even. UITBLAZEN Ontwikkeling Aruba altijd nauw verbonden met Lago Kiesmannen maken een president Lijst moorden op staatsleiders weer langer 1 OOK DIE Muzikale cocon Burgerwacht VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 ACHTERGROND PAGINA 2 HYPGTH EEKRENTE Rentedaling RPS Hypotheken van 7,8% naar VRIJDAG 2 NOVEMBER Kamer akkoord met premie voor vrouwen DE STEM COM; WIMKOCK De ochtenden van vrije dagen zijn bij ons thuis weldadig stil. Dat komt omdat mijn oudste zoon en ik langsla pers zijn en tevens de eni gen in huis die het ontwa ken luid aankondigen. Ik met een hoestbui, mijn zoon met muziek. Zoals mijn eerste daad het opsteken van een sigaret is, zo beroert mijn zoon al de knoppen van zijn muzieksysteem nog voor hij goed en wel wakker is. Hij kan trouwens niet op zijn kamer vertoeven of hij heeft de mu ziek aan staan. Ik heb hem al dikwijls gevraagd of hij soms niet tegen stilte kan, maar dan zegt hij stilte zeker wel eens op prijs te stellen. De stilte die valt zodra ik mijn mond weer houd zal hij bedoelen. Ik heb dat persoonlijk nooit begrepen; dat mensen niet kun nen werken - of misschien moet ik zelfs zeggen; léven - zonder een achtergrondmuziek je. Naar muziek luister je of je zet hem af. Muziek waar je niet naar luistert verstoort de orde en leidt de aandacht af. Zo is het tenminste bij mij. Ik moet regelmatig bij iemand zijn met wie ik dan wat te bespreken heb. Tekst en uitleg geven, met een beetje zorgvuldigheid. De betreffende persoon hoort blijkbaar bij degenen die niet buiten hun muzikale cocon kunnen leven. Altijd staat de radio aan als ik binnenkom en nooit wordt hij meteen afgezet of teruggedraaid. Dat irriteert me en brengt me zelfs een beetje uit m'n evenwicht. Verdoofd Het gaat me nu even niet om de vraag of die radio be hoort te worden afgezet wan neer ik met m'n boodschap bin nenkom; het is het verschijnsel dat ik niet tegen achtergrond muziek lijk te kunnen, dat me bezighoud. In de auto heb ik het ook. De auto is de enige plek waar ik dikwijls de radio aan heb staan. Maar ik zoek altijd naar het gesproken woord. Het kan me niet schelen waar het over gaat, of het Frans, Duits of En gels is, als het maar geen mu ziek is. Muziek, zo heb ik ge merkt, leidt mijn aandacht af van het verkeersgebeuren om me heen. Alsof ik (ücht) ver doofd raak. Lezen, studeren of werken met muziek erbij kan ik ook niet. En ik heb het ook nooit gekund. Dit heeft, denk ik, niets met leeftijd of generatie te maken want ik heb een school kameraad gehad die mij 35 jaar geleden al verbaasde door in staat te zijn zijn huiswerk te maken en tegeüjkertijd te luis teren naar Negen heit de klok in een kamer vol broers en zussen. Aan de andere kant; omdat er vroeger zo weinig radio's wa ren stond er in de meeste hui zen maar één: in de huiskamer. Mijn schoolvriend had zoveel broers en zussen dat er voor hem geen afgeschoten plekje was om er te studeren. Bij ons thuis was dat anders. Ik had een eigen kamer, zonder radio en ik heb dus nooit geleerd om met de muziek aan te studeren. Heeft het dus toch met de leef tijd te maken? Als je niet tegen achter grondmuziek kunt, wat dan te doen met de stilte? Voor mij is E dat geen probleem. Ik geniet E van stilte. Absolute stilte be- staat niet. Zelfs wanneer de me- chaniek van de 20ste eeuw ver- e stomt loeit er altijd nog wel een e koe, blaft er een hond in de ver- te of valt er een slapend vo- immuunminiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiii geitje van zijn tak. En zelfs als het echt heel stil wordt hoor je nog jezelf. Vliegtuig Een jaar of twintig geleden heb ik nog de stilte gezocht. Ik raadpleegde dan de grootscha lige fietskaart van de ANWB, zocht naar plekken die ver van wegen en gehuchten verwijderd waren en reed daar dan 's- avonds om een uur of negen naar toe. Om te luisteren of ik de twintigste eeuw nog kon ho ren. Dat liep meestal op een te leurstelling uit. Brommers wa ren het meestal, heel ver weg soms, maar onmiskenbaar. Maar ik herinner me ook een keer, ik geloof dat het in de buurt van de Strijbeekse ven nen was, dat ik een half uur lang absoluut niets anders hoorde dan het ruisen van de wind en af en toe het geluid van een dier. Geen hoefslag, geram mel van melkbussen in de verte of het geratel van een kar. Een half uur luisterde ik naar de stilte van de eeuwen die de twintigste vooraf waren gegaan, toen trok er, ver weg en heel hoog, een vliegtuig voorbij. Maar dat is twintig jaar ge leden. Tegenwoordig schijnen de mensen bang te zijn voor de stilte. Een wat voorbarige vrees want waar vind je nog stilte? Niet meer op de Strijbeekse hei en zeker geen half uur lang. Niettemin heeft een onder zoeksbureau na het houden van 'diepte-interviews' geconsta teerd dat tieners bang zijn voor stilte, dat er zelfs jongeren zijn die met de radio aan gaan sla pen. „Jongeren vullen stilte met muziek. Zelfs onder de douche gaat de radio extra hard aan." Wat heet hier nu stilte? vraag ik me af. De afwezigheid van geluid of slechts de afwe zigheid van muziek? Dat laatste denk ik want er wordt in het rapport ook verhaald van een meisje dat zei dat ze na een be zoek aan de disco de stilte zo waardeerde. „Heerlijk die stil te", zei ze, „dan zet ik een plaatje op of bel wat mensen." Hoewel de onderzoekers toegeven dat de ware reden van de angst voor stilte niet te ge ven is, wagen ze zich toch aan de merkwaardige veronderstel ling dat „stilte door jongeren geassocieerd wordt met de dood, een kerkhof, een zieke oom of tante en eenzaamheid." Hoe komen ze erop! De on derzoekers hebben zeker nog nooit geluisterd naar de teksten die de hele dag worden gezon gen. Veel liefde, maar ook veel ellende en modieus verdriet. Ook vermoeden de onderzoe kers dat de angst voor stilte te maken heeft met „de westerse samenleving waar geluid niet meer weg te denken is." Waar eigenlijk vermoeden de onder zoekers geluidloze samenlevin gen? Als je het mij vraagt is 'stilte vullen met muziek' net zoiets als kettingroken. Een gewoon te. Een verslaving misschien. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie ©076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur); Rubrieksadvertenties 't Kleintje© 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18 30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rqnlf rolfltipc' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Van onze redactie buitenland WILLEMSTAD - De ontwikkeling van het Antilliaanse eiland Aru ba is altijd zeer nauw verbonden geweest met de olie-raffinaderij La- go. Het enorme bedrijf, dat dit jaar zijn zestigste verjaardag meemaakte, bepaalde voor een zeer belangrijk deel de economische mogelijkheden van het eiland. Werd Lago jaren geleden nog geprezen als een symbool van indus triële vooruitgang, nu lijkt de raffinaderij het symbool van Aruba's neergang. De Arubaanse leider Beti- co Croes noemde de aange kondigde sluiting van de raf finaderij 'een fatale klap' voor Aruba's economie. Hij wees er onlangs al op dat Aruba een soberder bestaan staat te wachten wanneer het eiland zonder Lago verder moet. De Arubaanse begro ting is direct en indirect voor 70 procent van de raffinade rij afhankelijk. Naast de 900 man eigen werknemers zijn er nog eens 1300 man indirect afhankelijk van het bedrijf van de Amerikaanse moe dermaatschappij Exxon. Het bruto nationaal produkt van Aruba komt voor 35 procent op naam van Lago. Telde het bedrijf ooit meer dan 8.000 werknemers, de laatste decennia is dat aantal vooral als gevolg van auto matisering teruggebracht tot de huidige 900. Onlangs ver klaarde Lago-directeur Toni Cavallero nog dat grote,be dragen zijn geïnvesteerd in modernisering van de raffi naderij. Nu blijken de stuk gelopen onderhandelingen tussen Venezuela en Exxon over de olieleveranties het einde van Lago te hebben in geluid. Op 12 augustus 1924 werd Lago Oil and Transport Company Limited opgericht in de Canadese stad Ottowa. De eerste directeur was Charlie Herbert Croft Leg- Raffinaderij Lago op Aruba gott. De activiteiten van La go richtten zich onmiddellijk op het buitenland en in het eerste jaar werden enkele medewerkers erop uit ge stuurd om een terminal te zoeken voor schepen met ru we olie uit het meer van Ma- rachaibo in Venezuela. De keuze viel op Aruba en kort daarop kreeg captain Rod- gers alle volmachten om de Lago-installaties op Aruba te bouwen. Op 13 september 1924 kwam het eerste schip met olie aan. De olie werd opgeslagen in een tank en daarna op andere tanksche pen doorgevoerd over de oce aan. Enkele jaren later werd de haven van San Nicolas of ficieel omgedoopt tot olieha ven. Lago Oil and Transport Company liet in 1927 weer de keus op Aruba vallen toen er plannen opkwamen voor het vestigen van een raffinaderij voor verwerking van ruwe Venezolaanse olie. De keuze werd mede ingegeven door het feit dat de maatschappij olie wilde verwerken in een politiek stabiel gebied. Twee jaar later kwam de Lago- raffinaderij in bedrijf. De Standard Oil Company of New Yersey, het concern dat tegenwoordig Exxon heet, kocht in 1932 de faciliteiten van Lago op Aruba. Tijdens de Tweede We reldoorlog was Lago een van de belangrijkste olieleveran ciers van de geallieerden. Dit ging niet onopgemerkt voor bij aan de Duitsers, die in fe bruari 1942 de raffinaderij beschoten vanaf een onder zeeër. De schade aan de raf finaderij was beperkt, maar er werden wel enkele nabij gelegen tankers de grond in geboord. Met deze beschie ting was Aruba toen het eni ge land in dit gebied dat di rect werd aangevallen in de strijd tussen de Duitsers en de geallieerden. Na de oorlog groeide het bedrijf snel uit tot een grote - foto anp onderneming waar in 1949 8.300 personen werk vonden. Ook uit Suriname, toen nog deel van het koninkrijk, wa ren arbeidskrachten toege stroomd. Toen de grote op- bouwwerkzaamheden klaar waren liep het aantal werk nemers terug tot 7.200 (in 1953). In de jaren vijftig werd ruim honderd miljoen gulden geinvesteerd in installaties, opslagtanks en havenfacili teiten. De periode na de oorlog kenmerkte zich tevens door verbetering in de arbeids voorwaarden voor de werk nemers. Het bedrijf had ook zijn eigen school voor het op leiden van personeel. Nadat de haven San Nicolas zoda nig was uitgediept dat er tankers van 90.000 ton kon den komen werd in 1969 de eerste pier gebouwd, waar aan schepen tot 300.000 ton konden worden afgehandeld. Er werden nieuwe installa ties gebouwd die brandstof fen konden produceren met minder dan 1 procent zwavel. De schadelijke stoffen, die anders in de lucht kwamen, werden nu uit de olie ge haald. In 1974 bereikte Lago een raffinagecapaciteit van 265.000 vaten olie per dag. Met Venezuela werd in 1978 een overeenkomst be reikt over de levering van 300.000 vaten olie per dag voor een prijs die afhankelijk was van de marktwaarde. Dat ging enkele jaren goed, al eiste de ver doorgevoerde automatisering haar tol. Het personeelsbestand ging terug tot het huidige aantal dat on der de duizend ligt. In het be gin van dit jaar schroefde Venezuela, dat is aangesloten bij de OPEC, de leveranties terug tot 180.000 vaten per dag. Bovendien kreeg Lago geen voorkeursprijs meer. Het is volgens de Antilliaan se autoriteiten juist de prijs, waarop de recente onderhan delingen tussen Exxon en het Venezolaans Staatsoliebe- drijf zijn stukgelopen. Er zou wel in principe overeenstem ming zijn bereikt over de te leveren hoeveelheid olie en de duur van het leverings contract. Nu is het doek gevallen voor Lago, hetgeen niet al leen een economische maar ook een grote psychologische klap betekent voor de Antil len, in het bijzonder Aruba. Met angst wordt ook gekeken naar het Shellbedrijf op Cu racao, dat deze week nog een noodkreet liet horen over de slechte situatie waarin men verkeert. De Antilliaanse autoriteiten doen nu zelf al les wat mogelijk is voor Lago om te redden wat er te red den valt. Aruba zonder Lago is voor de Antillianen eigen lijk ondenkbaar. Door Mare de Koninck WASHINGTON - Telkens als er weer Amerikaanse presi dentsverkiezingen zijn raken veel Amerikanen en nog meer belangstellenden in andere landen in verwarring over het 'kiesmannen-systeem' Dat stelsel is bij de oprichting van de VS, ruim twee eeuwen geleden, ingevoerd omdat men nog niet voor zag dat er ooif nationale politieke partijen zouden komen en landelij ke presidentskandidaten. Daarom wezen de kiezers in de afzonderlijke deelstaten leden van de lokale poli tieke partijen aan, die in een natio naal kiescollege een federale presi dent kozen. Pogingen om dat ge bruik via grondwetswijziging af te schaffen, zijn nadien altijd gestuit op (weliswaar) geringere bezwaren tegen elk denkbaar alternatief. De formele wijze waarop de pre sident ook vandaag nog wordt ver kozen is technisch toch niet zó inge wikkeld. En wat belangrijker is: de technische details van het kiesstel sel doen meestal ook niet erg terza ke. Bijna altijd wint gewoon de kandidaat die de meeste stemmen van de kiesgerechtigde burgers krijgt. Alleen in de vorige eeuw is het drie maal voorgekomen dat een president werd gekozen die minder stemmen van de bevolking had ge kregen dan zijn tegenstander, maar toch meer kiesmannen had verza meld en dus in het Witte Huis kwam. Het kan dus gebeuren en voor dat geval: de kiezers in Amerika stem men niet rechtstreeks op een presi dentskandidaat, maar op een 'kies man' (of-vrouw). Op elk stembiljet staat (tegenwoordig onder de na men van de presidentskandidaten) een lijstje Republikeinse en een lijstje Democratische kiesmannen. Dit zijn lokale partijfunctionaris sen, waarvan de kiezer er een moet aankruisen. De presidentsverkiezing ge schiedt volgens een districtenstelsel en elk van de vijftig deelstaten, plus de 'stadsstaat' Washington DC (dis trict of Columbia) is een district. Elk district moet evenveel kiesmannen afvaardigen naar een nationaal 'kiescollege' als er Congresleden (le den van Senaat en Huis van Afge vaardigden) uit de betrokken deel staat zijn. Hoe groter de deelstaat, hoe meer Congresleden en hoe meer kiesmannen dus. Californië, de grootste deelstaat, heeft 47 senato ren en afgevaardigden in het parle ment in Washington en wijst dus ook 47 kiesmannen (andere indivi duen) in het 'kiescollege'. Vermont bijvoorbeeld, een van de kleinste deelstaten, brengt maar drie Con gresleden en kiesmannen in. Aange zien de Amerikaanse Senaat hon derd leden telt, het Huis van Afge vaardigden 435 en de hoofdstad Washington drie afzonderlijke kies mannen krijgt, bestaat het totale kiescollege uit 538 kiesmannen. In feite is het dat college dat pas in januari na de algemene verkie zingen van 6 november de president kiest. Maar de leden van dat college hebben zich tevoren aan een van de twee kandidaten verbonden en daar wijken ze niet meer van af. Als de stembussen op 6 november worden gesloten, staat dus meteen vast wie er president wordt. Toch moet men bij het tellen van de stemmen rekening houden met hoe de verhouding in het kiescollege komt te liggen, en wel om twee re denen. Allereerst is de verdeling van de kiesmannen over de ver schillende deelstaten niet precies evenredig de bevolkingsdichtheid. De kleinere staten zijn 'oververte genwoordigd', omdat alle vijftig staten, groot of klein, slechts twee senatoren leveren (het aantal leden van het Huis van Afgevaardigden is wél overeenkomstig de omvang van de deelstaatbevolking). Daarnaast geldt in het kiescollege het systeem dat per deelstaat de winnende partij alle stemmen krijgt. Texas bijvoorbeeld heeft in totaal 29 kiesmannen, dat zijn dus zowel Republikeinen als Democra ten, maar in het kiescollege moeten alle 29 'Texaanse' stemmen naar (dit maal) óf Reagan óf Mondale gaan. Deze laatste regel maakt dat bij de stemming in het kiescollege het fei telijke stembusverschil tussen beide kandidaten meestal enorm wordt uitvergroot. Zo verloor Jimmy Car ter in 1980 van Reagan met 35 mil joen tegen 43 miljoen stemmen. Maar Carter kreeg maar in vijf deelstaten de (alle) kiesmannen en in het kiescollege was de uitslag 489-49 voor Reagan. Als er echter hele kleine verschillen uit de stem bus komen, dan kan in principe de verliezer dankzij de onevenwichtig heid in het kiescollege de winnaar worden. Men moet tenslotte bij de Ameri kaanse verkiezingen in het oog hou den dat de opkomst zeer laag pleegt te zijn. In 1980 kwam maar 53,9 pro cent van de kiesgerechtigden op! President Reagan kreeg daarvan maar net de helft van de stemmen. Carter moest een deel van de overi ge stemmen afstaan aan de onaf hankelijke kandidaat John Ander son. De huidige president van de VS is dus maar door ruim een kwart van de toen 18 jaar en oudere bevol king gekozen. Dit maal zijn er 174 miljoen stem gerechtigden. Men verwacht dat er rond 96 miljoen naar de stembus ko men, hetgeen een opkomst van ruim 55 procent zou zijn. Men stemt be halve voor een president ook voor het Huis van Afgevaardigden ('Tweede Kamer', die elke twee jaar in zijn geheel opnieuw wordt geko zen), de Senaat (waarvan om de twee jaar eenderde deel wordt her kozen), een gouverneur van de deel staat en vaak ook nog voor provin ciale en stadscolleges. In sommige deelstaten moeten de kiezers wel tien verschillende stembiljetten af werken. Amin, president van Afgha nistan, bij staatsgreep ge dood. PARIJS (AFP/RTR) - De moord op mevrouw Indira Gandhi is de jongste van een lange reeks aanslagen op staatshoofden, rege ringsleiders en andere prominente figuren en volgde kort na een mis lukte poging de Britse premier, Margaret Thatcher, van het leven te beroven. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog werd de wereld opgeschrikt door de volgende moordaansla gen: 30 januari 1948 - Mahatma Gandhi, pleitbezorger van geweldloosheid en leider van het streven naar onafhanke lijkheid van zijn land, ver moord. Augustus 1949 - Hosni Zaim, president van Syrië, door mi litairen doodgeschoten, juli 1951 - Koning Abdullah van Jordanië in Jeruzalem vermoord. juli 1958 - Koning Feisal van Irak bij militaire staatsgreep gedood. september 1959 - Solomon Bandaranaike, premier van Vf Ceylon, in Colombo ver moord. mei 1961 - Rafael Trujillo, dictator van de Dominicaan se Republiek, bij' aanslag ge dood. november 1963 - President John Kennedy in Dallas doodgeschoten, januari 1965 - Hassan Ali Mansour, premier van Iran, doodgeschoten, januari 1966 - Abubakar Ta- fawa Balewa, federaal pre mier van Nigeria, bij staats greep gedood. september 1966 - Premier Hendrik Verwoerd van Zuid- Afrika bij de opening van het parlement in Kaapstad dood gestoken. Oktober 1969 - President Shermarke van Somalië doodgeschoten toen hij een door droogte geteisterd ge bied in zijn land bezocht. November 1971 - Premier Wasfi Tell van Jordanië in Cairo door Palestijnse com mando's neergeschoten. Maart 1973 - De gouverneur van Bermuda, sir Richard Sharpies, bij zijn ambtswo ning doodgeschoten. Maart 1975 - Koning Faisal van Saudi-Arabië in zijn pa leis in al-Riaad door zijn neef doodgeschoten. April 1975 - President Ngarta Tombalbaye bezweken aan verwondingen bij een staats greep van het leger van Tchad. Augustus 1975 - Sjeik Muji- bur Rahman, president van Bangladesj, bij schietpartij in zijn woning in Dacca ge dood toen militairen de macht wilden grijpen. Februari 1976 - Generaal Murtala Muhammed, het staatshoofd van Nigeria, bij een mislukte staatsgreep ge dood. Oktober 1977 - Ibrahim al- Hamdi, president van de Arabische Republiek Jemen, door onbekenden vermoord. April 1978 - President Mo hammed Daoud van Afgha nistan tijdens staatsgreep ge dood. Juni 1978 - Luitenant-kolonel Achmed Hussain al-Ghash- mi, president van de Arabi sche Republiek Jemen, om het leven gekomen toen een pakketbom explodeerde. Oktober 1979 - President Park Chung-Hee van Zuid- Korea in een restaurant in Seoel door het hoofd van de inlichtingendienst doodge schoten. April 1980 - President Wil liam Tolbert tijdens een mili taire coup doodgeschoten. Mei 1981 - Ziaur Rachman, 'president van Banladesj, door rebellerende legeroffi cieren in Chittagong doodge schoten. Augustus 1981 - De Iraanse president Mohammed Ali Rajai en premier Mohammed Javad Bahonar omgekomen bij een bomexplosie in Tehe ran. Oktober 1981 - Anwar Sadat, president van Egypte, tijdens een militaire parade in Cairo door militairen ver moord. September 1982 - Bashir Ge- mayel, president van Liba non, bij een bomexplosie in Beiroet gedood. Juni 1946 - koning Ananda Mahidol van Thailand in zijn paleis doodgeschoten. Juli 1947 - Premier Aung San van Birma en aantal minis ters tijdens kabinetsbijeen komst vermoord. September 1956 - Anastasio Somoza, president van Nica ragua, verliest leven bij aan slag. Februari 1961 - Patrice Lu mumba, ex-premier van Kongo, vermoord. Volgens de officiële lezing toen hij uit de W gevangenis ontvluchtte. November 1963 - Ngo Dinh Diem, president van Zuid- Vietnam, gedood tijdens een militaire staatsgreep. Juli 1966 - Johnson Aguiyi- Ironsi, die in januari als hoofd van een militaire raad de macht had overgenomen, bij een tegencoup gearres teerd en later vermoord. September 1973 - Salvador Allende, president van Chili, bij staatsgreep gedood, vol gens andere lezingen zou hij zelfmoord hebben gepleegd. September 1973 - Premier Luis Carrero Blanco van Spanje gedood bij de ontplof fing van een zeer krachtige bom die was verborgen in de straat waar hij met zijn auto door reed. Februari 1975 - Kolonel Ri chard Tatsimandrava, staatshoofd en regeringslei der van Malagasië, bij aan slag omgekomen. Maart 1977 - De president van de Volksrepubliek Kon go Brazzaville, Marien Ngouabi, door samenzweer ders gedood. september 1979 - De presi dent van Afghanistan, Nour Mohammed Taraki, bij staatsgreep omgekomen. December 1979 - Hafizullah (ADVERTENTIE) Deze rente is voor 2 jaar vast werkel ij ke jaarrente 7,87%) De rente voor 5 jaar vast is nu 8,1% (werkelijke jaarrente 8,52%) envoor7jaarvast8,3% (werkelijke jaarrente 8,74%). Wilt u meer weten over een RPS Hypotheek, bel dan 020-5918011 of haal defolders op het postkantoor. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De werkdruk voor het lager personeel bij de belastingen is door perso neelstekort zo groot dat de fis cus bijna 'op tilt' staat. „Ieder een loopt op z'n tenen", aldus vice-voorzitter Van den Bos van de Vereniging van Com miezen van 's Rijksbelastin gen. De situatie kan fraude in de hand werken met name bij de versnelde teruggave van de inkomstenbelasting. Het personeelstekort is ver groot sinds de regeling voor •vervroegde uittreding' (VUT) haar intrede deed. Dit effect werd nog versterkt toen de Van onze redactie DEN HAAG - Minister R se Zaken) wil dat de in1 ambtsdragers zoals Co Koningin krijgen uit bijb uit hun hoofdfunctie in ten vloeien naar de geme De bewindsman zei donder dag in een overleg met de Ka mercommissie voor Binnen landse Zaken dat hij de Com missarissen onlangs heeft la ten weten dat hij de beoogde wijziging van de gemeentewet door wil trekken naar de Commissarissen en de gedepu teerden. Hij is het in grote lijnen eens met de Tweede Kamer dat paal en perk moet worden gesteld aan bijbanen voor de betrokken groep bestuurders. Het gaat daarbij om de cate- DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met het kabinetsvoorstel de premie heffing voor de volksverzeke ringen (AOW, AWW en AWBZ) te verzelfstandigen. Dat houdt houdt in dat een ge huwde vrouw met een eigen inkomen per 1 januari zelf premies moet gaan betalen. Deze plicht staat tegenover het recht op uitkering dat de gehuwde vrouw volgend jaar krijgt. Het wetsontwerp dat die rechten regelt komt later aan de orde. De gelijke behandeling bij de premieheffing heeft voor gehuwde tweeverdieners die met hun gezamenlijk inkomen boven de premiegrens uitko men aanzienlijke gevolgen, die kunnen oplopen tot ruim 8.000 gulden. AMSTERDAM heeft een eigentijds ringdoenden die zich in een aanta verenigd hebben en 's nachts op s op die manier paal en perk te steller en vernielingen welke de hoofdsta inmiddels een beruchte naam bez Van Thijn heeft scherp stelling gei burgerlijke zelfbescherming. Smal 'knokploegendemocratie met eigen doorsnee Amsterdamse politieman gens woordvoerders van de burgt chen. Iets meer begrip toonde de minis Altes. Hij wees weliswaar georganis Nederland verboden' -, maar kon Amsterdamse 'BB' (bescherming voorziet. De bestrijding van de kleine crirr sterdam dweilen met een open kra en excessen te gedogen bij allerlei r gen en het probleem van de drugsv te laten lopen heeft het Amsterdams van totale verloedering doen ontsta en politie die toestand reeds lang ni< tekort aan mensen en allerlei (ook ningen binnen het korps wordt slecf ven opgelost en als er dan verdacht* den staan ze door het tekort aan ce al weer op straat. Tot grote woede v; dupeerde slachtoffers. Wij hebben er herhaaldelijk voor tuatie op den duur uit de hand moei eens het recht in eigen hand zou ki op kleine schaal. Particuliere knok malen tegen krakers in actie gekomi se ziet er zelf op toe dat de zake straatschenners ontregeld worden, het fenomeen van de knokploegen Met het optreden van burgerwachte stadswijken (dat is althans de bedoi nieuwe ontwikkeling in gang te hebb Wij staan daar niet over te juichen van burgerwachters de indruk dat v\ evenwichtige mensen die weten wa de handhaving van de openbare o huis en haard van de burgers is eer vaar is levensgroot dat een actie, d het voorkomen van misdrijven, ondi gen tenslotte uitloopt op Wild West- erg verstandig zijn van het kabinet c (kleine) criminaliteit een hogere pr wordt in Den Haag nog steeds mee competentiekwesties tussen de gem de bescherming van de burger.

de Stem | 1984 | | pagina 2