I EN THUIS. weel staat of valt met statendiscussie Grieks schip levert bijna 1 miljoen op STRAKS IN BOEKVORM? De Borseise Bol Patricia de Meyer verraste de Belgen Philips trekt 40 mensen terug van SL-afdeling DE STEM wereld aan. Defensie zou vissers weer vergoeden voor vondst mijnen UFZET ENERGIE-ZUINIGE LAMPEN VALT TEGEN Superheffing kost Zeeland 75 banen 'UNIEK PROJECT IN NEDERLAND' DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 enshuis zijn we 't wel Je rechten. Want ze Is trouwens bij de wet i is immers ook arbeid, eerlijk te verdelen. HOE KRIJGT DE FABRIKANI MEER DEALERS IN DE KRANT MET MINDER MOEITE? naar uithoek, ■n drukke baan een rustig at, eveneens, enzaam. Dat 't Maar wat doe i beseft, dat "die zelfde situatie eenzaam gevoel, ekt, komt u wel- n, volleybal, een samen gezellig imen koken schoolkantine? Ie eenzaamheid De een pakt een vriendin, uurt en als u t nummer van 5 de achterzijde rale nummer /eg wijst naar de brmatie over de iats. I tie. BROMFIETSSTER RIJDT DOOR Fietsster gewond in Middelburg SCHATTING VAN ETI Kefalonia Spirit weg uit Terneuzen Strijd r4tf' TERNEUZENSE KAPSTER 'NATUURTALENT' VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Stichting Ideële Reclame. Hl 1 HI I (.1 HUCOLNVHAACi l^lll .(MHUIADVIHII HI N II LOPOWilÊ; Stichting Ideële Reclame SIRE I jEKNEUZEN - Philips in I lerneuzen moet 40 mensen te- I .jgirekken uit de SL-produk- Een tegenvallende afzet I tan de 'lamp met het lange le- I ,en' is een van de oorzaken. I jot ontslagen zal het perso- I fisoverschot niet leiden. Dit blijkt uit een medede ling, die de directie gisteren en dinsdag deed aan het perso neel. Een deel van de SL-me- dewerkers kan mogelijk weer aan de slag op de zogenaamde startersafdeling. Die draait zo goed dat er bijna aan de lo pende band overuren moeten worden gemaakt. Verder bestaat de kans dat gehuwde vrouwen (in dag dienst) bij Philips Terneuzen voortaan vier dagen per week gaan werken. Daardoor is automatisch de overbezetting voor een deel uit de wereld. Tenslotte zal Terneuzen pro beren werk van andere Phi- lips-vestigingen aan te trek ken. Op de SL-afdeling in Ter neuzen werken enkele hon derden mensen. Volgens de di rectie stagneert de afzet van de SL-lamp 'omdat de ener- gieboodschap in deze tijd niet meer zo aanslaat'. De vakbonden zijn ook op de hoogte gesteld van de ver schuivingen binnen het be drijf. Enigszins verrast door deze ontwikkeling, wijzen ze met nadruk op de mogelijk heid om nu werktijdverkor ting verder door te voeren. Schoolproject over oorlogstijd gereed Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Op hoop van zegen - en ver traagd door de statendiscussie die er momen- teel over woedt - is gisteren het Zeeuws On derwijsproject Wereldoorlog II van start ge- I gaan. Op Walcheren, waar met het project begonnen wordt, krijgen dezer dagen vrijwel alle scholen voor jager- en voortgezet onderwijs een overzicht van het beschikbare onderwijsmateriaal in de bus. Of ze daar ook volledig ge bruik van kunnen maken, moet komende dinsdag blij ken, wanneer de staten op nieuw over subsidiëring spre ken. Een deel van het materiaal is speciaal voor Walcheren ontwikkeld. Maar van de er varingen die ermee worden opgedaan, kan later ook de rest van Zeeland profiteren. Bovendien is veel materiaal beschikbaar dat in heel Zee land kan worden gebruikt. Niet alleen bij herdenkings projecten, maar evengoed als onderdeel van normale onder wijsprogramma's. Volgens voorzitter P. de Nooijer van de projectgroep is nog geprobeerd het hele pro ject meteen op Zeeuws niveau le tillen, maar daarvoor bleek ie voorbereidingstijd te kort. Bovendien was men in plaat sen als Goes en Axel al met MIDDELBURG - Bij een aan rijding in Middelburg is dins- tog een bromfietsster doorge reden. Bij de botsing raakte de '2-jarige mevrouw J. van B. uit Middelburg gewond. De aanrijding vond dins dagmiddag omstreeks 13.30 "ar plaats bij het Trefcentrum Middelburg. De bromfiets- ster reed door. Mevrouw Van B liep een gebroken pols op. De politie verzoekt eventue- le getuigen van dit ongeluk jeh te melden op het politie bureau of telefonisch: 01180- «251. "AAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren yerneuzen, Hulst en Goes, bessen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: '30-12 30/13.30-17.00 uur. Redactie erneuzen: Rein van der elrn (editie-chef), Jan Jan- ®en (plv. chef), Emile Calon, w Meertens, Cor de Boer ™o), Ton Koomen (sport). Jü|st: Frank Deij, Eugène ^rstraeten. Middelburg: "enk Postma. Goes: Cees Maas. ^ervicepunten jjoosterzande: mevr. Neve, /.Alexanderstr. 4, 01148- 'A'erlentie-expl. "sPecteur Zeeland: C. Me- nu'privé 01150-95839. andere projecten bezig. Voor lopig wil men van geval tot geval bekijken of desalniette min steun kan worden ver leend aan activiteiten buiten Walcheren. In Goes wordt die steun al verleend. Het project is overigens niet alleen van een provinciale bij drage (17.000 gulden) afhanke lijk, maar ook van gemeente lijke subsidies. Op Walcheren hebben tot nu toe alleen de ge meenten Arnemuiden en Ma- riekerke een bijdrage gewei gerd, terwijl enkele andere kleine gemeenten nog aarze len. Middelburg, Vlissingen, Veere, Domburg en Westka- pelle doen zonder meer mee. Buiten het, door confessio nele politici gewraakte, thea terprogramma dat van het project deel uit maakt, krijgen de scholen een breed scala van praktisch bruikbaar lesmate riaal aangereikt. Het is sa mengesteld door het Zeeuws Steunpunt voor kunstzinnige vorming, het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland, de archiefdiensten van Middel burg en Vlissingen, bibliothe ken, het Vlissings museum en onderwij skrachten. Er zijn films en boeken be schikbaar. Enkele schrijfsters zijn bereid op scholen over hun werk te komen praten. In hoeverre van deze mogelijk heden gebruik kan worden ge maakt, is afhankelijk van de provinciale subsidie. Een aan tal onderdelen van het project is echter nu al veilig gesteld. Onder het motto 'Toen en Nu' krijgen alle scholen materiaal toegezonden, waarmee een tentoonstelling kan worden ingericht over 'vrijheid en on derdrukking, dichtbij en ver af'. Er hoort ook een boekje bij met een uitgebreide reeks ideeën, die aangeven hoe met de tentoonstelling kan worden gewerkt. De scholen krijgen ook ten toonstellingsmateriaal, waar mee plaatselijke gebeurtenis sen tijdens de Tweede Wereld oorlog worden belicht. Verder bestaat de mogelijkheid een fiets- of wandelroute uit te stippelen. Zo is in Vlissingen een route gemaakt, die de schooljeugd aan de hand van foto's, korte teksten en op drachten met de jaren '40-'45 in aanraking brengt. Volgens coördinator Nico Out is de projectgroep de afge lopen maanden steeds gemoti veerder geraakt, omdat duide lijk werd dat de tegenwoordi ge schooljeugd nog maar erg weinig van de bezettingstijd afweet. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De super heffing op melk gaat Zeeland 75 arbeidsplaatsen kosten. De ze 'zeer globale' voorspelling voor de middellange termijn is afkomstig van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland (ETI). De raming is afgeleid van cijfers uit een rapport over de gevolgen van de superheffing voor de werkgelegenheid in Friesland. Volgens dit rapport, uitgebracht door het ETI- Friesland, gaat de superhef fing Friesland 1.500 arbeids plaatsen kosten. Dit als gevolg van minder verwerking, aan koop, consumptie en investe ringen. In Zeeland ontbreken gege vens, zoals die werden ge bruikt voor het Fries' rapport. Zeeland telde in 1981 ongeveer 5 procent van het aantal melk- (en kalf)koeien van Friesland. Het ETI-Zeeland gaat er daar om vanuit dat het verlies aan arbeidsplaatsen in Zeeland 5 procent zal bedragen van dat in Friesland. Allerlei specifiek Zeeuwse omstandigheden, zo geeft het ETI-Zeeland toe, zijn daarbij buiten beschouwing gelaten. MIDDELBURG/TER- NEUZEN - De Griekse vrachtvaarder Kefalonia Spirit verdwijnt binnen kort uit Terneuzen. Op een gerechtelijke verkoping ging het schip gisteren voor 925.000 gulden over in handen van Dania Ship ping Corporation (Liberia). Op nadrukkelijk verzoek van het havenschap Ter neuzen, dat de Spirit snel weg wil hebben, liet de nieuwe eigenaar weten daaraan te zullen voldoen. De Kefalonia Spirit ligt ai bijna twee jaar te ver roesten in de Terneuzense Zuiderhaven. Het schip werd in december 1982 af gekeurd, toen het voor een lading stukgoed afmeerde bij Aug. de Meyer. Sinds dien is meerdere malen ge dreigd met gerechtelijke procedures tegen de eige naars. Aanvankelijk was dat Pyreus Shipping, later werd het Coutavo Ship ping, beide overigens dochters van een en dezelf de Griekse reder. Die probeerde ook giste ren weer om de buit in de wacht te slepen, maar werd verrast door de on verwacht grote belangstel ling voor de oude vracht vaarder. Om de gerechtelijke verkoping was gevraagd door het bedrijf MPA BV uit Rhoon, dat een vorde ring had van 25 mille. Ook het havenschap Terneuzen had nog een bedrag, onge veer 10.000 gulden, tegoed aan liggelden voor de tot gisteren in Panama inge schreven Griek. Het ha venschap kan in ieder ge val dat bedrag innen. De hypotheekhouder, een Amerikaanse bank, schiet er waarschijnlijk het meeste bij in. Gespro ken werd gisteren van een hypotheek van ongeveer 1 miljoen dollar, die nog op het schip zou rusten. zo heilig, dal il n de Tivoli tafel hadden' Roodhaar lezen v.^ande PonV d A- Pas de volgend.'^™, jance! mei ver ^Vanadezen bij de Tiv TlV0U. lukte echter eerste die »K na3,r roofde z*»1* regenval roo<1 haar, dat ,d pe, niet Dom kkcrs blank en erRelena s(1lda: stonden de vele 6 SanjCn met die_ de sloten via de laen ,k nog alle bunk«? w* mijnen het De te kijken "«^jgen zee Nlan'1 Bij voldoende belangstelling laten wij de artikelen en foto's,'geplaatst in 20 afleveringen in Dagblad de Stem, als boekje herdrukken. U kunt er voor inschrijven wanneer u voor 24 nov. a.s. 12,50 aan ons overmaakt. U kunt dan het boekje (na publikatie in deze krant dat het boekje geproduceerd is) op onze rayonkantoren Terneuzen en Hulst af komen halen. Wilt u het boekje thuisgestuurd hebben dan 12,50 2,50 verzendkosten overmaken Stuur de bon plus betaalcheuque aan: De Stem afd. Promotions, Postbus 3229,4800 MB Breda Of afgeven op onze rayonkantoren Terneuzen/Hulst Naam: Adres: Postcode:Woonplaats: Van een onzer verslaggevers OUDELANDE - De normale woningbouw in Nederland is één grote volksverlakkerij. De huizen zijn zo duur, dat jonge mensen zich dertig jaar lang aan een hypotheek moeten verbinden, terwijl ze in deze tijd nergens ze ker van zijn. Zo denkt architect Anand Dick (43) erover. Woningen moeten goedkoper, vindt hij en dat is de voornaamste reden dat hij vorig jaar op eigen risico begonnen is met zijn éénmans project: de bolwoning van Oude- lande. Een andere reden is dat hij de woning, die nu nog een prototype is, later in de pro ductie wil gooien om zodoende zichzelf een boterham te verschaffen. Zijn experimentele bolwoning is opge bouwd uit gelijkbenige driehoeken van vu renhout, met daarover aan de buitenkant drie centimeter dik spaanplaat en dakcoa- ting. De fundering is afkomstig van een vroegere watertoren die daar altijd heeft ge staan. De binnenmaat van het huis is 7,60 meter, maar in het standaardmodel zoals Anand Dick dat in zijn hoofd heeft, wordt dat twaalf meter. Die maat is beter geschikt voor bewoning door een gezin. Hij is van plan er over een week of twee zelf in de bol te trekken. Hij is vrijgezel, vandaar dat een wat krappere bol voor hem voldoende is. Zelf noemt hij het experiment 'een uniek project in Nederland'. Niet omdat een bol woning nu uniek is, in Den Bosch bijvoor beeld is onlangs een heel rijtje opgeleverd, maar omdat zijn huis een goedkope bolwo ning is. Hoeveel goedkoper dan een verge lijkbare woning, dat weet de architect nog niet precies. Dat kan pas worden berekend als zijn eerste model klaar is. Minder energie Anand Dick: „Het voordeel van een bol is allereerst de prijs, natuurlijk, en verder heb je een huis dat 30 tot 40 procent energie be spaart. Dat komt omdat je voor dezelfde ruimte die een rechthoekig huis in zou ne men, nu een derde minder huisoppervlak hebt. Maar je moet vanzelfsprekend ook van het model houden, als je je zoiets aanschaft". De architect heeft het project met geleend geld en zonder subsidie aangepakt. Het bou wen doet hij zelf. Hij ziet zichzelf dan ook als een startende ondernemer en heeft van be drijven of overheid weinig steun gekregen. Dat heeft hem wel een beetje genekt, zegt hij. „Nu ik er ongeveer een half jaar aan ar beidsuren in heb zitten, moet ik wel conclu deren dat ik het een beetje heb onderschat. Maar we gaan door". Erg* ;ernis Met name het aanvragen van de bouw vergunning en de daarbij horende bezwaar schriftenprocedure heeft Dick flink wat er gernis gekost. Van de mensen die langs ko men en binnen eens een kijkje komen ne men, krijgt hij overwegend zeer positieve reacties, zegt hij. De binnenkant van de Borseise Bol wordt voor het grootste deel in beslag genomen door de huiskamer. Voorts is er plaats inge ruimd voor een keukentje, een toilet en een werkruimte. Bovenin heeft Anand Dick een klein vloertje dat gebruikt gaat worden als slaapnis. Hij hoopt er binnen enkele weken in te kunnen trekken. Hij is van plan om de woning officieel te laten openen en dan een open dag te houden. HM Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het ministerie van Defensie zou vissers on langs opnieuw een vergoeding hebben aangeboden voor de vangst van oorlogsmaterieel, zoals mijnen en bommen. Daarvan zouden er voor de Nederlandse kurt zich nog mi nimaal 300.000 bevinden uit de periode sinds de laatste we reldoorlog. De VVD-Tweede-Kamerle- den Te Veldhuis en Blaauw hebben daarover gisteren vra gen gesteld aan de bewindslie den van Defensie, Landbouw en Verkeer en Waterstaat. De Kamerleden vragen k of sinds de afschaffing van de vergoeding drie jaar geleden het aantal aangegeven vond sten sterk is teruggelopen. On langs nog werd er in de 'Roompot' voor de monding van de Oosterschelde een forse bom gevonden. De Kamerle den willen ook weten of een visser uit Stellendam onlangs een door hem opgeviste torpe do overboord zette, die daar door tot explosie kwam. Als gevolg daarvan zou zijn schip vernietigd zijn. De WD'ers willen verder weten welke ge varen de visserij loopt door de aanwezigheid van zoveel ex plosief materiaal in de kust- wateren. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „Patricia is echt een natuurtalent. En ze laat er alles voor. In het weekend gaat ze nooit uit, of het moet naar wedstrijden zijn". Haar omgeving weet al leen maar lof op te brengen voor de 16-jarige kapster in wording, Patricia de Meyer uit Terneuzen. Ze won afge lopen weekend een eerste, een tweede en een vijfde prijs op een groot kappers concours in het Belgische St. Truiden. Een aanstormend talent, waarnaar de vraag in de kapsalon van Wim van de Berge, haar werkgever, snel zal toenemen. „En dan te be denken dat ze maar drie maanden echte training achter de rug heeft. Echt verbazingwekkend". Voor Patricia de Meyer is haar werk in de kapsalon meer dan een beroep. Ze wordt niet alleen opgeleid voor een vak, maar ook ge traind voor wedstrijden. Haar oom en werkgever Van de Berge doet dat deels zelf, maar de feitelijke trai ning ondergaat ze op een club in Brugge. „Ja, het is een sport. Zeg maar dat ik van m'n beroep m'n hobby heb gemaakt", zegt het opgewekte talent zelf. De schaar komt er bij haar nog helemaal niet aan te pas. De prijzen won Patri cia met föhnen en watergol ven. Het knippen is een later stadium van de training, waarvoor de Terneuzense al lang belangstelling heeft. „Ik ging al jong met m'n Het Terneuzense kaptalent Patricia de Meyer weet haar zenuwen aardig in bedwang te houden - FOTO DE STEM/ COR J. DE BOER er een wedstrijd is, dat is uitgaan voor mij. Zenuwen? Ja, maar ik heb ze tot nu aardig in bedwang weten te houden". oom mee naar wedstrijden en demonstraties. Daar heb ik de smaak te pakken ge kregen. Ik wil er best alles voor laten. Zo'n zondag dat

de Stem | 1984 | | pagina 13