UITBLAZEN Reagan als 'rebelse opa' idool Amerikaanse jeugd COMP Spelen met vi Varkens in Nederland (1) VERZET TEGEN SOMBERTE 'VIETNAMGENERA TIE' FNV-bonden doen staat proces aan even DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 ACHTERGROND T5 PAGINA 2 Congres Topvorm USA, USA, USA! Racisme Die pet past Lubbers niet Thuis Uitverkoop Haags hoogstandje Agenda DINSDAG 6 NOVEMI verplaatsing tankstations Kamer: twijfels over LPG-beleid DESTEMCOI WANNEER hebt u voor het laatst een varken gezien? Li ve bedoel ik en in Neder land. Vakantievarkens tel len niet mee. Ik rijd dagelijks over het platteland. Echt Bra bants boerenland met van alles wat. Kleinschalig vooral. Bosperceeltjes, stukjes heide, akkers en weilanden, afgezet met houtwallen en zelfs een flinke lap polder die in de verte wordt begrensd door het beton van Breda-Noord. Tractoren en koeien zie ik er dageüjks, maar varkens nooit. Het is duidelijk te zien dat van de boerderijen die ik pas seer er een aantal zijn heringe richt door 'burgers' wier mid delen van bestaan eerder zullen üggen achter de betonnen rand van de polder dan tussen de sloten ervan, maar er staan nog altijd échte boerderijen tussen. Als je vroeger langs een ech te boerderij kwam dan zag je varkens en kippen. De kippen liepen gewoon los, soms over de weg heen zodat je op moest passen dat je er niet een tussen de spaken kreeg. Je kon er door over de kop slaan en als je niet snel maakte dat je wegkwam, van de boer een pak op je don der krijgen op de koop toe. Ik heb zo eens een kip aangereden in het zicht van de voltallige fa milie, die op keukenstoelen voor het huis zat te genieten van de avondzon. De veren vlo gen in het rond. Ik wist m'n fiets overeind te houden. De in doodsnood schreeuwende kip (ik kon het geen kakelen meer noemen) raakte los en fladder de weg over de grond. Als één man was de familie luid schel dend opgesprongen van de stoelen. Het was een uiterst dramatisch moment. Zwaaiend met de vuisten kwamen de boer en zijn zonen op me af. Ik wist te ontkomen, maar ik heb nog weken lang een ommetje ge maakt als ik weer die kant op moest. Vooroordeel De varkens hadden een eigen erf, afgezet met een stevig houten hek. Hun eeuwig ge wroet in modder en mest deed bij ons de indruk ontstaan dat het smerige beesten waren. „Je ziet er uit als een varken!" Het gedrag van de varkens, als je te dicht in hun buurt kwam, en hun gemene oogjes stonden in schril contrast met de vooroor delen die je over varkens koes terden. Dom, bang en gewillig. Alleen maar levend en vretend om vet geslacht te kunnen wor den. Een doelloos leven. Dat varkens bang waren maakten we op uit hun panisch geschreeuw wanneer boer of slager ze wilden pakken. Dat zeer tragische geluid klonk elke november regelmatig door het dorp. Zelfs in de klas konden we het soms horen. 'Zou zo'n varken wéten dat zijn laatste uur geslagen heeft?' dachten we dan. De meester dacht van niet. Het was de ongewone gang van zaken die het varken verraste en het geschreeuw was niet meer dan een uiting van verba- WIM KOCK zing en verontrusting, zei hij. Wij wisten echter wel wat het varken te wachten stond en ook hoe het ging gebeuren; we hadden het dikwijls genoeg ge zien. Mannen grepen het gil lend tegenspartelende dier ste vig beet. De vrouw stond klaar met een emmer. De slager had de kop vast en duwde die zó weg dat de hals mooi gespan nen werd. Dan ging het mes er in. De vrouw schoot toe met haar emmer om het bloed op de vangen. Het gillen hield op en werd reutelen. Als aan de grond genageld sloegen we dit spectaculaire sterven gade. De prikkels van de sensatie waren sterker dan ons medelijden met het varken. Als judassen staken we boer en slager de helpende hand toe om bij hen in het gevlij te komen, hopend dat we de blaas, die we flutblaas noemden, zouden krij gen. Als die gedroogd was vul den we hem met lucht en dan konden we er een tijdje mee voetballen. We droegen em mers kokend water aan waar mee de opmerkelijk schone huid van het dode varken werd geweekt zodat de haren eraf ge schraapt konden worden. Karbonaden Dan kwam opnieuw een moment van sensationeel ge not, vermengd met een lichte paniek omdat je fantasie daar even jezelf zag hangen. Het var ken werd op de leer gebonden. Die werd overeind gezet zodat het varken met de kop naar be neden hing en dan sneed de sla ger de buik overlangs open zo dat de hele blubberende inhoud naar buiten kwam rollen. Daar ergens zat ook de blaas tus sen In die tijd was het nog ge woon dat een arbeiderswoning ook een varkenshok bezat, maar in de jaren na de oorlog raakte bij de burgerij het hou den van een varken al in on bruik. Lang was het varken de vlees- en de vetpot van de klei ne man geweest. In het voor jaar kocht hij de big. De hele zomer lang voerde hij zijn var ken etensresten. De mest strooide hij over zijn moes- en aardappeltuin. In november kwam de slager en dan kon het meestal grote gezin de winter door. In mijn jeugd was dat systeem van zelfvoorziening nog niet helemaal afgezworen zodat wij nog dicht bij de var kens hebben geleefd, om zo maar eens te zeggen. Tegenwoordig hoor je geen varkens meer gillen. Ze worden ook wat 'humaner' geslacht. Merkwaardiger is dat je ook nooit meer een varken ziet. Kippen zie je tenminste nog in de supermarkt üggen. In foüe verpakte, bleke bollen zonder kop, maar nog als kip herken baar. Maar van varkens zie je alleen nog de karbonaden en de plakjes ham. Dat is raar want in Nederland leven minstens zoveel varkens als mensen. (Wordt vervolgd). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllri Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout-8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze correspondent, Mare de Koninck HET is tenslotte dus toch gegaan zoals we een jaar geleden allemaal al wisten dat het zou gaan: Walter Mondale zou eerst de presidentsnomi natie van zijn Democra tische partij winnen en vervolgens bij de echte verkiezingen kansloos zijn tegen herkiesbaar Republikeins president Ronald Reagan. 'Democraten aanvaarden Mondale als hun noodlot', schreef deze krant al vroeg in het voorbije voorjaar. Niets heeft het drama van de De mocratische partij meer kun nen afwenden. Geen Gary Hart, die plotseling zoveel aantrekkelijker leek dan Mondale, geen Jesse Jackson, die meer leven bracht in de brouwerij dan in de partij, geen Geraldine Ferraro, de eerste presidentiële vrouw die achter de vrijwel voltooi de emancipatie aankwam. Aan president Reagan heeft het niet gelegen. Hij speelt de Democraten tot op het laatst hardnekkig in de kaart. 'Voor de grap' bom bardeerde hij Rusland, bij wijze van 'drukfout' liet hij de CIA moorden plegen in Nicaragua, hij ziet 'niets ver keerds' in zijn vroegere ver gelijking van Kennedy met Hitier, hij filosofeert 'privé' over het naderend einde van de wereld en sinds kort mag zijn strijd tegen terroristen officieel ook onschuldige slachtoffers maken. En in het eerste tv-debat tegen Mon dale stond Reagan zo te stun telen dat geriatrische specia listen over de hele wereld be ginnende seniliteit vaststel den bij de man aan de atoom- knop Het heeft allemaal niet mogen baten voor de Demo craten. In deze laatste dagen voor de opening van de stem bussen, vandaag, is in alle opiniepeilingen de voor sprong van Reagan op Mon dale zelfs weer belangrijk toegenomen. Enquêteurs ko men op een overwinnings marge voor de 73-jarige pre sident uit van ergens tussen 15 en 25 procent. Voor het eerst in de Amerikaanse ge schiedenis lijkt het mogelijk dat een presidentskandidaat in elke van de 50 deelstaten zijn tegenstander verslaat. sche Partij meer kwaad dan goed gedaan", aldus politico loog Ken Millstein van de universiteit van Minnesota. Inderdaad lijkt het erop, dat de Democratische partij met name in het zuiden van de VS, waar de meeste zwar ten wonen, een vernietigend positieverlies lijdt. Traditio neel wisten de Democraten in het zuiden de negers en de conservatieve arme blanken te verenigen. Maar nu ziet het er naar uit dat Jackson met zijn racistische benade ring („onze tijd is gekomen") veel zuidelijke blanken in het republikeinse kamp heeft ge jaagd. Onderzoeken geven aan dat in de negen staten die 'het zuiden' vormen, 80 procent van de zwarten en nog maar 20 procent van de blanken op Mondale zal stemmen. „Deze ontwikkeling luidt geen her leving van het racisme in, maar betekent juist een defi nitieve verwerping ervan door de blanke meerderheid", zegt Republikeins partijstra teeg Bill Grantham in het zuidelijke Georgia. President Reagan laat er de laatste dagen geen twijfel meer over bestaan, wie vandaag de Amerikaanse verkiezingen gaat winnen. Hier wuift hij in St. Louis onder een 'poort naar de overwinning' zijn kiezers toe. Vrouw Nancy, Bob Hope (rechts) en Art Flemming kijken toe. - fotoap Walter Mondale is dankzij zijn hopeloos te achten ach terstand de laatste dagen in topvorm. Hij heeft niets te verliezen, kan zijn hartstoch ten de vrije loop laten en trekt enthousiaster menigten dan ooit. Zijn aanvallen zijn vlijmscherp. Zoals op Rea gan's beperkte voedselhulp aan hongerend 'marxistisch' Ethiopë en zijn verzoeken om meer wapenhulp aan de rechtse rebellen in Nicara gua. „Reagan is bereid meer kinderen in Afrika te laten verhongeren teneinde meer te kunnen moorden in Mid- den-Amerika." Mondale roept tijdens al zijn 'campagnestops' dat hij de enquetes niet gelooft. „Niet de opiniepeilingen kie zen de president, de mensen kiezen de president." En zijn running mate Geraldine Fer raro verzekert: „Er is een ge heim dat de enquetes niet ontdekken. Dat is dat miljoe nen vrouwen straks tijdens die paar seconden dat ze al leen in het stemhokje staan, tegen de wens van hun man stiekum op Mondale-Ferraro zullen stemmen." Maar Fer- raro's hoop veronderstelt een grotere onderworpenheid van de Amerikaanse vrouw dan er volgens velen nog be staat. En hoe vaak enquetes er in het verleden ook naast hebben gezeten, marges van de huidige omvang zijn nog nooit door de werkelijkheid te niet gedaan. Voor wie het graag anders had gezien, heeft het weinig zin om te blijven steken in angst voor of verontwaardi ging over Ronald Reagan. Een politiek wonder buiten beschouwing latend, zal deze president vandaag herkozen door een volkomen vrije en relatief goed ingelichte be volking van in meerderheid gewone en gematigd denken de mensen met alledaagse zorgen en verlangens. De ze ge van Reagan over Mondale is dan ook produkt van het overheersende gevoels- en gedachtenpatroon in het land en ontleding daarvan is wel licht van meer belang dan te concentreren op uiterlijke hebbelijkheden van het indi vidu Reagan. Het meest zegt misschien nog de onwaarschijnlijk gro te populariteit van de huidi ge bejaarde president bij de Amerikaanse jeugd. Van de 18- tot 25-jarige stemgerech tigden wil liefst 60 procent voor Reagan en maar 30 pro cent voor Mondale gaan stemmen. Onder nog niet stemgerechtigde scholieren is Reagan een nog grotere ve dette. Politieke analysten en psy chologen hebben zich op het fenomeen gestort en conclu deren: het is de rebellie van de jeugd tegen de somberte en de hypocrisie van hun ouders, welke door 'Vietnam' en 'Watergate' zijn gevormd, die ondraaglijke bezorgdheid afstralen voor nucleaire- en milieurampen en die hun so ciale idealisme in een inmid dels 'gearriveerd' leven on dergeschikt maken aan het eigen huis en een perfekte li chamelijke conditie. Als reactie daarop toont de jeugd meer materialisme dan de ouders in zichzelf durven te erkennen en hunkeren de jongeren naar optimisme en naar het patriottisme en de traditionele waarden waar over de middelste generaties steeds zo laatdunkend heb ben gedaan. Over die mid den-generaties heen is daar de blijmoedige Ronald Rea gan, wiens conservatisme hem ineens tot idool van de jeugd, tot de bekende rebelse opa, hebben gemaakt. Het gaat om een culturele conjunctuurbeweging. Na het nivelleringsgeloof is nu weer prestatie de religie. Iedereen wil weer de beste zijn en Amerika is het land dat de meest ambitieuzen de meeste kansen biedt. Reagan krijgt uitzinnige toejuichin gen als hij op universiteits terreinen zijn filosofie uit eenzet: „Door de sterken te verzwakken worden de zwakken niet sterker. De zwakken blijven subsidiëren is hen blijven onderduwen in hun ellende. Alleen een groeiende economie zal hen helpen zichzelf te helpen en waarachtig groot te worden." De jeugd antwoordt de laat ste tijd steeds vaker met geestdriftig gescandeer: „USA, USA, USA!" Het jaagt veel ouders de schrik op het hart. Maar in een Republikeinse tv-adver- tentie 'overtuigt' een student zijn vader ervan om ook op Reagan te gaan stemmen met de woorden: „Er wacht nu weer een baan op mij en er is een goed gevoel in het hart. Mondale's verzorgingsstaat zou alle ellende van werk loosheid en inflatie weer te rugbrengen." Het is een tekst die aan slaat in het huidige Amerika. Niet alleen bij de jeugd die enkel de presidenten Reagan en Carter (met vice-presi dent Mondale) kan vergelij ken, maar ook bij oudere ar beiders, zelfstandigen en be jaarden, die profiteren van sterk gestegen werkgelegen heid en winsten, en van de bijna verdwenen inflatie. Natuurlijk vragen ook ve len in de VS zich af, of het conservatisme, met name dat van de jeugd, gevaarlijk is. Verontrusten wijzen op de populariteit van de invasie, vorig jaar, van het marxisti sche eiland Grenada en vre zen dat het klimaat voor meer gedurfde militaire avonturen (Nicaragua?) zich in Amerika snel aan het ont wikkelen is. Anderen wijzen op gerust stellende elementen. „Het meest positieve is dat dit de eerste verkiezingsstrijd in onze geschiedenis is, waarin er geen rassenkwestie meer is. Zwarten zijn wel slecht af, maar dat is gevolg van het li berale economische beleid, niet van discriminatie. Ook bij de jeugd tekent zich geen enkele tendens in die richting af. Amerika heeft in korte tijd de raciale obsessie van zich af geschud. Dat Jesse Jackson zwart Amerika ach ter zich ging verzamelen had dan ook geen duidelijk doel meer en heeft de Democrati- Van groot maar altijd on dergewaardeerd belang is overigens de vraag in welke mate president Reagan met zijn overwicht over Mondale ook de verkiezing zal beïn vloeden van leden van de volksvertegenwoordiging (Congres, bestaande uit se naat en Huis van Afgevaar digden). De Amerikaanse stemmers moeten vandaag tegelijk ook hun favoriete Congresleden kiezen, die op aparte lijsten staan. Heel vaak verdeelt een en dezelfde Amerikaan zijn presidents- en zijn Congresstemmen over beide partijen. Daarom was het in 1980 mogelijk dat Republikein Reagan de presidentsverkie zingen won, maar dat het Huis van Afgevaardigden (dat de macht van de presi dent enorm kan beperken) in overgrote meerderheid De mocratisch bleef: 268 tegen 167 zetels. De senaat kreeg wel een Republikeinse meer derheid: 55 tegen 45 zetels. Reagan en zijn vice-presi dent George Bush maken de laatste dagen in de campagne zoveel mogelijke reclame voor de lokale Republikeinse Congreskandidaten in een poging een conservatieve meerderheid in het parle ment te krijgen zodat niets meer de doorvoering van het zuivere Reagan-programma in de weg hoeft te staan. „Dat zou een ramp zijn voor Amerika en voor de we reld. Wat er de afgelopen vier jaar aan het beleid van Reagan is meegevallen, is te danken aan het verzet in het Congres tegen extreem libe ralisme en militarisme", al dus schreef de Washington Post deze week. Het ziet er niet naar uit dat de Republikeinen hun min derheid in het Huis van Af gevaardigden kunnen omzet ten in een meerderheid. Maar het huidige verschil zou wel zo ver kunnen verkleinen, dat de conservatieve vleugel in de Democratische fractie groot genoeg wordt om sa men met de Republikeinen aan Reagan veel meer vrij heid van handelen te geven dan hij nu heeft. PIJNLIJK moment. Heeft net Bert de Vries (CDA) uit gelegd dat de solidariteit tussen werkenden en niet- werkenden nergens groter is dan in deze natie, heeft net Lubbers betoogd dat de in komensverschillen hier te lande nauwelijks nog met het blote oog waarneembaar zijn, en dan komen daar honderd aspirant-agentjes, die de minister-president beleefd doch dringend onder de aandacht brengen dat zij - 'Schande, meneer Lubbers!' - orde en gezag moeten handhaven tegen een maan delijkse toelage van ƒ290 (tweehonderdnegentig gul den). Het gebeurde vorige week in Hillegom, waar de CDA- top (Lubbers, Bukman, De Vries) zich in het hartje van de bollenstreek uitgebreid liet bewieroken voor de mensvriendelijke besluiten - korting AOW, huur en gas omhoog, per 1 juli tóch min der kinderbijslag - die kabi net en regeringsfracties eind september overeen kwamen. Tot dan waren de vragen allemaal nogal meegevallen. Weliswaar had mevrouw Berkhouer ('zonder W!') haar grote zorg geuit over de vergrijzing van het CDA („over tien jaar zitten we hier weer, heel gezellig, maar dan kunnen we in het kleine zaallje"), had meneer Zwart uit Heiloo minister H. Onno Ruding tot kampioen treinvandaal uitgeroepen („hij trok aan de noodrem en liet alle werklozen uitstap pen") en had meneer Van Dijk uit Lisse het CDA laten weten dat hij kotsmisselijk werd van al die geldsmijte rij (RSV, Okto, Oosterschel- dewerken), na alle 'emotio- EINDREDACTIE FRANS BOOGAARD nele, van gebrek aan realis me getuigende demagogie van Den Uyl' (CDA-voorzit- ter Bukman) waren deze vragen een makkie. Tot daar plots die aspi rant-agenten stonden. Veel ex-werklozen, die in arren moede voor de politie opleiding hadden gekozen, maar veel jongeren ook, die een goede baan hadden laten schieten om zich in de orde handhaving te specialiseren. „Nou, u begrijpt wel dat daar niks van terecht komt. Wij lopen daar wel met een pistool op zak, in opleiding, maar als ik zie dat er in een café gevochten wordt, dan loop ik een straatje om. Kom nou, ik laat me toch voor 290 piek niet de harses inslaan?" Bert de Vries kende het probleem niet maar zou zijn best doen, Frans-Jozef van der Heijden (specialist Bin nenlandse Zaken) keek er van op en zou er zeker Lub bers nog op aanspreken, en Lubbers zelf, die schoof toch mooi de zwarte piet door naar Ruding, de kampioen treinvandaal. In volle rust: „Ik moet toegeven, als ik de hoogte van uw toelage hoor, dan lijkt dat erg weinig. Dat stel ik vast. Maar ik stel óók vast, en daar moet u begrip voor hebben, dat u nog in opleiding bent. Daar mag best rekening mee worden gehouden." Interruptie van één van de agenten: „Dat kan best, maar de marechaussee, de belastinginspecteurs en de douaneambtenaren krijgen allemaal wel een normaal salaris, ook in hun oplei- dingstijd. En dat zijn toch ook allemaal rijksambtena ren!" Lubbers: „Ik draai er niet omheen, ik geef het ronduit toe: u hebt een punt ge scoord. Ik kan u alleen maar beloven dat we hier nog na der naar kijken; dat zullen we doen." Lubbers af, maar nog maar twee passen van de microfoon verwijderd, keert de premier op zijn schreden terug, glimmend van bin nenpret. „Ik wil u nog even één ding zeggen, en dat is dat u geluk hebt dat minister Ru ding hier vanavond niet stond. Hij zou u ongetwijfeld hebben gezegd: ik hef die ongelijkheid op, ik zet de marechaussee, de belasting inspecteurs en de douane ambtenaren ook op 290." Schurkachtigheid in soor ten dus bij het CDA. HOEVER trouwens de uit spraken van Ruding (tante Truus, de werklozen die zich er met een Jantje van Lei den van afmaken) reiken, mocht een parlementaire delegatie kort geleden op het Afrikaanse continent waar nemen. Knol (PvdA), Tom mei (D'66), Hermans (WD) en Aarts en Van den Toorn (beiden CDA) reisden daar via Ivoorkust en Bourkina Faso, het voormalige Boven Volta, naar Bamako, de hoofdstad van Mali. Vandaar ging het per vliegtuig naar Kita, waar het parlementaire gezel schap zich in de Landrover hees om langs smalle, boch tige wegen nog 50 kilometer verder de bush-bush in te trekken. Geradbraakt, en meer dan ooit verlangend naar de zacht-groene Kamerbank jes, arriveerde de delegatie uiteindelijk in een kleine ne derzetting, waar een 67-jari- ge pater van Nederlandse afkomst het gezelschap met open armen ontving. En met het laatste nieuws: „Hebben jullie het al ge hoord? Den Uyl wil dat Ru ding zich in de Kamer komt verantwoorden Eén der delegatieleden, Henk Knol, zei zich meteen thuis te voelen. En wie Knol kent zal zich wel kunnen voorstellen dat hij nog nim mer een katholiek geestelij ke zo warm aan het hart heeft gedrukt als die avond. EEN tijdje geleden haalde Harrie Aarts, de ontwikke- lingsdeskundige van het CDA, zich de zeer felle woe de van minister Schoo (Ont wikkelingssamenwerking) en van de hele WD op de hals door zich in een uitge breide commissievergade ring over de ministeriële 'herijkingsnota' (waarin de hulprelatie van Nederland met andere landen tegen het licht wordt gehouden) zeer bezorgd te tonen over de 'uitverkoop' van het depar tement. Aarts bedoelde daarmee dat Schoo moet oppassen dat collega-bewindslieden niet al te gretig proberen beslag te leggen op de ƒ4,5 miljard die Nederland jaarlijks aan de arme landen besteedt. Vooral nu de minister in haar beleid de plattelands- en industriële ontwikkeling in de derde wereld een zwaarder accent wil geven, zitten Braks (Landbouw) en Van Aardenne en Bolkestein (beiden Economische Zaken, de laatste speciaal belast met exportbevordering) op de eerste rij. Niettemin kreeg Aarts enorm op zijn falie, zowel van Schoo als van Hermans (WD), maar wat bleek vori ge week? Dat Landbouwmi nister Braks zich er, terug kerend uit Egypte, openlijk over beklaagt dat in dat land 70 miljoen Nederland se hulp nog op een bestem ming liggen te wachten. Aarts grinnikt als hij met deze informatie wordt ge confronteerd. „Ja, ik heb na tuurlijk wel even moeten te rugdenken aan wat ik al had gezegd. Kijk, het gaat er mij niet om gelijk te krijgen, maar ik zie wel met angst allerlei ontwikkelingen aan. Steeds meer belangrijke mensen, zoals de oud-direc- teur-generaal van het de partement Van Dam, die zich openlijk afvragen of Ontwikkelingssamenwer king wel moet worden ge handhaafd, of het niet beter een onderdeel van Economi sche Zaken kan worden. En nu weer de korting die Deet- man van Onderwijs heeft doorgevoerd op het Institute of Social Studies. Je gaat je afvragen wie eigenlijk het beleid bepaalt. Schoo en ook de specialisten in de Kamer, wij dus, moeten daar alert op blijven. Ontwikkelings hulp is nou eenmaal een pot waar veel vliegen op afko men. Schoo moet gewoon heel duidelijk zeggen: ieder een mag meedoen, maar als het erop aankomt maak ik het beleid uit." Kwade trouw wil Aarts de minister niet toedichten, verre van dat, maar hij is wel bang dat zij in de harde politieke strijd om de pecu nia niet altijd even gemak kelijk overend kan blijven. Inmiddels heeft Schoo, die zich van tijd tot tijd opwerpt als belangenbehartigster van de werkelijk allerarm sten, 150 mille uitgetrokken ter bevordering van de lim- bodans en het jazzballet in Kenya. Aarts: „Eerlijk? Ik moet dat eerst officieel zien, maar dat is natuurlijk te gek om los te lopen. Daar moet ik iets aan doen!" Dat beloven dus deze week, als de Kamer Schoo's begroting behandelt, nog boeiende sessies te wor den. „HET zou flauwekul zijn om te zeggen dat ik het niet leuk vind om af en toe geprezen te worden. Maar bij Den Uyl zou ik er raar van opkijken als hij het deed. Dan zou ik denken: is er wat aan de hand?" (PvdA-voorzitter Max van den Berg) DE Tweede Kamer zit deze week met nog het grootste deel van de begroting voor Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, die vorige week door het gerommel rond de tweeverdieners niet kon worden afgerond. Buiten die afhandeling komen aan de orde de Land bouwbegroting van minister Braks en de begroting voor Ontwikkelingssamenwer king van Schoo. De Eerste Kamer heeft voor deze week geen specta culaire punten op de agenda. Van onze parlementaire redactie PEN HAAG - Bij een meer derheid van de Tweede Kamer bestaan ernstige twijfel over de uitvoerbaarheid van het kabinetsvoornemen een 150- tal LPG-stations in Nederland uit de bebouwde kom te ver buizen. CDA en WD hebben vooral angst dat de gedwongen ver huizing de eigenaren van de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Een vijftal FNV-bonden heeft zich giste ren op het nippertje aange meld als eisende partij in het proces tegen de staat dat de stichting 'Verbiedt de kruisra ketten' gaat voeren om de rechtmatigheid van plaatsing van kernwapens te toetsen. Van de FNV gaan de bouw en houtbond, de dienstenbond, de vrouwenbond, de industrie bond en de beroepsvereniging beeldende kunsten aan het proces meedoen. Stichtings voorzitter Hans Wiebenga zei gisteren 'wel blij, maar niet verbaasd te zijn'. Deelname van de FNV-bonden wordt als een belangrijke morele steun beschouwd. In de campagne om zoveel mogelijk 35 gulden betalende eisers te werven, werd giste ren het aantal van 16.000 over schreden. Dat is- 6.000 meer dan nodig om de proceskosten te kunnen betalen. Onder de eisers bevinden zich voorna melijk individuen, maar een belangrijk deel bestaat uit vertegenwoordigers van groe pen, zoals vredesorganisaties, wereldwinkels, advocatencol- leetieven en plaatselijke afde lingen van politieke partijen. Vandaag is de laatste dag, waarop deelnemers zich kun nen melden. Vanaf morgen worden financiële bijdragen als donatie beschouwd. Woensdag 21 november wordt de dagvaarding bezorgd bij de arrondissementsrechtbank in Den Haag. gort-droog maar goud-e hof vrij algemeen over COA-fra die man niet in de hemel terech monkelde onlangs mr. Van Agt. ook begrip voor opbrengen, da gestoord heeft dat coalitie-gen< de eerste keer - uitgerekend de lijk in twijfel trekt. Ook de CDA -f en Nijpels praten niet meer met uitsluitend nog per brief. Althans, zo was de situatie t< met een Salomonsachtig compr de helft van het eigen gelijk - c kabinetscrisis over het wetsont\ op 'twee-verdieners' wist te b( aanleiding geweest tot de ongr twee coalitie-genoten, een opm< schil tussen beide standpunte slechts 75 gulden. Maar noch 9even. Toen Nijpels zijn college woordbreuk en meer van dit fra netscrisis tot de mogelijkheden t Hoe kan een onbenullig aand ting van 75 gulden zo uit de ham de hand. Aan het zakelijk gesch de visie op gezin en samenlevin 'en het individu zo weinig moge een op de ik-cultuur afgestemde mocraten werken aan een her\ vanwege de warmte en geborgr vinden zijn en staan daarom gei mische eenheden' als die van troverse tussen een verdere indi en een herijking van traditionele die de tegenstellingen op de spi te maken met de kamerverkiezin Volgens opiniepeilingen moet 'everen. Het CDA staat ook op dank zij het aansprekende ima zichten van de christen-democr. Probeert nu het gedeukte aanzie ten koste van het CDA. De vrie schoolde De Vries lijkt daarbij t zwaargewicht als premier Lubbt 'ractieleider zijn collega van het ook wel te herleiden zijn tot niet °e Vries na Prinsjesdag meer c weten af te dwingen dan hijzelf. Zou Nijpels het op een breuk met erg waarschijnlijk. Vervroeg een gevoelige afstraffing bezorg den glazen in als zij het CDA ir ven. Spelen met vuur is ook in d Pels gedacht hebben, met een b me wel enig risico veroorloven.

de Stem | 1984 | | pagina 2