Korter werken ziekenhuizen komt in knoei Mgr. Cassidy nieuwe nuntius )e^e|yd Sparen bij Van Lanschot levert méér op. Brugmeegeno Steeds een stap voor Tweeslachtig Hoofd BVD krijgt verschoning Invoering 38-urige werkweek T5 PAGINA 2: WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 T28 PAGINA 3 BINNENLAND1 GETUIGE IN RECHTSZAAK Rechters weer mild tegen geweldplegers Mr. Van Veen bij afscheid onderscheiden DEN HAAG - Minister Rietkerk (Binnenland se Zaken) treft vandaag een Kamermeerder heid tegenover zich, die de gemeenten en pro vincies in principe vrij wil laten in de keuze voor een 38-urige werkweek. Bankpersoneel wil meer loon DE STEM COMMENTA AR. BINNENLAND Veteranenziekte Geen arbeidsplicht werkloze jongeren Wethouder doet valse aangifte Illegale Surinamers Jeugdplan garages: 500 extra jongeren Oliedievenbende Tankslag wast handen in onschuld Gereformeerden en hervormden verder op weg Geld voor bezuinigingen gebruikt ANWB trekt oproep over deel 3 in PAUS STUURT TYPISCHE DIPLOMAAT NAAR DEN HAAG A Kamer schrapt verbod porno SPAARDEPOSITO 10 JAAR SPAAR VRIJ REKENING GIRAAL SPAREN 'De grootste prestatie is ge weest de mensen ervan te overtuigen dat de autoritei ten niet verantwoordelijk waren, ondanks het feit dat politiepersoneel werd gear resteerd', aldus een diplo maat. Veel van de lof is toege zwaaid aan Kiszczak, die de eerste arrestaties op de tele visie bekendmaakte en toe gaf dat het, afgaande op de bekentenis van een kapitein van politie, waarschijnlijk was, dat de priester dood was. 'Men moet het misdrijf van individuele ambtenaren van het ministerie van bin nenlandse zaken niet vereen zelvigen met het gehele ap paraat van de openbare orde en veiligheid', zei Kiszczak. Iemand van Solidariteit noemde de minister een han delsreiziger die een minder waardig produkt aan de man moest brengen. 'Hij deed het zeker niet slecht', zei hij. De regering is geholpen door de terughoudendheid van kardinaal Glemp en diens zeldzame en behoedza me uitlatingen voordat en nadat vorige week dinsdag Popieluszko's stoffelijk over schot was gevonden. De lei der van Solidariteit, Lech Walesa, kwam ook tussen beide om zijn volgelingen te waarschuwen zich niet te la ten misleiden tot politieke provocatie. Zowel Glemp als Walesa hebben er bij de re gering op aangedrongen op de dood van de priester te reageren met een dialoog. periode te overbruggen. Vol gens hem had er in de goede tijden geld gereserveerd moeten worden voor de slechte periode. Hij betreurt het dat Exxon 'te vlug' heeft beslist het doek voor Lago te laten vallen. 'Onverantwoordelij k' noemde Arends het stand punt van minister De Koning dat de Antillen niet hoeven te rekenen op extra steun na de sluiting van Lago. 'Als je mi nister van Antilliaanse zaken bent, moet je die verant woordelijkheid dragen en niet weggooien', zo was zijn commentaar. Op het politieke front wordt nog hardnekkig ge probeerd sluiting van Lago te voorkomen. Betico Croes ging voor de zoveelste maal in de afgelopen weken op pad om te redden wat er te red den valt. Maandag vertrok hij met een delegatie van het Arubaanse eilandbestuur naar de Verenigde Staten, 3 waar hij wil praten met de directie van Exxon. Inmid dels is ook de directeur van Lago, Toni Cavallaro, naar het hoofdkantoor van de moedermaatschappij in de VS gegaan. De Nederlandse regering is al in het voorjaar door de Ex- xon-directie op de hoogte ge bracht van de problemen bij Lago. De raffinaderij is vol komen verouderd en er zijn zeker enkele honderden mil joenen dollars nodig het be drijf weer rendabel te ma ken. Exxon heeft zich tot nu toe niet bereid getoond dat bedrag op tafel te leggen. Ook is al geprobeerd Vene zuela in de raffinaderij te la ten deelnemen via haar staatsmaatschappij 'Mara- ven'. Het land is echter door afspraken binnen de Opec gebonden aan beperking van haar leveranties. Dat heeft gevolgen voor Lago maar ook voor de minder verouderde Shell-raffinaderij op Cura sao. raakt. Hij was er diezelfde middag nog zo ondersteboven van dat de vergadering van de Ministerraad enkele uren uitgesteld werd. 'De Staats secretaris is zich aan het be raden,' heette het. Maar wat de aanwezige verslaggevers nog niet wis ten was dat 'de staatssecreta ris' zich op een ook voor de rest van het kabinet onbe kende plaats aan het beraden was. Jaap Scherpenhuizen was even spoorloos, maar heeft uiteindelijk tóch maar zijn handtekening onder het compromis gezet. Vonhoff gaat niet 'topless' naar Groningen, de WD-be- windslieden zijn van alle smetten vrij, de spreiding gaat in 'gewijzigde en afge slankte vorm' door, de Twee de Kamer gaat waarschijn lijk binnenkort akkoord, maar de strijd lijkt nog lang niet gestreden. De provincie Groningen is niet helemaal tevreden, de provincie Zuid- Holland en het gemeenteb- stuur van Den Haag zijn niet blij en de personeelsvereni ging van de PTT 'heeft met ontsteltenis' op het besluit gereageerd. Het 'onsje minder', waar het Noorden mee akkoord is gegaan, heeft het kabinet van een crisis gevrijwaard. Maar of het leger PTT-ambtenaren daar een boodschap aan heeft is maar zeer de vraag. Amb tenaren, zo wil de volksmond, zijn niet in beweging te krij gen. Als hun medewerking gevraagd wordt voor iets dat ze absoluut niet zien zitten, zou het wel eens een waar heid als een koe kunnen wor den. AMSTERDAM (ANP) - Het hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), mr, p. de Haan, heeft zich dinsdag voor het gerechtshof in Am sterdam beroepen op het ver schoningsrecht. Het hof gaf hem daarin gelijk. De verdediging van de 42- jarige Henk W. had hem als getuige opgeroepen in de voortgezette zaak van de ex plosie en brand in een pand in de hoofdstad in juni 1980. De rechtbank in Amsterdam ver oordeelde W. in 1983 tot een gevangenisstraf van één jaar wegens het in bezit hebben van explosieven en wapens. W„ voormalig secretaris van de inmiddels ter ziele gegane organisatie Rode Jeugd, heeft steeds ontkend dat er explo sieven in zijn woning waren en stelt dat de BVD de hand in de zaak gehad heeft. Al voordat zijn ondervra ging begon legde De Haan een verklaring af waarin hij stelde dat hij een verplichting tot ge heimhouding heeft voor wat betreft de werkwijze en ope rationele activiteiten van de BVD. Ook over de mensen en organisaties waarop de aan dacht van die dienst is gericht wilde hij geen mededelingen doen. Het hof vond een algemeen verschoningsrecht te ver gaan, maar vragen over BVD-gehei- men hoefde De Haan niet te beantwoorden. De BVD-chef gaf dan ook geen antwoord op vragen van de verdediging of de dienst W. in de gaten had gehouden en of er informatie was doorgespeeld aan het Openbaar Ministerie. Ook bij de vraag of hij een BVD-agent met de naam Gerrit André van der Wolk kende, beriep De Haan zich op het verscho ningsrecht. Kamer Iaat gemeenten eigen keus ALKMAAR (ANP) - De Alk- raaarse rechtbank is dinsdag morgen in haar vonnissen te gen zes inwoners van Zaan stad, die veertien dagen gele den terecht stonden wegens openlijke geweldpleging tegen de 20-jarige Edwin Tesselaar uit Warmenhuizen, opnieuw mild geweest in haar vonnis. Het Openbaar Ministerie heeft onmiddellijk na de uit spraak hoger beroep aangete kend. Het slachtoffer liep zo'n zwaar hersenletsel op dat hij vijf dagen in coma lag en hij kampt nog steeds met met evenwichts- en coördinaties toornissen. Drie verdachten, tegen wie twee jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf was geëist, werden - ondanks hun gedeel telijke bekentenissen - vrijge sproken. Een vierde verdachte werd wel veroordeeld, maar direct in vrijheid gesteld. Tegen de 21-jarige Edwin K. en de 20-jarige Rutger B. had de officier twee en een half jaar gevangenisstraf geëist omdat zij het slachtoffer nog trapten en sloegen toen de man al zwaar gewond op de grond lag. Zij werden veroor deeld tot respectievelijk acht maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk en tien maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk. De mildheid van de vonnis sen werd niet gemotiveerd in deze tweede ernstige kustge- weldzaak. Dezelfde strafka mer was vorige week ook zeer mild in de 'Egmondse strand- zaak' die een mensenleven kostte. Ook CDA en WD willen niet dat Rietkerk deze ont wikkeling op voorhand een halt toeroept. Beide fracties zullen dit vandaag in de Kamer laten weten tijdens een interpellatie die is aangevraagd door de PvdA'er Alders. Rietkerk heeft zeer afwijzend gerea geerd op het besluit van Am sterdam in 1985 een 38-urige werkweek in te voeren. Ook in andere gemeenten leven deze plannen. De bewindsman acht een dergelijke ontwikkeling niet gewenst, omdat het overleg over de arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren nog in volle gang is. Rietkerk heeft zelfs gedreigd op grond van de Ambtenarenwet in te grijpen. De PvdA is daar zwaar over gevallen, maar ook het CDA en de WD gaat dit te ver. Inmiddels hebben de vier grote gemeenten Rietkerk aangeboden nog even te willen wachten met een snellere ver korting van de werkweek. Hun wachten is gericht op het overleg tussen Rietkerk en de ambtenarencentrales. Dat overleg wordt vandaag hervat, maar grote kans op een akkoord is er ook dit keer niet. Het verschil van mening over de kortingen op de sociale uitkeringen en de invoering van de pensioenpremie zou nog lang niet zijn overbrugd. Bovendien blijven ook de cen trales vasthouden aan een werkweek van gemiddeld 38 uur. DE Vereniging van Kaderper soneel in het Bank- en Verze keringswezen (VKBV) zal bij de komende CAO-onderhan- delingen minstens 1 loons verhoging eisen. °E OVERWINNING van de Sandinisten in de verkiezingen in Ni caragua is door de Verenigde Staten afgedaan als een 'electorale 'arce' Na maanden lang te hebben geroepen dat er geen sprake ton zijn van 'eerlijke verkiezingen', claimt de VS nu weer 'nieuwe verkiezingen'. Want anders zou niet zijn voldaan aan een van de eisen in het vredesplan van de Contadoragroep voor Midden- Annerika. Een vreemde, tweeslachtige houding van de VS. Toen er verkiezingen werden gehouden in El Salvador, twijfel den de Amerikanen niet aan het democratisch gehalte ervan, toewei daar wel partijen werden geweerd. En het opnieuw aan treden van Duarte in Salvador werd eveneens met instemming begroet. Vergeten werd, dat hij in zijn vorige regeringsperiode het decreet ondertekende, waarbij gevangen zetten zonder vorm van Proces en martelen tijdens gevangenschap werden goedge keurd. In Nicaragua zijn er tijdens de verkiezingen geen partijen ge weerd. De partijen die het af hebben laten weten, deden dat om dat ze hun eigen voorwaarden niet vervuld zagen of omdat ze vanuit het buitenland onder druk werden gezet om niet deel te nemen. Maar er was een oppositie en die heeft een niet gering Percentage van de stemmen gehaald: zo'n 32 procent. Daarvan üing 23 procent naar centrum-rechtse partijen. De Sandinisten Ze|f haalden 'slechts' 67 procent. Afgezet tegen een opkomst van 82,8 procent, kun je uit die cij fers bepaald niet concluderen dan dat er in Nicaragua sprake zou j-jin van een 'één-partij-stelsel' en dus 'oneerlijke verkiezingen'. Daarvoor is de score van de oppositie te hoog. Bovendien hebben zowel de Nederlandse waarnemers als Westerse diplomaten vastgesteld dat er aan 'de legitimiteit van de verkiezingen' niet valt te twijfelen omdat er sprake was van een echte keuze'. Tegenover die feiten en meningen staat dan de op vatting van de VS, die bij gebrek aan argumenten niet meer is dan tot halen van 'het eigen gelijk' op grond van 'een vooringenomen standpunt'. Premier Lubbers reikt Van Veen de onder scheiding uit. - FOTO ANP Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Mr. Chris van Veen heeft gisteren bij zijn afscheid als voor zitter van het VNO uit handen van premier Lub bers de versierselen ont vangen die horen bij 'Grootofficier in de orde van Oranje Nassau'. Van Veen wees nog eens op de urgentie van de jeugdwerkloosheid. Pre mier Lubbers riep bonden en werkgevers op vooral vast te blijven houden aan de uitgangspunten van het Stichtingsak koord van 1982.„Slijtage bedreigt dat akkoord. Er is evenwel nog steeds re den voor een serieuze aanpak van de aanbeve lingen die twee jaar gele den door werkgevers en werknemers zijn gedaan", aldus Lubbers. De nieuwe voorzitter van het VNO, mr. C. van Lede, die gisteren officieel mr. Chris van Veen op volgde, schetste een tame lijk optimistisch beeld voor de toekomst. Er is volgens hem geen reden voor teneergeslagenheid gezien de veerkracht van Nederland. DE veteranenziekte heeft op nieuw een slachtoffer geëist. Het afgelopen weekeinde is in het Sint Jozephziekenhuis in Einhoven een 68-jarige Eind- hovense vrouw overleden. De vrouw heeft de besmetting vermoedelijk opgelopen in ho tel Montemar in het Spaanse Pineda de Mar. MINISTER Brinkman wil werkloze jongeren niet bij wet verplichten onbetaald werk te doen. Hij wil alleen bevorde ren dat werkloze jongeren „beseffen dat ze een morele plicht hebben iets voor hun uitkering te doen." Brinkman antwoordde dit gisteren op vragen van het PPR-kamerlid Lankhorst naar aanleiding van een interview in het CNV- jongerenblad 'Warempel'. DE D'66-wethouder in Spijke- nisse, G. van der Pluym, heeft zijn functie neergelegd als ge volg van een onderzoek dat te gen hem loopt wegens het in dienen van een valse aangifte bij de politie. De politie in Spijkenisse stelde onlangs vast dat Van der Pluym een valse aangifte heeft gedaan over een beroving begin okto ber. Hij heeft ten onrechte ge steld dat de beroving in Spij kenisse heeft plaatsgevonden terwijl later bleek dat dit er gens in Rotterdam is geweest. De D'66-afdelingsvoorzitter van Spijkenisse is onlangs ook aangehouden wegens het tweemaal indienen van een valse aangifte. SURINAMERS die illegaal in ons land verblijven, worden in de gelegenheid gesteld zich aan te melden om alsnog een verzoek voor een verblijfsver gunning in te dienen. Zij zul len bij aanmelding niet in be waring worden gesteld. Staatssecretaris Korte-Van Hemel deed deze belofte giste ren. Het feit echter dat ze niet in bewaring worden genomen, wil niet zeggen dat zij auto matisch een verblijfsvergun ning krijgen. HET jeugdplan in de garage sector, dat in juni in de nieuwe cao-metaalnij verheid werd overeengekomen, werpt resu- laten af. In korte tijd zijn op basis van dit plan ruim 500 jongeren extra in dienst geno men. De jongeren hebben een deeltijdbaan van 20 uur met evenredig loon, en gaan daar naast nog een dag naar school en een dag naar een speciale bedrijfsopleiding. Dit hebben de Industriebond FNV en Bo- vag bekendgemaakt. Een dieplader met daarop een dragline heeft gisteren in Zaam- dam het grootste deel van een brug over een weg 'meegenomen'. Per soonlijke ongevallen zijn niet gemeld. - FOTO ANP Van onze correspondent VENLO/DORDRECHT - „De rijkspolitie in Dordrecht wil me alleen maar dwarszitten". Dat zegt directeur Hardenbol van Tankslag Dordrecht in een reactie op de beschuldi ging dat zijn bedrijf in Zuid- Nederland op illegale wijze olie zou hebben ingezameld. „Onder de naam Tankslag Dordrecht ben ik zeven maan den geleden begonnen en nu probeer ik mijn bedrijf zo te ontwikkelen dat het boven alle andere uitsteekt. De beschul digingen die de politie aan mijn adres heeft geuit, noem ik een lachertje. Ik zal het hier dan ook niet bij laten zitten", aldus Hardenbol. Evenals Hardenbol is ook zijn collega Venus van het ge lijknamige olie-inzamelings- bedrijf uit Zegge woedend op de politie. Beiden zeggen vol ledig te goeder trouw te zijn. Zoals gemeld is de politie be zig bewijzen te verzamelen te gen Hardenbol. LUNTEREN (ANP) - De ge combineerde synodevergade ring van de Nederlandse Her vormde Kerk (met 2,5 miljoen leden) en de Gereformeerde Kerken in Nederland (met 800.000 leden) is gisteren in Lunteren in grote meerder heid akkoord gegaan met voorstellen die de hereniging van beide kerken naderbij brengt. Over deze voorstellen moe ten de kerken zich nu voor 1986 regionaal en plaatselijk uitspreken. Een definitieve in tegratie van beide kerken wordt omstreeks 2020 ver wacht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Ziekenhuizen zullen een deel van het geld dat zij extra krijgen om de arbeidstijdverkorting te financieren, gebruiken om de extra bezuinigingen mee te betalen. Daardoor zal dan veel min der overblijven voor herbezet ting van opengevallen ar beidsplaatsen. Het Centraal Orgaan Tarie ven Gezondheidszorg (COTG) heeft deze week aan staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) geadvi seerd de ziekenhuizen ƒ654,- te geven per full-time werk nemer. Een ziekenhuis met 200 man personeel krijgt dus ruim 130.000 meer voor de budget ten. De manier waarop die gel den worden gebruikt, is in principe een beslissing van de ziekenhuisdirectie. De COTG wil, in afwachting van de hoogte van de herbezetting bij korter werken, dit jaar 117,- van dat bedrag 'sparen' voor de precieze omvang van de herbezetting. Volgend jaar moet dat 162,- zijn. Dat 'spa ren' is nodig omdat er tussen werkgevers en bonden in zie kenhuizen nog geen nieuwe afspraken over korter werken zijn gemaakt. Op dit moment heeft perso neel in ziekenhuizen één roos- tervrije dag, waarvoor de prijscompensatie is ingele verd. Feitelijk zou daaruit 2,2 dag vrij uit te betalen zijn. De sociale partners in het zieken huiswezen hebben afgespro ken in de komende jaren min stens 5% arbeidstijdverkorting te bewerkstelligen. Maar de invulling daarvan hangt in hoge mate af van het overleg tussen werkgevers, bonden en minister De Koning (Sociale Zaken) over het 'trendvolgers- beleid'. Dat overleg zit muur vast. Daar komt bij dat de zie kenhuizen enkele maanden geleden geconfronteerd wer den met een extra bezuiniging van 1% op de budgetten 130 min.). Wel krijgen de zieken huizen ongeveer 250 min. er bij om het zogeheten 'anciëni- teitsprobleem' op te lossen. Bij de ziekenhuisorganisatie NZR wordt gesteld dat het voor de hand ligt dat naast de ze post, ook de extra gelden voor korter werken aange wend zullen worden om de ex tra bezuinigingen op te van gen. Bij het departement van Volksgezondheid onderkent men dit, maar acht men dat de verantwoordelijkheid van de ziekenhuizen. DEN HAAG (ANP) - De ANWB komt terug op zijn op roep aan alle automobilisten en motorrijders voorlopig nog geen 22,50 gulden over te ma ken voor het nieuwe deel 3 van het kentekenbewijs. De bond adviseert dat be drag toch maar te storten, om dat de behandeling in de Tweede Kamer over deze zaak naar verwachting niet vóór januari plaatsvindt. Door te wachten op de uitspraak van de Kamer loopt men kans een boete te krijgen als men na 1 februari niet in het bezit is van een vignet. De bond heeft dat dinsdag meegedeeld. Van ome correspondent VATICAANSTAD - De Australiër Edward Cassidy is de nieuwe 'ambassadeur' van de paus in Den Haag. Mgr. Cassidy volgt de eerder dit jaar overleden Duitse mgr. Wüstenberg op. Mgr. Cassidy, zestig jaar ge leden in Sydney geboren, is een carrière-diplomaat met slechts enkele jaren pastorale ervaring. Na zijn priesterwij ding in 1949 studeerde hij eni ge jaren canoniek recht en in 1955 al ging hij in de diploma tieke dienst van het Vaticaan. Eerst in India, vervolgens in Ierland, El Salvador en Ar gentinië. Zijn eerste 'ambassadeur- spost' kreeg hij in 1970 in Tai- peh (nationalistisch China). In 1973 werd hij benoemd in de nieuwe staat Bangla Desj. In 1979 volgde zijn benoeming in Pretoria (Zuid-Afrika). De nieuwe pauselijke ge zant in Nederland heeft on derhand enige ervaring met moeilijke kerkprovincies. Pre toria in Zuid-Afrika is zeker niet een van de eenvoudigste posten voor een pauselijk ver tegenwoordiger, te meer daar in dat land de fijnste rooms- katholieken zijn aan te treffen in bevolkingsgroepen die el kaar het felst bestrijden. Tai wan en Bangladesh waren destijds evenmin probleemlo ze posten voor een Vaticaanse ambassadeur. Van Mgr. Cassi dy is in Rome (althans buiten de curie) weinig bekend, maar gezien zijn loopbaan mag in elk geval worden aangenomen dat hij een diplomaat is in alle betekenissen van het woord. Hier volgt het weerbericht voor vandaag. Mestbanken met een zicht van minder dan 50 meter en een geurbereik van minstens 20 kilometer komen voor in de provincie Noord- Brabant. De mest zal geleidelijk optrek ken in de richting van de Zeeuwse kust. Het lijkt inderdaad een hele kleine stap van akkerbouw naar kakkerbouw, maar of de boeren iets met drijfmest kun nen, is nog niet duidelijk. Mis schien is het wel overdrijf- mest. Ach, Mondale kan altijd nog president in Nederland wor den. Hij ligt hier in ieder geval beter in de markt dan Reagan. We zullen dan wel eerst even moeten uitrekenen hoe het met hun arbeidstoeslag staat, want Mondale en Ferraro zijn na tuurlijk tweeverdieners. Wij hebben hier vast nog wel een Mondaletijdbaan voor Walter. De Amerikanen zijn helemaal gek van stemmen. Nu willen ze weer nieuwe verkiezingen in Nicaragua. De president zit weer vier jaar in het Witte Huis: Ronald Reagan and the Temple of Doom. De groeten vanuit vetgemest Nederland. MERIJN Den Haag - De meerderheid van de Tweede Kamer heeft door een monsterverbond van VVD en PvdA het verbod op verspreiding van pornografi sche afbeeldingen geschrapt. Strafbaar blijft pornografie, waarbij kinderen jonger dan 16 jaar betrokken zijn. Ook het verstrekken, aanbieden of vertonen van porno aan deze jeugdigen is strafbaar evenals porno in het openbaar ver keer. (ADVERTENTIE) Tien jaar lang de hoogstë rente. Maandelijks uitbetaald. Aantrek kelijk als extra inkomen. Minimum-inleg: f 10.000,-. Deze rekening geeft u de moge lijkheid direct over uw saldo te beschikken: f 3.000 - per maand vrij, en daarboven 1% opname kosten. U ontvangt altijd een ge garandeerde rente van 4%. Een zeer aantrekkelijke rente en uw geld blijft vrij beschikbaar (tegen 1,5% opnamekosten). Stor tingen en opnamen via uw bank- of postgirorekening. Bel: ons kantoor te Breda 076-22 58 44; Roosendaal 01650-4 09 70 of een van onze spaaragentschappen: Eften-Leur (01608-1 22 30); St.-Willebrord (01653-25 55); Zevenbergen (01680-2 3417). Bankgiro: 22.51.75.002 of postgiro: 1117570.

de Stem | 1984 | | pagina 3