Gerard en Edie de Schepperscheidsrechter en voetballer: Linda KI is goed ii DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 Het komt maar zelden voor. Twee broers die in de voetballerij op verschillende terreinen op het hoogste niveau acteren. In het verleden waren er De Bakkers. Cees als scheidsrechter en Ad als voetballer. Dat duurde maar heel even. De Dordtenaren hebben echter opvolgers gekregen. Uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Om precies te zijn uit Vogelwaarde waar Edie en Gerard de Schepper het amateurvoetbal achter zich lieten. Edie, bijna 26, speelde aanvankelijk bij de plaatselijke voetbalclub uit Vogelwaarde, in Zeeuwsch-Vlaamse kringen beter bekend als 'Den Bos'. Toen de talentvolle middenvelder zich opgewerkt had tot het Zeeuws elftal werd hij onmiddellijk aangeschoten door Jo Jansen die hem mee nam naar NAC. Bij die club doorliep Edie de bekende jeugdelftallen en debuteerde hij in het seizoen '79-'80 in het eerste. Sindsdien is hij niet meer uit de basis van de Bredase eredivisieclub weg te denken. Gerard, 34, voetbalde aanvankelijk ook. Eveneens bij Vogelwaarde. Een spitsspeler zoals Bob Maaskant hem graag ziet. Sterk, met een goede neus voor doelpunten. Hij was pas vijftien toen hij in het eerste kwam. Vier jaar later moest hij afscheid nemen van het voetbalspel. Hernia was de oorzaak. Om toch betrokken te blijven bij het voetbal dook Gerard, die daarvoor al wat jeugdwedstrijdjes gefloten had, de scheidsrechterij in. Dat liep uitstekend. Als eerste scheidsrechter uit Zeeuwsch- Vlaanderen debuteerde hij enkele jaren geleden in het betaald voetbal. Vorig seizoen was hij regelmatig in de eredivisie te zien. Niet bij NAC trouwens, hoewel hij eerder wel broer Edie tegenkwam als hij wedstrijden van NAC C moest fluiten. In Zeist weet men inmiddels van de familieband, waardoor Gerard in Breda alleen maar als toeschouwer kan fungeren. Dit seizoen fluit Gerard een etage lager, omdat men in Zeist vindt dat jonge scheidsrechters eerst wat moeten rijpen om los gelaten te kunnen worden op het grote werk. De kans dat Gerard dit seizoen weer in de eredivisie fluit is overigens niet gering. De rapporten zijn tot nu toe niet slecht. Twee broers die hun hart verloren hebben aan het voetbal. De voetballer contra de scheidsrechter. III1II1IIIH jjl Te bescheiden Karakter Irritant Slecht Spanning Niet nodig pnNPERPAG 8 NOVEiy TURNWEDSTRIJ Van onze mfeltennismedetverker g. oOSTERZANDE - Dat de ïiuwsch-Vlaming Pascal ÏL,e steeds meer tot de »,»iiwse top gaat behoren, JTrd weer duidelijk in de Zeeuwse derby tussen SAR 1 MZ 2, die voor de vierde di- *Lje van de landelijke tafel- leuniscompetitie werd ge deeld. In de duels tegen de JJroutineerde spelers van MZ, [Jjls Marco Hofman, Peter gasten en Willem Jan Dui- ninck gaf Pascal Neve zijn vi- ■Itekaartje af door de duels al- emaal in winst om te zetten. 3 'Een beetje begrip voor elkaar kweken, dat kan llllllllllllli^ AXEL - „De opkomst is me ■lil ^Jorm meegevallen. Honderd- yjjftig deelnemers is zeventig peer dan vorig jaar en dat is joed te noemen", stelde Voor- ivaarts-voorzitter De Wit tij dens de turnwedstrijden die bet Axelse Voorwaarts in 't gportuus hield. Helemaal goed werd het voor de organiseren de vereniging toen bleek dat Voorwaarts zelf tijdens deze «westelijke wedstrijden de meeste ereplaatsen voor zich opeiste. kwaad' Door Romain van Damme M BREDA - De elis ie cussie laait hoog op als de buitenspelre- gel ter sprake komt. Terwijl scheidsrechter Ge- §H rard probeert uit te leggen hoe moeilijk g het is de regel naar |H eer en geweten toe jH te passen, blijft voetballer Edie vol- H houden dat er te M vaak met de ge il dachte „God zegene M de greep" gevlagd Hj en gefloten wordt. H Een punt dat regel- Ji matig aan de orde M komt als de broers H elkaar treffen en g ervaringen uitge- wisseld worden. „We praten vaak over voetbal", zegt Edie, „als ik naar Zeeuwsch-Vlaande- ren ga zie ik Gerard na- tuurlijk en dan komt al 55 snel het voetbal ter spra- ke". „En", vult Gerard aan, „als ik in Zeist geweest ben, rij ik meestal even SU langs Edie. Wat bijpraten". Onder andere over NAC, 5= de club die door Gerard re- gelmatig bezocht wordt. Zijn oordeel over broer Edie is dan ook gebaseerd op een groot aantal wed- strijden. „Ik kijk natuur- 55 lijk scherp naar de scheidsrechter", zegt hij, „en ik hou Edie in de gaten. ik kan wel beoordelen of hij slecht of goed speelt. =5 Later zeg ik hem dan wat 55 er in mijn ogen aan schort". Edie weet dan al wat er volgt. „Edie speelt in dienst van het elftal. Te 55 veel, vind ik. Hij mag wel eens wat meer lef tonen. In sommige wedstrijden is die lef wel aanwezig, andere wedstrijden totaal niet. Dan volgt er toch weer dat Ui tikkie breed". Gerard grijpt vervol- gens naar de wedstrijd NAC-Ajax om zijn woor den kracht bij te zetten. "Ik zat op de tribune tus sen enkele Ajacieden. Dan hoor ik die mensen roepen, kijk uit voor De Schepper, die heeft een goed schot in de poten. Maar Edie schiet niet. Dat hou ik hem dan voor. Zeg dan, waar zijn die goede voornemens van voor het seizoen? Weer vergeten?". Edie, aandachtig luiste rend, brengt er weinig te genin. „Met die kritiek ben ik het over het algemeen wel eens. Maar ja, dat zit nou eenmaal in mijn ka rakter en dat verander je niet zo snel". En Gerard weer: „Hij kan meer dan hij laat zien. Wat Edie doet, is sjouwen voor een ander die dan met de prijs jes gaat lopen. Het kan na tuurlijk geen kwaad als je zelf ook eens een prijsje pakt". Edie knikt. Derhal ve weinig tegenstand van de voetballer. Dat wordt anders als de rollen omgedraaid worden. Edie over scheidsrechter Gerard. „Ik zie hem weinig flui ten. Af en toe eens een vriendschappelijke wed strijd. Ik ben eens meege- weest naar het Nederlands kampioenschap voor ama teurs en in het betaald voetbal zag ik hem aan het werk bij NEC-PEC". Niet al teveel, maar toch: „Als ik zelf op het veld zou lo pen, zou ik het een irritant venfje vinden. Hij kwam toen bij mij hautain over. Zo van, ik regel dat wel even. Vanaf de tribunes bekijk je dat misschien wat anders, maar ik ga er dus vanuit een van de spe lers te zijn". Gerard valt onmiddel lijk in: „Dat was een ver schrikkelijk moeilijk duel". „Kan zijn", zegt Edie onverstoorbaar, „moeilijk duel of niet, op dat moment zag ik het zo". Gerard, als Edie even weg is, meldend dat hij „in een NAC-pro- grammablaadje heel wat positiever was", wacht op aanvulling. Die komt. Edie: „Objectief bekeken, moet ik zeggen dat hij al tijd dicht bij de bal is. Hij volgt het spel van nabij. Een goede conditie". Het antwoord van Ge rard laat niet lang op zich Jisri "■«nfVS 1BPI 90fa wachten. „Nee, ik dacht niet dat ik hautain was. Tussen de spelers probeer ik mijn wedstrijd te flui ten. Je moet het zien als een chef van een afdeling. Die kan best tussen de mensen staan, maar op een gegeven moment zal hij toch beslissingen moeten nemen". Praten over voetbal. Zo wel Edie als Gerard doet er zijn voordeel mee. „Met Edie praat ik wel eens over bepaalde situaties. Ben ik benieuwd hoe de spelers daar op reageren. Daar kan ik later wat aan heb ben". Edie: „Mijn kennis van de spelregels is hoger dan die van de gemiddelde voetballer. Daarom kan ik best begrip opbrengen voor een bepaalde beslissing. Dan weet ik dat het vol gens de spelregels juist is. Maar dat houdt ook in dat ik me wel eens erger, om dat ik weet dat een spelre gel verkeerd gebruikt wordt. Dan denk ik, het klopt niet". Gerard verde digt het scheidsrechters- corps weer meteen. „Je manoeuvreert wel eens met de regels. Sommige si tuaties vragen improvisa tie". ifi Üi. nev9o- Gerard (links) en Edie de Schepper. Maar dan: „Ik vind dat er heel wat slechte scheidsrechters zijn. Veel meer slechte dan goede". Edie dus weer aan het woord die vervolgens de discussie over de buiten spelregel inleidt. „Dat stoort me vaak. Vaak is er totaal geen sprake van samenwerking tussen grensrechters en scheidsrechter". Gerard geeft toe: „Het is wel eens moeilijk. Als het een kwes tie van een twijfelgeval is, ik zelf er van overtuigd ben dat het geen buitenspel is, de grensrechter toch vlagt, dan fluit ik. Dan kies ik voor de grensrechter". Edie valt in. „Dat doe je dan voor het publiek". „Klopt", geeft Gerard ge lijk, „noem het uit veilig heidsoverwegingen. Overi gens, als ik op een lijn sta met de verdediging, beslis ik uiteraard zelf. Dan sta ik er zelf goed voor. Ik kan me trouwens voorstellen dat de grensrechter bij een twijfelgeval de vlag om hoog steekt. Dat kan wel eens een paar keer gebeu ren. En ja, de protesten van de spelers kan ik me wel eens voorstellen. Maar een voetballer is zo bezig met het spel dat hij niet altijd in de gaten heeft buiten spel te lopen". „Onzin", meent Edie, „ik kan zelf wel beoordelen of ik buitenspel loop. Daar let je toch op? Trouwens, ik kan me niet voorstellen dat een grens rechter zich zes, zeven keer vergist. En dat gebeurt". Gerard moet weer in de verdediging. „De grens rechter zit onder spanning. Bij buitenspel moet je op zoveel dingen letten. Wan neer wordt de bal getrapt, waar bevindt de voorste man zich, waar gaat de bal naar toe. Moeilijker dan je denkt. Als bijvoorbeeld een bal naar links gaat en aan de andere kant een speler achter de verdediging loopt, dus niemand meer voor hem, dan moet je door laten spelen. Geen buiten spel. Hij wordt dan niet betrokken in het spel. Mag er niet afgefloten worden". Edie reageert verbaasd. "Oh, nee? Nou, dat gebeurt altijd". Vandaar dat Ge rard zegt: „Het beste zou zijn, alles wat achter de lijn zit, is buitenspel. Dat zou het heel wat ge makkelijker maken. Nu blijft altijd de vraag, straf baar of niet". Gerard neemt dan de gelegenheid te baat om te verklaren dat het peil van het Neder lands scheidsrechterskorps niet zo slecht is. De onver mijdelijke vergelijking met het buitenland volgt. Gerard: „Dan mag je stel len dat het in Nederland niet slecht is". Edie wil die vergelijking echter niet maken. „Ik heb niets te maken met het buitenland. Het gaat om de Nederland se scheisrechters. Als de buitenlandse scheidsrech ters slecht zijn, wil dat nog niet zeggen dat de Neder landers zo goed zijn. Wat een goede scheidsrechter is? Hij moet alles zien, moet goed om kunnen gaan met de spelers, en moet goed de sfeer, de emoties aanvoelen". Er valt een naam. Dat gebeurt weinig omdat Edie het niet zo verstandig vindt scheidsrechters die in de toekomst NAC weer fluiten op hun nummer te zetten. Maar toch: „Laatst bij NAC-Ajax. Krijnen kijkt eens kwaad naar Van Swieten. Die roept dan on middellijk, uitkijken of je krijgt rood. Dat begrijp ik dan niet". Gerard ook niet. „Ik hoor wel eens dat scheidsrechters echt gaan schelden op spelers. Tegen het beledigende aan. Dat heet dan voettaltaal. Kijk, je mag best eens reageren, maar je moet nooit gaan schelden. Niet altijd ge makkelijk, want er lopen bij die voetballers etters bij. Ja, ik heb wel eens ge dacht, je doet het nooit goed. Het blijft een zware opgave. Er zijn spelers die dat niet zien. Dan vraag ik me wel eens af, waar zijn we nou toch mee bezig?" „Precies", zegt Edie la chend, „waar zijn ze mee bezig". Gerard kaatst on middellijk terug. „Ach, dat denken we ook wel eens. Hoe is het mogelijk dat die en die speler in de eredivi sie voetbalt. Daar zeggen we dan toch ook niets over? Maar om eens terug te komen op die etters. Ze reageren vrijwel alles af op de scheidsrechter. Frus- taties, emoties, de scheids rechter moet het maar op vangen. Echt, soms zijn het bloedzuigers". Edie kan een heel eind mee gaan met die opmerkingen. „Daarom", zegt hij, „heb ik me aangeleerd in ieder ge val te proberen me minder met de scheidsrechter be zig te houden. Het gaat al tijd ten koste van je spel. Soms is het echter zo erg, dat je wel moet reageren". „Nee", zegt Gerard dan, „we geven elkaar geen ad viezen. Zo in de trant van, die scheidsrechter moet je zo en zo benaderen. Of an dersom. Die speler zit zo in elkaar". Het komt tijdens het ge sprek zelden voor, maar 3 - FOTO DE STEM/ JOHAN VAN GURP S over enkele punten zijn Edie en Gerard het eens. Profscheidsrechters zijn in Nederland niet nodig. „Dan moet je hele dagen bezig zijn met de arbitrage. Dat is moeilijk. In Neder land, waar een keer in de week gespeeld wordt, is het conditioneel goed bij te be nen. Door professionalisme in te voeren, zal het peil ze ker niet stijgen. In Enge land ligt dat misschien wat anders. Daar wordt drie keer in de week gespeeld". En tot slot: „Een voet baldag in Zeist waar spe lers, bestuurders, pers en scheidsrechters eens in een ongedwongen sfeertje met elkaar van gedachten kun nen wisselen. Er zijn een heleboel dingen waarover je het kunt hebben. Een beetje begrip voor elkaar kweken, kan geen kwaad. Je moet het tenslotte met zijn allen doen. Een scheidsrechter kan niet zonder voetballers, voet ballers kunnen niet zonder een scheidsrechter". g Vim onze sportmedewerker Dat men in Axel minder deelnemers verwacht had voor deze turnwedstrijden onder auspiciën van het KNCGV Koninklijk Nederlands jhristelijk Gymnastiek Ver bond) was logisch. Immers, het Terneuzense EMM heeft deze bond verlaten en komt nu uit KNGV-verband, hetgeen tevens betekende, dat er veel regionale turners en turnsters verstek moesten laten gaan. De strijd om de ereplaatsen was er echter niet minder om. Alleen in de keurgraad dames en in de groep derde graad he ren waren de winnaars uit schieters. Met een riante voorsprong ging bij de dames de zege naar le talentrijke Linda Klaas- sens. Ruim 12 punten meer kreeg zij van de jury toegewe zen dan haar naast belaagster en clubgenote Ronda Ris- seeuw. Geheel volgens de ver wachting overigens, omdat de Voorwaarts-turnster eerder tijdens de nationale titelstrijd doordrong tot de halve finale. Haar 38,85 punten na de on derdelen ringen, lange mat, brug ongelijk, evenwichtsbalk en paardspringen, waren dan ook van goed gehalte. Bij de heren derde graad sprong de sterke Paul de Wolf er uit. Deze Voorwaarts-tur- ner had nog de meeste moeite om Hans van de Merwe van A-JUNIOREN Hoofdklus A: Terneuzen Al - Goes Al 5-2, Patrijzen Al - Vlissingen Al 0-4, Kloetinge Al - Serooskerke Al 3-2, Middelburg Al - HW Al H» GPC Al - Arnemuiden Al 0-3, motdklas B: HW 1 - Kloetinge 1 H RCS1 - AZW1 8-0, AZlissingen 1 - Zierikzee 1 7-1, SSV 1 - Temeu- jen 1 2-3, Tern. Boys 1 - Middel de 1 3-1, regioklas C: SSV 1 - 'erseke 11-4, Zierikzee 1 - Vlissin- Ijn 1 3-2, Kloetinge 1 - Robur 1 JH Apollo - DFS 1 1-3, GPC 1 - Middelburg 1 0-9, groep A2: Mevo - oruse Boys 4-2, Zierikzee - Cortge- w, Cortgene n.o.g, Ouwerkerk - SKNWK 33-0, groep A3: Kapelle 1 '"woningen 1 1-1, Heinekenszand •Robur 0-3, Hoedekenskerke - Kloetinge 2 2-2, Yerseke - SSV 1-2, A4: Zeelandia - Zld.Sport 1 lïk- S 2 - Veere 2-1, Meeuwen - •CK 1 1-j, Domburg - Breskens, ™nskens n.o.g, Walcheren meuvdand 8-2, Groep A5: GPC 2 - "Mdelburg 3 5-0, Noormannen - Awünge 3 4-0, VCK 2 - Goes 2 1-4, A6: Clinge 1 - Tern.Boys 1 j Koewacht - Com Boys 0-0, Vo- '"aarde - Axel 4-0, Hoek - IJ- -bke 2-2, groep A7: HW 2 - "astburg 2-2, Terneuzen 2 - Sluis te'2 - Ria W 24, Philippi- Xclinge 2, Clinge n.o.g, Zaam- 'aB-Sluiskil 2-1. B-JUNIOREN Sj*P B2: SKNWK - DFS 4-0, b'K - Zierikzee 2 0-2, Dreischor - {«nesse 0-5, Brouwershaven - {njveland 3-1, groep B3: Kapelle 2 nansw.Boys 3-8, 's H.Arendsker- Wolfaartsdijk 1-1, Kloetinge 2 ."«meldinge 5-0, groep B4: Wal- iiaïen 1 Kapelle 1 0-6, Daewen- 1 Serooskerke 3 1-0, Groep u Kruiningen 2 - Kloetinge 3 1-0, "«nkenszand 2 - Kapelle 3 3-1, Jarde - Robur 2 15-0, groep B6: CiKïien Bevelanders 0-9, (LuP ys arnemuiden 1-0, Mid- n7. "f8 2 - Zeelandia 1 0-9, groep Lei, j 3 Veere 1-3, Patrijzen - 1H°ys 4-0, Oostkapelle - wwendaele 2 1-0, groep B8: Vlis- iaJ£n 2 - Walcheren 2 16-0, Zee- gte 2 - Middelburg 3 3-2, RCS 4 k»u H-t), Vlissingen 3 - Seroos- ,?e 21-3, groep B9: Vogelwaarde ikS2ewacnt 1-3, Hontenisse 1 - i~®terloo 4-0, Steen 1 - Axel 1 3-1, i-X'nburg - Terneuzen 2 0-0, 1H: Terneuzen 4 - Hoek 12 'J e' 2 - Steen 2 9-1, Philippine nontenisse 2 5-0', AZW 2 - Ter- pX 7-0, SDO - Tern.Boys 3 3-5, u "li: Graauw - Zaamslag W 'j p "vliet - Philippine 13-2, Ria IftJCoro Rooys 7-1,Tern.Boys 2 - Suit Sroep BI2: IJzendijke - Mi r, Breskens - Oostburg 1 bi„;adzand - Hoek 1 0-2, Oost- 81 - Schoondijke 1-2.

de Stem | 1984 | | pagina 10