IR. W. TACKEN: MEST IS WELKOM'. PZEM lonkt naar PNEM en PLEM Fietsen graveren helpt in Zeeland Grote belangstelling voor werktuigen stormvloedkering Pijlerdam eind '86 klaar DE STEM ro Bank tot bewijzen, komen, paarreke- en gevallen e hebt u in t elke nieu- DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 T27 PAGINA ZEELAND 1 OOK VANDAAG EN MORGEN NOG KIJKDAGEN Vrouw vermist in Oudelande GOES - De Stichting Brabantse Mestbank wil in Zeeland vier grote tussen-opslagplaatsen voor drijfmest met een totale capaciteit van 9000 kubieke meter bouwen. ZORG OVER CONTINUÏTEIT BEDRIJF Niet zo'n vaart Kernenergie GEGEVENS NU IN TERNEUZENSE COMPUTER VAN ZEELAND Van een onzer verslaggevers RAN AAL DOOR ZUID-BEVELAND WELLICHT IN 1990 Ook bij het opslag-, transport- en doseersysteem voor zand en grint konden kanidaat- kopers een kijkje nemen - foto anp Van een onzer verslaggevers BURGHSLUIS - Al op de eerste kijkdag hebben zich gisteren veel belangstellen den gemeld voor de openba re verkoop van werktuigen die voor de bouw van de stormvloedkering zijn ge bruikt. Die verkoop begint donderdag in Zierikzee. Het is niet onmogelijk dat bij een erg grote toeloop uitge weken wordt naar de sport hal in Burghsluis. De Delta dienst neemt wat dat betreft in de loop van de week een beslissing, Gisteren al zwierven hon derden belangstellenden, adspirant-kopers en gewone nieuwsgierigen, over de vijf locaties waarop de goederen staan uitgestald. „Omdat het allemaal zo uitgebreid is, weten we nog niet precies hoe groot de in teresse is. Bovendien komen er nóg twee kijkdagen, dins dag en woensdag", aldus gisteren een woordvoerder van de Deltadienst. De goederen waar het om gaat, zijn te bezichtigen op het terrein van Rijkswater staat bij Burghsluis, aan de haven van Bommenede aan de Grevelingen, op het wer- keiland Neeltje Jans, aan de Sophiahaven en op de da- maanzet Noord-Beveland. De openbare verkoop om vat een enorme hoeveelheid zwaar materieel en de com plete filtermatten-fabriek. Kandidaatkopers verwacht de Deltadienst vooral uit de hoek van de aannemerij en uit de offshore-sector. On derhandse verkoop van werktuigen is tot nu toe niet gelukt. UTRECHT - Het is vrijwel zeker, dat de stormvloedke ring in de Oosterschelde- monding in oktober 1986 ge reed komt. Getracht wordt om het kanaal door Zuid- Beveland in 1990 te voltooien en op het uitstel van de com- partimenteringswerken (Oesterdam, Philipsdam) in te lopen. Dat vertelde de directeur- generaal van Rijkswater staat, ir. J. van Dixhoorn, gisteren op de jaarvergade ring van de Unie van Wa terschappen in Utrecht. Van Dixhoorn deed deze mede delingen namens minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat, die vanwege ex tra kabinetsberaad de jaar vergadering van de Unie niet kon bijwonen. Zoals bekend is vooral de afbouw van de Philipsdam door de bezuinigingen ge- troifen, waardoor de dam volgens de huidige plannen pas in '87 gereed komt. Rijkswaterstaat wil nu pro beren om door eerdere aan besteding van bepaalde werken de dam sneller af te maken. Over de Philipsdam wordt een weg gelegd, die onder meer West-Brabant met Schouwen-Duiveland gaat verbinden. De directeur-generaal van Rijkswaterstaat kon digde aan dat de nota over het beheer van de storm vloedkering volgend jaar naar de Raad van de Water staat gezonden zal worden. Er komt vooroverleg over binnen en buiten Rijkswa terstaat. Namens de minister deel de de directeur-generaal mede, dat naar verwachting in '85 een wettelijke regeling voor de bestrijding van de Muskusratten in werking zal kunnen treden. De voorzitter van de Unie van Waterschappen ir. W. Merkx, oud-burgemeester van Breda, zei dat het waar schijnlijk nog wel even zal duren voordat de water schapswet in het staatsblad zal verschijnen. Aan ont wikkelingen die niet stroken met de basisbeginselen van de Waterschapsorganisatie, moet een halt worden toege roepen. Merkx wees in dit verband op ideeën, die in en kele provincies leven om de bestuurssamenstelling te verbreden met vertegen woordigers van de ingezete nen en de pachters, zonder dat hiervoor consequenties worden getrokken voor de betaling. Voorts dacht hij aan de manier, waarop som mige provincies omgaan met het beginsel, dat de lokale en regionale waterstaatszorg in waterschapsverband uitge oefend moet worden. Merkx zei, dat als straks de deltadijken versterkt zijn, er een deugdelijke wet telijke basis voor het beheer moet zijn. Hij begreep niet waarom er ter voorberei ding van de wet over het dijkbeheer nog een kustnota moet komen. Niemand heeft daar om gevraagd. De Unie-voorzitter vond, dat de positie van de water schappen in de ontwerpwet waterhuishouding duidelij ker uit de verf moet komen. Hij zei graag in te stemmen met de conclusie, dat er op provinciaal niveau één pro vinciaal waterhuishou dingsplan zou moeten ko men. Merkx pleitte voor hand having van het landelijk systeem van de verontreini gingsheffing voor woningen. Voorkomen moet worden, dat deze heffing de speelbal wordt van uiteenlopende re gionale besluitvorming.De Unie-voorzitter voAd voorts dat er spoedig duidelijkheid moet komen over sanering van het wegenbeheer. I BORSELE - Sinds donderdag IS oktober wordt in haar I woonplaats Oudelande de 40- I iarige mevrouw Geertje Vier- I OTer-Van Zwieten vermist. I Tot nu toe ontbreekt van haar I tik spoor. Mevrouw Viergever is 1,68 I m lang, heeft een normaal I Wstuur, halflang sluik don- I terblond haar en grijs/groene logen, zij draagt geen bril. luver de kleding die zij op de a8 van verdwijning droeg, is I weinig bekend. Ze is vermoe- Ilelijk gekleed in een beige jas |o draagt korte zwarte laars- ■jes. Mocht iemand mevrouw I viergever sinds haar verdwij- lïïng gezien hebben, of weten I t aar zij zich bevindt, dan |j men verzocht zich met I® rijkspolitie in Borsele in l,f,„ ndinS te stellen: tel. 3-1495. AiBlAO voor zuidwest nederland kantoren I 'iTerneuzen, Hulsten Goes. Mressen 'en telefoonnum- "afsop pagina 2. Openingstijden: '30-12.30/13.30-17,00 uur. 'edacile Jtrneuzen: Rein van der Jeim (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Emile Calon, J)0 Meertens, Cor de Boer Ton Koomen (sport). Jk'st: Frank Deij, Eugène «rstraeten. Middelburg: jank Postma. Goes: Cees "aas. J'Mcepunten 'oosterzande: mevr. Neve, ^Alexanderstr. 4, 01148- 'ertenlle-expl. Jspecteur Zeeland: C. Me- Privé 01150-95839. Brabantse drijfmest naar Zeeuwse opslag Op deze wijze wil men wat doen aan de nationale problematiek rond het mestoverschot van de intensie ve veehouderij. De bouw van de opslag plaatsen is in feite het begin van een grootscheepse mest- uitvoer van Brabant naar Zeeland; de Provinciale Direc tie voor Bedrijfsontwikkeling in Zeeland heeft uitgerekend dat in deze provincie jaarlijks 1,9 miljoen kubieke meter drijfmest afgezet kan worden. Bij deze berekening is volgens het hoofd van de directie, ir. W. Tacken, uitgegaan van een optimale bemesting voor de gewassen, hetgeen aanzienlijk minder is dan de maximaal toelaatbare hoeveelheid. Het mestoverschot is, zoals lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliuilllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Raad van Bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft de ener giebedrijven van Bra bant (PNEM) en Lim burg (PLEM) geschre ven dat het mee wil doen met oriënterende gesprekken over samen bundeling van de activi teiten. Dit om te voorko men dat de PZEM in het landelijk energiegebeu- .ren geïsoleerd komt te staan en daarmee op langere termijn het zicht verliest op nieuwe productie-eenheden, be langrijk voor de conti nuïteit van het bedrijf. De Zeeuwse PZEM-gedepu- teerde W. Don (PvdA) deelde dat gisteren desgevraagd mee. Zoals gemeld praten de PNEM en de PLEM over de vorming van een (joint venture'. PNEM-directeur Van Rooij zei vorige week bereid te zijn daar ook de PZEM bij te be trekken. Bij het PZEM-personeel is enige ongerustheid ontstaan over de haast waarmee de energiebedrijven van Brabant en Limburg - naar men meent - te werk gaan. Ook Don zei gisteren: „Blijkbaar zijn PNEM en PLEM verder dan wij dachten". De PZEM wil volgens hem dan ook 'voorzichtig' meepraten. De gesprekken over samen bundeling van energiebedrij ven - ook elders in den lande komen die op gang - zijn een uitvloeisel van rijksbeleid. Mi nister Van Aardenne is van plan geen toestemming meer te geven voor de bouw van nieuwe productie-eenheden bij energiebedrijven die min der dan 3000 megawatt aan opwekkingsvermogen be schikken. De PZEM beschikt - wan neer straks de olie-gas eenhe den te Borssele zijn omge bouwd tot een kolen-gas cen trale - over een opwekkings vermogen van 870 megawatt, veel te weinig dus om in de verdere toekomst, zonder dat met andere samen wordt ge werkt, nog voor nieuwe pro ductie-eenheden in aanmer king te komen. Aan de andere kant kan in Zeeland worden beluisterd dat het met de eisen van de minis ter niet zo'n vaart hoeft te lo pen, omdat Zeeland over zeer goede vestigingsvoorwaarden beschikt. Don: „Door de aan wezigheid van de Wester- sehelde hoeven we hier geen koeltorens te bouwen". De PZEM probeert er dan ook voor te waken de eigen zelf standigheid niet al te snel prijs te geven. Aan de andere kant wil men niet de kans lopen de boot te missen. Bij dë PZEM werken momenteel 1400 men sen en die arbeidsplaatsen zou men niet graag verloren zien gaan. Don zei gisteren niet zonder zorg te zijn over het rijksstre- ven naar grotere energiebe drijven. Met name het feit dat productie en distributie van energie daarbij in verschillen de handen dreigen te komen. De PZEM, aldus Don, is een zeer efficiënt werkzame een heid omdat de productie van elektriciteit, de distributie van elektricteit en de distributie van gas erbij in één hand zijn. „Ik vraag me af of je niet kos tenverhogend bezig bent als je dat gaat loskoppelen". Don zei gisteren dat de re gering nu snel duidelijkheid behoort te verschaffen over het al dan niet bouwen van kerncentrales. Niet omdat Zeeland op een tweede kern centrale zou zitten te wachten, maar omdat jarenlange onze kerheid de energiebedrijven op kosten jaagt. Don wees erop dat zowel het provinciebe stuur als de gemeente Borsele zich bij het vaststellen van be stemmingsplannen tegen een tweede kerncentrale hebben uitgesproken. Uit bestuurlijk Zeeland zijn volgens hem dan ook geen initiatieven te ver wachten die tot de bouw van een nieuwe kerncentrale kun nen leiden. Zoals bekend ech ter ijvert de directie van de PZEM wel nadrukkelijk voor zo'n nieuwe kerncentrale. iiiiiiiiiiHiiiijiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiimiiiiiiiiiiiiiiiliHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuim gemeld, een dermate groot probleem in Nederland dat de overheid zich onlangs genood zaakt zag verdere uitbreiding van kippenfarmen en var kenshouderijen in enkele pro vincies (de zogeheten over- schotgebieden) te verbieden. Milieu-organisaties ageren te gen het gebruik van drijfmest, vanwege de zware metalen en de ammoniak (verzuring van de grond) die het bevat. Over de precieze locatie van de opslagplaatsen wilde J. Van Kreij van de Brabantse Mest bank gisteren nog niets losla ten. De gemeenten die hij op het oog heeft, zijn aangeschre ven met het verzoek om een principe-uitspraak te doen over een mogelijke komst van een tussen-opslagplaats. In feite gaat het om maar twee locaties, waar elk twee silo's gebouwd zullen worden. Eén met een capaciteit van 3000 en één met een capaciteit van 1500 kubieke meter drijfmest. Van Kreij hoopt in de eerste helft van het volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen, maar veel zal afhangen van de snelheid van de politieke be sluitvorming omdat de drijf- mestopslag milieutechnisch (stank en verontreiniging) een heet hangijzer is. In dit ver band kunnen de opslagplaat sen ook worden gezien als een technisch experiment, waarbij proeven worden genomen met de meest afdoende afdekking tegen hemelwater en onder drukking van de stank. „Als de opslagplaatsen er eenmaal staan", zegt Tacken, „zal het grotendeels van de Zeeuwse akkerbouwers af hangen of de grootscheepse distributie van de dierlijke mest een succes wordt. Daar voor is het nodig om begrip voor het spul te kweken en ook zal de mest goedkoper moeten worden. Dat ligt echter in handen van de overheid, maar ik ben ervan overtuigd dat de belangstelling van de kant van de akkerbouwers zal groeien als ook deze hinderpaal uit de weg is geruimd". Tacken beklemtoont hierbij dat Zeeland relatief weinig in tensieve veehouderij kent. De Zeeuwse veestapel bedraagt ongeveer 1 procent van de lan delijke hoeveelheid vee en als de akkerbouwers massaal over zouden schakelen naar dierlijke mest, moet dit be drijf stechnisch gezien door de overheid haalbaar worden ge maakt. „Hoewel de minerale samenstelling van de drijf mest ons zorgen baart, ik spreek hier over de aanwezig heid van koper in de mest die wellicht op langere termijn voor verontreinigingsproble men kan zorgen, is de organi sche stof in de mest zo waar devol voor de landbouw, dat ik zou willen zeggen dat de drijf mest welkom is in Zeeland", aldus Tacken. Burgemeester C. Ockeloen probeert de computer, daarbij geholpen door de aanwijzin gen van korpschef C. Hindriks van de gemeentepolitie Temeuzen. de stem cor j. de boer Van een onzer verslaggeveis TERNEUZEN - Het grave ren van postcodes in fietsen, vorig jaar november gestart, blijkt in Zeeland een effec tief middel in de strijd tegen fietsdiefstallen. Meer slachtoffers doen aangifte van diefstal en meer fietsen die weer boven water ko men, gaan ook daadwerke lijk terug naar de eigenaar. In het verleden moesten po litiekorpsen nogal eens uit verkoop houden van fietsen, die al een tijd op het bureau stonden en waarvan de eige naars niet kwamen opdagen. Nu kan de politie hen zelf opsporen. „We mogen niet te vroeg hosanna roepen, maar het lijkt te werken", zei de heer T. Stehouwer van het Zeeuwse bureau voorko ming misdrijven gisteren in Temeuzen. Op het politie bureau daar werd officieel het geautomatiseerd Sys teem voor de registratie van vermiste en gevonden fiet sen in gebruik genomen. Het systeem bestrijkt heel Zee land. Alle korpsen van poli tie en marechaussee zijn er telefonisch op aangesloten. Temeuzen werd door het district Middelburg van de rijkspolitie benaderd over de centrale verwerking van de gegevens voor heel Zee land in de computer en had daarin nog capaciteit over. Het is maar een tijdelijke oplossing, maar Temeuzens korpschef C. Hindriks toon de zich er gisteren best te vreden mee. „Het komt de burgers ten goede, het is een voorbeeld van goeide samen werking tussen politiekorp sen en het korps Temeuzen kan ervaring opdoen met de computer", liet hij weten. Landelijk heeft Temeu zen met het nieuwe systeem trouwens een primeur in de wacht gesleept. „Er zal op ons gelet worden", ver wachtte Hindriks dan ook. Het systeem loopt overigens vooruit op de afsluiting van het graveerproject in Zee land. Aan de beurt komen nog Schouwen-Duiveland, Hontenisse (beiden nog dit jaar) en Hulst (begin vol gendjaar). Zowel burgemeester C. Ockeloen van Temeuzen, onwennig het toetsenbord 'bespelend', als officier van justitie mr. T. Stein zagen nog een belangrijk pluspunt van het fiets-graveerpro- jeet: de verbetering van de slachtofferhulp. „Tot nu toe was er voornamelijk aan dacht voor de dader en diens rechten. Het slachtoffer en de gemeenschap kwamen te weinig aan bod. Dit is een eerste serieuze poging om iets te doen voor het slacht offer en daardoor ook voor de gemeenschap, die zich veiliger voelt. Hopelijk zet die ontwikkeling door", al dus Ockeloen. Mr. Stein stelde vast dat 'de slachtofferhulp nu ge beurt op de plaats waar het thuishoort'. Het openbaar ministerie komt er volgens hem te weinig aan toe, om dat fietsendieven iff het niet vallen bij andere wetsover treders en daar lijden ook de slachtoffers onder. „Via dit systeem kan de fiets snel en direct bij het slachtoffer worden terugbezorgd. Dat is de beste weg", aldus de offi cier. i l

de Stem | 1984 | | pagina 9