Macht van Reagan blijft aan banden Democraten toe aan grondige herbezinning EG en Navo blij met zege Reagan even..L UITBLAZEN Varkens in Nederland (3) AARDVERSCHUIVING IN AMERIKAANSE VERKIEZINGEN MAAR: Onverdiende r Geweldige klu Zelfde verwijt DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 ACHTERGROND 75 PAGINA2 PONDERDAG 8 NOVE Verbrijzeld Vrouwen Aan begin AIA VERPLETTERENDE VERKIEZINGSNEDERLAAG Uiteenlopend Ferraro Huis 'Koers president beter voor Europa' Eenheid versterkt Bijval EG Openings tijden winkels met Kerst en Sinterklaas PERTEMCOIV Soo en sal een jeder syn tuynen ende graeven soo maecken, dat er geen gejockte verkens door en komen, op peene van eenen gollgulden. (Uit: 'Ceuren en Breuken van Meyll', 1578). Noch is op die selve tyt geordineerd dat die huysluyden haere verckenen sullen crammen met twee holten pennen deur den snute ommede daer niement gee- nen schaden van en geschiet; en- de welcken sulck cramminge niet en doet, sal verbeurt hebben van ieder vereken, dat soe niet ge- crammet en is, seven stuyver. ('Markrecht van Herculo' - bij Zwolle - 1605). Wie mocht denken dat milieu problemen, veroorzaakt door de varkenshouderij, alleen van deze tijd zijn, zit er eeuwen naast. Reeds de Romeinse ste delingen beklaagden zich over de stank die bakkers en mole naars rond hun werkplaatsen verspreidden. Het houden van varkens was voor bakkers en molenaars een aantrekkelijke nevenactiviteit omdat hun be drijvigheid voldoende en goed koop voedsel opleverde voor de varkens. Vooral de molenaar is eeuwenlang een varkensmester gebleven. Dat hij daarbij soms met een scheef oog werd beke ken blijkt uit het volgende Duitse versje: Die Midler haben die besten Schweyn, die in dem gantzen Lande seyn: Sie mest en's ausz der Bawren Secke. De molenaar werd er dus van verdacht zijn varkens méér te voeren uit 'de boer zijn zak' dan alleen de na het malen overgebleven zemelen. Soms kwam de wet in het geweer te gen de stank en werd het mole naars verboden meer varkens te houden dan zij voor het levens onderhoud van het eigen gezin nodig hadden. Maatregelen In de 15de en 16de eeuw wemelde het over heel Europa van wetten en regels om vooral de gewassen te beschermen. Het 'huisvarken' was een nor maal verschijnsel. Er is een be- w schrijving van 'de Varkensgene- raal', een in zijn tijd blijkbaar befaamde varkenshoeder. Deze man trok elke morgen om half vijf door het dorp, blazend op een 'grote houten hoorn'. Uit 'vrijwel élke huisdeur' stapte een varken naar buiten. De die ren, groot en klein, oud en jong volgden de blazende hoeder, 'met de snuit praktisch de grond beroerend en in zichzelf of tegen elkaar knorrend.' Uit het verhaal rijst van dit dorp een beeld op dat minstens zozeer door varkens wordt be paald als door mensen. Behalve de achter de hoeder aan hobbe lende stroom varkens zag de schrijver ook hier en daar ge slachte dieren hangen, 'met de kop tot bij de grond.' De oude re dieren negeerden deze kada vers 'alsof ze op erewoord had den beloofd deze niet aan te ra ken.' De wat jongere dieren ke ken verlangend naar het voor het grijpen hangende vlees, maar volgden toch het voor- WIM KOCK beeld van de ouden. Alleen de biggen konden de verleiding niet weerstaan en beten een mondvol vlees van de koppen. „Maar dan verscheen de mes ter, die met de zweep bij de hand zijn koffie had zitten drinken." Is hier nog sprake van een hoeder die de varkens dagelijks meeneemt om ze te weiden, veel algemener al was het dat de varkens gewoon in de omge ving van het huis, op straat, wroetten en voedsel zochten. Daarbij was de kans dat ze ak ker- of tuingewassen bescha digden natuurlijk niet denk beeldig. De eigenaars van de varkens werden uiteraard ver antwoordelijk gesteld voor de aangerichte schade. Tegelijker tijd werden maatregelen uitge vaardigd. Zo werd in Oister- wijk in 1509 de volgende veror dening opgetekend: Item dat al degheenen, die Sinte Anthonisvercken oft andere sancten oft sanctinnen vereken houden in hoiren huysen ende daeruyt ende ingaan, sullen schuldig syn dieselver vereken met ringen ende jocken also te bedyinghen, dat sy den inghese- tenen ghenen schaey en doen. Drijfmest Met een ring door de neus is het moeilijk wroeten in ander mans moestuin zullen ze in Oisterwijk gedacht hebben. Ook het halsjuk (jock) moest het varken in zijn schadeüjke bewegingen belemmeren. Daar stond tegenover dat de boer ook niet overal de boel de boel mocht laten, zoals blijkt uit het helemaal bovenaan geciteerde voorschrift uit de 'Ceuren en Breuken van Meyll' (het N- Limburgse Meijel). Daar moes ten de boeren een afrastering maken waar varkens met een juk (gejockte) niet doorheen konden. Bijgeloof en taboe's speel den door alle eeuwen heen ook steeds een rol. Zo werd op som mige plaatsen nadrukkelijk vastgelegd dat een 'witte zeug met negen witte biggen' niet uit een korenveld geslagen moch ten worden. Ook mocht men er geen stenen naar werpen. De dieren moesten behoedzaam uit het veld worden gedreven en daarna moest men hen rustig hun gang laten gaan. Varkens waren in die tijd nog grauw. De witte zeug zal daarom wel een soort heilig dier zijn geweest. Aan drijfmestmeren zal in die oude tijden nog niemand hebben gedacht, getuige het volgende Duitse spreekwoord: Wo der Saudreck Eycheln gibt, und die Eycheln wider Saudreck machen" Betekenis: komen uit het land waar het leven goed is! (Slot volgt). iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176, Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties ©076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze correspondent, Mare de Koninck DE Amerikaanse presi dent Ronald Reagan heeft gisteren zijn alge meen verwachte grote stembusoverwinning op Walter Mondale (Demo cratische Partij) ge boekt, maar zijn regeer macht blijft dankzij een aanzienlijk gebleven Democratische meer derheid in het Huis van Afgevaardigden ('Twee de Kamer') beperk.t. Reagan kreeg 59 procent van alle uitgebrachte stem men, Mondale 41 procent. De 73-jarige president, die nu tot op bijna 78-jarige leeftijd (begin 1989) in het Witte Huis kan blijven, won in 49 van de 50 Amerikaanse deelstaten. Mondale kreeg alleen zijn ge- boortestaat Minnesota achter zich en ook het aparte hoofd stedelijke district Washing ton DC - waar driekwart van de bevolking zwart is- kwam op zijn naam. In Min nesota werd het echter een nek-aan-nek-race, die Mon dale maar net in zijn voor deel hesliste. De tweede ambtstermijn van president Reagan zal of ficieel in januari aanstaande beginnen. Een derde ambts termijn is grondwettelijk on mogelijk. Spoedig zal dan ook de strijd om het toekom stig leiderschap beginnen binnen zowel de Republie- keinse als de Democratische Partij. Walter Mondale zal zich volgens de verwachtin gen uit de actieve politiek te rugtrekken. De winst voor de Republi keinen van een tiental zetels op de Democraten in het 435 leden tellende Huis van Af gevaardigden was een te leurstelling voor president Reagan. Reagan had tenmin ste 25 extra zetels nodig ge had om met behulp van de conservatieve vleugel van de democratische fractie in het Huis een 'werkende meer derheid' voor zijn conserva tieve regeerprogramma te krijgen. De Democratische fractie had een overwicht van 99 zetels. In de 100 leden tellende Senaat ('Eerste Ka mer') is de Republikeinse meerderheid iets verkleind tot nu 53 tegen 47 zetels. Het ziet er naar uit dat president Reagan - evenals de afgelopen jaren het geval was - op grote moeilijkheden in het Congres zal blijven stuiten om zijn regeerplan- nen erdoor te krijgen. Het gaat onder meer om Reagan's voornemens inzake (kern- )bewapening, om het links- Sandinistische bewind in Ni caragua te bestrijden, om abortus te verbieden, om overheidsuitgaven verder te beperken en om progressieve inkomstenbelasting te 'ver eenvoudigen' tot een voor iedereen gelijk heffingsper centage (vlakke tax). Ondanks het beperkt repu blikeins succes in de gelijk tijdige Congresverkiezingen, betekent de reusachtige - zij het historisch niet de grootste - zege van Reagan in de per soonlijke strijd met Mondale, in veel opzichten een politie ke aardverschuiving. Reagan verbrijzelde bijna alle tradi tionele Democratische 'ze kerheden'. Hij won niet al leen in alle kiesdisctricten, tot in de meest progressief geachte toe, maar won ook in alle leeftijdsgroepen en inko mensklassen. Met uitzonde ring van de allerarmsten met een inkomen van minder dan 5000 dollar per jaar (in Ne derlandse koopkrachtver houdingen ƒ7.500,-). Van de jongste kiezers tussen de 18 en 24 jaar heeft liefst twee derde deel op" Reagan ge stemd. Een en ander betekent dat de Amerikaanse kiezers in recordaantallen hun gelijk tijdig uit te brengen stem men hebben gesplitst tussen de Republikeinse president en de Democratische opposi tieleden in het Congres. De opkomst bij de stembussen was over het gehele land uit zonderlijk hoog. Op twee fronten incasseer de Mondale dramatische en historische verliezen voor zijn partij. In het zuiden van de VS bleken blanke kiezers massaal naar Reagan te zijn overgelopen, terwijl de grote zwarte minderheid voltallig op Mondale stemde. Sommi ge waarnemers stelden gis teravond een „gevaarlijke raciale polarisatie" in het zuiden van Amerika vast. In de deelstaat Alabama bij voorbeeld, bleek liefst 86 pro cent van de blanken op Rea gan te hebben gestemd, en 90 procent van de zwarten op Mondale. Voorts is de gewoonlijke populariteit van de Demo cratische presidentskandi daat onder georganiseerde Ronald Reagan kon gisteren tijdens zijn overwinnings- speechzijn geluk niet op. 'Dit is nog maar het begin', aldus de man, die tot 1989 in het Witte Huis zal zetelen. Een zichtbaar ontdane Walter Mondale geeft zijn verpletterende nederlaag toe. Ook hij ziet zich aan het begin van een nieuwe strijd staan. - FOTO AP werknemers verder afge kalfd. In een aantal deelsta ten met hoge werkloosheid en sterke vakbonden stemde bijna 50 procent van de vak bondsleden op Reagan. Ook blijkt Geraldine Ferraro als Mondale's vrouwelijke kan didaat voor het vice-presi- dentschap, niet veel gewicht in de schaal te hebben gelegd. Overal was de 'geslachten- kloof' tussen Reagan- en de Mondale-aanhang kleiner dan peilingen tevoren had den aangegeven. Ook van de Amerikaanse vrouwen kreeg Reagan meer stemmen dan Mondale, zelfs in het eigen kiesdistrict Queens (in New York) van Geraldine Ferra ro. Hevig werd gisteren ge speculeerd over de politieke betekenis van de indrukwek kende winst van Reagan. Se nator Gary Hart, die ver geefs heeft geprobeerd de presidentskandidatuur bij de Democratische Partij van Mondale af te nemen, ver klaarde dat Reagan alleen een persoonlijke populari- teitswedstrijd heeft gewon nen, maar geen enkele vol machtvan de kiezer heeft ge kregen om zijn ideeën uit te voeren. Maar 'komende man' in de Republikeinse Partij, con greslid Jack Kemp, vond het tegendeel waar. Hij herin nerde er aan dat de verkozen Democratische Congresleden zich in de verkiezingsstrijd juist verregaand hadden ge distantieerd van Mondale en met name van diens 'belofte' om de belastingen te verho gen ter wegwerking van het begrotingstekort. Kemp zag in Reagan's overwinning het definitieve eerherstel voor het particulier initiatief en het failliet van de verzor gingsstaat. Zowel Kemp als Hart behoren tot degenen die over vier jaar een gooi willen doen naar het Amerikaans presidentschap. Meer objectieve waarne mers stelden gisteren vast dat de 'ideologische verhou dingen' binnen het Ameri kaanse Congres nauwelijks zijn veranderd. Maar de al gehele conclusie is tevens dat Reagan behalve door zijn po pulariteit, vooral heeft ge wonnen dankzij de sterke Amerikaanse economie (in clusief de verregaand terug gelopen werkloosheid) en het idee dat verhoogde belastin gen niet nodig zijn. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wordt om de twee jaar in zijn geheel her kozen. Over twee jaar komt er dus reeds een nieuwe test voor het beleid van Reagan. Twee jaar geleden begon Reagan's machtsberperking door het Congres, toen de De mocraten 26 zetels terugwon nen. op de Republikeinen en de president zijn ideologische meerderheid in de volksver tegenwoordiging verloor. President Reagan ver klaarde gisternacht in zijn overwinningsspeech dat hjj zich nog maar aan het begin van zijn taak ziet staan: het economisch herstel voortzet ten en wereldwijde ontwape ning te verwezenlijken. „De economische groei is niet compleet zolang ze niet iedereen heeft bereikt", aldus de president. Mondale accepteerde zijn nederlaag met waardighe.d, Hij riep de bevolking op om president Reagan te accepte ren als degene die nu een maal democratisch is verko zen. Maar hij zei ook dat de strijd voor een rechtvaardi ger samenleving met zijn ne derlaag nog niet is afgelopen, maar juist begonnen. „In elke nederlaag ligt het zaad van de overwinning. Laat ons vechten voor de zwaksten en laat ons Ameri ka sterk houden, maar dan met het doel de vrede te be waren en de kernwapens te beheersen voordat ze ons al lemaal vernietigen." W ASHIN GTON AFP/ DPA) - Het is een bittere verkiezingsdag geweest voor Walter Mondale en Geraldine Ferraro. Tot woensdag middernacht hebben zij nog hun uiterste best gedaan op timistisme te blijven to nen. Nog voor om 21.00 uur (plaatselijke tijd) zei Mondale tegover jour nalisten in Minnesota 'Ik voel me prima'. Maar kort na de sluiting van alle stemlokalen in de Verenigde Staten wisten de twee kandidaten voor het presidentschap en het vice-presidentschap dat zij zich voor de De mocratische Partij voor de zware nederlaag zou den moeten verantwoor den. De pijnlijke persoonlijke nederlaag voor Mondale te genover Ronald Reagan be tekent ook een historische te genslag voor de Democrat:- sche Partij in de Verenigde Staten. Daarmee lijkt ook het functioneren van de partij in zijn geheel aan de kaak te worden gesteld. De overwinning van Ro nald Reagan mag dan mis schien meer die van de man zelf zijn dan die van zijn par tij, zij betekent wel de vierde nederlaag van de Democra ten in vijf presidentsverkie zingen. Sinds 1968 hebben zij met presidént Jimmy Carter slechts vier jaar in het Witte Huis gezeten. De Republikei nen zijn met Richard Nixon, Gerald Ford en Ronald Rea gan 12 jaar aan de macht ge weest en zullen dat tot ja nuari 1989 blijven. Een ander verontrustend fenomeen voor de erfgena men van Franklin Roosevelt is dat op de tien presidents verkiezingen die sinds het einde van de oorlog zijn ge houden de Democraten slechts twee keer de meer derheid van de stemmen hebben behaald, Lyndon Johnson in 1964 (61,1) en Jim my Carter in 1976 (50,1). De Republikeinen wonnen van hun kant vijf keer de meer derheid voor zich, in 1952, 1956,1972,1980 en 1984. Nixon is de enige geweest die met minder dan 50 procent van de stemmen is gekozen. Deze duidelijke achteruit gang van de Democraten ligt volgens waarnemers aan het feit dat hun partijprogram sinds de 'New Deal' of 'The Great Society' van Lyndon Johnson weinig is veranderd. Ook speelt de erosie van de traditionele politieke basis van de partij daarbij een be langrijke rol. De zeer uiteenlopende sa menstelling van de Democra tische coalitie rustte op de al liantie tussen de intellectuele elites, de vakbonden, de etni sche minderheden en de con servatieven in het zuiden, met sterke bolwerken in de industriële staten in het oos ten van het land en in de 'Midwest'. Maar de vakcentrale AFL- CIO, die met al zijn gewicht Mondale heeft gesteund, kampt met een j aarlij k ver lies van leden. Een groot aan tal kiezers uit de minderhe den is bovendien verdeeld over de twee partijen, zoals de Spaanssprekenden en de joden. De zwarten stemmen echter altijd massaal op de Democraten terwijl de Azia ten zich in grote meerderheid voor de Republikeinen uit spreken. Daar komt bij dat de grote industriële staten leegstro- men en aan politieke invloed moeten inboeten, terwijl het zuiden, dat vroeger een De mocratisch bolwerk was, steeds sterker Republikeins wordt, waardoor de Demo craten geen solide geografi sche basis in het land meer hebben. Zelfs de uit het zui den afkomstige democraat Jimmy Carter had slechts één zuidelijke staat voor zich weten te winnen: zijn ge- boortestaat Georgia. Een kwart van de Ameri kaanse kiezers woont in het zuiden en niet één Democra tische president heeft de ver kiezingen kunnen winnen zonder zelf afkomstig uit dat gedeelte van het land afkom stig te zijn, zoals Lyndon Johnson of Jimmy Carter, of een vice-president te hebben uit het zuiden, zoals John F. Kennedy. Wat dat betreft is de keuze van Geraldine Ferraro, een afgevaardigde uit New York, in het noordoosten, als kan didate voor het vice-presi dentschap misschien een gro te fout van Mondale geweest, zo merkten democratische waarnemers dinsdagavond op. Toen Mondale om even voor half zes onze tijd voor de televisiecamera's aankon digde dat hij de verkiezingen verloren had jubelden zijn aanhangers weliswaar zoals van hen werd verwacht, maar hun gezichten spraken boekdelen: vrouwen lieten hun tranen de vrije loop en namen zelfs niet meer de moeite de mascara onder hun ogen weg te vegen terwijl mannen met stomheid gesla gen de camera's instaarden. De 56-jarige Mondale riep de partijleden echter op naar de toekomst te kijken en niet te wanhopen. 'De strijd is niet bij deze avond opgehou den, hij begint vandaag op nieuw', aldus de Democraat. Zijn vrouw, Joan, stond op dat moment naast hem en maakte een duidelijk opge luchte indruk, misschien ge steund door de woorden van haar man: 'Ik weet dat ik al les heb gegeven wat ik had'. Geraldine Ferraro werd van haar kant in New York geconfronteerd met een zeer geforceerd reagerende zaal, terwijl naast haar staande familieleden hun teleurstel ling niet konden verbergen. Zij wist haar aanhangers echter nog een keer tot jui chen aan te zetten met de woorden die zij herhaaldelijk tijdens haar campagne had uitgesproken: 'Vrouwen zul len in de Verenigde Staten nooit meer tweederangs mensen zijn'. Een voor de Democraten geruststellend element in de verkiezingen is wel dat zij de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden hebben we ten te behouden en de schade daar hebben kunnen beper ken. Ook genieten zij onder de gouverneurs van de 50 staten nog steeds de meer derheid. Deze plaatselijke kracht kan hun de nodige po litieke basis verschaffen voor de voorbereiding van de vol gende verkiezingen voor het Congres in 1986 en een nieu we president in 1988. 'De De mocratische Partij komt te rug, en hij komt snel terug', zo verklaarde partijvoorzit ter Charles Mannatt dins dagavond. Daarvoor moet een nieuw program worden opgesteld, moeten er nieuwe leiders ge vonden worden en zijn 'nieu we ideeën' noodzakelijk, om de woorden van de voormali ge Democratische kandidaat Gary Hart aan te halen. De partij heeft met de nederlaag van Walter Mondale geen duidelijke 'leider' meer en het terrein is nu vrij voor an dere mensen met grote ambi ties, zoals Mario Cuomo, de gouverneur van New York. De naam van Edward Kennedy zal voor 1988 zeker ook weer op de kandidaten lijst verschijnen. Maar de toekomst van de partij zal volgens waarnemers eerder afhangen van een nieuwe ge neratie senatoren als Joseph Biden (Delaware), Christofer Dodd (Connecticut), Bill Bradley (New Jersey) en, niet te vergeten, Gary Hart, die het ongetwijfeld niet zal la ten bij zijn nederlaag van 1984. Hart moest de race met Mondale voor de benoeming tot presidentskandidaat en kele maanden geleden als laatste opgeven. Deze neo-liberalen hebben weinig meer gemeen met de aanhangers van de 'New Deal' van Roosevelt. De ogen gericht op het Japans model en zeer kritisch ten opzichte van de 'oplossingen van het verleden', doelen zij niet meer op de armere laag van de Amerikaanse bevolking maar op de 'Yuppies' (Young Urban Professionals), de jon ge dynamische kaderleden. Van onze correspondent Aad Jongbloed IN NAVO- en EG-krin- gen in Brussel heerste gisteren opluchting over de herverkiezing van Ronald Reagan. Diplo maten van de lidstaten -de Grieken uitgezon derd - waren het er over eens, dat met de politiek, die de zittende president voorstaat. Europa een betere dienst bewezen wordt, dan wanneer Walter Mondale het voor het zeggen zou heb ben. Het is daarbij opmerkelijk dat ook Europese landen met een socialistische regering, zoals Frankrijk, Italië, Span je en Portugal, hun voorkeur voor Reagan niet onder stoe len of banken staken. Diplomaten, die de dins dagnacht massaal naar het Brusselse Hilton waren ge stroomd om de uitslagen via grote schermen uit de eerste hand te krijgen, wezen erop, dat gedurende de Carter-pe riode in Europa grote onze kerheid over de Amerikaan se politiek op defensie- en economisch terrein heerste. Ze waren er, aan de hand van Mondale's verkiezingscam pagne, van overtuigd dat de voormalige vice-president van Carter de relatie met de VS opnieuw in een onzekere fase zou brengen. Hoewel de harde lijn van Reagan ten opzichte van de Sovjet-Unie in Europa niet direct tot enthousiasme leidt, is, volgens Navo-kringen, de afgelopen vier jaar onder Reagan de eenheid op poli tiek en militair gebied bin nen het bondgenootschap wel versterkt. Het eigengereide optreden van Carter, zo her inneren de diplomaten zich, bracht de Europese bondge noten binnen de Navo her haaldelijk in verwarring. Een Amerikaanse regering van de nog steeds sterk ver deelde democraten, zou Europa opnieuw steeds voor verrassingen plaatsen. Hel pleidooi voor een nucleaire bevriezing en gesprekken met de Sovjet-Unie zonder voorwaarden, zou Europa er toe dwingen de eigen defen sie-inspanningen sterk te vergroten. Wel achten de Na- vo-functionarissen de kans op welk wapenakkoord ook met de Sovjet-Unie voor de komende tijd niet groot. Het gevoel van onveiligheid zal wel zeker toenemen in Euro pa, hoewel de Navo-diploma- ten geloven dat Reagan door de harde politieke opstelling de Russen niet echt tegen zich in het harnas zal jagen. Ondanks de verschillen op het gebeid van staal, zuivel en graan tussen de Verenigde Staten en de EG, waren ook de EG-diplomaten gelukkig met de republikeinse over winning. De op de vrije markt gerichte economie van Reagan kreeg veel bijval in landen met conservatieve re geringen, zoals Engeland en West-Duiitsland, maar ook elders in West-Europa. Het herstel van de Amerikaanse economie, dat inzette tijdens de eerste Reagan-periode, heeft ook zijn weerslag ge had op de EG-landen. De vrees bestond, dat met name Mondale's komst en daardoor een grote staatsbemoeienis met de economie, die locomo tief-functie van de Verenigde Staten wat betreft het herstel verloren zou gaan. De leeftijd van Reagan tenslotte speelt voor de Euro peanen geen rol. De diploma ten verwezen gisternacht naar Churchill, Adenauer en De Gaulle die op vergevor derde leeftijd nog een rol van betekenis in Europa speel den. nEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Economi sche Zaken heeft woens dag bekendgemaakt wel ke openingstijden in de cember in verband met de feestdagen gelden voor winkels, straathandel, markthandel en handel te water. De openingstijden zijn: woensdag 28 november tot en met vrijdag 30 no vembertot 21.00 uur; 1 december: tot 17.00 uur; i maandag 3 en dinsdag 4 december: tot 21.00 uur woensdag 5 december: tot 18.00 uur; woensdag 19 december tot en met vrijdag 21 decem ber: tot 21.00 uur; zaterdag 22 december: tot 17.00 uur; maandag 24 december: tot 18,00 uur; donderdag 27 en vrijdag 28 december: tot 18.00 uur; zaterdag 29 december: tot 17.00 uur; maandag 31 december: tot 18.00 uur. MEDE DANK ZIJ de steun van de nge Ronald Reagan, de oudste pr ooit gehad hebben, met overwel jaar herkozen. Nu gaan we er h gisteren. Dat staat nog te bezien machtsverhoudingen in de Ame ging nauwelijks gewijzigd. Daar heidshalve de Democraten zoveel ongehinderd zijn gang kan gaan. komen kunnen worden dat Reagi zijn monsterzege, op hol slaat. Dé gebeurd bij presidenten, die even kózen waren. jviak vóór de verkiezingen some de meest gezaghebbende Amerik; nfen op waarom Reagan het niet dfen. Ten eerste omdat het econon voorstaan, ten koste is gegaa een immense staatsschuld; omdat zinwekkend' is want de rijken wore en ten derde omdat zijn buitenlan hèeft de nucléairè bewapeningswe feet niet hoe hij die uiterst kwalijke ble moet krijgen,, tDeze harde verwijten stoelen of vin de Amerikaanse kiezers heeft i ofider ogen willen zien. Die meer kende mensen heeft zich laten ver éche TV-boodschap dat Amerika fereld is en het Amerikaanse vol kèmst tegemoet gaat. De kansarr 'aar ze aan toe zijn: de gisteren nerikaanse samenleving maakt v jET HET MANDAAT dat Reagan in hem nu wel als onderhandelir jat zal niet van harte gaan maar jn in te zien dat twee supermogt vèroorloven om nog eens vier jaai blijven staan. Toch lijkt er weinig a ratoekomst grote veranderingen t Sfn Washington en Moskou. Op hd Sjtg heeft Reagan zich tot nu toe "1 dat hij toch wat goede ideeër t wie moeten die dan in het Kre d is op het ogenblik niet in staat vèn wiens positie even duidelijk is Behalve op het gebied van de ?k met groot ongeduld op nieuv lidden-Amerika en het Midden-Oc vende plaats in de geschiedenis h ten aanzien van deze onrusthaarde v9lgen dan in de afgelopen vier j; staat en geven de aartsconservatie toe de ruimte? In zijn tweede ambtsperiode zal '?n het binnenlands beleid moeter Pbr gezaaid heeft. In de Amerik 9Sande veranderingen aan de gan< Proces tot nu toe echter voorname 'raden. Daarmee redt hij het op de *ênte aanhangers zullen begrijpen 'ehnium niet kan binnengaan met °jn miljarden dollars. De sanering hfnciën is echter een geweldige Tw gereageerd hebben op Reaga [r ZIJN verpletterende nederlaag f°anse politiek uitgespeeld te zijn. Wnnesota, de enige staat die her ^socratische Partij ondanks de s 6ve intellectuelen en minderhe pPe dal weten te halen, waarin c rad. Mondale heeft meer inhoud c pk wordt niet naar argumenten g 8|nst toe aan de kandidaat die zich man de Democraten is hetzelfde palisten en christen-democrate puwe problemen tegemoet met [zich grote zorgen om de verga Psterse samenleving maar ze zijn J achterhaalde, want onbetaalba; nieuw concept te stellen waar F' individu en de grenzen van d ««stalte krijgen. Daardoor wordt vi 'n> die het recht van de sterkste p vïpg verwoestende tweedeling op iAchteraf gezien had Mondale b ll?'e kunnen nemen. Gerry Ferra Bil vrouw- Maar in Amerika lev sion s dan de progressieve elite van D <~>ok het succes van het Reagan's tweede man, Bush, v k*n erika heeft gekozen: wat we lij1' we zullen er ook in de komem

de Stem | 1984 | | pagina 2