Geen bedrijfswoning bij Zuidpoort Sluis Protest bij NS tegen sluiting goederenstations 'Ik zag nog net m'n huis in bomkrater verdwijnen' Zeeuwsch- Vlaanderen IN WEST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN ►rand in oning erneuzen B en W Oostburg willen één VVV AGINA ZEELAND 3 Plaatselijk nieuws rerneuzen Steuncomité voor Britse mijnwerkers VANZEELAND politierapport VV Oostburg krijgt nieuw kleedlokaal Twee dealers aangehouden in Vlissingen elen bewezen ^an Turenhout aatste eer Deeltijd ZIKY 'JBEZWAARSCHRIFT ONGEGROND Afval Brief naar alle besturen Plaatselijk nieuws Biervliet Kapellebrug Zaamslag OOSTBURG VIJF WEKEN ONDER VUUR Piloot Puin Luier Kluisdeur burgerlijke stand - Geboren Kincent, zv Ph. Loof en M JVullems, Terneuzen; Sharon |v F. Mirrer en R. Vanhij fte Terneuzen; Melissa, dv S. de Quelle en E. Wakker, Axel ■Patrick, zv A. Ricciardi en A I-Croonen, Terneuzen; Sam zv de Zeeuw en J. de Meijer Terneuzen; Natasja, dv j. Fries en W. Lammerts, Ter- leuzen; Nicole, dv J. Machiel- Jen en M. de Putter, Terneu- |cn; Petra, dv C. Geelhoedt en Doorns, Axel; Jan, zv. C. der lamer en H. Meeusen, Zaam- llag; Evelien, dv S. Kieboorn In L. Lampo, Biervliet; Judith tv W. de Bruijne en K. Kal louw, Terneuzen; Elvira, dv S Ie Jong en H. van de Voorde ferneuzen; Daisy, dv C. Spoor In G. Heideman, Sas van jent; Gamze dv H. Avci en s Kücüktas, Terneuzen; Michel- e dv Ph. Jacobij en S. pau. Kels, Terneuzen; Erik, zv a \dam en M. Buijck, Biervliet Joffrey, zv A. Serkedakis en Geryl, Terneuzen; Rosalia Bv R. Boeije en J. Strijker' faamslag. Ondertrouw: Mare Pieters, 25, Terneuzen en Ma fia den Boer, 21, Terneuzen; lohannes Bos, 29, Terneuzen In Siemonetta van Faassen, 27 Terneuzen. Getrouwd: Geert Broersma, 23 en Henderkje Buitenwerf, 24 te Terneuzen; llarcus de Bakker, 24 en Mar- laretha Baecke, 25 te Terneu- len. Overleden: Frederik van Tatenhove, 85, Axel; Adrienne lierman, 78, wed v T. Geir- laert, Sas van Gent; Aaltje ichingenga, 78, wed v J. Fled- lerman, Terneuzen; Gabriella Vereecken, 75, wed v. J. de Ca- luwé, Terneuzen; Jan Rouw, |5, Terneuzen; Boudewijn Vieeuwsen, 89, Terneuzen; thristiaan Dieleman, 75' paamslag. JOOD WEER: Van onze correspondent ERNEUZEN - Tijdens een hevig onweer is woensdag nacht de bliksem ingeslagen de woning van de familie H. aan de Populierenstraat te Terneuzen. Daarbij moesten een televi- Isie en een stereo-apparaat het |ontgelden. De brandweer van Terneuzen was snel ter plaat- Ise om de ontstane brand te |blussen. Er ontstond nogal wat rook- en waterschade aan de voning. Door het noodweer, dat in Jeen deel van Oost-Zeeuwsch- Iviaanderen woedde, gepaard fgaande met hevige regenval, I moest in een paar plaatsen de l brandweer uitrukken om de (door voornamelijk bietenslijk Izeer glad geworden wegge- |deelten schoon te spuiten. Dat was onder meer het ge- Ival nabij de Kraagbrug op de [provinciale weg Hoek-Terho- lle. Ook het verkeer had hinder |van de zware regenval en Jkwam in sommige gevallen tot Istilstand. I Zeeuivsch- Vlaanderen Van een onzer verslatgevers TERNEUZEN - In Zeeuwsch- Vlaanderen is een steuncomité opgericht voor de stakende Britse mijnwerkers. Bedoeling is op zeer korte termijn een geldinzameling te houden. Het comité geeft de garantie dat het ingezamelde bedrag voor de volle honderd procent aan de mijnwerkersbond NUM zal worden overhandigd- Het gaat om een iritiatief van FNV, CPN, PPR en het Verbond van Communisten, die vinden dat steun aan de Britse mijnwerkers een kwes tie is van internationale soli dariteit. „Hun strijd vcor be houd van werk, tegen het af braakbeleid van de regering Thatcher is dezelfde als onze strijd tegen het afbraakbeleid van Lubbers", zo heet het in een gisteren uitgegevei gers- bericht. Volgende week zal overi gens nog een beroep volden gedaan op aiie progressive organisaties in Zeeuwsch- Vlaanderen om zich bij be' steuncomité aan te sluiten. Op die manier wil men ook tot an dere activiteiten komen, zoals manifestaties. Hierover wordt dinsdag 13 november verga derd in zaal Atlanta te Sluis kil. De aangekondigde inzame ling zal geschieden met zoge heten steunlijsten. „Geld is de eerste prioriteit", aldus het co mité. „De stakingskassen van de bonden zijn leeg en nu ont vangt een gezin van vier per sonen nog slechts 80 gulden per week, een echtpaar zonder kinderen 25 gulden er alleen staanden helemaal niets". VRIJDAG 26 OKTOBER 1984 T20 PAGINA ZEELAND 4 GOES - Bij een inbraak in een toning aan de Graafstraat te ■!jes is woensdagnacht voor i,r. bedrag van circa 3000 gul- jen aan electrische machines .stolen. De woning, die werd irenoveerd, werd binnenge drongen door het vernielen ,;an een ruit. De aannemer, P. ,an de K. uit Goes, deed van je diefstal gisteren aangifte hij de gemeentepolitie. jULST - Op de kruising Van je Maelstedeweg-CIingeweg ï0nd woensdagavond om 19.00 0 een aanrijding plaats, jaarbij twee personenauto's en een vrachtauto waren be- jokken. De materiële schade J(as aanzienlijk. Persoonlijke -gelukken deden zich niet jjor. De vrachtautobestuur- jer R. C. uit Roeselare stond, tomende van de Van de Mael- siedeweg, voor de kruising te „achten. Uit tegenovergestel de richting stond de bestuur- R. M. uit Wachtebeke éveneens te wachten voor de kruising. Vanaf de Koolstraat Invam bestuurder M. L. uit Juist aangereden. Op het mo ment dat deze de kruising pas seerde reed M. zonder voor rang te verlenen de kruising 0p en kwam in botsing met L. Tengevolge van de schok van je aanrijding botste de auto ran L. vervolgens op de stil staande vrachtauto. OOSTBURG - Op de Quarles van Uffordstraat kwamen twee auto's met elkaar in bot- sjng toen A.B. uit Oostburg bij het file-parkeren de auto van M.G. uit Sint-Kruis behoorlijk raakte. De auto van B. werd hierbij zwaar beschadigd. Kan een onzer verslaggevers OOSTBURG - De gemeente Oostburg heeft een plan ge maakt voor nieuwbouw van het kleedlokaal annex kantine van de voetbalvereniging Oostburg. Bezoeken van het college aan de huidige accommodatie hebben geleerd dat de huidige toestand van de kleerlokalen zeer slecht is. „Reparatie is niet mogelijk", aldus sportwe thouder J. Vergouwe. Bedoeling is in het urgentie schema de nodige financiële ruimte te vinden. Momenteel is al 40 mille uitgetrokken voor reparatie, dat kan in ieder geval ingebracht worden de kosten voor nieuwbouw. ,Wel vind ik dat van de ver eniging enige zelfwerkzaam heid gevraagd mag worden, daarover moet nog overleg ge pleegd worden". De wethouder verwachtte overigens niet dat voor november 1985 met de nieuwbouw begonnen kan worden. Hoe slecht de toestand van het huidige kleedlokaal is Meek enkele weken geleden toen een jeugdspeler door de vloer zakte. „Het bleef nu nog bij een dikke enkel, maar wie weet wat er straks kan gaan gebeuren", aldus een woord voerder van de W OOstburg. Van onze correspondent VLISSINGEN - De gemeente politie van Vlissingen heeft deze week twee jeugdige ver slaafden gearresteerd, die in de periode december 1983 tot ou toe zeker voor enkele tien duizenden guldens aan heroï- - - hebben verhandeld. De beide knapen, de gebroe ders J. en J. B., 19 en 20 jaar oud, worden vandaag voorge leid voor de officier van justi tie te Middelburg. Van onze correspondent VARDENBURG - Onder zeer irote belangstelling is in Aar denburg het stoffelijk over schot van de onlangs overle den Frans van Turenhout ter 'arde besteld. Meer dan hon derd belangstellenden woon den de plechtigheid op de Aar- denburgse begraafplaats bij. Frans van Turenhout, in dertijd directeur van het Aar- denburgse textielbedrijf Tri- o-Nobie, was vooral in 'eeuwse sportkringen een be- ,end en geliefd figuur. Ook Aardenburgse vereni gingsleven vond in hem een arrn pleitbezorger. Tijdens een bijeenkomst in e Rode Leeuw memoreerde Jfgemeester drs. W. Locke- ®er nog eens de verdiensten an de overledene voor het T^euwse en Aardenburge soortppheuren Motorcrossbaan lijkt onhaalbaar OOSTBURG - Een motorcrossbaan in West- Zeeuwsch-Vlaanderen lijkt geen haalbare zaak meer. Vrijwel elke daarvoor in aanmer king komende locatie is zodanig gesitueerd, dat geluidsoverlast voor de omgeving het ge volg zal zijn. Dat is de conclusie van een onderzoek, dat door een Oostburgse gemeentelijke commissie is ingesteld. carters actief zijn, grote be hoefte aan een dergelijk ter rein. Diverse locaties zijn tot nu toe genoemd (de Vossekaai bij Hoofdplaat was de laatste), maar moesten telkens worden afgekeurd op grond van de te verwachten geluidsoverlast. Het idee om dan in de Vos sekaai een golflinks aan te leggen heeft ook al geen kans van slagen. In antwoord op vragen van D. Buysse (D-T) en I. de Bruyne (CDA) liet wet houder A. de Feijter weten dat het gebied daarvoor te klein is. Hoewel de resultaten van dit onderzoek nog door de ge meenteraad van Oostburg moeten worden behandeld, be sloot deze raad gisteravond tijdens de begrotingsbehande ling toch om in meerderheid een motie van de PvdA-er J. Wielakker te ondersteunen. Hierin werd gesteld dat 'in 1985 intensieve pogingen zul len worden ondernomen in de regio West-Zeeuwsch-Vlaan deren een lawaaisport-terrein te realiseren'. Burgemeester C. Spijker boer vond de motie eigenlijk overbodig, omdat B en W het gevraagde toch al van plan zijn. PvdA, WD en D-T meenden echter dat wat meer druk op de ketel geen kwaad kan en stelden zich achter het stuk. Zoals bekend bestaat er in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar enkele honderden mo tor- en bromfietscrossers en Het experiment van de ge meente Oostburg met deeltijd banen van 20 tot 24 uur per week is mislukt. Burgemees ter Spijkerboer deelde gister avond de raad mee, dat het aantal uren toch te weinig is gebleken wat betreft de ver diensten die er tegenover staan. „Dikwijls kwam men onder het niveau van de uitke ringen terecht en moest er voor aanvulling toch een be roep worden gedaan op de so ciale dienst". Alle deeltijdbanen bij de ge meente worden in principe naar 32 uur per week ge bracht. Voor jonge, pas begin nende ambtenaren zal echter nog worden gestart met min der uren, die echter geleidelijk worden opgevoerd. De D-T-fractie sprak zijn bezorgdheid uit over de stand punten van Aardenburg en Sluis geen extra geld uit te ge ven voor de huur, die het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming (ZIKV) moet betalen voor het geven van cursussen in het nieuwe so ciaal-cultureel centrum Den Hoekzak. Vroeger moesten de drie gemeenten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen daar jaarlijks 5.000 gulden voor neertellen, maar vanaf dit jaar is dat 136.000 gulden ge worden. Wethouder J. Vergouwe verklaarde dat er binnenkort met Aardenburg en Sluis over deze materie zal worden ge sproken. „En we gaan daarbij proberen voor Den Hoekzak het meest haalbare eruit te krijgen", aldus de wethouder. J. Wielakker .Motie. - FOTO ARCHIEF DE STEM 'S-HEERENHOEK - Bejaarden- schieting, zaal De Korenbeurs, lig gende wip, 27 deelnemers: eerste hoge vogel: J. de Baar, Willem Teil; tweede hoge vogel: G. Voet, Soranus; eerste zij vogel: M. Koole, Soranus 2; tweede zij vogel: P. Ver- heyke, Zorgvlied; derde zijvogel: H. van de Dries, Concordia; vierde zijvogel: F. van Steenbergen, Wil lem Teil; grootste aantal (8): M. Koole, Soranus 2; vliegende vogel: H. de Jonge, Soranus. De volgende schieting is dinsdag 6 november. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Met alleen de stem men van de PvdA-fractie te gen verklaarde gisteravond de raad van Sluis een bezwaar schrift van J. Bakker - inge diend omdat hem door het col lege een bouwvergunning voor een bedrijfswoning was ge weigerd - ongegrond. De raadsmeerderheid vond dat de nu ingeslagen weg, geen bebouwing bij de historische poort en de stadswallen, te blijven volgen. In dit kader zijn reeds eerder zelfs aanko pen gedaan om de betrokken omgeving zo fraai mogelijk te maken. PvdA-woordvoerder A. Oosterling vond echter dat hier met de belangen van een individuele burger gesold werd. Volgens hem staat het bestemmingsplan bebouwing toe. Het college echter zette vraagtekens bij de noodzaak voor de heer Bakker nabij een in zijn bezit en gebruik zijnde loods een bedrijfswoning te zetten. Aanvankelijk had de gemeente zelfs loods en gond willen kopen. Uit de raadsdiscussie kwam naar voren, dat hier en daar getwijfeld werd of de geta xeerde en geboden 65.000 gul den voor die aankoop wel vol doende was. WD-er J. Aime- kinders vroeg het college dan ook in dit verband na de onge- grondverklaring van het be zwaarschrift opnieuw te gaan onderhandelen met Bakker. „Daartoe is het college bereid", zo zei burgemeester mr. J. As- selbergs, „maar dan moet Bakker wel de eerste stap doen". Adhesie betuigde de raad aan een brief van Gedeputeer de Staten inzake de ruilverka veling West-Zeeuws-Vlaan deren. De heer Almekinders vroeg hiervoor de blijvende steun van de Westzeeuws- vlaamse gemeenten. Bij de komende aigemene beschouwingen zal de PvdA een idee naar voren brengen om een derde-wereldproject te steunen. Dit naar aanleiding' van een ingekomen brochure van de NOVIB en de schrij nende tv-beelden over honger in Ethiopië. Vraagtekens tenslotte wer den gezet bij een nieuwe stu die naar de verwerking van afval in Zeeland. Een aantal raadsleden vond deze studie J. Almekinders Onderhandelen. - FOTO ARCHIEF DE STEM overbodig omdat er al zoveel op gestudeerd is. „Een vorm van werkgelegenheid schep pen, die 100.000 gulden kost en die wat mij betreft best anders had gemogen", aldus PvdA-er Boogaard. De raad ging overi gens wel akkoord met de ge vraagde vijftien cent per in woner. OOSTBURG - Het college van B en W van Oostburg wil één West-Zeeuwsch- Vlaamse VVV met centrum kantoren in Breskens, Cad- zand en Sluis. Dit blijkt uit een brief die het gemeente bestuur heeft gestuurd aan de besturen van de plaatse lijke VVV's. De gemeenteraad van Oostburg wil al enige tijd een andere opzet van de ge meentelijke VW. Volgens de raad is de huidige struc tuur van de VW achter haald en moet zij professio neler worden. 'De raad heeft al meerde re keren duidelijk gemaakt, dat een bezuiniging op de besteding van ruim 66.000,- aan subsidie aan de wv's, inclusief de Streek-VW, meer op zijn plaats is', aldus de brief. Volgens B en W wil de raad zelfs meer geld be schikbaar stellen als er een vernieuwde opzet van de vw komt. In de kleine ker nen zou verder kunnen wor den gewerkt met de plaatse lijke 'zij het aangepaste or ganisatievorm'. Vanaf 1972 geeft Oostburg subsidié aan de Stichting Streek VW. Het was altijd de bedoeling dat deze stich ting een centrale en structu rerende rol zou gaan spelen. Volgens B en W is dat nog steeds niet het geval. Het bestuur van de Sluis- se WV had de brief nog niet gelezen. Vorige week zei de Sluisse VW-man A. van Beijsterveld tegen De Stem dat het verbeteren van de toeristische serviceverlening niet gezocht moet worden in het opheffen van de plaatse lijke kantoren, maar in het versterken van het secreta riaat van de streek-VW. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zee land is fel gekant tegen het plan van de NS om de laad- en losstations te Middelburg en Vlissingen te sluiten. Men heeft de vaste kamer commissie voor Verkeer en Waterstaat laten weten dat drie Walcherse bedrijven door de plannen ernstig gedupeerd worden. Het gaat om Hercules BV te Middelburg, de NV Ha ven van Vlissingen en de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde, samen goed voor on geveer 4.000 arbeidsplaatsen. Volgens de kamer levert sluiting van de goederensta tions deze drie bedrijven in to taal een schadepost op van 320.000 tot 340.000 gulden per jaar. Verder zouden opslag tanks moeten worden aange legd. Daarmee is een investe ring van 900.000 gulden ge moeid. Zoals bekend wil de NS ook de goederenstations te Krui- ningen, Kapelle-Biezelinge en Goes sluiten. Daartegen heeft de kamer geen bezwaar ge maakt. Als de NS-plannen doorgaan blijft in Midden- Zeeland alleen het goederen station in het Sloegebied in stand. De NS wil de maatregelen nemen om bedrijfseconomi sche redenen. De kamer vindt dat het semi-overheidsbedrijf rekening dient te houden met de sociaal-economische gevol gen voor de streek en de fi- nancieel-economische gevol gen voor het bedrijfsleven. Bazar - Vrijdag 26 en zaterdag 27 oktober houdt de hervorm de kerkvoogdij in samenwer king met de hervormde vrou wenvereniging Biervliet een bazar in 't Trefpunt. Deze ba zar begint vrijdag om 19.00 uur en zaterdag om 14.00 uur. Er zijn wafels te koop en er wor den oude spelen gedaan. De opbrengst is bestemd voor verbetering en vernieuwing van het interieur van 't Tref punt. Duiven - Ter gelegenheid van de kermis werd een duiven- wedvlucht gehouden, waarbij de duiven per koppel moesten deelnemen. Er werden 50 dui ven ingekorfd en gelost in St.- Pauwels. De afstand bedroeg slechts 20 kilometer. De dui ven kwamen slecht naar huis. Sommigen kregen wel een vroege duif, maar moesten soms uren wachten op de kop- pelgenoot. M. Vermorken uit St.-Jansteen werd in deze vlucht derde en P. Sturm uit Kapellebrug werd vierde. DVV - Leden van kaartclub DW speelden in café Het Wa pen van Zeeland een kaart- wedstrijd in bieden zonder roem, meetellend voor het clubkampioenschap 1984. Uit slag: 1. mevrouw Wieland, 2. H. Koekkoek, 3. J. Menheere, 4. mevrouw Grim, 5. mevrouw Michelsen. De stand met nog twee ronden voor de boeg, luidt: 1. H. van de Voorde 431 punten, 2. mevrouw Michiei- sen 430, 3. Jac. van Doorn 417, 4. A. de Zeeuw 408, 5. J. Men heere, 405 punten. Uitslag jo keren: 1. J. Pladdet, 2. M. Al- moVinrloro Gelijktijdig met het begin van de Canadese acties tegen Breskens en Schoondijke is op 21 oktober 1944 in de middensector van het West-Zeeuws-Vlaamse front ook de aanval op Oostburg van start gegaan. De 8e Brigade rukt vanuit twee richting (Aardenburg en Water landkerkje) op naar deze centrumplaats. De opmars verloopt uiterst moeizaam als gevolg van de vele inundaties, waardoor het inzetten van zwaar materieel, zoals tanks, onmogelijk is. Opnieuw is het aan de infanterie om de Duitse weerstandsnesten op te ruimen. Een extra barrière vormt het Grote Grat, de brede kreek die de zuidoostelijke toegang tot Oostburg afsluit. Dagenlang lopen de Cana-. dese aanvallen vast en pas nadat de geallieer de luchtmacht zijn gevaarlijke Typhoons heeft ingezet, beginnen de Duitsers te wijken. Na een hevige artillerie-beschieting en een langdurige aanval met zware vlammenwer pers weet een compagnie Canadezen onder dekking van kunstmatige nevelgordijnen op 25 oktober de zuidrand van Oostburg te berei ken. Men bereidt zich voor op verbeten straat gevechten, maar dat blijkt niet nodig te zijn. In de daaropvolgende nacht ontruimen de Duitsers het overgrote deel van het stadje. De 26e is Oostburg dan ook bevrijd. Maar ook hier zijn de verwoestingen enorm. Na Breskens heeft Oostburg met zijn 125 bur ger-doden en 500 vernielde huizen het meest te lijden gehad van de Canadese beschietin gen en bombardementen. Ruim een maand lang (op 23 september was het eerste bombar dement) dalen met de regelmaat van de klok granaten, raketten en bommen op het stadje neer. Ook de watertoren sneuvelt, maar die wordt op 1 oktober door de Duitsers opgebla zen. Vooral vanaf 6 oktober, wanneer het tweede geallieerde offensief bij het Leopold- kanaal begint, tot aan de bevrijding ligt Oost burg vrijwel dagelijks onder hevig trommel vuur. Het St. Antoniusziekenhuis en een op 11 september (na het bombardement van Bres kens) ingericht noodhospitaal draaien in die periode op volle toeren. Vrijwilligers zijn dag en nacht in de weer met het aanvoeren van gewonden uit alle delen van de streek. Door de onvoorstelbare inzet van artsen, zusters en gewone burgers heeft men velen het leven kunnen redden. Als de beschietingen te hevig wordenvertrekken de artsen, verpleegsters en gewonden een week voor de bevrijding van Oostburg naar het Rode Kruis-dorp Groede. OOSTBURG - „Direct na de bevrijding fiets te ik Oostburg binnen. In de Nieuwstraat was een reusachtige bom krater. Ik zag nog net mijn huis in die krater verdwijnen. Bulldo zers schoven de res tanten erin om een doorgang voor de tanks te maken". De 69-jarige André Fie- rens herinnert zich zijn te rugkomst in Oostburg in ok tober 1944 na de hevige bom bardementen nog als de dag van gisteren. Samen met z'n twee jaar oudere vrouw Oranda ontvluchtte hij het stadje enkele weken voor de bevrijding door de Canade zen. Hij: „Tijdens de bevrij ding waren er op z'n hoogst nog honderd mensen in Oostburg. Meer konden er ook niet leven, want alles was vernietigd. Vijf weken lang hebben de geallieerden Oostburg beschoten. Over dag gooiden ze bommen en 's nachts schoten ze met gra naten". André en Oranda Fierens begonnen in '41 in Oostburg een winkel. Ze verkochten porcelein, aardewerk en speelgoed. Hoe langer de oorlog duurde, hoe meer verschillende artikelen ze verkochten. Toen André de 1 hand op een partij kachels kon leggen, ging hij ook deze verkopen. Zelfs aardappel manden en andere land- bouwartikelen bracht hij aan de man. Zij„Tijdens de oorlog ben ik steeds bang geweest. Zo wel achter als naast ons zat de Feldgendarmerie. Dat waren allemaal mannen met harde gezichten. Ik moest er niets van hebben. Regelma tig verhoorden ze mensen in het gebouw achter ons. Dan hoorden we ze brullen". Hij: „De Duitsers hadden een keer een Amerikaanse piloot gevangen genomen. Toen hij opgesloten zat kwamen enkele mensen van het verzet bij ons een hele dag koffie drinken en met de kinderen spelen. Ondertus sen hielden ze het gebouw van de gendarmerie in de gaten. De volgende dag was de piloot dan ook ontsnapt". Zij: „Het ergste van de oorlog was, dat je niemand kon vertrouwen. Je kon niet meer normaal omgaan met je kennissen. Je wist niet wie 'goed' of 'fout' was". Op dolle dinsdag werd de derde zoon van het gezin Fierens geboren. Langs het raam van de kraamkamer vluchtte het Duitse leger. Zij„Zelfs op hun blote voe ten en op steppen trokken ze langs ons huis. In feite had ik met ze te doen. In '40 wa ren ze zo trots en vier jaar later waren het een stelletje gewapende zwervers. He laas kwamen de geallieer den er niet achter aan. Zeeuwsch-Vlaanderen was hun anders als een rijpe ap pel in de schoot gevallen". Doordat de geallieerden zich concentreren op Arn hem krijgen de Duitsers de kans om zich in West- Zeeuwsch-Vlaanderen in te graven. André Fierens moest bij Eede helpen de verdedigingswerken in te richten. De Markt te Oostburg direct na een van de vele be schietingen -FOTO FIERENS Zie voor de vorige afleveringen De Stem van 11, 15, 18, 19, 20, 22en 27 september en van 6, 9, 11,13, 17,19, 20 en 23 oktober. kinderen en twee kinderwa gens vertrokken. Aan het einde van Oostburg stond een vriend. Volgens hem waren we niet goed wijs. Hij bleef en z'n lijk hebben ze dan ook vanonder het puin moeten halen". Het gezin Fierens trok naar een klein boerderijtje tussen Oostburg en St. Kruis. Vanaf daar zagen ze het silhouet van hun woon plaats langzaam verande ren. De geallieerde lucht macht en de Canadese artil lerie lieten niets van Oost burg over. Hij: „Op een middag zag ik een bom vlak voor de mo len in Oostburg vallen. Toen wist ik dat ons huis weg was". De volgende dag be vestigden vluchtelingen wat André al wist. Zijn huis had een voltreffer gekregen. Hij: „Als je zoiets ziet, gaat er wel wat door je heen. Plotseling besef je dat alles weg is. Ons enige bezit wa ren die paar spullen die we mee hadden kunnen nemen naar de boerderij Het gezin bleef daar enke le weken. Ze leefden en slie pen tussen het stro. Gebrek aan eten was er niet, maar ze voelden zich beslist niet veilig. Regelmatig sloeg een granaat of bom in de directe omgeving in. Hij: „Na het eerste bom bardement van Oostburg wist ik dat het erg zou wor den. Dat was op 24 septem ber. De volgende dag wer den we weer beschoten. Toen zei ik tegen Oranda: 'We gaan weg'. We hebben snel wat spulletjes bij elkaar gepakt en zijn met de drie Hij„Op een dag zag ik op een dijk in de verte een aan tal Canadese tanks rijden. Vierentwintig uur later za ten we midden tussen de vuurlinies. Toen het even wat rustiger was, bond ik een luier aan een stok en zo liepen we naar de Cande- zen". Zij„You're safe, was het eerste Engels wat ik hoorde. We waren nog maar net bij de geallieerden of de weg waar we over gelopen had den werd zwaar beschoten". Hij„Ik heb nog tegen de Canadezen gezegd dat er maar weinig Duitsers zaten, maar ze wilden geen enkel risico nemen. Ze schoten al les plat". Het gezin vond onderdak op een boerderij waar nog meer vluchtelingen zaten. Ze sliepen onder een oud vloerkleed en als kussen ge bruikten ze een stapel luiers. De pasgeboren zoon kreeg een voederbak als ledikant. De twee andere jongens van twee en vier jaar oud sliepen naast hun vader en moeder op de vloer. Daar bleven ze twee dagen. Vervolgens kon het gezin met een vluchte lingen-konvooi mee naar Sas van Gent en vond daar tijdelijk onderdak bij fami lie. Hij: „Toen we daar een paar dagen zaten hoorde ik dat Oostburg bevrijd was. Ik leende een fiets met houten velgen van een boer en ging kijken. Ik wilde weten wat er van m'n woning over was en hoe het met mijn familie ging. Bij het Grote Gat aan gekomen werd ik echter be schoten. Ik dook de sloot in en toen het schieten ophield ben ik terug gegaan. De vol gende dag ging ik weer op pad. Toen kon ik mijn woon plaats via het zuiden bin nenkomen. Het was vrese lijk. Oostburg bestond niet meer. Aan de rand stonden nog enkele huizen overeind, maar dat was dan ook alles". Hij„Toen ik zo door Oostburg liep kwam ik ook langs de restanten van de Rotterdamse Bank. Ik keek naar binnen en zag een grote zwarte Canadees met een hoge hoed op, die zat te prut sen aan de kluisdeur. Ik ben maar snel doorgegaan". Hij: „Ik wilde naar m'n familie in Zuidzande. Zien wat er van hen was gewor den. Vlak voor die plaats hielden de geallieerde tanks halt. Toen ik daar aankwam vertelde ik tegen de com mandant wat ik wilde. Ik mocht achter de tanks fiet sen. Zo kwam ik Zuidzande binnen. Daar stonden nog redelijk wat woningen over eind en vond ik ook mijn fa milieleden". In maart '45 keerde het gezin voorgoed terug naar Oostburg. Enkele dagen la ter stierf hun jongste zoontje. Een verlaat slacht offer van de ontberingen van de bevrijdingsperiode.

de Stem | 1984 | | pagina 15