destem Woonwagencentrum 'Emmabaan' Koewacht geopend Ventevogel: Mogelijk jaarlijks geld voor promotie van toerisme Vissers willen oude regeling weer terug «tent puMiewi 2.95 WATERSCHAP WAARSCHUWT MET BORDEN Toyota wijzigt modellen Hond voor derde maal doelwit van vergiftiging VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 Fietsbel orkest in Hulst WANNEER ERVARINGEN POSITIEF BLIJKEN OPHALEN OORLOGSTUIG Drie maanden voor notoire 'flessentrekker' Ambulance aangereden in Oostburg <ÜDE GESTOLEN SCHOEN# T4 REDAKTIE LEON KfllJNEN oogopslag informatie van de accu. in oogopslag krijgt men iet alleen informatie over e laadtoestand van de ac- j, maar ook over de span ing. Wanneer de tester op het ashbord is aangebracht en dubbelzijdige tape brgt ervoor dat het appa- aatje gemakkelijk ergens eplaatst kan worden), oeven alleen maar twee raadjes op de accu beves- gd te worden. Bij afgezette motor kan an door middel van het idrukken van de schake- lar op de tester, de span ing van de accu afgelezen 'orden: groen, geel en ood licht geven de condi- e van de accu aan. Bij een raaiende motor kan met ehulp van de lampjes in- ormatie worden gekregen ver de laadtoestand van e accu. RAAMSDONKSVEER - Be gin volgend jaar zal Toyota een aantal belangrijke wijzi gingen in het programma aanbrengen. De Starlet is onder handen genomen en dat heeft er toe- geleid dat ook deze Toyota voorwielaandrijving heeft ge kregen. Gelijktijdig zijn nieu we motoren ontwikkeld dwars voorin geplaatste 13 li er krachtbronnen. Deze 4 ci- inder motoren met 12 kleppen zijn - afhankelijk van het mo del - goed voor vermogens van 81 of 93 pk. De „Auto Kampioen" kwam verder tot de ontdekking dat naast de nieuwe Starlet ook een verkorte versie van de Co rolla binnenkort zal worden geïntroduceerd. „Deze Corolla FX heeft een kortere wielbasis en de ach terzijde is net als die van de Starlet zeer recht afgesne den", aldus de uitgave van de ANWB. In het topmodel van de FX-reeks zal de 16 klep penmotor uit de Coralla Cou pé een plaats krijgen. Tijdens de personenwagen RAI in Amsterdam (die fe bruari volgend jaar wordt ge houden) verschijnt Toyota te vens met een nieuw te intro duceren Cressida en een wijzigde Landcruiser-lijn. weer i beeld in de straten gewor- seconden gaat (was 14.0 se conden). Een opvallend detail aan de nieuwe Kadett zijn de an kerpunten in het dak. Deze dienen als plaatsvervangers voor de regengoten, die dik wijls gebruikt worden om imperiaals te monteren. De ze ankerpunten zijn toegan kelijk door openingen, die normaal afgedekt zijn door schuiven. Steunen voor di verse dragers kunnen zo doende op het dak gemon teerd worden. De nieuwe Kadett-serie ligt in de prijsklasse tussen 18530.- voor de 3-deurs LS met 1.2 S-motor t°: 32199.- voor de snelle GSi 5-deurs met 1.8 liter motor In de 1.3 liter klasse ziet het prijslijstje er alsvolgt uit: 2 deurs 1.3 LS ƒ19.642.-; Gl ƒ22.808.-; GL ƒ21.736.- en GLS 23.630.-. Voor 5-deurs uitvoeringen moet T2*' meer uitgetrokken worden. VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Boeren maken wegen bijna onbegaanbaar Van een onzer verslaggevers OOSTBURG/TERNEUZEN/HULST - De bie tencampagne is in volle gang. Dat merkt iedere automobilist die thans een ritje door Zeeuwsch-Vlaanderen maakt. Slik en modder liggen soms centimeters dik op de wegen. Bij thuiskomst zit er niets anders op dan een provisorische schoonmaaktbeurt of een gang naar de auto-wasserette. Voor het waterschap het Vrije van Sluis is de toestand aanleiding geweest bij sommi ge - nagenoeg onbegaanba re - wegen borden te plaatsen die het wegverkeer op de ge vaarlijke situatie attent ma ken. Een woordvoerder van Pro vinciale Waterstaat adviseert de Zeeuws-Vlaamse wegge bruikers zoveel mogelijk van de grote doorgaande wegen gebruik te maken. „In de pol der is op sommige wegen bijna niette rijden". Een schoonmaakactie door de wegbeheerders (rijks- en provinciale waterstaat, water schappen en gemeenten) wordt 'onbetaalbaar' ge noemd. „Het zou eigenlijk eens flink moeten regenen, dan zijn we van dat probleem af", zo werd gezegd. Extreme gevallen, die de wegbeheerders signaleren, worden direct aangepakt. .Want wij zijn dan we] weg- beheerder, maar diegene die het slik op de weg brengt, is daarvoor verantwoordelijk en dient het te verwijderen. Maar dat is natuurlijk formeel gere deneerd. Wij moeten ook be grip hebben voor de landbou wers die momenteel onder hoogspanning werken". De wegbeheerders erkennen dat gevaarlijke situaties door de huidige toestand van de wegen kunnen ontstaan. On voldoende uitzicht door een moddervlaag van een voor ganger op de voorruit of slip pen op een weg die soms meer op een glijbaan lijkt. „Maar weggebruikers in onze streek moeten er wel rekening mee houden dat de bietencampag ne volop aan de gang is en daar bij hun rijgedrag reke ning mee houden". Begrip voor de situatie in de landbouw bestaat ook bij de politie. „Maar dat begrip gaat niet zover dat wij de verkeers veiligheid in gevaar laten ko men. Voor het donker wordt HULST - De winkeliersvere niging van de Gentsestraat in Hulst schotelt het winkelend Publiek zaterdag een uniek optreden voor. Van 14 tot 17 uur wordt de Jfeer opgevrolijkt door het 'Enige Echte Nederlandse 'letsbellenorkest' uit Oir- schot. De ongeveer vijftien man tellende band zal de ge tale middag verspreid over net winkelgebied van de Gent- sestraat optredens verzorgen. jyBUb i/OQR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren ^Terneuzen, Hulst en Goes, lessen en telefoonnum mers op pagina 2. jMningstljden: #30-i2.30/13.30-17.00uur. Redactie '^neuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan- ~n (plv. chef), Emile Calon, f Meertens, Cor de Boer ™o), Ton Koomen (sport), juist: Frank Deij, Eugène _6rstraeten. Middelburg: "Sik Postma. Goes: Cees Servicepunten '°°sterzande. mevr. Neve, j^Alexanderstr. 4, 01148- Pecteur Zeeland: C. Me- Privé 01150-95839. moeten de grote kluiten mod der van de weg verwijderd zijn. Constateren wij dan on wil bij het opruimen van de rotzooi dan wordt verbalise rend opgetreden", aldus de Oostburgse groepscomman dant rijkspolitie adjudant E. Louwerse. „Helaas hebben wij al bonnen moeten uitdelen". Na een rit over de modderige wegen zit er bij thuiskomst vaak niets anders op dan een, provisorische, schoonmaakbeurt FOTOWIMKOOYMAN TERNEUZEN - Rémy, de hond van de familie Ver hoef uit de Schubert- straat in Terneuzen, is afgelopen weekeinde voor de derde maal het slachtoffer geworden van een vergiftigingspoging. Door het dier snel naar dierenarts J. Kop in Axel te brengen, kon het in le ven gehouden worden. De eerste twee keer werd rattengif gebruikt. De laatste maal was het een landbouwbestrij- dingsmiddel. Volgens de heer Ver hoef is er duidelijk spra ke van opzet. „Iemand heeft het op het leven van mijn hond voorzien", zegt hij. Hij begrijpt er niets van. „Het diertje valt nie mand lastig en loopt ook nooit los rond". De heer Verhoef heeft de vergiftigingspogingen gemeld bij de gemeente politie, waar men ons zei hiervan niet op de hoogte te zijn. Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - Eindelijk was het dan zover. Een maand voor het aflopen van het vijfjarige provinciale woonwagenplan (1979-1984) mocht gedeputeerde Esther Maris-Koster gistermiddag in Koewacht het eerste ge reedgekomen woonwagen centrum officieel openen. Van de 63 standplaatsen die er volgens het plan op verschillende plaatsen moe ten komen, zijn er nu twaalf gerealiseerd. „Een druppel op een gloeiende plaat", zo bestempelde voorzitter G. van Schaick van het Woon wagenschap Zeeuwsch- Vlaanderen het centrum in Koewacht. „Op dit moment hebben 23 woonwagengezin nen op een totale bevolking van 110 gezinnen niet de be schikking over een stand plaats", schetste Van Schaick de ernst van de si tuatie. „Ik wil dan ook vanaf deze plaats een klemmend beroep doen op die gemeen ten die in het kader van het provinciaal woonwagenplan een taak hebben om deze taak daadwerkelijk aan uit te voeren". Gedeputeerde Maris-Kos ter kon zich de kritiek van Van Schaick goed voorstel len. Ze wees ook op het te kort aan standplaatsen 'met alle narigheden voor de be volking vandien'. „Op het centrum in Sluiskil zijn er tien wagens overtallig, in Hulst twaalf. Dat is een on houdbare situatie", gaf ook zij toe. Ze had er echter alle hoop op dat nu het centrum in Koewacht eenmaal ge reed is de andere gemeenten snel zullen volgen. Veel lof werd gistermid dag gesproken aan het adres van de gemeente Axel, die zich inmiddels bereid heeft verklaard mee te werken aan de realisatie van het volgende woonwagenplan (1985-1989). Volgens dat plan krijgt Axel er nog eens vijf standplaatsen bij. Wethou der H. de Mul hoorde de lof zang met een brede lach op het gezicht aan. Hij vroeg zich in zijn toespraak af voor wie het nu eigenlijk feest is. Voor de gemeente, de woonwagenbewoners, voor het woonwagenschap of de Koewachtse bevolking. Hij gokte op de nieuwe bewoners. „Het moet voor hen wel een feestdag zijn, als we zien op welke keurige wijze dit woonwagencen trum opgeleverd werd". Ook D. Hollaardt, voorzitter van de stichting Woonwagen- werk had niets dan lof. Hij stelde Koewacht als voor beeld voor de nog aan te leg gen centra. „Koewacht is het model dat wij altijd voor ogen hebben gehad. Ik hoop dat dit centrum bewijst dat vooroordelen geen bestaans recht hebben. Scheidings muren zijn er om gesloopt te worden". Niet vanzelf Hoewel Hollaardt nog even herinnerde aan de nare periode - „Het centrum is er niet vanzelf gekomen. Er is een goed doordachte strate gie nodig geweest om de te genkrachten de wind uit de zeilen te nemen" - leek het oude zeer zo goed als verge ten te zijn. De Emmabaan wordt dan weliswaar als een normale wijk binnen de leefgemeen schap van Koewacht be schouwd, de woonwagenbe woners werden er - anders dan nieuwkomers in een echte normale wijk - door alle sprekers fijntjes aan herinnerd de boel netjes te houden. Van Schaick: „Ik vraag de bewoners van het centrum er alles aan te doen om het centrum netjes en leefbaar te houden. Dat heb ben we immers elkaar be loofd". Ook gedeputeerde Esther Maris-Koster moest dat kwijt: „Als het buiten nog maar half zo netjes is als bij jullie binnen, dan is het goed". Na afloop van het officiële gedeelte in gemeenschap centrum De Vlasschaard, waarbij de bewoners een originele vlasstaart kregen, volgde een feest Bii de opening van het woonwagencentrum in Koewacht praat gedeputeerde Esther Maris-Koster (links) met enkele bewoners - fotowimkooyman Van een onzer verslaggevers KAMPERLAND - De Zeeuw se recreatie-gedeputeerde J. Ventevogel (CDA) is er van overtuigd dat de provincie ook op langere termijn best nog wel geld beschikbaar zal kun nen stellen voor de promotie van het toerisme in Zeeland. Voorwaarde is wel dat de re creatie-ondernemers met goe de plannen komen, er succes mee weten te bereiken en er zelf ook geld in steken. De gedeputeerde zei dit gis teren tijdens een voorlich tingsbijeenkomst over het toe ristisch marketing- en promo tieplan van de provincie. Tij dens de bijeenkomst in recrea tiecentrum De Roompot te Kamperland, bezocht door tientallen belanghebbenden uit de recreatie-sector, vroe gen enkelen zich af wat er gaat gebeuren als het provin ciaal fonds voor toeristische promotie leeg is. Ventevogel daarop: „Het kan best wel eens zijn dat de ervaringen zo positief zijn dat de provincie jaarlijks een bij drage beschikbaar gaat stel len". Hij voegde daar aan toe dat zulks nu nog niet aan de orde is. Zoals bekend heeft het pro vinciebestuur een half miljoen gulden in het fonds gestopt. Daar komt - uit de begroting 1985 - nog eens 150.000 gulden bij. Een eerste activiteit, mede gefinancierd uit Het fonds, is volgens Ventevogel inmiddels een succes gebleken. Het be trof promotie-activiteiten van de Zeeuwse Gastvrije Cam pings in Noord-Brabant, een soortgelijke campagne is in middels in Zuid-Holland ge start. Directeur J. de Regt van de Provinciale VVV adviseerde de ondernemers gezamenlijk de Nederlandse touringmarkt op te gaan met inventieve en scherp geprijsde arrangemen ten. Zoals gemeld richt het provinciaal plan, met het oog op seizoenverlenging, zich verder in de eerste plaats op delen van Duitsland en België, in wat mindere mate ook op Londen. De directeur van recreatie schap Het Veerse Meer, oud gedeputeerde A. van Geesber- gen, vroeg zich gisteren af of het recreatief bedrijfsleven de eigen bijdragen die het pro vinciebestuur vraagt wel kan ophoesten. Hij riep de Provin ciale VW op ook de 'bakker, slager en de kruidenier' warm voor de zaak te maken. „Ze profiteren allemaal mee van al die mooie promotieplannen". Vanuit de zaal werd verder opgemerkt dat het met name moeilijk is recreanten te wer ven in het voorseizoen. Gecon stateerd werd ook dat buiten het toeristenseizoen om veel musea dicht zijn, 'juist als je die het hardste nodig hebt'. Ventevogel: „Er is samen met de Provinciale VW nog ver schrikkelijk veel te doen". Belangstelling was er giste ren ook voor het lot van pro motie-man Pos, die speciaal door de Provinciale VW in dienst is genomen, maar al ge ruime tijd niet meer lijkt te functioneren. VW-voorzitter H. Bruin maakte duidelijk dat Pos met toestemming van het bestuur afwezig is. „Hoe het verder met die man gaat, staat nog niet vast". Vervolg van pagina 1 Via die drie jaar geleden af geschafte maatregel konden vissers bij de Directie Visse rijen een schadeclaim indie nen voor verloren vistijd en schade aan vistuig na zo'n vondst. De Directie Visserijen onderzocht de schadeclaim Van onze correspondente MIDDELBURG - „Je vraagt je af hoe sommige mensen nog de tijd hebben voor het plegen van strafbare feiten, als ze voortdurend in de gevangenis zitten", verzuchtte officier van justitie mr. Nijmeijer in de zaak tegen de 33-jarige I. J. uit Breskens, die donderdag voor de politierechter had moeten verschijnen, maar verstek liet gaan. J. had in de loop van 1983 tot en met februari van dit jaar tussen de gevangenisstraffen door blijkbaar wel raad gewe ten met zijn 'vrije tijd', want ook nu weer had hij zich schuldig gemaakt aan een lan ge reeks van misdrijven. 'In deze periode had J. er een ge woonte van gemaakt in Oost burg, Breskens en Terneuzen 'boodschappen te doen' zonder daarvoor te betalen. In een Terneuzens garage bedrijf 'kocht' hij twee auto banden, in een bouwmateria- lenzaak multiplex platen (tot een waarde van 1725 gulden), in Breskens verschafte hij zich grindtegels (met een waarde van 450 gulden) en tankte hij zijn auto vol voor 50 gulden. En dit was nog maar een klei ne greep uit de lange lijst van 'flessentrekkerijen' waaraan de man zich had schuldig ge maakt. Bovendien werd hij in de Haarlemmermeer op 15 april van dit jaar aangehouden, ter wijl hij zijn auto in kennelijke staat bestuurde, waarna hij de bloedproef weigerde en waar bij bleek dat J. zonder rijbe wijs reed tijdens een eerder opgelegde rijontzegging. Ge zien zijn 'onstellende docu mentatie' op elk gebied van de Wegenverkeerswet en vermo gensdelicten, eiste het Open baar Ministerie een gevange nisstraf van drie maanden, een boete van 150 gulden en een jaar niet rijden. Politie rechter mr. Nomes veroordeel de J. overeenkomstig deze eis. (ADVERTENTIE) dan en bepaalde de vergoe ding. De Nederlandse vissers heb ben overigens via de Stichting Nederlandse Visserij direct na het afschaffen van de regeling geprotesteerd tegen deze gang van zaken. Meteen daarna liep trouwens het aantal aan wal gebrachte bommen aanzien lijk terug. „Vissers lopen na melijk nogal schade en tijd verlies op bij het opvissen en aan wal brengen van oorlogs tuig", zegt De Baare. „Vooral als in het begin van de vis- week oorlogstuig wordt opge vist, is het tijdverlies aanzien lijk". Het terugzetten in zee kan overigens tot zeer gevaarlijke situaties leiden. Dat heeft een Stellendamse visser dit voor jaar gemerkt, toen zijn schip tijdens het teruggooien van een opgeviste torpedo volledig vernield werd. Ook wordt het risico door dat terugzetten in feite weer worden ingevoerd, aldus De Baare. Van onze correspondent OOSTBURG - Donderdag avond omstreeks 18.00 uur is op de rijksweg Schoondijke/ Oostburg een ambulance aan gereden. De veroorzaker van de aanrijding is doorgereden. De ambulance, afkomstig uit Terneuzen en bestuurd door Terneuzenaar K. A., kwam uit de richting Schoon dijke/Oostburg toen vanuit tegenovergestelde richting een personenauto naderde. De personenauto kwam plotseling op het linker gedeelte van de weg - althans over de mid denlijn van de weg, aldus de politie - en schampte de am bulance aan de linkerzijde. Een tweede personenauto, die achter de doorrijder reed, is eveneens niet gestopt. De bestuurder heeft zich later ook niet gemeld. Een andere am bulance moest ter plaatse ko men om de patiënt over te ne men van de bij het ongeval be trokken ziekenwagen en deze naar het ziekenhuis te bren gen. De rijkspolitie in Oostburg zoekt getuigen van de aanrij ding. Zij kunnen zich melden onder telefoonnummer 01170- 3156, Ook de bestuurder van de tweede personenauto wordt verzocht contact met de rijks politie te Oostburg op te ne men, teneinde de veroorzaker te kunnen achterhalen. TOON KLOET Uitgeversmaatschappij De Stem B V Deze éénmalige bundeling van slechts 5.000 exempla ren is nu te koop via de kan toren van De Stem

de Stem | 1984 | | pagina 11