|N Of ïflflMSE Verdwenen van de aarde 'Scheefgroei in subsidiebeleid moet worden recht getrokken' fOORAL IN VOGELWAARDE EN KLOOSTERZANDE Jeugd Hulsterloo heeft nog steeds niet thuis gespeeld Dierenpark De Vurssche trekt veel bekijks wereld aan. datzelf mse Ko^ier' r "'li K0PerS' -je s delfde PrljS' en deze'T t. iVOENSDAG 24 OKTOBER 1984 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND BURGEMEESTER MOLTHOFF VAN HULST: Ysvlaamse Koerier, resultaten. d naar uithoek, en drukke baan een rustig rilat, eveneens, eenzaam. Dat 't e. Maar wat doe n beseft, dat "die zelfde situatie eenzaam gevoel. )ekt, komt u wel en, volleybal, een samen gezellig amen koken le schoolkantine? de eenzaamheid De een pakt een vriendin, auurt en als u iet nummer van tp de achterzijde trale nummer veg wijst naar de ïformatieoverde aats. De Nachtegaal bestaat dertig jaar Plaatselijk nieuws Axel Clinge Graauw BEKOSTIGD UIT NALATENSCHAP VAN ÉÉN DER BEWONERS Vetgans Taai en hard Replica Schietingen Al VAN KAARTEN e bewijzen van medeleven ziekte en bij het overlijd^ man, lieve vader, schoon- DE BETUE n onze oprechte dank. C.A.S. de Betue-Aers kinderen en kleinkinderen oktober 1984 estraat 19 236002 obee[ I voor T22 Van een onzer verslaggevers „ijLST - In de loop der jaren la in het gemeentelijk subi- 'dievvereldje heel wat scheef „roeid. Het beleid zal erop richt moeten zijn dit recht te rekken, nu de gemeente Is minder met gulle hand in de verenigingskassen r;„ stoppen. Dat zei burge- Lester P. Molthoff tijdens a hoorzitting over het wel- •iinsprogramma in Hulst. Ais ik bijvoorbeeld lid #0jdt van een harmonie", al- dus de burgervader, „dan krijg ik een instrument voor niks en mijn pak wordt ge deeltelijk door de gemeente betaald. Iemand die daarente gen viool wil leren spelen moet zijn instrument zelf betalen". Een ambtelijke werkgroep heeft zich inmiddels kritisch gebogen over over het ge meentelijk subsidiebeleid. Het resultaat daarvan is overigens nog niet in de openbaarheid gebracht. Onderwerp van gesprek tij dens de hoorzitting van maan dagavond was ook nog de pro fessionele podiumkunst. C. Engels uit Sint-Jansteen con stateerde dat zowat alle thea teractiviteiten zich concentre ren in Den Dullaert. „Is er geen spreiding mogelijk over de verschillende kernen?", vroeg hij. Wethouder E. de Rechter zei het probleem te onderkennen, maar dat het vaak zo is dat bij grotere voorstellingen heel wat eisen worden gesteld aan de accommodatie. Overigens wees hij erop dat bij de kin dervoorstellingen de gewenste spreiding er al is. de Stichting Ideële Reclame Sfl® Verenigingen keren dorpshuizen rug toe Van onze correspondent NIEUW-NAMEN - Vogelver eniging De Nachtegaal uit Nieuw-Namen viert zaterdag 27 oktober in zaai Thilleman het 30-jarig bestaan. Het uit vijf man bestaande bestuur, onder voorzitterschap van L. de Vos, vindt dat dit jubileum op een sobere manier met de 56 leden gevierd dient te worden. Jaarlijks houdt de vogelver eniging een vogelshow. Dit jaar is de vereniging begonnen om een vogelbeurs te houden. Door het grote succes ligt het in de bedoeling er een jaarlijks terugkerende activiteit van te maken. Om het mogelijk te maken dit te organiseren, houdt de vereniging met Pa sen of Pinksteren een kippen- actie. Als speciale activiteit houdt de vereniging deze winter een dia-avond, die door F. van de Bergh verzorgd wordt. Tijdens de feestavond worden de prij zen van de in het afgelopen weekeinde gehouden vogel show uitgereikt. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De gemeenschapscentra de gemeente Hontenisse kampen met leegloop. Dat komt omdat verenigingen elders een goedkoper jiderkomen zoeken. Van een onzer verslaggevers NIEUW-NAMEN - De jeugdcommissie van de voetbalvereniging Hul sterloo in Nieuw-Namen zit met de handen in het haar. Terwijl de meeste clubs zich al opmaken voor de winterstop moeten de junioren van Hulsterloo nog altijd hun eerste thuis wedstrijd spelen. De thuiswedstrijden zijn de afgelopen weken diverse ma len afgelast vanwege de slech te conditie van het veld. Is het veld wel redelijk bespeelbaar dan nog zijn er problemen. Het clubbestuur en de consul ge ven liever voorrang aan het eerste elftal van de senioren dat op zondag speelt. De kans bestaat nu dat de jeugdspelers de overstap naar Kieldrecht maken. Een oplos sing zou zijn om de junioren in Hulst te laten spelen. „Maar Het probleem, zo bleek tij- Jens een gespreksavond over jet welzijnsprogramma, vooral in Vogelwaarde eliKloosterzande. De leegloop werd aange- taart door een verontrust be stuurslid van het Dorpscen trum in Vogelwaarde. Het be treffende bestuurslid consta teerde ondermeer dat de vrij komende kleuterschool het plaatselijke gemeenschaps- tentrum geen goed zal doen. Immers, de Stichting Walhalla de peuterspeelzaal willen daarin. Bovendien ziet het Dorpscentrum de volksdan- p Ha va Naguila vertrek- naar La salette en is ook ie fysiotherapeut op zoek naar een eigen praktijkruimte. De ïjaarden zitten al jaren in :n andere oude kleuterschool. Ilemaal activiteiten, die geld 'in het laatje zouden kunnen brengen voor het gemeen schapscentrum. Gevraagd werd dan ook aan B en W of laan deze ontwikkeling wat [ten worden gedaan, maar wethouder P. Mangnus moest Kleinvee - De Axelse fokvere- ging Ter Verbetering houdt 3 en 4 november een klein- vee-tentoonstelling in De Hal- ïn Axel. Burgemeester A. Hack opent de tentoonstelling vrijdag 2 november om 19.30 uur. Er zijn 800 dieren te zien. gebeuren vindt plaats ter gelegenheid van het zestig ja rig bestaan van de vereniging. De twee volgende dagen gaan (ledeuren om 10.00 uur open. GO A - De jeugdcommissie »an de hengelaarsvereniging G0A (Geduld Overwint Alles) houdt vrijdag 26 oktober in het Gezellenhuis aan de Walstraat een feestelijke avond voor de jeugdleden, aanvang zeven *r.Tijdens deze avond wordt de winnaar bekend gemaakt 'an de Grote-vissen-competi- fe Verder wordt er bingo ge speeld en kunnen de junioren rich vermaken met verschil- 'ende spelletjes. Bridge - Leden van de bridge club Axel speelden in cultu reel centrum De Halle de vier- wedstrijd van de najaars- Mnpetitie. Uitslagen: A- p: 1. mevrouw Van de Dries-de heer Olyslager, 2. he- fen Scheele-Van Bambost, 3. heren Arnoldi-Bode. B-groep: Echtpaar Haagsma, 2. me- jrouw Dekker-de heer Koek, s dames Keeman-Knöpker. C- ep: l. dames Van de Cas- l-Groenewoud, 2. mevrouw »an de Heyden-de heer Scheele sr, 3. echtpaar IJse- Peuterspeelzaal - Peuterspeel zaal Het Bijennest wordt za- ""dag 3 november officieel heropend. De gebeurtenis "ndt plaats in het gemeen schapscentrum Malpertuus. Aanvang 10.00 uur. B'eisteractle - De EHBO waauw houdt in de week van oktober tot 2 november de «rlijkse pleisteractie huis ten huis. De opbrengst komt P h goede aan de EHBO. tHBO-cursus - De EHBO graauw begint half november heler leiding van kaderin- 'Juctrice mevrouw B. Hooge een cursus. Deze cur- us neemt 16 lesavonden in be ug en wordt op de maandag gen gehouden om 20.00 ur in het gemeenschapshuis, celnemers betalen 85 gulden, Jj'usief lesboekje, examen- en insigne. Opgave vóór oktober bij J. de Block, Ro- wat dat betreft de dorpshuizen teleurstellen. Om concurrerend te kunnen werken zag hij enkel de moge lijkheid de huren te verlagen. Dat heeft echter een groter ex ploitatietekort tot gevolg, waardoor de gemeente meer moet bijpassen. Verenigingen verplichten gebruik te maken van de gemeenschapshuizen is volgens de wethouder niet mo gelijk. „We kunnen er enkel op aandringen dat te doen". Ook in Kloosterzande speelt het leegloopprobleem, zij het in mindere mate, voor het dorpshuis St. Martinus. De peuters willen er weg en ver schillende verenigingen azen op de leegstaande H. Hart- school. Het gebouw staat op de nominatie gesloopt te worden, maar er gaan steeds meer stemmen op het geschikt te maken voor verenigingen. Met zijn zes lokalen en een gym zaal zou de voormalige school ideaal zijn voor het vereni gingsleven. Het probleem zit hem in de financiën. Niets kosten B en W zouden eventueel nog wel bereid zijn de zaak ge bruiksklaar te maken, maar dan zou bijvoorbeeld de Stich ting St. Martinus het beheer op zich moeten nemen en zou het gebouw de gemeente ver der niets mogen kosten. Op voorzitter J. Tieleman na, voelt het bestuur daar weinig voor. Men heeft de handen al vol genoeg aan het eigen ge meenschapshuis, zo meent men. Tieleman verklaarde tij dens de gespreksavond dat naar zijn idee het gemeentebe stuur te weinig moeite doet de oude school te behouden. Het baanlozenproject, de scouting en het VJV hebben al belang stelling getoond. Binnen het college van B en W wordt nog op de mogelijkheden gestu deerd, maar momenteel maakt slopen nog steeds de meeste kans. Het dierenparkje achter bejaardencentrum De Vurssche. Van een onzer verslaggevers AXEL - „Ik heb de afgelopen tijd al meer moeders met kinderen in het park gezien dan in de zes jaar dat ik in Axel woon. Het werpt dus wel vruchten af". Met enige trots wijst directeur J. Knöpker op de nieuwe aanwinst van het bejaardencentrum De Vurssche in Axel, een dierenpark. Aangelegd door mensen van het so ciaal werkvoorzienigsschap Zeeuwsch-Vlaanderen en bekostigd uit een nalatenschap van een van de bewoners. „Dat geld moest per se voor recreatieve doeleinden worden aangewend", licht Knöpker toe. Het bestuur van De Vurssche heeft lange tijd nagedacht wat er nu het best met het geld gedaan kon worden. Knöpker: „Op een gegeven moment werden we er op attent ge maakt dat er altijd zo weinig men sen in het wandelpark achter het te huis liepen. De bewoners kijken daar dagelijks op uit. Het park ge niet kennelijk weinig bekendheid en dat wilden we veranderen. Binnen het bestuur hebben we diverse mo gelijkheden bekeken. We hebben zelfs nog aan een midgetgolfbaan gedacht. Maar iemand heeft toen het idee geopperd er een dierenpark aan te leggen. En daar hadden we net genoeg geld voor". Het resultaat mag er voorlopig zijn. Het parkje heeft duiven, her ten, dwerggeiten, knobbelganzen, kippen, een haan en sinds kort ook tien kuikentjes. „Een leuke bevol king die volgend jaar wellicht op natuurlijke wijze wordt uitgebreid". Het park, dat door de technische dienst van De Vurssche wordt on derhouden, is niet alleen bedoeld voor de bewoners van het tehuis, ook de Axelse bevolking is welkom. Knöpker benadrukt wel dat het geen kinderboerderij is. Op de bewoners zelf heeft het vol- - FOTO DE STEM COR J DE BOER gens de directeur een positieve uit werking. „Het activeert de mensen. Bewegen is ook voor oudere mensen heel gezond. Nu vragen kleinkinde ren bijvoorbeeld aan oma of opa of ze even mee naar het dierenpark gaan. Ze komen er vaker mee bui ten". Het dierenpark mag in incidente le gevallen aangevuld wordenn oor mensen die met hun 'huisdier' geen raad weten. „Honden en katten mo gen er sowieso niet in. Dat zou voor te veel opschudding zorgen. Maar het kan best wel eens zijn dat wij een dier waar elders geen plaats voor is onderdak geven". Snuffelend naar iets in de boekenkast, kregen we bij toeval het boek Extinct and Vanishing Birds of the World (uit gestorven en verdwij nende vogels van de we reld) weer eens in han den. Het is niet nieuw: 1967. Het telt 520 pagina's; 438 daarvan behandelen daadwerkelijk de uitgeroeide of op het punt van uitsterven staande vo gels. De rest is bibliografie, musea waar uitgeroeide ex emplaren te vinden zijn en zovoorts. Dat moeten dus een hele hoop vogels zijn, die zijn uitgeroeid! en let wel: we verstaan onder uitgeroeid iets anders dan uitgestorven. Het laatste is een natuur lijk proces, het tweede is het werk van de mens. Dinosau russen zijn dus uitgestorven, oerossen uitgeroeid. Maar we beperken ons tot vogels en dan nog maar, althans deze keer, tot een enkele groep. Maar eerst nog dit: het boek is bijna twintig jaar oud, dat willen we even benadrukken, vermoedelijk zou je nu aan 438 pagina's niet meer genoeg hebben! Wat zeggen we: ver moedelijk, dat is zeker, want kijkt u maar eens hoe lang wij ons zegenend werk al be drijven! We beperken ons tot de do do's. De meest bekende, al thans dat veronderstellen we en wellicht genieten zij de twijfelachtige eer de eerste te De dodo van Mauritius, de echte dus. Uitgeroeid rond 1680. zijn die door toedoen van de mens van de aardbodem ver dwenen zijn. En dus nooit meer terugkomen. Dat is een stelling die we hier zonder nadere toelichting voor vaste waarheid durven poneren. Later komen we er wel eens op terug, waarom we daar zo zeker van zijn. Maar nu de dodo. Het betreft een drietal soorten, een dodo en twee so litairen, maar onder de eerste naam worden ze wel samen gevat. Een Nederlandse naam is vetgans of walgvogel. Het waren forse dieren, maar niet meer tot vliegen in staat. We moeten ons vogels voor stellen met het formaat van een flinke kalkoense haan: rond de twintig kilo. Ze leef den op eilanden in de ruime omgeving van Madagascar in de Indische Oceaan: de eilan den Mauritius, Réunion en Rodriguez. Natuurlijke vij anden hadden ze niet en daardoor konden ze zich vleugelloos of zo goed als en log handhaven. Tot de blan ken kwamen en met name de Hollanders (de huidige Ne derlanders, waaronder zeer zeker Zeeuwen, maar daar over straks). Niet alleen sloegen zeelie den deze dieren dood voor voedsel - en ook wel 'voor de sport' zoals dat heet - in het spoor van de blanke versche nen nog gevaarlijker figu ren: ratten, honden, varkens en op een van de eilanden werd een eieretenede aap in gevoerd. De varkens werden niet gevoed, ze moesten hun eigen kostje opscharrelen. En dan zijn ze een bijzonder ge vaar voor op de grond broe dende vogels. Toch heeft de vogel van Mauritius, de dodo in echte zin dus, het nog 174 jaar vol gehouden na de komst van de blanken. De Portugees Mascarenhas ontdekte dit eiland in 1507 en de laatste dodo is rond 1680 afgeslacht. De solitairs heb ben het langer volgehouden: tot rond 1800. Maar terug naar de dodo. We nemen en kele stukjes over uit het dag boek van admiraal Schuur- mans, een Nederlandse scheepskapitein, die in 1602 schreef: „Er zijn ook vogels gevangen die zoiets als Dod- aarzen of Dronten heten. Ja cob van Neck noemde ze Wallich-vogels, want zelfs als ze lang gekookt worden blijven ze taai en hard, alleen buik en borst, die zijn goed te eten... Willem's manschap pen brachten 50 grote vogels aan boord aan de 'Bruijn- vis', er waren 24 of 25 dodo's bij. Een andere keer ging Ho- geneen aan land met allerlei jachttuig: stokken, musket ten en dergelijke... zij vin gen zo'n vijftig vogels waar onder rond de 20 dodo's, die aan boord werden gebracht en ingezouten". Ofschoon de dodo van Mauritius dus al driehonderd jaar van de aarde verdwenen is, kennen we hem toch vrij goed: beschrijvingen van toenmalige reizigers, van prenten en schilderingen. Een groot aantal botten werd gevonden in een moeras op Mauritius. Die zijn terecht gekomen in musea als Lon den, Parijs, Leiden, Brussel, Berlijn en New York. Maar botten, geen complete vogels' dus. Wel zijn er enkele musea die beschikken over een kop, een poot of enkele andere resten. In het Museum of Na tural History in Londen staat een replica, een namaakex- emplaar dus van een van de dodo's, al weten we van hier uit niet precies welke. Het beest is echt, dat wil zeggen, geen gips of zo, maar met ve ren. Alleen die zijn van een kip of iets dergelijks en er op ge plakt. Om een indruk te krij gen van grootte, vorm enzo voorts van de beesten, uiter mate geschikt uiteraard. En u las het al, dichtbij Leiden, Brussel, zijn resten. Voor een zij het nogal geforceerde af deling, kunt u nog dichterbij een van de Schotse Huizen te Veere heet: 'In den Struys, 1561', maar de afbeelding in de gevelsteen is van een dodo. En dat Zeeuwen dus ook meer afweten van het ver dwijnen van deze vogels, geen ganzen of dergelijke uit de familie van de duifachti- gen, is dus een niet al te ge waagde veronderstelling. wie draait er dan op voor de extra kosten", verzucht voor zitter Etien de Kind, voorzitter van de jeugdcommissie. HULST - Zaal W. Blommaert, 35 schutters: hoge vogel: M. Hey- dens, St.-Jansteen; eerste zijvo gel: G. Herwegh, Hulst; tweede zijvogel: H. Vos, Heikant; groot ste aantal (5): R. de Rijk, Hulst. KOEWACHT - Bejaartenschie- ting, zaal G. van Rumste, 44 schutters: hoge en eerste zij vogel: J. van Kerkhoven, St.-Jansteen; tweede zij vogel: J. de Blok, Hei kant; grootste aantal (4): R. Roe land, St.-Gillis. ZUIDDORPE - Bejaardenschie- ting, zaal De Herberg, 30 schut ters: hoge vogel: J. van Damme, Moerbeke; eerste zijvogel: R. La- heyne, Overslag; tweede zij vogel: mevrouw Mooyen, Cadzand; grootste aantal (4): J.de Caluwé, Koewacht. NIEUW-NAMEN - Konings- schieting Altijd Raak, 12 schut ters: koningin: Juliette van Gas sen, Prosperpolder; prins: E. Pauwels; erfprins: C. van Roeyen, beiden Nieuw-Namen. NIEUW-NAMEN - Bejaarden- schieting, zaal Picavet, 20 schut ters: hoge vogel: A. Deyaert, St.- Gillis; eerste zij vogel: C. Mahu; tweede zijvogel en grootste aan tal (5): R. de Rijk, beiden Hulst. KLOOSTERZANDE - Bejaar- denschieting, zaal De Kastanje, 30 schutters: hoge en tweede zij vogel: J. van Kerkhoven; eerste zij vogel: A. van de Branden, bei den St.-Jansteen; grootste aantal (4): P. de Waal, Kloosterzande. WESTDORPE - Bejaardenschie- ting, zaal Concordia, 35 schutters: hoge vogel: E. Janssens, Moerbe ke; eerste zijvogel: R. Laheyne, Overslag; tweede zijvogel: R. Colpaart, Moerbeke; grootste aantal (7)R. Laheyne, Overslag. KOEWACHT - Zaal G. van Rumste, 38 schutters: hoge vogel: F. Martens, Nieuwdorp; eerste zijvogel: E. Fierens, Lokeren; tweede zijvogel en grootste aan tal (4)R. de Smet, Koewacht. ZUIDDORPE - Zaal De Herberg, 45 schutters: hoge vogel: R. Si mons, Zuiddorpe; eerste zij vogel: J. Bolleman, Axel; tweede zijvo gel: E. Jansen, Overslag; grootste aantal (5): R. Bogaert, Overslag en O. de Jager en E. van Poecke, Westdorpe. BOSCHKAPELLE - Zaal J. van Schaick, 19 schutters: hoge en eerste zijvogel: P. Boeter; tweede zijvogel: B. Visser, beiden Vogel waarde; grootste aantal (4): R. de Waal, Moerbeke. KLOOSTERZANDE - Zaal De Reizende Man, 26 schutters: hoge en eerste zijvogel: A. Verhoeven, Kloosterzande; tweede zij vogel: E. de Kort, Ossenisse; grootste aantal (5): J. Pardon, Klooster zande. HULST - Zaal W. Blommaert, 46 schutters: hoge vogel: J. de Waal, Koewacht; eerste zijvogel: W. Blommaert, Hulst; tweede zij vo gel: J. Boon, Zandberg; grootste aantal (5): A. Leeraert, Graauw en J. van Gassen, Prosperpolder. KAPELLEBRUG - Zaal Fabie, 34 schutters: hoge vogel: J. van Dor- selaer; eerste zij vogel: Tiny de Blok; tweede zijvogel: W. Duim; grootste aantal (5): Betsy Kotvis, allen Kemzeke. KAPELLEBRUG - Zaal Fabie, 114 schutters: eerste hoge vogel: O. de Vree, Kemzeke; tweede ho ge vogel: R. van Puyvelde, De Klinge; vier zijvogels: G. Colle- man, St.-Pauwels; grootste aan tal (5): W. van de Walle, Kemze ke. HOOFDPLAAT - Zaal De Vriendschap, 54 schutters: hoge vogel: R. van Acker, Waarschoot: beide zijvogels: R. Lybaert, Oost- Eekloo; grootste aantal (3): me vrouw Vermue, Hoofdplaat. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 43 schutters: hoge vogel: A. de Waal; beide zij vogels: J. de Waal, beiden Koewacht; grootste aantal (4)J. de Beule, Hulst en W. Groe- newegen, Koewacht. ZUIDDORPE - Staande wip St.- Sebastiaan, 101 schutters: Wip 1: eerste hoge vogelG. Poppe, Ste- kene; tweede hoge en vierde zij- vogel; A. de Letter, Wachtebeke; eerste zijvogel: A. Suy, Koe wacht; tweede zijvogel: J. van Hoeke, Stekene; derde zij vogel: P. Martens, Koewacht. Wip 2: eerste hoge vogel: M. de Cock; tweede hoge vogel: A. Plasschaert, bei den Zuiddorpe; eerste zij vogel: R. Poppe, Stekene; tweede zij vogel: J. Roeland, Zuiddorpe; derde zij vogel: J. de Ceulenaere, Putte; vierde zijvogel: A. van Overloop, St.-Niklaas. HULST - Zaal De Kroon,1 25 schutters: hoge vogel: R. Meer- schaert; eerste zij vogel: J. de Clerk; tweede zijvogel: A. de Kind, allen De Klinge; grootste aantal (5)A. de Cauwer, Hulst. KOEWACHT - Zaal R. van Stee- ne, 41 schutters: hoge vogel: R. de Smet, Koewacht; eerste zij vogel: A. de Schrijver; tweede zij vogel: A. Verlinden, beiden Moerbeke; grootste aantal (7): W. Martens, Koewacht. KLOOSTERZANDE - Zaal De reizende Man, 18 schutters: hoge en beide zij vogels: E. de Maat, Ossenisse; grootste aantal (4): C. de Kort. Kloosterzande. OUDELANDE - Zaal Centrum, Edele Handboog, liggende wip pen, 40 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: P. Stouthamer, Zorg- vlied; tweede hoge vogel: Jos Rentmeester, Willem Teil; eerste zijvogel: Joh. Rentmeester, Wil lem Teil; tweede zijvogel: J. Kos ten, Doel naar Hoger; derde zij- vogel: P. Verheyke, Zorgvlied; vierde zij vogel: F. van de Boog aard, Edele Handboog; grootste aantal (8): J. Rijk, ADLM. Wip 2: eerste hoge vogel: J. de Rijke, Edele Handboog; tweede hoge en tweede zijvogel: R. de Meester, St.-Andries; eerste zijvogel: J. van Steenbergen, Willem Teil; derde zij vogel: P. Boonman, Wil lem Teil; vierde zijvogel: I. Helm- strijd, Juliana; grootste aantal (7): Jac. de Baar, Willem Teil; vliegende vogels: P. Stouthamer, ■7i-vr-o-iriior^ nn c Tnlian»

de Stem | 1984 | | pagina 13