fdf&\ d iBi^m MANCHESTER UNITED-AANVOERDER ROBSON: Een Philips SE lamp bespaart energie, ook bij uw voordeur. Sé(fL Bohemians van underdog tot topper Koevermans moet aanvalskracht Fortuna vergroten iG MODESTAD Supporters uit stadions geweerd LOTTO EN TOTO EISHA KOMPLEET fARELS Van Basten inzetbaar Herstel van Groningen Gantwarg houdt voorsprong modethema - aparte In soepele materialen - 1 109,- mrm p.w.tilburg-bostianen VERMOEIDE PLOEG MET VERRASSENDE OPSTELLING Zege Pijnen EINDHOVEN - Manchester United maakt zich geen moment druk om het UEFA-cup- treffen met PSV. In tegenstelling tot de Eind- hovense club, die aast op Europese successen, richten de Mancunians zich voornamelijk op het nationale gebeuren. Geen wijziging Hongarije geeft Oranje handkalles Kwaliteit A i PHILIPS Pt ONVERSLAANBAAR Honkbalteam verliest van Italië AS1 dameslaars - rijke fnie-oog- inn ■combineren. fiyy,— i Geisha parelsnoeren de accessoires, waaronder Jen, oorknoppen, broches, Ips, fraaie tussendelen, etc. BH \liersbedrijf BHÜIlï B.V. |)ostburg - Tel. 01170-2961 DEGELIJKHEID BETROUWBAARHEID SERVICE BREDA ETTEN-LEUR Bohemians-trainer Pospichal volgt de oefeningen van zijn van nabij. - fotoanp Door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - De opstelling waarmee Bohemians Praag vanavond de piste van het sta dion De Meer zal betreden, wijkt op drie plaatsen af van de ploeg, die Ajax-trainer Aad de Mos in zijn hoofd had. Na twee dure spionagereizen was de technische staf van de Am sterdammers tot een opstel ling van de Tsjechen gekomen, waarop het taktisch concept was afgestemd. Dat alles blijkt nu waardeloos. Bij de Tsjechen zitten na melijk vaste krachten als kee per Zdenek Hruska (24 inter lands) en de middenvelders Ji- ri Sloup (8 interlands) en Tibor Micinek (2 interlands) op de bank en spelen de 30-jarige doelman Borovicka, Koukal en Skoda. Daarnaast missen de Tsjechen twee belangrijke middenvelders door blessures: Cermak en Chaloupka. De maatregelen die trainer Tomas Pospichal (hij speelde in het Tsjechoslowaakse elftal, dat in 1962 de WK-finale met 3-1 van Brazilië verloor) geno men heeft, zijn volgens zijn zeggen geen taktische ma noeuvres. Pospichal: „Hruska en Micinek zijn gewoon uit vorm en Sloup moet eerst maar eens een tijdje behoor lijk gaan trainen. In keeper Borovicka heb ik het volste vertrouwen. Als dispensatie speler heeft hij uitgeblonken in het duel Jong Portugal - Jong Tsjechoslowakije". „Het vormverlies bij Mici nek is een kwestie van ver moeidheid. We spelen de laat ste tijd te vaak. Al weken is het elke drie dagen raak. Ze ven van mijn spelers behoren tot de Tsjechoslowaakse selec tie. Bovendien hebben we een Europacup-ronde gehad en draait de competitie volop. Mijn spelers zijn moe". „Ik heb Ajax-Haarlem via een videoband gezien. Ajax is natuurlijk niet meer zo goed als tien jaar geleden. Het speelt anders, een beetje En gels. Dat ligt mijn spelers niet zo. De oude stijl van Ajax lag de Tsjechoslowaakse voetbal ler beter. Dat weten we nog van de wedstrijden tegen Spartak Trnava en Dukla Praag. De stijl van het huidige Ajax is voor mijn ploeg moei lijk te bespelen. Wij hadden liever een latijnse ploeg geloot. Ajax is favoriet". Bohemians in een van de vier clubs uit Praag die in de hoogste liga spelen. De be kendste club is Dukla, dat ge steund wordt door het leger. Dan is er Sparta, waar de SNB (het Tsjechoslowaakse equi valent van de KGB) en de bond van de staatsbedienden achter staan. Slavia en Bohe mians zijn de clubs, waarover machinefabriek Ceskomo- ranska Kocben en Danek zich ontfermd heeft. Deze staatsfa briek heeft alle spelers in dienst en die verdienen tussen de 5000 en 3500 kronen, zeg maar 800 gulden per maand, exclusief premies, die overi gens flink kunnen oplopen en zeker in Europacupwedstrij den. Het verhaal van Bohemians is dat van underdog tot topper. Tot 1975 was het de kleinste club van Praag. Anno 1984 is Bohemians met zeven interna tionals de belangrijkste ploeg van het land. Tomas Pospichal is verantwoordelijk voor dat succes. Pospichal: „Toen ik tien jaar geleden bij de club kwam, was de situatie vanuit trainers-standpunt bezien ideaal. Er was geen traditie en we waren de zwakste club van Praag. Ik heb het bestuur er van weten te overtuigen dat het mogelijk was om van Bo hemians de beste club te ma ken. In twee jaar heb ik het hele elftal veranderd, alleen Dobias en Cemak bleven over. Van het team dat ik toen neer zette, zijn verder alleen nog keeper Hruska en Prokes over. Ik kreeg wel gelijk. In 1983 werden we landskampioen". Pospichal belooft aanval lend spel in Amsterdam. „In Europa is het resultaat heilig. Met Europacupvoetbal is veel geld gemoeid. Maar ik ben er van overtuigd dat verdedigen tegen elke prijs tot een cata strofe in de toeschouwersaan tallen zal leiden. Wij zullen aanvallen als het kan; alleen als Ajax sterker is, zullen we ons moeten terugtrekken". Opstelling Bohemians: Borovicka, Jakubec, Prokes, Ondra, Kukucka, Levy, Zelensky, Koukal, Janecka, Skoda, Hruska. EREDIVISIE ijslagen Kroningen-Utrecht ISland PSV pi Jvoiendam (Sparta eyenoord [Groningen Excelsior |T*ente icht IfiodaJC ■Den Bosch Iga Eagles ■AZ'67 luw ■fortuna S ■Haarlem INAC IfEC Zwolle 0 15 0 14 1 13 2 12 2 11 3 11 2 10 3 9 3 9 4 9 1 8 5 4 5 5 6 6 7 3-0 28- 9 28-10 15-12 14-14 21-12 20-12 16-12 19-19 16-11 14-16 8- 3 15-24 12-13 8-21 9-16 12-19 6-16 3-25 'Titel belangrijker dan UEFA-cup' [HANDBAL - Voor de zaal- [iiandbalcompetitie zijn dins dagavond twee wedstrijden [gespeeld in de eredivisie da lmes. De uitslagen zijn: Niloc Hellas 14-18, Quintus - |Traj. ad Mosam 11-11. AMSTERDAM (ANP) - Ajax kan vanavond in de eerste wedstrijd voor de tweede ron de van het toernooi om de Uefacup normaal over Marco van Basten beschikken. Van Basten, die grieperig was, trainde maandag niet mee. Gisteren voelde hij zich echter voldoende opgeknapt om de training te hervatten. [GRONINGEN (ANP) - Drie sterke momenten van Rob McDo- I Bid, die twee keer scoorde en de treffer van Bosman voorbe- I reidde, hebben FC Groningen een overwinning van 3-0 bezorgd i FC Utrecht. De noordelijken herstelden zich daarmee van het blamerende bekerverlies afgelopen zaterdag tegen de ama- tears van Heer jansdam. FC Groningen dat aantrad zonder de grieperige Waalderbos - IHiddink was zijn vervanger - had gedurende het grootste ge- I seelte van de wedstrijd een licht veldoverwicht, maar met name I in de eerste helft schortte het aan zuiverheid in de combinaties, j'.vaardoor de Utrechtse verdediging lange tijd gemakkelijk staande kon blijven. Trainer Berger die Schellekens als zondebok had aangewezen Ivoor het verlies in de tweede competitiewedstrijd tegen Volen- dam had de ex-NEC-doelman weer in ere hersteld, omdat Pie- Beusenberg een allerminst betrouwbare vervanger bleek. Schellekens speelde een gedegen partij, hoewel hij weinig werk 'weg op te knappen. Halverwege de tweede helft legde scheidsrechter Geurds het duel enige tijd stil, toen jeugdige FC Utrecht-supporters grens- I rechter Elzinga met stenen en andere projectielen bekogelden. I Geurds hervatte het spel pas nadat beide grensrechters van I Plaats hadden gewisseld. FC GRONINGEN - FC UTRECHT 3-0 (1-0). 40. Bosman 1-0,60. McDonald 11-0,89. McDonald 3-0. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 11.700. Gele I hart: Van der Hooft (Utrecht). SITTARD (ANP) - Wat de kans op succes betreft, had [fortuna Sittard een heel wat slechtere tegenstander I kunnen treffen dan het Poolse Wisla Krakov. Maar I voor het publiek zal Wisla niet zo'n goede tegenstan- I'Ier zijn. Die conclusie heeft Fortuna-trainer Bert Ja cobs getrokken na zijn reis naar Polen afgelopen I Wekeinde. Jacobs zag de tegenstander van woensdagavond, in de tweede ronde van het Europa- CUP Il-toernooi, aan het werk de uitwedstrijd tegen Motor Lublin (0-0). Wat de trainer jaar zag, was alles behalve in drukwekkend. Jacobs: „De laktiek was afgestemd op het vasthouden van de nul. leder en voetbalde achter de bal en op papier was er slechts een sPits, die in de praktijk ook P°g meer achterin te vinden was dan voorin. Ik verwacht Piet dat Wisla die taktiek hier jnSittard zal wijzigen. Hoewel iet een bar slechte wedstrijd was, heb ik toch wel kunnen F'en dat de ploeg kwaliteit leeft en ook wel kan aanval len". Aan de vooravond van het I ?Pel mag Jacobs zich een Peetje zorgen maken, want in °e competitie is al enkele ke- Pei gebleken hoeveel moeite (°rtuna op eigen veld heeft ®et verdedigend ingestelde teenstanders. AZ '67 en Volendam legden je zwakte van de Sittardse P dcg in de afgelopen weken j °°t in duidelijke cijfers. Om I rat tegen Wisla te voorkomen, ft Jacobs maatregelen ge- ™men. Voorstopper Wim 'wevermans speelt woensdag op het middenveld. Hij zal, on der andere bij hoekschoppen, de nodige lengte voorin moe ten brengen. En aangezien het niet ten koste van de defensie mag gaan, heeft Jacobs hem een linie naar voren gescho ven. Zijn plaats achterin wordt ingenomen door Mario Eleveld. De vermoedelijke opstellingen: Fortuna Sittard: Van Gerven; Maessen, Dekker, Eleveld en Boes- sen; Suvrijn, Evers en Koever mans; Hoyer, Holverda en Houtac- kers. Wisla Krakov: Zajda; Motyka, Skrobowski, Budka en Jalocha; Nawalka, Krupinski, Lipka en Ba- naskiewicz; Iwan en Wröbel. DORTMUND (SID) - René Pijnen is met zijn Italiaanse koppelgenoot Francesco Moser winnaar geworden van de zes daagse van Dortmund. Voor 4000 toeschouwers ze gevierde de combinatie met een ronde voorsprong op de Denen Gert Frank en Hans- Henrik Örsted. Uitslag: 1. Pijnen/Moser (Ned/Ita) 429 punten, 2. Frank/Örsted (Den), op een ronde 423, 3. Schütz/Clark (WDl/Aus), op twee ronden 519, 9. Bolten/Elshof (WDl/Ned), op twaalf ronden 130. Op het moment dat Man chester United op het Eindho- vense vliegveld arriveerde, had manager Ron Atkinson nog geen woord met zijn spe lers gewisseld over PSV. „Dat is typisch Engels", verzekerde Jesper Olsen. „Een Britse club gaat van zijn eigen kracht uit. Door Bert Willemsen „De Engelse competitie is het belangrijkste", liet Bryan Robson, aanvoerder van United en het Engelse nationale team, gisteren weten. „Dan volgt de FA-cup en pas daarna komt de UEFA-beker". United speelt altijd hetzelfde spelletje, thuis en uit. Mis schien dat Atkinson voor de wedstrijd even bij me langs komt om nog wat bijzonderhe den over PSV te horen, maar zeker is dat niet. De Engelsen kennen PSV nauwelijks en daar liggen ze bepaald niet wakker van. Atkinson is niet eens naar PSV gaan kijken, dat liet hij over aan twee leden van het scoutingteam". De United-manager was snel klaar met het verstrekken van informatie over zijn plan nen voor vanavond. Hij zal waarschijnlijk geen wijziging aanbrengen in de ploeg, die afgelopen zaterdag Tottenham Hotspur met 1-0 versloeg. At kinson: „Mike Duxbury is nog niet hersteld van de spier- scheuring, die hij een week ge leden opliep in de wedstrijd van het Engelse team tegen Finland. In zijn plaats speelt weer John Gidman". Manchester United is met hoge verwachtingen aan het seizoen begonnen. De club had bijna 8,5 miljoen gulden over gehouden aan de transfer van Ray Wilkins naar AC Milan en investeerde bijna het gehe le bedrag in nieuwe aankopen. Gordon Strachan (Aberdeen), Alan Brazil (Tottenham Hot spur) en de Deense Ajacied Jesper Olsen werden toege voegd aan het toch al impone- TUITJENHORN (ANP) - Dat Nederlandse voetballers on dergeschikt zijn aan hun Hon gaarse collega's heette vorige week in Rotterdam een ver rassing. Het verschil in rang en stand tussen de handballers uit beide landen is al jaar en dag een bekend gegeven. Dinsdag, in de openings wedstrijd van het zesde Hol land-toernooi in Tuitjenhorn, kwam die marge echter op on gewone grootte uit: 17-30. Nederland: doel: De Jong en Jos- ten; veld: Van Olphen (I), Schuurs (2), Coenen, Vlijm (1), Groener (2), Louwers (3), Berendsen (2), Schmeitz (1), Wiltenburg (1), Ha mers (2/waarvan 1 strafworp), Bouwer en De Jong (2). Hongarije: doel: Hoffmann en Je- genyes; veld: Bordas, Marosi (4/1), Horvath (3), Jsancik (4), Balogh (1), Takacs, Debre (2), Lele (1), Kovacs (3), Kasku (1), Vura (8/1) en Kedves (3/1). Hongarije deelt na de eerste dag van het Holland-toernooi de koppositie met Frankrijk. De Franse ploeg versloeg het matige Italië met 25-16. DAKAR (ANP) - De Sovjet speler Gantwarg heeft het punt voorsprong op zijn land genoot Kornjevski en Rob Clerc in de zestiende ronde van het wereldkampioenschap dammen behouden. Alle drie de spelers bereikten in Dakar remise. Uitslagen zestiende ronde: Koe- perman (VSt) - Kane (Sen) 1-1, Jansen (Ned) - Wigman (Sov) 1-1, Kaplan (VSt) - Diallo (Sen) 0-2, Cierc (Ned) - Wirni (Sov) 1—1, Me- less Memel (Ivk) - Der (Sen) 0-2, Van der Wal (Ned) - Gantwarg (Sov) 1-1, N'Diaye (Ivk) - Guinard (Fraj 1-1, Scholma (Ned) - Baljakin (Sov) 1-1, Autar (Sur) - Dubois (Fra) 1-1, Stokkel (Ned) - Korn jevski (Sov) 1-1. Stand: 1. Gantwarg 22 punten, 2. Clerc en Kornjevski 21, 4. Baljakin en Wirni 19, 6. Diallo, Koeperman en N'Diaye 18, 9. Der en Wigman 17, 11. Jansen en Scholma 16, 13. Van der Wal 14, 14. Autar, Meless Memel en Stokkel 13, 17. Guinard 12,18. Dubois, Kane en Kaplan 11. BOCHUM (DPA/SID) - VF1 Bochum is dinsdagavond van de dertiende naar de vijfde plaats van de Bundesliga ge sprongen. Bochum won op eigen terrein de inhaalwed strijd tegen FC Kaiserslautern met 3-0. De selectie van Manchester United, met vooraan Mühren (10) en Olsen (7), tijdens de training van gisteren. rende speierspotentieel. Olsen: „Zoiets wekt natuurlijk ver wachtingen. Je kunt aan alles merken dat de club er op ge brand is eindelijk weer eens het kampioenschap te pak ken". Toch gingen de 'Red Devils' aarzelend van start in de lea gue. Vier gelijke spelen op rij brachten United aanvankelijk niet weg uit de onderste helft van de ranglijst. Robson: „Dat was zonder meer een tegen valler, maar wel verklaar baar. De nieuwelingen moes ten zich nog aanpassen. Voor hen zijn de eerste wedstrijden een nachtmerrie geweest". Na het aarzelende begin kwam United op toeren en ze ker na de overwinning op Tot tenham Hotspur zijn de Man cunians een van de belang rijkste kandidaten voor de op volging van de ver terugge vallen kampioen Liverpool. Bryan Robson hoeft er dus geen spijt van te hebben, dat hij vorige week zijn contract met Manchester United tot en met 1991 verlengde. Tussen de competitiebesog nes door zette Manchester United het Hongaarse Raba Eto Györ in de eerste ronde van de UEFA-cup opzij3-0 en ZEIST (ANP) - Op basis van de nieuwe ordemaatregelen binnen het betaalde voetbal is twee supporters van Ajax en acht van Feyenoord de toegang tot alle stadions van betaalde voetbal clubs voor de duur van twee tot zes maanden ontzegd. De voetbalfans, in de leeftijd van 14 tot 47 jaar, hebben zich schuldig gemaakt aan geweld en wapenbezit bij het PSV-toernooi en bij de wedstrijd PSV-Feyenoord. De tien gestraften moeten zich op het moment, dat wedstrijden van het betaalde voetbal worden gespeeld op het politiebureau in hun woonplaats melden. De gestrafte, die zich niet aan het verbod houdt, kan zes maanden gevangenisstraf krijgen. 2-2. Olsen: „En dan te beden ken, dat we toen niet eens zo geweldig speelden". United bezit echter voldoende kracht om ook een minder flonkerend optreden succesvol af te slui ten. De bezetting van de dug out met Arnold Mühren en de Ierse internationals Whiteside en Stapleton is tekenend voor de kwaliteit van de selectie. Jesper Olsen: „Voor Arnold is het natuurlijk rot dat hij niet in de basis staat. Een speler van 33 jaar heeft het daar veel moeilijker mee dan een jonge knaap. Maar bij United is nie mand zeker van zijn plaats, ook ik niet. Een paar slechte wedstrijden en je vliegt er zo uit. Opstelling Manchester United: doel: Gary Bailey; achter: John Gidman, Kevin Moran, Graeme Hogg en Arthur Albiston; midden: Gordon Strachan, Remi Moses, Bryan Robson en Jesper Olsen; voor: Mark Hughes en Alan Brazil. (V/V ui Pnsma en Opaal in 9,13,18 en 25 wall, Ie vergelijken met gloeilampen van resp. 25 t/m 75 walt Een SI*lamp verbruikt maar een kwart van de energie van 'n gewone gloeilamp en gaat vijf maal zo lang mee. Die lamp brengt dus dik z'n geld op. Bij de voordeur, maar ook in de hal, -po pT -r^, i v i. boven de eettafel en in de leeshoek. PlMpS SE. De lamp die U VeiUient. (ADVERTENTIES) HOLGUIN (ANP) Het Ne derlands honkbalteam heeft de eerste wedstrijd in het troosttoernooi van het wereld kampioenschap op Cuba met 2-4 verloren van Italië. Nederland 002 000 000 2 Italië 201 000 Olx 4 Werpersresultaten: Neder land; Haitze de Vries (2 in nings) 0-2-3-0; Eric de Vries (5 1/3 innings) 2-1-4-1 en Judsel Baranco (2/3 innings) 0-0-1-0; Italië: Mark Talarico (9 in nings) 11-3-10-2. Beste slagprestaties: Neder land: Jacky Jacoba 2 uit 3 en Paul Smit 2 uit 4; Italië: Ro berto Bianchi 3 uit 4. Homerun: Nederland: Jacky Jacoba derde inning met een man op de honken; Italië: Ro berto Bianchi eerste inning met een man op de honken. Uitslagen troosttoernooi: Ne derlandse Antillen - Domini caanse Republiek 9-8, Neder land - Italië 2-4. De ploegen van de Verenig de Staten Japan, Zuid-Korea en Cuba zijn de finaleronde van het toernooi om het we reldkampioenschap honkbal voor amateurs in Havanna met winst begonnen. De Amerikanen versloegen Nicaragua met 8-2, Japan ze gevierde met 4-3 over Taiwan, Zuid-Korea won met 3-1 van Porto Rico en Cuba bleef met 10-5 baas over Panama. DEN HAAG (ANP) - Lotto 42 heeft geen winnaar van de hoofd prijs opgeleverd. De 81 winnaars van de eerste prijs in toto 42 ontvingen ieder een bedrag van ruim 423 gulden. LOTTO 42: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 2 winnaars, bruto f. 150.000,00; derde prijs: 54 winnaars, f. 5.006,90; vierde prijs: 3.534 win naars, f. 76,50; vijfde prijs: 64.261 winnaars, f. 5,00. TOTO 42: eerste prijs: 81 winnaars, f. 423,40; tweede prijs: 1.582 winnaars, f. 14,40; derde prijs: 14.742 winnaars, f. 3,80. TOTO-GELIJK 42: eerste prijs: 1 winnaar, bruto f. 3.688,20; tweede prijs: geen winnaar; derde prijs: 17 winnaars, f. 182,60; vierde prijs: 488 win naars, f9,90.

de Stem | 1984 | | pagina 7