)DE 35.- 65.- 85.- I 59.- 69.- »ten, 25.- 49^ 29.- 49^ dats 99.- 79^ Fels 79.- itels 119^ Ü89.- *95.- LUBBERS NU OOK IN OPSPRAAK Kohl: toch geld van Flick Winst Philips stijgt met 134 procent OIKE PEN Hoop op akkoord met het Kremlin Opzettelijkgeheime informatie verklapt uit RSV-onderzoek SINGEN Ploeg: Nog geen garnalenbesluit Merijntje Premier ontkent: privébelang niet in Koeweit behartigd Ajax en PSV eruit Goedkope bolwoning Edwin Rutten: altijd plezier in Ome Willem er scheerwol. STIKKE LEUK DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 flA ZEGE REAGAN: Toch 38-urige werkweek voor ambtenaren Bondskanselier kan zich maar weinig herinneren Rente en koers dollar gedaald CONCERN: DIT JAAR MEER DAN MILJARD GULDEN WINST Ontslagen Philips-bedrijf VAN ZEETAND 14 DAGEN GRATIS DE STEM de 4in1 krant" A5' e je Zelke 26 in (01184) 16600 ïhalve maandag) van tot 12.30 en 30 tot 18.00 uur ïdags gesloten dag koopavond dte ..Kleintjes" in De Stem. Omdat er zoveel bijzondere en ,nteressante aanbiedingen in staan. Elke dag weer DE STEM [24ste jaargangKantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen I Van onze redactie buitenland WASHINGTON MOSKOU - I jieer kans op hervatting van I je ontwapeningsgesprekken I lussen Amerika en de Sovjet- I linie. Dat is de algemene tendens van de reacties na de histori- I sche overwinning, die de I \merikaanse president Ro- Ijald Reagan gisteren boekte I op zijn Democratische tegen- slander Walter Mondale, die I de politiek nu verlaat. Reagan zelf zei dat het hoog jtijd wordt voor een topont- I moeting met de Russische lei- lierTsjemenko 'om de lucht te I klaren, zodat we aan de slag I kunnen met de vermindering van kernwapens'. Tsjernenko stuurde Reagan I een felicitatietelegram waarin «hij de Amerikaanse president opriep de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren. I Ook het Russische persbureau I Tass ziet kansen op herstel Ivan de betrekkingen tussen I Moskou en Washington en het I hervatten van het ontwape- I ningsgesprek in Geneve. Ook de Westeuropese bond genoten van Amerika voorzien I een hervatting van de dialoog I met Moskou. Tal van westerse leiders uiten de hoop dat Rea d's herverkiezing zal uit- I monden in een akkoord tussen I Moskou en Washington. De I Westduitse bondskanselier Helmut Kohl voorspelt zelfs een snelle hervatting van het ontwapeningsoverleg. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van Broek zegt te hopen dat I Reagan van deze comfortabele I positie gebruik zal maken om de Amerikaanse relaties met het Kremlin, West- en Oost- Europa en Midden-Amerika te verbeteren. Reagan zal er vol- s de bewindsman niet aan I ontkomen het mes te zetten in het enorme overheidstekort in I de VS. In Midden-Amerika is ver- schillend gereageerd op Rea- n's herverkiezing. Volgens I Nicaragua betekent het nog I eens vier jaar 'dood, vernieti- l en economische ontbe- I ring'. „Met Reagan's herver- kiezing zijn we op de rand van een Noordamerikaanse inva sie", zegt de zondag tot presi dent van Nicaragua gekozen Sandinistische leider Ortega. Egypte hoopt dat de herver- I kiezing van Reagan het vre desproces in het Midden-Oos ten een nieuwe impuls zal ge ven. Cairo ziet nu mogelijkhe den Reagan's Midden-Oosten- plan van september 1982, dat schipbreuk leed, nieuw leven kan worden ingeblazen. Israel gelooft ook dat Ame- I nka zich nu weer nadrukke lijk met het Midden-Oosten tal gaan bemoeien, vooral met de terugtrekking van de Israe- I ische troepen uit Zuid-Liba- I ton. De einduitslag van de presi- I Jentsverkiezingen is als volgt: igan 48.342.000 stemmen, 59 I Procent, 525 kiesmannen. Mondale 33.486.000 stemmen, U procent, 13 kiesmannen (in sijn eigen staat Minnesota, zij het op het nippertje, en in de hoofdstad Washington). De einduitslag in de Senaat: Republikeinen 53 (verlies 2), Democraten 47 (winst 2). De uitslag van het Huis van Afge vaardigden: Democraten 251 (verlies 16), Republikeinen 184 (winst 16). Tenslotte veroverden de Re publikeinen twee gouver- teurszetels op de Democraten, pe Republikeinen hebben nu I gouverneus, de Democraten 3. I M Op pagina 2: Mocht Reagan blijft aan banden "owocraten toe aan bezinning IG en Navo blij met Reagan Op pagina 3: srEM-c°mmentaar: Onverdiende I Mousterzepe Ik ben straks de enige die nog niet in opspraak is geweest DEN HAAG - Premier Lub bers ontkent dat hij tijdens zijn recente reis naar Koe weit belangen van Hollandia KIoos, het bedrijf van de fa milie Lubbers waarvan de premier groot-aandeelhou der is, heeft behartigd. De premier heeft dit per kerende post geantwoord op indringende vragen van het PvdA-Kamerlid Kombrink, die veronderstelde dat er sprake kon zijn van vermen ging van privé- en staatsbe langen. Kombrink was tot die veronderstelling geko men op grond van onthullin gen in het weekblad 'Vrij Nederland'. Tijdens de reis naar Koe weit zouden de premier en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken), aldus Vrij Nederland, met hun gastheren hebben gesproken over een financiëel conflict tussen Hollandia Kloos en Koeweit Airways. Hollandia Kloos is in de fi nanciële problemen geraakt door een geschil over 50 a 60 miljoen gulden voor meer- werk in een project in Koe weit. Het geschil is niet aan de rechter in Koeweit voor gelegd, hoewel het contract daartoe aanleiding zou ge ven. De zaak zit zo muurvast, dat een gesprek tussen Hol landia Kloos en Koeweit Air ways niet meer mogelijk is. Directeur R. Lubbers van Hollandia Kloos - broer van de premier - beschouwt de zaak als afgedaan. Hij ont kent dat hij de premier ge vraagd heeft de kwestie in Koeweit aan de orde te stel len. De premier antwoordde gisteravond op de 's middags door Kombrink gestelde vra gen, dat de Koeweiti het con flict in procedurele zin aan de orde hebben gesteld. Er werd echter, aldus Lubbers, over en weer vastgesteld dat deze zaak zich niet leende voor behandeling op minis terieel niveau. Een inhoude lijk gesprek heeft niet plaats gevonden. De zaak-Hollandia Kloos zal, zo werd afgesproken, op deskundigen-niveau verder behandeld worden. Voor Ne derland het ministerie van Financiën, de Credietverze- kringsmaatschappij en het betrokken bedrijf. Op de meest pikante vraag van Kombrink - „Waarom hebt u op z'n minst het risico genomen dat bij het bekend worden van dit aspect van het bezoek de indruk zou kunnen ontstaan dat staats zaken met privé belangen vermengd zijn geraakt?" - antwoordde Lubbers dat een dergelijk risico niet werd ge nomen, omdat een inhoude lijk gesprek over het conflict niet heeft plaats gehad. Van Dijk klaagt WD aan DEN HAAG - De ambtenaren gaan per 1 auagustus volgend jaar gemiddeld 38 uur per week werken. Uit de prijs compensatie die zij hiervoor inleveren kunnen in 1985 zo'n 12.000 en in 1986 rond 24.000 nieuwe banen worden gescha pen. Dat is het belangrijkste in het voorlopig akkoord dat de ambtenarencentrales gister avond met minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) sloten. De centrales zullen het ak koord nu aan hun leden voor leggen. Uit het akkoord blijkt niet hoeveel er in totaal op de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren wordt gekort. Andere punten uit het ak koord: per 1 april 1985 gaan de ambtenaren zelf hun AOW/ AWW-premie van 13,1 beta len. Hier staat een bruto loonsverhoging van 10 te genover. de sociale uitkeringen voor ambtenaren (invaliditeitspen sioen en wachtgeld) gaan om laag. De wachtgelden gaan met ingang van 1 januari 1985 met 7% omlaag. Ambtenaren die nu al een invaliditeitspen sioen hebben krijgen per 1 ja nuari 3,5% minder, per 1 juli 5,5 om tenslotte per 1 januari 1986 op 7% minder uit te ko men. Nieuwe invaliditeitsuit- keringen worden per 1 januari al met 5.5% gekort om per 1 juli van het volgend jaar uit te komen op de uiteindelijke kor ting van 7 de korting op het ziekengeld is verschoven naar 1 april vol gend jaar. Vervolg op pagina 3 Bondskanselier Helmut Kohl, door journalisten omringd, voordathij voor de onderzoeks commissie van de Bondsdag moet verschijnen. - fotoanp Van onze redactie buitenland BONN - De Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl heeft tegenover een Bondsdagcom missie toegegeven dat hij in het midden van de jaren zeventig, toen hij nog oppositieleider was, enveloppen met geld heeft aangenomen van de toenmalige president-directeur van het Flick-concern, Eberhard von Brauchitsch. Het ging in totaal om een bedrag van 105.000 mark. Kohl vertelde de commissie dat dit geld bestemd was voor zijn partij, de CDU, en dat hij het onmiddellijk aan de penningmeester van de partij had overgedragen. De bondskanselier erkende overigens dat hij in die periode Von Brauchitsch 'steeds weer' had gevraagd 'ons zoveel mogelijk te helpen'. Hij bestreed echter dat de schenkingen van Flick betekenden dat er tegenprestaties gele verd moesten worden. In het geval van Kohl zijn tevens niet bewe zen beschuldigingen interessant dat het Flick- concern de toenmalige oppositieleider voor het karretje van zijn zakelijke belangen had ge spannen door er voor te zorgen dat hij in 1973 aan de top van de CDU terecht kwam. Flick zou degene hebben weggekocht die( toentertijd deze post, Barzel, bezette. Maar Kohl verklaarde woensdag dat hij dit pas nu voor het eerst hoorde. In door het openbaar ministerie in beslag genomen stukken van de hoofdboekhouder van Flick, Rudolf Diehl, komt de naam van de huidige regeringsleider voor in samenhang met betalingen tot een bedrag van 565.000 mark. Kohl zei zich daarover niets te kunnen herinneren. DEN HAAG - Twee VVD-kamerleden in de de parlementaire enquêtecommissie RSV, Kort hals en het plaatsvervangend lid Rempt Halmmans de Jongh, hebben bewust vertrou welijke informatie uit de commissie uit laten lekken. Daardoor is er in de commissie, die bezig is met het opstellen van het eindverslag, een ernstige vertrou wenscrisis ontstaan. Mevrouw Rempt verklaarde gisteravond laat, kort voordat zij naar een spoedoverleg met fractieleider Nijpels ging, dat zij en haar collega welbewust gehandeld hebben „omdat in de concept-conclusies van commissievoorzitter Van Dijk staat dat minister Van Aar- denne de Kamer heeft 'mis leid' en dat-dit 'onaanvaard baar' is". Mevrouw Rempt: „Omdat het woord onaanvaardbaar een politiek zware betekenis heeft, hebben wij contact op genomen met Nijpels, uitslui tend voor politiek overleg". Nijpels is op zijn beurt zeer verontwaardigd over de ver klaring die commissievoorzit ter Van Dijk gistermiddag af legde naar aanleiding van het uitgelekte voorlopige oordeel over Van Aardenne. Die ver klaring werd ook onderschre ven door het andere WD-lid van de commissie, vice-voor- zitter Joekes. In de verklaring hekelde de commissie het gedrag van VVD-fractieleider Nijpels en van „enkele (plaatsvervan gende) leden van de commis sie, behorend tot de VVD- fractie". De aanval richtte zich op twee punten: de uitspraak van Nijpels dat de enquete-commissie zelf verantwoordelijk is voor het uitlekken van oordelen over minister Van Aardenne (oor delen die volgens Van Dijk nog niet vaststaan) en dat het aanzien van de commissie daardoor is geschaad; de handelwijze van Rempt 'en Korthals, die vertrouwelij ke informatie uit de commissie in handen hebben gespeeld van Nijpels en met hem en plaatsvervangende fractielei der Evenhuis hebben overlegd over richting en inhoud van het eindrapport van de com missie. Van Dijk: „Dat druist in te gen de afgesproken procedu res. De commissie heeft de be trokken leden onder ogen ge bracht dat hun handelwijze buitengewoon schadelijk is voor de commissie, voor hun plaats daarin en voor de onaf hankelijkheid van de commis sie en haar leden in gevaar brengt". Die feiten zijn volgens Nij pels dat hij op dinsdag jl naar aanleiding van perspublika- ties over minister Van Aar denne de WD-leden in de en quête-commissie ontboden heeft. Tijdens dat gesprek zouden Rempt en Korthals hem hebben meegedeeld dat dat zij overwogen in de com missie bezwaar aan te tekenen tegen een bepaald punt met betrekking tot Van Aardenne. Later, zo zegt Nijpels in de brief, heeft hij in een radio-in terview gezegd dat het uitlek ken van informatie uit de commissie door hem wordt be schouwd „als een beschadi ging van de vice-minister- president" en dat het hem doet "twijfelen aan de wijze aarop de enquête-commissie func tioneert". Nijpels ontkent dat hij de beschikking heeft over con cept-teksten van onvoltooide rapporten. Van onze redactie buitenland NEW YROK AMSTERDAM - Amper een dag na de her verkiezing van Ronald Reagan als president van de Ver enigde Staten hebben de grootste Amerikaanse banken hun rente verlaagd. Tegelijkertijd daalde overal in de wereld de koers van de dollar, in Amsterdam met ruim 4 cent. Verwacht wordt dat de Amerikaanse regering de komen de tijd een verdere verlaging van de rente zal toestaan waardoor volgens geldhandelaren de dollar nog verder in waarde zal dalen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Ploeg (Visserij) heeft nog geen beslissing genomen over de in voeringsdatum van het zogeheten garnalenbe sluit. Het overleg met de Benelux-partners zal volgende week worden hervat. Als dat is afge rond, moeten de handelspartners de tijd krij gen gewend te raken aan de strengere Neder landse normen. Het besluit, eerder dit jaar afgedwongen door de Kamer, moet een eind maken aan on hygiënische toestanden als gevolg waarvan mogelijk begin dit jaar een aantal mensen overleed. Ploeg meldt verder dat eind dit jaar de re sultaten bekend zullen zijn van een onderzoek naar de wijze van produktie op de garnalen- schepen. Ook daar was kritiek op. Als dat on derzoek uitwijst dat de schippers meer kosten moeten maken dan kunnen zij daarvan 30 pro cent vergoed krijgen van de EG. Van onze redactie binnenland EINDHOVEN De zaken bij Philips gaan uitstekend. Het concern boekte in het derde kwartaal van dit jaar een net to-winst van 241 miljoen gul den, maar liefst 134 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. In de eerste negen maanden verdubbelde de netto-winst ruimschoots tot 785 miljoen gulden. Dat resultaat rechtvaardigt de verwachting dat de netto winst van het concern over het hele jaar de miljard gulden zal overschrijden. De omzet nam in het derde kwartaal met 17 procent toe tot 13,2 miljard gulden. Bij de beoordeling van de netto winst moet volgens de directie wel in het oog worden gehou den dat de netto-winst in het derde kwartaal van 1983 rela tief laag was. De groei van de omzet van de industriële toeleveringsbe drijven steeg ver uit boven het concern-gemiddelde. Vooral in de elektronische beproevings- en meetapparatuur, bankter- minals en medische systemen werden enorme omzetstijgin gen geboekt, Geografisch gezien steeg het bedrijfsresultaat sterk in Noord-Amerika. In Europa liep de ontwikkeling uiteen. In Nederland en de Scandinavi sche landen ging het goed maar in landen met een moei lijke economische situatie zo als Frankrijk, Spanje, Italië en het Verenigd Koninkrijk, daalde het bedrijfsresultaat. In Latijns-Amerika en Azië werd het niveau gehandhaafd terwijl er een verbetering tot stand kwam in het gebied Australië en Nieuw-Zeeland. In de komende vier jaar zal Philips naar schatting 5 mil jard gulden investeren in IC's (geïntegreerde schakelingen). De omzet in deze sector zal in deze periode naar verwach ting toenemen van 3,5 tot 8,5 miljard gulden, aldus het lid van de Raad van Bestuur Spi- nosa Cattela. Philips is voor wat betreft de resultaten volgend jaar nog steeds optimistisch al wordt wel rekening gehouden met minder winstgroei dan in 1984. Bij Philips werkten eind september 345.500 mensen van wie 67.900 in Nederland. Een jaar eerder waren dat er res pectievelijk 344.600 en 71.600. DELFZIJL - De Nederlandse Kabel Fabriek (NKF) in Delf zijl gaat 116 man personeej ontslagen. Bij het bedrijf, een volle dochter van Philips, wer ken nu rond de 440 man. Aan leiding tot het ontslag is de slecht gevulde orderporte feuille. Felix Gasselich in duel met Levy. De laatste lijkt de Oostenrijker met een soort karatebeweging te willen bespringen. - fotoanp VOOR het eerst sinds vier jaar speelt er weer een Nederlandse voetbalclub in de derde ronde van een Europees bekertoernooi. Niet een van de topclubs maar Fortuna Sittard verrichtte gisteravond die prestatie en wel tegen Wisla Krakow. PSV legde het na 120 minuten aftegen Manchester United. De Britten scoorden in de eerste minuut van de eerste verlenging. Ajax ging ten onder in een keihard treffen met Bohemians Praag. ARCHITECT Anand Dick is in Oudelande bezig met een 'uniek project': een wei zeer goedkope bolwoning. Het unieke ligt dan ook niet in de vorm van de woning (in Den Bosch staan al diverse bolwoningen), maar in de keus van de materialen. Ook zou in de woning dertig tot veertig procent energie bespaard kunnen worden. EDWIN Rutten speelt al elf jaar 'Ome Willemop de tv en ruim acht jaar trekt hij met zijn creatie langs de theaters. „De mensen vragen me wel eens Vind jij het niet vervelend om dat stempet van Ome Willem opgedrukt te krijgen?. Nou, dat stempel draag ik met ere en met het grootste plezier. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling ƒ63,70/Kwartaal 22,10/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: |Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen r De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA, pellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 1