George de Coninck en CPC brachten elkaar naar de top Centrale aanmeldings commissie voor speciaal onderwijs Gemeente in 1985 net niet in het rood Eerste week betaald parkeren brengt elfhonderd gulden op Stevige navordering voor brandweerkring 'MEEDOG, VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 DlBTliMI VAN ZEELAND Mondjesmaat Chileense zangeres op avond Amnesty Carrière Topman Sasbedrijf met pensioen Mensen VUT Geurtje Mini-braderie in Redoute Veel kwaliteit op vogelexpo in Sluiskil Huur portofoons stuk hoger Plaatselijk nieuws Hoek Oostburg Sluiskil Terneuzen Zandstraat VRIJDAG 2 NOVEMBER je"- Zeeuwse Milieu federatie in Goes opgericht. Armoe troef in begroting Sas T16 PAGINA ZEELAND Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Het Sasse gemeente bestuur moet volgend jaar ieder dubbeltje omdraaien om niet verzeild te raken in de rode cijfers. Ook zul len, om dat te vermij den, de inwoners niet ontkomen aan een be lastingstij ging. Leges en andere tarieven gaan vijf procent om hoog, de onroerend goedbelasting met ge middeld 5,9 procent. En dan nog is armoe troef in de gemeentelijke huishouding, zo blijkt uit de begroting voor 1985. Allerlei leuke plannetjes maken geen schijn van kans als er geen subsidies losko men. Zelfs komt hier en daar het onderhoud, vooral van straten, pleinen en plantsoe nen in de knel en is er ook nauwelijks geld voor een hoognodige opknapbeurt van rioleringen. Behalve de sterk vermin derde rijksbijdragen, waar door iedere gemeente wordt getroffen, is in Sas van Gent vooral het sterk verliesgeven de grondbedrijf de boosdoe ner. Met veel pijn en moeite wisten B en W dekking te vin den voor een tekort op dat be drijf van ruim 438.000 gulden. Maar dan nog bleef er op de gewone begroting een tekort over van bijna 240.000 gulden. De belastingstijgingen leve ren daarvan de helft op, de an dere helft moest worden ge zocht in bezuinigingen. De an nulering van het contract met het sociaal werkvoorzienings schap (36 mille), beperking van de personeelskosten (35 mille) en korting op subsidies (20 mille) zijn daarvan de be langrijkste. Hoewel het het college bij zonder dwars zit, zal er vol gend jaar vrijwel niets kun nen worden gedaan aan de in slechte staat verkerende riole ringen en kunnen straten en pleinen maar mondjesmaat worden opgeknapt. Een min derheid van B en W vindt uit stel van het werk aan de riole ringen onverantwoord en wil daarom de onroerend goedbe lasting nog verder verhogen (met 25.000 gulden). Het is aan de raad om daar een uitspraak over te doen. Dank zij belastingverhogin gen en bezuinigingen houdt Sas in '85 nog bijna 60 mille over voor onvoorziene uitga ven. Voor nieuwe investerin gen, die echt niet uitgesteld kunnen worden, is het luttele bedrag van 32.000 gulden be schikbaar. Dat geld is bestemd voor herhuisvesting van de openbare basisschool in Phi lippine, een nieuwe vrachtau to voor Gemeentewerken, en de aanpassing van de hal in het gemeentehuis. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN De op brengst van het betaald par keren in de binnenstad van Terneuzen was in de week van 15 tot en met 20 oktober ƒ1100,-. Dat was de eerste week dat de automobilisten moesten betalen voor het parkeren van hun voertuig op de Markt en aan de He rengracht. Sinds gisteren is de par keerwachter, W. Verhelst, in dienst van de gemeente Ter- neuzen. Aangezien hij naar Apeldoorn was om een uni form te passen heeft hij nog geen boetes uitgedeeld. Vol gens een woordvoerder van de Terneuzense politie be gint het bekeuren in de loop van de komende week. De politie leidt de heer Verhelst op. Op wisselende tijden zal de parkeerwach ter de Markt en de Heren gracht controleren op auto's zonder een parkeerbewijs. Sinds het invoeren van de parkeerautomaten heeft de politie ruim 800 waarschu- wingskaarten uitgedeeld aan niet betalende automo bilisten. Om niet te hoeven betalen zetten veel bestuurders hun voertuig nu op andere plaat sen in de binnenstad. Tot nu toe levert dat nog geen pro- blemen op. De winkeliers van de Ter neuzense Noordstraat en omgeving gaan tot en met december het winkelende publiek een kwartje geven voor elke ingeleverd par- keerstrookje van een dag oud. Ze willen hiermee een bijdrage leveren aan de par- keerkosten. Van een onzer veslaggevers TERNEUZEN - De Chileense zangeres Nené Castellano treedt vrijdagavond 2 novem ber op tijdens een groot scheepse informatie-avond van Amnesty International Terneuzen, die gehouden wordt in De Leeuwtjes aan de Rembrandtlaan. Het thema van deze avond is 'Martelen is mensenwerk, maar de bestrij ding ervan ook', ontleend aan de wereldwijde actie van Am nesty. Peter v.d. Horst, werkzaam op het landelijk secretariaat van Amnesty houdt die avond een inleiding over de actie. Daarnaast is er een posterten toonstelling en een dia-serie over de actie. Men kan zich voorts laten informeren via stands en door de plaatselijke werkgroep. De bijeenkomst in De Leeuwtjes begint om 19.30 uur, de zaal is om 19.00 uur open en de toegang is gratis. Door Jan Jansen SAS VAN GENT - Van 't oude 'Stiefselkot' tot de hy permoderne fabriek die CPC in Sas van Gent nu is. Die ontwikkeling markeert de loopbaan van George de Co ninck, binnenkort 65 en dus toe aan zijn afscheid. Hij werkte bijna 40 jaar in Sas van Gent en bracht het van chef utiliteiten (stoom en stroom) tot algemeen direc teur, lid van de raad van be stuur. Het bedrijf en de baas sleurden elkaar mee in een stroomversnelling. Een te rugblik in een kantoor dat gisteren het zijne al niet meer was. Tijdens de oorlog lag de fabriek vier jaar bijna stil omdat er geen geschikte mais uit Amerika voorhan den was. Kort na de oorlog verstuurde George de Co ninck, een Axelaar die in België een opleiding indus trieel ingenieur had gevolgd, zijn sollicitatiebrief. „In juni 1945 kon ik beginnen, precies op de dag dat de eerste lich ter met mais uit Amerika voor de kant lag." Van die tijd herinnert hij zich dat de fabricage veel meer ambachtelijk was. „Hoewel het procédé in principe nog hetzelfde is. Er waren toen ongeveer even veel medewerkers als nu, maar inmiddels is de capaci teit wel verviervoudigd." Die veranderde verhouding is een direct gevolg van me chanisatie en automatise ring, processen die De Co ninck bewust meemaakte, in vrijwel alle afdelingen van de fabriek. „Ja, zo heb ik het bedrijf goed leren kennen. Ik heb met de energie te maken ge had, met de technische dienst, met de fabrieken, met management. Je ver antwoordelijkheid groeit langzaam en ook je over zicht van wat er allemaal omgaat. Ik nam steeds erva ringen van vorige functies mee." En zo werd-ie vier jaar geleden bevorderd van fabrieksdirecteur tot alge meen directeur. Veertig jaar bij dezelfde baas. Dat geldt niet overal als een aanbeveling, mobili teit wordt hoger gewaar deerd. Maar George de Co ninck bleef als autochtoon liever in Zeeuwsch-Vlaan deren, waar hij trouwens straks (in Zuiddorpe) ge woon blijft wonen. „Ik ben geen streber. Waarom weg gaan als het werk je fasci neert, als je het naar je zin hebt. En afwisselend was het genoeg. CPC Sas is on derdeel van een multinatio nal. Dat brengt veel contac ten met zich mee. En op de technologie van het bedrijf raak je nooit uitgekeken. Zodoende." Waar menig oudere werk nemer afhaakte, bij de in voering van computers, bleef De Coninck ook bij de tijd. „Dat was eerst een ma gische machine, waarmee alleen ingewijden konden werken. Nu is het veel meer gemeengoed. Maar hoe dan ook, ik had het me nooit kunnen permitteren om er aan voorbij te gaan. De com puter is nu een essentieel George de Coninck met op de achtergrond een deel van het bedrijf. middel bij de bedrijfsvoe ring. Alleen computercur sussen heb ik niet meer ge volgd. Daarvoor hebben we specialisten." Eigenlijk wil hij van het onderwerp af. „Bedrijfsvoe ring is niet alleen techniek, maar ook omgaan met men sen. De ontwikkeling van de sociale verhoudingen is erg interessant. Toen ik kwam, was de man op de vloer on mondig. Je had niet eens een personeelsdienst. De enige man die zich daarmee bezig hield was een salaris-admi nistrateur." Er is veel veranderd, soms ten goede. „Maar die wat pa triarchale verhouding van vroeger had ook z'n voorde len. Je had veel meer direct contact met de mensen. Toen kende ik iedereen, nu mis schien nog maar een kwart." De keerzijde van meer in spraak voor werknemers: „Het formaliseren van de contacten via de onderne mingsraad nieuwe stijl, heeft geleid tot verstarring, en dat is jammer." Daarom bewaart George de Coninck ook betere her inneringen aan CAO-onder- handelingen uit de tijd dat de sociale partners nog vol gens het 'harmonie-model' met elkaar om de tafel za ten, de tijd van de kanaalzo- ne-CAO, waarvoor landelij ke vakbondsbestuurders naar Zeeuwsch-Vlaanderen afreisden. „Dat waren echte onderhandelaars, met een mandaat, zoals de Belgen zeggen. De districtsbestuur ders waar we nu mee te ma ken hebben, krijgen die ruimte niet. En ze praten veel meer vanuit het con flictmodel. Ik betreur die ontwikkeling." Zoals hij ook niet bepaald weg is van de nivellering waartoe alle onderhandelin gen leidden. „De prikkel om te presteren en zodoende meer te verdienen, valt weg. Tot op zekere hoogte voel ik wel iets voor 'beloning naar prestatie'." Een van de 'verworvenhe den' van werknemers is de VUT. Hij vindt het niet erg dat zo'n regeling niet bestaat FOTO DE STEM COR J DE BOER voor leden van de raad van bestuur. „Maar het is in het algemeen goed dat het er is. Sommigen zijn er aan toe, of hebben het verdiend." An derzijds is het goed dat men sen er op hun 65e uitmoeten. „Sommigen moet je tegen zichzelf in bescherming ne men. Die denken misschien dat ze het op hun tachtigste ook nog kunnen. Ze vergeten dat ze van een andere gene ratie zijn, met een andere opleiding. En al heb je het gevoel dat je nog meekunt, het is goed om op zeker ogenblik de zaak over te dragen aan een jongere ge neratie. Ik heb daar vrede mee. Je moet niet denken dat de jongeren het slechter zullen doen," CPC in Sas, de geur van 't stiefselkot, Corn Boys en de CPC-koers. „Natuurlijk houdt je verantwoordelijk heid als bedrijf niet op bij de poort. Je hebt een maat schappelijke functie: de leefbaarheid bevorderen. Vandaar dat we in de jaren zeventig dat geurtje zoveel mogelijk hebben wegge werkt. Dat kon echt niet meer. Daar zijn we ons heel goed van bewust." Honderden mensen bezochten woensdag middag de mini-brade rie in het Sasse bejaar denhuis De Redoute. Het evenement was op touw gezet door het te huis zelf in samenwer king met de midden standsvereniging Sas '70. In de recreatiezaal stonden kraampjes en waren wafels met koffie te koop, niet alleen voor bewoners, maar ook voor 'buitenstaanders'. De mini-braderie werd voor herhaling vatbaar geacht, al ge beurt het de volgende keer wellicht 's zomers en dan buiten. Nu kon wegens ruimtegebrek maar een beperkt aan tal kraampjes worden toegelaten. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondent SLUISKIL - De Sluiskilse Vo gelvrienden houden komend weekeinde de jaarlijkse vogel tentoonstelling in zaal Dallin- ga. De bijzondere tentoonstel ling, waar ongeveer vierhon derd vogels zijn te zien, wordt vrijdagavond om acht uur ge opend door de Sluiskilse schooljeugd. Na de keuring die woensdag is uitgevoerd, had den de keurmeester veel lof en waardering. Voorzitter van de Sluiskilse Vogelvrienden Hans van der Linden: „Werkelijk, de kwaliteit druipt ervan af. Kwekers uit de gehele regio hebben het neusje van de zalm aan onze tentoonstelling aan geboden en daar zijn wij als organisatie bijzonder content mee". De tentoonstelling is za terdag van 10.00 tot 22.00 uur geopend, zondag kan men te recht van 10.00 tot 17.00 uur. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In de admini stratie van de PTT, telefoon district Breda, staat een vor dering open op de regionale brandweerkring Zeeuwsch- Vlaanderen. En niet zo'n kleintje ook: 34.169,40. Bij de kring zijn 20 (gehuur de) portofoons in gebruik waarvoor, kennelijk door een administratieve vergissing, vanaf juni 1980 ƒ86,60 per maand in rekening werd ge bracht. De echte huurkosten bedragen echte^ 920,- per maand, dus of de kring maar even het verschil over 41 maanden wilde bijpassen. „De vordering is rechtma tig", zo schrijft het dagelijks bestuur van de kring aan het algemeen bestuur, dat volgen de week woensdag bijeen komt. Met het staatsbedrijf een soort afbetalingsregelii getroffen. Voorgesteld worj hiervoor de algemene reserv aan te spreken. „Dat verdien de voorkeur boven een verh;, ging van de bijdrage per in woner", zo staat in het voorste te lezen. De rekenkunst van de PTI komt ook om de hoek kijker bij de begroting 1985. Ti volge van een tot novembei 1983 foutief berekend tarie voor de onderhoudsverg«. ding van de verbindings/com- mandowagen moet in 198 ruim 10 mille meer wordei uitgetrokken. Het algemeen bestuur vai de brandweerkring bespreek tijdens een vergadering op november (aanvang 15.00 uur in het Terneuzens stadhui: naast de begroting 1985 ookdi rekeningen 1982 en 1983 en jaarverslag 1983. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De besturen van de Zeeuwsvlaamse scho len voor speciaal onderwijs hebben sinds gisteren een cen trale aanmeldings- en onder zoekscommissie. Op deze scho len kunnen kinderen met leer- en ontwikkelingsmoeilijkhe den terecht. De commissie heeft twee jaar op experimentele basis gewerkt. De resultaten zijn volgens J. Kindt, hoofd van de Terneuzense Scheldeschool, zo bevredigend dat besloten is tot een officiële oprichting. Twee jaar geleden beoor deelde elke school nog afzon derlijk de aanmeldingen. Aan ieder van de scholen was toen een afzonderlijke aanmei dings- en toelatingscommisa verbonden. Hierdoor ontsta den verschillende normi waardoor de ouders van kin deren met leermoeilijkhedi niet meer precies wisten was ze aan toe waren. Met de centrale commissi hopen de scholen meer duidt lijkheid aan de ouders te ven. De commissie bestaat u een psycholoog, arts, maal schappelijk werker en a schoolleider. Ouders kunnen hun kinde ren aanmelden voor een t tingsonderzoek bij de Scheldt school in Terneuzen. Het derzoek vindt dan vervolgea plaats op een school voor spe ciaal onderwijs in de buui van de woonplaats. Kinderfilm - Zaterdag 3 no vember draait in buurthuis De Hoekse Rakkers een kinder film voor de jeugd van 7-12 jaar. De voorstelling begint om 10.00 uur. De entree be draagt 1,50 voor leden en 2,00 voor niet-leden. Reanimatie - Door de grote belangstelling voor de cursus hart-reanimatie, gegeven on der auspiciën van de plaatse lijk EHBO, is besloten in ja nuari opnieuw een dergelijke cursus te houden. Ook zonder EHBO-diploma kan men aan deze cursus, die bestaat uit drie lesavonden, deelnemen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het buurthuis of bij EHBO-penningmeester Meertens. Verkoopmiddag - Dinsdag 6 november houdt Welzijn voor Ouderen een verkoopmiddag in het voormalige raadhuis van Hoek. Naast handwerken zijn ook babbelaars, jam en wafels - alles zelf gemaakt - te verkrijgen. Belangstellenden zijn van 14-17 uur welkom. AbvaKabo - De FNV-bond AbvaKabo houdt donderdag 15 november een algemene le denvergadering in hotel De Eenhoorn. Het begint om 20.00 uur. Tijdens de bijeenkomst worden zes jubilarissen gehul digd. Na de bestuursverkie zing zal districtsbestuurder Th. Jacobs spreken over het arbeidsvoorwaardenbeleid en andere actuele zaken. Lezing - Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap Der Wetenschappen houdt dinsdag 20 november vanaf 20.00 uur een lezing in de Burgerzaal van het gemeentehuis in Oost burg. Dr. L. Gyssels, ecoloog aan de Rijksuniversiteit Gent,' spreekt dan over het 'Gren overschrijdend milieu- enni tuurbehoud in Zeeuwsch- Belgisch Vlaanderen'. Collecte - De opbrengst vani collecte voor de geestelijke gi handicapten die afge' wwek in Sluiskil is gehoudt was ƒ898,78. De Veste - Vrijdagavond 9 n» vember wordt in de beneder zaal van De Veste de tiend jaarvergadering van de beta' nersvereniging gehoude» aanvang 19.30 uur. Op d agenda staan onder meer stuursverkiezingen. Als ka» didaten worden gesteld njE vrouw J. Will-Wijga en detis ren W. de Bokx en W. v£ Leeuwen. Aftredend en he: kiesbaar is de heer F. Laure Na het officiële gedeelte wof nog bingo gespeeld waarbij eerste ronde gratis is. Bridge - Leden van bridged» Emergo speelden in restaura» De Milliano een onderlm? drive. Uitslag: A-lijn: 1- vrouw Bruijns-de heer Bies broeck, 2. echtpaar Den Ha»' 3. mevrouw Biesbroeck-» heer Van Dijk, 4. dames Ho» genboom-De Heus, 5. dam Borm-Visser. B-lijn: 1. he»e Burm-Walraven, 2. mevrou Verloop-de heer Meulenberi 3. echtpaar Juffermans, 4. d mes Haagsma-Van de Cast» 5. dames De Vries-IJsebaert Kaarting - In wij kgebouW I Straete trok een kaarting deelnemers. Er moest gel0_ worden voor de eerste tweede en de vierde en w plaats. Uitslag: 1.1. de Wit, b van Gent; 2. .R. Poppe, 3- Vermeulen, 4. mevrouw Gr> allen Sluiskil; 5. mevrou Buysse, Zandstraat. De gende kaarting is de 5 terklaaskaarting zaterdag - november om 14.30 uur. Veel dien Van een onzer versU AARDENBURG - „Deze dienst in Aardenburg zijl genloos en harteloos. He' maand je geld moet gaai je hart kom je daar binn Bovenstaand citaat is afkoi Stichting De Blokken in Teri gericht om de belangen van in Zeeuwsch-Vlaanderen te t In totaal zijn er in zeer korte tijd acht klachten bij deze stichting binnen gekomen over de Aardenburgse sociale dienst. Volgens André van Himme van Stichting De Blokken hebben deze allemaal betrekking op 'dreigementen en intimidaties van de kant van de sociale dienst'. Omdat Aardenburg slechts 13 perio dieke bijstands-gerechtigden onder de 65 jaar telt, beteke nen de acht klachten dat 70 procent van de cliënten niet tevreden is over de behande ling. „Het beleid is er daar blijk baar op gericht de cliënten Van een onzer verslaggevers GOES - De Stichting Zeeuws Coórdinatieorgaan voor na tuur-, landschaps-, en milieu bescherming en de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland heb ben zich gisteren tijdens een vergadering opgeheven en di rect daarna de Vereniging Zeeuwse Milieufederatie op gericht. In feite was de oprichting een formaliteit; de beide le denraden van de organisaties hadden al eerder dit jaar inge stemd met een fusie die het Zeeuwse milieuwerk over zichtelijker en beter coordi- neerbaar moet maken. Als nieuwe voorzitter werd H. Laanbroek gekozen. De nieu we vereniging gaat zich vesti gen in het pand van de Zeeuw se Koorschool in de Singel straat in Goes. VOGELWAARDE - Woens dagavond om ongeveer 20.50 uur raakte op de Schoolstraat in Vogelwaarde een personen auto bestuurd door S.IJ. uit Walsoorden door op de weg liggende blubber in een slip. De auto botste daarbij tegen de in de berm staande aan hangwagen eigendom van V. uit Terhole. De personenauto was total loss. IJ. raakte ten gevolge van deze slippartij licht gewond. Na het gebeurde heeft de vrijwillige brandweer van Hontenisse de baan schoon ge spoten. VOGELWAARDE - Uit twee geparkeerde vrachtauto's bei den eigendom van de firma De C. uit Kapellebrug die op de Elzenlaan te Vogelwaarde stonden, werden 350 liter die selolie gestolen. De diefstal moet donderdagmorgen om ongeveer 04.30 uur zijn ge beurd. Eén van de vrachtautobe stuurders D. kwam op boven genoemd tijdstip namelijk naar zijn auto en zag bij de vrachtauto van zijn collega een aantal vaatjes en een jer rycan staan. Ook zag hij op hetzelfde moment een wande laar lopen die op het moment dat D. bij zijn vrachtauto kwam in een busje stapte met vermoedelijk een Belgisch kenteken en wegreed. Volgens de politiewoord voerder was dat warschijnlijk de dader van de oliediefstal. SINT JANSTEEN - Donder dagmiddag om 14.35 uur vond °P de Hogeweg nabij St. Jan steen een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Beide auto's raakten hierbij vermoedelijk total loss. Beide bestuurders kwamen er met de schrik vanaf. Landbouwer O.B. uit St. Jansteen reed met zijn perso nenauto over de Hogeweg ko mende van richting Grootei land en rijdende naar richting Absdaalseweg. Hij keek daar bij naar zijn naast de weg lig gende land en lette niet goed °P. Daardoor kwam hij op de andere rijstrook terecht. Hij botste daarbij op de hem tege moetkomende bestuurder P.

de Stem | 1984 | | pagina 16