1 EN THUIS. 6Poolse folkloregroep op zoek naar danslustigen HERFST AANVRAGEN EMANCIPATIESUBSIDIE INGETROKKEN Plaatselijk nieuws 7shuis zijn we 't wel rechten. Want ze trouwens bij de wet immers ook arbeid, dijk te verdelen. WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 ©®!SKM VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 Officieus vogelkampioenschap Clinge Varken voor beste vogels Info-avond Bouw- en Houtbond UIT HET ZAKENLEVEN AMRO-bank Hulst werd uitgebreid Axel Graauw Hulst Kloosterzande Vogelwaarde Akkers Reacties A12 vakje benutten, tentie wordt in een groter iet het belangrijkste woord, lig. nummer in de advertentie op. lemakkelijk en snel. JKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat ng van brieven onder nummer Als contante betaling kunt u een auwe girokaart (dus géén giro- ot /angt u een acceptgirokaart administratiekosten in rekening Dagblad De Stem, Postbus 3229, ieksadvertenties. rakje overslaan, én vakje gebruiken. Prijs incl. 5% BTW - 5,10 6,80 8,50 10,20 11,90 ƒ13,60 élefoon: eite. grote resultaten. lichting Ideele Reclame. SIRE T22 "Rooie Vrouwen' in Hulst kappen ermee Van een onzer verslaggevers HULST - De gemeenten Hulst en Hontenisse moeten bij de samenstelling van de begroting voor 1985 geen rekening houden met de wen sen van de Rooie Vrouwen van de Partij van de Arbeid. Bij gebrek aan belangstel ling vanuit de achterban heb ben de vrouwen besloten zich zelf op te heffen. De aanvra gen voor emancipatiesubsidies voor 1984 en 1985 zijn inge trokken. Een en ander blijkt uit het jaarverslag 1983/1984 van de wouwen in de PvdA afdeling Hulst/Hontenisse. „Het is dit laatste jaar duidelijk gebleken dat de belangstelling steeds verder zoek raakt. Het is erg Van onze correspondent CLINGE - Zeeuwvlaamse vogelliefhebbers die op 1 en 2 december hun mooiste ex emplaren te kijk zetten in Clinge, hoeven als ze in de prijzen vallen voorlopig niet meer naar de slager. De winnaar van het klas sement van verdienste bij de EK gaat met een half varken naar huis. De hoofdprijs bij de OK vogels is een kwart varken en het andere kwart gaat naar de eerste in het klassement van verdienste voor de zangkanaries (EK en OK samen). De vogeltentoonstelling in zaal De Troubadour wordt op touw gezet door de ver eniging de Vlaamse Gaai en heeft de titel van officieus Zeeuwsvlaams kampioen schap meegekregen. Lief hebbers van alle Zeeuws- vlaamse clubs die zijn aan gesloten bij de Bond mogen er aan meedoen. Ze moeten zich wel voor 12 november bij secretaris A. Pieters in Hulst laten inschrijven. Tijdens de tentoonstelling is er ook nog een vogelbeurs, zodat bezitters van gevleu gelde vrienden nog een le vendig handeltje kunnen drijven. Tegelijk is er tevens een rommelmarkt. Alsof de strijd om het Zeeuwsvlaams kampioenschap nog niet ge noeg is, wordt voor de lief hebbers van de vereni gingen uit Kloosterzande, Hulst en Clinge nog een aparte en onderlinge wed strijd gestreden om ver schillende prijzen. Van een onzer verslaggevers HULST - De afdeling Hulst van de Bouw- en Houtbond FNV houdt maandag 12 no vember een informatie- en voorlichtingsbijeenkomst in Den Dullaert. Er wordt gesproken over het arbeidsburaeu, werken met contract, de meubel-CAO, de afbraak van de sociale voor zieningen en de CAO-voor- stellen 1985. Een en ander wordt uit de doeken gedaan door directeur Klaeijsen van het arbeidsbu reau Hulst en districtsbe stuurder h. Lenting. Naar aanleiding van wat de spre kers naar voren brengen kun nen er na de pauze vragen worden gesteld. De bijeen komst begint om 19.30 uur. HULST - Maandag 12 novem ber opent de AMRO bank aan de Grote Markt 16-20 de deu ren van haar vernieuwde en nieuw verworven pand. Er zijn in totaal 4 open sta-balies. Er is een zitbalie en er zijn spreekkamers. Aan de herope ning gat zaterdag 10 november een Open Huis vooraf van 13- 16 uur. Een jazzband verzorgt daarnaast een streetparade en voor de kinderen is er een vro- lijk programma. jammer", aldus het jaarver slag. De dames zijn in het ver slagjaar slechts twee maal bij elkaar gekomen. In maart was dat om de dia-serie 'Vrouwen in Hulst' te bekijken. „Helaas was de opkomst gering". De neergaande lijn werd overi gens eind 1983 al ingezet. Op de uitnodiging voor een geza menlijk uitje naar het optre den van cabaretière Nelleke Burg in het cultureel centrum De Halle in Axel reageerden slechts drie enthousiastelin gen. Het besluit ermee te kappen viel tijdens de jaarvergade ring in september van dit jaar. „De jaarvergadering werd door zo weinig vrouwen be zocht en er was ook niemand bereid om volgend bestuurs jaar de vrouwenzaken te be handelen dat de aanwezige vrouwen (4) besloten hebben om er maar een punt achter te zetten", aldus de droeve mare in het ledenblad Links Af van de PvdA-afdeling Hulst/Hon- tenisse. Ziekenhuis Uit Links Af blijkt verder dat er ook weinig animo is voor werkzaamheden binnen het afdelingsbestuur. Tot nu toe hebben drie leden interesse getoond voor de bestuursver kiezingen op 22 november van dit jaar. Ook bestaat er gerin ge animo voor andere functies binnen de partij. De PvdA afdeling heeft zich inmiddels ook definitief neer gelegd bij de sluiting van het Hulster ziekenhuis. Volgens Links Af hebben beroepspro cedures weinig kans van sla gen. „Ze kunnen hoogstens tot uitstel leiden van de nu gepre senteerde plannen". De aan dacht wordt nu gericht op de fusie van de Zeeuws Vlaamse ziekenhuizen. Deze moet vol gens de PvdA voldoende ga ranties bieden voor het perso neel van het St. Liduina zie kenhuis. Voor B en w van Hulst en het ziekenhuisbestuur staat die fusie echter niet op de hoogste plaats van het ver langlijstje. „Want", zo liet wethouder E. de Rechter vori ge raadsvergadering weten, „we moeten niet alleen opko men voor de belangen van het personeel maar voor de belan gen van de hele bevolking". nwerking met CfP£ orderen. CDA - De CDA-afdeling Axel gaat de komende winter maanden het thema 'arbeid' behandelen. Dat zal gebeuren in verschillende discussiegroe pen. Tijdens de najaarsledenver gadering zijn de heren Ka ten- berg en Martinet gekozen als bestuursleden. Zij vervangen mevrouw Le Feber-Mangold en de heer R. Herman. Kaarting - Door de Bond van Ouderen werd in het gemeen schapshuis een kaarting ge houden waaraan 36 personen ^deelnamen. Uitslag: 1. me- jvrouw Strijdonk, 2. V. de Ca- j'uwé, 3. P. Leeraert, 4. A. Ver- Wurmen, 5. L. van Huffel, allen Wt Graauw. Oaaibollen en pieren - Zater dag 10 november wordt er in de zaal van sportcentrum Aloy een gaaibolling en pierwed- etrijden gehouden. Aanvang 20.00 uur. Oud papier - Zaterdag 10 no vember wordt door de voet balvereniging het oud papier "Pgehaald. Gaarne gebundeld °P de stoep zetten. jo - In de zaal De Bruyn 'erd een bingo avond gehou- "1. waaraan 61 personen ïlnamen. Uitslag: 1. J. de .oning, 2. I. van de Branden, eiden Hulst, 3. A. Warrens, ''-Jans teen, 4. mevrouw M. 'an de Branden, 5. mevrouw J. naulez, beiden Hulst. Oisco-avond - De buurtvere- ('[dging Den Dullaert houdt za terdag 17 november voor de 'leugd van Groot Hulst een dis co-avond. DJ die avond is Ro nald van Giesen. Het muzikale geweld in de grote zaal van Den Dullaert duurt van 20 tot 23 uur. Veilig Verkeer - De afdeling Kloosterzande van Veilig Ver keer Nederland hield haar jaarlijkse algemene ledenver gadering. Een matig aantal trouwe V.V.N.-leden was hier bij aanwezig. Bij de bestuurs verkiezingen werd voorzitter Th. Bouwens met algemene stemmen herkozen. Mevrouw Van Heeze stelde zich niet meer herkiesbaar en in haar plaats werden twee nieuwe bestuursleden gekozen: me vrouw T. Misset en de heer G. de Moor. De scheidende mevrouw Van Heeze werd door de voor zitter met lovende woorden toegesproken voor haar bijna 15 jaar bestuurslid zijn en kreeg als dank een cadeau en bloemen aangeboden. Op de vergadering werd ook het ac- tieprogramnma 1984/1985 be kend gemaakt, waarop o.a. voorkomen: fietsenkeuring, verkeerscode-cursus, brom fietscursus, fietsenrally, jeugd verkeersproef, mobiel informatiecentrum en een autokeuring. Na de vergade ring groeide het aantal be langstellenden tot 55 personen, die deelnamen aan de bingo, waarop mooie prijzen te win nen waren. Vakantiebonnen - Donderdag 8 november is het voor de bouw- en houtbond vakantie bonnen verzilveren bij jo de Poorter, Drie Gezustersdijk 7 in Vogelwaarde. Men kan er terecht van 19.30 tot 20.30 uur. Van een onzer verslaggevers HULST - Iedere maandag avond vult de gymzaal De Schuur in Hengstdijk zich met Poolse klanken en zijn dertien hobbyisten er in de weer om de folkloristische dansen van dat land onder de knie te krijgen. Voorlopig opereert de groep Pofadjok, genoemd naar een dans uit Noord-Po len, nog in de anonimiteit, maar als het aan de enthou siaste leden ligt zal dat snel veranderen. Tenminste, als men de groep op de juiste sterkte kan krijgen. Tijdens de repetities is het nog be helpen met een cassettespe ler, maar er staat al een or kest klaar om uit te rukken bij toekomstige optredens. Initiatiefneemster van de eind maart opgerichte groep is Jolanta Frejowska, die zich na haar huwelijk in Hulst vestigde. Zij was voorheen lid van de groep Kortowo uit het Poolse Olsz- tyn, heeft in haar land een cursus choreografie gevolgd en wilde zich ook in Neder land actief met haar hobby bezighouden. En zo kon het gebeuren dat vrienden en kennissen warm liepen voor het idee een nieuwe volks dansgroep op te richten, die uitsluitend de Poolse volks danskunst zou beoefenen. De vrienden en kennissen waren veelal uit gastgezin nen, die de leden van Korto wo onderdak boden als die groep in Zeeuwsch-Vlaan deren op bezoek was. Leden werven Na het aanvankelijk ge zellig bezig zijn met volks dansen groeide na de zomer stop de wens ook naar bui ten toe op te treden. De toen tien leden besloten tot een ledenwerfactie, die uiteinde lijk drie nieuwe enthou siastelingen opleverde. Maar er zijn er nog meer nodig. Gemikt wordt op iedereen die iets voelt voor volksdan sen, zich thuis voelt bij de leden die in leeftijd variëren van 15 tot 35 jaar en die een min of meer serieuze aan pak weten te waarderem. 'Serieus' niet in de zin dat er geen grapjes gemaakt mo gen worden, maar een aan pak die de kwaliteit voorop stelt. Momenteel wordt er iedere maandagavond van 19.30 tot 21.30 uur gerepe- teerd in de gymzaal te Hengstdijk, maar de groep is best bereid een andere loka- tie te zoeken, als blijkt dat de afstand voor geïnteres seerden een probleem is. De huidige leden komen uit Hulst, Vogelwaarde, Ter- neuzen en Axel. Wie ook warm loopt voor de Poolse volksdansen kan voor meer informatie terecht bij het secretariaat (01140-10086), of eens een kijkje gaan nemen op de wekelij kse repetie. De Poolse instructrice geeft aanwijzingen. - FOTO'S DE STEM/CORJ DE BOER De kerseboom voor m'n raam zat gisteren tegen de avond nog goed in zijn bla deren. Een heel mooi tot geel verkleurd blad met 'n zweempje rood erdoor. Als 's avonds 't zonlicht er door valt, is de nervatuur mooi te zien. En alle bladeren han gen, niet een staat er naar opzij of schuin omhoog, 't Leven is er uit, je ziet 't zo. Vanmorgen zag hij er heel anders uit: hij was bijna kaal. Toch had 't niet erg ge waaid, en gevroren had het ook nog niet. Maar de blad- val gaat door. Het is niet iets wat bomen overkomt, het is iets wat ze bewust gewild hebben. Voor zover je bij bo men van bewust en van wil len kunt spreken natuurlijk. Ze hebben in de bladstelen twee kurklaagjes aangelegd, een ietsje van elkaar af. De cellen daartussen zijn ver der verstoken van alle con tact met de rest van de plant. Ze sterven af; en op dat vlakje breekt de blad steel af. En tegelijk sluit dat ene kurklaagje de wond af. Want voor bomen en strui ken komt nu 'n moeilijke tijd: de winter. Voedsel hebben ze genoeg gemaakt als 't goed is, en daarvan zijn voldoende re serves. Tenminste voor een half jaar, maar water kan het grote probleem worden. Niet dat er niet genoeg is in de winter, we weten wel be ter, maar de temperatuur van de bodem en de wortels is te laag. Ze kunnen het niet opnemen, het is er wel maar ze kunnen er niet aan. Dat is net zo iets als dorst zitten lijden op een krat bier, om dat je geen opener bij je hebt. Dat wordt indrogen. En tegen dat indrogen moe ten ook bomen zich bescher men. Ze gaan de winterrust in. Nu zijn bomen, om zo te zeggen, ook weer geen ver- morsers. Voordat ze de bla deren afstoten, halen ze er De mestkever met zijn poten omhoog FOTO ERIK OSSEWAARDE allerlei nuttige stoffen uit. Daardoor kunnen allerhan de stoffen, die voordien ge scheiden opgeslagen waren, met elkaar in contact komen of ze bestonden niet en ont staan nu pas. Al met al geeft dat schei kundige reacties en dat ver klaart voor een groot deel de herfstkleuren. En ook na tuurlijk dat stoffen als blad groen afgevoerd worden. Dingen die we voorheen niet konden zien, komen nu voor de dag. En dat maakt de herfst tot zo'n wondermooi seizoen. Alle seizoenen zijn mooi, hebben hun bekoring, hun charme en....hun gehei men, maar vraagt u ons niet, wat van al dat moois het mooiste is: de herfst! Waar om? Tja... Misschien hetzelf de wat melancholieke gevoel dat ook de dichter Kloos (1859-1935) kende: De boomen dorren in het laat seizoen, En wachten roerloos den na- bijen winter. Wat is dat alles stil, dood stil—ik vind er Mijn eigen leven in, dat heen gaat spoen. Maar ook het roodborstje dat plotseling weer in de tuin verschenen is. Tien te gen een dat het dezelfde is van vorig jaar. Toch is hij nog wat onwennig en je ziet hem bezig het hele gebied te verkennen. Vanaf strategi sche punten neemt hij alles in zich op. Hij draait, zittend op 'n paaltje, rondjes, onder zoekt alle kanten en waagt 't dan pas voedsel te gaan zoe ken op de grond. De drink bak heeft hij al gevonden en benut! Zowel om te drinken als om te baden. En ook het hoopje half rotte appels heeft zijn aandacht: er komen veel fruitvliegjes en andere insecten op af en daarvan profiteert hij dan weer. In de boomgaarden hoor je alweer 't ge'djakdjak' van de kramsvogels die zich te goed doen aan fruitresten. Overdag zie je alweer de lange V-vluchten van de ganzen; 's nachts hoor je ze gakkend overtrekkend. Het is nog de grauwe gans. Deels zullen ze doortrekken, deels, hier blijven. De echte win- tergasten, de kolganzen, zijn nog onderweg, die zitten nu nog ergens in Scandinavië. Ondanks het slechte weer liggen er toch alweer heel wat akkers in winterland geploegd. Daar zoeken de roeken en kraaien, in ge mengde groepen bijeen, hun voedsel. Hun schorre, klage lijke roep over de blinkende 'sneeën' maakt de herst echt herfstig en kondigt overdui delijk de winter aan. De winter, voor de bomen een rustperiode, voor vogels een moeilijke tijd. Wat zal 't worden? Veel kou? Lange sneeuw- en vorstperioden; veel of weinig voedsel voor handen? Wie zal het zeggen? Daarom nu, zoveel als mogelijk eten, reserves op slaan. Of zoals de Vlaamse gaaien doen: eikels zoeken en ergens verstoppen voor moeilijke tijden. En dan maar hopen natuurlijk dat je ze terug kunt vinden als de nood echt aan de man komt. Jezelf vetmesten en actief blijven is voor vogels het parool. Reserves opslaan en dan in winterrust gaan, is voor nagenoeg alle insecten het devies. Benutten wat be nut kan worden, zoals deze mestkever, de pillendraaier, die Dieter Lievens uit Hulst ons bracht. Op zijn dood lijfje krioel de het van de beestjes, vuil wit, nog geen speldeknop groot. Op de foto komen ze niet tevoorschijn, maar 't waren ook maar stofjes. En dan het raadsel! Is de kever, oud en der dagen zat, gestor ven en hebben die kleine gasten zich direct op deze brok energie gestort, of.. Hadden ze nog tijdens zijn leven bezit van hem geno men en hadden ze net zo lang zitten mieteren dat hij uiteindelijk met zijn poten omhoog lag? Wie zal 't zeg gen? Dat is te zeggen na tuurlijk. Er is echt wel na te gaan of die kleintjes para sieten zijn, die levende die ren aanpakken, of aaseters. Maar is het belangrijk? Dit kleine voorbeeldje van ster ven en opnieuw leven...wie weet waren 't zijn eigen na komelingen niet: pa is dood, lang leve pa! En toch is de herfst, ondanks de kortere dagen, dat wat sombere, me lancholieke, 'n bijzonder mooi seizoen. Zeker, zoals nu, 't weer meewerkt.

de Stem | 1984 | | pagina 15