99 99 Bi ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 ZATERDAG 27 Oh RANDEND i Arabisch Golf] een stuk of di 'ze' beter da\ Sadam Husseii Irak, gebruikt gepaste zuinic aanvoer van<\ olie-eilandl onvermii Zeelieden en avonturiers nd voor lief in ruij gage. Waar bi kerels te Nederlandei puinruimer\ tankers, redde olie en brenge schroot naa| Taiwan, tanl Een belang rij) Rotterdamse Smit Interne bericht ui W4 2 Waar eens 7 gekrijs der meeuwen Door Paul de Schipper Als de meeuwen bidden in de wind stormt het in Zeeland. Slaat de branding stuk op het strand van Cadzand dan han gen de meeuwen lui boven het duin. Schijnbaar vleugellam bespieden ze de wereld daar beneden. Onaangedaan door kwalijke herfstkuren bepalen ze het decor van onze kust. De meeuw. Je hebt ze in soorten. Biologisch ge sproken kennen we allemaal wel een paar soorten van de larus zoals de meeuw in het Latijn heet: de zilver meeuw, de kokmeeuw, de mantel meeuw. Maar wat gedacht van de vismijn-meeuw, de PSD-meeuw, de traktormeeuw, de frites-meeuw. Het zijn variaties van de meeuw als mari tieme mus, een vliegende vuilnisman, zonder CAO maar wel 24 uur paraat. Hij zweeft achter de traktor, duikt naar de wormen die de boer boven ploegt, zoals hij ook duikt naar de visresten achter de garnalenkotter op de Westerschelde. Inderdaad, je kunt de meeuw onderscheiden naar z'n funktie. Steevast zijn ze de begelei ders als zee of land ambachtelijk worden doorsneden. Altijd ook zijn er meeuwen als de veerboot wegvaart uit eén van de vier havens langs de Westerschelde. Ze kennen de dienst regeling als geen ander, zweven mee een eindweegs de rivier op, schooiend vlakbij de verschansing, wachtend op een passagier die vindt dat het res tauratie-broodje te oud is of naar plastic smaakt. Als er niks meer te bedelen valt draaien ze weg. Met de wind onder de staart versnellen ze plotseling en keren terug naar hun stek. Meestal is dat de grens van land aan water aan de dijkvoet. Tussen wier en stenen zoeken die PSD-meeuwen dan hun ordinaire menu. En dan heb je de meeuwen van de vis mijn bij Breskens. Te lui om de haven uit te vliegen wachten ze op de volgende garnalenkotter, wetend dat er altijd wat in het water valt valt bij het lossen. Ze wachten, dobberend in de luwte van de steiger. Komt de vis ser met z'n schuit binnen dan balan ceren ze op het randje van de stalen damwand. Vaak kunnen ze hun ge duld niet bewaren, vliegen nerveus op om van grotere hoogte meer over zicht te hebben, de vleugels bewe gingloos, kop links, kop rechts, dan plots een een agressieve duik met de hele club. En de hele club krijst, be halve die ene, omdat ie z'n bek vol visafval heeft.Vervolgens zoekt een ieder weer de witte kapjes van de meerpalen op. Wachten op de volgen de ronde! De strijd om het bestaan is hard in de wereld van Jonathan. Zo gaat het ook op de vuilnisbelt, bij friteskar en viskraam. De meeuw ontdekte de vuilnisbelt toen er op het strand geen dooie vis meer aanspoel de. Hij was intellegent genoeg om over te schakelen en werd een vol waardig welvaartskind. De meeuw vloog landinwaarts verkende de stad en verspreidde zich zelfs tot over de Duitse grens. Natuurlijke tegenstan ders kent het dier nauwelijks sinds de enige decimerende factor- winter- sterfte door honger- is weggevallen. De frites-meeuwen behoren tot de meest vadsige categorie. De aard van hun dagelijkse kost is zichtbaar van invloed op hun anatomie. Verwend en te beroerd om naar een zak met al leen mayonaiseklodders te duiken stelen ze de frites zowat uit je bakje. Wie het vliegend volkje echt nerveus wil maken moet er maar eens een 'kleintje met 'aan offeren of een halve lekkerbek. Historisch is het verhaal van de fritesboer in Bergen op Zoom. In de strenge winter van 1956 zag hij een hongerige troep meeuwen z'n kraam binnenvliegen die zich zonder bestelling vooraf tegoed deden aan z'n voorraad. Tja, denk eens in, zo'n. larus fritensus, het kopje schuin om hoog: Frietje met graag! Na hun diner komen ze nauwelijks van de grond. De lading zetmeel ver lengt hun startbaan aanmerkelijk. Vooral de mantelmeeuwen met een spanwijdte van soms 1.70 meter zijn indrukwekkend. Traagwiekend stij gen ze op als een Boeing widebody. „Waar eens 't gekrijs der meeu wen" zingen de Zeeuwsch-Vlamingen als ze met de gloed in hun borst de liefde aan hun landje belijden. De melancholie van een Schot die een doedelzak hoort. De taal van de meeuw kan ook anders beluisterd Wie z'n auto ooit een paar dagen op een parkeerterrein bij een haven heeft laten staan weet dat de meeu wen een gezonde stofwisseling heb ben. De plakkaten op de lak zijn van niet geringe omvang. De meeuw be schouwt al wat onder hem is als openbaar toilet. Blijf dan ook uit de buurt als er een eskader van die vaal- witte jongens boven het plaatselijk friteskot cirkelt, want het is geen mayonaise wat er naar beneden klet tert. Voor het mosseldorp Yerseke is de meeuw een probleem, zodanig zelf dat de mosselboeren er valken heb ben ingezet om hem te verjagen. Het gaat vooral om de uitwerpselen. Bij het verwerken van mossels komt er spoelwater vrij. Dat water bevat ook kapotte krabben en schelpen met res ten visvlees, kostje voor onze ge- vleugdelde vrienden. Maar die drop pen het stoffelijk overschot van hun maal vervolgens in de bassins waar de goede mosselen opgeslagen liggen. Jaren geleden al probeerde een vin dingrijke mosselhandelaar met ultra- sonore geluiden de dieren te verdrij ven. Dat lukte niet. Het experiment met valken verloopt met meer succes. De kolonie mosselmeeuwen houdt zich gedeisd, geschrokken van de agressieve valkensnavels. Hij is niet te beroerd om wat te doen voor een goed hap. De meeuwen van Gent vliegen dagelijks heen en weer naar de Westerschelde bij Ter- neuzen. De soortgenoten die in het Land van Saaftinghe huizen pende len op vaste uren naar het slachthuis in Antwerpen. Gidsen vinden in het schorren gebied regelmatig half afge kloven varkensoren, compleet met een aluminium EG-merkstrip. Saaf- tinghe-kenners schatten dat de vo gels elke dag zowat een container aan vlees over de Belgisch-Nederlandse grens brengen zonder invoerrechten te betalen. Een meeuw is geen dief zoals de reiger. Die overleefde met veel elan de rokende schoorstenen van de jaren '60 en rooft nu weer de goudvissenvij - vers leeg. Maar zijn terrein is afgeba kend. Hij houdt niet van zout water en wilde golven, dat is domein van de meeuw. Vrolijk is hun roep als het tij zakt en het alles bedekkende water ver dwijnt. De gezamenlijke kracht van zon en maan onthullen de gedekte ta fel van schorren en slikken. Dan ver laat het meeuwen volkje het frites kraam en de viskotter. Dan winnen een open kokkel of een slappe worm het van de pattatten. Dan echoed weer hun hoge stemgeluid tegen de dijken. Het gekrijs der meeuwen. ■HUM **- FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Het kader aangeschotei H DE Heil meiny iq M '83 verf zich vaij ArabiscH Tj eerste atj moettant Iraanse wereld I Ook de geloven. de schrik i aan. De sc| den verhq hun premil oorlogsgebl i= De solid wat terug voor zakell gang van j vindt zich voor opgell wil wagei drijvende f manning. Kharg-eild logszone v mijnen vele dreiging 5= Irak. Sinds de zijn er der digd of ge 5= snelle red overcapaci Half 1984 v Het geeft o gespecialisi dende en E= en naar vei In de Pe teel drie be H= tief. Naast dat een firi H= kort, Wijsr |H ITCUnterni tractors) ui denlang sle samenwerk H Trekke „Het is genheid. De

de Stem | 1984 | | pagina 24