.RAKTER "EN WRRsnw P9r fERHOUT 'Beschieten van mug met kanon9 Tarieven voor ambulances volgend jaar fors omhoog Gaatje in bebouwing Herengracht Terneuzen gevuld Sint per boot naar Westdorpe Briljanten echtpaar te Biervliet Baanlozenproject bisdom slaat aan or geschapen. BRIEF DORPSRAAD AAN SCHULDGEVOEL DIEP GEWORTELD' WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 Idrijf 'RT VAN ZEKERHEID. exclusive Steenstraat 3 HULST tel. 01140-13546 VAN ZEELAND Koninklijk zilver voor Frieda Schelstraete Onzekerheden Prijskaartje £EDREIGING VAN AGENTEN Mug Thema-avond Rooie Vrouwen Brabanders beboet voor mishandeling op veerboot Klussen Scheidsmuur Ltalorn 695 -J 'S Zekerin deze zeer elegante, sportief gestyleerde mantel m een mooie Wolmerk-fantasie- tweed. Uitstekend geschikt om, in ons klimaat mee te winkelen- De sjaal van dezelfde stof is afneembaar Prijs: 529.- Dit is slechts één van de modellen uit de collectie van Menuetto die wij voor u hebben' ingekocht. Onrust over T16 PAGINA ZEELAND 3 dorpshuis Philippine Mevrouw Schelstraete met haar onderschei ding. - foto de stem/cor j. de boer Van onze correspondent SLUISKIL - Mevrouw Frieda Schelstraete uit Sluiskil is gisteren ko ninklijke onderscheiden met de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het eremetaal werd haar opgespeld door bur gemeester C. Ockeloen van Terneuzen. Dat ge beurde tijdens een zeer druk bezochte receptie in het personeelsrestaurant van het Elisabethzieken- huis. Mevrouw Schelstraete kreeg deze onderschei ding in verband met haar veertigjarig jubileum als telefoniste/ receptioniste in het Sluiskilse zieken huis. Verder mocht ze tij - dens deze receptie tal van cadeaus en bloemen in ontvangst nemen. Van een onzer verslaggevers PHILIPPINE - Binnen de Philippiense dorps raad is 'wantrouwen en ongenoegen' ontstaan over de gang van zaken rond de verbouw van de Meerpaal tot dorpshuis. Dat blijkt uit een boze brief van de raad aan B en W van Sas van Gent. Volgens de dorpsraad ont breekt het aan informatie over de plannen, niet in de laatste plaats bij leden van de bege leidingscommissie. Het is trouwens al geruime tijd gele den dat deze commissie heeft vergaderd. Een grief van de dorpsraad is ook dat de reservepot, door de gemeente bestemd voor de verbouw, inmiddels een soort 'grabbelton' is geworden. Niet alleen het dorpshuis, maar ook de aanleg van het fietspad Hoek-Philippine, de verbou wing van de openbare lagere school en vernieuwing van de riolering in de Weststraat in Philippine zouden uit deze pot gefinancierd moeten worden. „Wij kunnen en willen niet toestaan dat er op alle moge lijke manieren wordt beknib beld op de uitgaven van het gemeenschapscentrum", aldus de dorpsraad, die van B en W verwacht dat er een einde wordt gemaakt aan het 'ont stane wantrouwen en onge noegen. Wethouder J. Platschorre van Sas van Gent kan daar desgevraagd maar gedeelte lijk aan tegemoetkomen. Er zijn volgens hem nog teveel onzekerheden om de commis sieleden nu al duidelijkheid te verschaffen over het plan. „Dat is pas mogelijk als we weten dat de gemeenteraad het plan draagt". Die raad kreeg vorige week in een besloten zitting nadere informatie over de stand van zaken. Platschorre kan dus niet uit de school klappen, maar bevestigt wel dat er nog altijd een reservepot is be stemd voor het dorpshuis. Hij herhaalt een eerder dit jaar gedane opmerking dat het moet kunnen voor vier ton. „Maar uiteindelijk moet de gemeenteraad een keuze ma ken. Aan alles hangt een prijs kaartje en er is meer nodig dan alleen een dorpshuis om de leefbaarheid te bevorderen. Wat ons betreft kan het door gaan als, nogmaals, de raad daarvoor kiest. Dat zullen we weten na de begrotingsbehan deling", aldus wethouder Plat schorre, die overigens de brief Van onze correspondente MIDDELBURG - Het liep allemaal met een sisser af voor de 57- larige Goesenaar P.p„ die dinsdag voor de politierechter stond op beschuldiging van'bedreiging met enig misdrijf tegen het le ven gericht' en het verboden bezit van twee (beschermde) goud vinken. De goudvinken waren aan leiding tot het 'spektakel' op 25 februari. Twee politiemannen wensten de volière van de Goesenaar te inspecteren om dat men vermoedde dat daar beschermde vogels werden ge houden. p. stemde toe, maar eiste dat de mannen eerst hun schoenen zouden ontsmetten, om ongewenste ziekten buiten de kooi te houden. De agenten wensten hier echter niet aan mee te werken, waarop P. zich met een brood mes voor de volière posteerde: „U komt er niet in, donder op en anders steek ik jullie ka- P°t", zou hij daarbij geroepen hebben, terwijl hij wild met het mes zich heen zwaaide. Een van de politiemannen trok daarop zijn revolver, waarop P. moest toezien hoe de ander de twee goudvinken uit de volière plukte. „En schiet me nu maar kapot", verzuchtte P., die zijn comple te hobby, waarin hij al zijn spaargeld (zo'n 10.000 gulden) van de dorpsraad wel begrij pelijk vindt. „Als het aan mij ligt, wordt hun geduld niet al te lang meer op de proef gesteld". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De tarieven voor ambulancevervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen gaan volgend jaar fors omhoog. Een rit gaat 88 gulden kos ten, ruim twaalf gulden meer dan dit jaar. De Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) ziet zich daartoe genoodzaakt om een deel van het fikse tekort over 1983 -bijna 52 mille- weg te werken. 11,5 Mille daarvan wordt nog doorgeschoven naar volgende jaren, evenals trou wens het tekort over 1984, dat wel aanzienlijk lager zal uit vallen. Deze gegevens blijken uit de begroting 1985 van de CPA, die donderdag 8 november aan de orde komt in een vergadering van het algemeen bestuur in Terneuzen. Over de tariefstij- ging is al overleg gepleegd met de ziektekostenverzekeraars - zowel ziekenfonds als particu liere verzekeraars- die bijna volledig moeten opdraaien voor de kosten van het ambu lancevervoer. Volgens het bestuur is de ta riefstelling voor ambulances ieder jaar weer een lastige op gave. „Je hebt te maken met moeilijk berekenbare facto ren, vooral op het vlak van de communicatie", licht secreta ris P. Lindenbergh dat toe. „En zo kan het inderdaad ge beuren dat je een beetje achter de feiten blijft aanhobbelen". Hij gelooft overigens niet dat een zo forse stijging ineens zich nog eens zal herhalen. Het tekort over 1983 was voor de CPA Zeeuwsch-Vlaanderen uitzonderlijk groot. Behalve de begroting voor volgend jaar bespreekt het al gemeen bestuur ook de reke ningen over 1982 en 1983 en het jaarverslag 1983. De vergade ring in de burgerzaal van het Terneuzense stadhuis begint om 16.00 uur. c". Van onze correspondent WESTDORPE - Het St. Nicolaascomité van Westdorpe heeft dit jaar weer een goed Sinterklaasprogramma. De Sint zal vroeg zijn intrede doen in het kanaalzone-dorp. Het gat in de bebouwing dat jarenlang de Herengracht in Terneuzen ontsierde wordt langzaam maar zeker opgevuld. Gisteren bereikten bouwvakkers van aan nemer Gebr. Simons het hoogste punt van de nieuwbouw van de ABN-bank. De vlag gen gingen in top en de mannen pakten er een traditioneel pannenbiertje op. Het wordt overigens wel april 1985 voor het re giokantoor van de ABN helemaal af is en officieel kan worden geopend. De eerste paal ging in februari van dit jaar de grond in. De ABN kocht het terrein aan de He rengracht vorig jaar van concurrent Rabo, die elders een pand had betrokken. Er bleef lange tijd een lege plak in de bebouwing omdat met name een buurman/tandarts zich tot bij de kroon verzette tegen het op vullen van het gaatje. - foto de stem/cor j. de boer Zondag 18 november komt de goedheiligman met zijn ge volg per boot aan aan de kade van Provinciale Waterstaat in de wijk Passluis. Hij wordt verwelkomd door het comité, waarna een rondgang door Westdorpe wordt gemaakt. De fanfare Eikels Worden Bomen zorgt voor de muzikale omlijs ting. In verenigingsgebouw Con cordia is daarna een groot Sin terklaasfeest, dat duurt tot half zes. Bij slecht weer komt de rondrit te vervallen en worden de kinderen om half drie in Concordia verwacht. Begin december bezoekt de Sint de peuterspeelzaal Olleke Bolleke, de kleuterschool en de basisschool. Het St. Nicolaas comité schenkt tijdens de feestdagen ook aandacht aan Westdorpenaren die in De Sterre te Clinge en in Ter Schorre in Terneuzen verblij ven. Om de aan deze activitieten verbonden kosten te dekken houdt het comité een huis- aan-huis-collecte. Voor de kinderen is een kleurwedstrijd uitgschreven. De gekleurde platen worden gebruikt om de zaal van het verenigingsge bouw een beetje op te fleuren voor het Sinterklaasfeest van 18 november. Van onze correspondent TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van Rooie Vrou wen in de PvdA houdt morgen, donderdag, een open thema avond over sociale zekerheid voor vrouwen. De heer Bartelo van het Landelijk Kontaktbu- reau Zeeland van het ministe rie van WVC zal over dit on derwerp een inleiding houden. De open thema-avond wordt gehouden in het Vrou wencentrum Joce aan de Nieuwstraat te Terneuzen en begint om 20.00 uur. Toegangs prijs 2,50. had gestoken, door een even tuele besmetting via de schoenzolen van de ordehand haver de mist zag in gaan. Officier van justitie mr. Boogers achtte beide ten laste gelegde feiten bewezen en eiste een totale boete van 600 gulden en twee weken voor waardelijk. Na het verweer van P. („Die goudvinken wa ren nota bene nog bastaards ook") en zijn raadsman, die de politiemannen 'ontactisch op treden' verweet, kwam poli tierechter mr. Vermeulen tot de conclusie dat het inderdaad allemaal niet zo op de spits ge dreven had hoeven worden. „Dit lijkt wel een beetje op het beschieten van een mug met een kanon <^n dat alles om twee goudvinken te pakken te krijgen". Zij veroordeelde P. tot een boete van 350 gulden en een week voorwaardelijk. De vinken krijgt P. hoe dan ook niet terug. Feest voor het echtpaar Rouw. Van onze correspondent BIERVLIET - Gisteren vierde het echtpaar C. Rouw-Jansen het 65-jarig huwelijksfeest. De heer Rouw is 86, zijn echtgenote 85 jaar oud. Beiden genieten nog een redelijk goede gezondheid, al kan dat bij mevrouw Rouw wisselend zijn. Rouw, geboren te Axel, zijn vrouw te Biervliet, werkte achter eenvolgens in de landbouw en wegenbouw. Veel vrije tijd was er in die tijd niet, dus waren hobby's taboe. Wel was en is hij een groot liefhebber van kaar ten. Vroeger het spel bieden, tegenwoordig jokeren en hij heeft nog geen bril nodig tij dens het spel. Het echtpaar verblijft nu al weer elf jaar in het bejaardencentrum Ter Walle en woonde voor dien in de buurtschap Drie wegen bij Biervliet. Het nageslacht bestaat uit zeven kinderen, twaalf klein- en twaalf ach terkleinkinderen. Tijdens de - foto de stem/cor j. de boer receptie in de ontspannings zaal van het bejaardencen trum kwam ook burgemees ter C. Ockeloen van Terneu zen namens het gemeente bestuur zijn gelukwensen aanbieden. Verder waren er de gebruikelijke telegram men der koningin en com missaris der koningin in Zeeland. Van onze correspondente MIDDELBURG - Vier jonge mannen uit Made en Hooge en Lage Zwaluwe (de 20-jarige C. R., zijn 27-jarige broer L. R. en hun twee vrienden P. B. en H. de B. (beiden 21) stonden dins dag voor de politierechter in Middelburg, omdat zij op 7 maart op de veerboot Perkpol- der-Kruiningen een automo bilist ernstig hadden toegeta keld. De ruzie was ontstaan bij het tolhuisje, waar de automo bilist L. R. ter verantwoording riep omdat hij met zijn vrachtauto de personenauto zou hebben gesneden. „Hij trok me zo uit de cabine", al dus R., „en toen is mijn maat me bijgesprongen". De automobilist kwam op de grond terecht en kreeg een klap in zijn gezicht. Tot dit punt waren de Brabanders het eens met de weergave in het proces-verbaal. Maar de ver slaggeving over wat er vervol gens op het personendek van de veerboot was gebeurd noemde R. resoluut een 'opge blazen verhaal, waar niets van klopt'. Volgens het slachtoffer en getuigen zou het viertal op de personenauto zijn toe gelopen, waarop de bestuurder uitstap te om beschadigingen aan zijn voertuig te voorkomen. Hij werd onmiddellijk door de mannen besprongen die hem, toen hij op de grond terecht kwam, in de houdgreep namen en volledig in elkaar sloegen. Verontwaardigd wees het viertal deze beschuldiging af waarop R. luidruchtig vrij spraak eiste. Politierechter mr. Vermeuzlen hield het ech ter op de getuigenverklarin gen en veroordeelde de Bra banders elk tot een boete van 600 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. „Dat wordt dus een hoger-beroepszaak", besloot de woordvoerder van het stel. Van een onzer verslaggevers BREDA - „Een geweldig schuldgevoel, dat kom ik steeds weer tegen". Dat is de ervaring van Corina van Steenhoven na één jaar baan- lozenproject van het bisdom Breda. En haar collega Rens Stob belaar vult aan: „Wordt een baanloze al niet gezien als een profiteur, in het gunstige ge val geldt hij dan toch als een stakker". Het voor drie jaar aangega ne experiment 'baanlozenpro- ject' van het bisdom Breda heeft zijn eerste jaar erop zit ten. Gisteren werden de erva ringen van dat eerste jaar ge presenteerd tijdens een pers conferentie op het bisdom in Breda. Ervaringen die erop wijzen dat het project be staansrecht heeft. Corina van Steenhoven en Rens Stobbelaar zijn in deel tijd met de uitvoering van dat project belast. De laatste heeft de provincie Zeeland en het dekenaat Bergen op Zoom als werkterrein, de eerste de rest van het Bredase bisdom. Als vrijwilliger is Rob van Hooij- donk bij het project betrokken voor studie- en secretariaats werkzaamheden. Het project is onderdeel van het industrie pastoraat, waarvoor het Bre dase bisdom zes pastores heeft vrijgesteld. Een eerste tastbare resul taat van het project was de uitgaven van het boekje 'Tus sen baan en werken', waarin alle bestaande activiteiten en voorzieningen door en voor mensen zonder baan in West- Brabant werden geïnventari seerd. In Zeeland was wat dit betreft al meer informatie aanwezig toen het diocesane project vorig jaar begon. Een jaar veldwerk heeft de diocesane baanlozenwerkers bevestigd dat juist vanuit de kerken zeer zinnig opbouw werk te verrichten is ten aan zien van de problematiek van werk en baanloosheid. Een be langrijke taak is gebleken om mensen met en zonder werk met elkaar in gesprek te bren gen. Schaamte en schuldge voel blijkt namelijk bij baan loze mensen een grote rol te spelen. Dat veroorzaakt na korte of langere tijd maat schappelijk isolement. De diocesane baanlozen werkers zien dat als een be wijs dat betaalde arbeid in on ze maatschappij wordt over gewaardeerd. Dit is ook een boodschap voor de mensen die nog wel een baan hebben. Die communicatie tot stand bren gen blijkt instemming en waardering te vinden. Dit nog te meer omdat mensen in ker kelijk verband iets gemakke lijker persoonlijke problemen en gevoelens ter sprake dur ven te brengen, zo blijkt. Het tweede jaar zullen de diocesane baanlozenwerkers hun aandacht oncentreren op de jeudige haanlozen. Ze heb ben ervaren dat ze de jongeren zonder werk eigenlijk nergens tegenkomen, noch in zogehe ten W-groepen, noch in ge spreksgroepen. Deze jongeren zijn ook iets aparts, meent Rens Stobbelaar. Ze hebben geen vaste baan, maar zijn vaak ook niet werkloos. Ze doen allerlei kortlopende klus sen, die echter zelden in elkaar overlopen. Maar niet alleen deze jongeren zitten met vra gen over hun toekomstper spectief. In de Zeeuwse plaat sen Goes, Middelburg en Le- wedorp worden in samenwer king met het jongerenpasto raat gespreksgroepen opgezet waarbinnen werkende, niet werkende en studerende jon geren met elkaar naar de toe komst kijken. In Zeeland staan ook op vijf plaatsen cursussen op stapel voor kerkelijke werkers waarin inzicht gegeven wordt in de baanlozenproblematiek. Die cursussen worden gegeven in januari, februari en maart 1985. De consequenties van baan loosheid blijken in gezinnen diep in te kunnen vreten, zo diep zelfs dat het op basisscho len te merken is aan de kinde ren. Zelfs tussen kinderen be gint een scheidsmuur te groeien: wie wel geld heeft om lid te zijn van clubs en derge lijke en voor wie dat niet meer is weggelegd. Corina van Steenhoven gaat zich hierop bezinnen met de districtskate- cheten, want de schoolkate- chese heeft dit haars inziens aan te pakken. Voor het diocesane indus triepastoraat, onder wiens vleugels het baanlozenprojekt wordt uitgevoerd, is het al duidelijk dat het niet na drie jaar kan worden beëindigd. De zeventien congregaties van paters, broeders en zusters die in het bisdom gevestigd zijn, betalen het project gedurende de experimenteerfase, maar de religieuzen blijken zich ook verder met deze maatschappe lijke nood te willen engageren. Bovendien zijn gesprekken gaande met caritasinstellin- gen om het werk voort te zet ten.

de Stem | 1984 | | pagina 15