'Mensen lopen weer warm voor theater De Drie Gebroeden bestaat 100 jaar Zeeuwse Meisjes propageren Veilig Verkeer PLAN ST. ALBERTII VAN DE BAAN Niet de hele dag in de plooi OOSTBURG: Dirigente harmonie Zaamslag stapt op Eerste boek I voor voorzitt RSV-enquête Open avonc klein links Terneuzen Sinterklaas bezoekt driemaal Oostburg VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 VAN ZEELAND MICHIEL OTTEN ZUIDLANDTHEATER: Vier weken voor vals ondertekenen girobetaalkaarten Plaatselijk nieuws Sas van Gent Terneuzen Vogelwaarde FEEST ROND HEINKENSZANDSE MOLEN' HOSTESSES: •9 Slordig politierapport Ambulanceril volgend jaar flink duurdei METFFFF-BAND FEEST IN DE VEERHOEK V T16 PAGINA ZEELAND! VRIJDAG 9 NOVEMBER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De mensen lopen weer warm voor het theater. Die conclusie trekt artistiek medewerker Michiel Ot- ten van het Terneuzense Zuidlandthea- ter, naar aanleiding van de goedlopende voorverkoop en losse verkoop van de verschillende voorstellingen. Een aantal voorstellingen is nagenoeg al uitverkocht. Een beperkt aantal kaartjes is er nog voor De Mounties (30 november), Nooy's volkstheater met Hadjememaar (9 januari), 'Wat is er met Meivin' (12 januari), De Evenaar (2 fe bruari), Robert Paul (12 april) en Tineke Schouten (2 mei). Per genre gekeken naar de verkoop, blijkt dat naast de eerder genoemde voorstellingen vooral cabaret weer goed loopt. Youp van 't Hek trok meer dan 400 man publiek, Seth Gaaikema loopt vol, maar ook de voorstelling Dubbel en Dwars (22 maart) loopt volgens Otten verrassend goed. Wat voor het theater geldt, geldt ook voor het Filmhuis Zuidland. Het gemid deld aantal bezoekers per voorstelling is, in vergelijking met vorig jaar, bijna ver dubbeld. Michiel Otten ziet daarvoor mogelijke oorzaken in de verlaging van de toegangsprijs en de introductie van de seizoenkaart. Sas van Gent wil af van bouwgrond Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Het ooit ambitieus in kaart gebrachte bestemmingsplan St.Albert II in Sas van Gent, komt waarschijnlijk nooit verder dan de tekentafel. Nadat de renteverliezen jarenlang zwaar op de ge meenterekening hebben gedrukt, zijn B en W nu van plan om de bouwgrond, noordelijk van de woonkern, af te stoten. Dat blijkt uit een notitie over het plan, die op maandag 19 november aan de orde komt in een vergadering van de ad viescommissie Ruimtelijke Ordening. Het college is niet eenstemmig over de toekomst van St.Albert II. Een minder heid zou willen proberen om de resterende bouwgrond in de aangrenzende wijk St.Albert I tegen een spotprijs te verko pen om vervolgens toch nog plan II te ontwikkelen. De meerderheid ziet echter geen heil in zo'n poging, vooral in de wetenschap dat de rente verliezen bij het Sasse grond bedrijf desastreuze vormen aannemen. Het college wil niet alles in de aanbieding doen. Een kleine strook, grenzend aan de Kennedystraat, die te vens de noordelijke begren zing vormt van Sas' bebou wing, zou gemeente-eigendom moeten blijven. Er ligt nu on der meer een fietscrossbaan op. Het terreintje biedt enige armslag voor eventuele wo ningbouw in de toekomst. Maar het grootste gedeelte (ongeveer 4,5 hectare) van de grond tussen Sas van Gent en het sportpark De Valcke moet worden afgestoten, aldus de meerderheid van B en W. Dit in de veronderstelling dat dat de gemeentelijke kas ten goe de komt. En in de wetenschap dat boeren in deze tijd gemid deld zo'n 30.000 gulden voor een hectare over hebben. De ambitieuze plannen van begin jaren zeventig om het gat tus sen Sas en De Valcke vol te bouwen, lijken daarmee ech ter definitief van de baan. Met de notitie haken B en W overigens in op een motie die de CDA-fractie in de Sasse ge meenteraad tijdens de vorige raadsvergadering indiende. Ook die motie ging uit van verkoop van een aeel van de grond in noordelijk Sas van Gent. De commissie ruimtelij ke ordening vergadert op maandag 19 november om 19.30 uur in het gemeentehuis. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 27-jarige Vlissinger J. S. moest donder dag in Middelburg terecht staan omdat hij op 31 januari had ingebroken in een bar, waar hij uit een speelauto maat een bedrag van ruim 300 gulden stal. Op 23 april kwam hij 'in het bezit' van twee girobetaal kaarten en een betaalpasje uit een woning boven een café in de Zeeuwse hoofdstad. S. ver scheen donderdag niet voor het beklaagdenhekje. Wel zijn toenmalige vriendin, de 19-ja- rige F. N., aan wie hij de be taalkaarten met een smoesje ter ondertekening had aange boden. Het verhaal, als zouden de kaarten gevonden zijn op de kamer van de zus van S. en dat er alleen maar even een handtekening onder gezet diende te worden, maar dat 'alles verder in orde was', werd door het meisje voor zoe te koek geslikt. Ze tekende met de naam van de echte eigenaar van de betaalkaarten. Toen la ter bleek dat S. haar de waar heid niet had verteld, kreeg zij spij t en gaf zichzelf aan bij de politie. Dit alles overwegende ver oordeelde politierechter mr. Nomes haar tot twee weken voorwaardelijk en een boete van 150 gulden. S. werd bij verstek veroordeeld tot acht weken, waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Van een onzer verslaggevers ZAAMSLAG - Mevrouw Arenthals, dirigente van mu ziekvereniging De Volharding uit Zaamslag heeft haar on- slag aangeboden. Het bestuur van de vereniging heeft het geaccepteerd. De leden van de vereniging zijn het niet eens met de ac ceptatie van het ontslag. Zij willen dat mevrouw Arenthals blijft. Om tot overeenstem ming te komen, heeft het be stuur voor dinsdagavond een ledenvergadering uitgeschre ven. De voorzitter van de Vol harding, F. Houg, denkt dat bestuur en leden wel tot een eensluidend oordeel zullen ko men. Volgens insiders houdt de ontslagaanvrage verband met het feit dat De Volharding tij dens het laatste bondscon- cours in Terneuzen er niet in slaagde te promoveren naar de eredivisie. Computerclub - De Sasse com puterclub houdt zaterdag om half tien 's morgens een bij eenkomst in de Roselaer. De leden, 15 in getal, komen dan samen om ervaringen en ken nis op computergebied uit te wisselen. Het is de derde bij eenkomst van de onlangs op gerichte computerclub, die voorlopig nog onder het SKW valt. Volgend jaar wil men ko men tot een definitieve opzet. KABO - De Katholieke Bond van Ouderen afdeling Sas van Gent houdt zaterdag en zon dag een handwerktentoonstel- ling in de Roselaer. Deze ten toonstelling, waarop allerlei soorten handwerk en werk stukjes te zien zijn, begint op beide dagen om 14.00 uur. Naast een gezellig muziekje zorgt men ook voor koffie en wafels. De toegang is nage noeg gratis. Wereldwinkel - De wereld winkel in de Nieuwstraat is vanaf nu ook op woensdag ge opend. De openingstijden zijn woensdag van 14.00 tot 1600 uur en zaterdag 14.00 tot 16.00 uur. Bingo-avond - Zaterdag 17 november wordt in de kantine van VV Vogelwaarde een bin go-avond gehouden. De aan vang is 20 uur. Deze bingo avond is de eerste activiteit in verband met het veertigjarig bestaan van de vereniging. HEINKENSZAND - De wieken van de Heinkenszandse mo. I len De Drie Gebroeders staan in de zogeheten vreugdestant! versierd met wimpels en vlaggen. De reden is dat de eige naar van de molen, de graan- en meelhandel D. A. Rijk en zoon deze maand honderd jaar bestaat. Vader Danker en zoon SjefRijk voor de honderd-ja rige molen - FOTO WILLEM MIERAS De familie Rijk is een oud molenaarsgeslacht, waar van nu al de vijfde generatie bij de firma betrokken is. Hoewel nog wel in eigen dom, doet de korenmolen De Drie Gebroeders, gebouwd in 1851, al van vlak na de oorlog geen dienst meer in het bedrijf. Malen met een molen is voor de firma Rijk niet meer rendabel. Het graan wordt direct van de boeren in de omgeving afge nomen en gaat dan naar fa brieken in het land. Danker Rijk (48) krijgt op zijn beurt het meel weer van die be drijven teruggeleverd en verkoopt dat aan bakkers en andere gegadigden. Naast die handel verkoopt Danker veevoer aan boeren en particulieren en ook fokt hij mest en fokvarkens. „Wij zijn een zeer traditionele fa- milie", zegt hij, „de namen I Danker en Adriaan kom je al generaties lang tegen en het molenaarsvak gaat van vader op zoon. Alleen ben ilt nu geen molenaar meer maar handelaar. Dat is de tijd". Toekomst ziet hij wel voor zijn bedrijf. Als zoon Adriaan uit dienst is, gaat hij meewerken en lat neemt hij op zijn beurt de zaak over. het honderdjarig bestaan van de firma wordt vandaag gevierd met een re ceptie in het gemeenschaps huis De Stenge in Heinkens- zand. De aanvang is 19.00 De hostesses delen folders van Veilig Ver keer Nederland uit - FOTO'S WIMKOOYMAN Een douanier is de hostesses behulpzaam bij hun actie: hij houdt de wagens aan Door Jan Jansen SAS VAN GENT - Een verademing voor wie zich ergert aan de reclame voor margarine van 't zuu- nige boertje. Aan drie grensovergan gen propageren Zeeuwse meisjes Veilig Verkeer in Nederland, Zeeuwsch- Vlaanderen om precies te zijn, waar vruchtbare maar glibberige klei de wegen on veilig maakt. Tweeduizend uitgereikte foldertjes wijzen weggebruikers op de geva ren daarvan. Het mes snijdt aan twee kanten. Frans Bal, Zeeuws consulent van Veilig Ver keer Nederland, kan zich niemand beter wensen voor deze actie dan de charmante hostesses-in-opleiding. Daar legt zelfs een vriendelijke douanier als Rik Carmio het tegen af, en moet de nukkig- ste chauffeur voor bezwij ken. Geen folder gaat door Bal's eigen handen. En de meisjes, zonder uit zondering Zeeuwsen, vinden het een leuke stage. „Je hoeft niet de hele dag in de plooi te blijven, zoals bij zo veel andere gelegenheden" zeggen Heieen Joosse uit Nieuwland en Simone Straakenbroek uit Grijps- kerke, gisterochtend gepos teerd aan de grensovergang Sas van Gent. Losser Met z'n zevenen, onder wie ook de Zeeuws-Vlaamse schonen Ellen Poulsen, Nan cy Cornelis en Arja van de Weele, zijn ze door de Inlin- gua school uit Gent afge vaardigd om het project van Veilig Verkeer Nederland luister bij te zetten. Gast vrouw zijn is dan wel wat anders, maar contact met een groot en verscheiden pu bliek is er wel degelijk. „Bij de meeste evenemen ten, waar wij moeten ver schijnen, gaat het er wat stijver aan toe. VIP's bege leiden, staan glimlachen, met het gastenboek rondlo pen, dat soort dingen. Vooral in Belgie is het protocol, de etikette erg belangrijk. Ge lukkig is het in Nederland allemaal wat losser" zeggen ze. Om die reden ambiëren de meeste Zeeuwse Inlingua- studentes een baan in de toeristische sector, in de ver onderstelling dat ze daar ook losjes met allerlei men sen kunnen omgaan, ge bruik makend van een rui me talenkennis. Niet dat ze etikette, omgangsvormen onbelangrijk vinden. Heieen Joosse: „Het moet echt in je zitten. Ik kan me soms bij voorbeeld ergeren aan Ne derlandse kinderen. Kleine jochies, die meteen je en jouw beginnen te zeggen te gen ouderen. Sommige zijn zo brutaal als de pest. In Belgie zijn ze misschien te streng, maar wat ik hier zie kan soms ook niet". In Sas zitten ze er maar slordig bij, hoedjes af, benen over elkaar en meer van dergelijke schoonheid foutjes. 'Dat zou de directeur niet moeten zien'. Maar dan nog oogt Simone onberispe lijk in het effen blauw, dat de hostess doorgaans aan kleeft. Geen typisch Zeeuws meisje, beaamt ze zelf ook gretig. „Nee, zo voel ik me niet. Weet je dat de Zeeuwen inderdaad een merkwaardig image van zuinigheid heb ben. Ik kwam jaren geleden eens in Haarlem bij kennis sen. 'Gó, wat zie jij er mo dieus uit', zeiden ze. Alsof dat vreemd was voor iemand uit Zeeland. Begrijp je". Het zijn niet alleen moe ders mooisten, die hostess kunnen worden. Maar een aardige verschijning is wel het minste, hebben ook de passerende chauffeurs in de gaten. Ze reageren beleefd, vriendelijk, toeschietelijk. En Frans Bal maar hopen dat nu ook die folders nog gelezen worden. Hij heeft er in ieder geval voldoende vertrouwen in om in de zomer van 1985 met een vergelijkbaar WN-promo- tieteam Zeeland in te trek ken, om bekendheid te geven aan doelgerichte acties. „De meisjes doen het goed. Je kunt zien dat de algemene opleiding die ze krijgen de kracht van die school is. En ze leren er zelf initiatieven te nemen." Of de opleiding financieel en anderszins haalbaar is voor alle rangen en standen, is een andere vraag. HULST - Waarschijnlijk in *1 loop van dinsdagavond is 1CJ gebroken in de garagebox va°l R. van O. op de Steensedijk-j Hulst. De daders gingen «I met een grote hoeveelheid g'| reedschap vandoor. VLISSINGEN - In de nac' van woensdag op donderdag ingebroken in de Gerei0 meerde Kerk aan de Kan^. straat te Souburg. Er wor ,cj een versterker, een cassetj i deck en een bedrag van ff 1 gulden vermist. Bij twee kels in de Kanaalstraat "e: eveneens ingebroken. Men T binnengekomen door een r1 kapot te slaan. Uit de ene w I kei wordt 150 gulden vernL| uit de andere winkel een drag van 125 gulden. En 00# I een winkel aan de Walstr%f werd ingebroken. Daar w° J een pocket-computer waarde van 350 gulden v I mist. Van onze parlemen DEN HAAG - De voorzittei commissie, dr. C. P. van Di op het Binnenhof in Den H boek aangeboden gekregen. Het is de geschiedenis van de Koninklijke Maatschap pij De Schelde (KMS), die vorig jaar met haar 4.400 werknemers op het nip pertje wist te ontkomen aan de ondergang van de RSVP. De KMS, het ruim hon derd jaar oude Zeeuwse be drijf dat door het moederbe drijf RSV was leeggezogen, wist vorig jaar dankzij steun van rijk en provincia le overheid op de been te blijven. Het personeel heeft daar hard voor gevochten. Het boek dat Van Dijk kreeg aangeboden, is ge schreven door een 38-jarige smid, Herbert Sepers, die al vijftien jaar lang in de zwa- Van een onzer uerslaggewrsl TERNEUZEN - Een ambulj-J cerit gaat volgend jaar 88 j den kosten. Vergeleken dit jaar is dat een verhogi van twaalf gulden. Dit besluit werd gister! zonder discussie aangenoml tijdens de vergadering var. j Centrale Post Ambulancevel voer (CPA). De verhoging I noodzakelijk om een deelvcj het flinke tekort over 195 - bijna 52 mille - weg te wel ken. Daarvan wordt 11,5 nu l nog doorgeschoven naar vol gende jaren, evenals het tekol over 1984, dat volgens de beref keningen aanzienlijk lagers uitvallen. Over de tarief stijging 1 overleg gepleegd met de zieej tekostenverzekeraars, die t na volledig moeten opdraait! voor de kosten van het amh| lancevervoer. Binnen twee maanden zijl ook de ambulance-auto's vaf Dow Chemical uitgerust i mobilofoons, zodat deze bij e eventuele uitruk ook over g de communicatie-middelei| beschikken. Van een onzer verslaggeversl TERNEUZEN - Het san»| werkingsverband van klein-linkse partijen PPRJ PSP en CPN in Terneuzesl Links Perspektief, houdt vatij daag een openbare avond in ij bovenzaal van café Centraaf aan de Markt. Deze avond staat in het tel ken van de actie en zal wordeil ingeleid door het raadslid A:J dengo Persijn. Deze geeft zijf visie op de politiek, die Lins! Perspektief in Terneuzef voorstaat. Rond 21.00 uur volgt dan et! optreden van het Zeeuw! Vlaamse Strijdkoor, gevolg! door een discussie. De avorl wordt vanaf 22.00 uur afgesk j ten met een feest, waarbij c:| bekende Terneuzense roe,el formatie Fat Freddy's Frea* Federation (kortweg FFFF-| Band) voor de muziek zorgt De aanvang is 20.00 uur D;'| verse progressieve organisa-| ties zullen met een stand ver-j tegen woordigd zijn. Tier recr Wethouder J. Thomaes - FOTO ARCHIEF DE STEM Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Sinterklaas ■naakt met dertig zwarte pie fen zaterdag 17 november zijn intocht in Oostburg. 0e Goed heiligman arriveert om 14.00 uur in het stadje. Een half uur later wordt hij ontvangen in het gemeente huis. De Sint ontvangt dan op ziin beurt enkele kinderen. Na het bezoek aan het stad huis is er om 15.30 uur een rondgang door Oostburg. Op dat tijdstip start ook de Sint- Nicolaasactie van de plaatse lijke winkeliersvereniging. Evenals vorig jaar hebben de middenstanders gekozen voor een loterij. Voor elke besteed- de vijf gulden krijgt men een gratis lot. De Sint is ook op zaterdag 24 november aanwezig in Oost- hurg. Vanaf 14.00 uur maakt hij dan met zes Pieten een rondgang door het stadje. On derweg delen ze enveloppen uit aan de voorbijgangers. In sommige enveloppen zitten Vaardebonnen. Zaterdag 1 december van ;4.00 tot 17.00 uur is er een feestmiddag voor de jeugd van ^es tot twaalf jaar in sporthal De Veerhoek. Sinterklaas zal die dag aanwezig zijn in cultu- reel centrum De Hoekzak, Vaar een bijeenkomst is voor de kleuters van twee tot zes laar. In verband met pakjes avond zijn de Oostburgse win dels tot 21 uur geopend op 28, en 30 november en op 3 en 4 december. de ee: m< he on re< Th tei ve in en he tei pr op dit ko de Dd vo gr vo di* bu wt sli ov he gu he Di ra gi< ex ric bil ke E n h d b s1 k oi G n b n

de Stem | 1984 | | pagina 14