft van dit bedrag is nodig voor aankoop en in richting van de zogeheten 25 meter-strook, een gebied achter de zeedijk tussen Breskens en Meuwvliet, waar binnendijkse duinen zullen worden aange bracht. De andere drie projecten zijn de totale reconstructie van de Boulevard de Wielin gen te Cadzand-Bad 2,5 mil joen), de bouw van een grote sporthal te Cadzand 1,5 mil joen) en de aanleg van een wandelpromenade op de Del- tadij k te Breskens (ƒ1 mil- joen). Al deze plannen worden in de periode Ï985-1988 gerea liseerd. Twee van de vier projecten, de 25 meter-strook en de Bou levard de Wielingen, zullen in het kader van het voorwaar denscheppend beleid van de provincie voor subsidie wor den aangemeld. „En wij ver wachten dan ook een bijdrage van 50 procent in de kosten", aldus gisteren de Oostburge wethouder van financiën J. Thomaes. Vruchten De resterende miljoenen zal de gemeente, gespreid over een aantal j aren, uit eigen zak moet bijpassen. „Maar dat hebben we er wel voor over om de infrastructuur voor de recreatie te verbeteren", stelt Thomaes. „Op de wat langere termijn werpen dergelijke in vesteringen hun vruchten af in de vorm van meer toeristen en groei van de werkgelegen heid". De grootste klus, de 25 me ter-strook, heeft de eerste prioriteitgekregen, omdat de opspuiting en inrichting van dit binnendijkse gebied is ge koppeld aan de uitvoering van de Deltawerken ter plaatse. Deze werken worden februari volgend jaar aanbesteed. Het grootste deel van de grond die voor deze 25 meter-strook no dig is, heeft de gemeente Oost burg inmiddels weten te ver werven. De gemeenteraad be slist volgende week donderdag over de aankoop van zo'n 8,5 hectare voor in totaal 240.000 gulden. De gronden liggen in het gebied Kruishoofd/Groese Duintj es/Nieuwe Sluis. De raadscommissie voor planolo gie komt volgende week in een extra zitting bijeen om de in richting van het aangekochte binnendijkse gebied te bespre ken. De reconstructie van de Boulevard de Wielingen te Cadzand-Bad staat voor 1986 op het programma en is van een nogal ingrijpend karakter. Wethouder Thomaes: „Deze boulevard is nu in feite nog een race-baan voor het autoverkeer, maar na de re constructie wordt het een soort toeristisch woonerf, waarbij de wandelaar de voorkeur heeft boven het ge motoriseerde verkeer". De aanleg van een wandel promenade op de hoge Delta- dijk, een barrière die het jachthavengebied nogal rigo- reus scheidt van de rest van Breskens, heeft tot doel beide delen van het dorp nauwer bij elkaar te betrekken, waardoor de opvarenden van de jachten en andere toeristen de dijk niet langer als een onoverko melijk obstakel zullen be schouwen. Omdat de Deltadijk om vei ligheidsredenen door het rijk in feite dwars door Breskens is getrokken, vindt wethouder Thomaes dat een bijdrage van de overheid aan het promena de-project op zijn plaats is. „Als een vorm van smarte- geld". Sporthal Het vierde project betreft de bouw van een sporthal a rai- son van 1,5 miljoen gulden in Cadzand ten bate van de toe risten. Het gaat om een ge bouw met een vloer-oppervlak van 36 bij 34 meter, goed voor twee volledige tennisbanen, twee squash-banen en enkele neven-ruimten. Wanneer deze plannen zijn gerealiseerd, wordt het kust gebied tussen Breskens en Cadzand heel wat aantrekke lijker voor de nog steeds groeiende stroom van toeris ten, meent het Oostburgse ge meentebestuur. Volgens wet houder Thomaes is het dan ook niet meer dan billijk dat tegenover al deze investerin gen een verhoging van de toe ristenbelasting komt te staan. Van een onzer verslaggevers SLUIS - De gemeentebesturen van Aardembuirg en Sluis zijn niet van pian overleg te plegen met Oost burg over een herstructurering van het VW-wezen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Oostburg is voorstander van het samensmelten van alle plaatselijke vereniging tot één VW voor West-Zeeuwsch- Viaanderen met daarnaast op heffing van de huidige Stich ting Streek-VVV. Hiervoor is op 20 november een vergade ring uitgeschreven, maar de VVV's van Aardenburg, Sluis en Retranchement gaan niet in op de Oostburgse uitnodi ging. In Sluis wordt erop gewezen dat de Provinciale VW de ge hele VVV-structuur in Zee land momenteel opnieuw be ziet, waarbij ook aandacht aan streek- en plaatselijke organi saties wordt geschonken. Ove rigens is men in het grensstad je huiverig om zich als over heid te gaan bemoeien met een zaak die zozeer het particulier bedrijfsleven raakt als het VW-werk. Een mening die Aardenburg, blijkens infor matie vanuit het gemeente huis, deelt. Zoals bekend zet Oostburg vraagtekens bij het functione ren van de streek-VVV. Sluis wijst erop dat het gemeente bestuur van Oostburg deel uitmaakt van het streek- VVV-bestuur. „Als er bewa ren zijn, dan had het gemeen tebestuur van Oostburg deze via zijn vertegenwoordiger in het bestuur van die stichting naar voren moeten brengen. Dat is, voorzover ons bekend, niet of nauwelijks gebeurd". Het college van Sluis merkt verder op dat de plaatselijke VVV's autonome verenigingen zijn, die sterk afhangen van vrijwilligers. „Het is ondenk baar deze allemaal te vervan gen door betaalde krachten. De overheid heeft hierin een toeziende en eventueel bijstu rende functie, doch mag nooit de dienst uitmaken. Wil de overheid toch een actievere rol spelen, dan betekent dat auto matisch een verzwakking van de rol van de particuliere in vloed. Dit kan leiden tot demo tivatie en afbrokkeling van bestaande kennis en inzet", zo staat te lezen in de brief die het Sluise gemeentebestuur heeft gestuurd aan B en W van Oostburg. Eén centraal VVV-kantoor met daarnaast een paar de pendances lijkt Aardenburg en Sluis in het kleinschalige West-Zeeuwsch-Vlaanderen ondenkbaar. „Uitbreiding en verbetering van service door de VVV's dient niet gezocht te worden in opheffing van de plaatselijke organisaties, maar in versterking van het secretariaat van de streek- VVV". Gevreesd wordt dat bij opheffing van de plaatselijke verenigingen een uittocht van VVV-leden plaatsvindt. Het tijdstip waarop Oost burg heeft gemeend de VVV- structuur ter discussie te stel len is volgens Sluis niet erg gelukkig gekozen, nu de streek-WV's van Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen druk aan het onderhandelen zijn over een fusie. Van onze correspondent OOSTBURG - In de Oost burgse sporthal De Veerhoek is met basketbal ht seizoen ge opend voor de scholieren- sporttoernooien. Dit voor de klassen drie en hoger van het voortgezet on derwijs. De organisatie was in handen van de gymnastiekdo- centen, in samenwerking met de basketbalafdeling van de vereniging Operatie '71. De winnaars in de diverse poules Waren: Meisjes derde klassen: poule A-KWL Oost burg, poule B^KWL Oostburg, poule C-KWL Oostburg. Meis jes vierde klassen en hoger: poule A-KWL Oostburg, poule B-KWL Oostburg. Jongens derde klassen: LTS Oostburg. Jongens vierde klassen en ho ger: Eloy Oostburg. Gemengde poule: docenten. 's-HEERENHOEK - In De Ko renbeurs hield men een schie ting op de liggende wip voor bejaarden en gepensioneer den. Uitslag: eerste hoofdvogel C. van de Dries Soranus, tweede hoofdvo- gei A. van de Dries Soranus 2, eer ste zij vogel N. Schipper St.. An- dries, tweede zij vogel A, de Jonge Rijk Willem Teil, derde zijvogel F. van Steenbergen Willem Teil, vierde zij vogel J. Bos Soranus 2, eerste kal N. Schipper St. Andries, tweede kal C. Rentmeester Willem Teil, derde kal J. Goetheer Juliana, vierde kal J. Rijk Concordia. Mees te kleine vogels H. de Jonge Sora nus (8). Vliegende vogelprijs M. Koole Soranus 2. De volgende schieting is op dinsdag 20 novem ber. AMSTERDAM - In Bintje 50mm werden 20 contracten verhandeld voor levering november bij een prijs van 17.50 per 100 kg, voor le vering april 219 contracten tegen 16.60 tot 16.50, alsmede 110 con tracten voor levering mei tegen 17.00 tot 16.90. Door Paul de Schipper ZE ZIT helemaal achter in de zaal, alleen. Gekleed in stemmig grijs en zwart is ze net binnengekomen, „Tries- t...heel triest", zegt ze, „maar beter zo dan dat het ligt te roesten op Neeltje .lans, zegt m'n man altijd". De echtgenote van ir. Tjebbe Visser, de topman bij de Deltadienst, komt even kijken, zoals ook anderen die betrokken zijn bij het werk aan de stormvloedke ring. Hier in Zierikzee even luisteren hoe de exclusief dure en gespecialiseerde spullen voor een habbekrats aan ijzerkooplui worden verkocht. Ergens midden in de zaal van het Huis van Nassau zit een man van de aannemers combinatie Dosbouw. In z'n catalogus houdt hij bij wat een en ander opbrengt. Hij wil niet sentimenteel zijn, maar zegt: „Het is net of je in een heel sjiek restaurant hebt gegeten en dan na af loop je bordje met nog een beetje jus er aan verkoopt. Toch moet je je verstand la ten spreken en zeggen: weg met die handel. Bovendien, de knowhow die we er inge stoken hebben raken we niet kwijt". In het Huis van Nassau zitten verder een paar hon derd mannen. Het is goed vol, maar ook weer niet ont zettend druk. Veel machine- en ijzerhandelaren, een paar aannemers en een enkele ondernemer, die tweede hands electromotoren, sta len balken of platen zoekt voor z'n bedrijf. Weinig stropdassen, veel klomp schoenen, nylon jacks, ge taande gezichten en eelthan- den. Het zijn de mannen van de handel, mannen die op hun gemak biljetten van_ duizend van een bundeltje' pellen als ze weer een keer 'mijn' hebben geroepen. Arnold Troostwijk is vei lingmeester vandaag. Zelfs hij raakte een beetje ner veus door die 'unieke excep tionele veiling'. „Ik heb 'm nog nooit zo vroeg op z'n stoel gezien als vanmorgen, maar ja, het is ook een klus". Een opmerking van een ijzerhandelaar die vaste klant is bij het Amsterdam se veilinghuis S. I en Arnold Troostwijk. Gaandeweg komt Troost wijk op gang en ratelt: „Honderd gulden voor een dochtertelwerk120 Eenmaal.andermaal. FOTO'S WILLEM MIERAS Een volle zaal bij de verkoping van de Oosterschelde-apparatuur. 130. wie wil er een doch tertelwerk eenmaal eenmaal.., andermaal". Zo gaat het eindeloos door. Een partij smeltzekeringen, na gels, nietjes. „Meneer, u heeft toch al die spijkerma chine, dan heeft u nietjes nodig. Passen ze nietdan zijn ze toch goed voor de handel". Troostwijk kent z'n klantjes. Vooraf heeft hij de spelre gels bekend gemaakt. Bie den en afslaan. Wie mee biedt moet een bordje opste ken, bij het afslaan moet hard 'mijn' geroepen wor den. Een handbeweging telt niet in eerste instantie. Een hand opsteken voor de kof fiejuffrouw is riskant. Je hangt er zo aan en een fil- termattenfabriek declareren pikt een redactie-chef nu eenmaal niet. Soms bij hoge inzetten waagt de veiling meester 'een plokje'. Troost wijk noemde plokgeld giste ren 'een soort animeerpre mie', een beloning voor de genen die meedoen om de prijs op te drijven. Het risico dat ze lopen om zo zelf hoog ste bieder te zijn, wordt be taald door degene die uitein delijk boven hen biedt. „Zo heren, van de rommel zijn we af". Met die woorden begint Troostwijk aan een grote kluif: een zand- en grintverwerkingsinstallatie. De machinerie gaat van de hand voor 116.846 gulden. Dan volgt de filtermattenfa- briek, eerst in onderdelen. Op een vloer van stalen pla ten met een gewicht van 110 ton wordt 23.000 gulden ge boden, minder dan de schrootprijs, want oud ijzer kost een kwartje per kilo. De fabriek komt tenslotte als geheel onder de hamer. Ko per voor bijna een half mil joen is het Enschedese be drijf Oostdam Metalen BV „Wat we er mee doen? Ver kopen hopen we, maar we moeten maar afwachten", vertelt directeur M. A. Heij- dens. Na de middagpauze en nog tientallen kavels aan kleingoed is er nog een klap stuk: een kapitale half por taalkraan met een over spanning van zestig meter met alles wat erbij hoort. Troostwijk zet een ferm be drag aan plokgeld in: 5000 gulden te verdienen voor de gokkers. Het bieden op deze mammoetkraan stopt bij 195.000 gulden. Troostwijk slaat af vanaf 200.000 gulden Bij 10.000 roept hij zelf 'mijn', overlegt even met ir Kooman van de Deltadienst en zegt dan 'niet gegund' Twee ton is te weinig. Het zelfde lot ondergaat een hoeveelheid reusachtige ka belschijven. Later, na afloop van de eerste veilingdag, licht Koo man toe: „Er zijn onderhan delingen met andere gega digden. We wilden hier ge woon maar kijken wat die kraan zou doen bij het bie den. Het valt wat tegen, maar we worden er niet ze nuwachtig van. Het is ten slotte geen faillissements verkoping". Ook hij stelt nog eens met nadruk dat koopprijs en vei lingopbrengst van het 'af- sluitgereedschap' niet ver geleken mogen worden. „De filtermattenfabriek kostte met alles er op en er aan bij na 70 miljoen, maar loodsen en funderingen kun je niet verkopen. Wat overblijft, is wat je kunt transporteren. Dat gedeelte kostte destijds ongeveer 25 miljoen, inclu sief research en speciale ap paratuur". Het 'roerende' deel van de filtermattenfabriek bracht gisteren als tweedehands bijna een half miljoen op, inclusief de animeerpremie Het verschil met de nieuw prijs is de veiligheid van Zuid-West-Nederland Hondenclub - Donderdag 15 november wordt in het dorps huis aan de Westmolenstraat de oprichtingsvergadering van de Hondenclub Aarden burg gehouden. Alle belang stellenden zijn van harte wel kom. De vergadering begint om 20.30 uur. Gesprekskring - De oecume nische gesprekskring Aarden- burg-Eeklo komt woensdag 14 november om 19.45 uur bijeen in de Ontmoetingsruimte aan de Sassenstraat. Ds. Van de Berg uit Axel, destijds geeste lijk verzorger van de Neder landse militairen in Libanon, zal over zijn ervaringen in dat land vertellen. Iedereen is welkom. Toegang gratis. de bespreking van de raads- agenda. De aanvang is 20.00 Verkoopmiddag - Woensdag 14 november wordt in het Oostburgse bejaardencentrum De Burght de jaarlijkse ver koopmiddag gehouden van borduur-, brei- en haakwer ken, gemaakt door de bewo ners. Er is gelegenheid tot het nuttigen van koffie of thee met wafels, terwijl ook het rad van avontuur aanwezig is. De openingstijden zijn van 10.00 tot 16.00 uur. Vergadering - Dinsdag 13 no vember houden bestuur en fractie van Dorpsbelangen en Toerisme een algemene verga dering in bar-bistro In den Koning te Waterlandkerkje. Voornaamste agendapunt is Prinsenbal - Rond deze perio de begint bij velen het carna- valsbloed weer te kriebelen. Zaterdag kan men zich in IJ zendijke, de stad van de Azijn halzen, al in het carnavalsge druis storten. Dan namelijk? houden Prins Azino, de raad van Elf en de hofdames een prinsenbal in residentie café Hofzicht. De muziek wordt verzorgd door Radio Atlantis. De entreeprijs bedraag 2,50. 't Hofje - Vandaag is cabare tier Peter Dieleman uit Goes te gast in café 't Hofje te IJ zendijke. In dit etablissement wordt regelmatig aan kleine kunstenaars gelegenheid ge boden voor het voetlicht te treden. Peter Dieleman werk te onder andere mee aan de LP 'Zeeland Plat' en 'Goed Zeeuws, Goed Rpnd'. Hij brengt cabaret en enkele lied jes ten gehore. Aanvang 21.00 uur. De toegang is gratis. Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL - De CHV houdt studiedagen voor vlees- stierenhouders in zaal de Pauw in Roosendaal (22 no vember) en in het hoofdkan toor van de Cehave NV in Veghel (3 januari).

de Stem | 1984 | | pagina 15