Artsen gaan actie voeren NS pakken fraude met gezinskaart aan DIKE PEN Ook Kohl kreeg geld tan Flick' L Kamer stemt over één minuutje extra spreektijd OPEC BRENGT PRODUKTIE DRASTISCH TERUG Snelrecht voor relschoppers Amsterdam: Plan voor burgerwacht Merijntje Landbouwte VANDAAG Uitkerings gerechtigden Oudenbosch protesteren Burgemeester Borsele:snel beslissen over kerncentrales Braks: Stop groei vleessector efoon succes HUIS PIEREN 124ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.- Vlieg- en trein verkeer naar Parijs gestremd Dollar weer fors omlaag DOLMAN BOTST MET FRACTIEGENOOT KABINET VOERT INKOMENSOORLOG' Werktijden GENEVE - Er is weinig kans op een nieuwe olie-prijzenslag nu de olieproducerende Opec- landen hebben besloten hun produktie dras tisch in te perken. Politie: weer grote fraude op het spoor CONTROLE WORDT AANZIENLIJK VERSCHERPT WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 VAN ZEELAND BINNENLAND I Woonplaats: 14 DAGEN GRATIS I DE STEM de 4in1 krant" -KOOP n horen via een „Kleintje" in De Stem en het Komt in orde. immers tienduizenden Stem-lezers en ratesse" (®®n °P öo drie) lezen uw advertentie omdat zi) speciale belangstelling hebben voor onze "Kleintjes"-rubriek „Huisdieren" DE STEM ^GBL4£ tVESÏ Van onze redactie buitenland gONN - Het Flick-omkoop- itliandaal in de Bondsrepu bliek neemt steeds grotere lSrmen aan. Gisteren be schuldigde het weekblad Stern tondskanseiier Helmut Kohl ervan tussen 1973 en 1980 als voorzitter van de CDU rond 1DO.OOO gulden te hebben ge kregen van het Flick-concern. In de editie die donderdag verschijnt verwijst Stern naar een lijst van begunstigers die is opgesteld door de voormali ge boekhouder van Flick, Ru- 5olf Diehl. Deze is inmiddels door de politie gearresteerd. Volgens het blad zou Kohl het geld hebben opgestreken uit de rubriek 'onofficiële on kosten' die sorteerde onder de swarte kas van het concern. Bondskanselier Kohl heeft eerder toegegeven van Flick geld te hebben gekregen 'om °ajn politieke werk te kunnen financieren', maar dat was geen zwart geld. In Stern worden documen ten aangehaald die in het bezit ajn van het Westtduitse open baar ministerie. Onder de an dere begunstigers van Flick waren de Beierse minister president Franz-Josef Strauss |1,5 miljoen gulden 'officieel' en 1,4 miljoen gulden uit de avarte kas) en de voorzitter van de liberale FDP, thans minister van Buitenlandse Za ken Hans-Dietrich Genscher, 1,3miljoen gulden. Eerder was de liberale mi nister van Economische Zaken Oto Graf Lambsdorf gedwon gen af te treden vanwege een gerechtelijk onderzoek naar zijn betrokkenheid bij het Flick-omkoopschandaal. Volgens het blad Bild Zei- tung is ook de sociaal-demo cratische SPD door het kwis tig met financiële douceurtjes strooiende concern niet verge ten. De SPD zou in de jaren 70 minstens 5 miljoen gulden hebben opgestreken. SPD-bestuurder Erhard Eppler zou 40.000 mark uit de zwarte pot van Flick hebben gekregen, zijn partijgenoot Ëgon Bahr ook. Beiden ont kennen dat echter. Van ome redactie buitenland I PARIJS - Het vlieg- en trein- verkeer naar Parijs is van- g gestremd. Door een sta- I van de verkeersleiders op deParijse vliegvelden ligt het vliegverkeer op de Franse hoofdstad stil. Door een staking bij de Franse spoorwegen is het treinverkeer tussen Nederland J Parijs drastisch uitgedund. Van de vijf dagelijkse verbin- dmgen in beide richtingen rij - tien er nog maar twee. Alleen de treinen die om i'M en 20.28 uur uit Amster dam via Roosendaal naar Pa rijs vertrekken rijden door naar de Franse hoofdstad. De andere treinen komen niet Wder dan Brussel. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De koers van de Amerikaanse dollar is gis pten op de Westeuropese geldmarkten verder gedaald. In Amsterdam werd een middenkoers van 3,44 gulden vastgesteld, bijna 4 cent lager dan de slotkoers van maan dag. Tegen de avond zakte de dollar zelfs naar 3,43 gulden. De banken vragen vandaag j™ gulden voor een dollar en «talen er 3,39 gulden voor. "et koersverlies van de dol- jar komt vooral door een da- van de rente in Amerika. Familie Spoor- bijster Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Kamervoor zitter Dolman is gisteren flink in botsing gekomen met zijn fractiegenoot Van der Hek. Inzet: één minuut extra spreektijd die Van der Hek nodig had om een motie over het zogenaamde 'herenak koord' met Shell en Esso toe te lichten. Toen Van der Hek, die al anderhalve minuut over zijn spreektijd van vijf minuten was heengegaan, voet bij stuk hield, luidde Dolman de stemmingsbel en liet hij de voltallige Kamer over het verzoek van de oppositie woordvoerder beslissen. Van der Hek verloor die ronde omdat onder meer CDA en WD de kant van Dolman kozen. Eshuis, die de stemming over de spreektijd 'het parle ment onwaardig' noemde, diende daarop de motie van Van der Hek in, maar raakte daarover eveneens in con flict met de Kamervoorzitter. „U kunt alleen eigen mo ties indienen, niet die van een ander", aldus Dolman. Eshuis loste dat simpel op door de motie-Van der Hek te adopteren. Waarna Van der Hek in tweede termijn toch het laat ste woord had: „Ik ben blij dat ik toch nog iets mag zeg gen". Zie ook pagina 3 Van onze redactie binnenland UTRECHT - Als het kabinet niet snel een eind maakt aan de 'inkomensoorlog' tegen de artsen, komt er actie. Dat kondigde voorzitter J. Garvelink van de Landelijke Vereniging van Artsen (LAD) gisteravond aan op de ledenvergade ring in Utrecht. Als redelijk overleg niets meer uithaalt moeten de leden zich voorbereiden op ac ties, echter zonder de zorg voor de patiënten geweld aan te doen. Volgens Garvelink zijn de artsen de laat ste jaren herhaaldelijk 'gepakt' als zijnde een groepering 'met de sterkste schouders'. Artsen zijn best bereid een steentje bij te dragen, maar het mag niet zo zijn dat steeds één groep wordt gepakt. Volgens Garvelink moet en zal de arts van de overheid 20 tot 30 procent van z'n inkomen moeten inleveren. Felle kritiek uitte Garvelink op het uit blijven van nieuwe werkgelegenheid in de ze sector. Veel artsen in ziekenhuizen heb ben nog buitensporige werktijden. Als de werkweek wordt teruggebracht tot 40 uur zouden er minstens 1.500 werkloze artsen weer aan de slag kunnen. Er zijn momenteel ruim 2.000 artsen werkloos. Geen prijzenslag olie Van onze redactie buitenland In Geneve besloten de olieministers van Koeweit, Saoedië-Arabië, Algerije, Libië, Venezuela en de Ver enigde Arabische Emiraten de prijs van hun olie niet te verlagen. Eerder hebben Engeland, Noorwegen en Opec-land Nigeria dat wèl gedaan. De olieministers hebben in Geneve- afgesproken hun pro duktie van 19,5 miljoen vaten olie per dag terug te brengen tot 16,5 miljoen vaten. De pro ductievermindering van 3 mil- joen vaten per dag zal op de officiële Opec-bij eenkomst volgende week in Geneve worden verdeeld. Naar ver luidt zouden de Saoedies be reid zijn de helft daarvan voor hun rekening te nemen. Bij dat beraad zal dan ook Nigeria aanwezig zijn dat zijn olieprijs eenzijdig met 2 dollar heeft verlaagd tot 28 dollar per vat. Deze week vertrekt de Sa- oedische olieminister Jamani naar Nigeria om de regering daar over te halen die prijs verlaging weer ongedaan te maken. Daar is echter weinig kans op, mits Nigeria meer olie zou mogen gaan produceren. Ja mani is bereid dat te overwe gen. Nigeria produceert dage lijks bijna 1,5 miljoen vaten olie per dag. In Geneve waren ook de olieministers van Mexico en Egypte aanwezig wat er op duidt dat deze landen ook geen heil zien in een nieuwe prij zenslag rond de olie. Inmiddels besloot Iran gis teravond dat het meedoet met de produktiebeperking. De Venezolaanse olieminister Grisanti zei tegelijkertijd te verwachten dat volgende week alle dertien Opec-landen met de beperking zullen in stemmen. Maar Indonesië liet doorschemeren er niet aan mee te zullen doen. Overigens zal Djakarta ook niet over gaan tot verlaging van de olie prijs. Het besluit van de zes Opec- landen zal volgens de Ameri kaanse minister van energie Hodel ervoor zorgen dat de Opec de greep op de oliemarkt zal verliezen. Hij verwacht dat steeds meer landen zullen pro beren goedkopere olie te be machtigen van niet bij de Opec aangesloten landen. Het aandeel van de Opec in de wereldproduktie is de afge lopen jaren al sterk teruggelo pen. In 1979 leverden de Opec- landen nog 47 procent van de totale wereldbehoefte, vorig jaar was dat teruggelopen tot 31 procent. Van onze redactie binnenland VEENENDAAL - Onder lei ding van maar liefst vijf rech- ter-commissarissen zijn giste ren door 130 politiemannen en leden van regionale fraude teams huiszoekingen verricht op elf plaatsen in het land. De politie zegt een enorme fraude op het spoor te zijn. Verdachten zijn bestuurders van ruim 80 ondernemingen die actief zijn op het gebied van onroerend goed, juridi sche en administratieve advi sering en verder makelaars, assurantiekantoren en incas so-bureaus. Bij de huiszoekingen zijn de administraties van alle onder nemingen in beslag genomen. Ook zijn huiszoekingen ver richt in een kantoor van de Nederlandsche Middenstands- bank in Veenendaal en in het hoofdkantoor van deze bank in Amsterdam. De politie kwam de fraude op het spoor nadat een curator in het faillissement van twee van deze ondernemingen en twee free-lance journalisten onderzoeken hadden ingesteld naar het reilen en zeilen bin nen de vele ondernemingen. Het werd duidelijk dat de diverse ondernemingen in fei te thuishoorden in één groot imperium. Ze waren samenge- weven tot een voor een buiten staander nauwelijks te ont warren net, waarbinnen kon worden geschoven met onroe rend goed en financiën. Uit het vooronderzoek bleek dat de verdachten zich ver moedelijk hebben schuldig ge maakt aan diverse strafbare feiten, zoals verduistering, be- driegelijke bankbreuk, vals heid in geschrifte en belas tingfraude/ ontduiking. Met behulp van een waterkanon veegt de politie de omgeving van het te ontruimen pand schoon. - fotoanp Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Op de dag dat Amsterdam opnieuw werd geteisterd door hevige krakersrellen heeft de hotel ier Wijnschenk bekendge maakt dat hij een burger wacht gaat oprichten. Via een grote advertentie roept hij Amsterdammers op zich via die burgwerwacht te weer te stellen tegen de 'toe nemende' criminaliteit. Hij heeft gisteravond al veel reacties binnengekre gen, zelfs van Kamerleden die met hem komen praten. Het ligt in de bedoeling in al le Amsterdamse buurten groepen van vier tot zes per sonen te vormen die zowel 's nachts als overdag in die wijken gaan patrouilleren. Inmiddels kreeg de hoofd stad gisteren weer met een 'vertrouwde' krakersrel te maken. Bij het ontruimen van een gekraakt pand aan de Singel kwam het de hele dag en een deel van de avond tot gevechten met de politie. Er zijn in totaal 33 mensen gearresteerd. Daarvan zijn er inmiddels 17 weer vrijge laten. Enkele van de opgepakte jongelui moeten vanmorgen al voor de politierechter ver schijnen. De meeste van hen zijn opgepakt tijdens rellen na afloop van de ontruiming van het kraakpand. Ondanks de enorme scha de die is aangericht is de po litie tevreden over de gang van zaken. Er waren duide lijk minder op rellen beluste jongeren dan bij vorige 'ge legenheden'. Tegen de avond trokken honderden demonstranten naar de Amsterdamse bin nenstad. Hier en daar wer den vernielingen aangericht en raakten de betogers slaags met de politie. Het bleef nog lang onrustig. Inmiddels heeft de solda- tenvakbond WDM fel ge protesteerd tegen het inzet ten van dienstplichtigen en defensiematerieel bij de ont ruiming van het pand. De WDM vindt dat de overheid de taken van politie en leger gescheiden moet houden. Defensie noemt de kritiek van de VVDM overdreven. Er zijn slechts twee dienst plichtigen bij de ontruiming betrokken geweest en dan nog twee vrijwillige gewon denverzorgers. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De Nederlandse Spoor wegen gaan strengere controle-maat regelen nemen om de toenemende fraude met kortingskaarten tegen te gaan. Vooral met gezinskaarten wordt op grote schaal gezwendeld. De Spoorwegen weten niet hoe hoog de schade is die jaarlijks door die fraude wordt geleden. Er zijn vo rig jaar in totaal 70 verdachten door de rechter wegens fraude veroor deeld. „Maar dat is slechts het topje van de ijsberg", zegt een woordvoer der van de NS. „Een heleboel zaken worden niet ontdekt of ze worden zonder tussenkomst van de rechter opgelost". Waar de NS wel van zijn geschrok ken is het misbruik dat NS-'klanten' maken van de gezinskaarten in rela tie tot' uitwonende kinderen. Tot een leeftijd van 26 jaar mochten op ka mers wonende kinderen die voor de helft financieel afhankelijk zijn van de ouders ook op de gezinskaart. Bij een steekproef is echter geble ken dat de meeste jongeren die daar van profiteerden volledig zelfstandig waren. De leeftijd is daarom door de NS verlaagd tot 18 jaar. Van de Arnhemse politierechter kreeg de NS gisteren het verwijt dat het staatsbedrijf de fraude zelf in de hand werkt vanwege een slechte con trole. Bovendien bestaan er bij de NS zoveel soorten kortingskaarten, dat fraude amper te voorkomen is. De truc met de gezinskaart is kin derlijk eenvoudig: op een jaarkaart kan men als gezin een flinke korting krijgen. Nu vormt niet iedereen een gezin maar daar valt wel wat op de verzinnen. Als men bijvoorbeeld als (zogenaamd) hoofd van het gezin een kaart voor vijf personen aanvraagt kan men met vrienden, buren of ken nissen dat 'gezin' compleet maken. Volgens de politierechter moet men de zaak dan wel een beetje slim aan pakken en niet doen als het stelletje dat gisteren voor zijn balie verscheen: de hoofdverdachte had een vriendin als haar dochter opgevoerd. De ver dachte had - waarheidsgetrouw -1958 als geboortejaar opgegeven, haar zo genaamde dochter - ook geheel naar waarheid - 1956. Deze biologische on mogelijkheid was echter bij niemand van de NS opgevallen. In het vervolg zal men bij aanvraag van een gezinskaart een uitreksel (uit het geboorte-register moeten overleg gen. Aanvragers van scholierenkaar- ten moeten een bewijs van inschrij ving aan de school tonen. De NS hopen op deze manier de fraude de kop in te drukken. DE uitkeringsgerechtigden In Oudenbosch gaan zich verenigen en gezamelljk protesteren tegen de controle door de rijkspolitie. We zijn zeer verontwaardigd", zegt voorzitter Ben Suljkerbuljk van 'Mensen zonder Werk'. Er gaat een gepeperde brief naar burgemeester Mangelmans. En de bijstandsvrouwen gaan met een speciale actiegroep de burgemeester en de rijkspolitie met hun gramschap 'bestoken'. Volgens minister Korthals Altes (Justitie) en staatssecretaris De Graaf (Sociale zaken) steekt er niets kwaads In als de politie de gangen controleert van mensen met een bijstandsuitkering tegen wie concrete verdenkingen zijn gerezen wegens fraude. In de Tweede Kamer werden belde bewindslieden hierover aan de tand gevoeld. Meer over het Kamerdebat en de reacties op pagina 3. Op pagina 2 een achtergrond: 'Het sluipend gif In het wantrouwen tegen de bijstandstrekkers BURGEMEESTER Van den Heuvel van Borsele vindt dat de regering snel een besluit moet nemen over de bouw van nieuwe kerncentrales. Borssele is, zoals bekend, genoemd als een van de mogelijke lokaties. VERDERE groei van de intensieve veehouderij - en de daarmee gepaard gaande toename van het mestoverschot - brengt grote risico's met zich mee en moet daarom afgeraden worden, zegt minister Braks (Landbouw). GOES - De Akkerbouwtelefoon, een centraal telefoonnummer waar akkerbouwers in het zuidwestelijk kleigebied sinds maart 1983 allerhande bedrijfstechnische informatie kunnen krijgen, blijkt een enorm succes te zijn. Uit een steekproef onder 160 boeren blijkt dat bijna de helft van de ondervraagden gebruik maakt van de telefonische be richtgeving. Via dit nummer krijgt de landbouwer voorlichting over zaken als gewasbescherming, bodembewerking, bemesting en andere recente bedrijfsinformatie. Uit het onderzoek bleek ook dat eenderde van de ondervraag den niet wist dat er een dergelijke informatienummer bestaat. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. I^IEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling ƒ63,70/Kwartaal 22,10/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: |Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. ^Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 1