,1099 799 Braakman drukker, wel meer conflicten 895 55? C'-V- 3- Itli SI Creatieve cursussen slaan aan in Temeuzense buurt Raad Borsele keurt begroting '85 goed NA OVERNAME DOOR PARTICULIERE EXPLOITANT r fin*l Reünie Brabantse en Zeeuwse Indiëgangers GiG&eSuQj& morvnen RIBBROEKEN SAUTOMATEN TE PRIJS auknecht HOENSDAG 24 OKTOBER 1984 LAGE PRIJZEN beOTEM VANZEELAND Tegenwerking Personeel CENTRIFUGE lü Sportfonds gehandicapten zoekt collectanten Anjercollecte KANTKLOSSEN EN HANDWERKEN IN HOF ZELDENRUST Gezelligheid V acaturebank vrijwilligers draait weer OP 8 DECEMBER IN BERGEN OP ZOOM politierapport Hoofd Zeeuwse waterstaat met pensioen Plaatselijk nieuws Heikant Hoek AANBIEDING oerdegelijke WA728 ASAUTOMAAT I bare thermostaat <850 t0e A5 WAS AUTOMAAT LT 8040 Boven- lader IGNIS WAS DROGER AWF 755 ■m RANTIE T16 PAGINA ZEELAND 3 Van een onzer verslaggevers HOEK - Het afgelopen seizoen was het bezoek aan recreatie gebied de Braakman tien pro cent hoger dan vorig jaar. De familie Van den Bosch, de nieuwe eigenaar, verwacht dat er volgend jaar nog meer bezoekers komen. Van den Bosch nam de Braakman over van de gemeenten Sas van Gent en Terneuzen. Deze wilden het al jaren verliesgevende gebied kwijt. Van de talloze gegadigden deed Van den Bosch het beste bod en tekende in maart het voorlopig koopcontract. Direct na de overname ging de nieu we eigenaar met de wet in de hand 'misstanden' te lijf. Zo was het al jaren gebruikelijk dat surfers, die geen vaar- geld wilden betaalden, aan de kant van Dow te water gingen. Bewoners van Hoek maakten ook al jaren gebruik van het zwemstekkie bij Willem de Visser. Van de Bosch plaatste bij de Dow surfverbodsborden en liet daar controleren, terwijl bij het weiland van De Visser plotseling een forse afraste ring verscheen. Vooral de bewoners van Hoek waren kwaad. Maar de fami lie kreeg steun van politie en het re creatieschap De Braakman, die vol hielden dat de zwemstek gevaarlijk zou zijn. Om in de gunst van de bewoners van Terneuzen en Sas van Gent te komen kregen alle inwoners gratis toegangs kaarten. Afgelopen seizoen maakten ruim 9.500 mensen daar gebruik van. Volgend jaar worden deze kaarten weer uitgereikt. De directeur van het Braakmanse ADOR-sportcentrum, A. Snoeren, voelde zich door het beleid van Van de Bosch in de knel komen. Hij was bang voor zijn broodwinning en beklaagde zich schriftelijk bij het recreatieschap. Volgens Snoeren pikte de familie zijn surfwei in en hinderde surfers, die ge bruik maakten van de jachthaven. Ook zouden er minder surfers gebruik ma ken van het binnenwater door de hoge vaargelden. Van den Bosch weersprak dat echter. De vaargelden zouden nodig ziin voor de speciale voorzieningen die er verrezen, zoals een surfstrand, douches en toiletten. Nog steeds is Snoeren niet te spreken over de samenwerking met Van den Bosch. Volgens hem willen ze zijn sportcentrum zo goedkoop mogelijk overnemen en wordt hij daarom in al les tegengewerkt. Zo zou Van den Bosch openbare wegen afsluiten, waardoor booteigenaren niet meer bij hun vaartuig kunnen komen. Volgens de Braakman-eigenaar is dat absoluut niet het geval. „Ik wil enkel voorkomen dat het terrein door automoblisten ka pot wordt gereden". Zowel wethouder L. Marquinie van Sas als zijn collega J. van Rooijen van Terneuzen zijn redelijk tevreden over de overname van de Braakman door de familie. Beiden willen echter nog niet ingaan op de verdere gang van zaken rond het gebied, aangezien vandaag het recreatieschap deze materie in een - besloten - zitting bespreekt. „Het zou niet wijs zijn om daar op vooruit te lo pen", vindt Marquinie. Van de acht voormalige personeels leden van de Braakman zijn er slechts twee door de nieuwe eigenaar in dienst genomen. De andere zes hebben een wachtgeld-regeling. Volgens Van den Bosch konden de zes bij hem terecht, maar waren ze 'te lui' om te werken. „In de periode van januari tot en met april '84 was hier op de Braakman zo wat niemand van het personeel aanwe zig. Ze waren zogenaamd 'ziek'. Als het personeel beter z'n best had gedaan zouden de gemeenten winst hebben ge maakt en hadden wij het gebied nooit kunnen kopen". T. Jacobs van de vakbond AbvaKabo vindt deze opmerkingen zeer kwalijk: „Het geeft het denkniveau van Van de Bosch aan. De rechtspositie van het personeel is uitermate slecht". Van den Bosch denkt daar anders over. Volgens hem hebben al zijnperso- neelsleden een goede cao. „Trouwens niemand wil meer weg bij ons bedrijf. Dat is toch een duidelijk bewijs dat ons personeelsbeleid goed is". sk v. ,j U :i ia - v /■'W'. A-A. Recreatiegebied De Braakman vanuit de lucht 179 zonne bank EXELSIOR STEELSTOFZUIGER 600 Watt Marconistaat 4 Torro - tel. 01100-14224 dag gesloten ingen Hermesweg 23 pcentrum Groenendijk 1184 - 12563 ïuzen Schependijk 9 1150 - 12423 dag gesloten DOBERMANN-PUPS n» stamboom t.k., 10 we oud. Tel. 01650-55171 MG n om kinderbijslag I eerst na het verstrijken van ingediend. tegen als de aanvragen om ind van dat kwartaal worden en worden voldaan: n nadat de aanvraag is inge- 3 Raad van Arbeid te worden am, geboortedatum en adres aam en geboortedatum van dig en duidelijk leesbaar wor- lens de wettelijke bepalingen afloop van het desbetreffende Van een onzer verslaggevers [ERNEUZEN - Het Nationaal |Ms Sport Gehandicapten is d Zeeland nog op zoek naar uijwilligers, die in de week van 12 tot en met 18 november met de collectebus langs de leur willen gaan. Van deze iiarlijkse inzameling wordt ien belangrijke ondersteuning (egeven aan de veelzijdige ge handicaptensport. Er zijn al heel wat vereni- Igingen die in verschillende plaatsen vrijwilligers leveren, maar er zijn er nog niet ge- Het gaat om slechts een I paar uurtjes. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij pro vinciaal coördinator A. West- i in Kortgene (01108-1389) lie dan weer zal doorverwij zen naar het contactadres in ie betreffende woonplaats. De Anjercollecte 1984 heeft Ito Zeeland bijna 6.000 gulden minder opgebracht dan in 1983. De totale bruto-op- jst was 68.986,28. In 1983 I was dat nog 74.969,35. „Het is jammer dat ten op zichte van 1983 enige terug- SMg in de opbrengst moet wrden geconstateerd. Tege lijkertijd vertoont de op- hengst in een aantal gemeen ten een duidelijke stijging en het resultaat als geheel 'bevredigend worden ge noemd", zo laat secretaris H. Koch van het Anjerfonds Zee land weten in een brief aan de «euwse Anjercomité's. De opbrengst in een aantal gemeenten was als volgt: Aar- ienburg 667,35, Axel f2.169,60, Borsele 3.853,87, 5.457,48, Hontenisse 2.651,75, Hulst 5.030,-, Oost- teffg ƒ3.974,60, Reimerswaal '2942,55, Sas van Gent 12.102,60, Sluis ƒ603,70, Ter pen 2.701,80. (ADVERTENTIE) Informatie over niet ontvangen vanaf 12 februari 14 mei 13 augustus 12 november 8. G.J. Hendriks, voorzitter Enkele kantklossters bij het begin van de cursus. Van onze correspondent TERNEUZEN - De buurt vereniging in de Temeuzen- se wijk Hof Zeldenrust is begonnen met cursussen handwerken en kantklossen. Deze worden eens per twee weken gegeven op maandag en dinsdag in de noodloka- len van het voorlopig buurt huis aan de IJsselstraat. Voor de lessen hebben zich tot nu 24 deelnemers aangemeld. Op de woens dagmiddag wordt tevens voor de jeugd vanaf 8 jaar les gegeven in textiele werk vormen. „De behoefte aan creatief bezig zijn groeit nog steeds", aldus de initiatiefneemsters Yvonne Baas en Joke Kin kelaar. „Kantklossen bij voorbeeld is momenteel een rage. Voor die cursus kregen we direct, zonder dat we ook nog maar reclame hadden gemaakt, twaalf deelne mers. We zitten dan ook al gelijk vol en hebben een wachtlijst aan moeten leg gen". Het idee om met de hand werklessen te beginnen is geboren na afloop van de feesten rond het 400-jarig bestaan van Terneuzen als stad. In die periode waren vanuit de buurtvereniging kledinggroepen aan het werk om historische kleder drachten te vervaardigen voor optochten en andere manifestaties. Toen dit kar wei achter de rug was von den de deelnemers dat zo jammer, dat besloten werd verder te gaan met hand- werk-cursussen. De lessen worden gegeven door de Yvonne en Joke, die op hun beurt al zes jaar les krijgen van Ineke van Schaik. Gezelligheid staat overi gens duidelijk voorop, bij de lessen. Wat het kantklossen betreft dienen de cursisten wel de vijf grondslagen van deze vaardigheid onder de knie te krijgen. „Bij de naai- haak- en breilessen probe ren we de mensen voorna melijk te helpen met proble men die ze op dat gebied hebben", zegt Yvonne Baars. „Wat veel voorkomt is de knip-angst. Mensen durven soms nauwelijks de schaar in de stof te zetten. Ook zak ken aanbrengen en ritsen inzetten leveren nogal eens moeilijkheden op. Anderen komen gewoon voor de ge zelligheid en het contact en nemen gewoon hun hand werkje mee". De kosten voor deelname zijn zo laag mogelijk gehou den. Elke cursist betaalt 2,50 per keer en dat is erg goedkoop. Restjes wol, vilt - FOTO DE WIM KOOYMAN en andere stoffen zijn dan ook welkom. Ook de jeugd club loopt aardig. Zowel meisjes als jongens zijn daar creatief bezig. Overigens wil de buurt vereniging ook graag andere clubs gaan opzetten. Voor zitter Peter van Loo: „Het blijkt dat er grote behoefte aan is. Voordat we echter spijkers met koppen kunnen slaan moeten we van de ge meente wel een definitief huurcontract krijgen voor het buurthuis. Is dat een maal rond, dan nodigen we de buurtbewoners uit om hun wensen kenbaar te ma ken. Interesse voor een kla- verjasclub is er al". Maar ook op ander gebied is de buurtvereniging actief. Vrijdag wordt vanaf 20.00 uur een bingo voor de oude ren gehouden en zaterdag vanaf 19.30 uur een disco avond met muziek van The Silver Shadows gehouden. Beide activiteiten vinden plaats in het Zeldenrust Col lege. '1i een onzer verslaggevers JÏRNEUZEN - Sinds 21 okto- wr is de vrijwilligers-vacatu- el)ank in Terneuzen weer Pen. in verband met de ^rfstvakantie is de vacature- k gesloten geweest. Men nu weer terecht van dins- t°t en met vrijdag van tot 16.00 uur en op de oensdagmorgeq van 9.00 tot '460 uur. Momenteel is men op zoek L?.ar diverse vacatures. De pu- ■citeit rond de vacaturebank eft er voor gezorgd dat de oop van belangstellenden ot een baan als vrijwilliger sterk gestegen is. De WB doet daarom een beroep op alle in stellingen en verenigingen om te bekijken of binnen de orga nisatie vacatures zijn, die ge schikt zijn om aan te melden bij de vrijwilligers-vacture- bank. Nadere informatie daarover is te krijgen op het adres van de vrijwilligers-va caturebank, De Blokken 12-13 Tprnpi U7É»Y> Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - Zonder veel tegenwerpingen, maar toch wel met de nodige kantte keningen, heeft de Borselse gemeeteraad gisteren de be groting voor 1985 goedge keurd. Tijdens de marathonzitting ging het voornamelijk om de tails uit de begroting, de grote lijnen van het financiële be leid dat de gemeente het ko mend jaar gaat volgen, wer den zonder meer goedgekeurd. Met name de WD-fractie had een slechte dag. Van alle kanten werden de drie liberale raadsleden aangevallen op hun voorstellen over de priva tisering van een aantal objec ten, een voornemen om te kap pen met de gemeenschappe lijke regelingen en het voor stel om Borsele kandidaat te stellen voor een tweede kern centrale. Het PPR-raadslid J. De Koster, die zijn laatste ge meenteraadsvergadering meemaakte, reageerde bijzon der fel en in bloemrijke taal op wat hij noemde 'typisch libe rale streken'. Hij duidde daar mee op het thema werkgele genheid, dat de WD in haar algemene beschouwingen niet noemde. De WD-er Tijdens, die op de meeste punten zijn tegen standers niet echt van repliek kon dienen, zei het erg verve lend te vinden dat hij zelfs tij dens de gemeenschappelijk genoten avondmaaltijd tussen de soep en de aardappelen door steeds bezwaren en be schuldigingen aan moest ho ren. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - De Indiëgangers van het vijfde bataljon Derde Regiment Infanterie houden op 8 de cember een reünie in de Cort Heijligerskazerne te Bergen op Zoom en de Wilhelminakazerne in Ossen- drecht. bestaat hierin dat het bataljon op 1 juli 1947 werd onderge bracht in de Cort Heijligers kazerne en in het Markiezen hof te Bergen op Zoom. De reünie op 8 december in de Cort Heijligerskazerne be gint met het herdenken van de doden. Omdat er in deze ka zerne te weinig plaats is ver trekt het gezelschap daarna naar de Wilhelminakazerne te Ossendrecht. Deelnemers aan de reünie kunnen zich nog melden bij A. Hontelez, Nw. Vossemeerse- dijk 7 te Nieuw-Vossemeer, tel. 01676-2978. Het bataljon heeft van eind 1947 tot 1 mei 1950 in Zuid-Su- matra gediend. Vertrokken werd met het schip de Sloter- dijk en met een Amerikaans schip kwamen de militairen drie jaar later in Amsterdam terug. Het bataljon, dat bestond uit acht- tot negenhonderd man, heeft in Indiè weinig verliezen geleden. Volgens A. Hontelez uit Nieuw-Vossemeer, secre taris van de reüniecommissie, zijn daar in totaal acht men sen gesneuveld. „Maar in Zuid-Sumatra was het dan ook een stuk rustiger dan op Java. Wel zaten wij in een moerassig gebied", aldus Hon telez. Na de terugkeer duurde het vele jaren voordat de oudge dienden elkaar weer zagen. In 1973 kwamen enkele mensen bij elkaar om voor het eerst een reünie op poten te zetten. Die eerste bijeenkomst in 1974 trok veel belangstelling. Daar na kwam de groep om de twee jaar bij elkaar en telkens kwamen hiervoor ongeveer driehonderd mensen opdagen. De vroegere militairen van 5-3 R.I. komen voornamelijk uit Zeeland en West-Brabant. De band met Bergen op Zoor- GOES - Maandagnacht werd ingebroken in het gebouw van de Zeeuwse Avondscholenge meenschap aan de Van Melle- straat te Goes. Vermist wordt een geldbedrag van 175,-, een casetterecorder en twee geluidsboxen. TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen hield maandagavond twee jongen Terneuzenaren aan in ver band met in het afgelopen weekeinde gepleegde fietsen diefstallen. De 18-jarige R. L. en de 17-jarige I. K. werden aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. Tij dens het verhoor hebben beide knapen bekend. Ze zijn na het opmaken van proces-verbaal weer heengezonden. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De hoofdin genieur-directeur van de pro vinciale waterstaat in Zee land, ir. W. de Beijl, gaat op 1 maart 1985 met pensioen. Het dagelijks provinciebestuur heeft de staten voorgesteld hem eervol ontslag te verle nen. Reünie - In manege de Hei kant vond afgelopen zaterdag de eerste reünie van familie De Kind plaats. De reünie werd bijgewoond door 75 na zaten van Alphons de Kind en Emilie Boussen. Nadat het he le stel voor een groepsfoto had geposeerd gaf Richard de Kind, leraar geschiedenis, uit leg over de familiestamboom. Video-avond - Stichting Eve nementen Hoek houdt vrijdag 26 oktober een video-avond in buurthuis De Hoekse Rakkers, aanvang 20.00 uur. Vertoond worden films van de activitei ten en festiviteiten van het af gelopen jaar in Hoek. Bij vol doende belangstelling wordt ook de film Hoek Totaal 1980 vertoond. Levi's, Mustang, Lee Cooper, Lois. strak model jm h| nu voorHf 5# O BIERKAAISTRAAT 15 HULST

de Stem | 1984 | | pagina 15