Miieii 39 95 tie Zeeland zet Brabant onder druk Lastige alcoholklant moet 2 weken zitten Visser zet mijn overboord De sloop gaat voort anonieme tip voor rijkswaterstaat IURGEMEES TER VAN BORSELE MAANT REGERING: verpleegtehuis tholen GS: toch bijdrage aan oude Weense vleugel politierechter middelburg DE STEM Borsele betaalt premies sociale woningbouw zelf orro. gebreid, •n ijs met Dt u écht isserij school lin Vlissingen leeggeroofd |()FER FASCISME lanifestatie ARA in Axel Hoechst geeft streekschool 3 computers UNIEK VOOR NEDERLAND 076-8 VAN ZEELAND WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 T27 PAGINA ZEELAND 1 111 liiPlllF r1984. <t/\-"V3-Ö1 oplevert. ormatie aanvragen. al eerder geïsoleerd? Zo ja, u dan even aankruisen te voorzieningen reeds den getroffen? louwmuurisolatie ikisolatie ïbbelglas/voorzetramen velisolatie (binnen) oerisolatie idingisolatie eft: gen woning huurwoning code/plaats:. Van onze correspondent fISSEKERKE - In de Room- lot, voor de kust van Noord- jeveland, is een zeemijn geïo niseerd. Het projectiel ligt Ivolgens een woordvoerder van Iverkeer en Waterstaat op de jddem van de vaargeul, op niwweg twintig tot dertig me ter diepte. Het scheepvaart verkeer, voornamelijk vis- Lers- en werkschepen, is aan- geraden de bewuste plaats te mijden. De woordvoerder zegt dat bij Rijkswaterstaat een ano nieme tip was binnengekomen dat een vissersboot de mijn overboord heeft gezet. Het schip zou de mijn even daar voor hebben opgevist. Om wat voor soort mijn het precies gaat, is niet bekend. De duik- en demonteer- groep van de Koninklijke Ma rine bekijkt op welke termijn opruiming van de mijn moge lijk is. Volgens een woord- voerdster van de marine is de mijn waarschijnlijk niet meer gevaarlijk. Men leidt dit af uit de informatie dat de visser het apparaat eerst heeft opgevist en daarna overboord heeft ge zet. „Je moet er natuurlijk niet aan sleutelen", aldus de woordvoerdster. Ook de mari ne weet nog niet om wat voor soort mijn het gaat. Bnel besluit over bouw kerncentrales gewenst Van onze correspondent ■VLISSINGEN - Bij een in- Draak in de Visserijschool aan lieAdriaan Coortelaan te Vlis- Isingen is maandagnacht zowat lie gehele inventaris gestolen. ■De overigens niet exact vast gestelde schade bedraagt vol- Igens de politie meer dan 10.000 I tulden. De dieven, die na het ver- I breken van een ruit in het ge- Ibouw zijn binnengekomen, I roofden zowat alles wat los en ■vast stond. Gezien de hoeveei- Iheid van het ontvreemde moe iten volgens de politie de da- Iders gebruik hebben gemaakt Ivan een vrachtauto. Km een onzer verslaggevers EL - De afdeling Oost- ïeuwsch-Vlaanderen van de IVARA wil op 5 mei 1985 een [frootscheepse manifestatie in leHalle in Axel houden rond- n het thema 'Fascisme'. „Juist het gegeven dat het lie dag veertig jaar geleden is Idat we ons bevrijd hebben van |«i fascistisch regime en ge inen het hier en daar de kop op Itoken van een hernieuwd fas cisme, maakt van 5 mei 1985 bijzondere dag, waarop pet goed is zich te bezinnen op Pet maatschappelijk kwaad Pat fascisme heet", zo luidt de laotivering van de afdeling. I De VARA wil bij die mani festatie, in het kader van het lastig jarig bestaan van de ffflroep, een groot aantal lan- Pelijke sprekers het woord la llen voeren. Muziek en cabaret pntbreken die dag echter niet. lit hele gebeuren zal plaats vinden in de grote zaal van De |™Ue. In de foyer wordt ruim- Ite vrijgemaakt voor een ten- Itonstelling van van het Ne- IWands Centrum voor Bui- jtolanders. Ook zullen ver- ■schillende groepering met een Pand aanwezig zijn. I Het scenario voor die dag P'wdt 12 november doorgeno- pen. ^U^yfjQR ZUIDWEST NEDERLAND pantoren PJer neuzen, Hulst en Goes, fwessen en telefoonnum mers op pagina 2. Koningstijden: '0-12.30/13.30-17.00 uur. ■Redactie Prneuzen: Rein van der I sim (editie-chef), Jan Jan- |r (Plv. chef), Emile Calon, Meertens, Cor de Boer I'0'0), Ton Koomen (sport). ■„"'St: Frank Deij, Eugène P°-'s!raeten. Middelburg: l,enk Postma. Goes: Cees nicepunten l'tosterzande: mevr. Neve, Jl^Alexanderstr. 4, 01148- l^ertentie expl. sPecteur Zeeland: C. Me- u. Privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - De regering moet snel een besluit nemen over de bouw van nieuwe kern centrales en de plaats waar die moeten komen. Dat zei burgemeester drs. G. van den Heuvel giste ren tijdens het begrotingsdebat in de gemeenteraad van Borsele. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Hoechst-Vlis singen heeft gisteren iets van de maandag verworven ener giebesparingstrofee laten uit stralen naar de rest van Zee land. Tijdens de uitreiking van vakdiploma's aan 22 perso neelsleden van het bedrijf schonk directeur ir, H, van Heel drie computers cadeau aan de Streekschool Zeeland. Het gebaar had met alleen te maken met de 'feestvreug de' op het bedrijf, maar ook met de behoefte van het be drijfsleven aan een snelle ont wikkeling van het informati- ca-onderwijs in Zeeland. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - GS van Zee land hebben gisteren een drin gend beroep op het dagelijks bestuur van de provincie Noord-Brabant gedaan mee te werken aan de bouw van een verpleeghuis voor bejaarden op Tholen. Het gaat hier om een tehuis met 90 bedden, dat 2,6 miljoen gulden kost. Brabant wil in Steenbergen ook een dergelijk verpleeghuis bouwen. Het probleem is dat Tholen en St. Philipsland op Van den Heuvel zei dat de regering deze zaken niet over moet laten aan de elektrici teitsmaatschappijen of andere instanties, maar zelf het heft in handen moet nemen. „Een zwakke stellingname", zo noemde de burgemeester de houding van de regering in deze kwestie, „en ik verwacht van dit no-nonsens kabinet duidelijke taal en geen vage discussies voor deel 'nummer zoveel' van de Brede Maat schappelijke Discussie". Spelletjes Een en ander kwam aan de orde naar aanleiding van een voorstel van de WD-fractie die, zoals gemeld, Borssele kandidaat wilde stellen voor een eventuele tweede atoom centrale. De gemeenteraad van Borsele heeft de kern energie nimmer in meerder heid afgewezen, maar door Borssele nu al kandidaat te stellen is voorbarig en lijkt op het soort spelletjes dat Van Agt uit Brabant met Moerdijk speelde, zo drukte Van den Heuvel het uit. Hij liet in het midden wat hij zelf of het col lege van B en W nu eigenlijk vond van een tweede kerncen trale in het Sloegebied. 'Orakeltaal' Dc discussie tussen de Bor- selse raadsleden bracht hierin ook niet veel duidelijkheid. Met name de linkse fracties, de 'tegenstanders van kern energie, vielen het VVD-voor- stel fel aan en schroomden daarbij niet de argumenten van de VVD als zou kernener gie schoon en goedkoop zijn, in felle bewoordingen aan te val len met details en gegevens uit wetenschappelijke onder zoeken. De rest van de raads fracties hielden zich op de vlakte over de vraag of de ge meente een nieuwe kerncen trale moet krijgen. „Orakeltaal", noemde de burgemeester de stellingname van de regering. „Ze zeggen dat als ze nu voor meer kern energie zouden kiezen, dan zou die centrale wel eens in Bors sele kunnen staan, en ik kan daar geen brood van bakken. Meer duidelijkheid, dat moe ten we hebben", aldus Van den Heuvel die ook weet dat de uiteindelijke beslissing niet in handen van de gemeente of de provincie ligt. HEINKENSZAND - Uniek in Zeeland en volgens de des kundigen ook in Nederland, is het voornemen van de ge meente Borsele om zelf een deel van de premies voor de sociale woningbouw in de ge meente te betalen, om zodoen de de werkgelegenheid in de bouw op te krikken en de ge meente meer sociale woningen te bezorgen. Het plan werd gisteren ge presenteerd tijdens de alge mene beschouwingen op de gemeentebegroting en maakt deel uit van een uit meerdere deelen bestaand nieuw werk gelegenheidsplan (Zie pagina Zeeland 4). De raadsfracties ontvingen het met groot en thousiasme. Het plan houdt in dat de ge meente, in overleg met de wo- ningbouwstichting, eenmalig een bedrag beschikbaar stelt ter grootte van de huuraan- passing voor minimaal 20 huurwoningen. Met andere woorden: de gemeente betaalt zelf de premies die normaal door de overheid worden be kostigd, en aan de hand waar van het woningcontingent per gemeente wordt vastgesteld. Voorwaarden voor het toe kennen van deze premies zijn dat de verhuurprijs niet boven de 500 gulden per maand mag liggen en dat de huizen ener giezuinig zijn. Het mes snijdt dus voor de gemeente aan twee kanten: enerzijds verbe tering van de werkgelegen heid in de bouw en anderzijds krijgt Borsele er minimaal twintig gesubsidieerde wonin gen bij. De gemeente hoopt nu dat dit initiatief voor het rijk geen aanleiding zal zijn om het ver strekken van rijkspremies op een lager pitje te zetten. Vol gens burgemeester drs. G. Van den Heuvel heeft de Directie Volkshuisvesting in Middel burg echter al telefonisch la ten weten dat van een derge lijke maatregel geen sprake zal zijn. Onverdroten doen de slopers hun werk. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afbraak van ver krotte panden in de Terneuzense bin nenstad gaat onverdroten voort. De slopersfirma Kegels is nu in de Jozina- straat gearriveerd waar gisteren de zuidelijke huizenwand tegen de vlakte ging. Dit tot groot verdriet van de buurt kinderen, die in één der percelen een clubhuis hadden gevestigd en gister ochtend met lede ogen moesten aanzien hoe ook de daarin door hen verzamelde 'schatten' ten prooi vielen aan het slo- persgeweld. Later deze week zal ook een begin worden gemaakt met de afbraak van de aan de Jozinastraat gelegen voor malige christelijke lagere school, die - FOTO WIM KOOIJMAN dateert uit 1858. Daarna volgt de voor malige ULO, die één complex vormt met de lagere school. De vrijgekomen ruimte tussen Jozi nastraat, Grenulaan, Klaassenstraat en Tholensstraat zal worden benut voor de bouw van etagewoningen voor kleine huishoudens, enkele garagebo xen en de aanleg van een groenvoor ziening. het gebied van de gezond heidszorg deel uitmaken van het district West-Brabant. Staatssecretaris Van der Reijden is bereid een derde van de stichtingskosten van het Thoolse verpleeghuis door het rijk te laten dragen als ook de twee provincies ieder een derde bijdragen. GS van Brabant, die het Zeeuwse verzoek gisteren op hun bordje kregen tijdens pe riodiek overleg met het dage lijks bestuur van de provincie Zeeland in Middelburg, zullen de zaak bestuderen. De Brabantse waarnemend commissaris van de koningin, drs. Jacques van der Heijden, verklaarde gisteravond op een persconferentie (Van Agt kon wegens andere verplichtingen het gesprek in Middelburg niet bijwonen), dat Brabant het verzoek van de staatsse cretaris nog niet heeft ontvan gen. Als Brabant meewerkt kan het verpleeghuis op het eiland Tholen er snel komen. Het verpleeghuis in Steenbergen is na '86 gepland, Markizaal Zeeland en Brabant kwa men gisteren overeen er naar te streven het beheer van de natuurgebieden 't Markizaat (bij Bergen op Zoom) en de Slikken van De Heen in één hand te houden. Brabants Landschap en Zeeuws Landschap gaan, met ambtelijke assistentie van de twee provincies, er gezamen lijk plannen voor uitwerken. Het Brabantse college van GS heeft gisteren in Middel burg Roosendaal kandidaat gesteld voor de verbranding van Zeeuws ziekenhuisafval, dat centraal verbrand moet worden. Maar heel even kwam de kwestie van De Agger aan de orde. Zeeland verzet zich - zo als onze krant uitvoerig heeft bericht- tegen de vorming van een interprovinciaal wa terschap, De Agger genaamd, in het gebied ten oosten van de Schelde-Rij nverbinding bij Reimerswaal en Woensdrecht. De Zeeuwen vinden een der gelijk waterschap niet nodig. Brabant heeft onlangs mi nister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) gevraagd om in dit geschil te bemiddelen. De Zeeuwse commissaris van de koningin, dr. Boertien, gister avond: „Wij wachten af; de minister zal ons wel vragen om onze visie kenbaar te ma ken". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen krijgt van de provincie alsnog een tegemoetkoming in de kosten die het genootschap maakte bij de aanschaf van een Weense vleugel. Gedepu teerde Staten hebben voorge steld een waarderingssubsidie van 2.500 gulden beschikbaar te stellen. Dat is overigens heel wat minder dan was gevraagd Het Genootschap kocht het antiek instrument bijna twee jaar geleden voor 39.000 gul den. Men rekende er toen vast op dat de provincie een ont brekend bedrag van 14.000 gulden bij zou passen. GS ech ter hielden de beurs dicht. Het college wees er daarbij op dat de aankoop niet paste in het provinciaal museaal beleid en de vleugel niet geschikt was voor opname in het provin ciaal instrumentenfonds. Het genootschap gaf daarop te kennen dat de vleugel van betekenis is voor de beoefe ning van authentieke muziek en voor het muziekonderwijs. Ook wees het genootschap er op dat haar werkgroep muziek zeer actief is en al jarenlang waardevolle bijdragen levert aan het Zeeuws muziekleven. Om deze vleugel gaat het - FOTOARCHIEF DE STEM Van onze correspondente MIDDELBURG - „Jullie moe ten van goede huize komen om mij naar het politiebureau te krijgen", aldus de 27-jarige M. B. uit 's-Gravenpolder, toen hij op 10 februari van dit jaar in Goes werd aangehouden op verdenking van het rijden on der invloed. De politiemannen hadden dan ook de grootste moeite B. in het politiebusje te krijgen en vervolgens had verdachte alles gedaan om er weer uit te komen. Vloekend en tierend sloeg hij om zich heen en tenslotte klemde hij zich vast aan de handrem, die daardoor verbogen raakte. „Waarom deed u dat nu?", wilde politierechter mr. De Wilde dinsdag van B. weten. „Er werden opmerkingen ge maakt en daardoor raakte ik eerst geïrriteerd en later zelfs driftig", zo verklaarde B. Ten slotte moesten er gummiknup pels aan te pas komen om B. tot bedaren te brengen, waar na hij koppig iedere medewer king aan het onderzoek wei gerde. B. werd veroordeeld tot twee weken gevangenis en ne gen maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, niet rijden. „Een duvel uit een doosje", zo noemde officier van justitie mr. Nijmeijer het verhaal van de jeneverflacon, die de 54-ja- rige Vlissinger F. Z. in de struiken van het Nollenbos zou hebben gegooid, toen hij op 20 februari door de politie werd aangehouden. Vooraf gaand aan het Nollenbos-ge- beuren was Z. door een getui ge gesignaleerd, nadat hij 'kennelijk dronken' uit een ca fé kwam. Z. stapte desondanks in zijn auto en de getuige volg de hem voor alle zekerheid. Op de boulevard schampte Z. met zijn auto een tegenligger, maar verdween, gas gevend, in de richting van het bos, waar hij zijn auto parkeerde. De getuige waarschuwde de politie, die postvatte bij de auto en anderhalf uur later verscheen Z„ die meedeelde niets van de aanrijding te heb ben gemerkt en drie cognacjes te hebben genuttigd voor hij in zijn auto was gestapt. De bloedproef toonde echter aan dat er veel meer alcohol in het spel was geweest, want Z. scoorde een alcoholpromillage van 1.96. „Opgelopen in het Nollenbos, waar ik een flacon meegenomen jenever heb leeggedronken", aldus Z. voor de politierechter, die dit een 'hoogst merkwaardig verhaal' noemde, vooral omdat Z. hier van niets aan de politie had verteld. Hij werd veroordeeld tot een boete van duizend gul den en zes maanden niet rij den. Omdat hij zijn auto 'nodig had om te gaan vissen', had de 22-jarige A. B. uit Wol- phaartsdijk zich niet gehou den aan een rijverbod van acht uur, dat hem in de nacht van 11 februari door de politie was opgelegd. Later bleek, dat het rijverbod niet voor niets was geweest, want B. had zijn auto bestuurd met een alco holpromillage van 1.73. Hij werd veroordeeld tot een boete van duizend gulden en een rij ontzegging voor de duur van acht maanden.

de Stem | 1984 | | pagina 11