NAVO GEEN KANDIDATE:jy. TE VINDEN Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Renté stabiel Hypotheek VïinfJt! 30 laar l/HIPl weer naar 8%. Daalt de rente naar J*1» 5o/0 dan wordt uw rente 7%. de rente-schokken oo zo van^de unieke Rente Rabobank Q 'Mishandeling van vrouwen toenemend geweld' MET CDA Loongrens ziekenfonds volgend jaar naar 48.100 gulden Banken en PTT: jminder publiciteit bij overvallen ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 BINNENLAND PAGINA 3 Twee dingen Beroep tegen vonnis I^Heineken- ontvoerders Pleidooi voor ombudsman in gezondheids zorg BINNENLAND lomtaken Tijdelijk meer personeel in Bijlmerbajes Handleiding moet besparen van energie stimuleren KONING: 'Versnelde teruggave belasting vóór 1 december' I )esreiFd 15 Konst geen voorzitter CP meer Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypo- jtheek-rente tussen de 6% en 10% blijft, ge beurt er met uw rente niets. Stijgt de rente ver der naar 11%, dan wordt uw rente 9%. Daalt de rente weer tot 10%, jdan gaat uw rente wiaiw WIUva 1Stabiel Hypotheek van de Rabo bank 30 jaar lang de rente-schok- ken op. Het nieuwe, verlaagde rente-tarief bij maandbetaling en gemeente-garantie is 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheekadviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad T5 PAGINA 2l T28 n het 'onaanvaardbaar' uit- preekt over de wijzigings- 'oorstellen van het CDA. Een dergelijke politiek Leer zwaar wegende uit spraak kan twee dingen be ekenen. Het kabinet kan er- nee zeggen: als het wets voorstel verworpen dreigt te vorden, wordt het nog voor de stemming ingetrokken öf ils het CDA vasthoudt aan zijn wijzigingsvoorstel en dit /oorstel wordt aangenomen, ;reedt het kabinet af. Voor het eerste geval heeft de VVD initiatief-voorstellen klaar liggen om te bereiken, dat de belastingverlaging /an een half miljard gulden jp een andere manier toch ioor kan gaan. Maar het is dierminst zeker of daarvoor lan wel een Kamermeerder heid kan worden gevonden, In het tweede geval nog niet bezijden de waarheid - vijf en zeventig gulden... „Dan sijn we", zo zegt Nijpels strijdbaar, „bezig met de ka binetsformatie die eigenlijk pas in 1986 aan de orde hoort te komen." Niemand in de regerings coalitie durft zich wagen aan een voorspelling over de af loop van het debat. De VVD peelt hoog spel. Nijpels toont zich zeker van zijn zaak, zegt dat hij de volledige steun ge niet van de VVD-ministers, brengt het CDA met verwij ten over woordbreuk tot ra zernij en toont geen enkele bereidheid het CDA uit de problemen te helpen. Brengt het weekeinde geen raad, dan spant het erom vol gende week in de Tweede Kamer. Ook voor deze coali tie lijkt het gezegde te gaan gelden dat de kruik zolang te water gaat totdat ze barst. AMSTERDAM/UTRECHT (ANP) - In 1983 zijn er in Ne derland 44 vrouwen ver moord, van wie zeker 34 door echtgenoot, vriend, ex-echt genoot, ex-vriend of een fa milielid. De ervaring leert dat vrouwenmishandeling een escalerend geweld is, dat niet zelden eindigt in moord. Dit zegt de Stichting Blijf van m'n Lijf in Amsterdam in een verklaring die giste ren werd uitgereikt tijdens de viering van het 10-jarige bestaan van die stichting. De stichting heeft door het hele land ook acties gehouden uit protest tegen vrouwenmis handeling. Volgens Blijf van m'n Lijf Amsterdam vluchten dage lijks zeven vrouwen naar één van de 21 Blijf van m'n Lijf huizen in Nederland. Per week zijn er dat 49, per maand 213 en per jaar ruim 2.500. „Een schrikbarend aantal, temeer omdat niet al le mishandelde vrouwen naar een Blijf van m'n Lijf huis vluchten", aldus Blijf van m'n Lijf. Volgens de stichting heeft tien jaar Blijf van m'n Lijf nog niet geleid tot een effec tief beleid gericht op bestrij den en voorkomen van vrou wenmishandeling. „Het is nog steeds zo dat vrouwen moeten vluchten voor hun veiligheid en dat mannen vrijuit gaan. Het wordt tijd dat politie en justitie daad krachtiger optreden tegen deze geweldsmisdrijven", al dus de stichting. In Dordrecht zijn giste ren 120 zwarte ballons op gelaten. Een voor elke in 1983 mishandelde vrouw in die stad. - fotoanp AMSTERDAM (ANP) - Het openbaar ministerie in Am sterdam heeft hoger beroep aangetekend tegen, het vonnis van de Amsterdamse recht bank in de zaak van de ont voering van biermagnaat Hei- neken, waarbij de 35-jarige J.P.B. en de 21-jarige M.E. werden veroordeeld tot res pectievelijk twaalf en negen jaar gevangenisstraf. Tegen hen was zestien en tien jaar gevangenisstraf geëist. Van een onzer verslaggevers Sch adevergoeding DE bewoners ven de Haagse flats die ten gevolge van be tonrot moeten worden ont ruimd, zijn met de woning bouwvereniging 's Gravenha- ge tot een overeenkomst geko men over een schadeloosstel ling. Dit heeft de woning bouwvereniging bekendge maakt. ;ebracht, die ook in andere anden navolging krijgt. Er »aat een hele sterke werking van uit naar het buitenland", verzekert hij. Oud-president -nr. W. J. Borgerhoff Mulder van de Amsterdamse recht bank -een van de eisers- heeft laten weten het niet on aannemelijk te achten dat de rechter plaatsing onrechtma tig verklaart. De stichting 'Verbiedt de kruisraketten' is pas vrij laat goed op gang en daarmee in de picture gekomen. Daarom is de voorbereiding van het proces, met name de werving van mede-eisers onder tijds druk komen te staan. Er zijn slechts zes informatie-avon den in den lande geweest en informatiemateriaal is maar mondjesmaat verspreid. Er zijn vredesbewegingen die nog steeds van niks weten en 29 oktober -de tweede Hol- landitisdatum (Den Haag '83) - is de officiële sluitings termijn voor aanmeldingen. Vanwege die late start is deze week besloten om de wer vingscampagne met ruim een week te verlengen tot en met dinsdag 6 november. Ondanks de organisato risch niet zo sterke start is het aantal van 10.000 eisers gehaald en dat betekent dat het streefbedrag van 350.000 gulden binnen is. Een ton hiervan wordt besteed aan informatiebulletins, die de eisers thuis krijgen gestuurd zodat ze de vorderingen van het proces op de voet kunnen volgen. De rest van het be drag is bestemd voor de pro ceskosten. Dat kwart miljoen denkt men onder meer nodig te hebben voor het inschake len van juristen en getuigen- „Het is zaak om met zoveel mogelijk kracht spel te kun nen bieden. Daarvoor zal het bijvoorbeeld nodig zijn om buitenlandse deskundigen te laten komen", verklaart In- gelse die hoge kosten. ;e socialisten wordt er de laat- ren echter hard aan gewerkt ïeer inhoud te geven aan dit Europese defensiesysteem- toetreding tot deze unie kan ie wel degelijk een grote bij- leveren aan de versterking Ie Westeuropese veiligheid. En nee komt Gonzalez tegelijker- x>k tegemoet aan de Duitse t dat men niet kan profiteren ie Europese economische sa- zerking zonder tegelijkertijd Dij te dragen aan de actieve diging van diezelfde Euro- t. actieve deelname aan de pes defensie sluit in de toe- t zelfs niet uit, dat Spanje en- atoomtaken op zich zal nemen- t tegelijkertijd met de huidige te om geen kernwapens toe te omvat het tien punten tellen- iligheidsplan van Gonzalez de ukkelijke suggestie om het •ag tegen de verspreiding van wapens niet te ondertekenen- ïame Nederland heeft deze on- kening door Spanje al her- lelijk geëist. Bejaarden BEJAARDEN die niet in een bejaardenoord wonen, mogen vanaf 1 januari gebruik ma ken van een aantal voorzie ningen van het bejaardenoord in hun wijk. Zo kunnen derge lijke bejaarden maaltijden ge bruiken die in het tehuis ver strekt worden en kunnen ze gebruik maken van de douche- en badfaciliteiten en hulp daarbij van het perso neel. Dat heeft het kabinet vastgelegd. Ontsnapte EEN van- de zes gedetineerden die donderdag uit de Bijlmer bajes zijn ontsnapt, is in de loop van gisteren aangehou den. Het is de 34-jarige Ita liaan P.P. Deze bevond zich in èen woning in de Saenredam- straat in de hoofdstad. Vluchtelingenhulp MINISTER Schoo van Ont wikkelingssamenwerking heeft het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNCHR) 500.000 gulden toegezegd voor noodhulp aan Afghaanse vluchtelingen in Iran. 38 uur werken B en W van Amsterdam en de vakbonden hebben overeen stemming bereikt over een ar beidstijdverkorting van 40 naar 38 uur per week voor 22.000 ambtenaren in 1985. De formatieruimte die door deze operatie, die men op 1 mei vol gend jaar afgerond hoopt te hebben, vrijkomt zal geheel herbezet worden, wat onge veer 550 arbeidsplaatsen ople vert. Concertgebouworkest WIKTOR Liberman wordt op 1! september 1985 naast Jaap van Zweeden eerste concert meester van het Concertge bouworkest in Amsterdam. Liberman (53) volgt dan Theo Olof op die op eigen verzoek met vervroegd pensioen gaat. Het concertgebouworkest heeft dit meegedeeld. Smartegeld HE 63-jarige G.H., ex-topman bij Slavenburg's bank, heeft bij het openbaar ministerie in Rotterdam een verzoek inge diend tot terugbetaling van een niet nader genoemd be drag voor gemaakte kosten omdat hij vorig jaar oktober wee dagen ten onrechte in hechtenis heeft gezeten. Ver der eist hij smartegeld over de Periode die hij ten onrechte in gevangenschap heeft doorge- j bracht. Vogelwet ?ET kabinet heeft besloten de tot 1936 daterende Vogelwet <|an te passen aan de veran derde inzichten op het terrein fan natuurbescherming. In de gewijzigde wet worden betere beschermingsmaatregelen op genomen dan in de bestaande vogelwet. Zo worden er onder andere regels gesteld voor het houden van kooivogels en Jachtvogels, het rapen van eie ren en het prepareren van be schermde dode vogels. Den Bosch lang zonder bisschop Van onze correspondent ROME - Het kan nog wel even duren voordat het bisdom Den Bosch weer een bisschop heeft. In Rome wordt nu over een benoeming aan het eind van het jaar of zelfs over drie maanden gesproken. Geschikte kandidaten vin den voor Den Bosch is al moei lijk, nog moeilijker is het ge schikte mensen te vinden die hun benoeming in dank en met vreugde aanvaarden. De nieuwe bisschop weet al bij voorbaat dat hij niet door alle katholieken in zijn diocees ge lijkelijk zal worden geaccep teerd, en dat hem dus strijd wacht, vooral als zijn opstel ling al bekend is. Wellicht dat Rome daarom aanstuurt op een benoeming van iemand van buiten, van iemand van wie nog niet vaststaat welke kant hij heeft gekozen. Tegen deze achtergrond heeft het Vaticaan al direct de voorkeur gegeven aan mgr Muskens, de rector van het Nederlands college in Rome, en wat de Nederlandse kerk provincie betreft een outsider. Maar Muskens wil niet weg uit Rome. Het Vaticaan heeft hem maanden geleden al be naderd, maar tevergeefs. Toen heeft het Vaticaan andere kandidaten onder de loep ge nomen, maar die bleken eer der geschikt voor de functie van hulp-bisschop of helemaal niet geschikt. Nu is men toch weer terug gekomen bij mgr Muskens. Muskens zelf laat hierover DEN HAAG (ANP) - De Bijl merbajes krijgt vanaf maan dag tijdelijk vijf extra be waarders. Drie van hen vallen in voor de drie bewaarders die donderdag de dupe werden van de korte gijzelingsactie voorafgaand aan de ontsnap ping van zeven gevangenen. Twee worden tijdelijk toe gevoegd aan de bewaking we gens de onrust over de ont snapping. Dit heeft een woordvoerster van het minis terie van justitie meegedeeld. Volgens de woordvoerster is er nog geen sprake van een de finitieve versterking van het bewakingspersoneel. Een der gelijke maatregel zou ook an dere gevangenisdirecties aan de bel doen trekken bij het mi nisterie. De woordvoerster vraagt zich af of het verwijt van de Amsterdamse politie terecht is dat de politie 'voor de zoveel ste keer' achter ontsnapte ge vangenen aan moet. „Justitie doet haar uiterste best ont snappingen te voorkomen maar heeft te maken met een grote concentratie van zware criminelen in de Bijlmerba jes", aldus de woordvoerster. Justitie heeft tot en met half september al 54 ontsnapte ge vangenen geturfd. niets los: „Ik kan daarover geen enkele mededeling doen". Hij staat op het ogenblik bloot aan enige pressie van de kant van het Vaticaan orr^alsnog de benoeming te aanvaarden. En de vraag is alleen hoelang hij aan die pressie weerstand kan bieden. Want uiteindelijk be slist de paus, en de geloofsdie- naren hebben zich aan zijn be slissing te onderwerpen. Het is duidelijk dat het Va ticaan geen enkele haast heeft met de hele benoemingsproce dure. Dagelijks worden hier nieuwe bisschoppen benoemd, voor de duizenden diocesen die er in de hele wereld bestaan. Een Nederlands verzoek om spoed bij invulling van de va cature Den Bosch zou in Rome dan ook niet worden begrepen. Bijkomende moeilijkheid in het Bossche geval is het ont breken van een pauselijke nuntius in Den Haag. Een nuntius speelt een rol bij een bisschopsbenoeming, in zover re dat hij (op vertrouwelijke wijze) over de situatie in het betreffende bisdom aan Rome rapporteert. Moet Den Bosch wachten op de benoeming van een nieuwe nuntius, dan zal de benoe mingsprocedure van de nieu we bisschop wel een$ nog meer kunnen worden vertraagd. Intussen is de vertrouwe lijkheid waarmee het Vati caan de benoemingsprocedure omringt groot, maar niet uit zonderlijk. In feite zijn er maar twee of drie personen die de zaak behandelen en de pauselijke beslissing voorbe reiden. Daarbij wordt de nun tius betrokken en de leider van de betreffende kerkpro vincie, maar deze laatste zeker niet in het eerste stadium. De uitverkoren kandidaat krijgt veertien dagen de tijd om 'ja' te zeggen. Mgr Muskens zei dus nee, en wellicht maakt hem dat nu juist zo geschikt voor dat moeilijke ambt in Den Bosch. UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) heeft de loongrens voor het verplichte ziekenfonds voor volgend jaar conform het advies van de Ziekenfondsraad vastgesteld op 48.100 gulden. Dit heeft een woordvoerder van de Ziekenfondsraad meegedeeld. De loongrens, het inkomen waaronder werk nemers verplicht verzekerd zijn in het ziekenfonds, is op het ogenblik 47.850 gulden. Sr Voor 1985 is het maximum prerrjiedagloon (het loon waarover maxirpaal premie moet worden betaald) vastge steld op 157 guldèn (nu 156). Over de hoogte van de ziekenfondspremie in 1985 valt waarschijnlijk volgende week de beslissing. HARDENBERG (ANP) - De Nederlandse Energie Ontwik- kelings Maatschappij (NEOM) en de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (SVEN) hebben een handlei ding opgesteld die gemeenten kunnen gebruiken voor de aanpak van energiebesparing. Het draaiboek is gepresen teerd in Hardenberg, de eerste gemeente die met de richtlij nen gaat experimenteren. Het komt er in de praktijk op neer dat de gemeente wo- ningbouwcoöperaties, bedrij ven, instellingen en eigen- huis-bezitters gaat stimuleren om zo zuinig mogelijk om te gaan met energie en dat pro ces gaat coördineren. De proef in Harderiberg wordt begeleid door de NEOM en de SVEN. Ook Rosmalen gaat experimenteren en waar schijnlijk ook enkele andere gemeentel Van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De Algemene Commissie Beveiliging Banken en PTT wil dat de politie zoveel mogelijk terughoudendheid be tracht bij het verstrekken van informatie aan de pers over over vallen bij banken en PTT-kantoren. In een circulaire aan de korpschefs; van de gemeentedraitie, de districtscommandanten en landeli|ï<ê leiding van de rsHfipolitie adviseert de commissie van de baijui en PTT niet meeObekend te maken hoeveel geld er precies oR^en overval is,bui toemaakt en hoe dit soort misdrij ven in zijn werk is gegaan. Aanleiding voor het dringende advies aan de politie isfdat ge detailleerde informatie aan de media omtrent bankovèrvallen nieuwe overvallen uitlokt. Waarover de commissie zich vooral zorgen maakt, is dat het gebruik van geweld bij die bankovervallen sterk toeneemt: bankpersoneel en bezoekers worden met vuurwapens bedreigd of zelfs lichamelijk letsel toegebracht, Iri dit soort situaties vol doet zelfs de meest effectieve beveiligingsinstallatie niet, aldus de banken en de PTT. DEN HAAG (ANP) - Volgens staatssecretaris Koning van Financiën zullen vrijwel alle belastingplichtigen die hebben voldaan aan de voorwaarden voor versnelde teruggave hun teveel betaalde belasting vóór 1 december terugkrijgen. Het gaat om 1,6 miljoen aangiften, die voor 1 april zijn ingediend, waarvan het voor rangstrookje is afgeknipt en waar een kopie van de loonop- gave aan is toegevoegd. De versnelling van de teruggave wordt dit jaar voor het eerst toegepast. Koning versprak zich don derdagavond tijdens een TV- interview en zei dat de terug gave uiterlijk vóór 1 november zou plaatsvinden. Dat leidde in de loop van gisteren tot vele telefoontjes bij de belastingin specties. Koning toonde zich tevre den over het succes van de versnelde teruggaaf-operatie. Per september was 72 procent van de aangiften op de inspec ties afgehandeld en voor ver werking naar de computer ge stuurd. Vorig jaar was dat medio september 56 procent. BREDA - Dr. Y. van der Wie len, elf jaar lid van een me disch tuchtcollege, is voor de instelling van een nationaal Bureau Ombudsman Gezond heidszorg. Dat zou patiënten die een klacht willen indienen van advies kunnen dienen en helpen hun klacht goed voor te bereiden. Volgens dr. Van der Wielen biedt dit idee meer garantie voor een betere tuchtrecht spraak dan de voorstellen daarover in het voorontwerp Wet op de Beroepen in de Ge zondheidszorg. Hij lanceert zijn voorstel in het blad 'me disch Contact' van deze week. Door de deskundige hulp wordt voorkomen dat klach ten al bij voorbaat geen enkele kans maken, zoals nu in bijna de helft van de gevallen ge beurt. A. i Wat voor vlees hebben we nu in de kuip? De Voedingsbond FNV wil dat we maandag en dinsdag geen vlees kopen. Gelukkig mogen we woensdag weer naar de slager. Dus woensdag-gehaktdag kan ge woon doorgaan. Daar durven de bonden toch niet in te hak ken. De actie suddert nog een beetje en de actievoerders zullen er even bij moeten blijven voor een goed resultaat. Voor je het weet is de zaak aangebrand. Is een goei stuk vlees boycot waard? Als ik het begrijp, zit het fout met de salarissen in de vlees sector. De ene heeft pens en de ander moet het doen met een heel mager lapje. Maar we mogen patuurlijk niet op ons geweten hebben dat de kleine slager, die ooit is begonnen als de legendarische, fluitende slagersknecht, uitge beend wordt als wij volgende week niks kopen. De vegetarische vereniging heeft nog geen oordeel over de actie naar buiten gebracht. Ze schijnen het allemaal vlees noch vis te vinden. Wie heeft er precies baat bij? Twee bonden vechten om een been, de derde loopt er mee heen, zeggen de sceptici. U mag zelf beslissen. Gelooft u in een (biefjstuk solidariteit? Of denkt u: wat kote-let mij om mee te doen? Het klapstuk van mijn ver haal is dus: ik draai om de hamvraag heen. MERIJN Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Voorzitter Nico Konst van de Centrumpartij zal voor 1 december al zijn functies binnen de partij neer leggen. Op grond daarvan heeft het bestuur van het Elshofcollege besloten om hem als docent geschiedenis te handhaven en „zijn rechtspositie ten volle te waarborgen". Konst blijft lid van de CP. In een communiqué aan personeel en ouders schrijft het bestuur langdurig bezig te zijn geweest met een afweging van de belangen van de school en de rechten van de betrok ken docent. Dat bestuur heeft „tenslotte een ernstig beroep op hem ge daan zijn functies binnen de 'Centrumpartij neer te leggen en een verklaring te onderte kenen, waarin hij afstand neemt van de racistische en/of discriminatoire opvattingen die door velen aan deze partij worden toegeschreven". Konst heeft, aldus het com muniqué, aan beide eisen vol daan. de hypotheekrente van de afgelopen jaren *s> p

de Stem | 1984 | | pagina 3