Brochure 'Goed eten voor weinig geld' zet kwaad bloed iCrisiskoken bezuinigen tot 7 uiterste Vissen vanaf een krib UKUNTER IEDERE MAAND OPREKENEN. R I EJi Uil Oppoetsbeurt voor Amsterdam f F WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 EXTRA OP WOENSDAG= Zieke kinderen Wat heet fraude? s1tV'.rS PAPIER' VOOR UW PEN Onwaardig Interferon Onzin Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan ten minste f 10.000,- van uw spaargeld 1,3 of 5 jaar vast. Zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. m.mm* Praat er eens over bij een NMB NlYID EIAPIPL kantoor. DE NMB DENKT MET U MEE. Vaste Temiijn Spaarrekening met maandrente. Met enige De rechtsstaat 'Crimineel' WOENSDAG 7 NOVEMB T11 PAGINA 4 Ad Vaessen VENLO - Oud brood als bodem voor een appeltaart. Enkele malen per week vet vlees of vette worst. Korstloze kaas uit de supermarkt in plaats van vers van het mes. Geen boter maar margarine. Vervang koffie door thee. Drink water of limonadesiroop in plaats van fris of vruchtesap. En zeker geen 'franje' als gebak, pin da's, chocolade, bier. Zo luiden enkele van de tachtig „aantrekkelijke en gevarieerde menu-ideeën" voor de lagere inkomens groepen. Ze staan in het on langs verschenen boekje 'Goed eten voor weinig geld', dat is samengesteld door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en het Nationaal Instituut voor Budgetvoor lichting. De kosten van de menu's voor de smalle beurs, ge rangschikt per jaargetijde, bedragen zo'n 2 tot 2,50 gul den per persoon. Wie alle aanwijzingen op volgt, (een broodmaaltijd kost twee gulden) heeft per persoon gemiddeld niet meer nodig dan zo'n 5,50 gul den voor een hele dag; al leenstaanden zijn echter duurder uit, aldus de sa menstellers. Het boekje is in een oplage van 25.000 exem plaren aangeboden aan so ciale diensten om gratis te verspreiden onder hun cliënten. „Crisiskoken", „Arme Men sen Menu's". Met deze kwa lificaties worden de bezuini gingstips gehekeld, onder andere door sociale diensten, VARA's Konsumentenman en groepen die het opnemen voor de minima. Samengevat komt hun kri tiek er op neer dat de indruk wordt gewekt dat de mini ma het nog niet zo slecht hebben en voor een klein be drag toch redelijk warm kunnen eten; derhalve zou den verdere bezuinigingen op de lagere inkomens niet onmogelij k zij n. Bij de Konsumentenman kwamen volgens een woord voerster honderden briefjes en telefoontjes binnen van mensen die zich vernederd en betutteld voelen. Maar ook hardere acties worden al gevoerd. De bond van uitkeringsgerechtigden in Schiedam gooide dertig zakken vuilnis leeg voor de deur van de gemeentelijke sociale dienst uit protest te gen de verspreiding. Na Rot terdam en Amsterdam is Schiedam de derde stad die de distributie van het boekje heeft stopgezet. De Vereniging van Mensen zonder werk heeft inmiddels in een brief aan de Tweede Kamer een aantal argumen ten opgesomd, op grond waarvan de subsidie aan het instituut voor budgetvoor lichting moet worden inge trokken. De brochure zou misleidend zijn: veel mensen hebben zo'n lage uitkering dat 5,50 gulden per persoon per dag niet is op te brengen. Voor een gezin met twee kinderen en een minimum inkomen van 1400 gulden, bedragen de uitgaven voor voeding dan bijna 700 gul den. Volgens de vereniging kloppen ook de gehanteerde prijzen en hoeveelheden in de brochure niet. De kritiek heeft de samen stellers nogal „overvallen". Hun opzet was voor de grote groep Nederlanders die tij delijk of langer over weinig geld beschikt (studenten, werkzoekenden, minima) een „voedingskundig ver antwoord bodempakket" sa men te stellen. Voor minder dan 5,50 gulden per persoon, achten het voedingsbureau en het budgetinstituut zeker niet mogelijk. Een en ander werd aangevuld met tips over 'bewust' winkelen en zuinig koken. Met name de verspreiding via sociale diensten, is vol gens mevrouw Groenewe- gen van het budgetinstituut een miskleun geweest. Dat was een wens van het voe dingsbureau. Daardoor kwam, aldus de woordvoer ster, de nadruk op de mini ma te liggen en is de schijn ontstaan dat we hen willen betuttelen door ze voor te schrijven wat ze dienen te eten. Achtergrond van de uitgave is „het gevaar dat voeding onder druk van stijgende vaste lasten, steeds meer een sluitpost wordt". „Dat is een gevaarlijke ontwikkeling, omdat voeding immers rechtstreeks van invloed is op de gezondheidstoestand", aldus de samenstellers. De Haagse schoolarts A. Bergink constateert dat de aandacht voor de relatie tussen 'armoe' en ziekte ook in Nederland niet overdre- In de achtergestelde stads wijk Transvaal blijven vol gens hem nogal wat kinde ren in lengte en gwicht ach ter op de normale groeicur- ven. Hij houdt het goed voor mogelijk dat dit wordt ver oorzaakt door een ontoerei kende voeding. De ouders beschikken zijn inziens over te weinig geld voor basis- produkten als fruit en melk. Hetzelfde constateert de Meppelse kinderarts Bal- dew: hij komt steeds meer in aanraking met kinderen die bloedarmoede hebben door eenzijdige voeding. Woordvoerster Groenewe- gen van het budgetinstituut: „We weten dat veel mensen geen 5,50 gulden per dag per persoon over hebben door bijvoorbeeld hoge aflossin gen. Als ze ons bellen, kun nen we soms echt geen ad vies geven". IN de krant van 24 oktober lees ik op één en dezelfde pagina twee artikels: het ene gaat over minder con trole op de beste dingen van de aardgaswinsten van Shell en Esso en het andere gaat over politiecontrole op bij standsvrouwen. In het eer ste geval gaat het over con trole op miljarden guldens. Over de besteding hiervan is een 'herenakkoord' gesloten en zo te zien moeten 'heren' elkaar niet controleren. In het tweede geval gaat het om enkele centen, om men sen die van een uitkering moeten leven. En dat zijn geen 'heren'. Als je niet bij die 'herenkliek' hoort, dan moet je voortdurend gecon troleerd worden. Als je bij dat 'groepje heren' behoort, dan mag je in Nederland al les zeggen. Sterker nog, dat groepje 'heren' bepalen te veel de 'spelregels' van onze samenleving. Eén van die spelregels is dat de 'heren' de centen hebben en dat ze met die centen voor werkge legenheid zorgen, maar dan moeten de 'heren' na afloop van het 'spel' wel meer cen ten hebben dan daarvoor. Als je voor die 'heren' mag werken dan krijg je daar voor een paar centen te leen. Tegen inlevering van die centen kun je genieten van de produkten die de 'heren' je hebben laten maken. Werk je niet, dan krijg je kleine centen om eten en zo van te kopen, maar genieten van de produkten dat is er dan niet meer bij. Ook al is er van alles teveel. Als je voor de 'heren' geen centen in het laadje brengt, dan ook geen plezier. Bij de uitke ringstrekkers gaat dus een groot deel, van de nog steeds voor velen aanwezige wel vaart, hun neus voorbij. De 'heren' vinden zelfs dat, wanneer de welvaart in zijn geheel afneemt, de uitke ringstrekkers daarvoor het meest moeten opdraaien. Voor de verdeling van de centen die we met z'n allen bij mekaar zwoegen hebben de 'heren' ook al de spelre gels opgesteld. Ze zijn heel eenvoudig. Het grootste deel is voor dat kleine groepje 'heren' zelf, een beetje is voor de werkenden om ze met de produkten te kunnen laten spelen, wat er dan nog overblijft is voor de niet- werkenden om ze in leven te houden. De 'heren' hebben spelregels om te kijken of ieder zijn deel krijgt. De 'he ren' onder elkaar sluiten 'herenakkoorden', de 'heren' spreken met elkaar af welk loon de werkenden krijgen en de 'heren' richten een heel controleapparaat op (inclusief politie) om te kij ken of de uitkeringstrekkers niet meer krijgen dan hun is toebedacht. Heden ten dage Vw'tSc. 'i*1*1' ££*0&'-ou"*1 VJÖfeïSÏ hanteren de 'heren' spelre gels die het voor diezelfde 'heren' mogelijk maken om door middel van BV's, NV's of stichtingen meer in hun zak te steken dan was voor zien. Spelregels die het mo gelijk maken dat de rijksten in onze samenleving de meeste belastingvoordelen hebben. Die het mogelijk maken dat de 'heren' via zo genaamde belastingparadij zen meer krijgen dan de be doeling was. Die het moge lijk maken dat de 'heren' hun winsten, die ook dank zij de werkenden zijn ge maakt, naar het buitenland brengen. Die het mogelijk maken dat mensen hun gas- rekening niet meer kunnen betalen omdat de 'heren' op datzelfde gas miljarden heb ben verdiend. Die het moge lijk maken dat bedrijven miljarden van gemeen schapsgeld krijgen toege schoven om die miljarden vervolgens spoorloos te la ten verdwijnen. Het zijn mooie heren tegenwoor dig. Wat is een fraudeur? Is dat iemand die, een uitke ring krijgt en daarnaast nog iets tracht bij te snabbelen? Heren? Bedriegers? Voor mij zijn sommige uitke ringstrekkers kleine 'heertjes'. Maar het is hun vergeven, zolang er nog zo veel grote 'heren' zijn. Westdorpe H. Gericke EEN zwerfhond kan in een asiel worden ondergebracht. Maar een ontheemde Turk mag met zijn gezin niet tij delijk in een kerkgebouw verblijven. Een geünifor meerde 'macht' van maar liefst 6 politie-agenten heeft in Middelburg (De Stem 29- 10- '84) deze radeloze mensen naar het politiebureau opge bracht. Moest dat met 6 agenten? Hadden die niks beters te doen? Ik weet ze ker dat zodoende zeker 60 echte wandaden het Middel burgs politiekorps ontgaan zijn, op het tijdstip van deze schaamteloze aktie. Met de vreemdelingenwet en de Algemene Politie-Ver- ordening in de hand kan het juridisch geklopt hebben, moreel is deze gang van za ken, naar mijn opvatting, volstrekt afkeurenswaardig. De politie dient, tenzij het dp kerkgang betreft, buiten een kerkgebouw te blijven, om dat, waar in hoogst dramati sche situaties als in het ge val van het Turkse gezin Fi- dan de humaniteit en de wet naar de geest van velen faalt, dit de neutrale zone is die boven de wet gesteld dient te worden. Princenhage R. Maas Vanwege de recente publi- katie in dit dagblad m.b.t. het geneesmiddel interferon volgt hierbij wat aanvullen de informatie. Er bestaan drie soorten interferon, m.n. het Alfa-, Beta- en het Gamma-type, die men weer kan verdelen in bepaalde sub-typen. Uit praktische overweging is voornamelijk gewerkt met het sub-type Alfa-2 interferon. Over de toekomstige ontwikkeling van de andere typen interfe ron valt nog weinig te zeg gen. In ieder geval heeft men bij klinische toepassing vast kunnen stellen, dat de gebruikte interferon-type een relatieve positieve in vloed geeft bij het bestrijden van bloed- en botkanker. Terwijl men enigszins zou kunnen spreken van een po sitieve uitwerking bij het behandelen van kanker aan de lymfeklieren. Interferon kan men echter nog niet als een totale therapeutisch ge neesmiddel in het bestrijden van alle soorten kanker noe men. Maar in perspektief op de toekomst geeft interfe ron, maar in combinatie, en in kader van een holistische kankertherapie, zoals de sy nergetische humane kan kertherapie, de mogelijk heid om als een goed effek- tief bestrijdingsmiddel te gen bepaalde soorten kanker te worden gekwalificeerd". Etten-Leur Dr. Hart HOGE bomen vangen veel wind, dat schrijft onder an dere de heer J. Scheij der- berg over Ruding. Dat hoge bomen veel wind vangen is een waarheid als geen an der. Alle werkelozen, dus uitkeringsgerechtigden, wil len, alle 850.000, graag werk en zich er zeker niet van af maken. Niet een Jantje van Leiden of door bij tante Truus te blijven om maar met de woorden van Ruding te spreken. Een werkeloze beschouwt zich beslist niet als volmaakt. Maar wij la ten ons toch ook niet door de eerste de beste minister als waardeloos en lui crupul af schilderen en wij zijn dan ook van mening dat Ruding beter kan ophoepelen. Heer Schneijderberg, u moet voortaan voor u weer eens wat schrijft beter nadenken, en goed bedenken waarom deze mensen werkeloos zijn. Zundert F. Godrie. ONS Nederlandse rivierstel sel bezit voor sportvissers een groot aantal plezierige bij komstigheden. Zo bezitten de meeste rivieren een uitste kende natuurlijke visstand en zijn de meeste rivieren op veel plaatsen uitstekend be reikbaar en daarmee te be vissen. Vooral de kribben, aangelegd om de rivier bin nen de perken te houden en op diepte, zijn voor sportvis sers de aangewezen plaatsen om de hengel te strekken. Stroomaf Stroomafwaarts van de kop van de krib vindt men de zo genaamde 'neer'. Dat is een door de stroming uitgeslepen kuil welke aan de 'binnen kant' van de krib aardig diep is. Daar verzamelt zich veel natuurlijk voedsel en vormt zich een luwte voor de vis om eventjes uit de stroom te kunnen staan. Sportvissers doen er daarom goed aan el ke krib langs de rivier op waarde te testen. De vis ver plaatst zich nogal eens, voor al in voor- en najaar. Het vissen vanaf zo'n krib is vrij gemakkelijk. In de eerste plaats omdat diep water vrijwel direct aan de voet van de krib voorhanden is. Bovendien zorgt de rond draaiende stroom ervoor dat men bijna vanzelf een wat groter gebied bestrijkt. In de zomer wil een deegje, evenals een vlokje witbrood, weieens net zo effectief zijn als een made. Het is net of de vissen welke op onze rivieren worden ge vangen net allemaal een slag groter zijn dan elders. Grote blankvoorns, knapen van boven de 30 cm zijn heel ge woon. Naar mate men op een dieper stuk water kan vissen neemt de maat van de uissen al haast even vaak toe. Dat geldt met name voor het na jaar en de winter. In het voorjaar komt men wat va ker kleinere vis tegen die net als de grotere broeders en zusters voedsel zoeken tegen de stenen. Snoekbaars Snoekbaars is al jaren geen nieuwe verschijning meer op onze rivieren in de buurt van elke krib huizen er wel een paar. Het zijn vissen die zich in een onvriendelijk milieu moeten handhaven, maar daar zijn snoekbaarzen wel aan gewoon. Die zijn heel wat minder afhankelijk van helder water dan snoek en baars dat zijn. De snsoek- baars heeft dan ook op veel plaatsen de taak van de snoek overgenomen. Match Ai vist het met de vaste stok uitstekend op voorn en bra sem vanaf een krib, de match-hengel kan daar ze ker mee wedijveren als het om vissen op wat grotere af stand gaat. Heel vaak name lijk zit de vis aan de buiten kant van de 'neer, op een plaats die men met de vaste stok niet meer kan bereiken. Dan komt men met een En gelse pen veel beter tevoor schijn. Daarmee verslaat men ook gemakkelijk de soms stevige golfslag van het ruime rivierwater (schepen), terwijl afstanden tot 15/20 meter geen probleem hoeven te zijn. Vissend met de pen moet men dan wel gebruik maken van een lange match- hengel geschikt voor het vis sen met een pen. Vanwege het vissen op afstand mag de top van zo'n hengel niet al teveel topactie vertonen daar anders de kans op misslagen wordt vergroot. Stevig door halen op een aanbeet is trou wens het devies. Al krijgt men van de riviervoorn en ook brasem doorgaans veel meer tijd de haak te zetten. Dat is dan ook een van de voordelen die men mee neemt bij het vissen op een van de veelbelovende krib- ben...Enne... even voor de veiligheid'" kribben zijn doorgaans wegens de algen- groei nogal glad...! ADVERTENTIE m Vanaf f 10.000,-, 5 jaar vast. loezie lees il stukjes van i Belgische collega. Een mooi land dat België. Con- stant gedonder met de telefoon, het gas, de gemeente, maar een oplos sing wordt toch al tijd wel gevonden. Strenge wetten, maar awel, plooibare autoriteiten. Hier lig het enigszins anders. Lank moedige gezagsdragers hebben in Duitsland nooit bestaan, want de lankmoedigen kunnen hier van alles worden, behalve gezagsdrager. Richard von Weizsacker is een lankmoedig man, maar daarom is hij waar schijnlijk ook president gewor den. In het Duitse staatsbestel mag de president de feesten in de hoofdstad met een dansje openen en wijze, verheven, woorden spreken. Maar veel te zeggen heeft hij niet. De Duitse overheid waakt over zijn burgers. Op verplette rende wijze. De zucht tot rege len, waarvan ik altijd meende dat het vooral een Nederlandse kwaal was, tiert hier ongebrei deld. Ik geloof dat er alleen al zo'n 90.000 bouwvoorschriften zijn. Een kant en klare woning kon zeven jaar niet verhuurd worden omdat de plafonds twee centimeter lager waren dan voorgeschreven. Een huiseige naar liet de oprit naar zijn gara ge plaveien, nadat de aanleg van zijn straat al maandenlang was uitgesteld. De autoriteiten gaven de man een schouderklopje voor de voortreffeüjke wijze waarop hij het karwei geklaard had, maar ze lieten de oprit meteen opbreken en de tegels in de tuin gooien. Er was immers besloten eerst de straat aan te leggen en daarna pas de opritten. „Men vraagt zich af', zo schrijft het zeer bedachtzame weekblad Die Zeit, „waarom de burgers niet met bijlen en bommen tegen hun pijnigers oprukken". Het blad heeft een aantal voorbeelden uit het leven van al ledag verzameld, die illustreren hoezeer de regelzucht woekert. Twee onderwijzeressen werden veroordeeld door een rechtbank omdat een spelend kind onder een wip een kneuzing opliep. De onderwijzeressen hadden de kinderen een sigaret lang de rug toegedraaid. Er zijn zo'n gede tailleerde voorschriften voor schooluitstapjes opgesteld dat de meeste leerkrachten er niet meer aan beginnen. Zij weigeren als veiligheidsbeambten te fun geren. De oeroude wet dat 1®. deren door schade en schande wijs moeten worden functio neert al lang niet meer. „Ej daarmee komen ze pas echt ii levensgevaar", zo concludes terecht Die Zeit. Iedereen stapt hier om een scheet naar de rechter. In eei buitenwijk van Bonn wonen h een aantal flats jonge gezinnen en oudere mensen. Op de bin- nenplaats spelen de kinderen. Dat gaat natuurlijk met enig ru moer gepaard, want zo zijn kin deren, ook in Duitsland. Dt ouderen vinden echter dat zt 'recht' hebben op rust erDstap- pen naar de rechtbank. De zaai loopt nog, maar het zou me verbazen als de rechtbank zou verordonneren dat de spee stellen op de binnenplaats weg moeten. Door Gerard Kessels Een vertegenwoordiger die bij zijn dokter een uur moest w; ten voordat hij aan de beurt vroeg en kreeg van de rechtbanl schadevergoeding toegewezen Zo liggen de voorbeelden voor het oprapen. Het prestige van dt Duitsers wordt afgemeten het aantal processen dat ze heb ben lopen. En hoe meer hoe meer rechters en advocate». De rechtspraak hier is slaap verwekkend gedegen. Een groot strafproces, zoals de zaak rond de vervalste dagboeken van Adolf Hitler, duurt bijna een jaar. Met drie zittingsdagen pei week. Of neem neo-nazi Karl- Heinz Hoffmann. Hij staat mo menteel in Neurenberg voor rechters. Na het voorlezen van de aanklacht maakte hij gebruik van zijn recht een persoonlijke verklaring af te leggen. Hoff mann sprak maar liefst veertig uur, oftewel zo'n zes zil gen. riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Door Mathieu Kothuis AMSTERDAM - Over Amsterdam raken Nederlanders niet uit gepraat. Het is meer dan onze hoofdstad alleen. Amsterdam ii tegelijk ook een bakermat van veel van onze culturele en maat schappelijke waarden. Maar Amsterdam is als stad ook gevaar lijk, mooi, onvriendelijk, hoffelijk, goor, 'het Venetië van hel Noorden', duur, aardig, een 'poel des verderfs'. Kortom, Amsterdam lijkt net zo vele malen aardig of on vriendelijk als er Nederlan ders zijn. Het beeld van Am sterdam is de laatste jaren echter overwegend negatief bepaald en geïdentificeerd met druggebruik, ongecontro leerd geweld en vooral crimi naliteit. Tijd dus, zo meent Amsterdam, voor een drasti sche 'oppoetsbeurt' om dit ge havende imago te veranderen. „De campagne 'Amsterdam heeft 't' is voortgekomen uit het besef in brede kring dat er iets aan het veranderen is in Amsterdam". Zo begint een persbericht dat de stichting 'Amsterdam heeft 't' vorige week bij de start van deze campagne voor de hoofdstad presenteerde. Het is alweer jaren geleden dat New York een soortgelijke campagne startte onder de slogan 'I love New York'. New York, toen al net zo 'crimineel' als Amsterdam nu, leed onder dit imago onder andere door het wegblijven van toeristen. Met de campagne 'I love New York' werden vooral de posi tieve elementen van de stad onder de aandacht van het pu bliek gebracht via perspubli caties, advertenties, tv- spotjes, manifestaties, ten toonstellingen en met name door het veelvuldig gebruik van posters met de tekst 'I love New York'. De ideologie ach ter dit idee lijkt alles te maken te hebben met de reclamepsy- chologie; herhalen, herhalen, herhalen en nog eens herhalen tot iedereen er wel in móet gaat geloven. En het werkt. New York is weer helemaal 'in'. En terwijl de toeristen weer toestromen is de crimi naliteit in New York er zeker niet minder geworden. Het gaat dus kennelijk om het idee, de indruk die mensen van een stad hebben of krij gen. En die is wat Amsterdam betreft niet best. De 'Stichting Amsterdam heeft 't' heeft geen ongelijk als ze zegt dat die ne gatieve indruk telkens op nieuw wordt gevoed door het feit dat de negatieve aspecten van Amsterdam (moord en doodslag) meer nieuwswaarde blijken te hebben dan de posi tieve kanten van de „Amsterdam verdient meer dan dat. De problemen van grote stad, die er zijn, kunnen niet op korte termijn worden opgelost. Dat vraagt en krijgt een lange termijn aanpak. De werkelijkheid is echter óók, dat Amsterdam een vergelij king met andere (hoofd-)st® den ruimschoots doorstaat aldus de stichting. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft de stichting inmiddels een startkapitaal van 150.000 gulden voor haar campagne toegezegd. De cam pagne 'Amsterdam heeft 't' enkele jaren duren en past bo vendien ook uitstekend in voorbereiding van de OlyP1' sche Spelen als die al in Am sterdam kunnen worden go- houden. Overigens is de cam pagne niet alleen bedoeld om het 'toeristische' imago van® hoofdstad te verbeteren, be gaat ook om een versterking van de aantrekkingskrach1 van Amsterdam als woon plaats en vestigingsplaats voor het bedrijfsleven. Het idee voor de campag® 'Amsterdam heeft 't' is ëe°°' ren tijdens een congres van" International Advertising As sociation (IAA), eind vorig jaar in Amsterdam. De IAAê enkele Amsterdamse recla®^ bureaus deden daarop enk® suggesties voor die Amster dam-campagne aan het êe meentebestuur en burgernee - ter Van Thijn haakte enthou siast op dit idee in. Hij is middels voorzitter van h stichtingsbestuur. Andere W stuursleden zijn afkomstig de reclamewereld, bedrijve- instellingen, bankwezen het gemeentelijk appara Amsterdam. Overleden pE Palestijnse leider Abu Ni- dal, een van de meest gezochte personen ter wereld, is in Bag dad overleden aan een hart aanval. Zijn groep stelde zich onder andere verantwoorde lijk voor de aanslag op de Is raëlische ambassadeur in Londen in 1982 die het sein was voor de Israëlische inva sie in Libanon. Omdat hij al jaren overhoop lag met Yasser Arafat, de leider van de PLO, pleegden aanhangers van Ni- dal verscheidene aanslagen op PLO-functionarissen. Schone handen HET bestuur van de Westduit- se Sociaal-Democratische Partij heeft verklaard dat, te oordelen naar beschikbare in formatie, geen socialist geld dat voor de partij was be stemd, in eigen zak heeft ge stoken of smeergeld heeft aan genomen. Het bestuur erkent intussen dat bij de praktijk van het verleden ook binnen de Sociaal-Democratische Partij onjuistheden zijn voor gekomen. Men heeft er intus sen voor gezorgd dat deze on juistheden niet herhaald kun- I nen worden. Doodvonnis EEN militair tribunaal in Ka rachi heeft in het geheim vier politieke activisten ter dood veroordeeld voor hun aandeel ii in de kaping van een Pakis- taans vliegtuig in 1981. Een vijfde verdachte werd tot 14 jaar gevangenisstraf veroor deeld. EVA richt zich meer op EG DE zeven landen van de Euro pese Vrijhandels Associatie (EVA) hechten er grote waar- de aan dat de samenwerking met de EG snel wordt ver sterkt. Handelsbeperkingen van technische aard moeten worden opgeheven, waarbij vereenvoudiging van douane- en andere grensformaliteiten voorop moet staan. Rabo nu ook in België DE Rabobank gaat een kan toor openen in Antwerpen. Er gaan op het Antwerpse Rabo- kantoor ongeveer 15 mensen werken. België is het vijfde land waar de Rabobank zich vestigt, na de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, West- Duitsland en Curasao. Ruim 140 doden MEER dan 140 mensen zijn ge dood en duizenden personen zijn dakloos geworden toen in het afgelopen weekeinde een wervelstorm over het centrale deel van de Filipijnen trok. Dit hebben hulpfunctionarissen gezegd. Bestand HET volksfront voor de be vrijding van Eritrea (FPLE) is bereid tot een bestand met het Ethiopische leger opdat de be volking die van de honger te lijden heeft voedsel kan krij gen. Dit heeft de vertegen woordiger van het front in België gezegd. In Eritrea, in het noorden van Ethiopië, hebben 1,25 miljoen mensen van de droogte te lijden. i Massagraf PERUAANSE boeren hebben in de door guerrillastrijders beheerste gebied Huanta, in het Andesgebergte, een mas sagraf gevonden met de stof felijke resten van zeker 50 mensen, van wie de voeten en handen waren vastgebonden. Er zijn al eerder graven ge vonden in het bolwerk van de guerrillabeweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad). De strijd van Sendero tegen de conservatieve regering in Li ma heeft al aan meer dan 4000 mensen het leven gekost. liegtuigkaping DE passagiers van een gister ochtend naar Teheran ge kaapte Saudische Tristar zijn na enige uren vrijgelaten door de kapers. De kapers eisten behalve een losgeld, dat Jeme- nieten wonende in Saudi-Ara- bië niet worden lastiggevallen door de autoriteiten en dat Saudische leerkrachten Jemen verlaten. Zij vroegen politiek asiel in Iran. Slachtoffers DE Indiase regering heeft aangekondigd dat families van mensen die zijn omgeko- meri in het geweld na de moord op premier Indira Gandhi, 10.000 rupees, onge veer 2500 gulden, zullen ont vangen voor elk slachtoffer. De tegemoetkoming is onder deel van een pakket herstel maatregelen dat werd goedge keurd door premier Rajiv Gandhi. ms Ch fin tie hel dat en gel uit b< g< Ti H B E A v< w ee m h< 3 C

de Stem | 1984 | | pagina 4