•p weg ling Minder controle op winst besteding Shell en Esso 'Politiecontrole op bijstandsvrouwen volstrekt normaal' I JeTeiyd Sparen bij Van Lanschot levert méér op. PvdA verdeeld over salaris kroonprins WAARSCHUWING BRAKS OP VAKBEURS: Juliana onthult gedenkplaat Steeds een stap voor Kerk en staat lussen Iwerkingen 'BINNENLAND T28 PAGINA 3 WILLEM ALEXANDER HOUDT NEGEN TON Koning noemt reacties op BTW-tarief overtrokken Bodemdaling in Groningen UTRECHT - Verdere groei van de intensieve veehouderij - en de daarmee gepaard gaande toename van het mestoverschot - brengt grote risico's met zich mee en moet daarom afgera den worden. Ruding blijft bij standpunt arbeidstoeslag E STEM COMMENTA AR 'Kruisraketten tijdelijk naar Nederland' KAMER STEUNT VAN AARDEN NE JUSTITIE: PAST IN GEMAAKTE AFSPRAKEN SPAARDEPOSIT O 4 JAAR BELEGGINGS REKENING STIJGRENTE REKENING buitenland hebben on- ekers dezelfde ervarin- par behalve bij kanker is rferon toch het bestrij- Ismiddel bij uitstek tegen binfecties. Zo zijn er al Ie resultaten behaald bij behandeling van hoorn- lontsteking, veroorzaakt het Herpesvirus. het Ooglij derszieken- in Utrecht zijn door selijke toediening van •feron al veel andere vi- ifecties met succes be den. hlgens dr. O. van Bijster- verbonden aan het chtse ooglij derszieken- zal Interferon spoedig geneesmiddel worden estaan door de Neder- Ise overheid. Iterferon blijkt in de let ijk de beste bescher- g te geven tegen ver- 'heid. Als het eiwit met ilp van een spray in de gespoten wordt, is be- Itting door verkouden ionen niet meer mogelijk, verwachting zal de neus- ly in de loop van het vol- i jaar te koop zijn. Kaar ondanks alle positie- geluiden uit Heidelberg, pnen er toch ook negatie kanten aan het genees- _del te zitten. Omdat hij maar op beperkte schaal toegepast, is nog weinig lend over eventuele bij- Ikingen. Bij de proeven in academi- p ziekenhuizen kregen nmige patiënten koorts, ze Iren erg vermoeid en voel- zich lamlendig. Bij dierproeven in Frank- constateerden de onder- kers een afbraak van de pr en beschadiging van de ren. fcn in het kankerinstituut Iteur in Frankrijk moest i proef worden gestopt, dat het aantal hartaan- tlen onder de patiënten ltseling ontzettend toenam. Folgens dr. H. Schellekens, Jerferon-deskundige van ■O, kunnen de bijwerkin- k voorkomen worden door I toepassen van kunstma- I geproduceerd interferon. I zou dezefde goede eigen- appen hebben als natuur- interferon, maar dan Iider de negatieve bijwer ken. (Het veelbesproken Inter- on heeft thans de weg van laboratorium naar de met succes afgelegd", al- 5 dr. Schellenkens. Volgens n zullen artsen goed gein- ueerd moeten worden over l gebruik van het medicijn. J vreest dat artsen nu in- feron gaan voorschrijven allerlei gevallen, waar ;n goed medicijn voor han- is. Daardoor zouden al- lei onverwachte en onge- nste ontwikkelingen zich fr kunnen doen, aldus de kundige. Amerikaanse brand- irdeneenheid, Rapid De- unent Force, die zijn re- res wegplukt uit Europa, op zijn beurt die gaten it dichten. Of West-Euro- :al zelf een grotere rol op ligheidsgebied buuiten •opa moeten spelen. Een leenschappelijk Navo-be- daarover is er nog niet. en van de grootste span- Igspunten tussen het Ame- 'aanse en Europese blok luien de Navo blijft ge- md door het feit dat de VS rwelijks compensatieor- s plaatsen in ruil voor de ering van wapens. „Met Brie op het vlak van de ont- ckeling en produktie van litair materieel is een ster- Europese samenwerking Big", aldus Van de Broek. Boor standaardisering van pensystemen en schaal- •groting kunnen de kosten laagd en de effectiviteit 'hoogd worden. Zo wordt basis geschapen voor een Bderzijdse aanschaf van el- irs produkten, de zoge- imde two-way-street", Jent de Nederlandse minis- van Buitenlaixise Zaken, ie zes belangrijkste ge- •eksonderwerpen kunnen inderdaad toe leiden dat WEU nieuw leven inge- izen wordt. Nederland Eiaart zich volledig achter E pogingen, omdat er dui- lijk behoefte is aan een Irmanent overleg over de lensivering van de Europe- veiligheid. Vooralsnog is Jt de lidstaten van de WEU |pm te doen een oplossing te kden voor de minstens zes Uchilpunten met de VS rider dat afgekoerst wordt de opbouw van een onaf- inkelijke Europese verde- feing en een verwijdering pt de Verenigde Staten. En |t dilemma werkt besluit- rming niet in de hand. J5 i/nFNlSDAG 24 OKTOBER 1984 ngtf HAAG - Het voorstel yaD de PPR Tweede Kamer fractie om het inkomen van jjaonprins Willem Alexander (vastgesteld op ruim negen wnj te verlagen, heeft gisteren (0Or felle discussie gezorgd bij de PvdA. pe mededeling 's morgens in de fractie van de PvdA- woordvoerster over dit onder- ,,jrp, Ien Dales, dat zij een jiotie-Lankhorst (PPR) tot •heroverweging' van het inko- sen van de kroonprins niet zou steunen, leidde tot een bij na twee uur durende discussie binnen de socialistische gele deren. In die discussie speelde ook een rol dat de vorige PvdA- woordvoerder voor zaken be treffende het koninklijk huis, de huidige Commissaris der Koningin in Zuid Holland Pa- tij n, zich eerder deze week verklaard voorstander toonde van aanpassing van het finan cieel statuut voor het konink lijk huis. Hij laakte de poging van zijn partij het inkomen van de prins te verlagen door de leeftijd waarop hij het ko ninklijk gezag kan aanvaar den te verhogen. Uiteindelijk schaarde de meerderheid van de PvdA zich achter deze visie in plaats van achter die van haar huidige woordvoerder, want voor de PPR-motie stemden behalve D'66, CPN, PPR, PSP en de Centrumpar tij de hele PvdA-fractie met uitzondering van de leden Da- les en Wallage. In een stemverklaring voor af stelde Dales dat de blokka de van de regeringsfracties CDA en WD vorige week bij de behandeling van de begro ting voor het Huis der Konin gin tegen verhoging van de grondwettelijke leeftijd waar op de kroonprins het konink lijk gezag kan aanvaarden, voor de meerderheid van haar fractie aanleiding was de kroonprins dan maar op een andere manier te 'korten'. Tegen de PPR-motie stem den tegen de verwachting in ook de EVP en de groep Schol ten/Dijkman. In een stem verklaring lichtte Ubels (EVP) toe, dat zij drieën een veelom- vattender herziening van het financieel statuut voorstaan. Stop groei vleessector DEN HAAG - Staatssecretaris Koning (Financiën) rekent op aeer genuanceerde en minder overtrokken reacties op de niogelijke invoering van één BTW-tarief, dat op zijn de partement in studie is. Hij zei dit in Den Haag tijdens de Brood- en Wijnmanifestatie van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten. Tegen een uniform BTW- tarief zijn vooral bezwaren gekomen uit die sectoren waar het vijf-procentstarief wordt toegepast. Daar wordt ge- vreesd voor de werkgelegen heid. Ook zouden er negatieve gevolgen ontstaan voor de la gere inkomensgroepen. Koning zei teleurgesteld te zijn over de heftigheid en de eenzijdigheid van deze reac ties. Zo zijn er volgens hem onmiskenbare voordelen ver bonden aan de invoering van één tarief, op het gebied van vereenvoudiging van wetge ving, verlichting van admin- stratieve lasten voor de be drijven, voor de belasting dienst en vermindering van de kans op misbruik. En daar is nauwelijks aandacht aan be id, zo meent de bewinds man. GRONINGEN - De bodemda ling in Groningen als gevolg van de winning van aardgas zal in het jaar 2050 maximaal zestig tot zeventig centimeter bedragen. Dat betekent dat de daling yan de Groninger bodem meer tweemaal zo sterk kan worden als de Nederlandse Aardolie maatschappij (NAM) eerder had berekend. De nieuwe gegegevens heeft de NAM bekend gemaakt in een brief aan het provinciaal bestuur van Groningen. Van onze Haagse redactie Hetzelfde geldt voor de pluimveehouderij. „De gunstige varkensprij- zen, de vriendelijke voerprijs en het stabiele aanbod lijken wel goede voorwaarden te zijn voor vergroting van het Ne derlands aandeel in Europa, maar daar tegenover staat de toenemende mestproblema tiek als remmende factor. De afzet van mest zal een grote kostenpost worden; elke pro cent uitbreiding van de var kenshouderij kan de bedrijfs tak miljoenen guldens gaan kosten voor de mestafvoer", aldus de minister. De problematiek van de mest zal de komende jaren grote invloed hebben op de in tensieve veehouderij. In Ne derland wordt jaarlijks 86 miljoen ton mest geprodu ceerd, waarvan meer dan driekwart rundermest en bij na twintig procent varkens- mest. „Verwerken van mest is erg duur. Omdat de mestpro blematiek een mineralenover- schot betekent is het zaak de mineralen terug te winnen", constateerde de bewindsman. Deze waarschuwing sprak minister Braks van landbouw gisteren bij de opening van de internationale vakbeurs voor de intensieve veehouderij in de Jaarbeurshallen in Utrecht. Braks richtte zijn vermanende woorden met name aan het adres van de melkveehouders die door de superheffing over wegen zich op de vleessector te richten. DEN HAAG - Minister Ru- ding van Financiën komt niet tegemoet aan de wens van het CDA om voor werkenden een arbeidstoeslag (een aftrek we gens gemaakte kosten vanwe ge werk) van lager dan ƒ425,- toe te kennen. Ruding liet gis teravond aan de Kamer weten zijn oorspronkelijk voorstel te handhaven, waarmee hij tege moet komt aan de wens van de VVD. Begin deze week nog riep VVD-leider Nijpels. tijdens een spreekbeurt in Heefen veen het CDA op niet samen met de PvdA de arbeidstoeslag voor een- en tweeverdieners te verlagen. „Dan stemmen wij tegen het hele wetsontwerp over de tweeverdieners", aldus Nijpels. Agrarisch pensioen MANNEN van wie de echtge note overlijdt krijgen vanaf 1 januari 1985 een pensioen als de vrouw werkzaam was in de agrarische sector. Het be drijfspensioenfonds voor de landbouw heeft dit besloten. De weduwnaar hoeft zelf niet in de agrarische sector te wer ken. GODSDIENSTVRIJHEID Is in Nederland grondwettelijk gewaar- rgd. Aangezien de Grondwet de overheid ook voorschrijft dat lij de voorwaarden dient te scheppen voor maatschappelijke en culturele ontplooiing is het Interkerkelijk Contact in Overheidsza ken (CIO) van oordeel, dat er een wettelijke regeling moet komen "oor de financiële overheidssteun, die de vrijheid van godsdienst helpt te realiseren. Het CIO behartigt namens achttien kerkge nootschappen de financiële belangen van de kerken bij de over heid. Het gaat de kerken niet om de subsidiëring van de algemene Pastorale zorg. De wettelijke regeling, die zij bepleiten, heeft uit sluitend betrekking op de geestelijke verzorging op deelgebieden zoals bij de krijgsmacht, de bejaardenzorg, het gevangeniswe len, de gezondheidszorg en het jeugd- en studentenwerk. Het CIO is hiervoor in het geweer gekomen omdat het kabinet in het kader van het algemene bezuinigingsbeleid fors op de geestelijke verzorging binnen overheidsinstellingen heeft bezuinigd. Nog Teer dan van die bezuinigingen zelf is het CIO geschrokken van de opvatting van een ambtelijke commissie dat godsdienst een brivé-zaak is en dat het daarom niet op de weg van de overheid zou liggen de kerken financieel te steunen. Het teruglopend ledental en de hoge belastingdruk maken het Pe kerken steeds moeilijker om de financiële middelen bijeen te krijgen voor de geestelijke verzorging in inrichtingen als gevan- genissen, kazernes, bejaardentehuizen en ziekenhuizen. Dat is Mn trieste zaak, want juist in die inrichtingen kan geestelijke bij stand van bijzonder groot belang zijn. Wie deze geestelijke ver zorging als een privé-zaak aanmerkt miskent de plaats en taak van de kerken in de Nederlandse samenleving, gaat voorbij aan grote financiële offers, die de gelovigen nog steeds zelf op- Mengen en meet met twee maten. Want als allerlei andere maat- schappelijke en culturele instellingen wel voor overheidssubsidie In aanmerking komen, gaat het niet aan voor de kerken een uit zondering te maken. Bij zijn pleidooi voor wettelijk gegarandeerde overheidssteun Mn kerkelijke en levensbeschouwelijke instellingen betrekt het 00 eveneens het Humanistisch Verbond. In datzelfde kader past Mar onze mening speciale aandacht voor de geestelijke verzor- 9'ng van buitenlandse gastarbeiders. Ook zij hebben recht op e'9en gebedshuizen. De hier woonachtige moslims en hindoes Z'in meestal niet in staat zelf het geld bijeen te brengen voor de Pouw en inrichting van moskeeën en tempels. Voor deze groepen zal dus naar onze mening eveneens een wettelijke regeling tot stand gebracht moeten worden. Kan de overheid zich dus niet aan haar verantwoordelijkheid 'P'Zake de implicaties van de vrijheid van godsdienst onttrekken, aan de andere kant legt het grote goed van die vrijheid de kerken en de gelovigen de plicht op om al het mogelijke te blijven doen °m de kosten van de pastorale zorg zoveel mogelijk zelf te dra- jjen. Wie de financiële gevolgen van zijn geloofsovertuiging ge- Mei of voor het grootste deel bij de staat zou willen declareren 'Pochent onvervreemdbare persoonlijke verplichtigen en biedt de 0verheid de gelegenheid om aan de beleving van de vrijheid van 9odsdienst regels te stellen. Dales zorgt voor opschudding ill PvdA Van onze Haagse redactie DEN HAAG - PvdA Tweede Kamerlid Ien Dales heeft bin nen de PvdA voor nieuwe op schudding gezorgd door te stellen, dat wat haar betreft de 48 voor Nederland voorziene kruisraketten tijdelijk best op Woensdrecht mogen worden gestationeerd, als daarmee uitzicht wordt geboden op wa penbeheersing. Volgens PvdA-defensie- woord voerder Stemerdink zijn de opmerkingen van Dales 'niet verstandig en niet reëel'. „Als tijdelijke plaatsing ga ranties zou bieden voor wa penvermindering, zou de hele PvdA vóór zijn. Maar die ge dachte is niet reëel." Prinses Juliana heeft gisteren op het station in Vught een gedenkplaat onthuld. Vanaf dit punt werden in de tweede wereldoorlog vele landgenoten -de plaat noemt een aantal van ruim 15.000- naar concentratiekampen in Duitsland afgevoerd, nadat zij overigens al geruime tijd in het beruchte kamp Vught hadden verbleven. Van de overlevenden van kamp Vught kwamen na de oorlog weinigen uit Duitsland terug. De gedenkplaat op het Vughtse station is eenvoudig en toch opvallend in de gevel aangebracht. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer (CDA, VVD en een deel van de klein- rechtse fracties) heeft geen moeite met de plannen van minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) de controle op de besteding van de aard gaswinsten van Shell en Esso in Nederland te versoepelen. Dat bleek gisteren tijdens een kort debatje over het 'he renakkoord' met de oliemaat schappijen over de omzetting van een deel van hun aardgas winsten in nieuwe projecten in Nederland. Vooral de PvdA, D'66 en 'klein links' vinden dat Kamer en kabinet meer greep moeten krijgen op die winst besteding, omdat de investeri- negn volgens hen sterk ach terblijven bij de winst. Volgens Van Aardenne is dat niet het geval. Hij wees ook de kritiek van CDA- woordvoerder Van Iersel, dat bij die nieuwe investeringen te weinig Nederlandse bedrijven worden betrokken, van de hand. Wel zegde hij toe bij het vooroverleg over nieuwe in vesteringen steeds te zullen bezien, hoe de Nederlandse economie daarvan optimaal kan profiteren. De oppositie verweet Van Aardenne een veel te passieve houding in het overleg met Shell en Esso, waardoor deze maatschappijen de gelegen heid zouden hebben een veel te groot deel van hun winsten in eigen zak te houden. Voor Wil- lems (PSP) was dat aanleiding bij motie te vragen om vergro ting van het staatsaandeel in die winsten, een lijn die ook de PvdA al sinds 1980 aanhoudt. Van der Hek (PvdA) kwam met een eigen motie om de controle vooraf zoals die tot en met dit jaar was geregeld, te handhaven. Daarnaast dien den PvdA en CPN gezamen lijk een motie in die de rege ring opdraagt het lopende 'he renakkoord' niet verder te verlengen dan tot het eind van de huidige kabinetsperiode (najaar '86). Van Aardenne verklaarde zich ook daarvan tegenstan der. Hij wil met het oog op de lange voorbereidingstijd van nieuwe projecten en de nood zaak tot continuïteit in de planning van de oliemaat schappijen het 'herenakkoord' verlengen tot eind 1989. Van onze verslaggevers DEN HAAG - Politiecontrole op bijstandsgerechtigden te gen wie de verdenking bestaat dat ze frauderen, is volstrekt normaal. Het beleid zal op dit punt daarom ook niet worden veranderd. Aldus in de Tweede Kamer minister Korthals Altes (Jus titie) en staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) in een door de PPR aangevraagd spoedde bat Aanleiding was de beves tiging van burgemeester Man- gelmans van Oudenbosch, dat in zijn gemeente bijstandsge rechtigden door de politie zijn gecontroleerd op eventuele fraude. Mevrouw Beckers vroeg beide bewindslieden zich per soonlijk te gaan bemoeien met een betere taakverdeling tus sen politie en sociale dienst. Korthals en de Graaf wezen dat verzoek onmiddellijk af. Korthals zei dat controle op mensen die van fraude wor den verdacht tot het normale takenpakket van de politie be hoort. De Graaf ontkende vol strekt dat het privéleven van bijstandsgerechtigden onno dig onder druk wordt gezet, „omdat simpelweg wordt na gegaan of de persoon waarom het gaat al of niet recht heeft op die uitkering, en meer niet. De Bredae Officier van Jus titie mr. Van Benthem vindt dat burgemeester Mangemans van Oudenbosch niet fout zit, temeer omdat in het zogeheten driehoeksoverleg tussen poli tie, justitie en gemeentebe- stuur bindende afspraken zijn gemaakt over de controle door de rijkspolitie in Oudenbosch. „Het is een normale zaak, dat de politie zich met die ta ken bezighoudt", meent hij. „Daar is de politie toch voor? Waar zijn we in dit land eigenlijk mee bezig. Als we niets opsporen is het niet goed, en nu we het wel doen is het ook weer niet goed. Boven dien: waar maakt men zo'n drukte om. Vroeger gebeurde dit soort controles altijd door de politie". Voorzitter L. van der Lin den van de Algemene Neder landse Politiebond ziet ook niet in waarom Oudenbosch op het verkeerde pad zit. „Ik vind dat we als politie formeel goed zitten. Bovendien vind ik het een juiste ontwikkeling als de politie dit soort opsporings taken op zich neemt. Nu wor den ze verricht door de sociale recherche. Maar dat is in de praktijk een nog veel ongrijp baardere instantie. Het wordt soms niet duidelijk wie daarin de controle uitoefenen, en wie de sociale recherche weer con troleert". Wel meent hij dat er voor zichtig met de controles moet worden omgesprongen. „De nodige zorgvuldigheid met de privacy is een voorwaarde". Zijn collega G. Koffeman, voorzitter van de Christelijke Politiebond vindt de hele af faire 'een tamelijk nieuw ge geven'. Ook hij meent dat de politie formeel bij de controle goed zit. Maar met de gevoels matige en materiële aspecten heeft hij meer moeite. „Dit soort opsporingen, hoort thuis bij de sociale re cherche. Zij zijn veel beter voor hun taak toegerust, al leen al omdat ze de hele dag met de materie bezig zijn. Bo vendien ligt hun werk in de waardering van de maat schappij heel anders", zegt hij. „Dit soort controle ligt heel erg gevoelig. Bij veel mensen geeft het een dramatisch effect als ze zien, dat de controle op bij standsmensen juist door de politie wordt gedaan", aldus Koffeman. Ook in het Oudenbossche korps is er bij sommige korps leden enig onbehagen. Al wordt het doorgaans snel ver dreven, doordat de politie mensen zeggen dat zij het ge voel krijgen iets nuttigs te verrichten. Woordvoerder Muskens. „Leuk werk is die controle ze ker niet. Ik sta liever verkeer te regelen dan dit soort werk te doen. Maar je merkt wel dat er een maatschappelijke waardering voor dat werk be staat". Groepscommandant P. Het- tema is dat met hem eens. „Fraude met uitkeringen steekt meestal verschrikkelijk in een kleine plaats. Je krijgt vaak tips binnen van wer kende mensen, die met een loontje van 1.600 gulden thuis komen, en dan zien, dat twee samenwonende uitkeringsge- rechtigen nog meer geld heb ben dan de werkende met zijn hele gezin". De golf van publiciteit heeft voor driftige discussies binnen het korps gezorgd. De algehele teneur erbij is volgens Hette- ma dat de politiemensen de controle toch als een politie taak blijven zien. Hettema maakte zich wat nijdig over de kritiek van de stichting Om budsvrouw. „Daaruit kwam de indruk naar voren dat we stiekem bijstandmoeders aan het beloeren zijn. Maar we controleren alleen als de ge meente concrete vermoedens heeft, dat iemand fraudeert". Houten steunt kinderen HOUTEN wil op de begroting in 1985 voorlopig 30.000 gulden uittrekken om kinderen van zes tot achttien jaar te steunen die willen deelnemen aan het vereningsleven, maar van wie de ouders dat zelf niet geheel kunnen bekostigen. Het gaat daarbij om mensen met een minimuminkomen of iets daarboven en met een bij standsuitkering, zo heeft een woordvoerder van Houten ge zegd. Afkicken JUSTITIE in het arrondisse ment Arnhem gaat wegens in braak of diefstal aangehouden drugsverslaafden de moge lijkheid bieden om in afwach ting van hun eventuele be rechting af te kicken in een therapeutisch centrum. De verdachten kunnen kiezen voor afkicken in plaats van voorlopige hechtenis. Placenta's DE Nederlandse ziekenhuizen verkopen per jaar 70.000 pla centa's (moederkoeken) aan het Franse bedrijf Institut Merieux, dat uit de placenta's bloedprodukten voor medische toepassingen maakt. De vrou wen wier placenta na de be valling gebruikt wordt zijn daarvan niet op de hoogte. RPF-bestuur HET federatiebestuur van de Reformatorische Politieke Fe deratie RPF ziet geen brood meer in verdere samenwer king met het Kamerlid Wage naar. Het bestuur heeft in een brief aan de kiesverenigingen van de partij laten weten alle vertrouwen in het Kamerlid te hebben verloren. Wagenaar, naast Leerling deel van de RPF-tweemansfractie in de Tweede Kamer, wordt verwe ten niet constructief in de fractie samen te willen wer ken. Wagenaar reactie: „Ik blijf RPF-iid van de Kamer". J/ 15 Een stuk informatie", zei de burgemeester van Oudenbosch. Om dat te krijgen stuurt hij politieagenten langs de huizen. Codewoord: onderbroeken-lol Hoe zoiets in zijn werk gaat? Misschien wel zo: Agent belt, aan en zegt dat hij even in slaapkamer wil kijken. De be woonster wil weten waarom. Als u elektrische dekens ver koopt, bent u aan het verkeer de adres, zegt ze erbij „Hoho", zegt de agent. „Ik ben van de politie. En u weet, de politie is uw beste kameraad. Nou, die mag toch wel even binnen komen?" De vrouw zegt dat ze niks ge daan heeft en dat ze ook niks verbergt. „Trouwens, ik heb al een kameraad. Dus, u bent niet nodig", voegt ze toe. En dat is dom natuurlijk. De poli tie wil alles weten van die ka-1 meraad. Dan neemt hij als 'harde be wijzen' een breiwerkje (een he rentrui in wording!), het sportgedeelte van de krant (ligt apart.'), een colbertjasje (dat dragen vrouwen niet!) en een pakje zware shag (dat ro ken vrouwen niet!) in beslag. j Nee, dan hebben de boeren hei veel gemakkelijker. Er wordt een rustkuur voorgesteld vooi overspannen agrariërs, Dic> mogen lekker bijkomen, niet op het platteland natuurlijk maar midden in een grote stad. Lubbers gaat voor een rust kuur gewoon naar Koeweil. Koe-weit, dat lijkt me ook wel iets voor nerveuze boeren. MERIJN Storing EEN vrij ernstige kabelstorin hindert het telefoonverkeer i enkele plaatsen ten zuiden van Nijmegen. Door het defect zijn enkele tienduizenden abon nees in de sectoren Druten, Cuyck, Grave en een deel van Nijmegen niet of nauwelijks in staat interlokaal te bellen; De storing is ontstaan nadat door de overvloedige regenval vocht doordrong tot een be langrijke kabel. (ADVERTENTIE) •■ft r-7mr Een gegarandeerd hoge rente gedurende de looptijd van 4 jaar. Jaarlijkse rentebetaling. Minimum-inleg: f 1.000,-. Een hoge rente en toch f 2.500,- per maand vrij beschikbaar. Een spaarvorm met mogelijkheden. Opzegtermijn naar keuze 6,12, 24 of 36 maanden; rente tot Hoe langer u spaart, hoe hoger de rente. Het gehele saldo is (met één maand opzegtermijn) direct opneembaar. Zonder kosten. Dus een grote vrijheid. Coupures vanaf f 500,-; rente tot Bel: ons kantoor te Breda 076-22 58 44; Roosendaal 01650-4 09 70 of een van onze spaaragentschappen: Etten-Leur (01608-1 22 30); St.-Willebrord (01653-25 55); Zevenbergen (01680-2 3417). Bankgiro: 22.51.75.002 of postgiro: 1117570.

de Stem | 1984 | | pagina 3