flip 'Zoiets, dat wil ik niet nog een keer meemaken' Ruim 2000 wandelaars bij Bevrijdingsmars I ite evolutie. pact D\SC VOORLOPIG EINDE AAN TRIESTE ZAAK DE STEM Statenlid Colijn weerspreekt beschuldigingen Studieschulden steeds vaker niet aflosbaar TT1S\ if ent en Virginia 524. -17751. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 'Turks gezin mag nu wel blijven' Boertien installeert commissie Open Universiteit HOOFDPLAAT-KNOKKE PORNO-VERKOOP TE VELDHUIS (VVD): HEEL MERKWAARDIG Lubbers ontkent uitspraken over brugtunnel ZEEUWS STUDIEFONDS: AS I Uï'é ill f w. rr K ISO GRAM 13,45 uwste generatie in de >n met ontworpen op veilig en comfortabel ch vormgegeven naar en. (Cx 0,28 bij de 25 nge vloer, zijn brede omisch ontworpen zittenden volop en uit- uimte. En door simpel klappen geldt dat age. (logisch en electroniscli net tal van makkelijk te als op vele modellen endeüng (metafstands- nputer en electrische Tbaar met vele extra's, r complete stereo die optimaal in con- ook zelf optimaal blijft ning en revolutionaire to ook met de zuinig- e Renault 25. Eencom- aarmee het goed 125 v.a. f 855,- d op 20.000 km/jr. excl. is leverbaar veringskosten f 509,-. l:i- 103 DIN pk. iëj~] 68 pm:l - 64 DIN pk. y 2l65cm:i- 123 DIN pk. .Aut. 2664 cm:i-144 DIM* J 2068cm:i-85DI\ pk. adviseert elf oliën, '.igingen voorbehouden ;ot\ VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 DEN HAAG - Volgens Haagse kringen heeft de overheid te lang gedaan over het afwikkelen van het verzoek om vestiging van het Turkse gezin. Van ver schillende kanten valt te be luisteren dat staatssecreta ris Korte-Van Hemel het ge zin nu wel een vestigings vergunning zal moeten ge ven. De WD-Kamerleden Te Veldhuis en Wiebenga heb ben gisteren, na vragen van de CDA-er Beinema, vragen gesteld waarin ook in deze richting wordt geredeneerd. De VVD-ers constateren dat het Turkse gezin al sinds 1978 in ons land woont, twee jaar daarna geen vestigings vergunning kreeg, daarte gen protesteerde maar toen nog drie jaar moest wachten vooraleer de overheid een verweerschrift schreef. De VVD-Kamerleden vragen Korte-Van Hemel of daar door niet een situatie is ont staan dat de aanwezigheid 'gedoogd' kan worden. De Kamerleden vragen op wel ke manier dit soort zaken menselijkerwijs gesproken in het vervolg zorgvuldiger behandeld kunnen worden. Het opgetogen Turkse paar met kinderen en familieleden - FOTO WILLEM MIERAS MIDDELBURG - „Toen de dominee plotseling bij ons weggeroepen werd, dachten we: nu is het fout gelopen. Maar toen vertelden ze dat we vrij zouden komen. We moesten vlug weg. Zes jaar lang hebben we goed in Ne derland geleefd. Ik heb die drie dagen op het bureau als straf daarvoor gevoeld. Zoiets. Dat wil ik niet nog een keer meemaken. Echt niet". Een half uur nadat Bur- han Yilmaz (27) en zijn le vensgezellin Nurcan Fidan (23) op bevel van staatsse cretaris Korte-Van Hemel uit de passantenverblijven van het Middelburgs politie bureau zijn vrijgelaten is het Turks paar een beetje op verhaal gekomen. Terwijl familieleden en innigste kennissen wat zwijgzaam binnendruppelen vertelt Nurcan Fidan in het huis van haar man's zuster bij stukjes en beetjes, maar rustig en welwillend het verhaal van de asielverle ning in de Petrus en Paulus- kerk, de onverhoedse poli- tie-inval en de zenuwslo pende berusting tijdens de ruim drie dagen van gevan genschap die daarop volg den. Op die eerste dag, toen om vier uur 's middags bij het politiebureau al de eerste demonstratie plaatsvond, ging het nog wel. Nurcan Fi dan: „Ik was heel blij toen ik van de advocaat hoorde dat er mensen waren die tegen onze uitzetting protesteer den. We hebben toen nog naar de demonstranten ge zwaaid". Maar op de tweede dag toen het paar naar een ruimte zonder ramen werd gebracht, zakte de moed in de schoenen. Nurcan: „Als je de hele dag niemand ziet geef je de moed op. Ik heb de hele dag gehuild", Een plant die namens vele Middel- burgsers werd binnenge bracht en opbeurende post die begon binnen te komen zorgden weer voor enige op luchting. „Heel blij was ik ook met een telegram uit Groningen, dat we even mochten zien. Dan denk je toch weer: je bent nog niet vergeten". Over de behandeling op het politiebureau zijn de ge voelens gemengd. „De één was wel heel aardig, maar dan was er weer een ander, die als ik om wat water vroeg zei: het is hier geen hotel". Als we ons opmaken voor het vertrek naar de Pe trus en Pauluskerk, waar het paar de tientallen men sen rond het hulpcomité hoopt te ontmoeten, krijgen we vele malen nadrukkelijk op ons hart gedrukt „Dank alle mensen, die ons ge steund hebben". Éénmaal op het kerkplein aanbelandt blijkt het daar nog rustig. Pastoor J. Hen- drikse en een enkel lid van het hulpcomité, toevallig in de buurt, kijken verrast op als ze het gezelschap zien ar riveren. Omhelzingen vol gen, handen worden ont roerd geschud. Tientallen veelal jonge Middelburgers, continue bij het politiebu reau op wacht, hebben hun post dan nog niet verlaten. Ze weten nog niet precies wat zich heeft afgespeeld. Maar ze zijn snel opgetrom meld. Opgetogen, maar nog wat beduusd van het voorlopige succes, drommen ze rond het vrijgelaten paar. Het 3-jarig zoontje ravot dan alweer in het kerkportaal. Bloemen worden overhandigd en een radio-microfoon registreert reacties. Definitief veilig is het gezin nog niet. Maar na dit alles nog eens een arres tatie, alsnog een gedwongen vlucht naar Turkije, dat kan toch niemand meer in z'n hoofd halen, luidt de alge mene opinie. Nurcan Fidan hoopt zo snel mogelijk weer aan de slag te komen in de Vlis- singse wasserijwaar ze vo rige week van de politie ont slag had moeten nemen. Burhan Yilmaz wil andere bezigheden zoeken, zoals werken in een slagerij die hij met z'n broer heeft pro beren op te zetten. In Mid delburg gaan ondertussen de acties door. Er worden nog steeds handtekeningen verzameld. Gisteravond al weer diende daarbij het po litiebureau als ontmoetings punt. Turks echtpaar Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De commis saris van de koningin, dr. C. Boertien, installeert op woens dag 7 november de adviescom missie voor het Zeeuws Stu diecentrum van de Open Uni versiteit. Dat gebeurt om 11.00 uur in de statenzaal. Bij deze gelegenheid wordt nok het contract ondertekend voor de huisvesting van het studiecentrum in de Zeeuwse Bibliotheek, die binnenkort in gebruik wordt genomen. Het studiecentrum geniet nu nog sastvrijheid in de Rijks Peda gogische Academie. De ver guizing vindt waarschijnlijk mjanuari plaats. Ondertussen is in het stu diecentrum de begeleiding van studenten begonnen. Momen- vinden voor de verschil- e studierichtingen de eer ste groepsbijeenkomsten is, waarop voorlichting "er het schriftelijk studiema teriaal wordt gegeven en af spraken tot stand komen over manier waarop studenten ®h kunnen laten begeleiden. PjGBLAO VOOR ZUCWEST NEDERLAND tantoren 'Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum- %s op pagina 2. Openingstijden: «30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie erneuzen: Rein van der talm (editie-chef), Jan Jan- «6n (plv. chef), Emile Calon, Meertens, Cor de Boer Mo), Ton Koomen (sport), talst: Frank Deij, Eugène tarstraeten. Middelburg: tank Postma. Goes: Cees vlaas. Servicepunten Aloosterzande: 5 Alexanderstr. 2250. mevr. Neve, 4, 01148- Advertentie-expl. tospecteur Zeeland: C. Me- "u, privé 01150-95839. MIDDELBURG - Dolblij, wat beduusd en nog steeds niet helemaal zeker over de goede af loop van de zaak, is het Turks paar Burhan Yilmaz en Nurcan Fidan, gistermiddag vrijge komen uit het bureau van Middelburgs ge meentepolitie. Daarmee kwam vooralsnog een einde aan de acute dreiging dat Yilmaz en Fidan met hun twee kinderen op het vliegtuig naar Turkije worden gezet. De vrijlating -even voor drie uur- vond plaats op bevel van staatssecretaris Korte- Van Hemel, die het paar in de gelegenheid heeft gesteld als nog een verblijfsvergunning aan te vragen. Bij de behande ling daarvan zal vooral gelet worden op klemmende huma nitaire aspecten. De vrijlating zorgde giste ren bij het politiebureau voor grote verwarring. De postende sympathisanten zagen dat het paar per auto werd wegge bracht en wisten aanvankelijk niet of het ging om vrijlating of transport naar elders. Poli tiefunctionarissen verstrekten de omstanders daarover te genstrijdige informatie. In het tumult viel een kennis van het paar, Ali Ak, die maandagoch tend de arrestatie in de Petrus en Pauluskerk meemaakte, van een toegangstrap. Hij kneusde daarbij zijn voet. Burhan Yilmaz en Nurcan Fidan, die tijdens de vrijlating net bezoek hadden van een do minee en hun 3-jarig zoontje, kwamen in de woning van een familielid even op adem. Daarna vertrokken ze naar de Petrus en Pauluskerk om de tientallen Middelburgers, die vrijwel dag en nacht tegen hun uitwijzing gedemon streerd hebben, te bedanken. Op het kerkplein vonden om helzingen plaats en werden bloemen overhandigd. Het voorlopig positieve be sluit van de staatssecretaris werd duidelijk tijdens een ge sprek dat ze in Den Haag voerde met de CDA-kamerle- den Buikema en Beinema, die maandag een snelle uitwijzing door de politie wisten te voor komen. Zoals bekend maakten de kamerleden, nadat ze door een snel gevormd comité te hulp waren geroepen, een na dere bezinning mogelijk mid dels het stellen van schriftelij ke vragen. Buikema legde gisteren des gevraagd uit dat aan het gezjn geen vestigingsvergunning kan worden verstrekt, maar een hernieuwde aanvraag om een verblijfsvergunning mo gelijkheden biedt om 'de bij zondere aspecten van dit ge val' mee te laten wegen. Van belang voor de vrijlating is onder meer geweest dat het gezin al zes jaar in Nederland woont, in eigen onderhoud heeft voorzien, vier jaar heeft moeten wachten totdat defini tief tot uitwijzing kon worden over gegaan en inmiddels twee kinderen heeft. Meegespeeld heeft ook dat het gezin, één maal gearriveerd in Turkije voorspelbaar uiteen zal vallen. In Retranchement deelde de Canadese NAVO-generaal Gutknecht speldjes uit met de Ca- nadeze vlag KLOETINGE - Het streng gereformeerde statenlid H. Colijn heeft in een brief aan Provinciale Staten de be schuldigingen van het maandblad Nieuw Zeeland, dat hem in een artikel als 'pornoboer' en 'farizeeër' afschil derde, tegengesproken. „Uw collega-Statenlid is geen heilige maar een mens met zijn lek en zijn gebrek. Maar de publieke beschuldi ging van porno-boer en farizeeër wil hij tegenover u niet onweersproken laten". Colijn stelt dat hij sinds tien jaar geen enkele bemoeie nis meer heeft met het winkelgebeuren. „Noch met de in koop, noch met de verkoop. Dit winkelgebeuren was één poot van het bedrijf". Colijn, die vindt dat Nieuw Zeeland onder de gordel heeft gestoten - „er is geen hoor en wederhoor toege past" - voegt er aan toe dat hij sinds anderhalf jaar zelfs helemaal niet meer met het bedrijf te maken heeft. „Bij de winkelverkoop bracht de opkomst van de vi deorecorder het verschijnsel mee van de levering van voorbespeelde banden. Ten aanzien van de, door onze toenmalige inkooporganisatie aangeboden paketten vi deobanden, rezen mijnerzijds direct al bezwaren toen ik die voor het eerst in de winkelruimte aantrof. Ik vond dat ons bedrijf op geen enkele wijze moet meewerken aan de verkoop of verhuur van bepaalde soort videobanden. De mening van de verantwoordelijke zoon adjunct-directeur en ondergetekende stonden lijnrecht tegenover elkaar", verklaart het Statenlid zijn onschuld. De radio- en televisiezaak van zoon H. Colijn in Kloe- tinge gaat overigens het assortiment videofilms dat aan video-kopers gratis wordt uitgeleend nauwkeuriger con troleren. „Wij verkopen geen porno videobanden. Dat hebben we ook nooit gedaan. Maar het kan zijn dat er in het totale assortiment dat wij aan kopers van video's uit lenen ongemerkt pornofilmpjes zijn geslopen. Daar zul len we nu meer alert op zijn, want ook ik ben fel tegen stander van pornofilms", aldus H. Colijn. Een extra-re den om strengere controle toe te passen, is het behoud van werkgelegenheid van 29 personeelsleden. „Dit soort publikaties doet een bedrijf geen goed". Van een onzer verslaggevers HOOFDPLAAT/SLUIS - De elfde Bevrijdingsmars tussen Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Premier Lub bers ontkent dat hij ooit de vaste oeververbinding over de Westerschelde en de uitbrei ding van de Zuidhollandse kust tussen Scheveningen en Hoek van Holland 'goede al ternatieven' heeft genoemd voor de inpoldering van het Markermeer. De premier zei dat gisteren op schriftelijke vragen van het VVD-Kamerlid Te Veldhuis, die zich had gebaseerd op een uitgebreid artikel in de Pro vinciale Zeeuwse Courant van 26 oktober. Volgens de krant, die de uit spraken van Lubbers groot opgemaakt en voorzien van een portret van de premier bracht, zou de minister-presi dent, zonder aan te geven of hij op persoonlijke titel dan wei namens het kabinet sprak, de vaste oeververbinding en de uitbouw van de Zuidhol landse kust zeer positief heb ben benaderd. In zijn beantwoording zegt Lubbers nu dat door hem 'geen uitspraken zijn gedaan als in het genoemde kranten artikel vermeld' en dat gelet op dit antwoord hij geen aan leiding ziet op de verdere vra gen van Te Veldhuis in te gaan. Het Kamerlid had in zijn vragen de premier onder meer gemaand zorgvuldiger te zijn met uitlatingen over de brugtunnel en vooral geen on terechte verwachtingen te wekken met betrekking tot dit project. Te Veldhuis zei gisteren nog niet te hebben achterhaald hoe de discrepantie tussen Lub bers' uitspraken en zijn ant woorden gisteren kan zijn ont staan. „Öf de journalist heeft een fout gemaakt, óf de Rijks voorlichtingsdienst heeft een fout gemaakt, öf de Rijksvoor lichtingsdienst heeft juiste in formatie verstrekt maar op een te vroeg tijdstip. Dat zijn de drie mogelijkheden die ik zie. Maar het blijft een heel merkwaardige zaak." Volgens Te Veldhuis is het van groot belang te achterha len welke uitspraken van Lubbers de juiste zijn. „De VOW is te belangrijk om daarover schimmig te blij ven." Hoofdplaat en Knokke is gis teren een groot succes gewor den. Ruim 2000 wandelaars, voornamelijk Belgen, namen deel aan de jaarlijkse tocht. Na het hijsen van de Belgi sche, Canadese en Nederland se vlaggen werd de eerste markerings-steen, die de route aangeeft, bij Hoofdplaat ont huld. Dat gebeurde door bur gemeester C. Spijkerboer en de leider van de Canadese de legatie, oud-minister Allan McKinnon. Na de onthulling zei Spij kerboer dat het een goede tra ditie is, dat jonge Canadese militairen de route lopen. „Veertig jaar geleden deden de geallieerden er ruim een maand over om van Hoofd plaat in Knokke te komen. Wat er toen is gebeurd moeten we blijven herdenken". Bij het bevrijdingsmonu ment aan de Paulinahaven bij Biervliet, dat de plaats aan geeft waar de geallieerden in de nacht van 8 op 9 oktober 1944 in West-Zeeuwsch- Vlaanderen aan land gingen, werden kransen gelegd. Veer tig Canadese veteranen waren aanwezig bij de onthulling en het leggen van de kransen. In de loop van de dag wer den ook markerings-stenen onthuld bij Oostburg, Retran chement en Knokke. Volgend jaar komen er nog 14 andere stenen langs de route. De wandelaars werden op hun tocht muzikaal begeleid door een afdeling Canadese 'Pipes Drums'. De jaarlijkse Bevrijdingsmars is een inita- tief van de heemkundige krin gen 'West-Zeeuwsch-Vlaan deren' en 'Cnoc is ier'. Sluis herdacht gisteravond ook nog het feit dat het grens stadje 40 jaar geleden werd bevrijd. Tijdens een herden kingsdienst van de gezamen lijke kerken werd het woord gevoerd door pastoor M. Jans sen, dominee C. Balk en bur gemeester J. Asselbergs. Voor muzikale omlijstingzorgden het plaatselijke gezelschap Apollo en de koren De Sluise Rakkers en St. Cecilia. Met een, dia-presentatie en een inlei ding over verwoesting en be vrijding, verzorgd door het echtpaar De Broek, werd in 't Zoute Vestje de herdenking afgesloten. i Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Afgestu deerden hebben steeds meer moeite met het aflossen van studieschulden. In veel geval len moeten pas afgestudeer den rondkomen van een mini- mim-inkomen en is het uit zicht op verbetering van de fi nanciële positie gering. Dat meldt de Stichting Zeeuws Studiefonds in het jaarverslag 1983/84. De stich ting kreeg het afgelopen sei zoen minder terugbetaald geld binnen, mede omdat de hoogte van de terugbetaling is gekop peld aan de hoogte van het in komen. De stichting moest weer meer dan in voorgaande jaren een beroep op de deur waarder doen. De stijging van het aantal verzoeken om renteloze voor schotten nam ook afgelopen schooljaar weer toe: van 214 tot 229. Er werden 119 aanvra gen gehonoreerd. De betrok kenen kregen echter veel min der geld dan ze hadden ge vraagd. Er werden kortingen toegepast van 24 en 25 procent. Dit om de financiële positie van het fonds te waarborgen. In totaal werd 263.802 gulden uitgekeerd, ongeveer 58.100 gulden meer dan in het jaar daarvoor. De Zeeuwse gemeenten stopten vorig jaar gezamenlijk ruim 105.000 gulden in het fonds, de provincie gaf een zelfde bedrag. Het exploitatie saldo was uiteindelijk zo groot dat bijna 34.000 gulden in een reservefonds kon worden ge stopt, terwijl zowel aan de ge zamenlijke gemeenten als aan de provincie zo'n 24.000 gulden moest worden terug gegeven. Daarmee waren de bijdragen van gemeenten en provincie niet, zoals was toegezegd 30 cent per inwoner, maar 23 cent.

de Stem | 1984 | | pagina 13