ago Actie tegen verslaafden Masson weigert getuigenverhoor SeagramsVO. Eenbeetje 'm altijd in huis. 'Kopiëren computerprogramma's is totaal uit de hand gelopen' OOK DIE VAN COMMISSARISSEN VAN DE KONINGIN 'Kans op fraude door overbelaste fiscus' Drie jongens wilden meisjes 'vergassen' I )e^e|Ud Zeldzaam fijne ójaaroudewnisky Burgerwacht De Koning: weg met fatalisme t5 PAGINA 2 OTH EEKRENTE Rentedaling 'S H/potheken /an 7,8% naar VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 Onvrede door personeelstekort CRIMINELEN KOPEN BIJ HOBBYCLUBS Kamer akkoord met premie voor vrouwen DE STEM COMMENTAAR Afzet aardgas fors gestegen BEROEP OP VERSCHONINGSRECHT GEHONOREERD Weer klacht meineed Nelissen e; v? Canadian whiskï personeel. Nadat San Nicolas zoda- uitgediept dat er n 90.000 ton kon- werd in 1969 de r gebouwd, waar- 'n tot 300.000 ton rden afgehandeld. nieuwe installa- wd die brandstof - n produceren met n 1 procent zwavel, lijke stoffen, die de lucht kwamen, u uit de olie ge- 1974 bereikte Lago agecapaciteit van -n olie per dag. nezuela werd in overeenkomst be de levering van ten olie per dag ijs die afhankelijk de marktwaarde, enkele jaren goed, ver doorgevoerde ring haar tol. Het bestand ging terug 'dige aantal dat on- end ligt. In het be- dit jaar schroefde dat is aangesloten EC, de leveranties 180.000 vaten per ndien kreeg Lago rkeursprijs meer. ens de Antilliaan- iten juist de prijs, recente onderhan- sen Exxon en het ns Staatsoliebe- tukgelopen. Er zou cipe overeenstem- bereikt over de te oeveelheid olie en an het leverings- het doek gevallen hetgeen niet al- economische maar ote psychologische ent voor de Antil- t bijzonder Aruba, wordt ook gekeken hellbedrijf op Cu- deze week nog een liet horen over de tuatie waarin men De Antilliaanse _n doen nu zelf al- ogelijk is voor Lago den wat er te red- Aruba zonder Lago Antillianen eigen- kbaar. pn deel van de overi- Istaan aan de onaf- Ididaat John Ander- president van de VS or ruim een kwart aar en oudere bevol- er 174 miljoen stem- len verwacht dat er naar de stembus ko- ;n opkomst van ruim zijn. Men stemt be- president ook voor in Afgevaardigden r', die elke twee jaar pnieuw wordt geko- it (waarvan om de erde deel wordt her- verneur van de deel- ok nog voor provin- olleges. In sommige 'ten de kiezers wel ide stembiljetten af- esident van Afgha- bij staatsgreep ge- ADVERTENTIE) "ente is voor 2 jaar vast slijke jaarrente 7,87%). ite voor 5 jaar vast is nu werkelijke jaarrente en voor 7 jaar vast 8,3 ïlijke jaarrente 8,74%)- meer weten over een ypotheek, bel dan 918011 of haal defolders postkantoor JTJISM BINNENLAND T28 PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De werkdruk voor het lager personeel bij de belastingen is door perso neelstekort zo groot dat de fis cus bijna 'op tilt' staat. „Ieder een loopt op z'n tenen", aldus vice-voorzitter Van den Bos van de Vereniging van Com miezen van 's Rijksbelastin gen. De situatie kan fraude in de hand werken met name bij de versnelde teruggave van de inkomstenbelasting. Het personeelstekort is ver groot sinds de regeling voor •vervroegde uittreding' (VUT) haar intrede deed. Dit effect werd nog versterkt toen de VUT ook mogelijk werd na veertig dienslj aren. Volgens voorzitter J. van der Kreeke wordt de kans op fraude groter omdat de belas tingambtenaren niet meer zo secuur kunnen werken als voorheen en belastingplichti gen met meer succes van alles kunnen gaan uitproberen. „De belastingplichtige heeft er recht op dat zijn aangifte, waaraan tijd en kosten zijn besteed om die ingevuld te krijgen, die aandacht krijgt die zij verdient", aldus Van der Kreeke. In 1983 deden 1,7 miljoen be lastingplichtigen een beroep op de mogelijkheid tot ver snelde teruggave. Dat waren er ruim 60.000 meer dan het jaar daarvoor. Van onze redactie binnenland UTRECHT - „Het kopiëren van computerprogramma's door hobbyisten is totaal uit de hand gelopen. Er is al lang geen sprake meer van kopiëren voor eigen gebruik. De ware computercrimine len doen hun inkopen bij de hobbyclubs", aldus de Utrechtse advocaat mr. J. Quekel. Hij spreekt vanuit eigen ervaring als advocaat van verschillende computerbe drijven. Hij betwijfelt of de computerhobbyisten nog wel het voordeel van de twijfel genieten bij het ko piëren van computerpro gramma's. De Auteurswet staat het kopiëren op zeer beperkte schaal en alleen voor de eigen besloten kring wel toe, maar bij de als kool groeiende computerclubs worden deze praktijken in middels op grote schaal be dreven. Dit kopiëren is op zijn minst een inbreuk op de Auteurswet, maar misschien ook vatbaar voor strafrech telijke vervolging, aldus Quekel. Strafrechtelijke vervol ging komt des te meer in beeld omdat is gebleken dat criminelen die het kopiëren beroepsmatig en georgani seerd bedrijven (piraterij) hun inkopen vooral bij hob byclubs doen. De schade voor de computerbedrijven is volgens Quekel aanzien lijk. Wereldwijd zouden de fabrikanten 500 miljoen dol lar aan inkomsten derven door piraterij, kopiëren voor eigen gebruik en onwettig kopiëren. In Nederland zou één firma alleen al op die manier 11 miljoen gulden schade hebben geleden. Bijbanen politici aan banden Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Rietkerk (Binnenland se Zaken) wil dat de inkomsten die politieke ambtsdragers zoals Commissarissen van de Koningin krijgen uit bijbanen die voortvloeien uit hun hoofdfunctie in de toekomst terug la ten vloeien naar de gemeenschapskas. De bewindsman zei donder dag in een overleg met de Ka mercommissie voor Binnen landse Zaken dat hij de Com missarissen onlangs heeft la ten weten dat hij de beoogde wijziging van de gemeentewet door wil trekken naar de Commissarissen en de gedepu teerden. Hij is het in grote lijnen eens met de Tweede Kamer dat paal en perk moet worden gesteld aan bijbanen voor de betrokken groep bestuurders. Het gaat daarbij om de cate- DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met het kabinetsvoorstel de premie heffing voor de volksverzeke ringen (AOW, AWW en AWBZ) te verzelfstandigen. Dat houdt houdt in dat een ge huwde vrouw met een eigen inkomen per 1 januari zelf premies moet gaan betalen. Deze plicht staat tegenover het recht op uitkering dat de gehuwde vrouw volgend jaar krijgt. Het wetsontwerp dat die rechten regelt komt later aan de orde. De gelijke behandeling bij de premieheffing heeft voor gehuwde tweeverdieners die met hun gezamenlijk inkomen boven de premiegrens uitko men aanzienlijke gevolgen, die kunnen oplopen tot ruim 8.000 gulden. gorie die een full-time baan hebben. Uitzondering geldt bij voorbeeld voor een wethouder van een kleine gemeente die geen volledige dagtaak aan zijn job heeft en derhalve ook eea lagere vergoeding krijgt dat zijn full-time-collega's. Rietkerk voelt vooralsnog niets voor de PvdA-wens van een uniforme regeling voor nevenfuncties van politieke ambtsdragers. Ook de sugges tie van de WD om een cumu latie van inkomens tegen te gaan door aanpassing of ver ruiming van de algemene pen sioenwet politieke ambtsdra gers wijst hij van de hand. De minister is niet te porren voor een bijbanenregeling die overeenkomt met de regeling voor leden van de Tweede Ka mer. Die houdt in dat nevenin komsten in belangrijke mate worden afgetrokken van de honorering of schadeloosstel ling. Rietkerk wijst op het bij zondere karakter van die re geling voor Kamerleden. Ge zien de wordingsgeschiedenis ervan gaat het volgens hem niet aan die nu zonder meer ook toe te passen op andere politieke ambtsdragers. De bewindsman zegde op aandrang van de Kamercom missie toe met premier Lub bers te bekijken of de Kamer alsnog inzicht krijgt in de ne venfuncties van de ministers en staatssecretarissen. Hij herinnerde er overigens aan dat binnen het kabinet als uit gangspunt is afgesproken dat de bewindslieden geen neven functies bekleden. Dat laat evenwel onverlet dat er in bij zondere gevallen een speciale regeling kan gelden. AMSTERDAM heeft een eigentijdse Nachtwacht: groepjes ne ringdoenden die zich in een aantal wijken in een burgerwacht verenigd hebben en 's nachts op straat patrouilleren. Zij hopen op die manier paal en perk te stellen aan de inbraken, berovingen en vernielingen welke de hoofdstad nationaal en internationaal inmiddels een beruchte naam bezorgd hebben. Burgemeester Van Thijn heeft scherp stelling genomen tegen deze vorm van burgerlijke zelfbescherming. Smalend gewaagde hij van een 'knokploegendemocratie met eigenrichting als handelsmerk'. De doorsnee Amsterdamse politieman zou echter dit initiatief, vol gens woordvoerders van de burgerwachters, van harte toejui chen. Iets meer begrip toonde de minister van Justitie, mr. Korthals Altes Hij wees weliswaar georganiseerde burgerwachten af - 'In Nederland verboden' maar kon zich toch voorstellen dat de Amsterdamse 'BB' (bescherming bevolking) in een behoefte voorziet. De bestrijding van de kleine criminaliteit (en erger) is in Am sterdam dweilen met een open kraan. Door jarenlang wildgroei en excessen te gedogen bij allerlei maatschappelijke ontwikkelin gen en het probleem van de drugsverslaving volledig uit de hand Ie laten lopen heeft het Amsterdamse gemeentebestuur een sfeer van totale verloedering doen ontstaan, ledereen weet dat justitie an politie die toestand reeds lang niet meer aankunnen. Door een tekort aan mensen en allerlei (ook daardoor opgeroepen) span ningen binnen het korps wordt slechts een fractie van de misdrij ven opgelost en als er dan verdachten in de kraag gegrepen wor den staan ze door het tekort aan cellen dikwijls de volgende dag al weer op straat. Tot grote woede van de poltiemensen en de ge dupeerde slachtoffers. Wij hebben er herhaaldelijk voor gewaarschuwd dat deze si tuatie op den duur uit de hand moet lopen en dat de burgerij wel eens het recht in eigen hand zou kunnen nemen. Dat gebeurt al op kleine schaal. Particuliere knokploegen zijn al verschillende Talen tegen krakers in actie gekomen en de Amsterdamse peno- se ziet er zelf op toe dat de zaken op de Walletjes niet door straatschenners ontregeld worden. Ook buiten Amsterdam heeft bet fenomeen van de knokploegen zich al eerder voorgedaan. Met het optreden van burgerwachten in alle grote Amsterdamse stadswijken (dat is althans de bedoeling) lijkt zich nu echter een nieuwe ontwikkeling in gang te hebben gezet. Wij staan daar niet over te juichen. Ook al wekken verklaringen van burgerwachters de indruk dat we hier te maken hebben met fivenwichtige mensen die weten wat ze wel en niet mogen doen, be handhaving van de openbare orde en de bescherming van buis en haard van de burgers is een zaak van de politie. Het ge vaar is levensgroot dat een actie, die voornamelijk gericht is op bet voorkomen van misdrijven, ondanks allerlei goede bedoelin- 9en tenslotte uitloopt op Wild West-toestanden. Het zou daarom brg verstandig zijn van het kabinet om aan de bestrijding van de (kleine) criminaliteit een hogere prioriteit te geven. Tot nu toe Wordt in Den Haag nog steeds meer tijd en energie besteed aan competentiekwesties tussen de gemeente- en rijkspolitie dan aan be bescherming van de burger. De Amsterdamse po litie heeft gisteren in een grootscheepse actie de Zeedijk 'gezuiverd' van heroine-verslaaf- den. Er zijn in totaal 32 mensen opgepakt. Van hen zijn er overigens weer 16 vrijgelaten. De actie leidde tot fel le protesten. Een pro testmars naar het stad huis vond echter geen weerklank bij de ver slaafden. De junkiebond vreest dat door het schoonve gen van de Zeedijk de prijzen van heroine fors zullen stijgen en dat de kwaliteit zal dalen. „Er zullen nu doden val len", voorspelde een woordvoerder van de bond. Op de foto fouil leren agenten een man. - FOTO ANP Van onze redactie binnenland HOOGEVEEN - De politie in Hoogeveen heeft drie jongens van 17 en 28 jaar uit het dorp Elim gearresteerd. Ze worden beschuldigd van vrijheidsbe roving en openlijke geweld pleging. Woensdagavond grepen ze in hun woonplaats twee meis jes van 15 jaar die zij opsloten in een telefooncel. De deur van de cel werd met een touw dichtgebonden. Daarna pro beerden ze door een bromfiets te laten draaien de cel met uit laatgassen te vullen. Toen dat door de vele kieren niet lukte smeerden ze de buitenkant in met benzine die ze daarna in brand staken. Ook werd een kleine hoeveelheid benzine in de cel gebracht en geprobeerd met een brandende peuk die te laten ontvlammen. Maar dat mislukte ook. De meisjes wer den uiteindelijk weer door de jongens vrijgelaten. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN - De Neder landse Gasunie heeft in de eerste drie kwartalen van dit jaar twee miljard kubieke me ter (3,8%) méér aardgas ver kocht dan in de eerste negen maanden van 1983. De binnen landse afzet steeg 9%, de ex port daalde 2%. De verkoop aan gasbedrij ven steeg met meer dan een miljard kubieke meter als ge volg van het uitzonderlijk koude eerste haltjaar. Vooral mei en j uni vielen uit de toon. De industrie nam meer af als gevolg van het aantrekken van de economie. Dat is vooral merkbaar aan de gasafname van de chemische bedrijven. De energiecentrales kochten 10% extra gas om olie te ver vangen. van onze redactie binnenland ZWOLLE - Mr. drs. A. Masson, de gewe zen directeur Beleggingen van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, heeft donderdag geweigerd zich te onderwer pen aan het voorlopig getuigenverhoor dat in Zwolle op verzoek van de zaken man Willem Meijer wordt gehouden. Masson, die sinds 10 mei in voorarrest zit op verdenking van malversaties, mocht donderdag voor het eerst sinds zijn geruchtmakende arrestatie zijn cel in het Maastrichtse Huis van Bewaring verlaten om in Zwolle te verschijnen. Maar Masson, die een uur tevoren aan de achterzijde de Zwolse arrondisse mentsrechtbank was binnen geloodst, liet zich uiteindelijk niet in de zitting zaal zien toen rechter-commissaris Schunk de zitting uur opende. Zijn raadsman, mr. A. Pfeil, deelde mee dat zijn cliënt zich beroept op het verscho ningsrecht. In het strafrecht geldt de regel dat de getuige het recht heeft te zwijgen als hij anders zichzelf aan vervolging bloot stelt. Het getuigenverhoor in Zwolle is echter een civiele aangelegenheid. Vol gens mr. Pfeil is het zwijgrecht echter dermate een elementaire zaak dat het ook buiten het strafrecht toepassing ver dient. Hij beriep zich onder andere op het verdrag inzake burger- en politieke rechten. Meijer's advocaat, mr. E. Kuhn, ver zette zich daar tegen. Masson moet in elk geval verschijnen, stelde hij. Wel mag de ex-directeur weigeren antwoord te ge ven op die vragen die hem in een lastig parket kunnen brengen. Maar dat zal dan voor elke vraag afzonderlijk moeten worden uitgemaakt. Na een schorsing van ruim anderhalf uur besloot rechtercommissaris Schunck het beroep van Masson te honoreren. Hij erkende het recht van Masson om zich voor wat iedere vraag betreft op zijn zwijgrecht te beroepen. De zitting is daarop gesloten. Mr Schunck liet Masson, die zich tot dan toe elders in het gebouw had opge houden, binnenroepen in de zittingszaal alvorens zijn beslissing bekend te ma ken. Voor zijn besluit om Masson's be roep op het zwijgrecht te honoreren, voerde de rechtercommissaris diverse gronden aan. Zo verwees hij naar het Verdrag van Rome waarin regels ter waarborging van een faire proces-orde zijn vastge legd. Ook dit verdrag stelt dat getuigen het recht toekomt niet op vragen te ant woorden wanneer zij zichzelf daarmee aan vervolging wegens misdrijf zouden blootstellen. Het getuigenverhoor in Zwolle wordt vrijdag 9 november afgesloten met het verhoor van de elfde en laatste getuige, de ABP-advocaat mr Wouters. Vervol gens zal Meijer moeten beslissen of hij, gewapend met de resultaten van het verhoor, een procedure wegens schade vergoeding zal beginnen tegen burge meester J. Gruijters van Lelystad. Meijer wil van Gruijters tien miljoen gulden schadevergoeding hebben omdat deze hem als 'chanteur' heeft betiteld in het rapport over onregelmatigheden bij het ABP dat hij in het voorjaar van 1983 opstelde in opdracht van minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken. Intussen is duidelijker dan ooit ge worden dat de afwikkeling van de ABP- affaire een buitengewoon slepende zaak gaat worden. Niet alleen is het einde van Meijer's procedure nog lang niet in zicht, ook de strafrechtelijke vervolging stag neert op alle fronten. De zaak tegen Masson kan voorlopig geen doorgang vinden aangezien hij een bezwaarschrift tegen zijn dagvaarding heeft ingediend. Volgens Officier van Justitie mr J. van Opstal zal het nog ze ker tot ruimschoots volgend jaar duren voor die kwestie tot bij hoogste instantie is uitgevochten. In de zaak tegen Masson's vriend en adviseur, ir. J. van Zon, heeft mr Van Opstal recentelijk opnieuw om uitstel moeten vragen omdat zijn gerechtelijk vooronderzoek nog niet is afgerond. Het wachten is wat dat betreft op bewijsma teriaal uit het Kanaaleiland Jersey. Via een tweetal brievenbus vennoot schappen aldaar zijn vermoedelijk steekpenningen naar een geheime Duit se bankrekening van M. gesluisd. Mr.' Van Opstal heeft de hulp van de justitie op Jersey ingeroepen om de beheerders van die twee bv's, Vibert en Rowland, onder ede te doen horen. Ook die proce dure is tot dusver met succes gesabo teerd. ROTTERDAM - Tegen Amro- topman en oud-minister Ne lissen is opnieuw een klacht wegens meineed ingediend bij het openbaar ministerie in Rotterdam. De klacht is afkomstig van aandeelhouder Dubbelman van de Amro-bank en heeft opnieuw betrekking op ver klaringen die Nelissen heeft afgelegd tegenover de parle- 'mentaire RSV-enquêtecom- missie. Dubbeldam vindt dat Nelissen bewust heeft gelogen tegen de Enquêtecommissie. De Officier van Justitie in Den Haag heeft onlangs een klacht van een Haagse advo- kaat wegens meineed tegen Nelissen over hetzelfde onder werp geseponeerd. De Officier heeft uit de verslagen van de verhoren geconcludeerd dat er geen aanleiding bestaat Nelis sen van meineed de verden ken. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Minister De Koning (Sociale Zaken) vindt de vraag of overleg tussen so ciale partners om tot afspra ken over gewenste economi sche ontwikkelingen te komen nog wel zinvol is, van fatalis me getuigen. Zonder dat overleg zouden het Stichtingsakkoord over rendementsherstel en werk verdeling en de gezamenlijke aanpak van de jeugdwerk loosheid nooit tot stand zijn gekomen. De Koning noemt een goed functionerende overlegstruc tuur in de huidige economi sche situatie van groot belang. Naar zijn mening is de huidige vorm daarvan zo slecht nog niet. Weliswaar lijkt overleg tij dens economische groeiperio den beter te functioneren doordat de uitkomst grotere groepen tevreden stelt, maar dat zegt weinig over de struc tuur van het overleg zelf, al dus de bewindsman. .J Mooi weertje niet! Ja, dat mag ook wel een keer gezegd wor den. Het hele jaar klagen we over het klimaat. Nu het zo goed is, vind ik dat we ons ook positief moeten opstellen. Eén november en de zon schijnt voluit. Overwinteren in Spanje is niet meer nodig, het kan ook in onze eigen ach tertuin! Het zal wel een zware slag zijn voor de levertraan-fabrikan ten, dat geef ik onmiddellijk toe. Eén stapje buiten en je hebt alle vitaminen die maar wenst. Daar hoeven we geen levér-traantje om te laten. Bruinbank-handelaren komen in de problemen, omdat de echte zon de klanten buiten houdt. Ze staan nu rood bij de bank. Ondertussen wordt er ruzie ge maakt over tweeverdieners door de twee-regeerders, CDA en WD. Het is allemaal heel ingewikkeld, maar het gaat om toeslag. De tweespalt slaat in ieder geval toe. De grote omroepen, die onze buis volgespuwd hebben met bolle beloften over heerlijke avondjes, spannende speel films en gezellige series, moe ten nu gaan inkrimpen. Al hun geld gaat naar de recla me die ze voor zichzelf maken en de promotie-meisjes die in het land winkelende mensen lastig vallen. De overgebleven centen worden besteed aan vi deo-clips. En die hebben de an dere omroepen ook allemaal. We gaan nog even van de zon genieten. Als het zo warm blijft, komt Sinterklaas straks cadeautjes brengen in zijn on derjurk. MERIJN Minder emigratie DE emigratie van Nederlan ders naar landen als Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten is dit jaar teruggelopen. Vorig jaar ver trokken nog 3.150 Nederlan ders, dit jaar zullen dat er slechts 2.000 zijn. De belang rijkste oorzaak is de strenge immigratiebepalingen in die landen. Extraatje starters STARTENDE ondernemers die in aanmerking komen voor een zelfstandigenaftrek mo gen met ingang van volgend jaar gedurende drie jaar 2.000 gulden extra van hun inkom stenbelasting adtrekken. De extra-startersaftrek bedraagt nu nog 1.000 gulden. De maat regel kost de schatkist bijna 65 miljoen gulden. Fonds moet blijven HET Nederlands Christelijk Ondernemersverbond (NCOV) wil dat het vrijwillige zieken fonds niet verdwijnt zolang de overheid geen alternatief heeft. In een brief aan de Tweede kamer vraagt het ver bond niet met dat plan ak koord te gaan omdat het voor veel kleine ondernemers een nieuwe aanslag op hun be steedbaar inkomen betekent. (ADVERTENTIE) abAR£ OIO DELICATE CANADIAN WHIS*V SPECIALLY MATURED IN OAK CASKS g'U«X AGfo. Bit NDEC AND BOUlfD SUPERVISION Of THE CANADIAN C-UVEBN T"ls WHISKY IS SIX YEARS OLD CAN^S, Importeur Seagram Nederland BV. Tel 020-936963

de Stem | 1984 | | pagina 3